VROUW, 0/X\ODt IS STERILISEEREN NOG DE MOEITE WAARD? Practisch en netjes! Wees opgewekt! tlBNl.BcRUBRcU ECONOMISCHE WIJZE VAN AANSCHAFTEN. door C. KELK. Vele huisvrouwen vragen zich thans meer dan voorheen af. waarom zij thans nog zelf groenten en vruchten zullen steriliseeren. De fabrieken produceeren alles, wat op dit gebied noodig is en men kan thans veel meer dan vroeger ervan verzekerd zijn, dat alle mogelijke hygiënische voorzorgsmaatregelen worden getroffen. Dank zij de bezuinigingswetten is men op dit gebied met reuzenschreden vooruitgegaan. Toch blijven er nog steeds huisvrouwen, die er aan gewend zijn, zelve te zorgen, dat kel der of provisiekast goed gevuld zijn, terwijl ook jonge huisvrouwtjes veelal gaarne zelf een wintervoorraad willen steriliseeren. De verzuchting, die men veelal hoort, is echter, dat de aanschaffing zoo buitengewoon duur is en dat de kosten hiervan niet opwegen tegen het voordeel. Zeker, wij geven gaarne toe, dat er aan een voorraad glazen en flesschen van eenige be- teekenis, vrij groote kosten verbonden zijn, maar men kan met weinig beginnen en dan successievelijk meer aanschaffen. Desnoods trekt men iedere maand een klein bedrag uit en begint met de aanschaffing van de ketel, zeef, lepels, enz., om dan telkens aan te vul len en zoodoende, wanneer de zomertijd daar is de beschikking te hebben over een kleine voorraad, die voor uitbreiding vastbaar is. In den inmaaktijd koopt men dan geen fles schen meer, doch besteedt het bepaalde be drag aan groenten, vruchten en suiker. Het geheele jaar door kan men de ledige jampotten bewaren, die weer uitstekend dienst doen voor de bereiding van eigen jam, marmelade of gelei, ja zelfs gebruikt kunnen worden voor het steriliseeren van vruchten en groenten. Augurken, uitjes, zoetzuur, chutney enz. kunnen in steenen potten, doch tevens in stop- flesschen worden geconserveerd, afgesloten met perkament of ook wel cellophaanpapier. Voor alles heeft men bij het steriliseeren noodig een luchtige, ruime keuken, daar vele vruchten „keukenluchtjes" tot zich trekken. Verder is een eerste vereischte, dat men slechts zeer zindelijke hulpmiddelen gebruikt, die vooraf uitgekookt zijn, een hoog gesloten schort draagt en om het hoofd een doek bindt, om te voorkomen, dat losse haren in groenten, vruchten of sap komen. De keukenweegschaal moet nauwkeurig de hoeveelheden aangeven, terwijl de steriliseer- ketel eveneens vooraf uitgekookt moet wor den. Bij het inmaken van vruchten heeft men een neteldoeksche lap noodig van 80 by 80 c.M., die eveneens wordt uitgekookt. Eventueel te gebruiken emaillepannen moe ten absoluut onbeschadigd zijn, mogen zelfs geen barstjes vertoonen. Metalen zeven mogen niet gebruikt worden, een paardeharen zeef met recht opstaanden kant is noodig. terwijl men tevens roestvrije messen moet gebruiken. Flesschen worden met sodawater uitge kookt en daarna onder stroomend water uit gespoeld en omgekeerd op schoone doeken gezet om uit te lekken; ook déksels en gum- miringen mogen niet worden vergeten. Waarop te letten. De glazenranden moeten - absoluut onbe schadigd zijn en men moet zich na het uitko ken overtuigen of er geen resten van gummi- ringen van een vorige inmaak op den rand zijn blijven plakken. Glazen mogen niet geheel tot den rand ge vuld worden, voor zij in het waterbad komen, daar zij dan veelal opengaan. Bij het koken zet de inhoud uit en komt dan tusschen ring en deksel. Men kan vooraf een kleine