Bij BAARS OOSTERMAN Welt" op Donderdag 24 en Vrijdag 25 Augustus, Fa. G. RANKE SCHAGER ROOSJES <ANN A P A Til OW N A W1ER1NGERWAA BH WIN K El KOE GR AS ONGELUKKEN DOOR HET ONWEER. Onrust in Ierland. De doodstraf in Duitschland. Toulon door een boschbrand bedreigd. Inbrekersbende van 28 personen gearresteerd. Practische wenken. Deviezensmokkel ontdekt. Noodlottige val. Auto door een trein gegrepen. Zwemmen over het IJsselmeer. Typhoon boven Noord-China. Marktberichten. PIETER DIRK TIMMERMAN, SPORTTERREIN KLEINE SLUIS. 99 ier en Schager Verfwinkel - Noord Tl. SCHAGEN Raadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Anna Paulowna op Vrijdag 25 Augustus 1933, des namiddags drie uur ten raadhuize. Punten: 1. Notulen. 2. Mededeelingen: a. door den Minister van Sociale Zaken is d.d. 3 Aug. jl. het subsidie ten behoeve van de werk verschaffing over 1932 bepaald op 55 terwijl de Provincie over dat jaar een subsidie heeft toegekend van 10 b. de benoeming tot agent der arbeidsbemidde ling en werkloosheidsverzikering is door C. Wuis aangenomen. c. door Ged. Staten is goedgekeurd het besluit van den Raad houdende toestemming om toe te treden tot een vrijwillig accoord betreffen de afwikkeling van een akkerbouwvoorschot. d. Ged. Staten hebben 9 Aug. jl. no. 167, goed gekeurd, dat de winst van het Gem. El. be drijf over 1932 wordt gestort in de gemeente kas. e. de suppletoire begrooting v-»or het grondbe drijf over 1932 is goedgekeurd door Ged. Sta ten dd. 9 Aug. jl. no. 158. f. Ingekomen is een voorstel van de S.D.A.P. raadsfractie tot herziening van het reglement van het Burgerlijk Armbestuur, waaromtrent het advies van genoemd bestuur is gevraagd. 3. Verzoeken om ontheffing van aanslagen in het schoolgeld. 4. Voorloopige vaststelling van de gemeentereke ning over 1932 met bijbehoorende rekeningen. 5. Vorstel om in beginsel te besluiten tot intrek king van de verordening waarbij wijziging wordt gebracht in het percentage van hefiing en de be lastingbedragen, genoemd m de wet op de perso- neele belasting en naderhand over te gaan tot hef fing van opcenten op die belasting. 6. Voorstel tot wijziging van de begrooting van het electriciteitsbedrijf over 1932. T. Rondvraag. Geslaagd. Gisteren slaagde te Haarlem voor het diploma han denarbeid onze plaatsgenoote mej. S. Stijker. Tijdens een onweer in den nacht van Maandag op Dinsdag jl. is op het land van den heer H. D. Wil- ken in den Groetpolder, de bliksem geslagen in een schelf blauwmanen, welke geheel verbrand is. BOERDERIJ AFGEBRAND. Hedennacht om 2 uur is de kapitale boe renplaats, bewoond door den heer Tijsen, glegen nabij het Vliegkamp De Kooij, door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. De brandwer van het Vliegkamp wist de belendingen te bewaren. T« Wassenaar ls een rijdende tramwagen door den bliksem getroffen. Maandagavond is tijdens het hevig onweer, dat zich xjoven Wassenaar ontlastte, de bliksem in een tram wagen van de lijn Den Haag—Leiden, die op de Van Zuylen van Nyeveltstraat reed, geslagen. Het geheele mechanisme en de lichtleiding werden vernield. Van de 14 passagiers werd niemand gekwetst. Paard gedood. Tijdens een onweer, dat boven Rijswijk (Z.H.) woed de, is een paard van P. S. te 's-Gravenhage. dat in een weide aan het Jaagpad ter hoogte van de kalk ovens liep, door den bliksem gedood. Blikseminslag te Nijmegen. Te Nijmegen is tijdens een onweer de bliksem ge slagen in een perceel