Radioprogramma Zijn leugen Landwinning en aanslibbing. Ingezonden Stukken. De begrafenisrechten. 13. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe veror dening op de heffing van begrafenisrechten; idem op de invordering. Blijkens art. 4 der verordening wordt de prijs van uitgifte van graven voor onbepaalden tijd afgestaan, bepaald op f35, voor uitgifte van een grafruimte uitgegeven voor den tijd van 20 jaren f 7.terwijl voor iedere overboeking der graven ten name van een andere verkrijger is verschuldigd fó. De Voorzitter deelt mede, dat de meerderheid van het college van B. en W. voorstelt on» den prijs voor de graven voor onbepaalden tijd in gebruik af te staan, te bepalen op f 35,—, terwijl de minderheid de heer Van Zoonen, dit bedrag te hoog vindt. De heer Van Zoonen zegt, tegen den prijs van f 35.— te zijn, omdat hij een bedrag van f25.— voldoende acht. Spr. geeft toe, dat in verband met den finan- tieelen toestand der gemeente, de belastingschroef noodgedwongen moet worden aangedraaid, maar dit onderhavige geval vindt spr. toch een zeer bijzonder teer punt. Er zullen gevallen zijn. waarbij men reeds moeilijk de begrafeniskosten en de daaraan verbon den andere kosten, kan betalen en toch een eigen graf wil hebben. Spr. wil die categorie van men- schen zooveel mogelijk tegemoet komen. In verschil lende andere gemeenten in de omgeving wordt niet meer dan f25.— geheven. Spr. zou het dus op prijs stellen als de raad het bedrag van f25.— hand haafde. De heer Waiboer merkt op, dat het oude artikel een tijdvak van 10 jaar noemde, inplaats van 20 jaar. Spr. acht dien termijn beter en dan het oude bedrag handhaven. De heer De Heer is het met den heer Van Zoonen eens en acht ook een bedrag van f25.hoog ge noeg. De Voorzitter merkt op, dat met de begrafenis- rechten, die worden ontvangen, slechts ongeveer de helft van de kosten der begraafplaats worden ge dekt. Spr. erkent, dat er bijzondere omstandighe den kunnen zijn, waarbij een vrij graf wordt ge- wenscht, doch er moet nu eenmaal een scheiding worden gemaakt. Als een prijs v>tn f35.een be zwaar is, laat men dan een graf voor den tijd van 20 jaren nemen. Het voorstel van den heer Van Zoonen, om voor graven voor onbepaalden tijd in gebruik afgestaan den prijs op f25.te stellen, wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen, voor stemden de heer Van Zoo nen en De Heer. De verordening wordt vervolgens ongewijzigd vastgesteld. Een kasgeldleenlng. 14. Voorstel tot het aangaan eener kasgeldlee- ning tot voorloopige dekking der kosten van aan bouw van een nieuwe spreekkamer aan het woon huis der gemeente, bewoond door den geneesheer. De Voorzitter zegt, het te nemen besluit te zullen voorlezen, met weglating van de daarin vermelde bedragen, omdat die in comitévergadering reeds aan de leden zijn medegedeeld. Uit het concept-besluit blijkt dat de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Finantiën zich heb ben kunnen vereenigen met den aanbouw, doch naar een eenvoudiger plan. Conform het voorstel van B. en W. wordt beslo ten. 15. Voorstel om het desbetreffend raadsbesluit, waarbij aan arbeiders die werkzaam zijn in den Wieringermeerpolder, een vergoeding van fl.— per week voor het gebruik van hun rijwiel naar en van het werk werd veneend, zoo zij gehuwd of kostwin ner zijn, ingaande 1 September 1933 in te trekken. De Voorzitter licht toe, dat er voor de arbeiders die bij de rijkswerkverschaffing zijn te werk gesteld, een rijksregeling is ta.v. het verleenen van vergoe ding voor vervoerkosten. Door den raad was een regeling vastgesteld, waarbij werkloozen, die in het vrije bedrijf in de Wieringermeer werkten, een rij- wielvergoeding van fl.