SPORT Barbara Worth De ontploffing in het Makkerhuis te Medemblik. Vrijz.-Democratische Bond. Brandstichting? Gevraagd naar de meening der Regeering Onrust in Ierland. Plechtigheden ter gelegenheid van zonsverduistering in Br.-Indië. Een soldaat door een visch opgegeten. Bijna 80 uur gezwommen. Locomobiel ontploft. Tooneelstuk met 1500 spelers. Van een vrijheidslievende waaghals. Een geval met een communistisch tintje? Omtrent de ontploffing in het Makkerhuis van de A.J.C. te Medemblik, waarvan we dezer dagen mel ding hebben gemaakt, wordt aan de soc.-dem. bla den nader gemeld, dat drie jongelui worden geacht speciaal bij 't geval betrokken te zijn, nl. de jeugdige communist W. W. uit Medemblik. die bij de ontplof fing gewond werd, F. M., lid van de A.J.C., doch te vens communist en de jeugdige O.S.P'er H. te H.. die ook al communistische denkbeelden moet heb ben en vroeger op grond daarvan uit de A.J.C. ver wijderd is. De jongens zouden, zoo heet het, in een soort po litieke overspanning hebben geleefd en in politie kringen te Medemblik zou men er van overtuigd zijn dat de jongens in den kelder van het huis bezig wa ren met proefnemingen om bommen te maken. Zij konden blijkbaar op een of andere verborgen manier zonder voorkennis van de leiding in den kelder ko men en moeten daar o.a. met picrine bezig geweest zijn, wat tot het noodlottige ongeval moet hebben geleid. Volgens de soc.-dem. pers wordt de taak der politie in dit geval moeilijk gemaakt, doordat verschillen de menschen, die inlichtingen zouden kunnen ver strekken, dit niet durven uit vrees voor geweldmaat- regelen van een handvol communisten die in Medem blik een soort terreur schijnen uit te oefenen. De algemeene vergadering van den Vrijz.-Democra- tischen Bond zal, blijkens de Vrijz. Democraat, 25 en 26 November te Groningen worden gehouden. Voor zien moet worden in twee vacatures in het dagelijksch bestuur, n.1. voor mr. W. H. M. Werker, die periodiek aftreedt en niet herkiesbaar is en voor mr. P. J. Oud, die tusschentijds is afgetreden wegens zijn be noeming tot minister van financiën. Voorts zijn er twee vacaturen in het hoofdbestuur door het aftreden van mevr. H. van Emden-De Ridder en den heer Sidney J. v. d. Bergh, beiden niet herkiesbaar. COMMUNISTISCHE BETOOGING BIJ DE OPENING VAN DE STATEN-GENERAAL. De Communistische Partij organiseert in alle plaat sen, waar dit mogelijk zal zijn, betoogingen op 19 Sep tember, den dag, dat de nieuwe zitting van de Sta- ten-Generaal zal worden geopend. Op dezen „Rooden Dinsdag" zal te Amsterdam de landelijke demonstra tie gehouden worden „tegen de regeering Colijn". maar ook de residentie moet haar deel krijgen. In hechtenis genomen? De officier van justitie te Haarlem heeft na den brand in Hotel „Velserend" te Santpoort een langdu rig onderzoek ingesteld naar de oorzaak. Het gevolg hiervan is geweest, naar men van de politie te Velsen verneemt, dat de eigenaar van het hotel naar het Hujs van Bewaring te Haarlem is overgebracht, omdat verdenking van brandstichting gerezen is. Dr. ir. H. J. Lovink, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd: Is het der regeering bekend, dat hier te lande reeds sedert eenigen tijd propaganda wordt gemaakt voor een boycot van Duitsche goederen? Zoo ja, vindt de regeering dan vrijheid om eenige inlichtingen te geven over haar standpunt met be trekking tot zulke propaganda? VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zondag heeft op den eersten kermisdag te Anrooy (N.