Ernstig verkeersongeval onder Jverschie. De Langendijker Groentenveilingen. Voorloopig geen crisis* inkomstenbelasting. De Zwemwedstrijden te Callantsoog. Hevige botsing tusschen twee autobussen. Groot aantal ge wonden, van wie verscheldenen naar het ziekenhuis zijn vervoerd. OVERSCHIE. Zondagmorgen om zes uur heeft op den Delftweg onder Overschie een zeer ernstig ver keersongeval plaats gehad. Twee bussen, die, voor zoo ver onze eerste inlichtingen strekten, beide geheel ge vuld met passagiers uit Den Haag, zijn op genoemde plaats met elkaar in botsing gekomen, met het nood lottig gevolg dat niet minder dan dertig passagiers min of meer ernstig werden gewond. Om trent de toedracht van dit ongeluk, dat te Over schie en omgeving en ook te Den Haag groote ontstel tenis heeft veroorzaakt, vernemen wij dat één der bus sen, van Duitschland kwam, en op weg was naar de Hofstad. De andere bus, welke zooals gemeld, ook door Haagsche ingezetenen gevuld was, kwam van Den Haag en reed in de richting Rotterdam. De laatste bus moet niet genoeg rechts hebben gehouden, hetgeen wellicht tot geen ongeluk zou hebben geleid, ware het niet dat de uit Duitschland komende bus plotseling in een dich ten mistbank terecht kwam. Zoodoende kon de ohauf- feur den tegenkomer niet zien, met het gevolg dat zijn wagen, de uit Den Haag komende bus achter den mo tor in de zijde raakte, waardoor deze bus over een lengte van 3.5 meter a la sardine werd opengescheurd. Ook de andere bus werd gedeeltelijk opengereten. Vreeselyke paniek. Een vreeselijk gegil steeg na de botsing, waarvan het geluid, tot ver in den omtrek hoorbaar was, uit beide voertuigen op. Van de inzittenden, die door den scliok van hun plaatsen geslingerd waren, bloedden verschei- denen hevig aan gelaat en handen. Anderen waren er ernstiger aan toe en konden niet meer opstaan. Onmiddellijk na het ongeval was de politie van Over schie ter plaatse die onder leiding van haar inspecteur den plaatselijken dienst van de Roode Kruis-transport colonne waarschuwde en ook de politie van Delft ter assistentie riep. Spoedig was er dan ook de noodige deskundige hulp aanwezig, waarbij zich ook de drie doctoren van Overschie geducht weerden. De burgemeester van deze gemeente de heer Bau- mann droeg er met assistentie van de aanwezige politie mannen zorg voor, dat het verkeer bij de hulpverlee ning volledig was stopgezet, hetgeen op het vroege uur, betrekkelijk weinig stagnatie veroorzaakte. Overal op den weg lagen gewonden kermend bijeen; bij het eerste onderzoek zou eohter gebleken zijn dat geen der slachtoffers in levensgevaar verkeerde. In het geheel hebben een dertigtal personen verwondingen op- geloopen, twaalf van hen de meesten met gebroken beenen zijn naar één der ziekenhuizen in Den Haag vervoerd. Van een 66-jarige vrouw waren beide beenen gebroken, de overigen hadden meer snij- en vleeschwon- den. Het terrein van de rarnp leverde, kort na de botsing door het gezicht van de met bloed besmeurde men- schen en de tooneelen van angst en wanhoop, die er zich afspeelden, een wanhopig schouwspel op. Do groote autobus, die dc andere heeft aangereden, kwam niet, zooals aanvankelijk gemeld, uit Duitsch land, maar uit Luxemburg. Zij was gehuurd door het N.V. Int. Verkeersbureau Amsterdam—Den Haag. Zij werd bestuurd door den Haagschen chauffeur J. D. Witte. Deze auto moet met een vaart van ongeveer 40 K.M. gereden hebben. Nadat zij Overschie was gepas seerd werd de Delftweg plotseling in een sterke mist bank gehuld. De autobus, die, zooals gemeld uit Den Haag kwam, en in de richting Rotterdam reed, werd bestuurd door den Haagschen chauffeur J. M. Hart