Katholieke Landdag in Hollands Noorderkwartier. Woensdag 16 Augustus 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9330 T Begunstigd door zeer fraai zomerweer werd Dinsdag 15 Augustus 1933, des middags om 2 uur. het tweede lustrum van den Katholieken Landdag in Hollands Noorderkwartier in den Muziektuin alhier gevierd. Een zeer groot aantal katholieken, zoowel -•■ouwen als mannen, uit onze gemeente en uit den wijden om trek, vulde wejdra den mooien tuin en gaf er met de vaandels, banieren en kleed ij der gr aalmeisjes een fleurig aanzien aan. In de muziektent had het Heldersdhe muziekcorps „Winnubst" plaats genomen, dat weldra zijn opgewek te muziek doet hooren. Onder de vele aanwezigen merken we o.m. op de Roomsch Katholieke Tweede Kamerleden de heeren Chr. v. d. Bilt en J. Groen Az.. het hoofdbestuur van het Comité van den Landdag, vele geestelijken, de heer H. van Nuland, lid van Prov. Staten, de heer J. Corne- lissen, burgemeester van Schagen, de heer J. Schoorl Pz., voorzitter van de Muziektuincommissie. Te kwart over tweeën verheft een ieder zich van zijn zitplaats, Winnubst zet 't lied „Roomsche blijdschap" in dat door allen wordt medegezongen en waarmede Zijne Hoogwaardige Excellentie den Bisschop van Haarlem door de menigte wordt verwelkomd, en bij wiens aan komst de heeren geestelijken knielen. De opening. van de katholieken, krachtdadig op te treden. Vooral onder den huidigen economischen toestand is hand having van de christelijke beginselen noodzakelijk. Ook ta.v. het staatkundig leven heeft de katholieke leek zijn plicht te vervullen. Als alle katholieke leeken dat hadden begrepen, dan waren niet zooveel altaren ver nietigd. De eenheid is van zeer groote beteekenis. Als wij iets willen bereiken, dan één zijn. op het kerkhof van de tweedracht is reeds genoeg begraven. Als éen groote slagorde volgen wij de kerk van Christus! Waar ligt de sleutel van de eenheid? Hoe kan de leek tot het eenheidsbewustzijn komen? Door één middel: elkaar liefhebben!! Liefde voor elkander, voor uw kerk, voor uw tegenstanders, voor uw vijand. Dan zullen wij over winnen. Daverend applaus volgt na de gloedvolle woorden van dezen uitmuntenden redenaar. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze wordt allereerst besloten om een tele gram van hulde te verzenden aan H. M. de Koningin en 'n telegram van gelukwensch aan Monseigneur Jan sen. Aartsbisschop van Utrecht, bij zijn 40-jarige pries- terbekieeding. Door den Voorzitter van het Comité wordt een bij zonder woord van dank gebracht aan Prof. Dr. F. Fe- ron voor zijn schitterende rede. Applaus. vullen. Voor mij is het een heerlijke gedachte te we ten dat vandaaghonderden katholieken versterkt zijn in hun voornemen om die taak te vervullen. Zijne Excellentie eindigt met den wensoh dat de Moe der Gods, wier tenhemelopneming wij vandaag vieren, haar rijken zegen op dezen landdag moge geven. Applaus. Het slotwoord wordt dan gesproken door den heer No- let, die allereerst den Bisschop hartelijk dank zegt voor de welwillendheid hier het woord te voeren, en tot ons een woord van opwekking te spreken. Spr. dankt den Burgemeester voor zijn aanwezigheid. Het is de ge woonte van het Comité om den burgemeester, in wiens gemeente een landdag wordt gehouden, uit te noodigen, als erkenning van het burgerlijk gezag en het stemt tot dankbaarheid, dat de burgemeester die erkenning heeft willen aanvaarden. Dank wordt gebracht aan den trouwen comparant, het Tweede Kamerlid den heer Chr. v. d. Bilt, aan het nieuwe kamerlid, onzen eigen man, den heer Groen, één der pioniers voor deze landdagen. Dank brengt spr. verder het muziekgezelschap „Winnubst". het zang