Zaterdag 5 Augustus 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9324 SPANNING TUSSCHEN Duitschland en Oostenrijk. DRAMA IN DE DUINEN VAN OSTENDE. Bruiloftspartij met droevig slot. Concurrentie in de stratospheer. GRIEKSCHE STAD IN BRAND. TWEE BELANGRIJKE ONTWERPEN AANGENOMEN. DE MOOISTE FOTO Een oud wereld-record gebroken. „GASAANVAL" op de New Yorksche beurs. Hittegolf in Portugal. Ramp op de Ganges. Gandhi vrij en weer gevangen. Balbo vliegt over de Azoren. Arrestaties te Weenen, Naar het Wolffbureau meldt is de Weensche corres pondent van de „Germania" een Oostenrijker, wegens zijn artikelen over Oostenrijk met 14 dagen arrest be straft Ook de Weensche correspondent van de „Mün- chener Zeitung" en de correspondent te Weenen van het Scherllverlag. Schepky, zijn gearresteerd. Schepky is een Duitsch staatsburger en het Duitsche gezantschap te Weenen heeft dan ook geïntervenieerd. De autoriteiten te Weenen hebben daarop de toezeg ging gegeven dat deze zaak zoo snel mogelijk zal wor den afgedaan. Behalve deze journalisten zijn nog eenige andere per- jsonen gearresteerd, o.a. een te Weenen gevestigde advo caat, een tandarts en een dokter en zijn assistent Deze beide laatsten hebben familieleden in Duitschland die daar een openbare betrekking bekleeden. Gisternamid dag is de advocaat, zekere Wachter, evenwel weer op vrije voeten gesteld. Onder de gearresteerde correspondenten van Duit sche bladen bevindt zich, zoo gemeld, ook de Weensche berichtgever van de „Germania", Gilbert ln der Maur, die te 3eefpld in Tirol in arrest genomen is. De presi dent van de vereeniging van correspondenten van Duit sche bladen te Weenen, dr. Hartmeyer, heeft eveneens inlichtingen gevraagd over de arrestatie van deze journalisten. Over het lot der gearresteerden is even wel nog niets bekend. Te Innsbruck is het naar aanleiding van de teraarde bestelling van den nationaal-socialist Kantner, die on langs door een Heimwehrman doodgeschoten werd, om dat htf niet bleef staan, toen hij aangeroepen &erd, tot incidenten gekomen. Partijgenooten, en vrienden van den doode wilden 'een krans leggen op de kist en eenige woorden ten afscheid spreken, wat de politie niet kon toestaan. Eenige personen moesten gearresteerd worden en de politie verbood eveneens het zingen van het Horst- Weseelied. na afloop van de begrafenis. Ook werd niet toegestaan dat de aanwezigen daarrta bijeenkwa men op een gastmaal. De rechtbank te Weenen heeft voorts den nationaal- socialist Winkler uit Krems veroordeeld tot 10 maan den kerkerstraf, omdat hij volgens eigen bekente nis den nazi Weichselbaum heeft helpen ontvluch ten. Deze Weichselbaum wordt ervan verdacht schul dig te zijn aan den aanslag met handgranaten op een Heimwehrgroep te Krems, waarbij twee personen wer den gedood. Repressailles van Duitschland. Het officieuze Duitsche telegraaf agentschap Wolff ïneldt uit Berlijn, dat. nu in Oostenrijk opnieuw een vervolging van Duitschers is ingezet, het hoofdbu- ireau van de geheime staatspolitie van zijn kant een Ban tal Oostenrijkers heeft uitgewezen, die zich in Duitschland als ongewenschte vreemdelingen gedragen bebben, Het Wolffbureau verneemt voorts nog. dat niet aan te nemen is dat hiermede de van Duitsche zijde ge- pomen. maatregelen afgeloopen zijn. Wanneer in Oos tenrijk de vervolging van Duitschers wordt voortge zet is erop te rekenen dat eventueel in nog meer ge- Vallen soortgelijke tegenmaatregelen genomen zullen porden. Een vrouw levend begraven? Bel gisch officier-marconist gearresteerd. Uit Brussel. Uit Ostende wordt