SPORT. „Lanseloet van Denemarken" in Groote Keeten. Dinsdag 15 Augustus 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9329 Schagen I - Stormvogels II. OOGONDERZOEK INRICHTING W. C. VAN GEELEN Een prachtige Zomermiddag, een duinvallei, Middel- eeuwsche taal en costumes, een primitief tooneel, een groep spelers van groot talent en een zeer gevoelig en enthousiast publiek. Dat zijn zoo de eerste indrukken van de schitterend geslaagde opvoering door de ..Spe lers van Stad en Lande", onder leiding van Anton Verheijen. Men vraagt zich bij de aankondiging van een derge lijke opvoering af: Is zoo'n ouderwetsch stuk nog in staat den „modernen" mensch (en men vatte in 't oog, dat modern volstrekt niet beoogt een vereerend adjec tief te zijn) te hoeien? De dankbaarheid van het au ditorium. waarvan wij getuige waren, doet ons deze vraag zonder aarzelen bevestigd beantwoorden. Geheel in stijl was deze opvoering van het roman tische abele spel van Lanseloet van Denemerken; „hoe hi werd minnende ene Joncfrou, die met sijnder moeder diende, ende ene Soternie na volghende." Op het na- tuurpodium van paarsche hei met op den achtergrond een monoumentaal duin, bewogen de spelers zich gra cieus en statig; heftig en smartelijk bewogen; kniel den zij vol devotie en zegden zij de zoete Middelneder- landsche verzen muzikaal en ontroerend en dat alles in één en denzelfden grootschen stijl, die dwong tot aan dacht tot het slot toe. Tine Medema speelde een bekoorlijke Sanderijn met zachte vrouwelijke gebaren en een prachtige dictie; Kommer Kleijn, wiens prachtig stem zelfs tot in de uiterste hoeken reikte, vervulde de Lanseloet-rol, ge passioneerd en heftig bewogen, met prachtige gebaren. Hij kwam als de vertolkster van Sanderijn het ideaal nabij. En dan Anton Verheijen. die de Ridder uitbeeld de, vol hoofschen zwier, met nobele gebaren en begrij pend medelijden, en zijn kostelijke Warande Huedere, die direct weerklank vond bij het publiek! Op dit trio dreef het geheele stuk, hetgeen niet zeggen wil, dat de bijrollen niet goed verzorgd waren. De proloog, welke gezegd werd door Greet Schoonenberg. was goed ver zorgd en lokte al direct een applausje uit. Emmy Zandheuvel speelde de Moeder-rol listig en mooi-be- heerscht; terwijl Hienri Tieraeijer een diplomatieken Reinout gaf. Geen wonder, dat na de stervensscène, waarin Kom mer Kleijn zijn grootste kunst toonde, een spontaan en dankbaar applaus de spelers huldigde. Mede omdat deze opvoering een daad van beteekenis is op cultureel ge bied. wij gelooven niet dat er ooit een openluchtspel In den ..kop" van Noord-Holland gegeven is, had het Crisis-Comité, dat de spelen georganiseerd had, beslo ten den spelers een huldeblijk aan te bieden. Burgemeester Breebaart sprak, als voorzitter van ge roemd comité, het gezelschap ongeveer als volgt toe: „Gij. Spelers van Stad en Lande, zijt van de stad naar het land gekomen. Wij willen Uw kunst in dit «ogenblik gedenken, want wij hebben stof tot dank baarheid en wel om drie redenen: Ten eerste hebt gij ons een openluchtspel gebracht in de ongerepte natuur en ons de romantiek en de poëzie der Middeleeuwen doen gevoelen. Ten tweede is het Crisis-Comité U dank verschuldigd voor Uwe hulp en ten derde hebt gij er toe bijgedragen Callantsoog meer bekend te maken. WIELRENNEN. VAN EGMOND KAMPIOEN. Liefdes-scène tnsschen Lanseloet en Sanderijn. Wanneer gij. Dames en Heeren (hierbij wendde spr. zich ook tot het publiek) Uw vacantie neemt, brengt deze dan door te Callantsoog. Onze badplaats heeft wel niet de geneugten van Scheveningen en Zandvoort, maar het heeft het breedste strand