Barbara Worth HET BELEID VAN MINISTER VERSCHUUR. Koreaansche havenstad door typhoon verwoest. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Officieele opening van 't Amstelbad. Opening nieuwe zaak „Er gaapt een kloof tusschen het katholieke volk en minister Verschuur." Een iel artikel van dr. L. G. Kortenhorst. In „De R.K. Werkgever", het orgaan van de Alge- meene R.K. Werkgeversvereeniging, heeft het Tweede Kamerlid, Dr. L. G. Kortenhorst, een artikel geschre ven, dat een felle bestrijding inhoudt van de politiek van mr. T. J. Verschuur, minister van Economische Zaken. Het volgende is er aan ontleend. „Minister Verschuur moet zelf weten of hij het ver antwoorden kan om ook nu nog, nu alle landen een autarkisch stelsel hebben ingevoerd, voor de Neder- landsche nijverheid het stelsel van den eenzijdig vrijen invoer te verdedigen. „Maar het ware onoprecht, dezen ongetwijfeld werk- zamen bewindsman in het onzekere te laten over het feit, dat zijn inzicht op een hoogst belangrijk punt, door het katholieke volk niet wordt gedeeld. „Integendeel, blijkens het gepubliceerde economisch urgentie-program der vier katholieke organisaties, moet minister Verschuur beschouwd worden als de voornaam ste tegenstander van de desiderata, die onder de katho lieken leven. „Wanneer de katholieke staatspartij naar oorzaken aoekt, waarom breede groepen van hen. die bij de laat ste verkiezingen aan haar hun stem gaven, thans re- belsch worden en heil zoeken bij andere meest fas cistische formaties, dan behoeft men werkelijk niet ver te zoeken. „De ontevredenheid richt zich tegen de economische politiek der regeering. waarin een katholiek minister precies het omgekeerde doet van hetgeen de katholieke kiezers hadden mogen hopen. „Het vertrouwen in het beleid op economisch gebied is in de weinige maanden, dat het kabinet-Colijn aan het bewind is, zienderoogen getaand. „Niet alleen, dat minister Verschuur het economisch urgentie-program der katholieke sociale organisaties niet onderschrijft, ook moet worden vastgesteld, dat de ze minister op de meeste punten een verklaard tegen stander is van de aanbevolen politiek en dat voor voor- zoover hij de woorden van het program hier en daar zou kunnen overnemen, zijn geheele wezen in opstand verkeert tegen den geest van wat gevraagd wordt. „Wij schrijven deze harde werkelijkheden werkelijk niet voor ons genoegen en nog veel minder is het ons erom te doen minister Verschuur, dien wij als mensch hoogachten, onaangenaam te zijn. „In het parlement hebben wij nu ongeveer vier jaren lang de economische politiek van minister Verschuur, voorzoover het de industrie en de bevordering van den export betrof, in alle toonaarden bestreden. „Dat beleid heeft de industrie tot den rand van den ondergang gebracht. „De overgroote meerderheid der Katholieken en zij niet alleen deelt ons standpunt en zij vraagt zich af: moet die politiek nog langer worden volgehouden? „De industrieelen, de arbeiders, de boeren en de mid denstanders, zien geen enkel perspectief. De bevoegd heden, die de regeering verkreeg, liggen voor een goed deel ongebruikt: clearingwet en crisisinvoerwet „Er gaapt een kloof tusschen het katholieke volk en minister Verschuur, die niet te overbruggen schijnt." Groote schade aangericht. V.D. verneemt uit Tokio: De Koreaansche haven stad Foesan is door een typhoon, die gepaard ging met. hevigen regenval, voor een groot gedeelte ver woest. Er werden 132 huizen vernield en door het water weggeslagen. 