AlftlCCl KllllS- Aliettcitlc- Luüinllil Tram Schagen-Warmenhuizen. Uitgevers: N.V. vii TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Opheffing 1 Januari 1934. RECORD LANGE AFSTAND GEBROKEN Weer een pont-ongeluk in Britsch-Indië STAPPEN TEGEN DUITSCHLAND. Beroep op het Pact van Vier. MILITAIRE OPSTAND OP CUBA. Waar ooievaars nog meer goed voor zijn. De typhoon in Korea. Dievegge aangehouden. BEPERKING VAN UITGAVEN. Zandvoort krijgt er genoeg van. Uitgestreken. Op het kantje af. Helsche machine ontploft. Dinsdag 8 Augustus 1933. SCHAKER 76ste Jaargang No. 9325 cTDIATT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 'a morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend".1 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. In een eenige dagen geleden gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V. Spoortramdienst Schagen—Alkmaar, is besloten om met 1 Januari 193-1 den dienst tusschen Schagen en Warmenhuizen op te heffen. Dit besluit, is genomen met 18 tegen 46 stem men. Tegen opheffing stemden de gemeenten Schagen en Zijpc en de Zijpe en Hazepolder, die elk 6 stemmen konden uitbrengen. Zoowel de burgemeesters van Schagen als van Zijpe hebben op deze vergadering geijverd voor het behoud van deze tram. Maar veel tot behoud ervan was niet aan te voeren, daar de praktijk wel bewees dat het vervoer tusschen Schagen en Warmenhuizen al zeer gering was en het tekort van ruim f60.000.dat de tram jaarlijks opleverde, in hoofdzaak aan het traject SchagenWarmenhuizen was te wijten. Men meende dat de dienst Alkmaar—Warmenhuizen wel sluitend was te maken. De vraag werd door de tegenstanders van opheffing gesteld hoe of het nu moest met de duizenden aan deelenkapitaal en renteloos voorschot die zoowel door Schagen, Zijpe, als Zijper polder in den tramdienst SchagenAlkmaar was gestort. Voor een tramdienst Alkmaar—Warmenhuizen zouden deze lichamen nooit gelden hebben gevoteerd en leek het hen niet anders dan billijk en vanzelfsprekend dat tot teruggaaf dezer duizenden door de betrokken vennootschap werd over gegaan. Zeer terecht werd nog aangevoerd dat ook de Statuten spreken van een tramdienst Schagen— Alkmaar en dat dus geheel op die basis de overeen komst was aangegaan. Schagen, Zijpe en Zijpepolder waren geen aandeelhouders geworden en hadden geen renteloos voorschot gegeven uit een kaufmannisch oogpunt, maar alleen om de belangen te dienen van haar gemeenten en polder en de inwoners daarvan. Nu die belangen zouden worden uitgeschakeld door een meerderheidsbesluit der aandeelhouders, diende men ook de financieele consequentie daarvan te aan vaarden. Ook werd geredeneerd, dat waar de Statuten spra ken van een tramdienst Schagen—Alkmaar, niet dan voor en aleer statutenwijziging had plaats gehad, tot opheffing van een deel van het traject kan worden overgegaan. Men deelde ons verder mede, dat er pogingen wor den overwogen om door een gezamenlijke actie der betrokkenen te probeeren in deze iets te bereiken, al is het dan niet dat dit zal leiden tot instandhouding van het traject SchagenWarmenhuizen (Regeering en Ged. Staten gaven bereids hun instemming met opheffing te kennen) dan toch wat de finantieele aan gelegenheid betrof. Voor Schagen zit aan opheffing van dit traject weer dit onaangename vast, dat een deel van het tramper soneel Schagen metterwoon zal moeten verlaten. De Fransche vliegers Codos en Rossi nabij Rajak in Syrië geland. Ruim 9450 K.M. afgelegd; het wereldrecord met 915 K.M. ver beterd. De beide Fransche vliegers Rossi en Codos, die Za terdagochtend tegen vijf uur uit New York zijn ver trokken om een aanval te doen op het wereldrecord lange-afstand-vliegen, dat op naam van een Engelsch- man