-Br.) een vechtpartij met doodelijken afloop plaats gehad. Daar kregen twee bekenden twist Al spoedig kwamen er messen bij te pas en het duurde niet lang of een der mannen, zekere Pooters, kreeg een steek in den halsslagader. De andere vechtersbaas, Wil- lems geheeten, kreeg een snede in den lip. Toen ge neeskundige hulp ter plaatse verscheen, bleek Poor ters reeds te zijn doodgebloed. De politie heeft Wil- lems gearresteerd. FEUILLETON. Door HAR O LD BELL WRIGHT 54. Zij reden langs de verlichte straten van de stad in een tempo dat Holmes meer geschikt toescheen voor dames die zich op een ritje in de omstreken van de stad onthalen, dan voor twee mannen wien Iedere mi nuut vertraging noodlottig zou kunnen zijn. Holmes zette zijn paard voortdurend tot grooter spoed aan. maar zijn reisgezel, remde zijn ijver en er bleef hem dus niets anders over dan den draf van zijn paard daarnaar te regelen. En zoo dikwijls de ingenieur trachtte een gesprek aan te knoopen, antwoordde de ander daarop hoogstens met woorden van één letter greep, en soms ook in het geheel niet. Het had mijnheer Worth aan tijd en gelegenheid ontbroken Abe op de hoogte te brengen van het aan deel dat de ingenieur gehad had in de onderhandelin gen die Cartwright bewogen hadden het noodige ka pitaal te verschaffen en ook van zijn ontslag uit den dienst van Greenfield dat daarvan het gevolg was geweest. Naar de opvatting van den opzichter be hoorde Holmes tot het vijandelijke kamp. Na de over winning of de nederlaag van Jefferson Worth in zijn oorlog met de Maatschappij van het welslagen van zijn zending afhing, kon hij de reden zelfs niet vermoeden die den hoofdingenieur van de Maatschappij er toe bewoog hem te vergezellen. De aanwezigheid van Greenfield en Holmes in San Fellpe, het optreden van de banken die onder den invloed van de Maat schappij stonden, waren voor Abe een onweerlegbaar bewijs dat de hachelijke toestand van Worth en zijn dringende behoefte aan onmiddellijke hulp hun be kend waren. De Maatschappij had er het grootste be lang bij dat de aankomst van het geld op het terrein van de staking, al was het dan ook slechts enkele uren, vertraagd werd... Maar het was Abe gebleken dat Jefferson Worth er op stond dat Holmes hem vergezellen zou en in tegenwoordigheid van Hol mes was het hem niet mogelijk daarover zijn mee ning te uit.en. Rustig verloop van den Zondag. Een enkel incident. Uit Dublin, 20 Aug. In het algemeen is de Zondag in Ierland rustig verloopen. Te Dublin deed zich een incident voor toen republikeinen het gebouw der Blauwhemden-organisatie biunedrongen en 'n vaan del bemachtigden. Er ontstond een worsteling met de Blauwhemden, waarbij het vaandel in stukken werd gescheurd. De republikeinen verbrandden het door hen veroverde stuk van het vaandel. Overigens heerschte te Dublin rust. Generaal O'Duffy had bevolen, dat de Blauwhemden hun bij eenkomsten buiten de stad en ver van de drukke ver keerswegen zouden houden. De regeering had de voornaamste punten door poli tie laten bezetten, terwijl in de kazernes de militairen in gereedheid werden gehouden. In den loop van den middag hielden republikeinen een optocht door ae stad en legden kransen op het graf van de Iersche vrijheidshelden Collius, Griffins en O'Higgins. Heden was in een groot deel van Noordelijk Indië een gedeeltelijke zonsverduistering waar te nemen, welk feit in Indië altijd als een gelegenheid wordt aangegrepen voor groote bijeenkomsten van vrome Hindoes. Uitgebreide toebereidselen waren getroffen om deze gebeurtenis in alle