— per week ontvingen. Bij deze regeling was slechts één arbeider betrokken. Het is B. en VV. nu evenwel gebleken, dat men bij de toepassing van de gemeenteregeling in voordee- liger positie verkeert dan wanneer men bij de rijks werkverschaffing is geplaatst. B. en W. achten dit onbillijk en stellen voor de regeling in te trekken, temeer daar de arbeiders die in het vrije bedrijf werken, meer verdienen dan de arbeiders die bij de rijkswerkverschaffing zijn tewerk gesteld. De heer De Heer vraagt, of het verschil in loon tamelijk hoog is. De heer Van Zoonen deelt mede, dat in het vrije bedrijf het loon pl.m. 8 cent per uur hooger is, terwijl er ook langer wordt gewerkt dan in de werkver schaffing. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkom stig het voorstel van B. en W. besloten. 16. Rondvraag. Daar geen der leden meer het woord verlangt, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Koltaorn, 14 Aug. 1933. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u opname van het volgende In gezonden stukje. Hedenmorgen omstreeks tien uur vervoegde lk mij op het gemeentehuis te Barslngerhorn, met de vraag om bij de werkverschaffing te komen, hetwelk lk al eens eerder heb gevraagd, en ook nu met zekerheid werd afgewezen. Daar ik eerst met een orgel langs de straat ging en alzoo mijzelf pl.m. een jaar heb weten te redden, zoo wordt nu gezegd door den burgemeester: Je krijgt niets en wij willen je ook niet in de werkverschaffing hebben. Toen ik dan heden niet zonder kaart of steun van het raadhuis afwilde werd de politie gewaarschuwd en werd ik er af gegooid, omdat de burgemeester zijn han den niet vuil aan mij wilde maken. Alzoo raad ik alle arbeiders uit deze gemeente aan om niet te trachten uzelf een poos te redden door te venten <?f muziek te maken, want ieder zal wel begrij pen dat dit in een tijd als heden niet zal meevallen en bovendien zal u dan niet meer voor steun of werkver schaffing in aanmerking komen, als dit mijnheer de burgemeester niet belieft. Daar ik meermalen met mijnheer de burgemeester last heb en hij het mij lastig maakt en ik niet weet waarom, zoo verzoek ik hem hierop te antwoorden, al zal hfj geleerder zyn als ik en wel het laatste woord «al moeten hebben. Zoo beweerde hy ook, dat van my een flink bedrag aan geld op de Boerenleenbank stond te Barsingerhorn dit was hem gezegd. Laat dan diegene dit bewyzen of het my zeggen, ik wil bewijs aan burgemeester geven om te onderzoeken. Mynheer de redacteur, u dank ik bij voorbaat voor plaatsing en teeken ik Arie v. d.Vorst, Geachte Redactie. Van Dalen antwoordt niet meer aan honden, die blaffen aan den kant van den levensweg, als hy en Astor voorby wandelen. U, geachte redactie zyt echter de verkeerspolitie op dien weg; als ik erg rechts houd en eeriyk niet byt, mag ik dan alstublieft $en beetje brommen? Ik zal er zeer dankbaar voor zyn. Vriend Van Dalen, Er leefde eens lang geleden een vroom christen, door kneed in de kennis van Gods woord en hebbende den waren sleutel van het koninkryk Gods. Hy predikte op de hoeken der straten: ..bekeert u! bekeert u! want hel einde der dagen is naby." Ja, hy hield niet op de menschen weg te halen van het breede pad, dat ter helle voert, hun wyzende op hem, die gekruisigd werd voor hun