staat, zijn, volgens een bericht van United Press aan de „Tel.", gistermiddag om 5.10 (Greenwichtijd) nabij Rajak (Syrië) geland. Volgens een niet-officieelo raming hebben zij het wereldrecord voor lange-af- standvluchten, dat met 8544 K.M. op naam van de Engelsche vliegers Gayford en Nichrletts stond, met ruim 915 K.M. gebroken en dus een afstand van ruim 9450 K.M. zonder tusschenlanding afgelegd. Rajak is gelegen ten Westen van Beiroet en ten Noorden van )am 3cus aan ''e splitsing van de spoor- weglijiien Beiroet—Aleppo en Beiroet—Damascus. Veerpont te Bengalen omgeslagen. Een honderdtal personen verdronken. Reuter seint uit Noakhali (Bengalen): Een hon derdtal personen, allen Britsch-Indiërs, zijn verdron ken, doordat een veerpont, die te dicht bezet was, na bij het eiland Ramgati omsloeg. In verband met het optreden der Nazi's tegen Oostenrijk en het verspreiden van bro chures door de Duitsche vlieg machines boven Oostenrijk. De laatste dagen is er herhaaldelijk sprake geweest dat Engeland. Frankrijk en Italië stappen te Berlijn zouden doen in verband met het uitwerpen van natio- naal-soclalistische brochures door Duitsche vliegmachi nes boven Oostenrijk en het verspreiden door de 'Duit sche radio van redevoeringen, waarin werd geëischt dat Oostenrijk zijn tegenwoordige regeering onderstboven werpt Duitsehland acht inmenging ontoelaatbaar. Thans wordt door Wolff uit Berlijn gemeld: De Fransche ambassadeur heeft gistermorgen op het departement van buitenlandsche zaken onder verwijzing naar het viermogendheden-pact (het verdrag tusschen Engeland, Frankrijk, Italië en Duitschland) ter sprake gebracht, dat volgens de opvatting der Fransche regee ring de Duitsche propaganda met betrekking tot Oos tenrijk in bepaalde, in den laatsten tijd voorgekomen gevallen niet vereenigbaar is met de bestaande ver dragsverplichtingen. Den ambassadeur werd geantwoord, dat het de rijks- regeering voorkwam dat een toepassing van het vier- mogendhedenpact in dezen vorm misplaatst was. dat van Duitsche zijde verdragssohendingen van welken aard ook niet aanwezig waren en dat Duitschland der halve deze inmenging in het Duitsch-Oostenryksche ge schil niet toelaatbaar aohtte. De Britsche zaakgelastigde, die des namiddags over dezelfde aangelegenheid kwam spreken, ontving het zelfde bescheid. Officieuze Duitsche commentaar. Ia een commentaar van Wolff wordt gezegd dat met het weigerend antwoord van Duitschland deze heele ac tie als beëindigd mag worden beschouwd. De heele ac tie is volgens dezen commentaar eigenlijk aan den gang gebracht door stemmen van de buitenlandsche, pers, die geheel en al ongewoon een formeelen stap van tevoren met veel ophef aankondigde. Het Is teekenend zoo gaat de commentaar voort dat in de Italiaansche pers tot heden niets over deze quaestie verschenen is. De pers heeft feitelijk aandrang ge oefend om dezen stap te doen. Men zal zich afvragen waarvoor het eigenlijk nog moest dienen. De eigenlijke reden zal wel niet geweest zijn dat de onafhankelijkheid van een staat bedreigd en aangetast is, maar zal wel hierin moeten worden gezocht, dat door dezen stap de Oostenrijksche regeering in de oogen der buitenwereld en in het bijzonder het Oostenrijksche crediet zou wor den versterkt. De buitenlandsche pers had van tevoren moeten Inzien dat met den stap niets te bereiken was. De Fransche en Engelsche pers moesten zich tegen de eigen regeering keeren als voor de Fransche en de Engelsche financieele wereld om financieele redenen e«en wijziging der regeeringsverhoudingen ongewenecht is. Men mag zich verder afvragen of de stap wel eens tot stand zou zijn gekomen als de bevoegde ministers in Parijs en Londen tegenwoordig geweest