van Nederland. Namens allen dank ik U. Spelers van Stad en Lande, voor Uw kunst en wij zijn er trotsch op Uw gezelschap, dat niet alleen geheel Nederland, maar zelfs Oost- en West- Indië heeft bereisd, in onze gemeente te mogen ont vangen." Daarna biedt spr. namens het Crisis-Comité een lauwerkrans aan. De heer Anton Verheijen dankt hierna met eenige sympathieke woorden. Spr. heeft meermalen ervaren, dat In kleinere plaatsen meer geestelijk leven heerscht dan in mondaine steden. Ook nu blijkt dit weer en dit doet weldadig aan in onzen materialistischen tijd. Hierna volgde nog een kleine pauze, waarna der tra ditie getrouw de clute van „Nu Noch" volgde een grapje, waaruit bleek dat de spelers ook op het komi sche terrein vertrouwd zijn. De rollen werden vervuld door Anton Verheijen (Die Man) Tine Medema (D* Wijf). Bob van Leersum (Die Ghebure), Henri Tie- meijer (Die Pape). Deze openluchtopvoering is voor spelers èn publiek een voldoening geweest; laten we hopen dat Callants oog het begin is geweest van een reeks van voorstel lingen van dezen aard. Complimenteering der spelers door Burgemeester Breebaart. VOETBAL Schagen met 50 geslagen. Weinig belangstelling. Zondagmiddag waren do reserves van Stormvo gels uit IJmuiden de gasten van Schagen Waar 't ideaal slandweer was, mocht de belangstelling van de zijde van het publiek niet bevredigend worden ge noemd. Slechts een klein aantal volgde de verrich tingen van beide ploegen. Stormvogels II heeft met 5—0 zich de meerdere der Schagenaars getoond. Ware Schagen I volledig geweest, dan zou de wedstrijd zeker een geheel ander aspect hebben gehad en zou een verdeeling der punten wellicht zijn voorgekomen. Nu werd het een groote nederlaag voor de gasthee ren. Om half drie roept scheidsrechte» Anneveldt de beide aanvoerders tot zich voor den toss. Schagen zal het eerst tegen wind in spelen. De volgende elftallen stellen zich op: Stormvogels. A. Wagenaar. J. Braveboer, H. v. d. Ende. A. Spruit, P. Zwaan, C. Keersemaker. G. de Jonge, L. Spruit, A. dc Greef, A Effern, W. v. d.Steen O P. Blaauboor Jb. Dekker, W Biersteker, G Boontje, De Vries, J. Watertor, J. Slingerland, K Rempt. H. Middelbeek. V. Vlottes. J. Lutjeharms. Schagen. We zien dus dat Schagen met enkele nieuwe spe lers uitkomt. Stormvogels II stelt zich op in de formatie waarin de a.s. competitie zal worden uitgekomen in, de res. 2e klasse K.N V.B. Direct na den aftrap ondernemen de IJmuidenaars een aanval, maar Vlottes redt en zet zijn linkervleugel aan het werk. De hechte Stormvogels-verdediging geeft echter niet thuis en verplaatst het spel. Zoo gaat de bal eenigen tijd van doel tot doel. Middelbeek, die nog niet van een en keiblessure is genezen, moe* dei; strijd opgeven en wordt vervangen door R. Rempt. Groot-sr wordt de druk op het doei der Schagenaars. waarin Lutje harms goed werk doet. Na 12 minuten moet hij voor een goed geplaatsten bal zwichten (0—1). Boontjes trekt goed combineerend met Biersteker op Wagenaar af, maar zijn schot gaat rakelings naast. Dekker toont zich een gevaarlijke linksbuiten en zijn snelle aanvallen zijn niet zonder gevaar. Me nigmaal schept hij goede kansen voor het aanvals- trio, maar succes blijft uit. De Vries, die nog niet „thuis' is. zien we eenige goede dingen doen en me nigmaal schept hij voor Blaauboer gelegenheden, welke deze niet benut. Maar ook Stormvogels zit niet stil. Regelmatig komt men voor Lutjeharms terug die bijgestaan door Vlottes en Rempt. memgen aanval onschadelijk maakt. Door een misverstand in de Schager achter hoede krijgt dan de linksbuiten van Stormvogels ge legenheid van dichtbij