iluiiii Nims- De opstand op Cuba. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Het rijke, maar ongelukkige Cuba. Het is weer rustig in Ierland. Oproer in Rusland? De sterkste kuikens en de beste leghennen Bertels' Opfokvoeders: Dinsdag 15 Augustus 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9329 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno.' inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend". De verwarde toestand op Cuba is thans in zooverre opgeklaard, dat na vele wederwaardigheden de on willige president Machado toch is afgetreden. Na een poosje de gevangene te zijn geweest van de leiders van het in opstand gekomen leger en de vloot, is hij per vliegtuig van Havanna vertrokken Waarheen is tot nog toe niet opgehelderd. De vorming van cene nieuwe regeering is eene kwestie, die elk oogenblik haar beslag kan krijgen. Nieuwe president. Als voorloopig president is benoemd Cespedes Ortiz, die den eed heeft afgelegd. Hij verklaarde een nationale regeering te zullen vormen, waarin vertegenwoordigers van alle poli tieke partijen zullen worden opgenomen. President Cespedes heeft vervolgens het Congres ontbonden, evenals het Hooggerechtshof. De gestand op Cuba is thans rustig. Slachtoffers van de revolutie. Bij de gevechten die Zaterdag t» Havanna hebben plaatsgehad, zijn volgens de longste schattingen, 14 personen gedood en ruim '200 gewond. Te Santiago bedraagt het aanta' dooden drie en dat der gewonden meer dan '25. Minstens 20 leden van de gevreesde geheime politie, de z.g. Porra, zijn doodgeschoten De huizen van de ministers Ferrara en Gutierrcz, die aan de economische conferentie te Londen heb ben deelgenomen, zijn verwoest. De staat van beleg ia nog steeds gehandhaafd. De militaire autoriteiten hebben het houden van betoogingen verboden. Zondagmorgen zijn nog twee ambtenaren van de organisatie-Porra gedood. Bij botsingen, die in Santiago de Cuba plaats von den, werden zes personen gedood. 50 anderen ern stig gewond. De belangrijkste pantin der stad wer den hierop door de militairen bezet. Zondag zijn bij de relletjes te Havanna nog 21 personen gedood en eveneens weder een paar hon derd zwaar gekwetst. Er werden weder verscheidene huizen van aan hangers van Machado geplunderen verwoest, evenals regeeringsgebouwen. het bureau van het regeeringsblad Heraldo de Cuba en een ter eere van Machado opgericht monument. Stortregens en stormen dreven de menigte laat in den avond van de straten. De rust heet hersteld te zijn. Amerika heeft intusschen enkele torpedojagers en een kruiser naar Cuba gezond-n ter bescher ming van leven en goed van Amerikaansche bur gers. Het uieuwe kabinet gevormd. Reuter meldt nader ut Havana dat Cespedes gereed is gekomen met de vorming van zij.i kabinet waarin hijzelf de portefeuille van binnenlandsche zaken neemt. In weerwil van nieuwe gevallen van plundering en brandstichting, die de autoriteiten noopten den troepen te gelasten op allen te schieten die den vre de verbreken, het sluitingsuur voor de burgers op acht uur te bepalen en het dragen van wapenen en manifestaties te verbieden, neemt het land weer zijn normale aanzijn aan. Duizenden stakers keeren naar hun werk terug, de winkels heropen.m hun deuren. Herrera is met zijn familie aan boord van een 6toomschip op weg naar Jamaica Zes leden van de familie van Machado zijn te Kaywest aangekomen. Naar aanleiding van den Cubaanschen op stand tegen president Maehado en z\jn par- tij, volgen hier bijzonderheden over het sui kereiland, dat momenteel ieders belang stelling heeft. Van alle revoluties, die wij in de laatste jaren tus- schen Zuidelijken Atlantischen Oceaan en Stille Zuid zee hebben mogen signaleeren, zijn de Cubaansche wel de doellooste en onzinnigste. Zij bereiken n.1. nooit het doel. Reeds tegen Augustus 1931. toen de