plaatsen, waar tempels staan, te vieren. De grootste viering vond plaats te Kurukshetra in de Pundsjaab, waar honderdduizen den pelgrims zijn aangekomen om de godsdienstplech tigheden bij te wonen en de markt te bezoeken. De regeering had speciale voorzorgsmaatregelen getroffen in verband met de enorme menschenmassa. Een andere belangrijke bijeenkomst van pelgrims was vastgesteld bij het punt. waar de Ganges en do Jumne tezamen komen Daar gingen duizenden zich tijdens de zonsverduistering baden in het heilige wa ter. Bij deze gelegenheid bestaat onder de Hindoes ook de gewoonte om rijkelijk giften te schenken voor lief dadige doeleinden en het wordt als een teleurstelling beschouwd, wanneer deze giften niet een gezamen lijk bedrag vertegenwoordigen van ten minste 10 millioen rupijen (750.000 p.st.) Uit Aradea Mara in Zevenbergen wordt aan de Esti Kurir bericht, dat de aldaar wonende weduwe Széll van het commando van het 33ste regiment te Tul- cea een telegram ontving, waarin haar medegedeeld werd dat haar in genoemd regiment dienende zoon bij het baden in den Donau door een grooten visch ge grepen en gedood werd. Aangezien men dit bericht weinig geloofwaardig vond informeerde de politie van Oradeae Mara officieel bij het 33ste regimentscom mando, dat echter zijn telegram door een uitvoerig relaas van het ongeval bevestigde De soldaat, een uitstekende zwemmer, was ver in de rivier gezwom men, toen zijn kameraden tot hunnp ontsteltenis za gen, dat een reusachtige visch met opengespalkten bek uit de golven opdeek en Széll bij het lijf pakkend, onmiddellijk met hem in de diepte verdween. Eerst den daarop volgenden dag spoelde het vreeselijk ver minkte lijk van den ongelukkigen soldaat aan den oever. „Aan de delta van den Donau zfjn steuren en meer- wallen van 100—150 K.G. niet zeldzaam en het is dus waarschijnlijk, dat een dergelijk monster den armen soldaat heeft gegrepen. De zwemster Litzig uit Hern heeft het tijdrecord zwemmen, dat met 73 uren en 51 minuten werd er kend in de open „Baldeney See", met 5 uren verbe terd. Donderdag heeft de zwemster zich te water be geven, terwijl zij Zondagavond om 6 uur 20 aan land stapte. Zij is in het geheel 78 uren en 22 minuten in het water gebleven. Acht dooden, acht zwaargewonden. Uit Boekarest, 19 Augustus: Bij het binnenhalen van den oogst in de nabijheid van Kisjineff is een locomobiel ontploft. Acht arbeiders werden in stukken gereten, achter andere zwaar gewond. Vermoedelijk is hier sprake van een wraakneming van een ontslagen machinist. Van zijn kant gevoelde Holmes de stilzwijgende te genwerking van zijn reisgezel zonder de reden daar van te bevroeden, terwijl die min of meer vijandige houding van Abe hem belette tot een opheldering te komen. HIJ overwoog bij zlchzelven dat de opzichter ten gevolge van de vermoeienis van zijn langen rit natuurlijk in een overspannen toestand verkeerde en dat zich vroeger of later licht een geschikte gelegen heid zou voordoen, bij den lunch of tijdens een rust poos, om tot een aangenamer stemming van saam- hoorigheid te komen. Maar ln geen geval kon hij vrede hebben met dien langzamen gang, nu zooveel afhing van den haast dien zij zouden maken. Naar zijn meening had de man die reeds zoo zeer vermoeid was, er niet ver standig aan gedaan zich voor de terugreis beschik baar- te stellen Een nieuwe ruiter was hier even nood zakelijk als een nieuw paard. Het bleek maar al te duidelijk dat de opzichter te uitgeput was om den hoognoodigen spoed te betrachten en Holmes voelde