koor van de plaatselijke parochie, en vooral het plaat selijke comité van Schagen, waarbij hij gedenkt de for- sche energie van het overleden lid. den heer Anth. Deu- tekom. Spr. noodigt de aanwezigen tenslotte uit, om na het zingen van het lied „Aan U, o Koning der eeuwen", zich te begeven naar het mooie kerkgebouw, waar een plechtig lof zal worden gecelebreerd. Applaus. Door de aanwezigen wordt dan het hierboven ge noemde lied gezongen, waarna de Bisschop, vergezeld van den heer Guilonard, deken en pastoor, den muziek tuin verlaat en de optocht, rijk voorzien van vaandels zich opstelt voor een rondgang door de gemeente. De volgorde van dezen optocht was: 1 Trommelslagers en pijpers; 2 Zangkoor; 3 Graal (groep I); 4 Volksbond Schagen; 5 Vrouwenbond Schagen; 6 Rijwielclub Bur- gerbrug; 7 St. Rafaël; 8 Graal (groep II); 9 Mariacon- gregatie, Schagen; 10 St. Lodewijksvereeniging Schagen 11 Winnubst; 12 Hoofdbestuur en H.H. Geestelijken; 13 Jonge Wacht, Schagen; 14 Graal (groep III); 15 Jongenscongregatie, Anna Paulowna; 16 Meisjescongre gatie, Anna Paulowna. De optocht trok groote belangstelling, ook van de niet-katholieke bevolking. Uit de OMGEVING Z IJ P E SCHAGERBRUG. Naar wij vernemen zal de radiocentralehouder De Graaf alhier, zijn inrichting uitbreiden met ont vang- en distributie-apparaten voor een derde sta tion, zoodat de aangeslotenen binnenkort ver moedelijk reeds einde Augustus naast de uitzen dingen van Huizen en Hilversum, een speciaal mu ziekprogramma zullen kunnen beluisteren. Aan Mevr. Wed. J. Broer alhier is door den Com missaris der Koningin in deze provincie toestemming verleend tot verkoop van zwak-alcoholischen drank op een terrein langs den Schagerweg. ter gelegenheid van de op 12 September a.s. te houden harddraverij. Wegens de voltooiing der beide bruggen over de Groote Sloot, in verband met de kanalisatiewerk zaamheden. hebben Ged. Staten dezer provincie de afsluiting van de Groote Sloot voor de scheepvaart opgeheven. De wederopenstelling van het scheepvaartverkeer ter plaatse zal door de diverse schippers met vreug de worden vernomen, aangezien de afsluiting van de Groote Sloot hen heel wat ongemak heeft bezorgd. X BURGERBRUG. Op Zaterdag jl. hield het Ziekenfonds „Hulp in Nood" zijne halfjaarlijksche ledenvergadering in het café van den heer P. Lange dijk. Voorzitter, de heer C. Kok, opent de vergadering met een hartelijk woord en betreurt het ten zeerste dat slechts 11 leden ter Vergadering aanwezig zijn. Daarna worden door den secretaris de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke onder dank zegging werden goedgekeurd. Daarna volgde verslag penningmeester, waaruit blijkt dat de stand der kas thans is f965.47, terwijl de reserve bedroeg f 359.20. Vervolgens is aan de orde verloting, waarvan de prijzen werden gewonnen door de heeren C. Kok en W. Watertor en welke alzoo werden vrijgesteld van 3 maanden contributie. Volgt bestuursverkiezing. Aftredende waren de heeren H. Delver, W Watertor, A Mors en J. v. Schaik, welke allen met meerderheid van stemmen werden herkozen en hunne benoeming aannamen. Daarna vraagt de vice-voorzitter, de heer J. v. Schaik het woord en wel, zegi spr, omdat wij hier in ons midden 2 jubilarissen hebben en wel de voor zitter, die 12K jaar en A. Mors. die 10 jaar een be stuursfunctie hebben vervuld Spr. haalt dan naar De heer H. Nolet, burgemeester var» de gemeenten Harenkarspel en Warmenhuizen. opent als voorzitter van het Comité, dezen landdag, en wijst daarbij op de groote belangstelling die de katholieke landdagen mo gen ondervinden en waarvoor dank gebracht dient te worden aan God en aan de kloeke katholieke mannen, door wier