man. Zij was geheel met passagiers gevuld. Deze bus reed, naar is komen vast te staan, midden op den weg, die ter plaatse 714 meter breed is. De uit Luxemburg komende auto. heeft den anderen wagen achter den motor getroffen, waardoor de zijwand geheel werd opengescheurd. Van het gezelschap, dat zich in laatst genoemde auto bevond, zijn 13 gewonden naar het ziekenhuis te Den Haag vervoerd. Ook de auto die uit Luxemburg kwam, was ernstig beschadigd. Zij stond na de botsing op 20 c.M. afstand van den berm van den weg, zoodat de inzittenden nog op het kantje af ontsnapt zijn aan het gevaar, dat de auto omlaaggetuimeld was. Ook van het reisgezel schap in deze auto hadden verscheidene verwondingen opgei oopen. Het meerendeel der gewonden van deze auto is met enkele luxe auto's naar hun woonplaatsen vervoerd ge worden. In het geheel waren er meer dan dertig ge wonden. De beide chauffeurs hebben lichte verwondin gen opgeloopen. Het reddingswerk heeft een vlot ver loop gehad. DE OPHEFFING VAN OPENBARE SCHOLEN. Vragen gesteld over de circulaire van Minister Marchant aan hooiden der ge« meenten. De circulaire betreffende opheffing van openbare ■cholen vanwege het Depariement verzonden aan verschillende burgemeesters, zou volgens het Tweede Kamerlid mej. Groeneweg groote onrust hebben ge wekt. In verband daarmee vraegt ze aan den minis ter van Onderwijs, K. en YV., of deze bereid is, b.v. door wijziging in de redactie van genoemde circu laire, maatregelen te treffen om te voorkomen, dat ftl te haastig voorstellen tot opheffing worden voor bereid en aangenomen, waarbij de burgerij geen tijd wordt gelaten om zich een bezonken oordeel te vor men en het opheffingsbesluit achteraf zal gevoeld worden als een overrompeling. Voorts vraagt mej. Groeneweg of de Minister be reid is om met verdere bezuinigingsmaatregelen, waarvan de gevolgen voor onderwijs en/of personeel niet meer te achterhalen zijn, te wachten tot Zijne Excellentie de gelegenheid gevonden heeft zijn pro gram van bezuiniging voor de naaste toekomst ken baar tc maken aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal cn voor zoover mogelijk daarover met de Volksvertegenwoordiging overleg te plegen. TOESTAND ZUIVELBEDRIJF Er is een buitengewone ledenvergadering van den Bond van op coöperatieven grondslag werkende Zuivel fabrieken in Noord-Holland uitgeschreven, op Donder dag 17 Augustus 1933, ter bespreking van den toestand in het Zuivelbedrijf. In de Memorie van Antwoord op het ontwerp-Om- zetbelasting, deelde minister Oud mede, dat hij het heffen van een crisis-inkomstenbelasting overwoog. Is de Tel. welingelicht, dan is de Regeering er in ge slaagd de begrooting in evenwicht te brengen, zonder gebruik te maken van de baten, die uit deze crisis- inkomstenbelastmg zouden moeten voortvloeien. In ieder geval komt de nieuwe belasting op het thans bij den Raad van State in onderzoek zijnde begroo- tingsontwerp niet voor. Of deze belasting later door een afzonderlijke wet zal worden ingevoerd, zal ge heel afhangen van de ontwikkeling, die de Rijksfinan ciën zullen nemen. AUTO DOOR BRUG GEZAKT. Twee boeren door de lading bedolven en gedood. Hoogeveen. Zaterdagmorgen is een vrachtauto, toebehoorende aan den heer W. Sok te Nieuweroord, toen dez beladen met koren over een brug te Nieu weroord reed, gedeeltelijk door deze brug gezakt. De heer Sok, die in de cabine zat. bekwa n, daar de auto alleen aan den achterkant door de brug zakte, geen letsel. Twee landbouweis evenwel, K. Kreeft en E. Pot Sr., die naast de vrachtauto liepen, kregen de gebeele lading koren op het lichaam. Zij moeten onmiddellijk dood zijn