Uitlui Nieiïs- Balbo te Lissabon. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Bij het vertrek van de Azoren vliegtuig in zee gestort. Verbod van aardappeleninvoer in Engeland? De DuitschOostenrijksche betrekkingen. Verzengende hitte in Spanje. OORLOGSTOESTAND OP CUBA. ONTEVREDEN DUITSCHE OFFICIEREN. Nog steeds groot aantal zieken te Winsum. FAMILIEDRAMA IN DEN HAAG. Drie slachtoffers. Donderdag 10 Augustus 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9327 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno.i inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend^ DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. VIER GEWONDEN. Gister is het eskader van generaal Balbo van de Azoren vertrokken voor de vlucht naar Lissabon, waar het gistermiddag omstreeks een uur of drie is aangekomen. Bij de start uit Ponte Delgada op de Azoren heeft een ongeluk plaats gehad. Een der vliegbooten is n.l. binnen de golfbrekers van de haven in zee gestort. Vier leden der bemanning werden gewond en door een nabijzijnd vaartuig opgepikt. Nadat aanvankelijk gemeld was, dat een lid der bemanning van het neergestorte toestel verdronken zou zijn, blijkt thans, dat dit niet het geval is. De vier inzittenden zijn er met lichte verwondingen af gekomen. Drie andere vliegtuigen waren achtergebleven om het verongelukte toestel, dat zal worden gedemon teerd, hulp te verleenen. Later zijn ook deze vliegtui gen vertrokken. De aankomst te Llsabon. Gene raal Balbo welgemoed. Omtrent de aankomst van Balbo's eskader in Portugal's hoofdstad, wordt door Reuter ge meld, dat de eerste vliegboot gistermiddag om 14.35 u. plaatselijken tijd op den Taag neerge streken is, weldra gevolgd door tien andere vliegbooten, die eveneens vlot neerkwamen. Alvorens te dalen, hadden deze vliegtuigen nog een vlucht boven de stad gemaakt, waar bij zij geëscorteerd werden door verscheidene escadrilles Portugeesche vliegtuigen. Om 15.15 uur waren ook de negen andere vliegbooten, onder leiding van den tweeden commandant generaal Pellegrini gereed om neer te strijken. Generaal Balbo, die zich in het eerste vlieg tuig, dat landde, bevond, werd door de au toriteiten, waaronder de Italiaansche gezant, begroet en door de menigte hartelijk toege juicht. Ondanks het ongeluk van een zijner machi nes bij het verlaten van de haven van Ponta Delgada, bleek generaal Balbo welgemoed. Toch nog een doode te betreuren. Ofschoon aanvankelijk, zooals hierboven gemeld, het ongeluk op de Azoren goed was afgeloopen, meldt een Havas-telegram, nader uit Ponta Delgada, dat de Italiaansche luit.-vlieger Squaglia gistermorgen aan zijn wonden overleden is. Het verongelukte vliegtuig dreef nog, maar werd als verloren beschouwd. V.D. meldt nog, dat de officieren-vliegers Anieri en Squaglia ernstig gewond door een inwoner van Ponta Delgada zijn gered. Deze bracht de beide officieren uit de cabine van het omgeslagen vliegtuig met een boot naar de kust. Squaglia overleed bij zijn aankomst in het ziekenhuis. Volgens Reuter bleken de wonden van Anieri nader niet van ernstigen aard te zijn. Alle feestelijkheden afgelast ten teeken van rouw. Op verzoek van generaal Balbo zijn, naar Reuter meldt, ten teeken van rouw over den bij Ponta Del- T U I D E R IJ Binnenlandsche oogst zeer groot De „Tel." verneemt uit Londen: De permanente secretaris van het ministerie van Landbouw ontving gister een deputatie uit de aardap pelverbouwers, die hem er op wees, dat de situatie op het oogenblik zeer ernstig is. Als gevolg van de uit breiding van den aardappelverbouw en zeer goede oogs ten, zal de binnelandsche oogst waarschijnlijk zeer groot zijn. De lage prijzen, die thans gemaakt worden, wijzen op het gebrek aan vertrouwen op de markt. In verband hiermede drong men er op aan, den invoer van aard appelen, ingaande 1 September a.s. geheel te verbieden. De permanente secretaris van het ministerie van Landbouw verklaarde, dat de moeilijkheden van den landbouw door de regeering ten volle worden beseft. gada om het leven gekomen officier-vlieger, alle feestelijkheden voor gisteren, afgelast,. Daar generaal Balbo rust noodig had, zou ook de ontvangst bij president Carmona