Het noodlot van een huis. SLAVERNIJ EN SUVENHANDEL Kort verhaal VRIJDAG 4 AUGUSTUS. HILVERSUM (1875 M.) VARA,: 8.00 Gr&mofoonmuzlek; V.P.R.O.: 10.00 Mor genwijding; VARA.: 10.15 Voordracht door Jan Lemal- re: 10.30 Trio Guaroni; 11.15 Voordracht; 1130 Trio; AVRO.: 12.00 Gramfoonmuzlek; 12.30 Kovaca Lajos en ■ijn orkest; 2.30 Voordracht door Mevr. Jeanne Hun- •cheVerkade; 3.00 Gramofoonmuzlek; VARA.: 4.00 Orgelspel door Jan Vogel; 4.30 Voor de kinderen; 5.10 „Faust", verkorte opera van Gounod (gramofoonpl.) 6.00 Eddy Walls en zijn ensemble; 6.40 Een en ander over pers en publieke opinie, door Dr. J. Presser; 7.00 Vervolg concert; VR.R.O.: 800 Cursus: Leerlingen van Christus; 9.00 In de pauze van het Kurhauscon- eert, lezing: de Industriefilm en de onafhankelijke film, door M. H. K. Franken; Na afloop van het Kur- hausconcert: Persberichten Vrijz. Godsd. Persbureau; 10.15 Jan H. de Groot draagt voor uit eigen werk; 10.45 Gramofoonmuzlek; VARA.: 1100 Muzikale wande ling door verschillende muziekgenre's; 12.00 Sluiting. HUIZEN (296 M.) N.C.R.V.: 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Morgen concert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Llederenrecltal; 12.00 Politieberichten; 12.15 Gramofoonmuziek; 12.30 Ensemble van der Horst; 2.00 Rustpoos; 2.30 Chr. lec tuur; 3.00 Vioolrecital; 4.00 Gramofoonmuziek; 5.00 Schoonheid van Augustus, door Rinke Tolman; 5.30 Kwartet; 6.30 A. J. Herwig: Behandeling van kamer planten ln den hoofdgroeltijd; 7.00 Politieberichten; 7.15 Ned. Chr. Persbureau; 7.30 Literair halfuurtje; 8.00 Tielsche Vrijwillige Muzlekvereeniglng; 8.20 Orgel spel; 8.40 Orkest; 9.00 J. Hollander: ..De perstribune"; 9.30 Orkest; 10.15 Vaz Dias; 1025 Orgelspel; 11.00 Gra mofoonmuzlek; 11.30 Sluiting. LÜXEMBOURG (1191 M.) 7.00 Lichte gramofoonmuzlek; 7.50 Symphonlsch con cert; 8.40 Gramofoonmuzlek; 9.55 Dansmuziek. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Gramofoonmuziek; 1.30 Concert; 6.35 Gramofoon muzlek; 8.20 Idem; 920 Concert. KALUNDBORG (1158 M.) 12.20 Strijkorkest; 3.20 Concert; 10.36 Omroeporkest; 11-10 Moderne dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 4.80 Populair concert; 9.30 Concert; 10.20 Dansmuziek. HAMBURG (372 M.) 1120 Gramofoonmuziek; 11.50 Populair concert; 1.35 Gramofoonmuzlek: 2.30 Idem; 4 20 Concert; 10.40 Populaire en dansmuziek. KONTNGSWUSTERHAUSEN (1635 M. 12.20 Gramofoonmuzlek: 2.05 Idem. LANGENBERG (472 M 12.20 Populair ooncert; 1.50 Idem; 5.20 Concert; 620 Populair ooncert: 11.05 Concert DAVENTRY (1554 M.) 32.20 Orgelrecital: 1.05 Concert; 2.05 Concert; 2.35 Gra mofoonmuzlek; 3.20 Concert; 6.50 Theaterorkest; 7.50 Concert; 9.40 Symphonie-concert; 11.06 Dansmuziek- PARIJS EIFFEL (1446 M.) 8.80 Ooncert o.l.v. M. Flament PARIJS-RADIO (1728 M.l 12.50 Gramofoonmuziek; 8.20 Symphonleconcert; 10.20 Gramofoonmuziek. MILAAN (331 M.) 8.00 Gramofoonmuzlek; 8.35 Idem. ROME (441 M.) 9.86 Gevarieerd concert; 10.10 Blijspel. WEENEN (517 M.7 6.50 Altviool recital; 730 Concert door het Weensche Symphonle-orkest: 10.35 Gramofoonmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 550 Gramofoonmuzlek; 7.36 Omroeporkest. JASPAR LARIX was altijd een zwerver geweest die geen rust kon vinden in het stadje, waar hij geboren en opgegroeid was. Maar zoo nu. en dan kwam hij daarbinnen vallen, als een stormwind. Dan zocht hij oude kennissen op, vertelde- van zijn reizen en avonturen en toonde een merk waardige interesse in alles wat er gebeurd was sinds lijn vertrek. Als hij weer heelemaal „op de hoogte was", zooals hij zelf zei, trok hij weer voor jaren weg. Zoo kwam hij