gemeld, dat de politie een officier marconist der marine heeft ge arresteerd, die ervan wordt verdacht een vrouw tc hebben vermoord door haar levend te hebben be graven in de duinen bij Ostende. Op den avond van de misdaad, die begin dezer week is gepleegd, werden de vrouw, Margueritc Schijns genaamd en de officier-marconist in eikaars gezelschap gezien. Nadat zij afscheid hadden geno men, ging de officier naar een cafc in de nabijheid van de plaats waar de misdaad werd gepleegd. De vrouw, die verdenking tegen den officier koesterde, blpef in de nabijheid van het café en toen de man naar buiten kwam. sprak zij hem aan en beiden gingen daarop de duinen in. Daar moet een twist tusschen het paar zijn ontstaan, de officier werd blijkbaar door een groote woede aangegrepen en wilde zich in elk geval van haar bevrijden. De man sprong op haar toe, en duwde haat, met het gezicht naar beneden, in een kuil, die door kinderen was gegraven. Hij heeft haar daar vastgehouden en onder het zand begraven; doordat het zand een meter dik op de vrouw lag, kon zij zich niet meer verroeren of bevrijden. Eenige dagen geleden gingen kinderen die onder toezicht van een geestelijke in de duinen aan het spelen waren, op dezelfde plaats graven en tot hun groote ontzetting vonden zij in den kuil het lijk, waardoor de politie de misdaad op het spoor kwam. De officier ontkent alle schuld. De politie heeft ook den zoon van een ambtenaar uit Ostende eear- resteerd, De tegen hem ingebrachte beschuldigingen zouden niet ernstig zijrt, doch wel voldoende om een arrestatie te motiveeren. Begrafenisganger schiet een feestvierder dood en wondt een tweeden. Reuter seint uit Alexandrië. In de hoofdstraat van EI Fhobak, een dorp in de Egyptische provincie Ghiza, heeft een gevecht plaats gehad tusschen de deelnemers aan een bruilofts- en die aan een begra fenisstoet. De begrafenisstoet trok door de straat, tóen de brui lof tsvierders met een muziekkorps voor op in luidruchtige stemming van de andere richting naderden. Een der deelnemer§ van den begrafenis stoet werd zoo verontwaardigd bij het zien van de feeststemming der anderen, dat hij zijn revolver trok en een der vrienden van den bruidegom doodschoot Er ontstónd een handgemeen, en voordat de politie tusschenbeide kon komen, was een tweede man ern stig gewond. In een artikel elders in dit nummer laten wij den Belgischen ingenieur Max Cosyns het. een en ander vertellen over den tocht naar de stratospheer, die hij een dezer dagen zal ondernemen. Hij is niet de eenigstc, die met deze plannen rondloopt. Hierbo ven zien wij twee studenten van de universiteit te Chicago heiig met het plaatsen van de meetinstru- meenten in den gondel van den ballon, waarmee de Amerikaansche officier, kapitein Seatile in de komen de dagen eveneens naar de stratospheer zal opstijgen en daarbij een grootere hoogte denkt te bereiken dan eertijds professor Piccard. Seattle wilde in den afgeloopen nacht starten naar de stratospheer. V.D. verneemt nog uit Chicago: Kapitein Seattle heeft medegedeeld, dat hij in verband met de gunstige weersomstandigheden te middernacht met den ballon „Century of Progress" zal opstijgen voor zijn stratos feertocht. Zooals bekend zal hij geheel alleen opstij gen, terwijl de onderneming van den beganen grond af zal worden geleid door dr. Jean Piccard. Bijzonderheden over den voorgenomen tocht. Inzake de a.s. stratosfeertocht van kapitein Seattle worden nog dc volgende bijzonderheden medege deeld: De inhoud van zijn ballon „Century of Progress" is 600.000 kubieke voeten, d.w.z. 