het als zijn plicht het tempo te versnellen en op die wijze zijn tochtgenoot tot eenige meerdere inspanning te dwingen. Zoo bleef hij, als het ware, de voorhoede vormen, terwijl Abe zijn paard inhield dat aan de teugels rukte en onrustig werd. Gerulmen tijd liet Holmes zijn paard draven, om dan weer langen tijd stil te staan... Zij zagen nu de stad met haar lichten en haar drukte achter zich liggen en weldra bevonden zij zich te midden van de duisternis. Weer gaf Holmes zijn paard d« sporen en weer galoppeerde het een eïndsweegs vooruit, om dan weer stil te staan In afwachting dat Abe hen Inhaalde. Nu verbrak het lange stilzwijgen. „U zoudt beter doen dat achterwege te laten, mijnheer Homes," zeide Abe tameijk scherp. De ingenieur begreep hem niet. „Wat achterwege laten?" „Zoo met geweld vooruit te vliegen. Ik zal den gang wel aangeven voor onzen rit." „Het schijnt dat u er in het geheel geen haast mee denkt te maken," antwoordde Holmes, niet weinig geprikkeld door den toon van den op^chter. „Neen, dan denk ik ook niet. Tenminste niet dat soort van haast." „Luister eens, Abe. Je weet toch dat mijnbeer Worth er op rekent dat wij de reis in den kortst mogelijken tijd zullen volbrengen. Morgenavond moeten wy dat geld in Gemeenebest afleveren, en als het kan. nog eer der. Er staat werkelijk te veel op het spel dat wij het recht zouden hebben te hinterfanteren." Abe dacht een oogenblik na. Het was niet te ontken.- De schouwburg voor massale voorstellingen te Mos kou heeft het stuk van Foermanow, „Opstand" opge voerd, waarin het geheele gezelschap 350 personen heeft deelgenomen. Aan de massale tafereelen na men 1500 persortcn deel. Overeenkomstig den inhoud werden op het tooneel afdeelingen infanterie en ca valerie te paard van het Roode Leger gebracht. Wachters voor de W.C.-deur. Dezer dagen brachten twee marechaussees per trein een Belg naar de grens om als ongewenschte vreemdeling te worden uitgewezen. Nabij Zevenber gen begaf de man zich naar het toilet. Hij kroop daar door den trechter van de W.C. en liet zich uit den trein vallen. De rockelooze ontvluchting liop voor den Belg zonder arm- of beenbreuken af. Wat versuft en met eenige lichte ontvellingen aan het hoofd kwam hij er af. Maar hij lag vlak voor een wachtpost De dienstdoende baanwachter was aanstonds bij de hand Duurder dan een huishouding Wanneer muizen zich toegang weten te verschaffen tol Uw provisiekast, slinken de voorraden veel sneller dan wanneer een groote familie er van eet. Muizen zijn tevens versprei ders van besmettelijke ziekten, zoodat het niet alleen eigen belang maar ook een plicht is dit ongedierte te bestrijden. Geen kat of val is in staat vijftig muizen in één nacht te vangen, doch met één doosje Roaent verdelgde de Heer A. te K. in 2 avonden 113 muizen. Rodent faalt nimmer; het trekt muizen en ratten onweerstaanbaar aan en reeds het eerste hapje Is doodelijk. Koop dus nog heden een enkele doos a 50 ct of een dubbele doos a 90 ct en morgen zult U van dit ongedierte bevrijd zijn. imp.: Fa. B. Meindersma, Den Haag. D 46 om den reiziger, dien hij verongelukt waande, hulp te verleenen. Op de vraag hoe hij zoo plotseling onder den trein vandaan kwam, gaf de Belg voor, uit den coupé te zijn gevallen. Deze mededeeling wekte eenig wantrouwen. De volgende vraag van den baanwach ter gold daarom het kaartje van den „verongelukte". Maar dat had papa die in den voorsten wagen van den trein zat. Gauw een telefoontje naar Oudenbosch, waar de trein moest stoppen, 's Baanwachters