zonden. Eens op een avond, de zon was reeds onder, kwam tot dezen man des geloofs een weduwe, hem biddende om spys voor haar en haar kinderen. Maar zie, zy had niet de ware leer en wandelde in ongerechtigheid. Vol ontzetting gaf de vrome leeraar haar een brood en sprak: „Zoek eerst het koninkryk Gods, en alles zal u in den schoot geworpen worden." De weduwe vertrok en de man Gods sliep in en droomde: hy was gestorven en zyn naakte ziel stond voor zijn God. Voor hem stond een weegschaal en een engel stapelde zijn zonden op de eene schaal tot zij boordevol was. Toen sprak zijn God: „wat deed deze, dat opweegt tegen deze zonden!" en toen. Van Dalen, werd in de andere schaal dat eene brood gelegd. Met sohrik werd de geloovige wakker op zyn divan onder zyn veranda. Hy baadde in 't zweet en bibberde van angst. Nu werd hy nooit meer gezien op de hoeken der straten, zyn stem waarschuwde geen meer voor het breede pad. Maar Van Dalen, die engel heeft het druk met het stapelen van brood in die leege schaal. Kolhorn, 15 Aug. 1933. P. Langendyk. Daar wy meenen, dat het onderwerp voldoends van alle kanten belicht la en aan allen ruimschoots gastr vrijheid ls verleend, sluiten wy met deze de gedachten- wisseling. (Red.) WOORDEN EN DADEN. Italië behoort mee tot de grootste mogendheden, die geen gelegenheid voorby laten gaan, om van hun groote vredelievendheid te gewagen. Inmiddels zyn hifti daden nog allesbehalve In overeenstemming met hun woorden, zooals uit bovenstaand plaatje blykt, waar weer eens een van de nieuwste Itallaansche onderzee booten van stapel loopt. WOENSDAG II AUGUSTUS. HILVERSUM (1875 M.) VARA.: 8.00 Gramofoonmuziek; V.P.R.O.: 10.00 Mor genwijding; VARA.: 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de 'continubedrijven... 12.00 De Flierefluiters o.l.v. Ray Forest; 12.30 Gramofoonmuziek; 12.45 De Fliere fluiters; 1.15 Gramofoonmuziek; 1.30 De Flierefluiters; 200 VARA-Kindertooneel; 3.45 Rustpoos; 4.00 Gramo- foonplaten; 5.45 Carel Rijken draagt voor; 6.00 Eddy Walls en zyn ensemble; 6.30 R.V.U.; 7.00 Eddy Walis en zyn ensemble; 7.45 Actueel allerlei uit de arbeidersbe weging; 8-00 Herhaling S.O.S.-bertóhten; 8.02 De Fliere fluiters oJ.v. Ray Forest; 8.45 Vaz Dias en Varia; 9.30 „Hallo, opstaan", non-stop-revue, uit het Passage-thea ter te Amsterdam; 10.30 Kermis ln Mexico. Ooggetuige- verslag door Leo Miatthis; 11.00 Gramofoonplaten, HUIZEN (296 M.) N.C.R.V.: 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Gramo foonmuziek; 10.00 Morgendienst; K.R.O: 10.30 Pontifi cale H. Mis in de Kathedraal te Utrecht ter gelegen heid van het 40-jarig priesterfeest van mgr. J. G. H. Jansen, aartsbisschop van Utrecht; N.C.R.V.: 12.00 Po litieberichten; 12.15 Gramofoonmuziek; 12.30 Chr. Kin derkoor De Kleine Lofstem" te Capelle a. d. IJssel; I.30 Gramofoonmuziek; 2.00 Rustpoos; 2.30 Voor jeug dige postzegelverzamelaars; 3.00 Concert o.l.v. Louise Lauenroth; 5.00 Kinderuurtje; 6.00 Orkestmuziek; 6.30 Onderwysfonds voor de Binnenvaart; 7.00 PolJtleberich ten; 7.15 Ned. Chr. Persbureau; 7.30 Vioolvoncert; 8.00 Klein-orkest; 10.30 Gramofoonmuziek. LUXEMBOURG (1191 M.) 7.00 Lichte gramofoonmuziek; 7.50 Symhponisch con cert; 8.40 Gramofoonmuziek; 9.55 Dansmuziek. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Concert; 6.35 Gramofoonmuziek; 7.20 Idem; 8.20 Gramofoonmuziek; 8.45 Idem. KALUNDBORG (1153 M.) 12.20 Strijkorkest; 3.20 Gramofoonmuziek; 8.20 Fransche balletmuziek; 9.35 Cembalospel; 11.30 Dansmuziek; BERLIJN (419 M.) 4.50 Militair concert; 10.20 Dansmuziek. HAMBURG (872 M.) II.50 Populair concert; 1-35 Gramofoonmuziek; 2.30 Idem; 4 20 Concert; 8.20 Luisterspel. KONINGSWUSTERHAUSEN (1633 M. 12.45 Gramofoonmuziek; 2.20 Idem; 4.20 Concert. IANGENBKItG (472 M 12.20 Populair concert; 1.20 Concert; 6.20 Idem; 8.35 Concert; 11.00 Gramofoonmuziek. DAVENTRY (1554 M-) 12.20 Orgelconcert; 1.05 Idem: 1.50 Concrt; 2.35 Dans muziek; 3.20 Pianospel; 3.55 Concert; 5-05 Concert; 6.50 Idem; 8.20 Promenadeconcert; 10.20 Concert; 11.20 Dansmuziek. PARIJS EIFFEL (1446 M.) 8.50 Concert J.v. Ed. Flament, PARIJS RADIO (1723 M.l 8.05 Gramofoonmuziek; 1.05 Idem; 7.30 Gramofoonmu ziek; 8.20 Opera-uitzending. MILAAN (881 M.) 8.00 Gramofoonmuziek; 855 Operette-uitzending. ROME (441 M.) 8.20 Gramofoonmuziek; 8.55 Opera-uitzending. WEENEN (517 MA 7.30 Weensch symphonie-orkest; 10.05 Populanr concert door L. A. GOETRING. Fay had zich voorgenomen dien avond niet haar man te spreken. Zij was geen vrouw die kon liegen of een halven toestand wilde verdragen en van het oogenblik af, dat zij een ander liefkreeg en wist, dat ook hij haat liefhad cn»met haar wilde trouwen, was zij besloten geweest, te spreken. Maar het was moei lijk om een geschikt oogenblik te vinden. Sinds eenige weken scheen Louis geheel door zijn zaken in beslag te worden genomen. Nu echter naderde langzaam de Kerstdagen. Zij voelde zich niet bij machte, met een leugen in het hart dit feest te vieren en zoo begon zij, toen zij dien avond na tafel een kopje koffie dron ken in het muzieksalon: „Ik moet iets met je bespre ken iets heel ernstigs." Hij keek op en zei: „Toevallig heb ik ook iets met je te bespreken en ook heel ernstig. Het is be ter, er niet omheen te draaien. Fay, mijn zaken gaan zóó slecht, dat.ik binnenkort failliet zal zijn. We zijn niet in gemeenschap van goederen getrouwd, geluk kig dus blijf jij buiten het heele geval, jouw groote vermogen is gered. Doch je begrijpt, dat ik niet verder met je kan samenleven, ik heb geen cent meer Het is beter, dat we scheiden." De jonge vrouw staarde hem aan. Zij had geen idéé gehad, dat het hem slecht ging en ze schaam de zich wel een beetje. Vroeger bespraken zij alles sa men en waren zij zulke goede kameraden, maar lang zaam aan was hij haar gaan verwaarloozen voor zijn jacht naar steeds meer geld en zoo waren ze ver vreemd. Maar mijn hemel, dat is ontzettend, bracht zij eindelijk uit.. Hij boog het hoofd. Ja, maar je zult je leven nieuw kunnen opbou wen, Fay, je bent nog jong en ik vrees, dat je niet meer zoo ge lukkig met me was als vroeger. Je verweet me wel eens, dat ik je ver waarloosde uit eerzucht en gelddorst. Fay, ik geef niets om geld. Maar ili kon de gedachte niet verdragen, dat je zoo veel rijker was dan ik. Misschien is het kinderachtig geweest. Nu het te laat is, besef ik wel, dat het ware geluk is verwelkt tusschen ons, terwijl ik werkte voor den schijn. Maar het is nu eenmaal zoo. Ik kan niet van je verlangen, dat je gebonden blijft aan een man. die niet meer met je kan samenleven. Maar Lou Ze was opgestaan, waarvoor zie je me aan? Dacht je dan werkelijk, dat ik je zoo in den steek zou laten? Zou je mij niet altijd hebben geholpen? Welk vooroordeel belet je, een deel van mijn kapitaal te gebruiken om Hij viel haar in de rede: Noem het een vooroordeel maar ik kan niet. Het eenige, dat ik zou kun nen aannemen, Fay, is je vriendschap, je kameraad- schappelijken steun. Ik wil nog een laalsten