proef nemen, of de glazen goed sluiten, n.1. door in het glas een stukje papier te doen, dit aan te steken en daarna af te sluiten met ring en deksel. Is het glas in orde. dan gaat de vlam uit en zal het na het steriliseeren goed slui ten. De sluiting van glazen en flesschen is een belangrijk punt. Vanzelfsprekend is, dat men b.v. voor sapflesschen geen oude kurken ge bruikt, .omdat ze toch gelakt worden", doch gave, die men ten overvloede nog uitkookt. Ten slotte nog den raad om slechts eerste kwaliteit groenten en vruchten te sterilisee ren, daar deze slechts de moeite loonen. Wil men jamsoorten wat goedkooper maken, dan verwerkt men er b.v. rabarber door, waar door tevens het veelal overzoet zijn der jam soorten wordt voorkomen, terwijl ook toe-toe ging van een weinig citroensap zeer aan te be velen ia. VOOR ONZE KLEINEN. Vindt U dit geen aardig pakje voor onze kleinen? Het is 'n ideale dracht voor het strand, doch ook voor den tuin en overigens voor elke gelegenheid, waar onze kinde ren naar hartelust kunnen ravotten, is deze speelpyama 't aangewezen pakje. Een patroontje ervan kunt U aan vragen voor slechts 40 cent en wordt U onmiddellijk na ontvangst van Uw aanvrage toege zonden. LIEF MEISJESJURKJE. Nr. 7949. Effen kunstzijde met een zijstuk en volants van gebloemde en gemoesde zijde, is aller liefst voor dit jurkje. Ook kan men het maken van wit linnen of batist, dat men met moesjes of met motiefjes in allerlei kleuren borduurt met kruis of steelsteek. Het voor- en achterbaantje be staan uit een plat te plooi met eenige plooien ter weers zijden. Patronen stellen wjj gaarne ver- krijgaar onder Nr. 7949, voor meisjes van 4—7 jaar. Voor vlugge toezending wordt zorggedragen. 795f Blouse en rok. Wie voor weinig geld eens iets moois wil maken, vrage knippatroon 7956 aan, waar van wij hier een afbeelding geven. De rok is gemak kelijk te maken en bestaat uit zes baantjes, terwijl de ceintuur van de effen bovenstof gemaakt is en een eenvoudige gesp heeft. Een en ander wordt met knoo- p.en gegarneerd. Deze waschzijden blouse heeft aan de zijkanten van rug en voorpand groepen lingerie plooitjes, die al tijd een fijne gar neering geven. In- plaats van een shawl-kraag is hier een smalle kraag aangegeven die eindigt in bree- dere overslagen. Een smal gekleurd lint maakt het ge heel tot 'n jurk. Het lijfje reikt tot de taille, en is aan een puntig bovenstuk gezet Deze rok en blou se kunnen zoowel door meer gezette figuren als door jonge meisjes wor den gedragen. Patronen ervoor lieten wij tot en met maat 52 ontwerpen, en kunnen onder Nr. 7956 worden aangevraagd. Een gekleed vest. Zeer modern en gemakkelijk is het geklee- de vest Nr. 7954, hetgeen de meeste dames vrijwel wat vreemd zal voorkomen, doch bij De moderne ringen. De vrouw van tegenwoordig heeft wel een beel ander soort sieraden dan onze moeders en grootmoeders hadden. Men ziet ze nog wel eens een enkele keer, die prachtige, oude sie raden, waar de diamanten geheel in zilver zijn gezet, en die schitteren zooals toch alleen echte diamanten dat kunnen. Het is oen echt na-oorlogscb verschijnsel, dat men begon met de halskettingen en de steenen in ringen en armban den te nemen van „strass", het zoogenaamde bergkristal. Dat wordt evenals de diaman ten en briljanten in facetten geslepen en schittert ook zeer. Vooral bij electrisch licht valt dit op, maar de gloed is an ders, niet zoo helder als van echte diamanten, meer staal blauw van