eens te logeeren bij zijn jeugdvriend Lamotte, die getrouwd was met een meisje uit een andere stad. Tijdens het diner merkte Lamotte op: „Apropos, dat zal je interesseeren: het huis is afge brand." Jaspar legde vork en mes neer en zei. uit den grond van zijn hart: ..God zij dank" ho pelijk nog op tijd? Tk denk het wel... Mevrouw Lamotte keek verwonderd van den een naar den ander. Welk huis in 's he melsnaam? En sinds wanneer zegt men „God dank" bij zoon ramp?" Lamotte glimlachte. „Ja. voor iemand, die de geschiedenis niet kent, moet het vreemd klinken, maar Jaspar heeft gelijk. „Hij kan het beter vertellen dan ik, laat hij je straks bij de koffie de geschiedenis van dat huis maar eens vertellen." Maar welk huis dan? Ik heb niets van een brand gehoord. Het gebeurde vlak voor ons huwelijk. Weet je wel de laan, waar we gisteren in gewandeld hebben? Als je die uitloopt, kom je aan het randje van de stad. Weiden, buitenwegen, boerenhoeven en daar stond ook het huis. Een voormalig heerenhuis, ont zettend vervallen en somher. Toen men naderhand de koffie en likeur gebruik te, vertelde Jaspar: „We waren kinderen, uw man en ik, toen het huis al vervallen en oer-oud leek. We waren kinderen, er wat huiverig voor, maar zooals kinderen zijn: toch zwierven we er dikwijls om heen. Er was een verwaarloosde tuin bij en soms zagen we de bewoners. Dat waren drie vrouwen des tijds. Een oude grootmoeder, die de verpersoonlijking was van wat men zich onder een heks voorstelt, een vrouw, die ons toen al oud leek, maar waarschijnlijk acht sn dertig jaar was en ood jong meisje. Alle drie ZATERDAG 5 AUGUSTUS. HILVERSUM (1875 M.) VARA.: 8.00 Gramofoonmuziek; V.PR.O.: 10.00 Mor genwijding; VARA.: 10.15 Uitrending voor de arbeiders in de continubedrijven: 12.00 Haarlemsch Salonorkest o.l.v. Jack Stoffer; 2.00 „Rigolettc", opera van Verdi (gramofoonplaten); 4.15 De Flierefluiters o.l.v. Ray Forest, met zang van Eether Philipee; 5.00 Letter kundig overzicht door A. M. de Jong; 5.20 Strljk- ensemble met orgelspel door Jan Vogel; 6.00 Albert Hahn-herdenking (gestorven 3 Aug. 1918) door J. F. Ankersmit; 6.20 Vervolg ooncert; V.R.O.: 7.00 Rede door J. M. Boonstra: .De geschiedenis der vrouw en de vrije gedachte"; VARA.: 8.00 Herhaling S.O-S.-be- rlchben; 8.02 Zomeravond-programma; 8.25 Vaz Dias; 9.00 Varia; 11.00 Van allea wat (gramofoonplaten); 12.00 Sluiting. HUIZEN (296 M.) K.R.O-: 8.00 Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuzlek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Gramofoonmuzlek: 1-45 Rustpoos 2.00 Halfuurtje voor de rijpere Jeugd; H.I.R.O.: 4.00 Uitzending voor het Ned. Agentschap v. d. Star Publishing Trust; 4.05 Toespraak van Krishnamurtl (uit het Sterkamp te Ommen); 4.30 Gramofoonmuzlek; 4.35 Vertaling v. d. toespraak van Krishnamurtl; K.R.O-: 5.00 Willem Drukker en zijn ensemble: 5.15 Gramofoonmuzlek; 5.30 Ensemble W. Drukker; 6.20 Journalistiek Weekover zicht door Paul de Waart; 6.45 Ensemble Drukker; 7.00 Politieberichten; 7.15 Jhr. Dr. J. C. Mollerus: „Erva ringen op een luchtreis naar Ned. O.-Indië; 7.35 Gra mofoonmuzlek; 8.00 De Bossche Harmonie o.l.v. Mar. Ogier; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. LUXEMBURG (1191 MA 7.00 Lichte gramofoonmuzlek; 7.50 Symphonlsch con cert; 9.10 Gramofoonmuzlek; 9.55 Dansmuziek. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Concert; 1-30 Gramofoonmuzlek; 6.35 Idem; 840 Gramofoonmuzlek; 9.20 Concert. KALUNDBORG (1154 M-) 12.20 Strijkorkest; 3.20 Omroeporkest; 5.20 Gramofoon muziek; 8.20 Weensche muziek; 10.25 Populaire muziek BERLIJN (419 M.) 4.20 Concert; 8.30 Gevarieerd programma. HAMBURG (972 M.) 11.20 Gramofoonmuziek; 11.50 Concert; 135 Gramo foonmuziek; 2.30 Idem; 4.20 Concert. KONIGSWUSTERHAUSEN (1685 M.) 2.20 Gramofoonmuzlek; 1120 Dansmuziek. LANGENBERG (472 M.) 12.20 Populair concert; 1.20 Concert; 2.50 Gramofoon muzlek; 5.20 Concert; 6.10 Idem. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Concert; 125 Concert; 2.35 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert; 5.05 Orgelooncert; 7.25 Concert; 8.20 Variété-programma; 11.15 Dansmuziek. PARUS EIFFEL (1724 MO 8.50 Radiotooneel. PARIJS-RADIO (1728 MO 8.05 Gramofoonmuzlek; 12.20 Idem; 7.30 Idem; 8.20 ld.: 8.50 Operette-uitzending. MILAAN (831 M.) 8.00 Gramofoonmuziek; 9.06 Gevarieerd programma. ROME (441 MO 8.35 Gramofoonmuziek; 9.05 Orkestconcert; 9.50 Blij spel; 10.20 Concert WEENEN (817 M.1 5.20 Populair concert; 10.40 Idem; BEROMUNSTER (460 MO 5.50 Gramofoonmuzlek; 7.50 Idem; 8.50 Flultmuriek; 10.36 Dansmuziek. liepen ze den geheelen winter in dezelfde wollen stof fen, den geheelen zomer in dezelfde katoenen japon nen: Alle drie leken ze op schimmen. Ze hadden iets spookachtigs, als je ze achter de hooge ruiten zag be wegen. Het meisje moet destijds zeventien jaar oud geweest zijn, maar ze leek niet ouder dan veertien, doordat ze erg mager was en klein. Toch, op een andere wijze, kwam ze ons weer heel oud voor bijna nog ouder dan de andere vrou wen haar moeder en grootmoeder. En wel waar schijnlijk doordat ze nooit lachte. Haar mager, bloed arm gezichtje was net een apekopje zoo'n zie lig gezichtje van een kouwelijk aapje. Wel, kou leed men daar. Iedereen in de stad wist er van en toen ik thuis eens vroeg naar die menschen van het huis. vertelde mijn moeder mij het een en ander. Het is treurig, zei ze. zooals die leven treu rig, omdat het meisje er het slachtoffer van is. Dat zij zoo verdwaasd zijn, honger en kou te lijden, al leen om dat oude karkas van een huis te kunnen behouden, dat hun nog het noodige aan belasting ook kost, en omdat ze niets willen verkoopen van de meu bels, moeten zij weten. Maar ze moesten aan het kind denken. Later heb ik precies gehoord hoe de zaak in elkaar zat. Toen de oude mevrouw Gonvillo in het huis trok. was zij rijk getrouwd, het huis was een vorstelijk verblijf en prachtig ingericht. Maar het ging slecht met den heer Gonvillo, hij ver loor vrijwel zijn geheele vermogen en op een dag vond men hem opgehangen in de kamer, de zaal kan men zeggen, waar hij zijn kostbare kunstvoorwerpen en schilderijen bewaarde. Als zijn vrouw een greintje verstand had gehad, zou zij het huis en al die schilderijen verkocht heb ben. Dan zou ze best zorgeloos haar eenige dochter hebben kunnen opvoeden. In plaats daarvan bleef zij vastgegroeid aan het huis. Dat opgeven leek haar een monsterlijkheid. Er waren menschen, die iets heldhaftigs zagen in de wijze, waarop zij armoede leed temidden van die kunstvoorwerpen en schilderijen, in de wijze, waarop zij spaarde op alles, haar bedienden wegzond op een enkel meisje na, pianolessen gaf om iets te verdienen, alles zelf naaide voor zich zelf en het meisje, kortom zich vele ontberingen getroostte. Ik voor mij heb het hoogmoed en waanzin gevon den, zoodra ik verstand genoeg had om over zooiets na te denken. Julie, haar dochter, ging school tot haar twaalfde jaar. Verder iets té leeren was niet voor haar weg gelegd, want iedere stuiver moest worden omgekeerd. Slechts door uiterste soberheid konden de beide vrou wen leven. De eenige hoop, die het meisje koesterde, was een goed huwelijk. Er daagde iemand op, een candidaat, hoewel Julie niet mooi was. Maar