strijd uitvechten, ik wil nog ééns trachten, er bovenop te komen. Wil je zoolang met, mij getrouwd blijven? Maar natuurlijk wil ik dat! Dank je, hij drukte haar hand, die ze hem had toegestoken. Het is heel lief van je. Zijn we niet altijd kameraden geweest? Doch den volgenden dag had zij een bittere scène over dit besluit. Ze luisterde, ontdaan en gewond, naar de verwijten, die Philip Weston haar deed; Maar luister toch wij zijn nog slechts ka meraden ik kan hem nu toch niet in den steek- laten, juist nu hij in nood is? O, hij heeft zeer goed gevoeld, dat ik hem niet meer liefheb hij vraagt me niets anders dan mijn steun en vriendschap. En al had hij die niet gevraagd, dan zou ik die toch gegeven hebben. Een huwelijk is niet alléén liefde, de achting en sympathie blijven en Je bedoelt dat je hem nog altijd liefhebtEn dat je daarom op zijn huichelpraatjes ingaat! Begrijp je niet, dat het hem enkel om je vermogen te doen is! Phillip? De kreet kwam uit den grond van haar hart. Phillip, ik uil je dit vergeven omdat je jaloersch bent en niet weet wat je zegt Ze verzoenden zich, doch in Fay's klare geluk was een barst gekomen. Weken verliepen. Na 'n tijdlang morrend den toestand te hebben verdragen, begon Phillip haar opnieuw verwijten te doen. Fay's trots verzette zich. Zij was ontgoocheld. Hoe weinig edel moedig toonde Phillip zich tegenover een man, dien hij toch het liefste ging ontnemen, wat hij bezat! Op een dag ving zij vluchtige geruchten op. Men zei, dit Phillip zéér het hof maakte aan een rijk meisje en een kennis, die niet vermoedde, hoe diep hij Fay verwondde, merkte op: Die man is het om niets te doen dan om geld te trouwen. Fay rilde. Wat een vreeselijk woord! Was het mo gelijk dat Dien avond waagde zij de proefneming, die haar Phillips onbaatzuchtige liefde moest bewijzen. Phil, zei ze, ik heb besloten niet langer te wachten. Ik laat me scheiden, en trouw met je. Doch ik moet je zeggen, dat ik mijn vermogen in de zaken van mijn man heb gestoken en verloren. Het was een moment doodstil. In dat oogenblik verloor een vrouwenhart zijn droom. Het gelaat van den man, dat knappe innemende gezicht, verried te veel, wat de mond niet uitsprak. Hij was zelfs te laf en te laag voor oprechtheid. Hij sehreef eenige dagen later, dat hij zich bezwaard volde, dat hy haar man zijn vrouw niet zoo kon ont nemen... Fay lachte, toen zy den brief kreeg en verscheurde hem langzaam .In deze weken was zy gaan beseffen, welk een ontzettende vergissing zy byna begaan had. Dien avond kwam zy in de werkkamer van haar man en zei ernstig: Louis, wy moeten praten. Ik wil niet scheiden... niet, zoolang je zegt, me nog lief te hebben. Dan zul len we samen armoede ïyden en vergeten, dat lk een vermogen bezit, als je trots het niet anders verdragen kan, maar je verlaten doe ik niet. Een glans van diepe vreugde gleed over zyn gelaat. Fay, je hebt me dus nog lief? En ik dacht, dat ik je verloren had Zy antwoordde langzaam: Byna. Ik kan het je nu vertellen... toen je mij bekende, dat Je zaken misgin gen, stond ik op het punt je een andere bekentenis te doen. Ik wilde van je schelden om te trouwen met Phillip "Weston. En, vroeg hij in spanning. Wel, in deze weken heb ik myn vergissing leerên inzien. Als je wilt, dat ik blijf... Of ik wil? Hy sloeg zijn armen om haar heen en zei: Ik moet je nóg iets bekennen. Ik heb gelogen. Ik wist het van Phillip... dacht je, dat ik, die je zoo liefhad het niet zou hebben gemerkt, al werd ik ook