750 huizen staan geheel onder water en zestig visschersschepen werden op drift gejaagd, de haven uitgedreven en op zee vernield. Ook verschei dene bruggen werden door het water weggeslagen Volgens tot nog toe ontvangen berichten werd slechts een persoon gedood, terwijl tien gewond werden. NOODLOTTIG ONGELUK OP EEN AUTO-RENBAAN. Eén doode en twee gewonden. Uit Stockholm: Bij den Grand Prix van Zwe den raakte Zondag een deelnemer met zijn wagen aan het slingeren, sloeg over den kop en versperde zoodoende de baan, zoodat 6 volgende wagens in bot sing kwamen met den verongelukten wagen. Uit de puinen werden 1 doode en 2 gewonden geborgen. GROOTE HITTE IN SPANJE. De hitte, die Spanje reeds twee weken teistert, duurt nog steeds voort. Gisteren bedroeg de tempera tuur te Madrid 100 graden in de schaduw. Te Cordoba en Carceres stesg de temperatuur zelfs tot 108 graden Fahrenheit, Verscheidene personen zijn tengevolge van de hitte onwel geworden en moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. FEUILLETON. Door HAR O LD BELL WRIGHT 46. Later, toen. Burk deze ontmoeting verhaalde aan Williard Holmes, liet hij er veelbeteekenend op vólgen: „Tk ben werkelijk bang dat je oom Jim den boog een weinig te strak gespannen heeft... Jefferson worth 1b niet een man die alles met zich Iaat doen..." en hij schoof zijn sigaar naar den hoek van zijn mond. „Willard, ik heb er een voorgevoel van dat er iets in de maak is." En er was iets In de maak. Toen Jefferson Worth het kantoor van de Maatschappij verliet, ging hij naar het rijtuig dat aan de overzijde wachtte en nam daarin plaats naast den vreemdeling. „Vooruit, Abe!" zeide hij en het rijtuig zette zich in beweging. Toen zij in de Woestijn waren gekomen, stopten zij en nam de op zichter de plaatsing van de staken hier en daar op. Hij raadpleegde een aanteekenboekje en wees zijn patroon een grondstuk aan. .Hier is het, mijnheer Worth." Die plek was nog een wildernis, maar in de verte zag men het ontgonnen land en in het midden daarvan de stad Kingston. Jefferson Worth zag zwijgend in het rond. Daarop ging hij met den vreemdeling 'en met Abe een eindweegs naar het westen. Hij drukte zijn voetzolen diep in de zachte aarde en met minder gemoedsbeweging dan een schooljongen aan den dag legt bij het vaststellen van de plaats voor een tennisbaan, zeide hij: „Hier zullen wij een hotel bouwen en daartegenover een bank. De hoofdstraat moet op den spoorweg uitkomen. De lijn van Barba komt uit het Zuidwesten." Dit was het eerste begin van Gemeenebest, de stad die midden in de dorre woestijn gebouwd werd in minder tijd dan noodig was om het land toe te berei den en een graanoogst uit te zaaien en binnen te halen. Vrijdag 4 Augustus 1933. H et Woud. DE STAMPADE OP BUURMANS LAND. De voortzetting van het. proces der ongehoorzame koeien van den heer W. L. Willem S. te Het Woud, gem. Bergen, welke jolige dames niet alleen het gras van buurman Meines land hadden vertrapt, doch waarvan een bijzonder onopgevoed exemplaar ook nog nog 'n hoorn van zijn oude melkkoe had afgestoo- ten, had heden onder auspiciën van mr. De Groot plaats met het hooren van Cornelis Meijne, wiens ver klaring eiken twijfel ophief. Maar nu kwam des pu- dels kern, de kwestie van de schaderegeling ter spra ke en het bleek dat die aangelegenheid niet staande de vergadering voor elkaar was te boksen. Vader Meijne reclameerde 25 gulden. Nou, zeide buurman Willem, 't laikt niks. Hoeveel wil je dan ge ven, polste voorzichtig dc plaatsvervangende rechter. 5 gulden stelde Willem als ultimatum; 't is een afgedankte, ouwe koe, die nooit meer dan 60 gulden opbrengt. Hé, hé, repliceerde papa Meijne, aster 'n hoorn af is, dan loopen de kooplui zoo'n beest óók zonder spreken voorbij! Nu, trachtte mr. De Groot de harde boerekoppen tot was te kneden, ik had toch graag dat deze kwestie geregeld kon worden. Bedenkt, procedeeren kost geld, want er wordt niet zonder reden beweerd: Wie pleit om een koe, geeft er een toe! (wat hij als advocaat kan weten). Evenwel, Willem S. wou geen cent meer geven en Meijne kon niet besluiten dit lage bod te aanvaar den, dus