Plaatselijk Nieuws. Autobus te water. Sparta-nieuws. Woensdag 23 Augustus 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9334 Blériot-fabrieken gesloten. Met acht passagiers. Eenlge lichtge wonden. Dinsdagmiddag om ongeveer 2 uur geraakte aan de Lange Snevert een 15-persoons autobus, een z.g. Fordbus., welke den dienst onderhoudt Schagen— Kolhorn—Slootdorp, door een defect aan de stuur inrichting te water. De chauffeur, K. Kroon, bemerk te op dezen slechten weg dat er iets haperde aan de stuurinrichting en trachtte de bus do» r remmen tot staan te brengen. Dit mocht hem niet gelukken en langzaam maar zeker raakte de bus van den wal in de sloot. In de bus bevonden zich acht passagiers wien, toen zij het ongeluk aan zagen komen, de schrik om het hart sloeg. De wagen tuimelde op zij in de vrij bree- de sloot. Door den val braken eenige ruiten, waar door enkele personen licht gewond werden. Een der inzittende heeren was al ras den eersten schrik te boven en nat als een kat duwde hij het noodluik. dat juist boven den waterspiegel lag. open. Dat was de weg naar de vrijheid en één voor één kwamen de doornatte reizigers op deze wijze uit de bus. Allen werden met do meeste hulp terzijde gestaan door den heer Breed, machinist van het gemaal en diens echtgenoote. De onfortuinlijke passagiers werden, voor zoover mogelijk van droge kleeren voorzien en de inmiddels telefonisch gewaarschuwde Dr. Nan- ninga, die spoedig aanwezig was, verbond de won den. Do H.A.B.O. zorgde voor een ander vervoermid del, zoodat de reizigers na het noodzakelijk opont houd, hun weg konden vervolgen. Naar de heer Keetman, directeur van de H.A.B.O., ons verzekerde, zal alle schade, den passagiers over komen, worden vergoed. Ook de heer Breed, die eenige materieelo schade bekwam aan kleeden en vloerbedekking, zal worden schadeloos gesteld. Inmiddels verscheen de redding««wagen van de H.A.B.O. uit Winkel met het noodige personeel en met vereende krachten lukte het tenslotte de bus uit het water te hijschen. De schade aan dit ver voermiddel is niet groot. Onnoodig om te zeggen, dat er voor dit ongewone gebeuren groote belangstelling bestond. Het door gaand verkeer ondervond eenige vertraging. Nader onderzoek heeft uitgewezen, dat de slechte toestand, waarin ook hier de weg zich bevindt, en die moordend werkt op het mechanisme van motor en carrosserie, wel als de hoofdoorzaak van het on geluk, dat nog zoo goed is afgeloopen, moet worden beschouwd. VAN DEN RECHTEN WEG GEDWAALD. Maandagavond reed de heer H. de J., vertegenwoor diger van de firma S. alhier met den zakenauto langs de Grootesloot Tusschen Schagerbrug en St. Maartens brug liep 't stuur vast, zoodat de heei de J. van den rechten weg af raakte en met auto en al in de weg sloot geraakte. De chauffeur wist zich met een nat pak te redden. Aan de in den auto zijnde materialen werd door het wafer weinig of geen schade aange richt. De firma Blaauboer en Kossen takelde de wagen uit het natte element en vervoerde deze naar Schagen. DE WINKELFEESTEN Op de laatste vergadering van de Winkelweek-oom- missie is de laatste hand gelegd aan het programma voor de a.s. feesten. Na hetgeen reeds vermeld is, kan worden medegedeeld, dat na de officieele opening ten raad hui ze des middags een hinderniswedstrijd zal wor den gehouden op fietsen voor jongens en meisjes van 9 tot 12 jaar. Opgaven voor. dezen wedstrijd worden ingewacht bij den secretaris, den heer W. Gorter. Voor den Zondagavond en Maandagmiddag en -avond Eal het bekende muziekcorps van Winnubst zijn mede werking verleenen. De commissie zal zich In verbinding stellen met de verschillende buurtcommissies, om ook hare medewer king, evenals voorheen, te verzoeken. Vooral de bewoners van de Gracht, de plaats waar het gouden jubileum der Harddraverij gevierd zal wor den, zullen het zich zeer zeker tot een eer