Alineei flitm- Uitgevers: N.V. vA, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Hevige ontploffing te Medemblik. De toestand in Ierland. Woensdag 16 Augustus 1933. SCHAKER 76ste Jaargang No. 9330 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoraend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.1 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Scheidemann's familie uit de gijzeling ontslagen. Wij hebben onlangs een felle aanklacht van den Duitschen oud-Rijkskanselier Scheidemann opgeno- mes tegen de tegenwoordige machthebbers in Duitschland over de velerlei vervolgingen, waaron der hij heeft geleden, tenslotte hun climax bereken de en het in gijzeling zetten zijner familie. OUD-RIJKSKANSELIER SCHEIDEMANN. Thans meldt het W. B., officieel uit Berlijn, dat de geheime staatspolitie de in gijzeling genomen bloedverwanten van den vroegeren Rijkskanselier Scheidemann in vrijheid heeft gesteld. Deze perso nen waren, naar men zich herinnert, gevangen ge nomen naar aanleiding van een artikel dat Schei demann in een buitenlandsche krant zou hebben ge- 6chreven. De officieele Pruisische persdienst geeft hiervan de volgende motiveering welke het H.blad letterlijk vertaald, waarbij opgemerkt zij, dat de inhoud van het bericht geheel voor rekening gelaten wordt van dien persdienst. De naar het buitenland gevluchte vroegere Rijks kanselier Scheidemann heeft, naar bekend, in de „New York Times" een scherp hetz artikel gepubli- ceerd, waarin hij er niet voor terugdeinsde zelf mili taire interventie tegen Duitschland te eischen. Daar op zijn op bevel van de geheime staatspolitie de in Duitschland woonachtige bloedverwanten van Schei demann in „Sohutzhaft" genomen. Intusschen heeft Scheidemann in een openlijke ve-'klaring getracht het onder zijn naam verschenen artikel voor te stel len als een falsificatie Gelijktijdig hebben de gear resteerde bloedverwanten aangetoond, dat zij dade lijk na het verschijnen van het hetz artikel hun be trekkingen met Scheidemann hebben afgebroken en aan de „New York Times" hun diepsten afschuw over de landverraderlijke houding van hun bloedver want ter kennis gebracht. De door de geheime staats politie getroffen maatregelen hebben bereikt dat Scheidemann in het openhaar het werk van zijn eigen hand heeft gedesavoueerd. De binnen- en buitenland sche pers heeft bij deze gelegenheid ervan kennis kunnen nemen hoe een sociaal democratisch emi grant zijn laster tegen Duitschland zelf logenstraft. Op grond van die vaststelling heeft de geheime po litie Scheidemanns familie in vrijheid gesteld. Er wordt op gewezen dat ook in de toekomst met on- meedoogende kracht ingegrepen zal worden wanneer marxistische elementen van uit het veilige buiten land tegen hun vroegere vaderland probeeren te hetzen. Aldus het officieele Duitsche persbureau. ALS DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE MISLUKT. Bouwt Engeland dan honderd nienwe ge vechtsvliegtuigen? Volgens de „Daily Herald" is de Engelsche regee ring voornemens ten spoedigste honderd nieuwe ge vechtsvliegtuigen te bouwen voor het geval, dat ter ontwapeningsconferentie geen overeenstemming over de beperking der luchtstrijdkrachten zal worden be reikt. In de nieuwe begrooting van het ministerie van luchtvaart zullen de credieten voor dezen bouw worden opgenomen. Het laatste vliegtuigtype, waarmee proeven zijn genomen, heeft met volle belasting en machinege weren een gemiddelde uursnelheid van ruim 400 km. bereikt. De honderd nieuwe vliegtuigen, die meer dan 500.000 p.st. zullen kosten, zijn bestemd voor de verdediging van Londen. Bovendien zou men voornemens zijn een nienw eskader vliegbooten te bouwen, d it zal samenwer ken met de Engelsche vloot. TWEE GEVANGENISOPROEREN ONDERDRUKT. Madrid. 