WRIGLEY De Langendijker Groentenveilingen. Dinsdag 22 Augustus 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9333 Valsche rijwielplaatjes in beslag genomen Trambestuurder door beroerte getroffen Het kampeeren te Bergen onder toezicht. Middenstand gaat ook demonstreeren. Duitsche Nazi-reclame ongewenscht De hongersnood in Rusland. De „onderaardsche vulkaan" bij Rijssel gedoofd? Sensationeel brandstichtingsproces. Acrobatiek aan een varend luchtschip. f Overvloed van tijgers in Centraal Indië. Vier Engelsche toeristen verongelukt. Uit een Duitsche werkplaats afkomstig De Afdeeling falsificaties van de Rotterdamsche Centrale Recherche heeft een zeer goeden slag ge slagen. Met medewerking van de Duitsche recher che is men er in geslaagd een zeer aanzienlijke hoe veelheid valsche rijwielplaatjes in beslag te nemen. De uitstekende falsificaties, bijna niet te onderschei den van echte plaatjes, werden in Pforzheim ver vaardigd en hier door verschillende personen aan den man gebracht. Direct nadat op 1 Augustus de afgifte van de nieu we plaatjes was ingegaan, bleek dat er een groot aantal valsche exemplaren in omloop waren. Eenige dagen geleden kwam iemand op het bureau van de centrale recherche en vertelde, dat men hem valsche belastingplaatjes te koop had aangeboden. In het uit voerig onderzoek, dat werd ingesteld door de re cherche mede naar aanleiding van andere gege vens werd een Duitscher gearresteerd, die aan den Schiedamschendijk woont, vroeger slager was en nu zijn kost verdient met het venten van nootjes. Op het oogenblik dat hii gearresteerd werd, bood hij juist 50 valsche plaatjes te koop aan. Men onder wierp den Duitscher aan een scherp verhoor, en na dat zeer veel materiaal tegen hem bijeen was ge bracht, legde hij een volledige bekentenis af. De plaatjes waren vervaardigd door zijn -'ader te Pforz heim in Duitschland. De recherche toog naar Duitsch- land en ontdekte hier in het goudsmidswerkplaatsje van den vader van den gearresteerden Duitschen sla ger de bron van de valsche plaatjes. De werkelooze goudsmid zeide, dat hij in opdracht van zijn zoon had gehandeld,, deze smokkelde ze naar Holland. Hij had reeds 4500 plaatjes gemaakt cn het plan be stond, om ons land te overstroomen met 20.000 van deze falsificaties. Uok de goudsmid is gearresteerd. In Rotterdam zijn nog verschillende arrestaties in verband met het in voorraad hebban en ten ver koop aanbieden van valsche plaatjes gedaan. Tram reed 600 Meter door. Zaterdagavond is op den Oostzeedijk te Rotterdam een merkwaardig ongeval gebeurd, dat nog goed is afgeloopen. Om kwart over negen was een motorwa gen van lijn 21 der R.E.T. van het beginpunt aan den Honigerdijk vertrokken. Op het voorhalcon stond alleen de bestuurder P Kooyman uit de Pijperstraat, Ter hoogte van pand 10 aan den Oostzeedijk is de bestuurder door een beroerte getroffen en van het voorhalcon gevallen, zonder dat iemand daar iets van bemerkt heeft. Aangezien de motoren van den wagen juist waren ingeschakeld, bleef de tram met een vrij groote snelheid doorrijden. Een eind verder reed de tram den 42-jarigen wiel rijder S. Bracht uit de Polmanstraat aan, zonder dat hij gewond werd. Het rijwiel echter werd geheel ver nield. Een voetganger, die van deze aanrijding ge tuige was, constateerde tot zijn ontzetting, dat er op het voorhalcon van de tram geen bestuurder was. Hij begon luidkeels te schreeuwen en trok zoodoende de aandacht van den conducteur die onmiddellijk een noodsignaal gaf. Toen daarop niet gereageerd werd, liep de conducteur naar het voorhalcon, waar bij constateerde, dat de bestuurder verdwenen was. Hij heeft den tram tot stilstand gebracht. De conduc teur is daarna terugge loopen en vond op een af-- stand, van 600 Meter den bestuurder in bewusteloo- zen toe-stand met een groote hoofdwonde op den grond