iliiiiti muts- limttilii-1 Lailliitllii Boerderijbrand Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Nieuwe wedloop in bewapening. Duitsche communisten onmogelijk gemaakt Amerika's oostkust door orkaan geteisterd. Amerikaansch stoomschip in nood. Ghandi eet weer. Opwinding in Andorra. Gerecht bij paardenrennen in N.-Afrika. Stad in Mandsjoerije geplunderd. Ongewenschte gasten. Vrouw uit den trein gesprongen. Raadsleden afgezet Geen ziekte van Weil te Alkmaar. in Koegras. Korting salarissen rijkspersoneel. Donderdag 24 Augustus 1933. schager 76ste Jaargang No. 9335 cTmant. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoraend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno.' inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.}. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BIDDEN. Engelands plannen inzake vlootnitbreiding V.D. verneemt uit Londen: De maritieme medewerker van de „Daily Tele- graph" verklaart in een artikel, dat de vlootpro- gramma's van Amerika, Japan, Frankrijk en Italië, de Engelsche maritieme autoriteiten dwingen maat regelen te nemen om een verdere verzwakking van de Engelsche zeestrijdkrachten te voorkomen. De regeering zou in verband hiermede nog voor de indiening van de nieuwe begrooting met een nieuwe vloot.- en verdedigmgswet komen Men ver wacht, dat de admiraliteit de volgende eischen zal stellen om aan de behooften van de marine te vol doen: 25 nieuwe kruisers, die in grootte en uitrusting gelijkwaardig zijn aan de beste buitenlandsche krui sers. Een jaarlijksch contingent van 15 tot 18 torpedo- Iagers om den achterstand van Engeland in deze ;lasse in te halen. Een uitgebreid program voor duikbooten. Belangrijke versterking van het maritieme vlie gerscorps. Vermeerdering van het personeel der marine met minstens 10.000 man en uitbreiding van de vloot- manoeuvres. In het artikel wordt verder verklaard, dat naar verhouding de Engelsche vloot thans niet 3terker is dan 150 jaar geleden. Vooral bt»t Amerikaansche vlootprograra heeft Engeland zeer verrast, daar men aangenomen had, dat de Amerikanen de grootste waarde zouden hechten aan een ontwapening ter zee. Nader uit Washington: Omtrent'de besprekingen tusschen Roosevelt en Norman Davis wordt nog gemeld dat de regeering der Vereenigde Staten op de aanstaande zitting van de ontwapeningsconferentie te GenAve zal voor stellen, dat het Fransche voorstel inzake het toe zicht op de ontwapening principieel in het voorstel van MacDonald zal worden opgenomen. Aan de Fransche eischen inzake veiligheid zou dnor conces sies inzake de verdedigingswapeningen als vestingen, enz., tegemoet gekomen worden. Radiotoestellen in beslag genomen. Communisten mogen Moskou niet meer hooren. Op last van de politieautoriteiten te Dortmund zijn Dinsdag in het. regeeringsdistrict Arnsberg bij alle communisten de radiotoestellen, welke geschikt waren voor het hooren van Russische zenders, in beslag ge nomen Deze maatregel was volgens het W. B. nood zakelijk, omdat de aanhangers der K. P. D. van de communistische propaganda van Moskou gebruik maakten voor het organiseeren van vergaderingen in de huiskamers. De betrokkenen worden in de gelegenheid gesteld onder controle der overheid het radiotoestel tegen een kleiner in te ruilen, dat uitsluitend geschikt is voor het ten gehoore brengen van den zender Langen- berg. Deze verzachting van den genomen maatregel, voegt Wolff er bij, heeft haar grond hierin, dat het niet de bedoeling is den aanhangers der K. P. D. de deelneming aan de Duitsche uitzendingen onmogelijk te maken. Communistisch drukwerk in beslag geno men. Twintig personen naar concentra tiekamp. Bij de „Deutsche Telephonwerke A.G." in Berlijn is communistisch drukwerk in beslag genomen. Twintig personen, onder wie vijf vrouwen, werden in arrest genomen en naar het concentratiekamp overgebracht. Ook arrestaties in Heidelberg. Ook in Heidelberg en omgeving werden huiszoe kingen bij communistische leiders gedaan en tal van drukwerken in beslag genomen. Veertig personen werden gearresteerd. Oud-minister nit hechtenis ontslagen. De vroegere Rijksminister dr. Hermes, die zich se dert Maart in rveventieve hechtenis bevond, is naar V.D. meldt, thans op vrije voeten gesteld. De