15 Aug. In den afgeloopen nacht ontston den in de gevangenis van Valencia en te Puerto de Santa Maria ten Noorden van Cadiz ernstige onlusten, die pas na langdurige gevechten onderdrukt konden worden. Te Valencia sloegen de gevangenen alle celdeuren stuk en waren geruimen tijd meester van de gevangenis Slechts met groote moeite slaagde politie en mlitairen erin, de rust te herstellen, nadat de aanstokers van het verzet overmeesterd waren* HET MAKKER&HUIS VERWOEST. EEN MAN ZWAAR GEWOND. WAT IS DE OORZAAK? Maandagnacht, om ongeveer 12 uur werd het In rust zijnde stadje Medemblik plotseling opgeschrikt door een hevige ontploffing, gevolgd door glasgerinkel. Al spoedig bleek, dat er een ongeval had plaats ge vonden in een perceel aan de öosterhaven, bewoond door de familie Ter Haar, en zijnde tevens Makker huis der A.J.C. Het huis bleek bij onderzoek geneel vernield. Vele ruiten sprongen, geen dakpan bleef op zijn plaats, kortom het was een ruïne gelijk. De muren zijn ontzet, deuren Sloegen weg en de vloeren werden opgeblazen. Dat van het huisraad wei nig overbleef behoeft wel niet gezegd. Een begin van brand werd door de spoedig aanwe zige brandweer bedwongen. De bewoners van het clubhuis, de weduwe Ter Haar en haar twee zoons van 22 en 23 jaar waren, evenals een kostganger, naar bulten gevlucht. Een tweede kost ganger, zekere Wilkens, bleek vrij ernstige brandwon den aan gelaat en handen te hebben opgeloopen en werd ijlings naar het Ziekenhuis te Hoorn vervoerd. Justitieel onderzoek. De politie waarschuwde, gezien de situatie waarin't perceel werd aangetroffen, het parket uit Alkmaar, ten einde een onderzoek ingesteld te zien. Gistermorgen kwamen de officier van Justitie mr. v. d. Feen de Lille en de rechter-commissaris, mr. Drabbe. te Medemblik aan. Zij stelden een uitgebreid onderzoek in en vonden termen aanwezig om het huis en de omgeving af te zetten en een nader onderzoek te doen instellefi door den politiescheikundig* den heer Van Ledden Hulsebosch uit Leiden. Het voorlooplg onderzoek. Het voorloopig onderzoek heeft vast doen staan, dat van een gasontploffing geen sprake is Alle leidingen waren intact na de ontploffing Aan een wraakneming van politieke tegenstanders kunnen de autoriteiten niet denken, waar van een ge spannen verhouding juist in 't geheel geen sprake is. Naar de juiste toedracht van de zaak wordt een uit gebreid onderzoek ingesteld, dat zeker nog eenige dagen in beslag zal nemen. Men heeft sterke verdenking in een bepaalde richting, doch in het belang van het on derzoek kon daarover nog weinig worden meegedeeld. Een duister punt. Onverklaarbaar blijft tot dit moment, op welke wijze en door welke oorzaak de 19-jarige kostganger brand wonden heeft opgeloopen. Volgens zijn verklaring aan de Justitie was hij op straat gegaan om een luchtje te scheppen, omdat hij toch den slaap niet kon pakken naar hij meende. Buiten staande hoorde hij een gedruisch in den kelder. Hij is daarop den kelder binnengegaan en om te zien stak hij een lucifer aan. Die wierp hij op den grond. Op het zelfde oogenblik zou de ontploffing hebben plaatsge vonden. Zoo zonder meer wordt deze lezing echter niet aan vaard. Het onderzoek van den politie-deskundige zal wellicht eenig licht brengen in deze duistere ontplof fingszaak. Gepoogd haar echtgenoot te vergiftigen. Vrouw van 71 jaar gearresteerd. Amsterdam, 15 Aug. De politie van het Bureau fieter Aertszstraat heeft een 71-jarige vrouw gear resteerd, die ervan verdacht wordt dat zij haar 63 jarigen man van het leven heeft pogen te berooven door hem vergif in te geven. Omtrent deze droevige geschiedenis wordt mede gedeeld, dat het echtpaar, dat reeds veertig jaren getrouwd is, voortdurend met elkaar in onmin leef de. Do ruzies tusschen het tweetal kwamen zóó veel vuldig voor en waren zóó hevig, dat de vrouw, om daar een eind aan te maken, naar een middel heeft gegrepen dat haar in aanraking met de justitie bracht. De man had nl. de gewoonte om des avonds voor het naar bed gaan een glas melk te dryiken Op zekeren avond constateerde hij, dat zijn melk een scherpe smaak had, hetgeen onmiddellijk het ver moeden bij hem deed rijzen, dat zijn vrouw gepoogd had, hem te vergiftigen. Hij begaf zich in dit verband met een monster van de melk naar de politie, die de vloeistof liet ana lys'eeren. Als gevolg daarvan kwam vast te staan, dat de melk vergiftigd was met eèn chemisch mid del voor uitwendig gebruik, hetwelk, indien het in een behoorlijke hoeveelheid zou worden