liggen. De man is m het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. Tengevolge van f.en overlast van een communistisch kamp. Met 8 tegen 3 stemmen heeft de gemeenteraad van Bergen in zijn dezer dagen gehouden vergadering be sloten een kampeerverbod in te stellen, behalve voor militairen. Aan B. en W. werd onder nadere voor waarden het recht verleend tot kampeeren hun toe stemming te verleeiicn. De voorzitter deelde mede, dat herhaaldelijk klach ten waren ingekomen over verschillende kampemen ten. Het groote kamp aan den Buurweg van ruim 700 kinderen onder communistische leiding, waar van veel overlast was ondervonden, had B. en W. er toe gebracht om dit voorstel, dat reeds lang overwo gen was, in te d.enen. Onder leiding van den Koninkl.jken Nederland- schen Middenstandsbond zal op Woensdag 20 Sep tember, een groote demonstratie gehouden worden in <k Dierentuin te 's-Gravenhage. De Bond. zoo wordt in het officieel orgaan mede gedeeld, wenscht maatregelen tot leniging van den huidigen nood en ter verbetering der positie van het zelfstandig kleinbedrijf. De volgende pu.:ten zullen onderwerpen van bespre king vormen: bijzondere ci 'dietverleening aan door de crisis getroffen middenstandsbedrijven en steun aan noodlijdende middenstanders- opheffing van knellende bedrijfsbelastingen en herziening van druk kende crisismaatregelen; herziening van de Winkel sluitingswet voor die bedrijfsgroepen, welke zulks be hoeven; wettelijke regeling van het cadeaustelsel; re geling van het uitverkoopwezen en eenvoudige ge rechtelijke incasseering van kleine vorderingen. Mevrouw mr. B. Bakker—Nort, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Binnenlandsche Za ken gevraagd: Is -Je minister niet van oordeel, dat een politieke optocht van Nederlandsche nationaal-socialisten, ver gezeld door Duitsche geestverwanten in uniform, zoo als onlangs is gehouden van de Nederlandsche grens naar een vergaderlokaal in Nijmegen, in strijd is met de regeeringscirculaires, die hieromtrent zijn uitge gaan aan de hoofden der gemeenten? En acht de minister het, niet noodig in dezen streng op te treden, opdat herhaling in de toekomst zooveel mogelijk vermeden wordt? DOODELIJKE VAL. De echtgenoote van den landbouwer A. Vallen uit Swalmen is bij het voederen der varkens uitgegleden en met het hoofd tegen een ijzeren hek gevallen. Zij werd overgebracht naar het ziekenhuis te Venlo, waar werd geconstateerd, dat een der rzeren staven haar in het hoofd was gedrongen. Eenige uren later is mej. Vallea overleden. OPROEP VAN DEN AARTSBISSCHOP VAN WEENEN. De Aartsbisschop van Weenen, kardinaal Dr. Theodor Innitzer heeft den volgenden oproep uitgevaardigd: In het uur, waarin het verantwoordelijkheidsbesef der beschaafde menschheid wordt wakker geroepen, is het mijn plicht, de wereld op te roepen tot een hulpactie. Geen ontkennende berichten kunnen het feit loochenen, dat in de laatste maanden honderdduizenden, ja. milli- oenen menschen in Sovjet-Rusland door honger ten gronde zijn gegaan. Honderden aangrijpende brieven uit het gebied van den hongersnood, vooral uit de Oekraïne en den noordelijken Kaukasus. berichten over de ont zettende details van de tragedie, die zich in Rusland afspeelt Ik verwijs hier naar den oproep van den vorst- metropolite, Andreas Sjeptyckyj, waarin het verschrik kelijke lijden van de bevolking der Oekraine roerend wordt geschilderd. De Engelschman Garreth Jones be vestigt dit. en stelt vast, dat in sommige districten der Sovjet-Unie reeds een vierde deel der bevolking door den honger is bezweken. In een memorandum, dat berust op authentieke in lichtingen uit de kringen der verschillende in Rusland levende nationaliteiten, bericht de secretaris-generaal van het Europeesche Nationaliteitencongres, Dr. Ewald Amende, dat door dé hongercatastrophe naast de