den voorsprong te vergrooten (0—2). Niet ontmoedigd pakken dc Schagenaars weer aan, maar wat men ook probeert, Wagenaar is niet te genaken. Met een derde goal, gescoord door De Greef, 'stelt Stormvogels zich veilig. Dan is het rus ten. De tweede helft. De tweede helft vangt aan met een offensief der Spartanen. Singerland voedt zijn voorhoede op su blieme wijze en 't is slechts een wonder, dat het doel der Stormvogels niet wordt doorboord, Rakelings vliegen de ballen over en langs of worden door den vluggen keeper Wagenaar onschndeliik gemaakt. Vooral Boontjes is op dreef in deze perione De aan vallen leveren echter geen succes op. Dan herstelt Stormvogels zich om tot het einde toe het spel in handen te nemen. Nog twee maal wordt Lutjeharms gepasseerd, zoodat met 50 het einde komt. Voor de elftalcommissie viel er veel waar te nemen bij deze partij voetbal en we twijfe'en niet of men zal er zijn voordeel mee doen. Stormvogels II bestaat uit vlugge spelers, die een sluitend geheel vormen. Vooral de sne'le vleugel speler v. d Steen zal in de competitie van zich doen spreken. De IJmuiden reserves vormen een fair spe lende ploeg, dien we gaarno nog eens terug zien te Schagen. Maar dan niet bij 80 gr. in de schaduw! Voetbal blijve een wintersport! BUITENGEWONE ALG. VERG. N.H.V.B. De buitengewone algemeene vergadering van den N.H* VJ3„ die Zondag jl. in gebouw „de Unie" te Alkmaar werd gehouden, kenmerkte zich niet door belangrijke en interessante discussies. Dat lag ook niet in den lijn der verwachtingen. Als eenig punt op de agenda toch stond de behandeling van een concept-ontwerp. Door tal van vereenigingen en door het TLH.V.B.-bestuur waren hierop amendementen ingediend, maar deze be troffen in hoofdzaak slechts redactioneele wijzigingen op het ontwerp, waarvan 't eere-lid Ter Laag de gees telijke vader was. Soms leek het of de vergadering zijn gewone karak ter van de laatste jaren zou gaan aannemen, maar ón- middellijk werd er dan op gewezen, dat voor het uiten van klachten en het vragen van inlichtingen op de gewone Alg. vergadering van 10 September a^. gele-, genheid zou zijn. Van het bestuur was de heer Niestadt, vice-voorzit- ter, afwezig. Van de vereenigingen uit den omtrek ontbraken Aartswoud, Koedijk. Bergen, Callantsoog, D.T.S., Hel der, J.V.C., M-L.D., Wieringerwaard Texel. Ursem. Zooals gezegd, noemenswaardige besluiten werden niet genomen. Wij merken nog op, dat de kwestie: bondsbureau of behoud van den ouden toestand, op 10 September aan de orde is. DIVERSEN. INTERNATIONAAL PROGRAMMA. Voor ons staan op het programma: NederlandOos tenrijk (10 Dec. a.s.), Maart 1934 NederlandBelgië; April 1934 België—Nederland; 10 Mei 1934 (Hemel vaartsdag) NederlandFrankrijk. Bovendien op een nader te bepalen datum NederlandIersche Vrijstaat ■voor het wereldkampioenschapstournooi. AANVANG COMPETITIE. De K.N.VB.-competitie begint 17 Sept. De 2e. 3e en 4e klassers kunnen desgewenscht 10 September beginnen. OVERSCHRIJVING. Aangevaagd: H. Naber van Alcmaria naar Schagen; F. Kiesewetter van Blauw-Wit naar Helder; J. Waas dorp van Helder naar Lugdunum (Leiden). N. J. J. Ooms van Assendelft naar Alkmaar; P. J. Boekestein van West Frisia naar Hollandia; D. Dek ker van Ursem naar Hollandia; Linaerts van M.LJ9- naar Staatsmijn Emma; W. Biersteker van Helder naar Schagen. Verleend: Th. Soharlewie van Alkmaarsche Boys naar Alomaria Victrix. CIJFERS UIT DEN K.N.V.B. Het KN.V.B.