waren. Thans heeft In ieder geval de heele aangelegenheid zich slechts tusschen de staatssecretarissen der drie landen afgespeeld. De stap is waarschijnlijk gedaan op aanstichting van Parijs. Bij deze gelegenheid moet er nogmaals de nadruk op worden gelegd, dat het vier- mogendhedenpact niet het geschikte platform vormt voor een dergelijken stap. Het moest er niet toe die nen om de aangelegenheden van een der deelnemers met een vijfde mogendheid in orde te brengen, maar tot pacificatie der wereld dienen en dit wel in vriend schappelijken vorm. Voor aanklachten althans tegen een der vier partners geeft het viermogendhedenpact geen houvast. Wat is er dan eigenlijk gebeurd? zoo eindigt de officieuze commentaar. Vliegtuigen van niet bekende herkomst hebben vlugschriften boven Oosten rijksche plaatsen uitgeworpen, die zich tegen de huidi ge Oostenrijksche regeering keerden. Verder zijn er ra dio voordrachten tot het Oostenrijksche volk gehouden. Wie sedert weken den zender van Straatsburg volgt en constateert wat deze in de laatste maanden heeft uit gezonden, dien is het duidelijk, waar in dit opzicht meer gebeurd is. Eer. dergelijke inmenging zooals de zender Straatsburg zich sedert lang veroorlooft in bln- nenlandsche Duitsche toestanden is nog nooit, ook niet tegenover het Duitsche Oostenrijk, begaan. Fransche critiek op het Pact van Vier. De afzijdigheid of feitelijk afzonderlijk standpunt van Italië, gelijk uit bovenstaande commentaar reeds gebleken is, heeft in Frankrijk veel teleurstelling ge wekt. De „Echo de Paris" doet opmerken, dat er niet veel overblijft van het pact van vier, daar Mussolinl, te kiezen hebbend tusschen Hitier en de Fransoh-En- gelache vriendschap. Hitier gekozen heeft. De „Intransigeant" zegt ironisch dat Mussolini er de voorkeur aan geeft te rekenen op het goede hart en de loyauteit der Duitschers en deelt in de meening van Herriot, die in zijn jongste artikel schreef dat Duitschland alleen tot het pact van vier toetrad om de periode van vrede te bezigen voor wetenschappelijke voorbereidingen voor den oorlog. Het halve leger er bij betrokken. Tot na toe 12 dooden, 150 gewonden. Op Cuba is volgens een V. D. bericht een militaire opstand uitgebroken. Op zijn minst het halve leger is er bij betrokken. Alle garnizoenen zijn gealarmeerd. De afkondiging van den staat van beleg is ieder oogenblik te verwachten. Tot nu toe zouden reeds 12 personen om het leven zijn gekomen en 10 zijn ge wond. Het bij Havanna gelegen fort Cabana gaf een half uur lang vuur uit kanonnen van 7% c.M. Nadere bijzonderheden ontbreken, daar alle verbin dingen zijn verbroken. De staat van beleg op Cuba afgekondigd. De toestand op Cuba is wegens de scherpe censuur zeer onduidelijk, zoo meldt een nader V.D.-bericht uit New York. Volgens de laatste berichten zouden de troepen van president Machado den militairen op stand, die in het kamp van Colombia was uitgebroken, met kracht hebben onderdrukt. De particuliere secre taris van Machado heeft verklaard, dat het volkomen rustig is; daarentegen is bekend geworden, dat het Cubaansche congres, dat in spoedzitting is bijeenge roepen, den president heeft gemachtigd den staat van beleg af te kondigen. Volgens andere berichten zou de algemeene staking in het land grooter omvang aannemen. De regeering der Vereenigde Staten zou voorloopig nog niet van plan zijn tusschenbeide te komen. Verscherping van de algemeene staking. Interventie der V.S.? Nader uit Havanna, 7 Aug. (V.D.)De algemeene staking neemt met het uur scherper vormen aan. De botsingen worden steeds talrijker. De stakenden heb ben alle zaken gedwongen te sluiten. De waterver zorging is stop gezet en de levensmiddelen beginnen schaarsch te