rekenen, dezen keer bijzonder goed voor den dag te komen. Wat zou Schagen, wanneer zoo aanstonds ook be woners uit Groningen en Friesland naar de feesten zul len komen, een bijzonder goeden Indruk maken, wan neer de hoofdstraat van Schagen wederom zoo'n fee- erieken aanblik biedt als zulks een vorige maal het geval was. Men begrijpe zijn tijd!. Ook de torenverlichting zal definitief doorgaan. Al met al is de winkelweek 1933 goed voorbereid en mogen wij nog slechts de verwachting uitspreken, dat het weer ons m de komende dagen gunstig mag we zen en dan... de vlaggen uit!' I BUURTVEKEEN. ,J>E MOLENSTRAAT^ Bovengenoemde vereeniging hield op Dinsdagavond leen algemeene vergadering ten huize van den heer J. Boon, onder voorzitterschap van den heer J. Jansen. Als punt van bespreking stond op de agenda ver meld: Bespreking eventueele festiviteiten in verband met de Schager Winkelweekfeesten 1933 en het SO-jarig bestaan der Kardd raverijvereeni ging. Na ampele bespreking werd besloten om na overleg met de winheiweekoommiseie, luister bfl te zetten aan t geheel. Br zullen volksfeesten worden gehouden, ter wijl ook de kinderen niet vergeten woiden. Het programma, dat binnenkort verschijnen aal, ml van een en ander uitvoerig melding maken. owweer. Hedennacht ontlastte zich boven Behagen «en on weer, dat nogal hevig was Om kwart voor twee vielen kort na elkaar eenige hardie slagen. Kort daarop dreef 't onweer af. Voor zoover ons bekend verooraaakte zware weer geen ongelukken, i Nauwelijks vier weken nadat Codos en Ross* door hun lange afstandsvlucht een wereldrecord op naam van een product der Blériot-fabrieken hebben ge bracht, kondigt Louis Blériot aan, dat hij zijn vlieg tuigfabrieken te Suresnes zal moeten sluiten wegens gebrek aan orders. Reeds geruimen tijd hadden de fa brieken nauwelijks iets te doen en waren er nog slechts tien man aan het werk. Nog meer korting salarissen rijkspersoneel. Wat de Regeering zal voorstellen. „De Volkskrant" weet te melden, dat de regeering zal voorstellen bij de reeds toegepaste tijdelijke kor tingen op de loonen en salarissen van het rijksper soneel nog eene, wederom tijdelijke, te voegen van vijf procent, zoowel voor de gehuwden als de onge- huwden. Bovendien wil de regeering de reeds bestaande extra-3 procent-korting voor de ongehuwden ver hoogen en wel met één procent meer voor elk jaar boven de 25-jarigen leeftijd tot een maximum extra korting voor ongehuwden zal zijn verkregen van tien procent op 32-jarigen en hoogeren leeftijd. Te lage loonen in de werkverschaffing te Haarlemmermeer? Het grondwerk van dea nieuwen weg In .handenarbeid, waardoor voor 150 werke- loozen arbeid. Het werk ligt nu stil op bevel der Organisatie. Eenigen tijd geleden is een begin gemaakt, aldus schrijft het Handelsblad, met het graaf werk van het 6 K.M. lange deel KruiswegVen- neperweg van den in aanleg zijnc'en rijksweg Am sterdam—Sassenheim. Nu ligt het werk weer stil. De grondwerkers hebben op last van hun organisatie, er voor bedankt, te werken voor een loon van f22 tot f28 per week. De burgemeester van Haarlemmermeer mr. A. Slob, die dezen grondarbeid voor 150 menschen hoeft mogelijk gemaakt door de aanneemster van het werk, de N.V. De Cycloop, te Amsterdam, voor het denkbeeld te winnen plaatselijke werkloozen te ge bruiken in plaats van mechanische kracht, is in de laatste raadsvergadering in zijn gemeente' van soc. democratische zijde heftig aangevallen, omdat hij zich door den aannemer zou hebben laten gebruiken om arbeiders beneden het loon te werven De heer Slob heeft op die aantijgingen in een uit voerig stuk aan den raad geantwoord. Wij hebben den burgemeester nog eens opgezocht en gevraagd hoe de zaak nu staat. Het werk ligt stil, zei mr. Slob, omdat de or ganisaties de werkloozen in de gemeente verboden hebben voor een loon van f22 tot f28 per week te