Zuid-Ameri- kaansche golf van ontevredenheid naar de Antillen oversloeg, kreeg Machado het te kwaad met de rebel- Bohe jeugd. Maar in plaats van af te treden of althans de oorzaak der algemeene verstoordheid zoo goed mo gelijk weg te nemen, nam hij de muiters bij den neus, onderhandelde met zijn tegenstander, en maakte de zaak nog erger door de grens open te stellen voor zeer goedkoope pegerarbeiders. Thans heeft men opnieuw geprobeerd hem van zijn presidentszetel te liohten, en waarschijnlijk zal het re sultaat der pogingen weer even twijfelachtig zijn, al is de heer Machado y Morales dan nu verdwenen. Cuba is een rijk, maar ongelukkig gebied. Het is het grootste eiland der Antillen. In den oertijd vormde het met andere verspreide stukken grond het Middel-Ame- rikaansche continent. Van Florida's Zuidpunt naar Cu ba komt men in acht uur, als men de boot neemt. Ha vanna is het lustoord der Amerikanen, een pleister plaats voor alle reislustigen. Maar Havanna is niet Cuba. Het is slechts de hoofdstad. Met haar prachtig parlementsgebouw, haar renbaan en haar casino, maar ook met haar nauwe straten, waar de auto's met hor ten en stooten doorheen komen, is het een vreemd mengsel van Amerikanisme en zelfstandigheid. Havanna is een elegante stad, waar een heele be- «chaving op de vleugelen van den dollar naar to» is gezweefd. De gele koorts is er sedert 25 jaar volko men verdwenen, hetgeen voornamelijk te danken is aan de ontdekking van den Cubaanschen geleerde Fin- lay, die de veroorzaker der ziekte, een mug, opspoorde. Opmerkelijk is de hygiëne, die er heerscht. Het was geen geringe taak een witte, zwarte en bruine bevol king aan strenge gezondheidsregelen te onderwerpen. De provinciestad Santiago de Cuba is echter voor het eiland veel karakteristieker dan Havanna. De bergen zijn er meer dan duizend meter hoog. Op de hellingen groeien sinaasappelboomen en koffieplanten. En dwars door de palmwouden voert de weg naar de geweldige suikervelden. De raffinaderijen staan echter half leeg. De crisis heeft het Cubaansche sui kerriet geknakt. Sinds jaar en dag heeft Cuba zijn welstand overigens aan de suikerproductie te danken. Tijdens den op stand tegen de Spaansche regeering was dat anders: toen was tabak het voornaamste product. Deze tabak, die over de geheele wereld beroemd is, en waaruit de duurste sigaren, de „Havanna's" worden gemaakt, heeft na den oorlog aan beteekenis verloren. Het totaal aantal bewoners van Cuba bedraagt drie- en-een-half millioen; de oppervlakte van het eiland is 115.000 K.M2. Alle historische herinneringen van dit doel. Reeds tegen Augustus 193], toen de Zuid-Amari- werden tegen het eind van de vorige eeuw de beslissen de gevechten geleverd, die de vrijheid van het land mogelijk maakten. Op 3 Juli 1898 werd in de haven van Santiago het lot van Cuba en tevens dat van de Spaansche koloniën in Amerika beslist. I Februari van het vorige jaar werd het twee eeuwen oude Santiago de Cuba door een catastrofe getroffen, die het bijna geheel verwoestte. Cuba is het eiland der cyclonen. Geen contrije wordt zoo dikwijls door verwoestende wervelstormen bezocht als de archipel der groote en kleine Antillen. Een der geweldigste tornado's van den laatsten tijd verwoestte in November 1932 de stad Santa Cruz del Sur en vernietigde 1500 menschlevens. De Cubanen hebben zich tot hun eigen schade in verschillende partijen gesplitst, die luid langs elkaar heen praten. De eigenlijke beheerschers van het Ntfjk zijn de Amerikanen, Wordt het Iersche parlement ontbonden? Dublin, 14 Aug. Verwacht wordt, dat de Valera het Iersche parlement zal ontbinden en nieuwe ver kiezingen zal uitschrijven, terwijl men voorts ver wacht dat de nieuwe fascistische organisatie der blauwhemden geheel zal worden verboden. De Nationale Garde heeft Maandag een propa- ganda-campagne