niet doorgaan. Het eskader zal waarschijnlijk heden de vlucht voortzetten. Begroeting en gelnkwensch. Bij de aankomst van het Italiaansche eskader be groette de Fransche luchtvaart-attaché generaal Balbo namens den Franschen gezant. Von Gronau heeft Balbo nogmaals telegrafisch ge- lukgewenscht. Alle toestellen aangekomen. V.D. meldt nog, dat de laatste drie vliegtuigen on geveer een uur na de tweede groep van negen even eens te Lissabon zijn aangekomen. Op zijn vlucht van de Azoren heeft het eskader van Balbo met mist te kampen gehad. Het was in voortdu rende radioverbinding met een Portugeesch station. Bij de aankomst werden 21 saluutschoten gelost. Balbo inspecteerde een eerc-compagnie. Zijn auto kon zich tenauwernood een weg banen door de dichte menschenmassa. Ter ontvangst van Balbo was o.m. aanwezig de chef van den generalen staf van Italië, generaal Valle, die Dinsdag te Lissabon was aangekomen. De leden van de Italiaansche kolonie van Lisasbon waren in zwarte hemden verscheenen. Ook de blauwhemden, de orga nisatie van Portugeesche fascisten de „nationaal syn dicalisten") waren aanwezig. Vertrek eerst Zaterdag? Volgens een bericht van United Press uit Lissabon, zou Balbo echter besloten hebben eerst Zaterdagoch tend te vertrekken en direct door te vliegen naar Ostia. Hoe Italië er over denkt. Ontspanning in de verhouding noodzakelijk. Reuter meldt uit Rome: Het Stefani-agentschap publiceert de volgende mededceling: In verantwoor delijke Romeinsche kringen geeft men de volgende bij zonderheden over de jongste interventie te Berlijn naar aanleiding van de DuitschOostenrijksche be trekkingen. Toen von Papen in de Juli j.1. naar Rome kwam, heeft Mussolini zijn aandacht gevestigd op den toe stand in geheel Europa, de ItaliaanschDuitsche be trekkingen en op de noodzakelijkheid van ontspan ning tusschen Oostenrijk en Duitschland, in het be lang van de relaties tusschen deze twee landen en tusschen die landen en de andere naties. Von Papen heeft daarop verklaard, dat hij Hitier op de hoogte zou stellen, hetgeen inderdaad door hem is geschied. De besprekingen over dit onderwerp wer den voortgezet tusschen de vertegenwoordigers der beide regeeringen en waren steeds van den meest discreten en vriendschappelijken aard. Daar de Britsche regeering ondertusschen het ini tiatief had genomen voor een démarche te Berlijn, wees de Italiaansche regeering er op, dat zij het in het belang van het beoogde doel doelmatig achtte, het resultaat van de loopende vriendschappelijke en geheime besprekingen af te wachten. Als gevolg van de onderhandelingen heeft de Duit sche regeering Zaterdag j.1. den Italiaanschen ge zant de verzekering gegeven, dat de propaganda dooi de radio en de vluchten boven Oostenrijksch gebied zullen worden belet. Wat de daden van terrorisme betreft, deze worden door de Duitsche regeering be treurd, maar zij wijst de verantwoordelijkheid daar voor af. De Duitsche regeering erkende verder de noodzakelijkheid een einde te maken aan alle inci denten. De jitaliaansche regeering haastte zich, dit Duitsche antwoord bekend te maken aan de vertegenwoordi gers van Frankrijk en Engeland, waarbij zij er tevens op wees, dat zij het als doelmatig beschouwde, dat geen démarche meer tc Berlijn werd gedaan. De stap had misschien vermeden kunnen worden, indien niet de noodige tijd voor de overbrenging van de mededeelingen der Italiaansche regeering van Londeti en Parijs naar Berlijn had ontbroken. Men is in Romeinsche kringen van mecning, dat het in de toekomst absoluut noodzakelijk is, dat een einde komt aan de opeenvolgende incidenten, opdat spoedig de normale betrekkingen tusschen Weenen en Berlijn worden hersteld. lederen dag talrijke slachtoffers. Reuter meldt uit Madrid: Spanje wordt op het oogenblik geteisterd door een geweldige warmte, die eiken dag verscheidene sterfge vallen veroorzaakt. Te Sevilla, waar de thermometer steeg tot buitengewone hoogte, zijn zes personen aan een zonnesteek gestorven. Verscheidene andere perso nen verkeeren in zorgelijken toestand. Te Madrid werd in de schaduw 39 gr. C. geregistreerd en te Caceres 44. 