geweest. Men is bezig de auto weer op den weg te krijgen. INBRAAK GEFINGEERD. In den nacht van Maandag op Dinsdag is, zooals reeds gemeld, ingebroken ten huize van den koop man 1\. aan de Laanderstraat te Heerlen. De buit was niet gering; zij bestond uit een be drag van f920 aan contanten en f1600 aan stokken. Bij het onderzoek kwamen factoren aan het licht, die het vermoeden wettigden dat de inbraak gefin geerd was. Thans vernemen wij, dat dc koopman K. door de politie is gearresteerd en dat hij ervan ver dacht wordt, de verzekeringsmaatschappij, waarbij hij tegen inbraak was verzekerd, te hebben willen op lichten. Het onderzoek wordt nog voortgezet. VOOR NOODLIJDENDE GEMEENTEN. Geen kosten voor een officieel raadsver- slag geoorloofd. De minister van binnenlandsche zaken heeft me de uit naam van zijn ambtengenoot van financiën ter kennis van de colleges van Ged, Staten in de onderscheidene provinciën gebracht, dat de regee ring niet meer kan toestaan, dat noodlijdende ge meenten kosten maken voor een officie*-! raadsver- slag, aangezien thans slechts strikt onvermijdelijke uitgaven kunnen worden toegelaten. In verband hiermede hebben genoemde ministers voormelde colleges uitgenoodigd het gemeentebe stuur te verzoeken om, indien een aanvraag om steun voor hunne gemeente bij het rijk is ingediend of indien indiening van een dergelijke aanvraag vrij zeker moet worden verwacht, te willen bevorderen, dat de gemeente geen uitgaven voor een officieel raadsverslag meer doet, en, zoo de gemeente hierom trent contractueele verplichtingen heefaangegaan, de eventueele contracten zoo spoedig mogelijk wor den beëindigd. BANDITISME IN MANDSJOERIJE. Trein geplunderd; 30 personen ontvoerd. Uit Dairen wordt aan Reuter gemeld: Een man, gekleed in een uniform wan het leger van Mandsjoekwo, heeft op de lijn KirinHai- looiigtsjong een trein doen stoppen door met een roode vlag te zwaaien. Nauwelijks stond de trein stil, of deze werd be stormd door 400 bandieten, die zich verdekt hadden opgesteld. De passagiers van den trein werden van al hun geld en kostbaarheden beroofd. De bandieten namen 30 reizigers als gijzelaars mede. ITALIAANSCH WATERVLIEGTUIG VER. ONGELUKT. Rome, 12 Aug. Gisteravond moest het Italiaan- sche watervliegtuig I R.A.T.A. dicht bij Valencia aan de Spaansche kust een noodlanding maken, om dat de motoren weigerden. Bij het neerkomen op het water sloeg het toestel over den kop De zeven inzit tenden werden gewond, doch konden allen gered worden. Het ergst gewond is generaal Valle, chef van den Generalen Staf voor de afdeeling Luchtvaart, die generaal Balbo op zijn eerste Oceaanvlucht naar Zuid-Amerika heeft vergezeld. Het verongelukte toestel was het Italiaansche es kader van generaal Balbo naar Lissabon tegemoet gevlogen en was op den terugweg naar Italië. VEERPONT GEZONKEN. li personen verdronken. Peking, 13 Aug. Volgens een bericht uit Kalgan is op de rivier Jangho een veerboot gezonken, waar op een groote kudde vee werd overgezet. 44 boeren verdronken. Geen stuk vee kon worden gered. ORKAAN BOVEN WEENEN. W e e n e n, 12 Aug. Na een paar dagen van ge weldige hitte barstte Zaterdagmiddag tegen drie uur plotseling over de stad een orkaan los. Tal van ven sterruiten werden versplinterd, boomen werden ont worteld. Gedurende ongeveer vijftien minuten woedde de storm in volle kracht. In het gebied van Oberlaa, dicht bij de stadsgrens van Weenen, werd een 35 M. hooge boortoren omver geworpen. Acht arbeiders wer den onder de puinen begraven. Een van hen werd meer dood dan levend geborgen, een ander was zwaar en nog twee anderen licht gewond. Uitgeschreven door de Callantsoogsche