kleur. Toen nu de malaise kwam en de vrouwen het niet zonder sieraden wil den of konden stellen, hebben vernuftige fabrikanten chroom sieraden in den handel gebracht veelal met kralen of-celluloid bewerkt. Deze kettingen hebben van het begin af aan veel opgang gemaakt en dat zal waarschijnlijk wel daarin zitten, dat de prijs zoo billijk is. dat de vrouw voor iedere japon die zij heeft, in bij passende kleur kettingen, armbanden en wat. zij verder maar wil, kan krijgen Behalve echter dit soort sieraden heeft men voor de vrouwen, met iets meer gevulde beurzen de half-edelsteenen in de sieraden verwerkt Jade, malachiet, synthetische robij nen en smaragden, opalen en maansteenen, wij kennen ze allemaal. Zij zijn soms toch nog tamelijk kostbaar, maar niet in vergelijking met de echte edelsteenen. De synthetische robijn en saffier ziet men tamelijk veel in ringen dragen Deze steenen zou men ook kunstmatige steenen kunnen noemen Men gaat daar als volgt mee te werk. Bij het maken van sieraden, waarin robijnen en saffieren worden aangebracht, moeten de ze soms op maat geslepen worden en de ruw gevonden steenen moeten heelemaal nog wor den gefatsoeneerd. Vanzelfsprekend slijpt men er dan kleine stukjes af. Deze uiterst kleine deeltjes nu worden tot poeder gemalen en met een soort van bindmiddel weer tesamen gevoegd, tot men dus een kunstmatige steen krijgt, waarin wel degelijk stukjes echte steen zitten. Zoo'n steen wordt dan even nageslepen hoewel hij meestal in den gewenschten vorm wordt gegoten en de steen is voor het gebruik gereed. Onze teekening laat u een twaalftal ringen zien van zeer moderne zettingen, waarbij ech ter de diamant wel een hoofdrol vervult. De bovenste drie zijn met briljanten bezet, ter wijl nummer vier in het midden een diamant heeft, waaromheen saffieren zijn gezet. Op de onze jonge 'meisjes wel in den smaak zal val len. Wij plaatsen het trouwens op verzoek van enkele onzer lezeressen! Bij koud weer is het zeer practisch om op dc wandeling over een zomerjapon of blouse vel een vest te dragen. Men kan het van ef fen of fijn gestreepte stof maken, naar ge lang het bij de japonnen past. Voor kouder weer is tricotstof of fluweel aan te bevelen. Het model krijgt een min of meer aangeslo ten vouw door de plooitjes op zijde, die men op kan stikken. Indien men moeite heeft met het maken der zakjes, kunnen deze ook opgestikt worden, desnoods alleen links. Slui ting met knoopjes en knoopsgaten. Patronen in alle gewenschte maten stellen wij gaarne beschikbaar. tweede rij is de eerste ring van een diamant en een saffier voorzien, de tweede heeft in het hart een smaragd, waaromheen twee ran den van kleine diamantjes, de derde heeft weer twee briljanten en de vierde een robijn in het hart en daaromheen hoekjes van dia mant. De derde rij heeft als eerste ring een saffier in het midden en twee diamanten er naast, de tweede ring heeft een middenstuk van jade, met een rand van diamantjes, de derde ring is een robijn in het midden met aan iedere zijde een diamant, terwijl tenslotte de laatste een groote diamant is, waaromheen robijntjes zijn gezet. Al deze steenen kunnen ook vervangen wor den door de hierboven beschreven half-edel- steenen, die soms zoo mooi zijn, dat zij bijna niet van echte zijn te onderscheiden. Veel komt het er trouwens op aan, hoe de ring zelf bewerkt is. Een mooie platinaring is op zichzelf al een kostbaarheid, terwijl een gouden ring, die door een kunstenaar