schade op vele millioenen geschat. .Een orkaan heeft, naar Reuter uit Norfolk in Vir- ginië meldt, een schade van een millioen aangericht in de badplaats Virginia Beach. De orkaan woedde langs de geheele Oostkust tot zelfs in Washington, waar in de nabijheid van het Witte Huis boomen werden ontworteld en de stra ten onder water liepen. Berichten van gelijken aard komen uit Virgmia en Noord-Carolina. De totale schadt in de getroffen streken wordt op vele millioenen dollars geschat. Een deel van het voorschip weggeslagen. Veertig passagiers aan boord. V.D. verneemt uit New York: Het pasagiers-stoomschip „Madison" van de Holt- Domino Line heeft radiotelegrafisch om hulp verzocht. Het schip zendt S.O.S.-beriohten uit. De „Madison" be vindt zich in de nabijheid van Cape Charles (Virginia). De hevige storm heeft het schip zwaar beschadigd. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. Volgens een nader Reuterbericht heeft de „Madison" die zich bij Cape Charles (Virginia) bevindt en radio- telegrafisch om hulp verzocht, omstreeks veertig passa giers aan boord. Er woedde een orkaan Een deel van het voorschip is weggeslagen. Twee Amerikaansche kustvaartuigen zijn bij de „Madison" aangekomien. „Madison" op eigen kracht op weg naar Norfolk. Nader verneemt V-D. uit New York: Na acht uren is het gelukt, de „Madison" van de Hol Domino Line, dat door een hevigen storm ernstige averij had opgeloopen, zoodanig te herstellen, dat het schip op eigen kracht langzaam kon opstoomen naar Norfolk. Het schip wordt geëscorteerd door een torpe- dobootjager en een schip van de kustwacht. Uit Bombay, 23 Aug. (V.D.): Na zijn invrijheid stelling (zooals elders in dit blad gemeld), is Gandhi naar het huis van Lady Thackersey gebracht, waar hij reeds gedurende zijn vasten in Mei drie weken heelt doorgebracht. Gandhi heeft weer wat voedsel tot zich genomen. V.D. verneemt uit Parijs: In den kleinen Pyre- neënstaat Andorra heerscht in de laatste dagen ze kere opwinding als gevolg van de aanwezigheid van de Fransche gendarmen. Dinsdag moest een op de groote markt belegde bijeenkomst door de gendarme rie worden ontbonden. Bovendien zouden Spaansche communisten pogingen doen een staking uit te lok ken. De bij beschikking van den Franschen staatspresi dent en waarschijnlijk ook van den bisschop van Ur- gel, die gemeenschappelijk de souvereiniteit over An dorra uitoefenen, afgezette algemeene raad, weigert de sleutels uit te leveren. Uit Spaansche bron verluidt, dat de afgezette alge meene raad een protesttelegram heeft gericht aan den Volkenbond, zoomede aan den president der Fransche Republiek en den bisschop van Urgel. EEN DOODE, DRIE GEWONDEN. Tijdens de paardenrennen bij Constantine in Algerije is het tot een bloedige botsing gekomen tusschen inboorlingen en een Franschen gendarme, die de in boorlingen in overeenstemming met de voorschriften een plaats aanwees. Toen de gendarme den naam van een der wederspannigen wilde noteeren, viel de me nigte hem aan. Hij loste daarop twee waarschuwings schoten. Daar dit geen uitwerking had, was hij ge dwongen, op de menigte te schieten. Een inboorling werd gedood en drie gewond. De gendarme zelf werd door stokslagen en steenen aan het hoofd gewond. RUIM 50 CHINEESCHE KOOPLIEDEN ONTVOERD Reuter seint uit Charbin, dat Chineesche kooplieden en burgers door nieuwe bandietenr-overvallen worden geterroriseerd. Een bende van 300 haveloos gekleede roovers, wei-bewapend met mitrailleuses en geweren, deed plotseling een overval op de kleine stad Erho op 30 K.M. ten Oosten van Hainin. Zij plunderden de stad en onvoerden 53 der rijkste Ohineesche kooplieden. Even snel als zij gekomen waren verdwenen zij, te midden van het geweeklaag der van alles beroofde vrou wen en kinderen. De Chineezen zullen in de schuil plaatsen van de roovers in de bergen worden vast gehouden om losgeld voor hen te krijgen. De roovers moeten deserteurs zijn van een of ander leger, daar zij moderne wapens hebben. DE MUNITIEBRAND TE RIJSSEL. Opnieuw ondergrondsche vuurhaard. Een granaat ontploft. De brand in het ondergrondsche munitiedepot te Aire aan de Leie nabij Rijsel, is, volgens een be richt weer opgelaaid, zoodat er nieuwe maatregelen moesten worden genomen. Bij de