in geheel Ierland ingezet. Officie ren der beweging zijn naar alle groote plaatsen van Ierland gezonden om nieuwe leden te werven. Generaal O'Duffy heeft verklaard, dat hij binnen een week een verdubbeling van het ledental ver wacht, dat thans 40.000 bedraagt. Te Dublin was het Maandag uiterlijk althans weer volkomen rustig. Slechts op de belangrijkste strate gische punten van den staat waren nog bizonder versterkte politieposten opgesteld. Een bericht in het „Altonblatt". Stockholm, 14 Augustus. Onder den titel „Vol ledig oproer in Rusland; De Oekiaine en de Zuide lijke deelen der Sovjet-Unie centra der onlusten'' meldt het Aftonbladet: „De zeer eigenaardige verordening jegens de bui- tenlandsche dagbladcorrespondenten te Moskou zich op te houden binnen de grenzen dei hoofdstad, wordt thans volkomen duidelijk. Er heerscht volledig op roer in de Oekraine en aangrenzende deelen van Zuid-Rusland, aldus het blad. De arbeiders en boe ren treden op tegen do militairen, die met scherp schieten. Alle spoorlijnen zijn door militairen bezet en de treinen zijn geheel gevuld met militairen, die naar de bedreigde gebieden zijn gezonden. Alle na dere bizonderheden ontbreken thans nog, doch men beweert tegenover groote gebeurtenissen te staan. (Wij laten de verantwoordelijkheid voor dit be richt .natuurlijk geheel voor rekening van het Af tonbladet. Red.) Moskou dementeert den opstand in de Oekraine. Moskou, 14 Aug. Van officieele zijde worden de berichten betreffende een opstand in de Oekraine verzonnen genoemd. In do Oekraine is het rustig. ROEMENIE STAAKT ZIJN BETALINGEN. Boekarest, 14 Aug. In den hedenmiddag gehouden Roemeenschen ministerraad is besloten de schuldbeta lingen aan het buitenland met ingang van 15 Augustus op te schorten. Vreeselyk ongeluk te Hoofddorp. 86-jarige man In een dorschmachine. Uit Hoofddorp wordt aan de „Tel." gemeld: Zaterdagmiddag is op de boerderij van den heer C- aan den Hoofdweg een ernstig ongeluk gebeurd, dat helaas een slachtoffer heeft geëischt. De loondorscher K. was met een dorschmachine aan het dorschen. De zoon van K. stond boven op de machine. Toen hy een schop noodig had, liep hij naar achter naar de machine, maar zag daar niemand. Op hetzelfde moment begon de machine langzaam te loopen. ten teeken dat er iets niet in orde was. K. keek er in en zag tot zijn ont zetting, dat er een man in de machine zat. Terstond liet K. zich naar beneden vallen en snelde naar den tractor, die de dorschmachine dreef, om deze stop te zetten. Met de andere aanwezigen heeft men toen den man met moeite uit de machine gehaald en al direct bleek, dat hulp weinig meer kon baten. De linkerarm was hem uit het lichaam gerukt en was geheel door de machine gegaan. Het hoofd was vermoedlijk ook met het rondsel In aanraking geweest, daar dit ook bebloed was. Het slachtoffer, de ruim 80-jarige L., wonende aan den Hoofdweg, hoek Bennebroekscheweg, bleek reeds'overleden te zijn. BENZINEKOOKSTEL ONTPLOFT. Vrouw zwaar gewond; huis vernield. In haar huis te St. Anthonius bij Boxmeer was gis teren de huisvrouw, mej. van de Nieuwengicssen, aan het werk met een benzinekooktoestel. Plotse ling vloog het toestel in brand Mej. van de Nicu- wengiessen liep met haar driejarig kind naar bui ten om hulp te halen Toen ze even later weer terug kwam sprong op het oogenblik, dat zij de deur open deed, 'net toestel met een harden knal uit elkaar en wel met zulk een kracht, dat het geheele achterhuis werd uiteengereten. De muren sprongen stuk en mej. Van de Nieuwengiessen werd onder het vallend ge steente bedolven. Het gelukte haar na veel moeite zich te bevrijden, doch zij was zwaar gewond. Het kind was wonder boven wonder ongedeerd gebleven. De zwaar gewonde vrouw werd naar het ziekenhuis te Boxmeer overgebracht. Hier kon één been worden gezet, het