aan de Rosastraat, waardoor een begin van brand op den zolder is ontstaan. De bewoonster slaagde er zelf in het vuur te blusschen, zoodat de brandweer geen dienst behoefde te doen. De schoorsteen werd weggeslagen. Schunr afgebrand. Maandagnacht is bij een onweer te Domburg de bliksem ingeslagen in de landbouwschuur van den heer A. Bosselaar. De schuur is afgebrand. De oogst lag in deze schuur opgeslagen. Door het nathouden van het huis bleef dit gespaard. Verzekering dekt de schade. De blauwhemden balten de wet. De uitvoerende raad van den Ierschen Vrijstaat heeft verklaard dat de Blauwhemden buiten de wet zijn gesteld. De instelling wordt aangekondigd van een militaire rechtbank krachtens de wet op de openbare veiligheid. Bij het vernemen van het besluit van den uitvoe renden raad bepaalde O'Duffy zich volgens Reuter tot de verklaring, dat de Blauwhemden de uitspraak van het Iersche volk afwachten. Be automonteur Willi Knirsch, die op 1 December van het vorige jaar te Frankfurt een roofmoord pleegde op den postlooper Johannes Hof, en op 14 Januari jl. door de rechtbank ter dood werd veroordeeld, is Dins dagmorgen te 6 uur in de strafgevangenis Preunges- heim te Frankfurt met de bijl onthoofd. Dit was de eerste terechtstelling in Frankfurt sedert 23 Maart 1914, toen aldaar de gifmenger Karl Hopf ter dood werd ge bracht. TWEE MOORDENAARS TERECHTGESTELD. Op de binnenplaats van de gevangenis te Weimar zijn Dinsdagmorgen de beide roofmoordenaars Hahn en Loeffler terechtgesteld, die in November van het vo- rigi j&fl-r een vrouw hadden overvallen en beroofd en het lijk in de Saaie hadden geworpen. ONGELUK IN DE BERGEN. Te Faverolles in de nabijheid van Toulon is Dins dag in de morgenuren een boschbrand uitgebroken, die door den sterken wind zich snel uitbreidde. De vlammen bedreigen een der dichtstbevolkte wijken van Toulon. Militairen zijn gerequireerd, die trachten, door het graven van slooten het vuur in te sluiten. Uit Wuperthal, 22 Aug. Sedert geruimen tijd wordt een gedeelte van het Bergische Land (Duitsch land), door een inbrekersbende verontrust. Eenigen tijd geleden slaagde de politie er in een aantal leden van de bende te arresteeren, waardoor zij thans tot nieuwe arrestaties kon overgaan en in totaal 2S leden van de bende arresteerde. De gearresteerden geven reeds toe, een honderdtal diefstallen van den laatsten tijd op hun geweten te hebben. DRIE MIJNWERKERS GEDOOD. In de Cardowan-mijn nabij Glasgow werden Maandag door het instorten van een gang drie mijnwerkers gedood, terwijl drie anderen als door een wonder het gevaar ontsnapten. Bij een ontplof fing in dezelfde mijn werden in November jl. elf mijn werkers gedood. BLIKSEM INGESLAGEN. 300 schapen verbrand. Barth (Voor-Pommeren). 23 Aug. Bij een hevig noodweer is de bliksem ingeslagen in een grooten schapenstal. In het geheel zijn 300 dieren in de vlammen omgekomen. DOODELIJKE VAL UIT HET RAAM. Maandagmiddag is de 18-jarige Fr. van der Voort uit Oss, die op het Retraitehuis Loyole te Vught werkzaam is als knecht bij het ruitenwasschen uit 'n raam gevallen. De jongeman viel uit ongeveer. 10 meter hoogte en kwam met zijn hoofd op een steenen stoep terecht. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. Muenchen 23 Aug. Sedert 16 Augustus werden m het Wettersteingebergte Oberregierungsrat Dr. Reinhardt en zijn 19-jarige zoon vermist. Heden zijn hun lijken in den Schuesselkar gevonden. Het mag een gelukkige omstandigheid heeten, dat de meeste plantenziekten verwekkende zwammen zeer nauw verbonden zijn aan een en dezelfde plantensoort. Ja, soms is het zelfs zoo. dat slechts een enkele soort wordt aangetast terwijl andere, toch nauw verwante soorten, vrij blijven. Voorbeelden hiervan op te noemen is al heel gemak kelijk. Men denke slechts aan de aardappelziekte, die ook wel in de verwante tomaten voorkomt, doch slechts zeer weinig. Verder de vlekkenziekte van tomaten, die niet te vinden is bij de zeer verwante aardappel. De parasiet chter waarover we nu even wat vertel len willen ls niet zoo kieskeurig wat betreft het zoeken van slachtoffers. We bedoelen de Sclerotienziekte die voorkomt op alle mogelijke, verwante en niet verwante planten, Aangetast worden b.v. tomaten, komkommers, boo- nen, zonnebloemen, mosterd, hennep, kool, wortelen, bleten, chrysanthen enz. enz. Men ziet dat dit een zeer heterogeen lijstje is. Nu moet men niet denken, dat deze zwam bij al deze gewassen altijd even veel schade doet, o neen. dit zou trouwens al zeer ongelukkig zijn. Voor al bij boonen, die hier in de buurt nogal geteeld wor den, kan men er nogal schade van ondervinden en daarom wilden we ever de aandacht erop vestigen. Zooals de naam reeds aan ingewijden laat hooren, hebben we hier te doen met een zwam, die „Sclerotien" vormt. Deze sclerotien zijn niet anders dan samenge perste, opgerolde en min of meer uitgedroogde zwam- draden. Men vergelijkt ze wel eens met een kluwen sajet die stijf ineen gerold is. Zaait m-en zulk een sclerotium uit of valt zulk een ding op een geschikte plaats neer, dan gaat zulk een zwamdraad (sclerotium) weer uitgroeien en geeft, in dit geval, het aanzien aan een schijfvormig vrucht- lichaam waarin sporen gevormd worden. Deze sporen geven op hun beurt weer het aanzien aan een nieuwe zwamplant. Deze zwam kan weer een plant aantasten. In ons geval zou men dus een Sclerotie als uitgangs punt kunnen nemen voor het opbouwen van nieuwe generaties. Daaruit blijkt dan, dat die kluwens van zwamdraden buitengewoon gevaarlijk kunnen zijn, voor al. als het zulk een universeele parasiet betreft. Ben parasiet, die in zooveel verschillende planten leven kan. Wat de aantasting en het ziektebeeld betreft, komt dat bij verschillende planten wel eenigszins overeen. De verschijnselen bestaan ln hoofdzaak hieruit, dat een aangetast plantendeel, dus b.v. een boonenstengel of een tornatenstengel, een overdadig wit schimmel- pluis vertoont op de aangetaste plaats. Ten slotte gaat de stengel daar ter plaatse geheel rotten en binnen ln dien stengel en ook wel buitenop, vindt men ten slotte de sclerotien, die in het begin witgrijs van kleur zijn en in het latere stadium zwart worden. Bij kool krijgt men dan het verschijnsel, dat bekend ls onder den naam van rattekeutels of krentenbrood (bij kool is het zelden schadelijk). Natuurlijk kan zulk een plantendeel dan niet meer aan de groei deelnemen en gaat geheel ten gronde. Ben direct bestrijdingsmiddel tegen deze zwam te niet uit te voeren, vooral niet in den vollen grond. In kassen en bakken is het begrijpelijk, na hetgeen boven over die sclerotien gezegd is, dat opruimen van die dingen zeer noodzakelijk is; ook buiten zou dat noodig zijn, als het uitvoerbaar was. In den vollen grond is een goede vruchtwisseling het belangrijkst, terwijl ver der een ruimen stand het optreden van de ziekte tegen gaat omdat, zooals dat