verslag van het gebeurde gaf aanleiding tot een onderzoek en daar vond men de twee marechaussees, die nog steeds de wacht hielden voor het deurtje, waarvan het op schrift „bezet" hen in de overtuiging hield, dat hun arrestant nog altijd binnen was. Hbld. SPARTA II—N.V.V. L 11. Een nederlaagwedstrijd met Sohagen in de meerderheid. Zondag vond op het terrein aan de Loet de eerste nederiaagwedstrijd plaats, welke voor Schagen II zijn vastgesteld. Als gasten kwamen de N.V.V.'era uit Nieuwe Niedorp. Deze ploeg telde een tweetal invallers. Schagen kwam uit met een proef-clftal, teneinde de Elftalcom missie een inzicht te geven, hoe met het oog op de a.s. competitie zal moeten worden gehandeld bij de sa menstelling der ploegen. Er was weinig belangstelling, toen om 3 uur scheids rechter Anneveldt het aanvangssignaal gaf. Na de gebruikelijke toss werd opgesteld. Schagen speelde de eerste drie kwartier tegen den wind in. Het was juist in deze periode, dat we een goed slui tend spel mochten waarnemen bij Schagen. Van den beginne af is het doel der N.V.V.'ers belegerd en het feit dat een kwartier na den aanvang de Nieuwe Niedorpers met drie backs speelden, was wel een be wijs dat de Schagenaars het den gasten danig warm maakten. Onophoudelijk waren de geel-zwarten in den aanval, terwijl de enkele uitvallen van N.V.V. werden afgebroken door Slikker of K. Rempt, die een prima backpartij speelden. Arnoldus kreeg zoo nu en dan een schot van verren afstand, waarmee hij niet de minste moeite had. De Schager halflinie Blaauboer—PlakmanRempt, speelde een goed begrepen partij. Het steunend werk werd niet verwaarloosd en het is zeker aan deze linie te danken dat de druk op het doel der gasten zoo groot was. Ongetwijfeld is dit driemanschap de half linie voor het tweede in de a.s. competitie. De voorhoede van S. bestond van rechts naar links uit: De Moor, De Vries, G. Paulusma, J. Weeland en Jb. Dekker. Het is een lust geweest deze voorhoede aan het werk te zien. Alleen Paulusma speelde een minder goede partij, wat niot zeggen wil dat hij niet veel goede dingen deed. We zagen b.v. twee kopbal len van hem, die waarlijk goed waren. In De Moor heeft S. II een ouden bekende, die zijn plaats waard is. P. de Vries, een nieuweling in de rij der geel zwarten, gaf blijk een zeer goede aanwinst te zijn. Zijn doordacht spelen, tijdig afgeven en rustig plaatsen, stempelen hem tot een speler voor S. I. J. Weeland, die de linksbinnenplaats bezette, deed zéér veel goeds en we waren niets verwonderd toen hem voor Zondag a.s. dezelfde plaats werd toever trouwd. Jb. Dekker heeft wel voor de laaste maal in het tweede gespeeld. Hij is de lang gezochte linksbuiten voor Schagen I. Zijn schitterende voorzetten, zijn tij dig combineeren en niet in 't minst zijn snelheid, zijn factoren van belang. Dekker zal nog veel van zich doen spreken, daaraan twijfelen we niet. Hij maakte vóór rust met een gloeienden kogel het eerste doel punt, waardoor met den stand 1—0 voor Schagen de rust in ging. Na de rust trad N.V.V. wat meer op dan in de eerste helft De keeper en de beide backs kunnen er wezen en menig aanval brachten ze om zeep. De halflinie deed er niet goed aan zoo benauwend terug te krabbe len toen S. kwam opzetten. Beter ware het geweest een stuwkracht te vormen en zoodoende het spel trachten te verplaatsen. De snelle N.V.V. voorhoede nen dat de man van de Maatschappij een goeden kijk op den toestand had. Toen zeide hij: Jk geloof dat de verlangens van mijnheer Jefferson Worth mij niet on bekend