Rus sen en de bewoners der Oekraine ook de leden van alle andere in de Sojetunie levende volksgroepen op ont zettende wijze worden getroffen. Reeds thans staat vast. dat de catastrophe ook nu. in den tijd van den nieuwen oogst, zal blijven voortduren. Om de verzorging der industrie-centra mogelijk te ma ken, wordt, naar de Sovjet-pers openlijk toegeeft, on der toepassing van allerlei dwangmiddelen,, den boeren in de Oekraine, den Kaukasus en elders de oogst ont nomen. De hongersnood zal daardoor binnen weinige maanden een nieuw hoogtepunt hebben bereikt en op nieuw zullen duizenden menschen ten gronde gaan. In het belang van de eewig-geldende wetten van men- schelijkheid en naastenliefde verheft ondergeteekende daarom zijn stem en doet een beroep op allen, speciaal op die organisaties en kringen, welker arbeid in dienst staat van humaniteit en gerechtigheid, opdat zij, voor het te laat wordt, een algemeene hulpactie inleiden voor hen,- die in Rusland met den hongerdood worden be dreigd, zonder aanzien van natie en confessie. Deze op roep geldt vooral het internationale Roode Kruis «n zijn organisaties, die de geheele wereld omvatten, maar hij geldt ook alle instanties die thans onderhandelen over het uitbreiden der economische betrekkingen met Rusland, opdat het principe wordt gehandhaafd, dat de ze onderhandelingen worden afhankelijk gemaakt van een uitgebreide opheldering over den toestand in de verschillende streken van Rusland en van het aanne men van een z.g. humaniteitsclausule door de Sovjet- Unie. Om deze hulpactie ook vanuit Weenen te bevorderen, zal ik vertegenwoordigers der verschillende confessies uitnoodigen tot het vormen van een comité. Deze uit nood iging zal reeds in de eerstvolgende dagen plaats hebben. Op tot een gemeenschappelijke daad van broe derliefde, vóór het te laat is! God wil het! Theodor Kardinaal Innitzer". Uit Parijs, 20 Augustus (V.D.): De ...onderaardsche vulkaanzooals de brand in het munitiedepot bij Rijssel door een Parijsch blad wordt genoemd, schijnt gedoofd te zijn, na de ontploffing van eenige hand granaten. Aangezien geen rook meer te zien was, is men begonnen ter plaatse te graven en men ^Tjeeft reeds een hoeveelheid handgranaten te voorschijn ge haald, waarvan een gedeelte nog geheel onaangetast was gebleven. Bovendien heeft men olietenks en lon ten gevonden. Het is nog niet vastgesteld, hoeveel mu nitie in het veld is begraven, terwijl men nog niet weet hoe de brand is ontstaan. Hier en daar heeft men temperaturen gemeten van meer dan 200 graden, volgens een bericht in Jourhal. De eigenaar van het veld heeft medegedeeld den brand bemerkt te hebben op een haverveld, waar de bodem onder den druk van onderaardsche gassen was omhoog gekomen. Iets minder slecht. Stenn zeer noodzakelijk. - De bemoeiingen van de Commissie van Vijl. - De regeering schenkt groote aandacht aan den toestand in West-Fries- land. - Geen uitbetaling garantie prijs. - Constructieve middelen. De regeering is voorzichtig. - Aard appelen minder slechte prijzen. Roode kool wordt verkocht - Ver beterde prijzen. - Idem voor gele kool. Ook voor witte kool veel beter stemming. - Bloemkool dnnr, doch weinig aanvoer. - Nep betere prijzen. - Overige uiensoorten sta- tionnair oi een weinig beter. - Sla- boonen loopen iets op. - Tomaten loopen sterk in prijs achteruit. Druiven stationnair. Het liep deze week iets minder slecht dan gewoonlijk er werd meer door den handel gekocht en de prijzen waren iets beter. Dat brengt dadelijk een betere stem ming te weeg onder de tuinders en men merkt er uit, dat deze al met weinig, tevreden zijn. Zij stellen hun eischen niet hoog en als ze maar net genoeg verdienden om er sober van te kunnen leven, dan zou men van de meesten geen geklaag hooren, Echter zelfs bij de deze week gemaakte prijzen zou er van