ingenomen, zeer ernstige gevolgen voor het slachtoffer in kwes tie zou kunnen hebben. Het onderzoek leidde er dan ook toe, dat de oude vrouw zooals gemeld is aangehouden. Toen zij de ontdekking had gedaan dat haar man de politie van een en ander in kennis had gesteld, heeft zij gepoogd zich met hetzelfde middel van het leven te berooven, hetgeen echter is mislukt. Zij is op beschuldiging van poging tot moord, voor den Officier van Justitie geleid. Extra zitting van Iersche kabinet. Dublin, 15 Aug. Het Iersche kabinet heeft een ex tra-zitting gehouden, welke drie uren heeft geduurd. Dinsdagavond werd medegedeeld, dat besloten werd een militair gerechtshof in te stellen, ten einde politieke excessen tegen te gaan. De regeering heeft verder maatregelen goedgekeurd voor een directe razzia op wapens bfj de burgers in het geheels land. Adjudant van Hitier bij auto-ongeluk ernstig gewond. Berchtesgaden, 15 Aug. De Rijkspersdienst der XS deelt mede: Op een tocht naar Reit im Winkl heeft een der auto's, welke den leider (Hitier) begeleidden, een ongeluk gekregen. Hierbij werd de adjudant, groeps leider Brueckner, ernstig gewond. Hij bekwam een schedel- en een beenbreuk. Een nicht van Hitier en een andere dame werden licht gewond, terwijl de zuster van Ilitler er ongedeerd afkwam. Geheimzinnig stroopers- drama te Nieuwkoop. Jongeman door een schot hagel getroffen. In levensgevaar. Wie was de schatter? Maandagmiddag, omstreeks 12 uur, ia het dorp Nieuwkoop bij Alphen aan den Rijn in opschudding gebracht door een drama, waarbij de 22-jarige J. \v. d. Weyden door een schot hagel levensgevaarlijk is gewond. Omtrent dit drama lezen we in „de Tel." het na volgende: In de ochtenduren was v. d Weyden met een roei boot er op uit getrokken om te visscben of, zooals ook wel wordt beweerd, fuiken te lichten, die andere menschen toebehooren. Hij had daarbij als terrein uitgekozen de uitgestrekte plassen in den polder Nieuwkoop Noorden. Omstreeks twaalf uur was hij daar gearriveerd. Onherkenbaar verminkt Terwijl hij met zijn boot voer, klonk plotseling een schot. Van der Weyden slaakte een kreet en zijn veertiénjarig broertje Nico, die in een andere boot achter hem aanvoer, spoedde zich naar de plaats van waar het geluid kwam. Hier vond hij zijn broer Johannes achterover, in de boot liggen, badend in zijn bloed. De jongen stapte over in de andere boot en zag dat zijn broer door en schot hagel afgrijselijk was gewond. Door het vele bloed, dat zijn gelaat bedek te, was de 22-jarige jongeman vrijwel onherkenbaar geworden. Hevig verschrikt roeide Nico in de richting van zijn huis. Hij had circa vijftien meter gevaren toen hij den 60-jarige gepensionneerden majoor van de Rijksveldwacht J. B. Tijsterman, bemerkte, die op de achterbank van zijn boot een dubbelloopsjacht geweer had liggen. Volgens den 14-jarigen jongen moet de majoor hebben opgemerkt: „Dan moet hij maar van mijn fuiken afblijven, het geweer lag voor hem klaar." Toen de boot met den gewonde bij huis was aange komen en men zag wat was gebeurd, werd direct de dokter gewaarschuwd. Deze constateerde dat de toestand van het slachtoffer hoogst zorgwekkend was. Hij achtte het noodzakelijk hem naar het St. Elisabeths gesticht te Leiden te doen vervoeren. Omtrent de juiste toedracht van dit drama kunnen nog geen inlichtingen worden gegeven, wijl het on derzoek in vollen gang is. Algemeen eelooft men, dat de majoor, die een eervollen staat van dienst bij de Rijksveldwacht achter zich heeft, niet in staat is iemand in koelen bloede neer te schieten. Tijdens zijn langdurige loopbaan als brigade commandant is hij nooit voor een ernstig feit ge straft. Tijstcrman staat in het dorp Nieuwkoop, waar hij sedert zijn pensionneering woont, als zeer gun stig bekend Een jusitieel onderzoek is in vollen gang. De ge wonde, die er ernstig aan toe is, kon tot heden niet gehoord worden. SCHADE ZELF VEROORZAAKT. Verdachte wegens oplichting veroordeeld. Amsterdam, 15 Aug. Een 32-jarige Amsterdam mer werd vandaag door de vacantiekainer der arr. rechtbank wegens oplichting conform den eisch tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De