1 Iedere Amerikaansche bemiddeling zal wor den afgewezen. Havanna 9 Aug. (V.D.) Een vertegenwoordiger van de regeering-Machado heeft per radio medegedeeld dat de „oorlogstoestand" op Cuba was afgekondigd. Hij verkaarde tevens, dat de regeering Iedere Ame- rikaansche interventie afwees. Troepen van Machado hebben de belangrijkste punten van de hoofdstad bezet Toestand buitengewoon crlttek. Washington, 9 Aug. (V.D.) In kringen te Washing ton wordt de toestand op Cuba buitengewoon critiek geacht. Het staatsdepartement staat In voordurend te lefonisch contact met Welles. STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD. Volgens het laatste bericht uit Havanna, heeft pre sident Machado den staat van beleg afgekondigd. PRESIDENT MACHADO. De Cubaansche volkspartij, die tot dusverre de krach' tigste steun was van Machado, heeft door een delega tie van Machado geëlscht dat een der bemiddelings voorstellen van den Amerikaanschen ambassadeur Welles zou worden aangenomen. In het leger worden reeds zeer sterke stroomingen tegen Machado merk baar. De Spaansche ambassadeur deelde mede, dat hij ten scherpste protesteeren zou tegen de mishandeling van Spaan sche burgers. In de politieke kringen wordt aangenomen, dat Machado's uren, door het toenemen van den Amerikaanschen druk geteld zijn. Machado heeft onderhandelingen gevoerd met den minister van buitenlandsche zaken Ferrara en de partijleiders. Jegens Nazi-regiem* Uit Stuttgart, 9 Augustus (V.D.): Onder den tittel „Sabotage wordt nergens geduld", deelt de Nationaal-Socialistische Koerier mede, dat de voorzitter van den Wurtembergschen Officieren- bond van zijn functie is ontheven. „Bij het doen gelden der autoriteit van de nationaal- socialistische regeering naar alle zijden heeft het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken de politieke politie van Wurtemberg van den voorzitter van den Wurtembergschen officierenbond de ontbinding ge- eischt van de plaatselijke groep Oberndorf, omdat deze groep nog tot in den allerlaatsten tijd door het essentieele deel der leden een mentaliteit aan den dag heeft gelegd, waaruit gemakkelijk een vijande lijke houding jegens den nationaal socialistischen staat te herkennen was. Aan het natuurlijke verlan gen deze plaatselijke groep te ontbinden, heeft de voorzitter van den Wurtembergschen officierenbond, de gepensionneerde luitenant-generaal v. Teichmann, niet voldaan. Reeds door dit feit heeft hij bewezen, dat hij de autoriteit der nationaal-socialistische re geering niet erkent. Daarenboven heeft hij het noodig geoordeeld, een arrogant schrijven te richten tot het ministerie van Binnenlandsche Zaken va.. Wurtem berg. Met het oog ®p den hoogen leeftijd van gene raal v. Teichmann is er va* afgezien hem in Schutz- haft te nemen. Het natuurlijke gevolg van zijn hou ding was evenwel, dat hij door het ministerie van Binnenlandsche Zaken van zijn functie van voorzit ter van den Wurtembergschen Officierenbond is ont heven op grond van paragraaph 1 ter verordening 'fan den Rijkspresident d.d. 28 Februari 1933 en dat in zijn plaats de S.A.-groepsleider Ludin of diens ge volmachtigde ie belast met de waarneming van het voorzitterschap van den Wurtembergschen Officieren bond.'* De offideële cijfers betreffende het aantal besmet telijke ziekten, zooals die iederen Woensdagavond in de '„Staatscourant" verschijnen, lieten gisteren wel duidelijk uitkomen, hoe groot de omvang is van de ijsvergiftiging in het dorpje Winsum. Het blijkt, aldus ontleent het „Hsbl." eraan, dat in de week van 30 Juli tot 5 Augustus 140 gevallen van paratyphus in de gastro-enteritischen vorm in die ge meente zijn geconstateerd. Neemt men daarbij in aan merking, dat deze plaats ongeveer 2700 zielen telt hetgeen neerkomt op ongeveer vijf a zeshonderd gezin nen dan is het duidelijk, dat het percentage gezin nen, waarin thans een zieke voorkomt, buitengewoon is. Ook bezoekers uit omringende gemeenten zijn niet van de ziekte verschoond gebleven. In nog acht ande re gemeenten in Groningen is zij geconstateerd. In het geheel kwamen in deze provincie 169 gevallen voor. De zeldzaamheid van de ziekte blijkt wel uit het feit, dat het totaalcijfer voor Nederland 172 is. In de overige provincies