is ont worpen, de steenen zeer tot hun recht zal la ten komen. Als het voor uw beurs eenigszins mogelijk is. koop dan liever een ring van echt goud of platina met een echte- of halfedelsteen, in plaats van uw vingers vol te steken met de goedkoope chroomringen. Moderne gastvrijheid. Eten niet meer hoofdzaak. In vroeger tijden werd de deugd van „gast vrijheid" veel meer beoefend dan tegenwoor dig. In den oorlogstijd vooral kreeg de gast vrijheid menige gevoelige knauw. Het primi tieve instinct „ieder voor zioh" kwam vooral in de moeilijke distributiejaren, waar het om voedsel en nog eens voedsel ging. sterk naar voren en deed de meesten hun kasten angst vallig gesloten houden, daar ze vrees hadden ■oor nog schaarscher en bekrompener dagen Om het pijnlijke van de situatie uit den weg te ruimen, verlegde men dikwijls bijeenkom sten van de beide „homes" naar een derde plaats Maar de gastvrijheid bloeide weer op in de latere na-oorlogsjaren, want de Hollan der is niet voor niets beroemd om zijn gast vrijheid. De oude geaardheid kwam weer bo ven. Wel is de gastvrijheid in een nieuw kleed gestoken. Wij stellen „het eten" niet meer als hoofdzaak, ais het voornaamste punt, maar we eerbiedigen de gevoelens van den moder nen gast, die niet uitgenoodigd wenscht te worden om voor z'n genoegen eens te kunnen eten en om eens „volgestopt" te worden. Ver geef me deze obscure uitdrukking, maar de gastvrijheid der oude tijden had er veel van alsof dat het eenige motief der vrienden-bij eenkomsten was. De nieuwe gastvrijheid beschouwt de ver- verschingenseries als „bijzaak" Dat beteekent natuurlijk niet, dat het „eten" onverzorgd moet worden aangeboden. Neen, dc wijze van voorzetten is juist het persoon lijk cachet wat men aan een feestdisch vermag te geven. Die wijze moet een hulde zijn aan de gasten. En daaraan wordt thans de meeste zorg besteed en met reden. Wij moderne raen- schen zijn gevoelig voor atmosfeer. Onze smaak is zoo verfijnd, dat wij onmogelijk ge noegen zouden kunnen scheppen in zoo'n ou- derwetsche Hollandsch-Vlaamsche smulpartij. EEN FRAAIE WANDELJAPON. Ook voor gezette figuren. Nr. 7938. Voor dit eenvoudige model wandeljapon, kan dunne fantasiestof, doch beter nog crêps de chine gekozen worden. Men kan onder de mantel nog een lichte zij den blouse dragen, die dan midden voor te zien komt en waarvan de mouwen eveneent uit de korte man telmouwen ke rnen. Een ande ra oplossing is echter om bij warm weer. als men gaarne zoo luchtig mogelijk gekleed, is met drukknoopen een licht vest In de mantel te bevesti gen, terwijl in de mouwen van de zelfde zijde lichte reepen worden ge- r regen, zooals de afbeelding te zien geeft. Het model is niet getailleerd, dus gemakkelijk zelf te maken. De breede revers en het gladde schootje dragen er toe bij, het model ook door gezette dames geschikt te maken. De twee- baans rok heeft vóór en achter een vrij bree de stolpplooi. Patronen stellen wij gaarne beschikbaar ia alle maten onder Nr. 7938. Het maken van ds japon kunnen wij onze lezeressen zeer aanbe velen. Men kan niet altijd zijn goed humeur be houden. Als 's morgens het ontbijt moet wor den klaar gemaakt, de kinderen worden aan gekleed, de melkboer, die ongeduldig te bel len staat, moet worden geholpen, en er juist een boodschap komt, dat het dagmeisje ziek is en u niet op haar hulp kunt rekenen... als tot overmaat van smart uw jongste uit de kinderstoel valt en uw oudste, uit hulpvaar- dikheid