Alumni Nitms- Mttntitit- Luikoitllil OostenrijkItalië. Windhoos te Ouwerkerk. BRANDEN!! Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Oud-Westfriesland. Prinses Juliana op 8 October in Alkmaar Gandhi in hongerstaking. Hevige orkaan boven M n c h e n. Amerikaansch schip in vlammen. Moord op de Boxtelsche kermis. Dinsdag 22 Augustus 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9333 COURANT. {Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder jdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentiên nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent {bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Ontmoeting van Dollfns met Mus solini. Belangrijke economische en politieke besprekingen. 'Aan het einde der vorige week heeft de Oosten- rijksche Bondskanselier Dollfuss zich per vliegtuig naar de Italiaansche badplaats Riccione begeven, waar hij Mussolini zou ontmoeten tot het voeren van nieuwe economische en politieke besprekingen. BONDSKANSELIER DOLLFUSS. In verband met de bekende gespannen verhouding tusschen Oostenrijk en Duitschland en de pogingen van Italië om Duitschland tot matiging te manen, moet deze conferentie van groot gewicht worden ge acht. Zaterdagavond is Dollfuss in Riccione gèland en Zondagmorgen had de conferentie plaats. In het gevoerde gesprek tusscben Mussolini en Dollfuss is de algemeene politieke situatie ter sprake gekomen. Mussolini zette nogmaals het standpunt der Italiaansche regeering inzake de toekomst van Oostenrijk uiteen en behandelde de Donaukwestie in de verschillende problemen, die. slechts door het Viermogendhedenpact tot oplossing gebracht zouden kunnen worden. Dollfuss gaf een uiteenzetting van den binnen- en buitenlandschen toestand van Oostenrijk. Uitgaande van het beginsel der Oostenrijksch* onafhankelijk heid, verklaarde hij. dat Oostenrijk een politiek van vrede en samenwerking met al zijn naburen na streefde, in het bijzonder met Italië en Hongarije, maar ook met Duitschland, zoodra dit mogelijk was. Aan het einde der bespreking werd vastgesteld, dat ten aanzien van alle behandelde vraagstukken vol komen overeenstemming tusschen beide staatslieden bestond. Mussolini heeft zich nog dienzelfden avond naar de omgeving van Savona begeven om bij hel begin van de legernanoeuvres aanwezig te zijn Dollfuss vertrok Zondagmorgen vroeg uit Riccione. Economische faciliteiten voor Oostenrijk? De Romeinsche correspondent van de „Times" meldt in zijn verslag van de samenkomst van Mus solini en Dollfuss. dat de officieele mededeeling over het bezoek aldus wordt uitgelegd, dat Mussolini zoo spoedig mogelijk den economischen toestand in Cen- traal-Europa volgens art. 4 van het Vier-Mogendhe- den-Pact aan de orde wil stellen. De Hongaarsche minister van Handel, heeft Rome met volledig ver trouwen verlaten, aangezien Italië ten zeerste er toe heeft bijgedragen, de Hongaarsche onafhankelijkheid te versterken. Wat voor de Hongaarsche landbouw producten is gedaan, zou ook voor Oostenrijksch hout en andere Oostenrijksche artikelen gedaan kun nen worden. Do correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat een overeenkomst inzake faciliteiten voor het toeristenverkeer met Oostenrijk zoo goed als gereed is. Italië zou een beroep op den Volkenbond niet steunen. De „Daily Telegraph" deelt nog mee, dat Mussolini aan zijn overtuiging inzake de gedragingen van Medemblik 1600 jaar stad. Het oudheidkundig genootschap „Oud-IVest.fries- land" besloot de 10e algemeene vergadering in 1934 te Medemblik te houden. In de maand Juli zal dan het 1600-jarig bestaan van „Radboud's Veste" worden ge vierd. Bij het bestuur der 8 October-Vereehiging Alkmaar Ontzet, is bericht ingekomen, dat H.K.H. Prinses Juliana op 8 October a.s. de feestelijkheden te Alk maar zal bijwonen. A. CL Duitschlasd tegenover Oosteirijk heeft vastgehouden het best te kunnen helpen door middel van vriend schappelijke raadgevingen aan Duitschland. Voor het oogenblik althans zou Italië een voorstel van Frank rijk of Engeland om een beroep te doen op den Vol kenbond, niet steunen. Evenmin zou Italië op dit oogenblik deelnemen aan een démarche der mogend heden te Berlijn. Dollfuss zeer