Zwemvereeniglng „Paal 13". Was de zee Zaterdag jl. nog wat rumoerig en wild, Zondag was ze prachtig en bijna glad Schitterend zo merweer en een kalme zee, wat zuu men nog meer begeeren voor dezen zwemwedstrijd. Een deel der ju ryleden was reeds vroeg op het strand en ook bij hen was de uitwerking van het mooie weer merkbaar. Tegen elf uur kwamen de mededingers en -dingsters van alle zijden aan. De H.Z.V (Den Helder) was goed vertegenwoordigd, een groote „Moorman"-bus vol. (Jok Schagen leverde een flink aantal van de Scha- ger Zwemvereeniging „De Wiel", terwijl vanzelf spre kend „Paal 13" niet te kort schoot. Tevoren waren de banen enz. uitgezet, zoodat, toen de wedstrijd tegen half twaall begon, alles in orde was. De wedstrijd, waarvoor veel animo was had een vlot verloop, wat voor een groot deel te danken is aan de goede regeling op het strand door de heeren B. Tho- len en P. Koordes. De samenwerking van allen was schitterend, 't was in één woord sport. Geen gekan ker, om het maar eens onparlementair uit te druk ken. Al met al heerschte er zoowei in het water als op het strand een vroolijke stemming. De jury in de boot bestond uit de heeren C. Schmalz, A. C. Brussaard, C. Boonen, B. Fels, K. Ott en J. Inglis Arkell. Het eerste nummer was amusant, nl. 25 M. vrije slag voor meisjes tot 12 jaar. Hiervoor kwamen er vier uit, de een nog kleiner dan de ander. De uit slag luidde als volgt: 1. R. Goedhart van H.Z.V. in 25 sec.; 2. E. Kop pijn van H.Z.V. in 38 sec.;3. B. Tholen van „Paal 13", in 45 sec. De prijzen waren respectievelijk: 1. een verguld zilveren medaille, uitgeloofd door „Paal 13"; 2. een bronzen medaille, uitgeloofd door den heer A Kruit en 3. een bronzen medaille, uitgeloofd door „Paal 13". Van het tweede nummer, nl. 25 M. vrije slag voor jongens tot 12 jaar, was de uitslag: 1. P. Tholen van „Paal 13". m 23 sec.; 2. H. Goor van H.Z.V* in 243/5 sec.; 3 J. Oost van H.Z.V. in 26 2/5 sec. Hier was nog spanning tusschen de nummers 3 en 4, waarbij met een miniem verschil J. Oost als eer ste aankwam. De prijzen waren: 1. een verzilverde medaille; 2. een verzilverde medaille en 3. een bronzen medaille, allen uitgeloofd door „Paal 13'. Als derde nummer kwam dan: 100 Meter vrije slag voor dames. Hierin kwamen 8 dames ui». Ook hier ontbrak de spanning niet. De uitslag was: 1. Mej. L. Tholen van „Paal 13", in 1 min. 54 sec.; 2. mej. KI Blaauboer van ..De Wiü" in 1 min. 59 sec.; 3. mej. R. Kolster van ll.Z.V in 2 min. 2/5 sec. De prijzen waren respectievelijk: 1. Statue Dam- zwemster, uitgeloofd door „Paal 13' 2. Verguld zil veren medaille, uitgeloofd door de fa Koogei en Ba ken; 3. kleine sportfiguur, uitgeloofd door „Paal 13'. De gemaakte tijden voor dit nummer waren beter dan het vorige jaar. Bravo dames:: Aansluitend hierop volgde als vierde programma nummer 100 Meter vrije slag vjor Heeren. Veertien heeren kwamen uit. De uitslag luidde: L L. Wirth van „de Wiel" in 1 min 294/5 sec.; 2. W. Schols van „de Wiel" in 1 min 3* sec.; 3. L. van den Bosch, „Paal 13', in 1 min 35 3/5 sec.; 4. Chr. Breen van de Üelftsche Zwemvere^nig.ng, in 1 min. 491/5 sec. De prestatie van den heer Van den Bosch viel zeer tegen, enfin volgende maal beter. De prijzen waren respectievelijk: 1. Zilveren Beker, uitgeloofd door „Paal 13"; 2. verguld zilveren medail le, uitgeloofd door de fa. Vos en De Haan. 3. zilveren medaille, uitgeloofd door de fa. Vos en De Haan: 4. Zakmes, uitgeloofd door den heer Kees Govers. Als vijfde nummer vermeldde nei programma 50 M. vrije slag voor meisjes tot 16 jaar. Hierna kwamen 7 dames uit. Nummer een werd mej. A Vermeulen (H.Z.V.) in 49 4/5 sec.; 