zij had toch iets, toen ze jong was, iets aantrekkelijks, iets vrouwelijks. Hoe het zij, er was een jonge candidaat- notaris in het stadje, wiens vader veel geld had, die haar vroeg. Ze stemde foe, maar haar moeder stelde de voorwaarde, dat zij in het huis moesten komen wonen. Aanvankelijk scheen daartegen geen bezwaar te zijn en het huis maakte iets als een verjonging door De Engelsche Slavenbevrljder Wilberiorce stierf 29 Juli 1933. Nog zijn er vijf millioen slaven in de wereld De menschenhandel bloeit nog in tal van landen. Wat de beschaving den Negers bracht. In de Engelsche stad Huil zijn naar aan leiding van het feit, dat het 100 jaar ge leden is, dat William Wilberforce stierf, vele honderden nakomelingen van bevrij de slaven uit alle deelen der wereld samen gekomen, om aan het gedenkteeken van den strijder voor hun bevrijding, kransen neer te leggen. Wanneer de Britsche regeering in Afrika geschillen heeft met een andere koloniale mogendheid of met een van de weinige zelfstandige staten daar, bezit zij een zeer gewichtig machtsmiddel, dat zij ook dikwijls gebruikt; zij werpt de kwestie inzake den slavenhan del op en toont daarbij steeds goed op de hoogte te zijn van de verzuimen, waaraan andere koloniale be sturen en regeeringen zich bij de bestrijding van den slavenhandel schuldig maken. Alle bij den Volkenbond aangesloten staten en vooral die mogendheden, welke van den Volkenbond mandaten hebben gekregen in de koloniën, hebben zich n.1. tot de afschaffing van de slavernij verplicht Daaronder heeft In de laatste ja ren vooral Abeeslnië te lijden; Engeland, dat zich in de kwestie van het stuwwerk aan het Tsanameer niet ln het minst om de Abessinische souvereinitelt bekom merde, dreigde onmiddellijk met een aanklacht bij den Volkenbond, daar het Abessinië beschuldigen kon, dat het den slavenhandel duldde en de overbrenging van inlanders uit Engelsche dominions en mandaatgebie den begunstigde. Van de nauwelijks 12 millioen der Abessinische bevolking leeft steeds nog een niet on aanzienlijk deel ln den toestand van slavernij; om rechtvaardig te zijn. zij hieraan toegevoegd, dat het een door patriarchale verhoudingen verzachte lijfeigen schap betreft. Over de Noordwestelijke grenzen van Abessinië zijn in den na-oorlogstijd eenige honderden slaven naar de Anglo-Egyptlsche Soedan-provlncle gevlucht. De Brlt- sche autoriteiten hebben in de nabijheid van de Nubl- sche provincie-hoofdstad Kassala in het gebied van den Blauwen Nljl een nederzetting, de kleine gemeente Charb el Gaah voor gevluchte slaven gesticht, die eenlg in zijn soort is. Hier Is er voor gezorgd, dat de mannen werk en de vrouwen mannen vinden. Zonder dit uitzicht, schijnt het. zouden de slavinnen niet ge makkelijk tot de vlucht voor haar meester, die tege lijkertijd haar man is. kunnen besluiten. Ook verder Zuidelijk, ln de Zuidprovincie, komen voortdurend ontvluchte slaven over de grenzen; ln groepen van twee en drie; doch volgens de autoriteiten, verschijnen in het stroomgebied van den Witten Nijl menigmaal troepen van 100 tot 150 ontvluchte slaven. Het Is treurig maar waar. dat 100 jaar na den dood van den Engelschen slavenbevrljder er nog steeds 5 millioen slaven in de wereld zijn, een grooter aantal dan de door het Brltsche parlement en het Amerlkaan- sche Congres bevrijden. In 19 verschillende landen, vooral echter In Abessinië. Arabië, ln Siberië en Chi na ls de handel ln „menachenvleesch" nog niet geëin digd. Lady Slmon, de gemalin van den Brltschen Staatssecretaris bij Bultenlandsche Zaken en een van de leidsters van de antl-slavernijbeweging, heeft