opruimingswerk zaamheden ontplofte een granaat; een Russische arbeider werd zoo ernstig gewond, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. VoorUopig zijn de op- ruimingswerk gestaakt, daar men verdere ontplof fingen vreest. Speciaal toezicht op buitenlanders die met onderscheidingsteekenen rondloo. pen. Het uniformverbod is nog geen wet en de daarin aangekondigde bepalingen kunnen dus nog niet wor den toegepast op Nederlanders. Tegenover buitenlan ders staat de wetgever echter wat anders. Zij genieten weliswaar gelijke bescherming in de wet als de Neder landers, maar de Vreemdelingenwet geeft den autori teiten de bevoegdheid „ongewenschte vreemdelingen" het land uit te zetten. De minister van Justitie heeft nu aan de commis sarissen van politie in ons land doen weten, dat zij in het bijzonder moeten letten op buitenlanders, die uni formen of onderscheidingsteekenen dragen, zooals in het aangekondigde wetsontwerp worden bedoeld; on derscheidingsteekenen dua, die kennelijk een politieke bedoeling hebben. Vreemdelingen, die zulke onderscheidingsteekenen dra gen, zullen worden gewaarschuwd de distinctieven af te leggen. Voldoen zij daaraan na herhaalde waarschu wing niet, dan zullen zij, als „ongewenscht vreemde ling" over de grens worden geleid. Van de waarschuwingen zal een kaartregister worden aangelegd. Op het Nijmeegsche geval slaat de circulaire niet, daar waren het Nederlanders, uit Duitschland in uni form en dus niet buitenlanders. Aan de gevolgen overleden. Gistermorgen is de 22-jarige gehuwde mej. W. Balk uit Garnwerd, te Sauwerd in de provincie Gronin gen, op den trein gestapt, in de meening, dat deze te Middelstum, dat het doel harer reis was, zou stop pen. De trein passeerde echter deze halteplaats. Men vermoedt dat zij daarop van het voorbalcon is ge sprongen, althans eenigen tijd later werd zij bewus- telaos langs de rails gevonden. In zorgwekkenden toestand is zij overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen, waar zij gistermiddag te half zes is overleden. Ingevolge verboden levering en onver- eenigbaarheid van functies. Ged. Staten van Noordholland hebben van hun raadslidmaatschap te Wormerveer vervallen ver klaard de heeren P. P. Roodzant en P. Klinkenberg, ingevolge verboden levering en onvereenigbaarheid van functies. De heer J. P. Roodzant was directeur van de melk fabriek in Wormerveer en had leveringen gedaan aan het Gemeentelijk Ziekenhuis te Wormerveer, terwijl de heer P. Klinkenberg, eveneens raadslid, tevens de functie van brandweercongmandant bekleedde. Er liepen de laatste dagen geruchten, dat te Alk maar de ziekte van Weil geconstateerd was. In verband daarmede had de Al km. Crt zich tot den behandelenden geneesheer van den zieke ge wend, die echter verzocht met de publicatie van een en ander te willen wachten tot het bloedonderzoek in het Centraal laboratorium voor de Volksgezond heid te Utrecht uitgemaakt had of hier inderdaad van de ziekte van Weil sprake was. Inmiddels was geconstateerd, dat er verscheidene zieken te Alkmaar zijn, die min of meer verschijn selen vertoonen, welke de ziekte van Weil doen ver moeden w.o. evenwel een patiënte is, niet n i e t ge zwommen heeft, waardoor de mogelijkheid dat men hier inderdaad met de ziekte van Weil te doen heeft, minder groot werd. Intusschen had de patiënt, die de sterkste ver schijnselen vertoonde, in zee en in de Bergermeer gezwommen, zoodat er vrees bestond, dat het water van de Bergermeer besmet was, wat voorzichtigen dezer dagen van zwemmen heeft terug gehouden. De directie van het familiebad deelde echter Za terdag reeds mede, dat zij het zeer onwaarschijnlijk achtte dat het bad besmet zou zijn, daar het water geregeld onderzocht wordt en nog zeer kort geleden in orde was bevonden. Inmiddels werdén te Bergen ook van overheidswege de maatregelen genomen, welke in omstandigheden als deze geboden waren. Evenwel diende ook de meening van den di recteur van den G.G.D. aldaar gaf dat als zijn mee ning te kennen vóór alles het aivies van het Utrechtsche laboratorium te worden afgewacht, wat niet zoo spoedig verwacht kon worden. Een onder zoek toch duurt minstens 2 maal 24 uur, een kweek- proef zelfs 8 tot 14 dagen. Gistermorgen kon de behandelende