voldaan. Bondskanselier Dollfuss is Maandagmiddag van zijn reis naar Italië teruggekeerd en op het vlieg veld bij Weenen geland. Hij vertrok na een kort oponthoud naar Salzburg. waarheen zich ook de minister van handel Stockin- ger reeds had begeven. Dr. Dollfuss heeft volgens een Wolffbericht bij zijn aankomst te Weenen verklaard uitermate voldaan te zijn over de resultaten van zijn reis. Ook nu weer had hij bij Mussolini niet alleen een volkomen be grip voor de omstandigheden en behoeften van Oostenrijk gevonden, maar ook had hij zich er op nieuw van kunnen overtuigen, dat de Duce zich op warme en actieve wijze interesseerde voor het welzijn van een vrij en onafhankelijk Oostenrijk. Ouwerkerk, 21 Aug. Het dorp Ouwer kerk op Schouwen-Duiveland is van avond om zes uur door een hevigen wind hoos geteisterd. Er werd groote schade toegebracht aan gebouwen en huizen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Nadere bijzonderheden. De correspondent van het Handelsblad telefoneerde de volgende bijzonderheden: In den vooravond brak over Schouwen en Duive- land een zwaar onweer los. De regen viel bij stroo men neer. Tegen zes uur kwam over de Oosterschelde uit zuid-westelijke richting een onweersbui opzetten, met aan het einde van de wolk een hoos. Tot drie keer toe, zoo vertelden roggetuigen, ging de hoos met alle kracht omhoog en sloeg weer neer, alles vernielend wat hij op zijn weg ontmoette. Een roeiboot, welke in de Üoster-Scheldc voor den zee dijk lag. werd als een veertje opgenomen en over den dijk geworpen. Een rijwiel, dat daar ter plaatse aan den dijk lag, ging door de lucht en was later ner gens meer te vinden.... Door den Vierboomenpolder trok de hoos toen naar het dorpje, onderweg boornen ontwortelend; een schuur werd zwaar beschadigd. De monumentale toren van het oude kerkje werd gespaard: de hoos ging er precies langs. Maar het kerkdak en ook de school moesten het ontgelden. Later bleek echter, dat de schade aan het kerkgebouw en de pastorie nog al meeviel. Hier en daar in het dorp wa9 de verwoesting nogal belangrijk, doordat de dakpannen door de ruiten der woningen vlogen. De spanten kwamen toen bloot te liggen, zoodat het. hémelwater ook in de schuren gut ste en daar groote schade aan den opgeslagen oogst aanrichtte. Het geheele dorp was een oogenblik in een dichte stofwolk gehuld. Van tal van huizen werden de schoorsteenen als een veertje weggeblazen en op de wegen, waarover de hoos zijn weg nam, werden de hoornen uit den grond gerukt of van hun kruin beroofd. Ooggetuigen zagen de dakpannen en stukken lood uit de goten over den kerktoren vliegen; en die toren is toch veertig meter hoog. Groote schade. Op het oogenblik van het afzenden van dit bericht, is omtrent den omvang der schade nog niets bepaalds, te zeggen. Toen de dorpsbewoners van den schrik wat bekomen waren, togen zij met man en macht aan het werk om de daken van de geteisterde schu ren en huizen vóór het ingaan van den nacht dicht te krijgen, opdat de regen niet nog meer schade zou kunnen aanrichten. Hier en daar zijn afgerukte takken en ontwortelde boomen op de lichtleiding gevallen, zoodat in den vooravond het dorp in diepe duisternis lag. Het dienstpersoneel van de P. E. M. was echter met spoed gewaarschuwd en hot mocht den mannen dra geluk ken de schade te herstellen, zöodat men in het dorp het verdere gedeelte van den avond niet in het don ker behoefde door te brengen. Opvallend is, dat de grootste schade is toegebracht aan de woningen van de minst-draagkrachtige inwo ners. Zeer groot was de schade bij den vrachtrijder J. Monni en op het erf van de hofstede van A. Bolijn. Hier werd o.m. de geheele dakgoot afgerukt en vijftig meter verder op het dak van een ander huis gewor pen. Aan den Oostkant van het dorp liggen overal puin, takken, omvergewaaide hekken, klampen stroo, enz. Het is er een ware ruïne. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een meisje werd aan den benedenkant van een afloopende straat tegen de vlakte geworpen en door de kracht van een windhoos geheel naar het bovendeel van de straat gerold. Het kind kwam met den schrik vrij Vandaag komt de gemeenteraad hijeen om te be raadslagen over steunverleening aan de zwaarst-ge- troflenen. Gandhi zeer verzwakt. - overgebracht. Naar ziekenhuis De minister van binnenlandsche zaken verklaarde in den wetgevenden raad dat men niet van plan was Gandhi met geweld voedsel toe te dienen. Particuliere artsen konden de zorg voor hem opnemen, indien hij dit wenschte. Gandhi is zijn zesden vastendag begonnen. Hij is zeer. verzwakt. GANDHL Zooals gemeld is Gandhi uit de gevangenis te Jeravda ontslagen om opgenomen te worden in het „Sassoon"-hospitaal te Poena. Gandhi kan in het hos pitaal uiteraard beter verzorgd worden dan in de ge vangenis. Zijn toestand is nog steeds achteruitgaande, zijn kracht is verminderd en hij weegt nog maar 95 pond. Hij weigert echter zijn voedselstaking op te geven, ofschoon de autoriteiten dat gaarne zouden zien en zijn vrienden het hem aanraden, opdat hij zou blijven leven en zich wijden aan de zaak der onaan- raakbaren en ander sociaal werk. Mevrouw Gandhi uit de gevangenis. Mevrouw Gandhi is uit de gevangenis ontslagen, opdat zij bij haar echtgenoot in het hospitaal kan blijven. In den wetgevenden raad te Bombay is ver klaard, dat Gandhi bovendien dagelijks bezoek zou mogen ontvangen van twee zijner vrienden. Twee dooden. Acht gewonden. Boven München heeft Zondagmiddag een storm met orkaankracht gewoed, welke in het bijzonder een kamp van de Hitlerjeugd heeft geteisterd. Eenige groote tenten konden niet overeind blijven en wer den geheel vernield. Groote balken werden hoog door de lucht geslingerd. Eenige Hitler-jongens hadden te gen den plotseling opgekomen regen in de tenten schuilplaats gezocht. Juist deze tenten werden ge troffen. Zeven jongens werden gewond overgebracht naar het ziekenhuis Schwabing, waar een hunner bij aankomst is overleden. In de Infanteriestrasse werd een boom door den storm ontworteld. Een S.A. man werd ernstig gewond. In de Adalbertstrasse kon een vrouw niet stand hou den tegen den hevigen wind. Zij kwam voor een auto te vallen, werd overreden en gedood. Een politieagent die de vrouw nog wilde grijpen, werd licht gekwetst. Bemanning en passagiers in veile zee door de „Herkules" gered. Bij den directeur van de Koninklijke Nederiandsche Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam is Zondag een radio-telegram binnengekomen van kapitein H. J. C. Zindler, gezagvoerder van het s.s. „Herkules", waar in de redding wordt gemeld van bemanning en pas sagiers van de Amerikaansche houten viermastschoe- ner „Augusta G. Hilton". De schoener was op weg van Bermude naar de Azoren en werd in den mid dag van Vrijdag 18 Augustus op 37 gr. 26 m. N.B. en 40 gr. 51 m. W.L. brandende aangetroffen. De zee was kalm, zoodat de redding van de 46 personen, passa giers inbegrepen, vlot verliep. De schoener brandde als een fakkel en ging geheel verloren. De „Herkules" was 9 Augustus van Amsterdam vertrokken en is op weg naar Portorico, waar de schipbreukelingen aan land zullen worden gezet De vermoedelijke dader gearresteerd. Elders in dit nummer vermeldden we in 't kort van een vechtpartij met doodelijken afloop op de kermis te Anroy (dit moet zijn te Boxtel). Omtrent dit noodlottig geval nog de volgende bijzonderheden: Uit het voorloopig onderzoek is komen vast te staan, dat Pooters gestorven is aan eep steek in de halsslag ader. Hij had bovendien nog verscheidene steken in het hoofd bekomen. De vermoedelijke dader, zekere W., is gearresteerd en In de marechausseekazerne ingesloten. Hij ontkent ech ter iets met het gebeurde uitstaande te hebben. Een bezwarende omstandigheid is evenwel, dat de man zelf verwondingen heeft aan handen en gelaat. O.a. heeft hij een verwonding aan de lip, wélke klaarblijkelijk met een mes is toegebracht. Hoogstwaarschijnlijk heeft hij deze verwondingen bij de vechtpartij opgeloopen. Bovendien hebben verscheidene getuigen hem samen met den verslagene op het kermisterrein gezien. Het blijkt, dat de eigenlijke vechtpartij door niemand ie gezien, dw.z. niemand tenminste heeft zich aangemeld om inlichtingen omtrent het drama te geven. De Anroysche straat is gelegen in een dichtbewoonde volksbuurt, welke door de Boxtelsche bevolking betiteld wordt met den naam Wiemelhoek. Het is algemeen be