met de meeste zwammen het geval is, ook deze zwam vochtigheid prefereert. Door ruim te planten of te zaaien, schept men meer gelegen heid, om lucht te laten doordringen en ventilatie tus- schen de planten te geven. In kassen en bakken, waar men de temperatuur en de vochtigheid beter ln de hand heeft, verdient het aanbeveling goed te luchten* en niet te veel water te geven. Tevens zij opgemerkt, dat ln het algemeen veel stikstof het optreden van zwammen in de hand werkt. Bij boonen, speciaal bij staakboonen, verdient het aanbeveling, de staken ieder seizoen te ontsmetten. Dit kan toch, in verband met andere dingen nuttig zijn. Dat ontsmetten kan geschieden, door de staken onder te dompelen in een vruchtboomcarbolineumoplos- sing. In kassen, vooral daar, waar men centrale ver warming heeft, moeten die plantendeelen, waarin men sclerotien verwachten kan, verbranden. Zooals men ziet, staan we niet machteloos tegenover het optreden dezer ziekte, dlch op het oogenblik is er niet veel meer tegen te doen. Voor een volgenden oogst kan men echter wel degelijk maatregelen treffen. Men geve zijn cogen eens de koEt en dan zal het niet moeilijk zijn, een of ander gewas te vinden, dat door deze zwam in meerdereof mindere mate geteisterd wordt. De Controleur bij den Plantenziektenk. Dienst, VAN HER WIJNEN. St, Pancraa. Ernstig geknoei met passen aan het licht gekomen. Toppunt van brutaliteit. De Amsterdamsche politie is, in samenwerking met de grenspolitie, gekomen tot de ontdekking van een groote deviezensmokkel van Duitschland naar Neder land. De toedracht van de zaak luidt als volgt: In Amsterdam woonachtige werkloozen hadden een gratis pas aangevraagd en verkregen. Dit hadden zij in opdracht van geldschieters gedaan, die hun geld verschaften voor het koopen van Sperrmarken-reis- chèque, bij een der grootste banken ter stede, ten be drage van R.M. 1000 per persoon. Meer kan men niet van deze goedkoope marken, die 48 cent kosten, op nemen. De mannen togen toen op weg naar Duitschland, waar zij hun chèque voor gewone marken van 58 ct. inwisselden, op vertoon van hun pas, zoodat ze in Hollandsch geld reeds een kleine f 100 hadden ver diend. De grootste moeilijkheid was nu. de nieuwe marken die niet uitgevoerd mogen worden, in Neder land binnen te smokkelen. Hier in Nederland werden de dure marken tegen Nederlandsche guldens inge wisseld en na aftrek van reiskosten, etc. hield men nog een aardige som over. Passen-geknoci. Enkele personen weigerden op een gegeven moment om met hun reischèque naar Duitschland te gaan. Aangezien de chèques op naam zijn en bij inwisseling in Duitschland tegen inzage van den pas geschieden moet., zaten de geldschieters nu met de chèques in hun maag. Zij hebben de chèques en passen van deze werkloozen opgevraagd en deze aan anderen medege geven. Er gingen dus nu personen met een eigen pas en een ten name van iemand anders over de grens. Hoe gehandeld werd. ♦Nadat zij eerst hun eigen chèques hadden ingewis seld, werd overgegaan tot het inwisselen van die der onwillige collega's, waarvoor men als volgt te werk ging: men liet bijv. een pot inkt over het blaadje, waarop de foto zat, vallen, zoodat deze onzichtbaar werd en ging ermede naar den Nederlandschen con sul in een groote stad. Daar vertelde men, dat door een noodlottig toeval de pas onbruikbaar was gewor den en vroeg een nieuwen, welke door den consul dan werd verstrekt. Zij ontvingen dus een