100.000 kub. voet meer dan die van Piccard. De ballon is 15 verdiepingen hoog en bestaat uit ongeveer 1/5 H.A. gegummeer- de zijde. Aan het onderdeel van den gondel zijn twee afzonderlijke apparaten bevestigd voor onderzoek van de kosmische straling, het eene van den professor uit Chicago Compton, het andere van den Califomischen prof. Millikan, die verschillende stralingstheoriën verdedigen. Beide geleerden zijn winnaars van den Meer dan honderd winkels en magazijnen te Corlnthe een prooi der vlammen. V.D. verneemt uit Athene. Gisternacht is in het zoo dikwijls door aardbevingen geteisterde Corinthe een groote brand uitgebroken, wel ke reeds een enorme schade heeft aangericht. Het vuur brak uit op een met houten huizen bebouwd plein, var» waar de vlammen met een razende snelheid naar de omliggende gebouwen oversloegen. De bewoners van het geteisterde stadsgedeelte werden uit hun slaap geschrikt en moesten in allerijl hun wo ningen verlaten, om buiten de brandzone te komen. Meer dan honderd winkels en magazijnen met groote voorraden brandden geheel af. Ook een voornamelijk uit pijnboomen bestaand park werd door het vuur aangetast en vernield. Aangezien de brandweer van Corinthe het vuur, dat gistermorgen nog steeds woedde, alleen niet meester kon worden zijn verschillende auto's van de brandweer uit Athene ter assistentie naar Corinthe vertrokken. De met het oog op de vele aardbevingen uit beton op getrokken nieuwe bouwwerken zijn, ook als zij midden tusschen de brandende huizen liggen door het vuur ge spaard. De geheele Agora, het antieke marktplein van Corin the, is door het vuur verwoest. De brand gebluscht. Tientallen millioenen drachmen schade. De brand welke in den nacht van Donderdag op Vrijdag op het marktplein van Korinthe uitbrak is gisterochtend gebluscht, meldt Reuter. De schade wordt geraamd op 55 millioen drachmen. Nader wordt gemeld, dat de brand Donderdagnacht te drie uur ontstond in een van de houten barakken die opgericht zijn op het marktplein van Korinthe door menschen wier huizen bij de onlangs aldaar plaats gehad hebbende aardbeving ingestort waren. Er stonden eenige honderden houten barakken bijeen op het marktplein, waarvan er 350 zijn verwoest. Groote voorraden koopwaar zijn verloren gegaan. Vele dieven en plundeaars sloegen in de heerschende opwinding hun slag. Minister-president Tsaldaris en verscheidene andere hooge autoriteiten waren op het bericht van den brand naar Korinthe gereden. Zooals reeds gemeld liet het zich tegen den ochtend aanzien dat van de stad niets te redden zou zijn. daar de brandweer van Korinthe vrijwel machteloos tegenover de vlammenzee stond en gewacht moest worden op de brandweer uit de omlig gende grootere steden, vooral die van Athene. Zoo dra deze versterking gekomen was, gelukte het om streeks zeven uur gisterochtend den brand meester te worden. Acht duizend dakloozen. Ook kerk afge brand. Bij den brand is o.m. ook de St. Paulskerk in de asch gelegd. Niet minder dan 8000 personen zijn dak loos geworden. De geheele „Agora", Korinthe's antieke marktplein, is een prooi der vlammen geworden» Nobelprijs. Seattle wil tot Zaterdagmorgen (New- Yorkschen tijd) op een hoogte van ongeveer 15000 voet blijven om daarna de door zonnestralen verkre gen expansie van de waterstofgassen te benutten voor zijn recordhoogtevlucht. Tijdens zijn tocht zal hij in de hermetisch afgesloten gondel op grootere hoog ten kunstmatige zuurstof inademen. Het voornemon bestaat in den nacht op Zondag of Zondagmorgen te landen. Seattle hoopt een hoogte te kunnen bereiken