andere was dusdanig verwond, dat zij het waarschijnlijk zal moeien missen Het h lis is totaal vernield; het dak hangt op de resten van de muren. DR. H. BOS OVERLEDEN. Bekend geleerde op landbouwgebied. Te Wageningen, waar hij na zijn aftreden als we tenschappelijk adviseur van de afdeeling Cultuur controle aan het Rijksproefstation voor Zaadcontrole was blijven wonen, is Maandag op 76-jarigen leef tijd overleden dr. H. Bos. Aan Hemmo-Bos heeft de land- en tuinbouw en ook de zaadhandel groote verplichtingen, omdat hij de wegbereider is geweest voor de wetenschappelijke controle op de rasechtheid van zaden vóór den uit zaai. Door zijn proefnemingen met het bestralen van uitgezaaid zaad in zijn laboratorium, werd het moge lijk zaden te controleeren op soortechtheid, zoodat een leverancier met volkomen zekerheid de cultuur waarde van zijn artikel kon waarborgen. Met dr. Bos is de laatste heengegaan van de drie broeders, die op verschillend gebied voor de Ned. wetenschap zoo groote beteekenis gehad hebben, P. R. Bos, de aardrijkskundige. Ritzema Bos, de phytopatholoog en Heramo Bos, de thans verschei den phaenoloog wegbereider voor landbouwonder wijs en cultuurcontrole. AUTO TEGEN EEN BOOM. Drie Amsterdammers gewond. Maandagmiddag is aan de Hulk, onder de gemeente Berkhout, een auto te pletter gereden. Daar ter plaatse maakt de weg van Amsterdam naar Hoorn een zeer gevaarlijke bocht, welke voldoen de duidelijk is aangegeven, mede. omdat hier reeds eerder tal van ongelukken gebeurden. Te ongeveer 12 uur naderde uit de richting Amster dam met zeer groote snelheid een kleine Fransche wa gen, waarin drie personen zaten, vermoedelijk bloem bollenhandelaren. In genoemde bocht kon de bestuur der den wagen niet meer op den weg houden, hij schaafde eerst tegen een rechts van den weg staand hekje, waarna de auto in volle vaart tegen een aan den overkant van den weg staanden boom botste. De auto werd vrijwel geheel versplinterd. De inzitten den zijn zwaar gewond en bewusteloos uit de wrakstuk ken weggehaald. De twee personen, die voorin zaten, waren er het ergst aan toe, de derde was iets minder zwaar gewond. Na verbonden te zijn, is het drietal naar het Stadsziekenhuis te Hoorn overgebracht. De slachtoffers konden, daar ze nog steeds buiten kennis waren nog niet worden gehoord. AUTO-BOTSING BIJ HEESCH. Een igo licht-gewonden Op den Rijksweg Nijmegen's Hertogenbosch, op den viersprong onder de gemeente Heesch is Zondag middag een auto. komende van de richting Nistelrode bestuurd door den heer Andriesse uit Eindhoven, en waarin gezeten waren de heer en mevrouw Van Gans uit Zevenaar met hun drie kinderen, tegen een auto, komende uit de richting Grave, waarin twee passa giers zaten, afkomstig uit Cuyk gebotst. De botsing was zóó hevig, dat beide wagens volkomen vernield werden. Alle personen, die in de auto's gezeten waren, liepen bloedende wonden op. Nadat zij door twee ge- neesheeren verbonden waren, zijn zij per auto naar Oss vervoerd, vanwaar zij later per trein naar huis konden terugkeeren. zijn met de minste kosten verkregen met Opfokvoeder 1—30 dagen f 6.75 p. 50 Kg. Opfokkorrel 4—10weken., 5.95 p. 50 Kunstkorrel B na 10 weken 5.75 p. 50 Lager voederkosten en later méér eieren: Zoo verkreeg de beer H Koning, de Wilp. Gr van 32 jonge hennen 774 eieren In December en 653 In de koude maand Januari j.l. dus 78 pCt en 65.8 pCt. eieren. Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Bertels' Oliefabrieken N.V. - Amsterdam. TWEE GEESTELIJKEN VERDRONKEN. Bij het zwemmen in den Ryn. Tegen half vijf Maandagmiddag waren onder Elden, gemeente Eist, even vóór de Drielsche spoorbrug, in den Rijn gaan zwemmen de 25-jarige priesterstudent P. H. J. Hoogveld, studeerend aan het seminarie Rijsen- burg, en diens vriend, de pater Norbertus, van de Orde der Capucijnen uit Babberich, assistent in de parochie Verlengde Hoflaan te Arnhem. Op een gegeven moment is eerstgenoemde blijkbaar onwel geworden en in een gevaarlijken stroom terecht gekomen. Hij werd nage sprongen door pater Norbertus, doch te vergeefs. Bei den werden door den stroom gegrepen en zijn verdron ken. De plaats van het ongeluk staat als zeer gevaarlijk bekend. De stroom van den Rijn staat recht op de ge- improviseerde zwemplaats tusschen een krib en biedt geen enkele veiligheid. Beide slachtoffers konden niet voldoende zwemmen. De verslagenheid in het dorp is groot. „HsbL" AGENT MET EEN MES BEfWERKT. Zondagnacht werd op den Rijswijkscheweg te. Den Haag een ongeveer 25-jarige onbekend gebleven wiel rijder door een agent van politie staande gehouden wegens het rijden zonder licht. Toen de agent proces verbaal wilde opmaken, werd hij op zoodanige wijze te woord gestaan, dat de agent aanleiding vond, den wielrijder te gelasten, mee te gaan naar het politie bureau. Op dat moment trok de wielrijder een mes en bracht daarme den politieman een diepe snijwonde over den rug van de hand toe, om daarna op zijn fiets ervandoor te gaan. De agent is in het Ziekenhuis Zuidwal verbonden «n kon daarna op eigen gelegenheid huiswaarts keeren, doch heeft zich ziek moeten melden. Naar den dader wordt een onderzoek ingesteld. HET MOTORONGELUK BIJ WOERDEN. De motorrijder uit Oudewater, die bij het auto-onge luk onder Rietveld bij Woerden met een beenbreuk was ongenomen, en naar de Rijkskliniek te Utrecht was gebracht, is gisteren aan de gevolgen van zijn wonden overleden. Thans zijn dus twee dooden tengevolge van dit onge luk te betreuren. De invoer van granen gemonopoliseerd. Oprichting van de Stichting Tijdelijke Graancentrale. Met ingang van 14 Augustus treedt in werking het crisisgraanbesluit Dit besluit, hetwelk steunt op de landbouwcrlsiswet 1933, monopoliseert den invoer van granen en dc producten daarvan. Ter bespoediging van de uitvoering van dezen graan- ^teun, is ondr goedkeuring van den minister van oeco- nomische zaken opgericht de Stichting Tijdelijke Graan centrale, kantoor houdende Riouwstraat 176/178, Den Haag, directeur de heer H, M. Abraham. Van bevoegde zijde meldt men hieromtrent: Bij de wijziging van de Landbouw-Crisiswet 1933 ie gewezen op de noodzakelijkheid, den inlandschen graan bouw te steunen. Tegelijkertijd is daarbij meegedeeld, dat dit niet zou gaan zonder dat de buitenlandsche granen op eenigerlei wijze werden belast. Het ligt in de bedoeling deze voornemens tot uitvoering te bren gen door het treffen van maatregelen, als gevolg waar van voergranen niet zullen kunnen worden ingevoerd zonder dat daarvoor wordt betaald een bedrag van f 2 per 100 Kg., met uitzondering van haver, waarvoor een bedrag van f 3 per 100 Kg. is vastgesteld. Ten aanzien van de granen, welke voor menschelyke consumptie zijn bestemd, is gedacht aan het brengen van de prijzen op vooroorlogspeil. Met deze gelden zullen de in Nederland verbouwde voedergranen worden gesteund. De invoering van dergelijke belangrijke maatregelen vordert geruimen tijd en het gevaar is niet denkbeeldig, dat in dien tusschentijd groote voorraden graan worden ingevoerd, die moeilijk, zoo niet onmogelijk te achter halen zouden zijn. Dit is te meer waarschijnlijk gezien de zeer lage prijzen, waarvoor op het oogenblik buiten- landsche tarwe, rogge, gerst en haver van den nieu wen oogst worden aangeboden. Ter voorkoming van dezen obeperkten kosteloozen invoer is daarom bepaald, dat met ingang van 14 Aug. tarwe, gerst, rogge, haver en ook de daarmede in con currentie tredende producten mais en rijst niet zullen kunnen worden ingevoerd dan door de stichting Tijde lijke Graancentrale, gevestigd Riouwstraat 176/178, Den Haag.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1