pas met een valschpn naam, doch een eoed portret en daarmede kon men dus gemakkelijk de reischèque van een onwilligen collega inwisselen. Een dor mannen dacht op een andere manier aan geld te komen, zonder tusschenkomst van den con sul. In Duitschland scheurde hij uit den hem niet toe behoorenden pas enkele beschreven blaadjes, doch niet het blaadje, waar het portret op stond en gooide de rest dan weg. Daarna ging hij naar een bank met de reischèque en vertelde daar, dat zijn kinderen zijn pas hadden vernield. In de val. Op vertoon van de overgebleven blaadjes vroeg hij, of men de reischèque wilde inwisselen, waarop de Duitsche bank echter niet inging, zoodat de smokke laar onverrichterzake naar Nederland moest terug- keeren. In de hoofdstad heeft hij toen bij eenandere bank instelling dan waar de chèque was aangevraagd, ge tracht, deze weer voor het betaalde bedrag te mogen inruilen, aangezien hij er z.g. geen gebruik van kon maken. Toen hij echter de restanten van zijn pas liet zien, vertrouwde men op deze bank de zaak niet en waarschuwde de politic van het bureau Singel, die weldra verscheen en den man naar het bureau bracht, waar de heele zaak uitkwam. Gisterenavond reed in de Kapperallee te Eefde bij Zutphen een vrachtauto uit Rijssen, waarin twee jon gens meereden, eveneens afkomstig uit Rijssen. Bij het nemen van een bocht in den weg naar Laren, werd een der jongens, die in den wagen stond, er uit geslingerd. Hij kwam met het hoofd op straat terecht en was op slag dood. Acht dooden. Te Lumberton in Noord-Carolina is een vracht auto,. bezet met boeren, die hun tabaksoogst naar de markt brachten, door een trein gegrepen. Acht inzittenden werden gedood, drie ernstig gewond. Te ongunstige omstandigheden. De Rotterdamsche zwemster Mevr. Pouly, die Dins dagmorgen om elf uur te Volendam te water is ge gaan, voor haar poging om het Ned. duurrecord te verbeteren, heeft na een strijd van 2 uur 35 minuten tegen het steeds woeliger wordende water, den strijd moeten opgeven. Boven Noord-China heeft een typhoon van buiten gewone kracht gewoed, die gepaard ging met hevigen regenval. Meer dan 10 millioen mcnschen zijn dakloos geworden. Een belangrijk deel van den oogst is ven nield. BROEK OP LANGEN DIJK, 22 Augustus 1933. Roode kool f 1.103, gele kool f 1.602.50. vroege witte kool f 1.302.40, uien.: gele nep f 3.403.50; gele drielingen f 1.60—1.80, gele uien f 2.40—2.80, zilvernep f 7.10; aardappelen: Schotsehe muizen f 0.75—1.90, bL eigenheimers f 2.202.30, eigenheimers f 2, duc f 0.75-«i 0.80, drielingen f 0.75; druiven: alic. f 3638.90; sla- boonen f 3.40—8; bloemkool I f 17.90—18.30, II f 7.40; peen f 2.50. Aanvoer: 83000 Kg. roode kool, 24000 Kg. gele kool, 40.000 vroege witte kool, 53000 Kg. aardappe len, 800 Kg. druiven, 1500 Kg. slaboonen, 450 stuks bloemkool, 500 Kg. peen. NOGRDSCHARWOUDE, 22 Augustus. Schotsche muizen f 0.75—1.70, groote muizen f 0.75— O.SO, duken f 0.750.90, blauwe dito f 1.102, drielingen f 0.75-0.90, uien f 2.1#>-2.50, drielingen f 1.60—180, gele nep f 3.103.70, zilveruien f 0.90, drielingen f 2.50 3, zilvernep f 6.707.90, spercieboonen f 2.509-30, snijboonen f 3.706, roode kool f 12.60, witte kool f 1.30—1.80, gele kool f 1.80—2.60. Aanvoer: 89000 Kg. aardappelen, 15200 Kg. uien, 5000 Kg zilveruien, 13600 Kg spercieboonen, 160 Kg. snijboonen, 24600 Kg. roode kool, 36000 Kg. witte kool, 5800 Kg. gele kool. WARMENHUIZEN. 