werd de schade niet geregeld, maar nam de Staat haar deel in den vorm van 3 gulden boete. Zitten gaat Willem toch niet! Hij lust geen bruine boonen! Schoorl dam. EEN GEDULDIG SLACHTOFFER. De reeds bejaarde boerenarbeider J. Kuiper uit St Maartensvlotbrug, werd op 8 Juni te Schoorl, toen hij per rijwiel den Wagenmakersweg bereed, de dupe van de slordigheid van den autbusbestuurder Imke K., 'n chauffeur van de firma Koningsbruggen te Den Helder. Omdat deze prutser geen voorrang schonk aan het van rechts komend verkeer, werd de oude werker tegen de planeet gereden. Hij beweerde met Spartaansche ongerechtigheid geen letsel te hebben bekomen, doch het bleek later, dat hij 2 ribben had gebroken en 14 dagen lang geen arbeid kon verrich ten. Bovendien was zijn oude fiets geheel in de soep gereden en moest hij later van een bejaarde huur- kar gebruik maken om zijn arbeidsveld te Schoorl te kunnen bereiken. Van eenige schaderegeling was den geduldigen ou den heer niet bekend. De onverschillige chauffeur was niet verschenen, doch dit was geen beletsel om flink zaken te doen. Hij werd veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen en f 20 schadevergoeding aan de benadeelde partij. U i t g e e st. MISLEIDENDE WETSINTERPRETATIE OP DE PROVINCIALE GRIFFIE TE HAARLEM? De pas tot chauffeursbevoegdheid gepromoveerde Corn. V. te Uitgeest en aldaar als vrachtautobestuur- DE OMGEVING W 7 E R 1 N G E N J.l. Zondag is begunstigd door prachtig weer, het Amstelbad te Westerland. op feestelijke wijze officieel geopend. De belangstelling van het publiek was groot De Heldersche Zwemvereeniging en Reddingsbri gade verleende hierbij hare medewerking. Als eerste nummer werd gegeven een water-polowedstrijd, welke wedstrijd met alle aandacht werd gevolgd, en zeer mooie spelmomenten te zien gaf. Bij dezen wedstrijd wordt van de zwemkunst veel geëischt. De spelers hebben hiermede veel succes geoogst. De demonstratie „zwemslagen" was ook zeer in teressant. Het nummer „Redding op afbetaling" (meer een komisch nummer) en „Kano-moeilijkheden" oogstte veel succes. De zwemwedstrijd welke onderling werd gehouden, slaagde goed. Hierbij zag men de dames en heeren kampen om de eerste plaats. De snelsten noemen wij hier: Dames (vrije slag) 40 Meter, A. Passier uit Leiden 34% sec., A. Vermeulen uit Den Helder 35 sec. Heeren, 80 M., (vrije slag): 1. De heer Tigelaar uit Leiden 1 min., 18 sec.;2. de heer Wirth uit Utrecht van U.Z.C. 1 min., 192/i sec.; 3. de heer Liebert uit Den Helder van H.Z.V. 1 min., 19% sec. Daarna volgde nogmaals een komisch nummer „De Visscher". Ook hierom is gelachen. De visscherman haalde met zijn buitengewoon vischtuig alle moge- Die vreemdeling was de voorzitter van een groote bouwonderneming die haar bestaan aan het initiatief van Jefferson Worth te danken had. Worth had aan die instelling de noodige grondoppervlakte afgestaan en daarbij de voorwaarde bedongen dat van de huizen en gebouwen die daar verrijzen zouden, gedurende een jaar geen huur geheven zou worden. Na verloop van weinige dagen werd met het werk een begin gemaakt. De Koningsdal-Bode en de cou ranten in Barba en Frontera, die allen het eigendom van Worth waren, maakten uitvoerig melding van de stichting van de nieuwe stad en van de reden waarom de Centraal-spoor Kingston niet zou aandoen en het ontbrak niet aan hoopvolle voorspellingen van de toekomst die de mededingende stad tegemoet ging. De Worth-Electrische maatschappij verplaatste haar centrale van Kingston naar Gemeenebest, de ijs fabriek, de bank, de telefoon en alle ondernemingen die door Worth geleid werden, volgden. Ook vele han delaars, verlokt door het geluk dat den toovenaar van de woestijn overal vergezelde, en niet minder door de voorspiegeling van de vrijstelling van huur, volgden het voetspoor van de