zijn. mijnheer Holmes, en Ik meen dat u het aan mij kunt overlaten die verlangens uit te voeren. Ik ken den afstand, ik ken den weg en ik weet zoo on geveer waartoe een paard in staat is. De manier waarop u het aanlegt, is de zekerste weg om morgen vóór den middag op uw eigen beenen te staan. U kunt uw paard kapotrljden. wanneer u daar lust in hebt, maar u kunt mij niet beletten dat ik mijn paard alle nuttelooze ver moeienis bespaar. Het dier zal al zijn krachten meer dan noodlg hebben en ik zal er daarom zuinig mee om moe ten gaan. Een van beiden dus: u moogt zoo snel u maar kunt uit het gezicht en uit het gehoor wegrijden, maar als u met mij rijdt, dan verzoek ik u al die noo- delooze drukte achterwege te laten en u te schikken in het tempo dat ik aangeef." Willard Holmes besefte onmiddellijk de rechtmatige beid van Abe's verlangen. „Neem mij niet kwalijk, Lee," zeide hij. ,Ik geef graag toe dat jij het wel het best zult weten. Ik denk dat de spanning waarin ik ben, mij zoo dwaas heeft gemaakt." De verhouding was hierdoor een weinig gemakkelijker geworden, maar het onderwerp dat hun gedachten meer dan iets anders vervulde, werd angstvallig door hen vermeden. Tegen middernacht hielden zij stil bij de kruising van een beek. Hier lieten zij hun paarden drinken en verstrekten hun van het voeder dat zij had den meegebracht. Toen de dag aanbrak, bevonden zij zich tusschen de heuvels. Bij dezelfde hoeve waar Abe zich den vorigen ochtend verkwikt had, hielden zij stil voor hun ontbijt. Zij voorzagen zich van proviand voor de paarden dat zij aan het zadel vastbonden en begonnen nu de steile hel ling tebeklimmen aan de westzijde van het gebergte. Tegen vier uur in den namiddag hadden zij het hoogste punt bereikt. zij waren nu dicht bij den Duivelsweg en de bron in de nabijheid. Eerst bij de Wolfsbron zou den zij dan op nieuw water vinden. Toen zij bij die drinkplaats afstapten, op een afstand van ongeveer tweehonderd yards van het oude weg spoor. onderzocht de opzichter met den blik op den grond gericht, de kleine vallei waar zij een oogenblik uitrustten. Holmes stond bij de paarden die bun snuit diep in het koele water gestoken hadden. Hij sloeg zijn reisgenoot gade en vroeg hem ten slotte: „Iets verlo ren?" „Nog niet," was het even korte als bondige ant woord. „Waar zoek je dan zoo naar?" zou dan zeker meer resultaten hebben mogen hoeken, dan het eene doelpunt dat op prima wijze door den rechtsbinnen werd gescoord. Al met al was het een goede partij voetbal, waar uit beide ploegen leering konden putten. De leiding was In goede handen. - o Na dezen wedstrijd vergaderde de elftalcommissie van Schagen en stelde voor Zondag a.s. de volgende elftallen op, die de elftallen. I en II van Harlingen zullen bekampen op het terrein aan de Loet.. Schagen I—H.Z.C. L 3 uuü Prins. Vlottes, R. Rempt Slingerland, R. Rus, J. Watertor W. Rus, P. de Vries, G. Boontjes, J. Lutjeharms, Jb. Dekkeü Res.: W. Biersteker. Sohagen II—H.Z.C. II. 1 aan Arnoldus. Slikker, Boon Blaauboer, Plakman, K. Rempt. C. de Moor, J. Molenaar, C. Beers, J. Weeland, N. Kossen. Res.: G. Paulusma I, VV. v. Geelen II. We komen op deze belangrijke wedstrijden in den loop der week nog eens terug. BREEZAND. De nederlaagwedstrijden van A.D.O. Zaterdag j.1. werden wederom twee van de serie ne- derlaagwedstrijden op het A.D.O-terrein gespeeld. A.D.O. II speelde tegen R.C.B. II. Met rust was de stand 11. Het einde kwam met een 43 overwin ning van R.C.B. De daaropvolgende strijd tusschen A.D.O. I en