van 55000 voet, waar een koude heorscht van 48 tot 50 graden Celsius. De tocht van ir. Max Cosyns. Heden wordt de datum bepaald. Wat betreft de tocht van den Belgischen ir. Max Cosyns, meldt Reuter nog uit Brussel, dat de be stuurders van het Belgisch nationaal fonds voor we tenschappelijk onderzoek heden een bijeenkomst hou den met ir. Max Cosyns en eenige constructeurs om den datum vast te stellen, waarop Cosyns' stratosfeer tocht zal worden gehouden. Een luik krom getrokken. De berichtgever van het Ildbld. te Brussel meldt: Naar de „Soir" meldt, heeft de heer Cosyns vast gesteld, dat een der luikjes van den luchtdichten gon del wat krom is getrokken, zoodat het niet meer her metisch sluit. Het, herstel van het luik zal eenige da gen vergen, zoodat dc stratosfeertocht vermoedelijk niet voor 15 Augustus zal kunnen geschieden. EERSTE KAMER. RETORSIE WET EN LANDBOUW-CRISISWET. Behalve het wetsontwcrp-Marchant tot beperking der uitgaven op het Lager Onderwijs, waarover elders in dit nummer een meer uitvoerig verslag, heeft de Eerste Kamer nog een tweetal zeer belangrijke ont werpen zonder hoofdelijke stemming aangenomen, n.1. de nieuwe landbouwcrisiswct en het ontwerp tot ver leening van retorsie-bevoegdheden. Tegen de landbouwcrisiswet had niemand prineï- pieele bezwaren; de betrekkelijk korte redevoeringen betroffen vrijwel alle de onderdeelcn. Minister Verschuur deelde in zijn antwoord o.m. mede, dat de regeering een invoermonopolie voor fruit zal instellen. De heer Van Lanschot heeft voorts bij het retorsie- ontwerp een krachtig pleidooi gehouden voor de in voering van deviezenclearing, terwijl dc heer Blom- jous vond, dat Nederland in het nemen van maatre gelen tegenover het buitenland, vooral tegenover Duitschland, veel te lankmoedig was. De Eerste Kamer op recès. De Eerste Kamer is na aanneming dor bovenge noemde ontwerpen, gistermiddag op recès gegaan. BEKEND ACROBAAT VERONGELIJKT. Van een hoogte van 15 meter te pletter ge vallen. Uit Montpellier: De bekende Fransche koorddanser Jacques Blanco, meer bekend als „Djelmako" is op 76- jarigen leeftijd bij een van zijn meest gewaagde num mers verongelukt. Toen hij in een „motor-torpedo" over het koord reed. verloor de machine door nog onopge helderde oorzaak plotseling haar vaart, de oude man raakte het evenwicht kwijt en voor de oogen der ont stelde toeschouwers viel hij van een hoogte van bijna 15 meter te pletter. Portret-Atelier JAC. DE BOER, Keizerstraat DEN HELDER. De Finsche lange-afstandlooper, Dave Korao- nen, die het in 1919 door den Engelschman Gresn behaalde 2-uur wereldrecord van 33.056 kilomeier met bijna 200 meter vertelerde en het bracht op 33.247 kilometer. Het gebouw moest worden gesloten. V.D. vernemt uit New York: Op de beurs te New-York ontstond gistermiddag groote opwinding door het breken van een ammo niak houder. De vertrekken vulden zich buitengewoon snel met giftige gassen, zoodal de bezoekers over haast moesten vluchten. De beurs moest worden ge sloten. Arbeiders met gasmaskers togen daarop in het gebouw aan het werk. De beurs, die in normale omstandigheden te 3 uur sluit, eindigde thans te 12 uur 7. Traangasbommen de oorzaak. Nader uit New York: Uit het onderzoek is gebleken, dat de breuk in de ammoniakbuis werd veroorzaakt doordat twee traangasbom men in de ventilatie-inrichting waren ge worpen. Tweeduizend beursbezoekers verlie ten met tranende oogen het gebouw. De da- ders zijn onbekend. Er heerschte bij dezen „gas-aanval" geweldige consternatie en de leden van de beurs holden de straat op. Een afdceling