worden. Duitsche en Spaansche kooplie den hebben door tusschenkomst der diplomatieke ver tegenwoordigers geprotesteerd tegen den terreur der stakers. In het binenland schijnt anarchie te heer- schen. Alle verbindingen zijn verbroken. De alge meene staking is ook overgeslagen op Santiago, waar bij botsingen 3 personen zijn gedood. De Amerikaansche ambassadeur Welles heeft op een conferentie met vertegenwoordigers der Cubaan sche regeering en der oppositie verklaard, dat de re geering der V.S. den toestand op Cuba zeer ernstig achtte, ingeval het Cubaansche congres niet binnen 24 uur middelen en wegen vond tot een vreedzame bijlegging der onlusten. Dit verkapte ultimatum houdt in verband met de AmerikaanscheCubaansche over eenkomst de mogelijkheid in van een Amerikaansche interventie. Ambassadeur Welles heeft verschillende wegen voorgesteld om tot een compromis te komen en heeft aandrang op het congres uitgeoefend een dezer we gen te bewandelen. Naar er geruchten gaan, zou Amerika overwegen om op Cuba troepen aan land te zetten teneinde de orde te herstellen. Joego-Slavië bevrijden ze van een sprinkha nenplaag. De bevolking van Zuid-Servië aldus vertelt Reuter, is door een aantal ooievaars van een sprinkhanenplaag bevrijd. De sprinkhanen waren in groote zwermen ko men opzetten en dreigden den geheelen oogst te ver woesten. De Joego-Slavische regeering had in verband hiermede reeds maatregelen genomen en een aantal mannen, bewapend met vuurwerpers en spuiten voor chemicaliën, naar het bedreigde district gezonden. Voor dat deze met hun werk begonnen, hadden de ooievaars evenwel reeds zulk een opruiming onder de sprinkha nen gehouden, dat de mannen voorloopig niet behoef den in te grijpen. Reeds 27 dooden en 230 vermisten Omtrent de reeds elders in dit nummer gemelde ty foon. waardoor de Koreaansche havenstad Foesan is geteisterd, worden thans bijzonderheden bekend. Het aantal dooden bedraagt 27, dat der gewonden 200. Er worden nog 230 personen vermist, zoodat gevreesd wordt, dat het aantal dooden nog grooter zal blijken te zijn. Er zijn 360 visschersschepen naar zee afgedreven en vernield, terwijl 1020 booten min of meer ernstig zijn beschadigd. Niet minder dan 2000 huizen werden be schadigd. Zondagmorgen heeft de rijksveldwacht te Middelaar bij Mook aangehouden een 25-jarig meisje uit Hilver sum wier opsporing door den commissaris van politie was verzocht wegens diefstal, oplichting, enz. Het meisje was ter beschikking van de regeering gesteld, doch voorwaardelijk vrijgelaten. Zij maakte zich echter daarna wederom schuldig aan een ander strafbaar feit, n.1. het stelen van een spaarbankboekje van een vriendin. Zij vluchtte en volgens informaties had z\j zich in mannenkleeding gestoken. Bij haar ar restatie was zij dan ook gekleed in een lange grijze broek met blauwe blazer; verder had zij een pet op en een hoornen bril, zoodat zij niet te herkennen was. Zij had haar intrek genomen bij een kunstschilder te Mook. Toen de rijksveldwacht haar daar vond, vlucht te zij dè achterdeur uit. Later is zij in het tentenkamp aangehouden en naar Hilversum gebracht, Bezuinigingswet is afgekondigd. werking getreden. Reeds in De wet tot beperking van uitgaven, welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de uitvoering der Lager onderwijs-wet 1920 (de bczuinigingswet van mr. H. P. Marchant), is in het Staatsblad 414 afgekon digd. Zij is inmiddels n.1. met ingang van den 6den dezer maand in werking getreden. Badgasten zijn gekomen om van de zee en niet om van politieke relletjes te genieten. Den laatsten tijd venten op de boulevards te Zand voort geregeld leden van fascistische partijen met pro pagandistische lectuur, terwijl hetzelfde