zaken van Worth. Ook waren er die aanvankelijk geaarzeld hadden zich in het nieuwe land te wagen, eer de spoorweg daar voltooid was, maar nu zich in aller y'1 kwamen aanmelden. Het eer ste gebouw dat in Gemeenebest gereed kwam, was een buitenhuisje voor Barbara en haar vader. En inmiddels was het werk van den weg naar Barba en het Zuider-Centraal-District aangevangen. De voorspelling van Burk dat „er iets in de maak was" had zich bewaarheid. VIERENTWINTIGSTE HOOFDSTUK, Jefferson Worth zoekt hulp. De winter die volgde op de geboorte van Gemeene best was getuige van de groote bedrijvigheid die tot dusver in de streek aanschouwd was. De wagens van de vrachtrijders die nog onlangs zoo zeer misplaatst schenen, wanneeer zij langzaam voortkropen naar de geheimzinnige stilte, hadden nu plaats gemaakt voor lange treinen, zwaar beladen met bouwmaterialen en handelsgoederen van allerlei soort, en voortbewogen door zwoegende machines die met haar gesteun en ge- der bij de firma Van Gend en Loos aangesteld, was gecalangeerd omdat hij geen geldig rijbewijs kon too- nen. Wel was hij in 't bezit van een bewijsje afgege ven door de Prov. Griffie, dat dit rijbewijs was aange vraagd, doch hiermede kon hij natuurlijk niet vol staan. De wet vraagt een rijbewijs! Hij verscheen dus voor den kantonrechter, doch in gezelschap van zijn vader. Deze heer was ook meegeweest met zijn zoon. die hem wel 'n halve meter hoven het hoofd was ge groeid. ten einde een rijbewijs te hekomen, doch hen was toen medegedeeld dat dit bewijs nog niet gereed was, maar als hij werd aangehouden was het voldoen de indien hij het thans afgegeven bewijs van aangifte toonde. Indien dit waar is en de beide heeren Vr., va der en zoon verklaarden dit nadrukkelijk, de vader zelfs onder eede, dan mag het personeel der Griffie met het geven van dergelijke onjuiste voorlich ting wel wat voorzichtiger zijn, want hoewel rekening werd gehouden met het verweer van de verdachte, vloog de jongen er toch in voor 2 gulden boete of 2 dagen! Alkmaar. DE RELLETJES OP DEN AVOND VAN DE FASCISTENBIJEENKOMST. De rumoerige gebeurtenissen in den avond van 26 Mei zijn alreeds in 't breede besproken, dus kunnen wij ons van nakaarten onthouden. Een van de inci denten was de aanhouding van den 21-jarigen voeger Joh. v. D., die na gegeven politiebevel op den Ivenne- merstraatweg had geweigerd door te loopen en thans terecht stond ter zake overtreding van art. 195 der AlAem. Politieverordening, die ieder verplicht bij een volksverzameling of iets dergelijks ann het gegeven politiebevel zijn weg te vervolgen, of zich in een be paalde richting te verwijderen, te voldoen. Het jongemensch had echter zooveel tegen de dag vaarding in te brengen, dat het wensehelijk werd ge acht de beide verbalisanten tot persoonlijk verhoor op 1 September te dagvaarden. O u d o r p. EEN JURIDISCHE SPRAAKVERWARRING. De Limburger chauffeur Eduard van A., wonende onder de gemeente Oudorp, had in den avond van 2 Juli te Bergen fiets gereden zonder reflector. De uit gereikte bon was echter wegens misstelling ingetrok ken, doch nu sprak de daarvoor in de plaats gekomen dagvaarding, want de ambtenaar laat ook zelfs geen zieke kip over de heining vliegen, weer van 'n lan taarn, waartegen de delinquent nu terecht protes teerde. Ten einde raad werd verdachte maar vrijge sproken en buiten verdere vervolging gesteld. Die hel laatste lacht etc. Schoorl. CONVERSATIELES GEWENSCHT? De heer Jan L., assuradeur uit Heiloo en bekend motorrijder, wij vermeenen zelfs dat hij te Gent de va- derlandsche kleuren zal verdedigen, kan vermoedelijk beter met zijn motor opschieten, dan met de politie, zooals bleek uit het feit dat hij heden terecht stond ter zake het rijden zonder licht te Schoorl en als toen een minder prettige conversatie had gevoerd