-jaarverslag leert ons dat er momenteel 100719 v. j. 86236) leden onder de neutrale voetbalbon den (K.N.VB. met Erkende Bonden) georganiseerd zijn R.CJI. (Haarlem) is de grootste vereeniging met 697 leden. Dan volgt Feijenoord met 661! Er zijn 2143 clubs geregistreerd. De volgende onge lukken zijn door de Medische Commissie geregistreerd: 22 beenbreuken, 3 sleutelbeenbreuken, 5 hersenschud dingen, 2 niersoheurjngen (beide getroffenen overle den), 1 diepe halswond, 2 ernstige hoofdwonden. En dan de ontelbare „knietjes" en „enkeltjes" nog! Ge lukkig werd slechts éénmaal medegedeeld, dat ruw spel de oorzaak was. Steeds noodlottig toeval. A Jt.O.L.-BEKEJR. De wedstrijden om den A.R.O.L.-beker beginnen 27 Augustus a.s. Er worden gespeeld: DWS.WA.; Zee- burgia—ZFC.; NAC.—AFC.; Ajax—HFC.;Blaauw Wit— HBS. DE OVERSCHRIJFBEPALINGEN. Groote kans op veranderingen. De „Tel." maakt van het volgende melding: De kans dat de overschrijvingsbepalingen Valkema :n den K.N.V.B een belangrijke wijziging zull( n on dergaan, is zeer groot. Het ligt in de bedoeling van den heer Valkema in de a.s. bondsvergadering voor te stellen, een speler die voor 1 Januari overschrij ving naar een andere vereeniging aanvraagt, per 1 Augustus die overschrijving te verleenen. Voorts zal een speler bij aanneming van de nieuwe bepalin gen reeds na drie maanden overschrijving naar een andere vereeniging kunnen verkrijgen, indien zijn oude vereeniging daartegen geen bezwaar heeft. De tot nu toe bestaande lange termijn van minstens 1 jaar zou daardoor komen te vervallen. Zoo langzamerhand beginnen cr zooveel renners in onze omgeving te komen, dat we de „topies of the day" uit de wielrenwereld niet meer onbesproken mogen laten. Aan dc wereldkampioenschappen te Parijs hebben de Nederlandsche vertegenwoordigers niet zonder succes deelgenomen. Jacques van Egmond, werd amateur-wereldkam pioen, welke eer tot nog toe aan vier landgenooten ten deel was gevallen, nl. Jaap Eden (195), Peeters (1920), Jaap Meier (1925) en Mazairac (1929). De Belg Scherens haalde het kranige staaltje uit voor de tweede achtereenvolgende maal het kam pioenschap der profs te behalen! Donderdagavond a.s. vinden in het Amsterdamsche Stadion de revanche-wedstrijden plaats. ATHLETIEK. NEDERLAND-BELGIë. Wij winnen royaal! Zondagmiddag werd op de Sintelbaan te Amster dam de wedstrijd Holland-België gehouden. Was de hoop op een kleine zege volkomen ge grond, 't is op een verrassing uitgeloopen, want de overwinning was overtuigend (72/^ tegen 65K). Van de mooie prestaties noemen we in dc eerste plaats de 400 M. in 49.5 sec. van onzen 100 meter looper Jansen. Dc estafette werd door Jansen, Van den Berge, Beuz en Berger in den prachttijd van 41.9 gewonnen. De Bruiju (Ned.) won het discuswerpen met 41.08 M. Collaris (Ned.) passeerde Knol en werd met 55.42 M. tweede. De 1500 en 5000 M. waren voor ons kansloos. De Belg Marechal liep de 5000 M. in 15 min. 7.3 sec., hetgeen een recordverbetering beteekende. Polshoog was voor Van Oorschot, die met 3.70 M. boven Van der Zee (3.60) bleef. Verspringen konden de Hollanders Boot en Van Welsenes met resp. 7.07 en 6.86 makkelijk winnen. NEDERLANDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Deze worden Zaterdagavond en Zondagmiddag c te Amsterdam in het Stadion gehouden. NED. DAMES IN BELGIë. De internationale dameswedstrijden in Antwerpen hebben enkele Ned. athletes de gelegenheid gegeven uit te blinken. Mej. Schuurman won de 100 M. in wereldrecordtijd, 11.9 sec., voor de bekende Poolsche Stella Walsh. Ook de 200 M. was voor Schuurman, die wederom Stella Walsh klopte. Zij verbeterde met een het Ned. record en bracht het op 24.5 sec. Bets Terhorst uit Enschedé weerde zich op de 80 M. horden. Zij won en sloeg zelfs Miss Green in den. fraaien tijd van 12.2 