verdienste nog niet gesproken kunnen worden en is de ernstige noodzake lijkheid aanwezig, om gunstiger toestanden voor den tuinbouw te scheppen. Dat het aan die pogingen niet ontbreekt, is deze week weer gebleken op een te Alk maar gehouden vergadering, uitgaande van de Com missie van Vijf uit de 50 Westfriesche gemeenten, en waarbij de verschillende tuindersorganisaties waren uit- genoodigd. Uit het feit, dat ook de regeeringscommis- saris voor de uitvoering van de Tuinbouwsteunwet aan wezig was, mag worden afgeleid, dat de regeering zich op de hoogte houdt van den toestand in West-Friesland We willen althans niet aannemen, dat de aanwezigheid va dezen regeeringscommissaris niet bloot was 'n acte de presence, maar wel degelijk een bewijs van het in zicht der regeering, dat aan den nood in den tuinbouw in deze streek groote aandacht moet worden geschon ken .niet alleen, maar dat er ook daden moeten volgen, die in dien nood moeten voorzien. De wensch van de Frandes liepen in de millioenen. Uit Londen, 19 Aug. Een van de langdurigste processen, die ooit voor de rechtbank van Old Bailey zijn behandeld, is heden beëindigd. Het betrof hier 'n geding tegen een aantal personen, die ervan beschul digd werden een complot te hebben gevormd voor het stichten van branden, met de bedoeling van de ver zekeringsmaatschappijen de verzekerde bedragen ver goed te krijgen. Het proces heeft drie en dertig da gen geduurd; rechter Humphreys had elf uur noodig om een overzicht te geven van de feiten, die aan de verdachten ten laste worden gelegd. In totaal stonden zestien personen .wegens twee en twintig gevallen var* brandstichting terecht. De hoofdbeklaagde Leopold Harris, werd tot veer tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld, terwijl zijn broer David Harris vijf jaar tuchthuisstraf kreeg. Onder de beklaagden bevonden zich verder'tal van kleine winkeliers, die Harris, door hun geld te belo ven, tot brandstichting verleid had. Een 69-jarige beklaagde, die veroordeeld werd tot achttien maanden gevangenisstraf en vroeger een ge zien persoon was, stortte bij de bekendmaking van het vonnis ineen. De kroongetuige van het proces had zelf de bran den aangestoken, voordat hij in dienst van de politie trad. De rechter legde er den nadruk op, dat de ver dachten door hun brandstichtingen niet alleen groote materieele schade hebben aangericht, maar ook men- schenlevens in gevaar hebben gebracht. Hun fraudes hebben zij verscheiden jaren volgehouden en deze be liepen per jaar ongeveer 500.000 pond sterling. Boven dien hebben de verdachten de gemeenschap op groote kosten gejaagd, want het proces heeft ongeveer 100.000 pond sterling gekost, terwijl het aantal documenten, dat er aan te pas is gekomen, in de duizenden loopt MOTORJACHT VERBRAND. Uit Loenen aan de Vecht: Zondagavond te onge veer zeven uur is door onbekende oorzaak een explo sie ontstaan aan boord van het motorjacht van den heer J. W. Bronwasser te Breukelen, die zich op dat moment met zijn vrouw en beide zoontjes op het schip bevonden. Het vuur greep snel om zich heen en in minder dan geen tijd stond het vaartuig in lich terlaaie. De opvarenden wisten zich in veiligheid te brengen. Mevrouw B. en de beide jongetjes kregen lichte brandwonden. Zij werden binnengebracht bij den heer Blijdenstein. Na door twee doktoren te zijn verbonden, werden zij naar hun woning vervoerd. De heer B. bleef ongedeerd. De Loenensche brandweer heeft assistentie verleend, doch kon niet verhinderen, dat het jacht geheel ver brandde. IN DE MOND IS LEKKER EN VIER STUKS SEZONDI PAKJ* tuindersorganisaties n.1. dat de regeering den productie prijs zou garandeeren, bleek echter een vrome wensch in verband met den zorgwekkenden toestand van 's lands financiën. Het is maar goed, dat de tuinbouwers dit weten, want bij velen leefde nog de