met Schoorl's nieuwen gemeente-politievertegenwoordiger. De ambtenaar was althans niet bijzonder wel gemutst over de behandeling van zijn satalliet en requireerde 15 gulden of 15 dagen. Mr. De Groot mijnde af op 10 pop of 10 etmalen ad libitum. lijke dingen uit het water en tot slot duikelde hij zelf in 't nat. En bleek onvindbaar te zijn. Tot slot werd het duiken gedemonstreerd. De heeren Wirth en Bonen waren hierin wel buitengewoon goed. Een en ander bracht voor alle aanwezigen een ge- zelligen middag met tevens voor velen nog een leer- zamen middag. En we meenen eerust te kunnen ver melden. dat de heer J. L. de Vos op een goed ge slaagd zwemfeest kan terugzien. Het zwembassin, de duikplank en duiktoren werden alvorens de feesten begonnen, gekeurd door een vertegenwoordiger van den Zwembond, den heer Wirth uit Utrecht, welke alles in keurige orde heeft bevonden. Zoo de heer Wirth ons mededeelde, worden tegenwoordig vele zwemgelegenheden geopend, en bij vele is gebleken dat de diepte van het bassin niet overeenkomt met de hoogte der springtorens, wat in de praktijk begrijpe lijk zeer gevaarlijk is. Zoo ook met de afmetingen van een. springplank. Een hooge toren en een ondiep bas sin is al zeer gevaarlijk. Bij het duiken komt men dan met het hoofd in aanraking met den bodem. T A N G E V I) IJ K We vernemen, dat door het Hoofdbestuur van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers aan regeering en Tweede Kamer een uitvoerig adres is gericht, waarin de stichting van een Staatshypo- theekbank wordt bepleit met een rente niet hooger dan die der Rijkspostspaarbank. Hebben de tuinders, om uiting te geven aan hun ellende, waarin zij als gevolg van de langdurige cri sis verkeeren, gebruik gemaakt van demonstraties, men mag verwachten, dat daaraan thans een einde is gemaakt door het schrijven van de Commissie van Vijf uit de 50 Westfrieschc gemeenten aan de bur gemeesters, om geen demonstraties meer toe te staan. Velen met ons betreuren dit schrijven, omdat de tuin ders niet demonstreeren om wanordelijkheden te ver raas en gegil de eeuwenheugende stilte tot een ant woord schenen uit te dagen. En toch was het werk dat voltooid was, slechts luttel in vergelijking met al wat er nog te doen stond, eer de ontginning van Barbara's Woestijn voleindigd zou zij. De uitgestrektheden die nog door geen ploeg waren aangeraakt, overtroffen verre de landerijen waarop het golvend graan den oogst tegemoet rijpte. De kanalen die nog moesten worden aangelegd overtroffen in mijlental vele malen de kanalen die het water naar zijn bestemming geleid den. De tentwoningen van de pioniers zouden nog door geriefelijker huizen vervangen worden. En de gehuch ten moesten tot steden aangroeien. Reizigers van de hoofdlijn die een eind langs den rand van het Koningsdal liep, zagen mijlen ver niets anders dan de grenzenlooze dorre vlakte met haar schamelen plantengroei die zich uitstrekte tot den pur peren bergmuur. Met belangstellende nieuwsgierigheid keken zij naar de pioniers die bij het verbindingspunt stonden te wachten op den trein die hen naar het Dal zou brengen. En met hun oogen volgden zij die dunne lijn van rails en telegraafpalen die scheen te reiken tot den gezichtseinder. Voor die reizigers was de ge dachte vol bekoring dat ergens in die onafzienbare wildernis hun medemenschen bezig waren steden te bouwen, land te ontginnen, zaken te drijven en alles te verrichten wat de handelsgeest hun voorschrijft zou te doen. Maar die gedachte bleef voor hen een droom, zooals zij een droom geweest was voor Willard Holmes, toen Barbara hem voor de eerste maal in de Woestijn geleid had en zij trachtte hem die te leeren zien met dezelfde oogen waarmede zij het groote werk zag waarvan hij nu de mede-arbeider was. In het laatste gedeelte van den winter