2. mej. Toos Thoien (Paal 13) in 532/5 sec.; 3. mej. B. Goedhart (H.Z.V.) in 53 3 5 s. De prijzen waren: 1. zilveren medaille, uitgeloofd door den heer D; Prins: 2. verzilverde medaille, uitgc- lofd door „Paal 13"; 3. bronzen plaquette, uitgeloofd door „Paal 13' Van hot zesde nummer, nl. 50 M. vrije slag, voor jongens tot 16 jaar, was de uitslag: 1. J. van den Bosch, „Paal 13", in 41 3/5 sec.; 2. S. Koning, „de Wiel" in 49 sec.; 3. D. Ravelli van H.Z.V. in 503/5 sec.; Uit kwamen 11 deelnemers De prijzen waren respectievelijk: 1. Vergulde pla quette. uitgeloofd door den heer J. Koegelberg; 2. zilveren medaille, uitgeloofd door den heer J. Eikel; 3. bronzen medaille, uitgeloofd,door „Paal 13". Als laatste en wel het belangrijkste nummer volg de dan de estafette 4 X 50 Meter vrije slag voor ge mengde ploegen van 2 dames en 2 heeren. Van alle kanten werden de zwemmers en zwem sters aangevuurd door hun supporters, waardoor het een waar succes werd voor de winners. De uitslag luidde: 1. „Paal 13" I, samengesteld uit de dames A. en L. Tholen en de heeren L. en J. van den Bosch, met een tijd van 2 min. 562,5 sec.; 2. „H.Z.V." I, samen gesteld uit de dames A. Vermeulen en R. Kolster en de heeren F. Kiesewetter en M. Konijn, met een tijd van 3 min. 10 2 5 sec.; 3. „De Wiel" I. samengesteld uit de dames A. Wardenaar en KI. Blaauboer en de heeren W Schols en L. Wirth, met een tijd van 3 min. 122.5 sec. Van de 3 vereenigingen kwamen in het geheel ze ven ploegen uit. De prijzen waren: 1. Wisselbeker/ uitgeloofd door „Paal 13". Deze beker moet tweemaal gewonnen wor den. 2. Sport-tableau, uitgeloofd door den heer P. Lui- kes-Butter. 3. Vergulde plaquette, uitgeloofd door de V.V.V. Callantsoog. Binnen twee uren was het geheel* uitgebreide pro gramma afgewerkt en keerde de juryboot naar het strand terug. Nadat de dames eo heeren uitgerust en gekleed waren, volgde de prijsuitreiking. Door den Voorzitter van de ontvangende vereeni- ging „Paal 13" te Callantsoog,den heer B. Tholeru werden woorden van dank gesproken tot de heeren leden van de jury, de roeiers van de boot, de deel neemsters en deelnemers, kortom allen die medege werkt hadden tot het welslagen van dezen wedstrijd. Spreker merkte op, dat door „Paal 13' heel wat prijzen gewonnen waren, hetgeen niet tc verwonde ren is. als een vereeniging genaamd „Paal 13" op den dertienden van de maand tegen het dertiende uur van den dag aan een wedstrijd deelneemt. Algemeen gelach. Door den heer A. C. Brussaard, lid der jury, wer den thans de prijzen en tijden bekend gemaakt, ter wijl mevr. Tholen de prijzen aan de winners over handigde. Nu en dan barstte een luid „gebrul" los van een winnende vereeniging. Nadat nog een driewerf hoera was aangeheven voor de vereenigingen, die hadden deelgenomen, sprak de heer L. Wirth namens alle deelnemers een paar woorden van dank voor de ontvangst en organi satie van den wedstrijd. Hiermede behoorde deze geslaagde wedstrijd dan weer tot het verleden. Het heele aspect bleet vrijwel ge- lijk. - Alles misère. Ook bloem- bollen slecht. - Uitingen in ver- schillende gemeenteraden over den noodtoestand. Het tergend langzame werken in Den Haag. - Behalve voor het verbod van de- monstraties. - Aardappels weer buitengewoon slecht. - Idem roode, gele en witte kool - Deze laatste echter iets minder slechte prijzen. - Weinig aanvoer van bloemkool en wortelen. - Groote aanvoer uien. - Lage prijzen, zelts in vergelijking met het vorige jaar. - Lagere prijs tomaten. - Idem druiven. Aan- voer bleten. - Slaboonen afwisse lende, doch lage prijzen. - Belang, rijke aanvoer. Het aspect van onze veilingen, de heele