man had van een verzekering f2300.ontvan gen als vergoeding voor geleden bedrijfsschade; een machine, die hij voor zijn bedgijf gebruikte, had, door het lek worden van een waterleidingbuis, scha de geleden. Later bleek, dat de man zelf de buizen had ver nield, zoodat de waterschade opzettelijk was toege bracht om de verzekoringssom machtig te worden. Voorts had hij aangifte bij dc politie gedaan, dat in den nacht van 26 op 27 April bij hem was inge broken en f4500.uit een geldkistje was weggeno men. Bij zijn verhoor gaf hij toe, dat beide gevallen gefingeerd waren. De eerste origineele foto van den ontploften Stratos feer gondel van Ir. Cosyns, den medearbeider van prof. Plccardt. Zooals bekend ontplofte de ballon bij eene proefneming In het laboratorium, bij welk ongeval één doode en verscheidene gewonden vielen. Slachtoffers van het baden. In het N.H, KanaaL Onder de gemeente Landsmeer wordt den laatsten tijd zeer veel in het Noordhollandsch Kanaal gezwommen Het water is daar ter plaatse overal echter zeer diep zoodat het zwemmen aldaar niet ongevaarlijk is. Dins dagmiddag omstreeks vier uur verdween dan ook een Chineesch koopman uit Amsterdam plotseling in de diepte en kwam niet meer boven. Na geruimen tijd ge driegd te hebben is het lijk later door de politie opge haald. Aan het strand van Noord wijk. Dinsdagmiddag is het 10-jarig zoontje van den heer Jacob Krol uit Leiden, die met zijn oom en neefje te Noordwijk aan Zee aan het baden was, verdronken. Het kind was plotseling verdwenen, vlak aan het strand. De reddingsbrigade was onmiddellijk ter plaatse en zocht door middel van een kettinggreep een breede strook in zee af, zonder resultaat. Nog meer slachtoffers. Bij Vlugtenburg onder 's-Gravenzande is de 24-jarige schilder J. Estie, woonachtig te Rotterdam, bij het zwemmen verdronken. Zijn lijk is nog niet opgehaald. In den Rijn is te Elden tegenover Arnhem het lijk opgehaald van den 65-jarigen F. D. Bergmeyer, woon achtig te Arnhem, die bij het zwemmen ter plaatse is verdronken. Het lijk van den gisteren in den Rijn ver dronken Pater der Capucijnen, Norbertus Jansen, i? heden onder Opheusden gevonden. INDIë ZOEKT AFZET VOOR ZIJN PRODUCTEN. Handelswaamemers in andefe landen In den Volksraad deelde de directeur van het depar tement van Landbouw, Nijverheid en Handel mede, dat de regeering heeft besloten eigen handelswaarne mers te plaatsen in die landen, welke daardoor het meest in aanmerking komen. De bedoeling is, deze waarnemers geregeld te voor zien van monstermateriaal en prijsnoteeringen, zoodat zij allen gelegenheid zullen vinden om de producten van Ned.-Indië ingang te doen vinden in de landen, waarin zij geplaatst zijn. De uitzending van handels reizigers ligt echter volgens de regeering meer op der weg van de exporteurs en de industrieën, die in deze uitzendingen heil zien. LANDELIJKE RUITERSPORT. De Nederlandsche Landelijke Ruitersport zal op 28 Augustus te Groningen de wedstrijden om het kampi oenschap van Nederland houden. Er zullen van alle gewesten afdeelingen aan deelnemen en Groningen zelf zal eveneens goed vertegenwoordigd zijn. De kampi oenswedstrijden zullen in het Stadspark worden gehou den en bestaan uit dressuurproeven, een springconcours en uit patrouillespringen Des morgens zal een groote parade op de Groote Markt worden gehouden. DE ONGEHOORZAAMHEID OP DE VLOOT IN INDIë. Vonnissen van den Zeekrijgsraad Ie Soe. rabaia. Aneta meldt, uit Soerabaja: De Zeekrijgsraad ver oordeelde achttien Inlandsche schepelingen van den dienst van Conservatie wegens opzettelijke ongehoor zaamheid tot acht maanden gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis en met ontslag uit den dienst. NOODWEER BOVEN DEN RHÖN. Eisenach, 15 Aug. ^V.D.) In den nacht op Dins dag heeft boven den Rhön een noodweer gewoed, dat ongeveer 20 minuten aanhield en groote schade heeft aangericht. De geheele oogst, welke nog op de velden lag, werd door hagelslag vernield. De boeren zijn wanhopig. Het noodweer trok van Noord-Oost naar Zuid-West. Drie plaatsen zijn het meest ge teisterd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1