stille hoop, dat de garantieprijs nog wel eens zou worden uitbetaald. Daarop moet dus niet meer worden gerekend. Con structieve middelen zullen voor de instandhouding van den Noordhollandsohen tuinbouw worden aangewend en daarnaast zal het noodig zijn te overwegen, of er een weg kan worden gevonden op de een of andere wijze aan Noord-Holland een extra-steun te verleenen. Dit laatste is toch wel heel voorzichtig gezegd en de tuin ders zullen goed doen, zich voorloopig nog maar geen al te groote illusies te maken van de resultaten van ,.dat noodig zijn om te overwegen", of „kan worden" (men lette op deze bewoordingen), want hoe het met dat overwegen gaat. weet men aan Langendijk al lang: de resultaten komen met St. Juttemis. Wat de construc tieve maatregelen betreft, de tuinders staan er scep tisch tegenover. Bevordering van den export: niets tegen, maar het is een middel, waar al lang naar wordt gezocht en komt niet eerst nu aan de orde. „Het be perken van de cultuur": de tuinders zien er weinig in, omdat ze zich afvragen, op welke andere wijze ze dan hun brood moeten trachten te verdienen, in dezen tijd. We willen niet afdingen op de goede bedoelingen der regeering en zullen rustig afwachten hoe men zich de werking van dat groentenmonopolie denkt. Met dat al schieten we nog niet hard op. Gelijk we reeds opmerkten, was de stemming niet zoo lusteloos de laatste week, als dit reeds tijden het ge val is. De aardappels werden nu gemakkelijker ver kocht en brachten iets minder slechte prijzen op. Voor groote Schotten kwamen nu noteeringen voor tot fl.20, hoewel echter nog veel den minimumprijs opbracht. De fijne Schotten voor het binnenland zijn nog verkocht voor f2.40. een prijs, die in geen weken meer was ge maakt. Er kwamen marktdagen, waarop voor minimum prijs zelfs niet werd verkocht en alle partijen boven 75 cent opbrachten. Ook bij Eigenheimers en blauwe Eigen heimers kwam die betere stemming tot uiting. De mooi ste partijen van de eerste soort brachten tot f2.50 op, terwijl voor blauwe Eigenheimers tot f2.70 werd betaald Duken waren minder gezocht en men kon er meestal niet meer dan 75 cent voor bedingen, evenals voor drie lingen. De totale aanvoer aan beide veilingen beliep ongeveer 75 spoorwagens. Als men de prijzen, die deze week voor roode kool werden besteed, vergelijkt met die van vorige weken, dan zijn die zeer ten gunste van deze afgeloopen week. Toen was het grootste gedeelte onverkoopbaar en was het een uitzondering, dat men meer dan den minimum prijs van f 1 maakte. De afgeloopen week werd echter het meeste verkocht en al werd ook nu wel de minimum prijs besteed, veel werd voor hoogere prijzen van de Een dol-driest staaltje van acrobatiek door den Amerikaan J. D. Plate boven de huizenzee van Los Angeles. Plate turnde aan een 7 meter lang tonw, dat aan een luchtschip vastgemaakt was. Reuter meldt uit Bombay: Volgens berichten uit vele plaatsen in Centraal- Indië, is het aantal tijgers den laatsten tijd op ont stellende wijze toegenomen, zoodat zich een ware pa niekstemming van de bewoners der inlandsche dor pen heeft meester gemaakt, en zij zich des nachts bijna niet ter ruste durven begeven uit vrees voor overvallen van deze verscheurende dieren. Tientallen stuks vee zijn reeds naar het oerwoud weggesleept en verslonden en de inlanders kunnen de plaag zelf niet bestrijden, omdat de tijger voor hen een heilig dier is, dat zij niet mogen dooden. Een gevecht tusschen een tijger en een geheele kudde vee eindigde in een overwinning voor da laatste. De tijger besprong plotseling een der koeien, waar na de geheele kudden hem aanviel en met de horens bewerkte. Het roofdier verdween daarop in de bos- schen. Een werkman uit Gwalior, die te paard naar een naburig dorp reed, met een jong veulen naast zich, maakte mee, dat een tijger plotseling