nóg zoo door zaken in beslag genomen? Ik be greep, dat je weldra by me zoudt komen, want jy bent geen vrouw, die liegt... En toen... liefste, vergeef me ik kénde hem en wist, dat hij je niet waard was, maar dat kon ik je niet zeggen en je zoudt het niet hebben geloofd. Ik hoopte, dat je het zoudt mer ken... het was mijn laatste kans, dit uitstel. Vergeef je mijn leugen? Die leugen redde het geluk van ons beiden, fluis terde zy. WARSCHAU (1411 M.) 5.36 Kwartet; 6.56 Populair concert; 8-20 Vocaal con cert; 930 Populair oonoert; 10.20 Dansmuziek. I BEROMUNSTER (460 M.) 3.50 Concert; 7.80 Gramofoonmuziek; 8.20 Spaansohe en Italiaaneohe muziek. DONDERDAG 17 AUGUSTUS. HILVERSUM (1875 M.) AVRO.t 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwyding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Solistenconcert; 11.00 Voordracht door Marie Holtrop; 11.30 Voortzetting concert; 12.00 Lunchconcert door het ensemble Rent meester; 2.15 Gamofoonmuziek; 2.30 John Hartman draagt voor; 3.00 Gramofoonmuziek; 3.45 Rustpoos; 4.00 Mevr. Amt. van Dyk spreekt voor zieken en ouden van dagen; 4.30 Accordeonmuziek door Van Dijk's Origi- neele Volendammers; 5.00 Voor grootere kinderen; 5.40 Concert door de Nieuwe Amsterdamsche Orkestvereenl- ging o.l.v. Nico van der Linden; 6.30 Sportpraatje door H. Hollander; 7.30 Causerie door J. K. Budde: „Myn. tocht van Buitenzorg naar den top van den ruim 3000 M. hoogen Pangerango"; 8.00 Vaz Dias; 8-05 Kovacs Lajos en zijn orkest; 10.15 Uitzending uit het Scala Theater, Den Haag: „O... bedoel je dat?1', door de N.V. Nationale Revue. Auteur: Jac. van Tol. (Uitzending van het tweede gedeelte); 11.00 Vaz Dias; 110.30 Gra mofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (296 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; N.C.R.V: 9,30 Gramofoon muziek; 10,15 Morgendienst; 10,45 Gramofoonmuziek; 11.00 Orgelconcert door L. Blaauw; K.R.O.: 12.00 Poli tieberichten; 12:15 Orkest onder leiding van Marinus van 't Woud; N.C.R.V.: 2.00 Orgelspel door Louise Lauenroth; 3.00 Gramofoonmuziek; 3.30 Rustpoos; 4.00 Bijbellezing; daarna concert; 5.00 Concert door Trio; 6.45 Knippen en Stofversieren7.00 Politieberichten; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.30 Weekoverzicht; 8.00 Chr. Mannenkoor „Excelsior" te Hendrik Ido Ambacht en de Chr. Harmonie-vereeniging te Zwijndrecht; 10.30 Gra mofoonmuziek; 11.30 Sluiting, LUXEMBOURG (1191 M.) 7.00 Lichte gramofoonmuziek; 7.50 Symphonleconcert; 8.40 Gramofoonmuziek; 9.55 Dansmuziek. BRUSSEL (509 M.) I.30 Gramofoonmuziek; 5.20 Concert; 8.20 Gramofooi> muziek; 9.20 Concert. KALUNDBORG (1153 M 12.20 Strijkorkest; 3.05 Omroeporkest: 8.30 Populaire operamuziek; 10.45 Populaire Deensche liederen; 11.00 Oude Deensche dansmuziek; 11.30 Dansmuziek. BERLIJN (419 M-I 9.20 Dansmuziek. HAMBURG (372 M.) 12.40 Pppulair concert; 135 Gramofoonmuziek; 2.30 Idem; 4.20 Concert; 8.40 Feestconcert. KONIGSWUSTERHAUSEN (1635 MI 12.20 Gramofoomuziek; 2.20 Idem; 4.20 Concert; 11.20 Programma van Langenberg. LANGENBERO (472 M.) 12.20 Populair concert; 1.20 Concert; 6.20 Concert door Kamerorkest; 11.05 Populaire en dansmuziek. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Concert; 2.35 Concert; 4.05 Idem; 5.05 Idem; 6.50 Idem; 8.20 Promenadeconcert; 10.50 Dansmuziek. PARIJS EIFFEL (1446 M.) 8.50 Gramofoonmuziek. PARUS-RADIO (1725 M.) 12.50 Gramofoonmuziek; 7.30 Idem; 9.05 Kamermuziek 9.50 Idem. MILAAN (381 M.) 8.00 Gramofoonmuziek; 8.05 Opera-uitzending. ROME (441 M.) 8.35 Gramofoomnuriek; 8.55 Idem; 10.25 Dansmuziek* WEENEN (517 M.J 7.20 Concert; 9.35 Gramofoonmuziek; 11.05 Idem. I WARSCHAU (1411 M.) 5.35 Populair concert; 6.55 Planorecital; 8.20 Concert; 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 51) 5.20 'Concert; 6,20 Gramofoonmuziek; 7.30 Idem; 8 50 Luitmuziek. Sedert enkele jaren is er in het Noorden van ons land, in Friesland en in Groningen, een proces van landaanwinning en aanslibbing aan den gang, dat langzamerhand een stuk maagdelijk land aan deze pro vincies heeft toegevoegd. Het was de N.V. De Drie Provinciën, die indertyd den stoot tot deze landwinning heeft gegeven. Er be stond destijds een plan. dat beoogde, de uitgebreide complexen Waddengronden geheel droog te leggen. Volgens dit plan zou het mogelyk zyn, het grootste deel onzer Wadden, van de Westpunt van Ameland af tot en met den Dollart, te zamen een oppervlakte beslaan de van ongeveer 70.000 hectaren, door aanslibbing tot vruchtbaar cultuurland te maken. Hieraan waren ech ter groote moeilykheden verbonden. Algeheele droog legging van de Lauwerszee bleek, met het oog op de afwatering van Friesland en Groningen, eigenlyk niet wel mogelyk. In bescheidener omvang is toen de vennootschap aan het werk gegaan. By de kustaanwinning in Westdon- geradeel en Ferwerderadeel werd de methode-Schooie mans toegepast. Langs een kuststrook van 9% kilo meter werd hier het nieuwe land aan de baren der Noordzee ontworsteld. Tot 1% kilometer in zee werden de „zeeriden" en „dwarsriden" gegraven. Het betreft hier een complex van 1350 HA. maagdelijk land. Alleen de gemeente Ferwerderadeel kreeg hiervan 1200 H-A. met een canon van zestig jaar van het rijk, tegen de luttele som van honderd gulden. Later, als het slik beweidbare grond ls geworden, wordt de pachtprij* verhoogd en naar een canon van vier gulden per H.A. berekend. Met dit proces van landaanwinning en aansluiting gaan jaren gemoeid. Ligt de grond eenmaal droog, dan beginnen de kwelders zoetjesaan te groenen: de zee kraal toovert het eerste groen op de trieste vlakte. Een volgend voorjaar vertoont de zee-aster zich hier menigvuldig, en nog weer jaren later zal er grof gras groeien, dat langzamerhand eetbaar wordt voor d« kudden schapen, die men er eindelijk kan laten weiden. Ongeveer acht jaar nadat de kwelder is droog gevallen, kunnen de schapen er weiden. Het is begrijpelyk, dat men dezen gang van zaken wenscht te bespoedigen. Toen in de Zeeuwsche aan slibbingen met het aanplanten van Spartinagras gun stige resultaten waren verkregen, besloten ook de zee- werende waterschappen in Friesland: De Anjumer en Lioessener Polder en De Contr. Zeedijken van Oost- dongeradeel, een proef met'het Spartinagras te wag"ea. Ongeveer tweeduizend planten werden op verschillende plaatsen uitgezet. Do proef is echter volkomen mislukt. Het grootste deel van deze planten is reeds spoedig in dit barre zeeklimaat verdord en verkommerd. Een ander gedeel te heeft het leven een paar jaren gerekt, maar ver toont nu ook al teekeen van den naderenden onder gang. Het valt niet direct uit te maken, welke oorza ken voor het Spartinagras doodend zyn geweest. In- tusschen zijn op het Noorderleeg in het Bildt betere resultaten met deze beplanting verkregen. Voor het Noorden van Friesland is de proefneming echter in die mate teleurstellend geweest, dat men wellicht niet meer tot. oen tweede proefneming zal overgaan. N. R. Ct

Schager Courant | 1933 | | pagina 7