stond Jeffer son Worth wederom als het ware, met zijn rug tegen den muur. James Greenfield die al het mogelijke deed ten einde zijn mededinger den voet dwars te zetten in de groote vraag van het aanknoopingspunt van den spoorweg, had meer bereikt dan hijzelf wel wist. Ter wijl de ondernemingen van Worth nog slechts matige voordeelen opleverden, stond het te vreezen dat de spoorweg dien hij genoodzaakt was ter verdediging van zijn belangen aan te leggen, alle beschikbare mid delen zou vereischen die het hem door verkoop van de andere lijn mogelijk geweest was vloeibaar te maken. Zijn toestand was opnieuw uiterst hachelijk geworden. wekken, doch om op duidelijke, sprekende wijze te belichten, hoe zorgwekkend hun toestand is. Hun dat nu te verbieden is o.i. een middel, dat erger is clan de kwaal. De bollenkweekers hebben lang in het onzekere verkeerd over de vraag, wat er met de bollen zou gebeuren, die onder de zoogenaamde misschatting vielen. De Minister heeft thans meegedeeld, dat de regeering de minimum-prijzen daarvan garandeert, zoodat aan die onzekerheid een einde is gekomen. Het gevolg van deze mededeeling is, dat de. kweekers er nu op kunnen rekenen, dat hun de minimumprijs van die hollen, welke overblijven, nadat het voorge schreven percentage is gereserveerd, zal worden uit betaald. Ook volgt er uit, dat de exporteur de bollen, die hij eventueel nog zal moeten koopen, niet beneden dien minimumprijs zal kunnen krijgen. Het is niet onbekend, dat er exporteurs zijn, die reeds beneden minimumprijs hebben gekocht en dus ook kweekers, die beneden dien prijs hebben verkocht. Men deelt ons mee, dat deze praktijken voor den ex porteur tot gevolg kunnen hebben, dat hem een ex port-vergunning wordt geweigerd en voor den kwee- ker een teeltvergunning. Evenwel worden zij, die zich aan deze overtreding hebben schuldig gemaakt, nog in de gelegenheid gesteld, dit aan de Kweekers-cen trale mee te deelen, waarna zij op gelijken voet zul len worden behandeld als anderen, die de wet niet hebben overschreden. Het is te verwachten, dat, waar op zoo voorkomen de wijze consideratie wordt gebruikt, (wat trouwens was te verwachten bij al de onzekerheid, die tot voor de bekendmaking over de misschaating heerschte), dat niemand zich zelf slachtoffers zal maken van een begrijpelijke en vergeeflijke overtreding. De inlevering van tulpen is vastgesteld op 10, 11, 17 en 18 Augustus a.s. Voorloopig moeten worden in geleverd de vastgestelde percentages plantgoed en bovendien van de te reserveeren gedeelten 50 zoo wel van leverbaar als van plantgoed. Te Noordschar- woude en Zuidscharwoude zijn de inlcveringsdepots gevestigd bij de gemeentelijke vuilnisbelt, te Oud karspel bij het terrein aan het Vrouwenlaantje, te St, Pancras aan de West-Bevcrsweg. ZUIDSCHARWOUDE. Als korpskolvers voor de Nationale kolfwedstrij* den van den Xed. Kolfbond, zijn aangewezen de hee ren P. Molenaar, A. Berkhout en I'. Goet. DEN HELDER Door den heer E. N. Heijligenberg, die in 't perceel Keizerstraat 118 reeds jaren een zaak drijft in Rijwielen, motoren, radio, waschmachines enz. Is thans een speci ale afdeeling geopend in 't tegenover den ouden win kel gelegen pand. Het ligt in de bedoeling van den heer Heijligenberg, in het filiaal uitsluitend de verkoop onder te brengen van al hetgeen op 't gebied van electriciteit en radio is te bekomen. Een keur van stofzuigers, lampen, strijkijzers, ja wat al niet staat in de groote ruime winkelruimte ten toon gesteld. Op 't gebied van radio verwierf de heer Heij ligenberg zich in den loop der jaren een goeden naam. Dat ook deze afdeeling tot in de puntjes is verzorgd, be hoeft wel niet gezegd. We wenschen den ondernemer van harte geluk met zijn tweeden winkel en houden ons er van overtuigd, dat de heer Heijligenberg ook daar op