van de reddingsbrigade trok, gewapend met gasmaskers, het gebouw binnen om het vermeende defect in de ammoniakleiding op te sporen. De cylinders met het prikkelende gas wer den door haar, uit de luchttoevoer-opening, ver wijderd. Onderwijl hadden zich dc prikkelende gassen reeds door een groot gedeelte van het beursgebouw ver spreid en waren alle étages, tot aan dc vijfde verdie ping toe, in allerijl ontruimd. Voor het gebouw stroom de bij het vernemen van het sensationeele nieuwtje een talrijke menigte samen, waardoor het onmogelijk was de omliggende straten te passeeren. Groote branden het gevolg. V.D. verneemt uit Lissabon: In Portugal heerscht sedert eenige dagen een hitte golf, zooals men in jaren niet heeft gekend. Op tal van plaatsen zijn groote branden uitgebroken. In het Cabreira-gebergte zijn groote oppervlakten weideland door het vuur vernield. Te Boticas zijn 24, te Viciro 7 gebouwen, waaronder twee fabrieken, door het vuur verwoest. Duizenden gezinnen overnacht in de .open lucht, aangezien de hitte in de huizen ondraaglijk is. Reuter seint nog uit Lissabon: Dorp door boschbrand bedreigd. Vuur zee' over 2.5 K.M. afstand. Reuter seint nog uit Lissabon: Een hevige boschbrand, die acht dagen geleden uit brak. bedreigt een dorpje van 300 inwoners, dat in de nabijheid van Lissabon te midden van pijnboom-aan plantingen ligt. De bosschen staan over een lengte van ruim 2J.t K.M. in brand. Troepen zijn uitgezonden om hulp te verleenen bij het blusschen. De toestand ter plaatse is des te erger, doordat de landstreek lijdt on der een hittegolf. Boot omgeslagen. 25 personen verdrom ken. Reuter seint uit Benares: Op de Ganges, welke sterk gewassen is, zijn 26 Indiërs, onder wie verschei dene vrouwen, verdronken, doordat dc boot, waarme de zij de rivier wilden oversteken, is omgeslagen. Gistermiddag gevonnist. Gandhi is gisterochtend in vrijheid gesteld, maar even later weer aangehouden, omdat hij weigerde in Poona te blijven en de gelofte af te leggen zich van politieke bedrijvigheid te onthouden. Hij zal nu voor den rechter moeten verschijnen, die hem een gevange nisstraf van twee jaar kan opleggen, die hij dan al* gewoon misdadiger moet uitzitten, zonder de gunsten, die hij vroeger als politiek gevangene heeft genoten. Gandhi is voorloopig weer in de gevangenis van Je- ra.vda opgesloten. De zaak zou gistermiddag reeds behandeld worden. Tot 12 maanden gevangenisstraf veroor deeld. POONA, 4 Augustus (R.O.) Gandhi is tot 12 maanden gevangenisstraf veroordeeld. He4 posten hervat» Na een langdurige pauze hebben de „posters" gister ochtend hun actie hervat. Voor tal van Britsche win kels werd gepost en er werden blaadjes uitgedeeld, waarin tot boycot van Britsche waren werd aangezet. De politie arresteerde negen personen. Het weer boven Ierland te mistig. New York, 4 Aug. (V.D.). Naar uit Shoal Ilar- boud wordt gemeld, heeft Balbo formeel verklaard, dat hij zijn voornemen, naar Valcncia in Ierland te vliegen, in verband met den voortdurenden dichten mist boven Ierland definitief heeft opgegeven. Balbo zal over de Azoren naar Lissabon vliegen. De hulp schepen hebben reeds een desbetreffende aanwijzing gekregen. De start is te verwachten voor 10 Augus tus. LIJK VAN BEJAARD MAN GEVONDEN. Hg werd eenigo dagen vermist. Donderdageniddag werd in een haverveld aan het z. g. Moleneind te Loon op Zand het lijk gevonden van een bejaard man. Na onderzoek bleek het te zijn ze kere V.. afkomstig uit Tilburg. De man werd sedert eenige dagen vermist.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5