22 Augustus 1933. Schotsche muizen f 12.10, idem grove f 0.75, idem drielingen f 0.75, eigenheimers f 1.102.40, duken 0.75, gele nep f 3.503.80, uien f 1.702.40, idem drielingen f 1.401.50, zilvernep f 6.206.50, idem drielingen 1-20 2,60, idem uien f 0.901, roode kool f 12.40, gele kool f 1.602.20, slaboonen f 4.507.40. Aanvoer: 39300 Kg. aardappelen, 4225 Kg. gele nep, 3500 Kg. uien, 1425 Kg. zilveruien, 14400 Kg. roode kool, 2400 Kg. gele kool, 2130 Kg. slaboonen. MEDHMBUK, 22 Augustus 1933. Schotsche muizen f 0.37%0.55, kleine muizen 0.37% 0.40. witvl. aardappelen f 0.37%0.40. PUiRMEREND, 2 2Augustus 1933. Aangevoerd: 6200 Kg. kaas, als 22 partijen boeren kaas met merk f 19. Kaasbeurs: aangevoerd 52.000 Kg. als 21 partijen fabriekskaas met merk f 18.50. Boter: Aangevoerd 2110 Kg. f 1.45—1.70 per Kg. Vee: Aangevoerd 782 runderen, waaronder 440 vette koeien 54—58 ct.. per Kg., 187 melk- en geldekoeien f 90180, 172 vette kalveren 5070 ct. per Kg., 218 kalveren, fokkalveren f 517, nuchtere kalveren f 5— 16; 155 stieren 4246 ct. per Kg.; 16 paarden f 70 130; 705 schapen f 616; 544 lammeren f 49; 212 varkens, slachtvarkens 3134 ct. per Kg. 74 magere varkens f 920, 298 biggen f 712 26 bokken f 29. Kipeleren f 3.604.10, eendeneieren f 2.50. Handel in runderen stug, vette kalveren vlug, fok- en nuchtere kalveren, schapen en lammeren stug, vet te varkens matig, biggen stug. PUTUMEIREND, 22 Augustus 1933. Eiervedling: Aangevoerd 60.000 kipeieren f 34,5(1, 36000 eendeieren f 2.753.25, per 100 stuks. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te ge ven van het overlijden van onzen besten Broeder en Oom in den ouderdom van ruim 36 jaar. Schagen, 22 Aug. 1933. D. P. TIMMERMAN. M, TIMMERMAN-Bakker. MARIE ANNA. C. P. TIMMERMAN. C. M. J. A. TIMMERMAN— Harff. MARIE INA. PIETER CORNELIS. GOTTFRIED ADOLPH. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Vrijdag 25 Augustus, na middags 2 uur, op de Algemeene Begraafplaats te Schagen. Donderdag viert NEL POSTMA haar 18en verjaardag. B. J. A. en S. Getrouwd: N. SLOT en G. van ZOONEN die, mede namens wederzijdsche Fa milie, dank zeggen voor de vele blij ken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Wieringerwaard, Aug. 1933. Anna Paulowna. Zondag' a.s. 27 Aug. half 2: B K C II ATLAS II. half 4: BKC I ATLAS I. Na afloop Bal, in de Tent van Slikker. Er staat geschreven6 dagen zult gij werken, de zevende brengt gij in vroolijkheid door; dat er geen 6 dagen kan worden gewerkt, is niet onze schuld, maar houdt U vast aan die 7e dag plezier en gaat 's middags zien naar 2 mooie voetbalwedstrijden en 's avonds vroolijk dansen. Zegt het voort. krijgt men voor f I.- 11 pond fijne LEVERWORST f 0.25 1 onsBOTERHAMMENWORST f 0.10 3 pond GEHAKT h.o.h. 3 pond SAUCIIZEN voor f 1.- 5 pond VET'GSEKKSPEK voor f 1 I Steeds voorradig eerste kwaliteit 1 pond fijne METWORST f 0.40 VET KALFSVLEESCH. Beleefd aanbevelend. T ulpen, Hyacinthen en Narcissen, voor district Anna Pau lowna en Breezand, van 8—12 en van 1.30—6 uur, op het terrein Amsteldijk te Van Ewjjcksluis Het adres voor is de Doeke Wit, Schilder. en alle ONDERDEELEN voor lage prijzen. Verkrijgbaar by Te koop: EEN LANDAUER op beste gummibanden en een goed Werkpaard, lage prijs. Te bevragen j. N. SLOT, Van Ga lenstraat 9, Tel. 428, Den Helder, Net Meisje biedt zich aan als Hulshoudster, liefst bij oude Heer alleen, omtrek Schagen. Brieven onder letter KZ.

Schager Courant | 1933 | | pagina 3