zoo juist verklaard, dat ..deze kudden menschen zich nog steeds naar de kustplaatsen bewegen, om daar ver scheept te worden, om hun familie nimmer weder te zien." Toen ln 1923 Abessinië. dat tegenwoordig onder En gel seh-Itall aan sche voogdij staat, tot den Volkenbond toetrad, kwam daarmede in Genève de kwestie der slavernij weder op het tapijt. Men ervoer daarbij, dat ook in de Engelsche, Fransche en Portugeesche kolo niën de onzedelijke gewoonte om slaven te houden en slaven te verhandelen nog niet geheel uitgeroeid was. In vele koloniën heeft de slavernij alleen van naam gewisseld. Men noemt het eenvoudig dwangarbeid en dwingt de negers, voor een zeer laag loon tegen hun wil het zwaarste werk te verrichten. Het werd opgeknapt en het jonge paar bracht er wat vertier. Maar al spoedig begon Julie's man te mopperen. Het huis kostte hem teveel. Het moest onderhouden wor den, er moest belasting voor worden betaald, hij be gon het te betreuren, dat zij niet een klein gezellig huisje hadden genomen, waar zij gemakkelijk en ruim hadden kunnen leven van wat hij verdiende, en van zijn vader kreeg. Maar z'n vrouw zoo zacht en gedwee als ze was, bleef hierin halsstarrig weigeren. Ze was besmet door de hardnekkige aanbidding voor het huis, de idée-fixe die haar moeder ook bezielde, dat alles blijven moest, zooals het was. Misschien zou de jongeman vroeg of laat er toch in geslaagd zijn haar over te halen, vooral toen er een dochtertje geboren werd, maar ongelukkigerwijze stierf hij te jong. Hij liet zijn weduwe niets na, want zijn ouders leefden nog. Julie's schoonouders boden haar aan bij hen te komen wonen. Ze hadden het goed, maar bezaten zelf drie kinderen en konden haar geen maandgeld geven. Maar een paar monden meer of minder deden er niets aan toe. Het was een vroo- lijk en gezellig huishouden. Julie weigerde, ze bleef in he* huis wonen. Inmiddels waren er slechte tijden gekomen. De waarde van enkele papieren, die de oude dame bezat daalde, de rente daalde. Weldra waren zij ver plicht ook het dienstmeisje te ontslaan. En langzaam doch onherroepelijk veranderde de soberheid van hun levenswijze in de rauwste armoede. Stel u dat even voor! De kamers waren groot, er waren lange breede, marmeren gangen in dat huis, en groote kelders er onder. Dat huis werd niet ver warmd. Er was geen geld voor hout en kolen. Als het erg koud was, zag men de vrouwen met shawls om en mantels aan door de kamers loopen. Het kind Julie's dochtertje Berthe kwam soms blauw en klappertandend op school en huilde als ze naar huis moest, weg uit de warmte en behaagelijk- heid. Ze leerde slecht, want zij kon haar hoofd niet bij het huiswerk thuis, >ls ze rillend en bevend in dc ijskoude kamer moest zitten werken! De onderwij zeres kwam schoeiend bij den hoofdonderwijzer. Ze kon niet langer aanzien het kind liep door koude en regen met kapotte schoentjes, het kreeg niet half genoeg te eten, en leed kou. hoewel het zwak was en altijd hoestte, en al dien tijd waren er kostbare schil derijen en meubels, die nog altijd genoeg hadden kun nen opbrengen on. te orgen, dat het arme schepsel tje een goede jeugd had. De hoofdonderwijzer ging praten met de moeder. Vruchteloos. Een tijd later pro beerde de dominéé het, hoewel zij nooit in de kerk kwamen. Het was even vruchteloos. Vergeefs ver maande hij de moeder en grootmoeder, niet op deze wijze aan aardsch bezit te handelen, het kind niet op te offeren aan deze ijdelheid. De moeder luisterde gedwee en bleef hardnekkig antwoorden: „Het huis opgeven de schilderijen verkoopen? Dat zou af schuwelijk zijn." En haar moeder, weggezonken