de theepot over de tafel gooit, als manlief moppert, dat er papieren weg zijn, die gisterenavond nog op zijn bureau lagen en uw groote kinderen u er aan herinneren, dat zij naar school moeten... Niets begrijpelijker dan dat ge radeloos uw hoofd in de handen steunt en kreunt van ake ligheid en wanhoop. Maar wat helpt dat? Moet ge nu bij het geschrei van uw kleuters nog het gejammer van uzelf voegen? Pro beer den toestand onder de oogen te zien en... onder de duim te krijgen! Tracht orde te brengen in de meer dan vreeselijke chaos. Biedt het hoofd aan de si tuatie... en gij hebt het reeds gewonnen, ge zult er boven komen te staan. Als ge de goede eigenschap aankweekt een toestand, hoe benard, hoe onaangenaam ook, vrijmoe dig onder de oogen te zien, krijgt ge ook meer en meer de gave van handelend optreden. Ge leert vlug denken, ontwarren, onderscheiden. Laat de grootsten uwer kinderen, zooveel het mogelijk is, u hierbij helpen. Zet ze allen aan het werk. Laat hen vroeg leeren voor zich zelf te zorgen en zoo de tijd het toelaat ook nog gedeeltelijk voor hun kleine broertjes en zusjes. Het verlicht u bij het moeilijke werk van huisvrouw en moeder en uw opgewekt heid zal 't op deze manier langer uithouden. Men kan het nu eenmaal niet volmaakt heb ben op de wered, maar we kunnen wel baas blijven over ons goed humeur. Behoudt uw opgewektheid en het goede van het leven is aan u. HET AANVRAGEN VAN KNIP- PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijslultlng van f 0.58 tn postzegels voor japonnen en f 0.30 voor brelpatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5 b. 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knippatronendlenst te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden. MAAK ZELF UW KLEEREN. Goedkoop, gemakkelijk en prettig, ziedaar de voordeelen, die het zelfmaken onzer klee- ren voor ons vrouwen oplevert. Dikwijls krijgen wij brieven van lezeressen, die ons hierover schrijven. En inderdaad, in het zelfmaken van onze kleeren zit veel pret tigs, vooral wanneer een japonnetje goed uit valt. De voldoening over het eigen werk is in zulk een geval des te grooter. Behalve dit, mogen wij in dezen tijd niet uit het oog verliezen, dat het zelf maken van ae in ons gezin benoodigde kleeren vele voor deelen oplevert, hetgeen menige huisvrouw wel te pas komt. Er zijn tegenwoordig zooveel stoffen te koop, dat wij keus genoeg hebben, wanneer wij iets aardigs willen maken. Voor goede adressen van stoffenhandelaren verwijzen wij U naar onze adverteerders, waar U, indien U daar de stof voor een benoodigd patroon koopt zeker goed geraden zult worden. Moch ten er dan nog problemen zijn, dan kunt U altijd bij onze moderedactrice terecht. Deze is steeds bereid U met raad en daad bij te staan en alle vragen te beantwoorden, mits postzegel voor antwoord wordt ingesloten. Voile ondergoed. Voile ondergoed is goedkoop, sterk en gemakkelijk te wasschen; het eenige na deel is, dat men het niet kan dragen bij een doorschijnende japon. Voor de gar neering kan men volstaan met een eenige centimeters breede open zoom. Waar voilo tamelijk sterk krimpt, is het aan te be velen, het in water te dompelen en te laten drogen, voordat men het gaat knip pen. Langs de zelfkanten worden 2 c.M. breede strooken afgeknipt voor de schou derbandjes; de binnenzijde wordt omge slagen, maar de zelfkant niet. Deze schou derbandjes gaan veel langer mee dan linten.

Schager Courant | 1933 | | pagina 8