even prettige, zakelijken wijze zijn klanten van dienst zal zijn. H EE R HV G O'W A A F D Vrijdagavond geraakte de machinist van het stoom gemaal aan den Huigendijk, de heer Bult, terwijl hij bezig was met de montage der nieuwe motoren, welke in het gemaal worden opgesteld, zoodanig met twee vingers van een zijner handen bekneld, dat hem de vingertoppen tot over de nagels werden afgeknepen. Burgerl. Stand over de maand Juli 1933. Geboren: Johannes Adrianus, zoon van J. Beers en M. C. Bruin. Johan, zoon van Abr. Glas en G. Smit. Jacobus Gerardus Maria, zoon van Jb. v. Langen en M. Meereboer. Cornelia, dochter van A. F. Merlijn en A. Snijders. Wilhelmus, zoon van A. F. Merlijn en A. Snijders. Antonius, zoon van P. Kaag en C. Schouten. Maatje, dochter van Joz. de Krijger en G. den Hartigh. Antje, dochter van G. v. d. Meij en J. Glas. Maria, dochter van Joh. Beers en C. M. Broersen. Piet, zoon van C. Oostmeijer en M. C. Keetman. Catharina Elisa- beth,, dochter van Nic. Groot en H. Duijts. Hendrika Catharina, dochter van J. P. Sinnige en J. Borst. Anna Agatha, dochter van H. A. Smit en M. C. Rijs. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Marinus Kossen, zoon van A. Kossen en M. N. Ruurds. Cornelia Aagje van Houwelingen, 67 jaar, echtgen. van J. M. Vleesch du Bois (overl. Alk maar). Willem Borst, 59 jaar( wednr. van M. Ligthart, B A R S l N O E R H O R N Aan den heer Joh. Schenk, timmerman en aannemer alhier is de wederopbouw van het onlangs verbrandde woon- en winkelhuis van den heer Jn. Smit, opgedragen Op hetzelfde erf zal voor rekening van den heer A. Bronder, alhier, door den heer Schenk een woonhuis worden gebouwd. Voor de eerste maal was hij niet in staat zijn arbeiders te betalen en daarbij kwam dat over een maand een aanzienlijke schuld voor geleverd materiaal vervallen zou. En allerlei geruchten, zorgvuldig door Greenfield uitgestrooid, maakten het hem vrijwel onmogelijk de gelden die hij noodig had, op te nemen. „Het spijt mij waarachtig Jeïf." zeide zijn vriend, de spoorwegkoning, „maar met het oog op den b» denkelijken toestand kunnen wij ons waarlijk niet die per in die zaak steken. Je weet even goed als Ik dat i# geval van een overstrooming van de rivier, wij in de beurs zullen moeten tasten om onze belangen te be schermen. Want als de landbouwers het daar niet lan ger kunnen bolwerken, dan is onze lijn zelf= het oud roest niet meer waard. Jij kunt geen verantwoordelijk heid meer op je nemen en de groep van G:»enfield wil het niet. Al die heeren weten bij elkaar niet eens of de Colorado een forellenbeekje of een .sch- vyvertje is en wat zij allen tezamen in de zaak hebben vastgelegd, bedraagt nog niet de helft van het kapi taal dat jij er in gestoken hebt. En wy zijn er nog erger aan toe. Wij hebben op die kaart meer gezet dan jij en de Maatschappij bij elkander. En dan klaagt het publiek nog over onze tarieven... Je begrijpt dus dat wij geen lust hebben nog een tweede woestijnlijn voor onze rekening te nemen." Zonder een woord te verspillen, verkocht Jefferson Worth zijn aandeel in de bank van Frontera, Barba en Gemeenebest en even kalm nam Greenfield die op de gelegenheid loerde, zijn maatregelen om in die instel lingen het gezag in handen te bekomen. Het grootste gedeelte van* Worth's bezittingen in Barba was reeds verkocht en zijn huisje in Gemeenebest had hy met hypotheek bezwaard. Zoo gelukte het Worth zijn bestaan te rekken. Hij waagde het niet zijn werk stop te zetten, niet alleen omdat hij zich daardoor de kans zou afsnijden de gel den die hij noodig had, op te nemen, maar vooral om dat het schandaal van een gezamenlijken aanval van zijn schuldeischers het hem voor goed onmogelijk zou maken zijn positie in de financieele wereld te her winnen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6