geneesheer de finitief mededeelen, dat te Utrecht geconstateerd was, dat de verdachte patiënt niet door de ziekte van Weil is geinfecteerd. Er bestaat geen enkel bezwaar van het familiebad in de Bergermeer waarvan het water voortdurend gecontroleerd wordt gebruik te blijven maken, al dus bovengenoemd blad. Hooibroei de ommaak. Woensdagmorgen om ongeveer kwart voor twaalf werd door de bewoners brand ontdekt in de boer derij, eigdxom van den heèr J. Zander en bewoond door diens schoonzoon, den heer J. de Graaf, De boerderij, welke een flink vierkant groot is, is ge legen bij Westeinde aan den Rijksstraatweg. Direct na het uitbreken van den brand werd alarm ge maakt en riep men de hulp in van de brandweer der gemeente Callantsoog. Het vuur greep met razende snelheid om zich heen, zoodat slechts enkele klei nigheden konden worden gered. Toen de brandweer met de handspuit arriveerde, viel er niets meer te redden. De boerderij met inventaris ging geheel in vlam men op en beperkte men zich tot het beveiligen van schuren en hooiberg en het omhalen der muur- resten. Verzekering, welke niet hoog is, dekt de schade. Zoo kon de voorbijganger langs het kanaal giste ren twee rookende puinhoopen aantreffen van afge brande boerderijen (de tweede die van de boerderij van Tijsen). Toen we op de plaats van den brand aankwamen werkten 8 mannen aan de handspuit,, die een arm zalig straaltje water gaf. De spuitgast, die de eenig- ste slang bediende, liep rond om waar noodig water in het vuur te werpen. De kracht van het opge pompte water was zóó gering, dat de spuitgast niet meer dan 3 meter van de vuurhaard verwijderd kon zijn, wilde hij wat effect sorteeren. Dat gen zoodanige spuit onvoldoende is voor het platteland met zijn vele en groote boerderijen, behoeft wsl niet gezegd, ofschoon direct moet worden toegegeven, dat, wilde men hiertegen voldoende beveiligd te zijn, de hieraan te stellen eischen ver boven de draagkracht der klei ne gemeenten uitgaan. Voorts viel het ons op, dat de nieuwsgieringen niet op afstand werden gehou den door de politie. Tot in de onmiddellijke nabij heid van het brandende huis stonden de kijklustigea De oorzaak van den brand is ongetwijfeld hooi broei. VOORBARIG BERICHT Van bevoegde zijde verneemt het „Hsbl." dat het bericht van de „Volkscourant" omtrent verdere korting op salarissen van het Rijkspersoneel voorbarig is; plannen, die daarop betrekking hebben zijn nog in onderzoek. Bovendien geeft het bericht onvolledig weer wat die plannen inhouden. Dl PHTERITIS-EPIDEZVIIE OP SPAANSCH E ELAND» Zeer veel slachtoffers. Reuter seint uit Buenos Aires: Naar het afgelegen stadje Santa Isabel op het Spaansche eiland Fernando Poo in de Golf van Gul- nea is per vliegtuig vaccin tegen diphteritis gezonden. Onder de twee duizend zielen tellende bevolking heeft deze ziekte een groot aantal slachtoffers gemaakt. De naastbijzijnde dokter bevindt zich op 130 mijlen afstand van het plaatsje, dat niet per spoor fce berei ken is. DORPEN DOOR INWONERS VERLATEN. Naar onbekende oorden vertrokken. De geruchten, aldus luidt een V. D.-benicht, dat groote deelen van Syrië door de bewoners zijn verla ten, worden thans bevestigd. Benige belastingambte naren hebben kort geleden een bezoek gebracht het gebied ten Oosten van het district Aleppo om daar achterstallige belastingen te innen. Zjj moesten ongeveer driehonderd dorpen bezoeken, doch gemeld wordt, dat zij deze dorpen geheel verlaten vonden. Tot dusver kon niet worden vastgesteld, waarheen de dorp bewoners zioh begeven hadden. LIJK NA 10 JAAR GEVONDEN. In de Zwitsersche bergen. In het Lotschendal op den Langgletscher is het lijk gevonden van een ongeveer 40-jarig man. dat daar van 10 tot 15 jaar in het ijs mr et hebben gele gen. Het lijk is nog niet geidentificeerd. BRANDSTICHTINGEN OP HET RUSSISCHE PLATTELAND. In verschillende streken graanschoven door brand vernield. Reuter meldt uit Helsingfors: Volgens berichten uit Moskou zijn in verschillende deelen der Sowjet- Unie graanschoven, die gereed stonden om gedorscht te worden, door brand vernield. Men verdenkt ontsla gen landbouwers uit de collectieve bedrijven er .vanj ze in brand te hebben gestoken.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1