volharding deze landdagen zoo uitstekend •lagen, en spr. gedenkt daarbij den overleden voor- Bitter, wijlen den heer Jb. Burger. Met lof gewaagt spr. voorts van den man, die reeds 10 Jaren lang zijn plaats steeds bleef bezetten, n.1. den heer Dr. van Hesteren van Warmenhuizen. Ook aan den Hoogwaardigen Excellentie, den Bis schop wordt door spr. dank gebracht voor alles wat Zijne Excellentie voor de katholieke landdagen heeft gedaan. Spr. noemt alleen reeds de bereidwilligheid om dit tweede lustrum met Zijn hooge tegenwoordigheid te willen vereeren. Het doel van dezen landdag is niet om te bespreken den geweldigen Crisistoestand, waaronder wij thans gebukt gaan, doch om getuigenis af te leggen van ons onwan kelbaar geloof in God en in onze Heilige Moeder de Kerk. Spr. is overtuigd dat aan het einde van dezen dag Zijne Hoogwaardige Excellentie overtuigd zal zijn, dat wij zijn Roonischen met ziel en harte. Roomschen met woord en met daad, Roomschen In huis, Roomsch ook daarbuiten. (Applaus). Het openingswoord werd meerdere malen door ap plaus onderbroken. Hierna werden enkele liede-en gezongen door het zangkoor der Schager Parochie, onder leiding van den beer Jb. de Moei, en welks optreden een hartelijk ap plaus verwierf. Prof. Dr. F. Feron. De Zeereerwaarde hooggeleerde heer Prof Dr. F. Fe ron» hoogleeraar te Roermond, verkrijgt daarna het vro&rd, tot behandeling van zijn onderwerp: „De Ka tholieke *eek in het Katholieke leven. Spr. behandelt daarbij allereerst wat de kerk voor de katholieken Is, •■ijst op de katholieke organisatie, behandelt het ge- tag. de gezagsdragers, de besturende gezagsdragers, om daarbij er op te wijzen, dat een priester b.v. niet meer is dan een leek. maar dat een priester er is om den leek te dienen. Het priesterschap is geen verhef fing boven de menschen. maar is een zending tusschen de menschen. Toch heeft de katholieke leek een plaats door God gekregen, een leek heeft op alle ander ge bied een eigen plaats gekregen, een eigen plicht te vervullen. De katholieke leek heeft een sociale geeste lijke plaats in de kerk gekregen; hij heeft niet alleen te bidden, maar voor het Geloof te strijden. En dan de opvoeders, vaders, moeders, onderwijzers en onderwij zeressen hebben te zorgen, dat de pupillen het hoogste punt van opvoeding raken, rijp voor den Hemel zijn. Spr. wijst met nadruk op de heiligende taak van de ouders jegens hup kinderen en bij welke taak de school en kerk helpend achter hen staan. De katholieke leek heeft dus wel degelijk wat te be- teekenen en èpr. wekt op. dagelijks intenser en harte lijker te bidden. Het katholieke leven moet In breeden zin worden beschouwd. Het moet zorgen, dat Gods glorie verbreid t-n verspreid wordt. Juist in het vitale leven moet worden gewerkt voor de wetten en beginselen Gods. Spr. wijst er verder op. dat voor den boterham, voor de productie enz. de katholieke leeken zich zelf moeten redden, zij moeten werkdadig zich redden en helpen, waarbij de priesters slechts de helpende hand bieden. Juist in misère, bij ongelukken, enz. Is het de plicht Anno Sancto. Hierna wordt het woord gevoerd door den heer Alph. Laudy, hoofdredacteur van „De Tijd" te Hilver sum, met als onderwerp: .Anno Sancto". Spr. wijst op de propagandistische beteekenis van dezen landdag, op de groote saamhoorigheid, die van daag tot uiting komt. De stem van dezen spreker dringt slechts nu en dan tot ons door, wat ook weer oorzaak is, dat de aanwezigen om ons heen wrat ru moeriger worden. We hooren. hoe de spr. erop wees. dat men er zich over verwonderen moet, dat na 19 eeuwen Christus, er zoo weinig christenen zijn. Spr. wijst er op. hoe de oorlog in bloed ging verle