situatie van den handel, het verloop der prijzen en het onverkocht blijvenvan verschillende producten, het in dienst blij ven van de belten, waar de kostelijke helaas geen kostbare producten hun laatste rustplaats vinden, dat alles onderging in de afgeloopen week weinig of geen verandering. En daarmee continueerde zich ook de ellendige toestand der tuinbouwers. Als men nu ook nog in aanmerking neemt, dat het ook op de bloembol lenveiling bijzonder slecht ging uitsluitend bollen- kweekers zijn hier weinig, daar bijna allen naast hun bollenbedrijf, ook het tuinbouwbedrijf uitoefenen dan wordt het duidelijk, hoe de toestanden in deze streek, die eens voor een der welvarendste van Nederland doorging, zich meer en meer toespitsen in de richting van armoe en ontbering. En verwohdering moet het dan nog wekken, dat de tuinders hun lot zoo gelaten dragen; in de Streek schijnt er een wat roeriger geest te heerschen en is de toestand allicht nog ellendiger dan hier. Doch wie nagaat, hoe treurig het ook hier wordt, die is er van overtuigd, dat de regeering toch goed zal doen, spoedig te helpen. De gemeenteraadsver gadering van Hugowaard heeft al een voorproefje ge geven van wat er aan uitingen over de nalatigheid der regeering is te wachten. In de vergadering van vroede vaderen te Warmenhuizen en H»renkarspel is nog dui delijker aan het licht gekomen, welke de kostbare re sultaten van de Tulnbouwsteunwet 1933 zijn, en de de batten daar. hebben ons oordeel, meermalen geuit in ons overzicht, over die steunwet volkomen bevestigd en aangetoond, dat nu zelfs zij, die zioh vroeger nog al gunstig over de regeeringsbemoeiingen ten opzichte van den tuinbouw uitlieten, onze meening volkomen deelden, n.1. dat die steunwet totaal onvoldoende is om het bedrijf staande te kunnen houden en het gebrek buiten de deur der tuinderswoningen te sluiten. Het wordt nu ruiterlijk erkend, dat vele tuinders gebrek lijden, dat er honger wordt geleden. Dat is de regee ring toch ongetwijfeld bekend. Is dat misschien de re den. dat de demonstraties moeten worden verboden? Honger-<3emonstraties kunnen, we nemen het aan en het ligt in den aard der zaak. gevaarlijk worden, maar het is toch ook zeer begrijpelijk, dat de tuinders zich afvragen, of er nu heusch geen middelen te vinden zijn. om hen, de werkers van dat de zon opkomt tot ze weer ondergaat, voor broodsgebrek te behoeden. Minister Verschuur heeft toegezegd, meer dan 5 millioen te zul len geven, doch men merkt er maar niets van en er wordt al hanger geleden. Alles geschiedt zoo tergend en treiterend langzaam van uit Den Haag; alleen als men hoort, dat de tuinders ietwat opstandig en oproe rig beginnen te worden; dan zijn in een ommezien de insignes aangaande demonstraties gegeven. Dan wordt er haast betracht. De tuinders voelen dergelijke dingen als grievend onrecht. De prijzen der aardappels waren weer buitengewoon slecht. De Schotsche muizen voor binnenlandsch ge bruik brachten f 0.751.10 op, de groote, de voor ex port bestemde, f 0.751.10. Veel bracht niet meer dan den minimum-prijs van 75 cent op en kwam bij de vee boeren terecht, om als veevoeder te worden gebruikt. Ook voor eigenheimers, die als consumptie-aardappels worden verkocht, bracht een groot deel niet meer dan 90 cent tot f 1.10 op, en werd voor enkele partijen 20 tot 60 cent meer betaald. Blauwe eigenheimers golden voor de mooiste van de beste kwaliteit tot f 1.802. Overigens brachten ze prijzen op gelijk aan die der Eigenheimers. Voor Du ken werd gemiddeld 90 cent be taald, drielingen 7580 cent en Schoolmeesters konden den minimumprijs van 75 cent niet te boven komen. De aanvoer