B.K.C. II was, vooral na de rust, spannend. Met 14 was de rust ingegaan, maar A.D.O. kwam later meer en meer op dreef en wist den achterstand te verklei nen tot 34. ANNA PAULOWNA. Na een kleine rustpoos was het Zondag weer een drukke voetbaldag. Zaterdag speelde B.K.C. II een uitwedstrijd tegen A.D.O. I van Breezand, voor de nederlaagwedstrijden van die club. B.K.C. won maar net aan met 4—3. Rust was 30 voor B.K.C. Zondags om half 2 speelde B.K.C. II en III een wed strijd tegen elkander, voor het samenstellen van de elftallen voor de aanstaande competitie. B.K.C. II had eenige wijzigingen, maar speelde over het algemeen zeer slecht. Ze dachten er zeker te licht over. Voor rust scoorde III éénmaal, maar speelde ook voor den wind. Maar ook na de rust kwam II er niet in en verloor tenslotte den wedstrijd met 3—1. En om 3 uur begon de plaatselijke wedstrijd: B.K.C. I—Z.A.P. I. B.K.C. had één Invaller voor Tauber, terwijl Z.A.P. volledig was. Voor rust speelde B.K.C. tegen den vrij straffen wind in. Toch ging het spel vrijwel gelijk op. Na een half uur spelen gelukte het J. de Schipper (den in valler voor Tauber) uit een doelworsteling te doelpun ten (1—0). Maar nog even voor rust maakte Z.A.P. Abe naderde om voor de voeding van zijn paard te zorgen, hij zag den ander oplettend aan, maar gaf hem geen antwoord. Toen beiden ln het graa lagen uitgestrekt en hun lunch verorberden, hield Abe voortdurend het oog op de berghelling en op de opening van den hollen weg go- richt. Plotseling stak hij zijn hand uit en raapte een afgebrande sigaret van den grond op. Intusschen sloeg de ingenieur hem deels spottend, deels belangstellend, gade. „Wat ia er toch aan de hand, Abe? Je bent daar voortdurend ln de weer als een van de helden van Coo- per. Wat wil je toch van dat slgarettenstompje?" De zoon van de Woestijn, die nooit van Cooper ge hoord had, glimlachte niet, maar antwoorddde kortaf: „Het is nog niet geheel opgedroogd. Er moet dus nog geen drie uren geleden hier een gezelschap aan de drinkplaats geweest zijn." „En wat zou daar voor bijzonders aan zi.'n? Deze grond is publiek eigendom. Er zijn misschicr menschen onderweg die in de nieuwe streek gronden v.huren. „Er heeft hier den heelen dag niemand in de;.rich ting gereden." „Hoe weet je dat?" Abe haalde zijn schouders op. „Hoe kan ik weten dat hier een gezelschap van vijf of zes man in den namid dag zijn watervoorraad heeft aangevuld?" „Misschien is het iemand uit de andere richting? „Zijn wij dan iemand tegengekomen? En dit is toch de eenige weg." „Hoe kan men dat weten! Misschien is het een gezel schap Jagers geweest, of menschen die den bodem kwa men onderzoeken. Die houden zich niet aan den weg." „Die zouden bagage-paarden of muildieren bij zich hebben gehad;... en hier zie ik alleen het spoor van rij paarden..." De opzichter wendde den biik plotseling naar den heuvel. Zijn oor had het geluid opgevangen van paardenhoeven op den bergweg in de hoogte. Holmes keek in dezelfde richting enrzag een ruiter die langs het pad naar den hollen weg langzaam heen en weer reed. Beiden zagen zwijgend toen en toen de ruiter naderde, zagen zij dat het een Mexicaan was. Toen hij bij het einde van het pad gekomen was, maak te hij rechtsomkeert. „Ik geloof waarachtig," riep Holmes uit. „dat het een van onze mannen is van Nummer Acht." „Ik weet zeker dat hij het is," zeide Abe, „Mis schien kunt u begrijpen wat hij hier komt uitvoeren en waarom hij niet naar de bron gaat." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6