zijn dus tezamen drie gevallen waargenomen. EEN OFFICIER VERMOORDT VROUW EN ZOON EN PLEEGT DAARNA ZELFMOORD. Gistermorgen heeft zich in het Bezuidenhoutkwartier te Den Haag een bloedig drama afgespeeld, dat aan drie menschenlevens een einde heeft gemaakt. In de Jan van Hoornstraat woont op no. 31 de fa milie J. A. A. H. De heer H. Is zee-officier en was tot voor kort adjudant van den minister en als zoodanig op het Departement werkzaam. Dinsdagavond deelde hij aan het dienstmeisje mede, dat hij gistermorgen vroeg op reis zou gaan en dat hij vermoedelijk reeds vertrokken zou zijn, voordat het meisje met haar werk zou beginnen. Toen dus den volgenden ochtend het dienstmeisje van haar slaapkamertje, dat op zolder is gelegen, be neden kwam, was zij niet verwonderd, niemand in de huiskamer aan te treffen. Immers het kon zijn, dat de heer des huizes reeds was vertrokken, terwijl het meis je aannam, dat mevrouw en het zoontje nog waren blijven slapen. Toen het evenwel later op den ochtend werd, maakte het dienstmeisje zich toch eenigszins on gerust en zij klopte eens aan de deur' van de slaapka mer van het echtpaar. Het meisje kreeg geen ant woord. Nog niets ernstigs vermoedend, liet zij de zaak nog even op haar beloop, maar toen er omstreeks half twaalf nog geen teeken van leven in de slaapkamer werd gehoord, klopte het meisje opnieuw aan de deur. We'- m kreeg zij geen antwoord en een poging om de deur te openen, faalde. Blijkbaar was de deur met een knip gesloten. liet meisje werd zoo ongerust, dat zij een der buren, den heer Van den Heuvel, een garagehouder, die enkele huizen verder woont, waarschuwde. Deze sloeg voor de politie te alarmeeren, maar het meisje gaf er voorkeur aan dat de heer Van den Heuvel met haar mee zou gaan. gaan om een onderzoek in te stellen. Vreesdijke ontdekking. De garagehouder wist de deur te forceeren en daar wachtte hem een gruwelijk schouwspel. Badend in hun bloed lagen er drie lijken, dat van Mevrouw H., van haar zoontje en van den heer H. Voor het bed van den officier lag diens lijk en op het bed lagen de vrouw en het zesjarig zoontje. Zoo wel het hoofd van de vrouw als van het jongetje toonden wonden. Vermoedelijk moord en zelfmoord. Onmiddellijk werd na deze ontzettende ontdekking de politie gewaarschuwd. Commissaris Paré was spoe dig ter plaatse en stelde het eerste onderzoek in. Het bleek, dat de vrouw en het zoontje gedood waren, vermoedelijk door slagen met een revolver, terwijl de officier de hand aan zichzelf heeft geslagen door twee schoten te lossen uit dezelfde revolver, waarmede hij eerst zijn vrouw en kind heeft vermoord. Dat de beide schoten niet zijn gehoord door het dienstmeisje, of door een der buren, is zeer wel ver klaarbaar, omdat het geluid gesmoord is door een deken, welke de man zich eerts over het hoofd heeft getrokken. Trouwens de omstandigheden wijzen er op, dat het drama zich reeds in den vroegen morgen heeft afgespeeld. Natuurlijk is het dienstmeisje een verhoor afge nomen, maar haar verklaringen hebben dit droeve drama niet kunnen oplossen. Er zijn trouwens ook geen papieren gevonden, welke op de een of andere oorzaak of aanleiding kunnen wijzen. Het gezinsleven van den officier was volgens het dienstmeisje uitstekend. In den loop van den middag zijn de drie lijken naar het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht, waar sectie zal worden verricht. Niet gebleken is, dat er financieele moeilijkheden waren, of dat er andere redenen zijn geweest voor den officier om tot deze daad te komen. Het Correspondentiebureau herinnert er aan, dat de heer H. commandant is geweest van den torpedoboot- jager, waarmede minister Deckers destijds een reis naar de Mlddellandsche Zee heeft gemaakt. De heer H. stond bij zijn superieuren zeer goed aangeschreven en niets deed vermoeden, dat hij een dergelijke daad zou bedrijven. Men vermoedt, dat hij in een vlaag van ver standsverbijstering heeft gehandeld. De heer H. zou hedenochtend naar Den Helder vertrekken. Het „Alg Hébl." verneemt nog nader, dat de aan leiding van dit drama moet worden gezocht in een fa milie-aangelegenheid.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1