terrein ook door jeugdige communistische colporteurs als operatie basis pleegt te worden gekozen. Natuurlijk blijven dan relletjes niet uit. Van welke zijde de eerste klap gege ven wordt, valt meestal niet meer uit te maken, doch een feit is, dat zoowel zwarthemden als roode broeders met animo aan de scheld- en kloppartijtjes deelnemen, zoodat de politie herhaaldelijk krachtig moet ingrijpen. Ook J.1. Vrijdagavond is het weer „feest" geweest en de politie en marechaussee hebben zelfs het verkeer eeni- gen tijd geheel moeten stopzetten, omdat de straatpo- liticl den boel op stelten hadden gezet. Dat dit den badgasten, die gekomen zijn, om van da zee en niet van relletjes te genieten, begint te verdrie ten, spreekt vanzelf. Daarom heeft zich, zoo lezen we in de Opr. Haarl, Crt., Vrijdagavond na de toen voorgevallen herrie een groot aantal badgasten vereenigd. Een commissie werd gevormd en het ligt in de bedoeling, zoo spoedig moge lijk een deputatie te sturen naar den burgemeester van Zandvoort, teneinde er op aan te dringen, dat maatre gelen zullen genomen worden om te bereiken, dat het rustige zomerverblijf aan zee niet langer verstoord wordt door politieke agitatie, van welke richting ook. Ho© ver d© zotheid van sommige kerkelijk© voorgangers gaat. Ieder zijn eigen zin, dat is een karaktertrek, welke bij ons volk, met zijn individualisme, telkenmale vele moeilijkheden voortbrengt, o.m. door splitsing op schoolterrein en op kerkelijk gebied. Iets daarvan ver telt dr. J. C. Callenbach, Ned. Herv. Pred. te Rotter dam ln de „Rotterdamsche Kerkbode": ,,...'k Heb pas nog weer eens gepreekt in mijn eerste gemeente, Ier- seke en 'k vond daar nu, naast de twee Openbare, niet minder dan drie Bijzondere Protestantsch-Christelijke 3cholen, ieder met eigen kleur en vaandel. En op kerkelijk gebied is 't nog veel droeviger, leder ontevreden groepje vormt zijn eigen kerkje, dat zich weer in tweeën splitst om een vers of een collecte. Ja, de zotheid gaat zoover, dat in een Gemeente een voorganger weigerde het huwelijk in te zegenen van een echtpaar, waarvan de bruidegom een gestreken vouw in zijn broek had. 't Moet bepaald in de broek worden gezocht, want dat het gezicht uitgestreken is, wordt zelfs van heeler harte toegejuicht en over rare vouwen in de... ziel, heb ik nooit hooren klagen..." Twee dames in zee door den stroom mee gesleurd. Voorbeeldige houding van het publiek. Door den sterken stroom werden Zondag te Castri- cum aan Zee, een uur na elkander, twee dames bij het baden medegetrokken. Bij de eerste liep het vrij goed af, aldus het „Hdbld.", de tweede, die voor oogen van haar man werd medegesleurd, werd be wusteloos in de roeiboot van den badwacht naar het strand gebracht. Twee leden van de afd. Amsterdam van de Roode Kruis Transportcolonne, toevallig aanwezig, pasten de kunstmatige ademhaling toe en konden haar we der bijbrengen. Het publiek werkte hier zeer mede door een grooten kring te vormen, zoodat geen last van opdringen werd ondervonden. Dit moge tot voor beeld strekken voor andere ongevallen! Op het stadhuisplein van Rennes. Actie Bretonsche autonomisten? Op het stadhuisplein van Rennes werd gisteren, naar Reuter uit Parijs meldt, uit een zeer snel rijdende auto een helsche machine geworpen, die met een geweldigen slag ontplofte. Niemand werd gekwetst en er werd ook geen stoffelijke schade aangericht. De daders ontkwa men zonder herkend te worden. Men neemt aan dat het hier Bretonsche autonomisten betreft, die wilden betoogen naar aanleiding van het feit, dat het een jaar geleden was dat er een aanslag werd gepleegd op het Fransch-Bretonsche gedenkteeken te Rennes.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1