sec. Mevr. De Jong-Zondervan's record was daarmee ongedaan. KAMPIOENSCHAPPEN K.N.G.V. Op den Zondag te Winschoten gehouden wedstrijd om de kampioenschappen der K.N.G V. boekte het echtpaar Schenk uit Wieringerwaard successen. In het nummer Verspringen werd de heer K. Schenk le met een sprong van 6.21 M.; in het nummer Hink- stapsprong eveneens. Ie mei 13.5S M. De heer Schenk werd een goede 2e in de nummers polsstokhoog en discuswerpen (resp. 3 Meter en 32.08 M.) Mevr. B. Schcnk-Bakker plaatste zich tweede in het nummer hoogspringen dames, met een sprong van 1.40 M. Beiden zijn lid der vereeniging „Olympia" te Wie ringerwaard. GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING GEDIPLOMEERD OPTICIEN - REFRACTIONI5T LAGEZIJDE B40 TEL. 26. SCHAGtN. OOGONDERZOEK GEHEEL GQATIS BARSINGERHORN. De eerste dag van de kermis was volop een sport dag. Alle D.E.S. elftallen traden in het strijdperk, 's Morgens te 1014 uur bonden de D.E.S. adspiranten A den strijd aan tegen een verzwakt Schagen A! het was meer een proefelftal We zagen D.S.A. A wel eens in beter conditie, doch de Schager jongelui lie ten niet veel moois zien. De rust ging in met gelij ken stand 11. Na de pauze beet D. beter van zich af en bracht den stand op 31, waarna evenwel Scha gen nog een tegenpunt scoorde, zoodat het einde kwam met een 3—2 overwinning voor de thuisclub. De D;E.S. adspiranten B speelden hierna tegen Wieringerwaard A, dat evenwel met 9 man ver scheen. Niettemin was W. in de meerderheid. Met de rust was een 1—0 voorsprong verkregen, welke na de rust tot 40 werd opgevoerd. 's Middags ontmoetten de D.E.S.-veteranen voor de vierde maal de Petten-veteranen. Ook nu weer is het een spannende strijd geworden. Met de rust had P. de leiding door toedoen van hun linksbuiten, die in viel voor den linksbinnen. Dc laatste liep kort na den aanvang een spierverrekking op, waardoor verder meespelen onmogelijk was. Na de rust maakte de D.E.S. midvoor uit een corner gelijk en hoewel bei de partijen pogingen deden den strijd in hun voor deel te beslissen, het mocht niet baten. De verdedi gingen bleven meester van het terrein. Het einde kwam dus met gelijken stard. 1—1. Besloten werd 2 maal 5 min. te verlengen. Reeds in de eerste 5 min. gelukte het Petten te scoren. In den stand kwam ver der geen verandering meer, zoodat de bezoekers wonnen. Tot slot speelde D.E S. 1 tegen een combinatie van Petten, waarin 5 spelers van Petten 1 waren opgeno men. Een mooie combinatie derhalve. Het was vooral voor de rust een aardige strijd De verdedigingen le ken ook nu te sterk voor de voorhoeden De rust ging althans in met 0—0. De linksbuiten van D.E.S. scoor de na de rust het eenige doelpunt van den wedstrijd. Het spelpeil zakte echter aanmerkelijk en de achter hoeden konden gemakkelijk het gevaar bezweren. De D.E.S.-keeper maakte in dezen wedstrijd een betrouw baren indruk De manier waarop hij een schot van den P. midvoor in den linkerbenedenhoek, vallende stopte, was een staaltje van prachtig keepwerk. De scheidsrechter de heer Bijlsma uit Schagen. leidde de beide wedstrijden verdienstelijk. Na afloop werden in café „de Fortuin" de prijzen door den D.E.S.-voorzitter, den heer Spaans, met een gepast woord uitgereikt. De Petten-veteranen ontvin gen 11 draagmedailles, terwijd den aanvoerder van D.E.S. 1 een lauwertak werd overhandigd. De aan voerders der beide veteranenelftallen voerden nog het woord en gaven uiting van dankbaarheid jegens het D.E.S. bestuur voor de organisatie van deze wedstri! den en voor het beschikbaarstellen van de prijzen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5