kend, dat in dezen Wiemelhoek maar al te vaak onge rechtigheden gebeuren. Vermoed wordt thans, dat W. en het slachtoffer naar deze duistere buurt zijn gegaan, met het doel een verschil van meening in het reine te brengen, of... uit te vechten. Overigens schijnt W. na en korte woordenwisseling op het kermisterrein tegen Pooters gezegd te hebben: „Ga maar even mee naar den hoek". Korten tijd hierna heeft het drama zich afgespeeld. De ruzie moet zijn uitgevochten temidden van een aantal „vrienden", die met de twistenden waren meegeloopen. Het is niet on mogelijk, dat allen op dat moment onder den invloed van sterken drank verkeerden. De heeren moeten ech ter bij het zien van de steekpartij en de vreeselijke gevolgen daarvan onmiddellijk ontnuchterd zijn ge weest, want toen Pooters hevig bloedend ineenzonk, zijn zij zoo snel mogelijk weggevlucht. Zoodoende be schikte de politie niet dadelijk over de noodige verkla ringen van ooggetuigen, die er toch ongetwijfeld zijn geweest. Zoowel W. als het slachtoffer stonden ongunstig be kend. Vooral W. genoot een zekere reputatie als mes- sensteker. Tenslotte meldt men nog, dat het slachtoffer onge huwd was. Vermoedelijk is hij na den noodlottigen mes steek op de plaats van de vechtpatrij doodgebloed. Begrijpelijkerwijze heeft de moord in Boxtel groote opschudding teweeggebracht, temeer daar in verband met de kermis zeer veel volk op de been was. DRIE KAPITALE BOERDERIJEN AFGEBRAND IN DRENTE. Zaterdagnacht tegen één uur is te Dalen bij Coe- vorden brand ontstaan in een scliuur, staande tus schen de boerderijen van de landbouwers L. Bouwers en R. Kiers. De beide boerderijen warden spoedig door het vuur aangetast. Daarna sloeg het vuur over op het pand, bewoond door den landbouwer W. Koa- pers. De drie kapitale hofsteden werden in korten tijd een prooi der vlammen. Het vuur greep in de met riet bedekte gebouwen zoo snel om zich heen, dat de be woners in nachtgewaad moesten vluchten, terwijl van de inboedels zoo goed als niets gered werd. De brandweer wist tenslotte uitbi iding van den brand te voorkomen. De inboedels alsmede de pas geoogste hoeveelheden koren en een varken gingen verloren. Verzekering dekt ..e schade. De oorzaak is onbekend. BOERDERIJ AFGEBRAND TE WILDERVANK. Zondagochtend is te Wildervank de kapitale boer derij van de wed. Wiersma, bewoond door den land bouwer Suir, door brand verwoest. Het woongedeelte kon worden behouden. De geheele graanoogst werd een prooi der vlammen. De schade wordt door verze kering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Het parket heeft een onderzoek ingesteld. Een der bewoners zwaar gewond bij een sprong uit het raam. Zondagnacht brak brand uit een boerderij van.den heer J. Eling te Oosterbout (G.). Toen de bewoners de vlammen bemerkten, was de brand reeds zoo he vig, dat ze zich met moeite in nachtgewaad konden redden. De zoon des huizes die op de bovenverdieping sliep, kon langs de brandende trap niet meer naar beneden. Hij sprong uit het raam en werd zwaar ge wond opgenomen. Men bracht hem naar een genees heer, die hem verbonden heeft. Te Oud-Zevenaar. Zondagavond omstreeks half twaalf kwant de zoon van de familie Pas, wonende te Oud-Zevenaar, thuis. Tot zijn schrik bemerkte hij, dat het achterhuis van de boerderij in lichtelaaie stond. Hij wekte de huisge- nooten die zich reeds te ruste begeven hadden en de zen konden nog net op tijd in nachtgewaad vluchten. Er bestond groot gevaar, dat de vlammen zouden overslaan naar den belendenden houthandel. De eigenaar beschikte oyer een motorspuit, doch er is bepaald, dat deze eerst mag uitrukken indien B. en W. daarvoor hun toestemming hebben gegeven. Er was geruimen tijd verstreken voor de toestemming verleend werd en toen ging veel tijd verloren met het opzoeken van de leden der vrijwillige brandweer. Toen de spuit dan ook op het terrein van den brand aankwam, was de geheele boerderij met inboedel, landbouwwerktuigen, alsmede de oogst een prooi der vlammen geworden. Doordat de wind in hevigheid had afgenomen, bleef de houthandel gespaard. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verze kering gedekt.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1