in een leunstoel, als een grauwe schim, knikte bij alles. Men moest het opgeven. En zoo heb ik het huis gekend: steeds verder vervallend, steeds grauwer en hopeloozer. Zoo heb ik die vrouwen gekend: de stok oude, de jongere vrouw, het meieje Ze vervulden Verschrikkelijker dan de slavernij zelf is echter nog de wijze, waarop vrije menschen tot slaven worden gemaakt, n.1» de slavenroof en de slavenhandel. Wat zich nog heden ten dage in de oerwouden van Cen- traal-Afrlka, op de woestijnwegen van Arabië, in Abes sinië afspeelt, moet de beschaafde volken met ontzet ting vervullen. In Goz-Belda in Wadal, midden in de Sahara, werd tot voor weinige jaren nog een der grootste slavenmarkten gehouden. De voornaamste handelaar daar was niemand minder dan de Sultan van Wadal zelf en na hem kwamen zijn vele zoons, die met z'n allen uit de slavenmarkt een groot deel van hun inkomsten trokken. Gewoonlijk leverden de groote pelgrims- en handelskaravanen, die telken jare door de Sahara trokken, toen de auto als verkeers middel nog niet was ingeburgerd, het noodige men- schenmaterlaalook werden soms uit de dorpen de bewoners weggesleept en als gevangenen meegevoerd. Tenslotte echter hebben de Franschen na de annexatie van het Wadaigebied aan de slavenmarkt en alle daar mee samenhangende afschuwelijkheden een einde ge maakt. Op 20-jarlgen leeftijd In het Engelsche Lagerhuis gekozen, heeft William Wilberforce onmiddellijk met alle kracht voor de afschaffing der slavernij gestre den; 45 jaar lang voerde hij den kruistocht met gloei ende geestdrift en algeheele toewijding. Hij stierf den 29sten Juli 1833 op den dag. waarop het regeerings- ontwerp voor de bevrijding der zwarte bevolking in de Brltsche koloniën ln tweede lezing aangenomen werd. Thans, 100 jaren later, ls het einde van den slaven handel nog niet te zien. ZIJN ER NOG ONBEKENDE DIERENT Onze aarde, bevolkt met menschen. die machines gebruiken, in de lucht vliegen en met alle denkbare middelen der techniek zich de macht over al haar bewoners hebben toegeëigend, heeft weinig plaats voor de levende wezens, die de aarde het eerste hebben, bevolkt. Talrijke dieren, die nog eenige eeuwen gele den, de holen en de wouden van Europa bewoonden, zijn volkomen uitgestorven. Andere worden in natuur monumenten of dierentuinen bewaard en geteeld; 366.000 verschillende soorten van dieren heeft de men- schelljke wetenschap geteld, in boeken vermeld, in teekeningen en geschriften vastgelegd. Mogen wellicht eenige soorten haar ondergang tegemoet gaan, in tot dusver onderzochte gedeelten van den Oceaan, ln on bekende landen van Afrika en Azië worden, ook te genwoordig nog, steeds weer nieuwe dieren ontdekt, die ons verrassende bewijzen brengen van de geheimen der natuur. Zoo vond men. eenige jaren geleden, ln de moerassen van Centraal Congo de Opaki, een vier voeter, die veel overeenkomst vertoont met de giraffe en Zebra, maar organisch niets met hen gemeen heeft, zoodat men hier te doen heeft met een nieuwe soort en ras. Ook de eenige jaren geleden ontdekte Grévy- Zebra, die in het bergland van Zuid-Abessinië werd gevonden, onderscheidt zich geheel van de tot nu toe bekende zebrasoorten door een bijzonder grooten en plompen ezelskop met groote ooren en opvallende streepen op de huid. Bij de inboorlingen van Centraal-Afrlka spookt nog altijd het sprookje van een reusachtlgen slang, die er als een soort draak uitziet. Inderdaad zijn groote slan gen gevonden, ook op het eiland Java. Op Sumatra zijn reusachtige rhinocerossen gevon den, die zeer verschillen met de bekende soorten van Afrika. In de