werken. Nu zegt men natuurlijk allerlei onaange naams van mij dat hoort er zoo bij mar ik ben, toen ik vernam, dat 't werk gegund was, naar den aannemer gegaan, omdat ik dat in het belang van de werkloozen en van de gemeente achtte. We zitten hier met eenige honderden werkloozen, er is een tekort op de begrooting van f 170.000: de regeering eischt de ingrijpendste bezuinigingen, boe renarbeiders in den polder zijn tevreden als ze nog met f 18 tot f21 per week naar huis gaan. Ik was altijd in de veronderstelling, dat een goede arbeider liever werk heeft dan dat hij leegloopt en werkloo- zensteun ontvangt. Dus heb ik getracht een aantal menschen werk te verschaffen Ze zouden een loon ontvangen, belangrijk hooger dan dat van een boe renarbeider. Ze zijn ook aan het werk gegaan; maar de organisaties hebben het verder verboden. De aannemer wil zoo economisch mogelijk wer ken. een sterke rationalisatie toepassen; daarom eischt hij, dat de arbeiders hun volle werkkracht geven. Nu heeft men in den raad gezegd, dat de aannemer te laag heeft ingeschreven en het er nu uit moet halen en dat ik hem daarbij behulpzaam ben. Men uit zulke beschuldigingen met de grootste vrijmoe digheid en vraagt niet wat ik er eigenlijk mee te maken heb of de aannemer met zijn inschrijving kan uitkomen of niet. Ik heb gedacht aan werk voor werkloozen in de gemeente en ik het gedacht aan de gemeente-financiën. En ik meen nog, dat een ar beider met arbeidslust en arbeidsliefde in dezen moeilijken tijd liever zal werken voor f22 tot f28 per week dan dat hij steungeld ontvangt en den hee- len dag rondlummelt. Maar misschien vergis ik me." De rijkswaterstaat stelt een onderzoek in. De windhoos over Duiveland. Hulp gevraagd. Dinsdagmorgen kwam de Raad van Ouwerkerk bij een om maatregelen tot steun te beramen voor hen, die door den windhoos van Maandagavond aanzien lijke schade hebben geleden aan hun eigendommen. De Raad besloot een comité op te richten, teneinde gelden bijeen te zamelen. Een aantal jonge meisjes met bussen gewapend, collecteerden bij de passanten, die per auto, motor of rijwiel de geteisterde plaats komen bezoeken. De Raad besloot tot een algemeene oproep van het Nederlandsche volk door middel van de pers. De schade bedraagt eenige duizenden guldens. Willem Hartf Dezer dagen is op vijf en tachtigjarigen leeftijd te Antwerpen de vroeger zeer bekende tooneeldirecteur Willem Hart overleden. Hart bereisde ons land met zijn houten tent, van de eene kermis en jaarmarkt naar de andere, en was toen ook een trouw bezoeker van de Schager kermis en vele van onze grootste acteurs traden bij hem op: Louis en Frits Bouwmeester, Charles en Nap de la Mar en ontelbare anderen. De heer Hart is in allen eenvoud te Antwerpen ter aarde besteld. AANGEREDEN EN GEDOOD. Een vrachtauto uit de gemeente Zutphen reed Maandagavond op den weg naar Gorsel een 10-jarigen jongen aan. De knaap kwam met het hoofd op het asphalt terecht en was onmiddellijk dood. DUIKBOOT VOOR EEN PERSOON. Een Reuterbericht uit Wilna meldt, dat een leer ling van de technische school aldaar een kleine on derzeeboot heeft uitgevonden voor één persoon. Tijdens een proeftocht op de rivier Wilja, dook de jongen met de boot onder en bleef een uur lang on der water. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 752 m.M. Vooruitzichten: Ruw weer. Temperatuur: 12 gr. C. is 53 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. Schagen 3Petten 2, 11 uur. Schagen 2Karlingen 2, 1 uur. Schagen 1—Harlingen 1, 3 uur. ZONDAG 8 SEPTEMBER. Nederlaagwedstrijd Nieuwe Niedorp 1Schagen 1. VAN DE ELFTALCOMMISSIE. Schagen 1 en 2 werden gepubliceerd in ons blad van Dinsdag j.1. Schagen 3 ie als volgt samengesteld! Bijlsma T Brantenaar P Ruig Tjalkena C. Tump J. Broer S. Paulusma C. Kossen G. Lem H. Veenstra D Ruig. Reserves: D. Leeuwenkamp (achter)J. Boontjes (midden); A. Oosterbaan (voor). Als 'tkermis is in 'tland van Brabant. Oude kwesties worden uitgevochten. Het Noord-Brabantsche dorpje Heesch, dat den laat/i sten tijd een zekere vermaardheid gekregen heeft door de frissche discussies in de raadsvergadering, viert kermis, aldus bericht het Hdbld. Over die kermis zelf is reeds een en ander te doen geweest in verband met de afrastering van het terrein. Het was tot nu toe gewoonte, dat de spullen en kramen werden opgesteld op ©en weiland en gedeeltelijk op den verkeersweg, welke in onderhond is bij den Rijkswaterstaat. Dit jaar was aan het gemeentebestuur bericht, dat de rijksweg niet meer voor dit doel benut mocht wor den en dat het kermisterrein door afrastering afge scheiden moest zijn. De gemeenteraad weigerde dit verzoek in te willi gen, waarop de Rijkswaterstaat zelf de afrastering liet aanbrengen. De kennis wordt dus dit jaar op een afgesloten terrein gehouden. Maar de vreugde heeft er niet het minste onder te lijden. Integendeel; er wordt zoo uitbundig kermis gevierd, dat rijks- en gemeente politie de handen vol hebben. Eergisteravond is het op verscheidene plaatsen tot rumoerige tooneelen ge komen, doordat een aantal personen, na liet gebruik van een flinke hoeveelheid geestrijk vocht het noodig oordeelden oude kwesties uit te vechten. Bij zeven ingezetenen van het dorp werden alle ruiten ingewor pen en men verwacht, dat deze attentie hedenavond, het slot van de kermis, wanneer gewoonlijk alle re keningen vereffend worden, wel met een tegenpresta tie beantwoord zal worden. Groot spoorwegongeluk in China. Zestig dood en. Wraakoefening op de baanwerken. Uit Nantsjang, in de Chineesche provincie Kiangsi, wordt gemeld, dat in de nabijheid van een brug over de rivier de Slau een ernstig treinongeluk is ge beurd. Een sneltrein uit Kiangsi, die 500 leerlingen van de opleidingsschool voor officieren naar Kioekiang en Nantsjang vervoerde, om te dienen in de campagne tegen de roode Chineesche strijdkrachten, is ont spoord. Twee wagons met tweehonderd leerlingen vielen in de rivier. Totaal werden zestig passagiers gedood en tweehonderd gewond. De oorzaak van de ramp is, naar men zegt, te wij ten aan zorgeloosheid van de baanwerkers, die de rails gelegd hadden, doch ook acht men sabotage van den kant der roode strijdkrachten mogelijk. De passagiers, die ongedeerd gebleven waren, koel den hun woede op de baanwerkers, door zich van hen meester te maken en op staanden voet te executee- ren» UIT OUDE TIJDEN. In een klein Hongaarsch dorp, Kisalsovadsz geliee- ten, deed een herder een merkwaardige vondst. Ter wijl hij op een veld in de omgeving van het dorp, op bloote voeten achter zijn kudde liep, voelde hij plotseling een pijnlijken steek' in zijn voet. Hij buk te zich en zag de punt van een scherp voorwerp uit den grond steken. Toen hij de aarde had losgewoeld, kwam er een prachtig versierd rapier voor den dag, meer dan ©en meter lang. Bij nader onderzoek bleek het ©en kostbaar stuk wapensmeedkunst uit de 17de eeuw te zijn, afkomstig uit den oorlog tegen de Turken. Het bevindt zich thans in het Nationaal Museum te Boedapest, waar men ©en ander onderzoek naar den oorsprong zal instellen. Met den dood bekocht. Record-waanzin. Wolff meldt uit Essen, dat Ruth Litzig, het. meisje dat Zondagavond meer dood dan levend uit de Stau- see werd gehaald, na bijna 80 uur in het water te zijn geweest, Dinsdagnamiddag om vier uur, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Ze had een nieuw wereldrecord van 150 uur willen vestigenl In Bfsleben (Duitsehland) wordt een groot feest gevierd ter herdenking van den grooten protestant Maarten Luther. Een foto van de tribune tijdens de herdenkingsplechtigheid op het marktplein voor het Lathor-standbeeld, in tegenwoordigheid van den Rijksbisschop Miiiler.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5