ren. wrijst op de wanorde alom, conferentie volgt op oonferentie. Verlost ons, roept spr. van de naplagen van den na-oorlog. Hier ln Nederland, waar de gou den standaard behouden blijft, de gulden gaaf is, maar schaarsch. hier verrot de kool. Maar de regeering zal helpen, want spr. deelde mede, dat vanmiddag een telegram is ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat vele punten van het urgentie-programma der katholie ke partij door de regeering worden aanvaard en dat telegram was onderteekend met een klinkenden naam, dien van Minister Colijn. Welken weg moeten wij volgen naar een nieuwe maatschappij? Spr. wijst op het bioscoopbezoek, op den veelvuldigen echtbreuk, op den 1-Mei-optocht door de S.D.A.P. en stelt daar tegenover de beteekenis van het katholicisme Spr. uit den wensch, dat als vrucht van dezen landdag de geest van vernieuwing ons moge gaan bezielen, de klokken van alle diocesen in harmonie met die van St. Pieter mogen luiden, en dat zij dit .Anno Sanctum" mogen inluiden met een tijdperk van nieuwe geestdrift. Applaus. Opnieuw laat het zangkoor van de Schager Parochie begeleid door „Winnubst" zich hooren. De Bisschop spreekt. Aan het einde van dezen schitterend geslaagden landdag is het Zijne Excellentie een behoefte om uiting tt geven aan zijn genoegen, waarmede hij dit lustrum heeft bijgewoond, niet alleen omdat hij daardoor mee aangehoord heeft de redevoeringen van de twee emi nente sprekers, maar omdat daarbij tot uiting is ge komen de groote kracht ten goede, waarmede 't katho liek geloof naar buiten wordt gedragen. Dat 't katho liek geloof in Noordholland zoo bijzonder sterk bij de katholieken is, zoo rotsvast, dat heeft reeds lang onze aandacht getrokken. En niet krachtiger kan dat toch tot uiting worden gebracht, dan door deze instelling, de katholieke landdagen. Het is een prachtig instituut en Zijne Excellentie uit den wensch, dat het in bloei moge toenemen, dat het zich onder leiding van de energieke bestuursleden in kracht en intensiviteit nog moer mn?e ontwikkelen. Wat Zijne Excellentie vandaag zoo heeft getroffen is, dat men aan deze bijeenkomst zoo'n hooge wijding heeft weten te geven. Men heeft zich niet door de tijdsom standigheden laten neerdrukken, doch twee onderwer pen van verheven aard aangehoord Beide gedachten vormen een combinatie, wijzen op de harmonie, ten einde de vruchten van dezen landdag om te zetten in daden. Er is gemakkelijk verband te zoeken tusschen het heilige jaar en het leekenapostelaat. Wij herdenken de onuitsprekelijke weldaad ons bewezen door de stich ting van onze kerk en worden vervuld van heilig en thousiasme om de taak ons door God opgelegd, te ver X De Bisschop Monseigneur J. D. G. Aengenent; links van hem Deken Guillonard, rechts de Voorzitter, de heer Nolet, Burgemeester van Warmenhuizen en Har en karspel, tweede links van den Bisschop de heer J. Cornelissen, Burgemeester van Schagen. Het Monument op den Afsluitdijk (bijna gereed), dat ln de eerste helft van Sept. feestelijk onthuld zal worden. Op het voetstuk staat ln zware blokletters gebeiteld: HIER WERD DE DIJK GESLOTEN 28 MEI 193 2. voren wat zij in dien tijd voor de vereeniging zijn geweest en vraagt daarna de goedkeuring der ver gadering om hen namens het bestuur een couvert met inhoud aan te bieden, Dit voorstel wordt onder applaus goedgekeurd, waarna algemeen felicitatie volgt, en beide jubilarissen de vergadering danken voor het vertrouwen in hen gesteld. Daarna gaat voorzitter over tot de rondvraag. De heer J. Besteman spreekt over verlaging van con tributie en verlaging van uitkeering, wat wordt aan gehouden tot de volgende vergadering. Hierna niets meer aan de