moerassen van den Witten Nijl ls een reusachtige vogel gevonden, de Abu Markub, een:, nieuwe soort. Mag dus worden aangenomen, dat op het vaste land niet alle dierlijke geheimen zijn ontsluierd, zoo bergen de Oceanen nog meer raadsels. Kwallen en polypen,- die een spookachtig licht uitstralen, zijn tot nu toe niet voldoende onderzocht. Maar niet alleen van levende dieren moet hier ge sproken worden, maar er moet ook gedacht worden aan de dieren, die in druipsteengrotten, in steenlagen onder den aardbodem versteend zijn en ons kunnen vertellen van de dierenwereld, die in vroegere perio den eens onze planeet heeft bevolkt. Steeds weer wor den op dit gebied nieuwe ontdekkingen gedaan en het is nauwelijks aan te nemen, dat de toekomst wat de nieuwe ontdekkingen betreft, zal achterblijven bij vroe gere eeuwen. De vraag of er nog onbekende dieren zijn, moet bevestigend worden beantwoord. me met een soort griezelige afkeer, als ik ze soms achter de ruiten zag, of op straat tegen kwam. Maar dat gebeurde zelden. Ze gingen bijna nooit uit, want dat versleet schoenen! Wel, toen ik hier de laatste maal in de stad was, kon ik niet nalaten, langs het huis te wandelen. Het was lente, maar zelfs die was niet bij machte den in druk van hopeloosheid weg te nemen. Juist toen ik voorbij kwam, ging de deur open en kwam Berthe naar buiten. Ze was toen ongeveer 30 jaar, een lee- lijke, jonge vrouw. Haar apengezichtje leek al bijna gerimpeld, maar nooit ben ik dieper getroffen door iets dan door den blik van haar oogen. Een ziek, hongerend, wanhopend aapje andere woorden vind ik er niet voor. En nog 4ets anders loerde in die oogen, iets, waar* aan ik huiverend terugdenk, toen men mij vertelde, dat de drie vrouwen steeds afgezonderd waren gaan leven, de hemel weet hoè, en dat Berthe, als zij soms iemand sprak, vreemd kon doen. Begrijpt u nu, waarom ik God zij dank zei, toen tk hoorde, dat het afschuwelijke huis verbrand is?" Maar nu zijn ze dus straatarm, zeide jonge gast vrouw met ontsteld gezicht. Jasper lachte kort. Vreeselijker armoede, dan zij geleden hebben, kun nen ze meer lijdeii. En niet meer zóó. Denk u dat in honger en koude, maar alle middelen vlakbij om een einde aan de marteling te maken. En die twee geesteszieke vrouwen moeten uit overtui ging dit martyrium hebben doorgemaakt, maar zij,.* de arme Berthe. Ze is bij familie in huis gekomen, vertelde La motte. De oude grootmoeder overleed eenige da gen na den brand, de schok was teveel voor haar geweest. De moeder moest, volslagen krankzinnig ge worden, naar een gesticht worden gebracht. Maar volgens menschen, die haar gesproken hebben, is Berthe opgeleefd, zelfs vroolijk en wel tieri iaar jon ger. Hoe ontstond de brand? vroeg Jasper. Lamotte maakte een vaag gebaar. Dat bleef onnaspeurlijk. Men mompelt het vuur schijnt aan twee kanten tegelijk te zijn uitge broken, het huis was een vuurzee, voordat de brand weer kon komen. Maar het was niet verzekerd meer, al sinds lang hadden zij geen verzekeringspremie kunnen'betalen dus acht men het onaannemelijk, dat zijzelf het aanstaken Zij zelf Men zegt, dat de haard van het vuur ln huis was. Er volgde een stilte. Het is jammer van de kostbare schilderijen en andere voorwerpen van waarde, ze; toen, nadenkend de jonge vrouw. Mevrouw, zei Japer, koning Midas leerde al, dat het een vloek kan zijn, te bezitten! Overigens moet ik zeggen, dat ik nu met een tevreden hart wegga, nu het huis verdwenen is. Het was jarenlang een obsessie van me als jongen heb ik me vaak voor genomen het in brand te steken! AD ELS CHARLAN*. 0

Schager Courant | 1933 | | pagina 7