beliep ongeveer 80 spoorwagens. De meeste roode kool werd aan de Broeker markt geveild. Slechts een deel der verhandelde aanvoeren werd voor f 1.101.40 verkocht; overigens ging ze voor f 1 weg als minimumprijs, door de regeering vastge steld. en werd dan door veehouders gedeeltelijk afge nomen, die ze voor 10 cent per 100 Kg. in bezit kreeg, waarmee ze een goedkoop veevoer verkreeg De aanvoer bedroeg ongeveer 29 spoorwagens aan beide veilingen in totaal Met de gele kool, waarvan de aanvoer aanmerkelijk geringer was, ging het zoowat dcr.zrifj-n gang Ook grootste deel niet meer dan f 1 en brachten enkele par tijtjes een of twee dubbeltjes meer op Aanvoer 10 spoorwagens Voor witte kool kwam de prijs van 40 cent als vast gestelde minimumprijs minder voor dan de vorige week Er zijn nu partijen verkocht voor 90 cent tot f l.lOt Andere brachten 60 tot 90 cent op. Er werden echte» maar 7 spoorwagens aangevoerd. De aanvoer van bloemkool was niet groot meer. Da mooiste en grootste eerste soort brachten f 80 op, kleinere f 78. Tweede soort werd voor f 2.704.50 verkocht al naar grootte en qualiteit De aanvoer van slaboonen was weer vrij groot. De prijzen waren nogal afwisselend. Konden mooie in 't begin der week nauwelijks f3.50 opbrengen en afwij kende kwaliteit f 2, later werd nog tot f 5.40 betaald en voor afwijkende soort f 4. Door grooteren aanvoer zakten deze prijzen eohter iets in en was de hoogste prijs voor het allermooiste goed bij uitzondering f5 en voor minder mooie f2.20. Voor snijboonen. waarvan de aanvoer niet groot is, werd van f2f6 betaald met afnemende belangstelling. Aanvoer bij de 40.000 K.G. Bij geringen aanvoer waren de prijzen van wortelen r.og onbevredigend. Voor de mooiste werd f 3.20—4.30 betaald. Belangrijk was de aanvoer van uien, zoowel gele als zllveruien, we'ke laatste weer in het bijzonder aan dc veiling van den Noordermarktbond wei-den verhandeld. Voor de zilveruien, de groote, was de vraag al zeel onbeduidend, zoodat er niet meer dan 80 en 90 cent voor werd betaald. Drielingen waren aanvat.kelljk wat beter gezocht, doch op het eind der weck i ah ten ze colc niet meer dan f 11.30 op, wat ongeveer helft van den prijs is. die eerst werd betaald. Zilverncwerd gemiddeld nog voor f 4.50 verkocht, doch later werd dit ongeveer een gulden minder. Aan de Broeker veiling werd echter neg f 5.20—5.70 gemaakt. Gele uien werden als gewoonlijk voor hoogere prijzen verhandeld dan zilveruien. Brachten ze aanvankelijk nog f 2.402.80 op. later werden ook deze prijzen aanmerkelijk lager en kon slechts gemiddeld f2 meer worden gemaakt. Drie lingen waren nog lager. De hoogste prijs was f2; veel werd echter voor f 1-1.40 verhandeld. Gele nep bracht als hoogste prijs f 5.50 op. De meeste partijen kwamen echter niet hooger dan f34. De aanvoer bedroeg on geveer 24 spoorwagens. Brengt dit artikel althans nog wat op, dit is echter weer veel geringer dan het vo rige jaar, toen voor de uien, alle soorten dooreenge- nomen, ruim het dubbele werd. gemaakt van thans. De prijs der bieten varieerde van cent tot f 1. Voor tomaten liepen de prijzen no>g achteruit; berich ten uit het Westland vermelder voor dit district een nog grootere daling dan hier. Zoo werd voor A-kwali teit aanvankelijk nog f 10.20f 12 betaald, op 't eind der week echter maar f 6.90—9.80. De prijs voor B bleel ongeveer f10. B daalde van f 8.703.40. terwijl voor CC. de minimumprijs van f2 werd uitbetaald. Aangevoerd werden 8500 K.G. De druiven liepen ook in prijs achteruit, zoodat voor Alicante van f 3639.30 en voor Frankenthaler ruim f 40 wei»d betaald.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6