orde zijnde, sluit voor zitter met een woord van dank aan bestuur en leden en ook aan de donateurs voor hun geldelijke bij dragen, de vergadering. W I E RIN GE N Auto-ongeval. JL Maandag reed een luxe-auto van de garage B.A.B.0. uit Friesland, bij het uitwijken voor een andere auto te veel aan den kant. van den hoofd weg ter hoogte van den weg naar Vatrop, nabij Oosterland, waardoor deze in de langs den weg zijn de greppel terecht kwam. De auto sloeg geheel om en werd licht bescha digd. De inzittende -heer, welke naar den trein te Alkmaar moest worden gebracht, kwam met den schrik vrij. De chauffeur bekwam een kleine schaaf wond aan het oor, terwijl een inzittend kind aan den arm ligt werd gewond. De heer kon zijn reis met een andere luxe auto vervolgen, welke ook juist op weg was naar Alkmaar en de chauffeur met het kind konden, nadat de verongelukle auto met vereende krachten overeind was gebracht, op eigen krachten terugkeeren. Naar omstandigheden kwam het onge val best af. DEN OEVER. Hot monument op den Afsluitdijk Naar aanleiding van ons bericht betreffende de over dracht aan het Rijk van het gedenkteeken, hetwelk zijn voltooiing begint te naderen, wordt ons nader medege deeld dat de datum hiervoor nog niet definitief is vastgesteld. Verwacht wordt echter dat dit in de eerste helft van September zal geschieden. Natriumverlichting op den Afsluitdijk. De weg over den afsluitdijk WieringenFriesland is, naar bekend, bij duister nog niet verlicht. Door den dienst der Telegrafie is wel reeds een telefoonkabel op dit traject gelegd, doch een electriciteitskabel moet nog worden gelegd. Naar wij uit goede bron vernemen zou het in de bedoeling der Regeering liggen, op dit 30 K.M. lange traject een natriumverlichting te doen aanleggen, indien althans de daartoe nog uit te werken projecten bevredigend worden geacht. Eene opdracht aan Philips tot het uitwerken van een plan zou reeds door het Bu reau van Wegenverbetering te 's-Gravenhage zijn ver strekt. Afloop heiwerkzaamheden. De heiwerkzaamheden, bestaande uit de fundeering door middel van gewapend betonnen palen voor de Geniewerken van de bomvrije schuilplaatsen te Den Oever is beëindigd. De groote heistellingen welke hier voor sedert vorig jaar in gebruik zijn geweest, worden thans van het werk afgevoerd. Verwijdering radio-zendmast De radio-zend- en ontvangmast. welke gedurende een 5-tal jaren voor het Hoofdkantoor der M.U.Z. is ge plaatst geweest voor het uitzenden en ontvangen van berichten naar resp. van de in zee gelegen werken is thans verwijderd daar de radio-installaties buiten funo- tie zijn gesteld. W I N K E Vergadering van den Raad der gemeent Winkel op Dinsdag 22 Augustus 1933. des voornr'ddags 9 1? uur (n.t.) Agenda: 1. Openen. 2. Notulen. 3. Módedeelingen. Ingekomen stukken en ver slagen. 4. Verzoek van do Crisiscommissie van het A.A. Z.A en Omstreken inzake betaling van fonds geld voor onvermogenden. 5. Verzoeken ontheffing van schoolgeld. 6. Verzoeken ontheffing Hondenbelasting. 7. Benoeming lid der Commissie tol wering van schoolverzuim te Lutjewinkel (vacature K. Over). 8. Vaststelling bouw- en woningverordening. 9. Wijziging rekening 1931 10. Aanbieding Gemeenterekening 1932. 11. Aanbieding rekening Algemeen Burgerlijk Arm bestuur 1932. 12. Aanbieding rekening Gasfabriek 1932. 13. Benoeming Commissie van Toezicht voor de ra- keningen 1932. 14. Vaststelling verordening wijziging tarieven der Personeele belasting. 15. Vaststelling verordening heffing van opcenten Personeele belasting 16. Vaststelling verordening schoolgeldheffine L.O. en U.L.O. 17. Suppletoire begrooting 1933.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5