uit de struiken verscheen, het veulen greep en ermee in het oer woud verdween. Zaterdag zijn aan de Piz Roseg, in de Bernina Al pen in Graubunderland, vier Engelsche toeristen, al len leeraar aan het bekende Eton College, doodelijk verongelukt. Zij hadden in de Tschiervahut hun rug zakken achtergelaten om gemakkelijker den top te kunnen beklimmen. Toen zij echter 's avonds niet te rugkeerden gingen de andere toeristen, die in de Tschiervahut zouden overnachten, op zoek. Na eeni- gen tijd zoeken vond men een ijspikkel van een der vermisten en kort daarna de vier lijken aan den voet van een steilen rotswand. hand gedaan. Vooral de laatste dagen der week waren gunstiger. Aan de Broeker veiling, zoowel als aan die te Noordscharwoude werd Vrijdag en Zaterdag alles ver kocht. Zoo lagen Zaterdag de prijzen aan de Broeker veiling tusschen f 1.50 en f 3, te Noordscharwoude tus schen fl.80 en f3.10. Dit begint er althans iets <xp te gelijken. Aangevoerd werden rond 27 spoorwagens. En ongeveer in denzelfden trant ging het met de gele kool. Er moest niets meer naar de belt. Een groote zeldzaamheid was het, als de minimumprijs werd be steed. De mooiste partijen brachten in het laatst der week gemiddeld f2.30 op; te Noordscharwoude zijn er nog voor f2.70 verkocht. De groote of die van iets af wijkende kwaliteit werden voor fl.20 tot f 1.70 verkocht. De aanvoer bedroeg 8 spoorwagens. Was er de vorige week reeds een betere stemming aan den dag getreden voor witte kool, deze week was dit in nog sterkere mate het geval en de middelen, die de verbouwers ervan wilden gebruiken om den prijs op te voeren, behoefden nu niet te worden gebruikt. Slechts een paar maal is het voorgekomen, dat een partijtje voor 50 en een paar voor 80 cent werden verkocht, overigens werd alles van de hand gedaan voor fl en veel voor meer, zoodat de mooiste partijen voor fl.60 tot fl.80 konden worden verkocht en dus ook van deze koolsoort niets op de belt terecht kwam. Ongeveer 17 spoorwagens werden verhandeld. Bloemkool was duur. De mooiste bracht tot ruim f 19 op, tweede soort f 5. Men dient hierbij echter te be denken, dat de aanvoer zeer klein is, ook al door het sterke optreden der draaihartigheid. Aan uien werden ongeveer 13 spoorwagens geveild. Ook voor dit product was de stemming niet slechter, voor nep zelfs aanmerkelijk beter dan de vorige week. Zilveruien brachten van 80 cent tot fl op, voor zilver drielingen werd fl.20—2.10 betaald, terwijl voor zilver- nep ongeveer f 2 meer werd besteed dan de vorige week. De prijzen van de laatste dagen varieerden van f 69.50. Gele uien brachten f 1.70—2.80 op, al naar gelang van de kwaliteit, gele drielingen f 1.102.30 en gele nep f 2.90—4.40. Voor bieten was weer niet veel belangstelling, echter meer dan de vorige week: naast partijen, die 80 cent opbracht, werden er ook nog voor f 1.70 verkocht. Met de slaboonen liep het deze week nog al, althans op het laatst. Aanvankelijk werd voor de mooiste f 3 a f 4.50 betaald, doch later brachten de meest gewilde pan- tijen van f 6.608 op. Minder mooie werden toen ech ter voor f 23.50 verkocht. Voor snijboonen werd voor de mooiste van f 58 betaald, andere brachten f 24.50 op. In 't geheel werden 44000 K.G. boonen aangevoerd. Zooals dat omtrent dezen tijd vaak voorkomt, trad een scherpe daling van den prijs der tomaten in, welke prijs al aan den lagen kant was. Voor A-kwaliteit werd op ht laatst der weeg gemiddeld f 3.50 betaald, voor B f3.60, C bracht niet meer dan f 2.10 op en voor CC kwam slechts de minimumprijs van f 2 terecht. Over 't geheel is het met de uitkomsten van de tomatenteelt nog al gegaan, zoodat deze in nog betere conditie zijn dan de groentenkweekers. Voor druiven werd gemiddeld f 35 betaald. Rabarber bracht 50 cent tot f 1 op.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5