Alientn Nlms- Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Onrust in Ierland. LEGERUITBRE1D1NG IN OOSTENRIJK. De aanslag op den Lutine-toren. Auto gestolen. Het ongeluk op den Mont Blanc. Een onaangenaam avontuur in Duitschland. De staking der Fransche binnenschippers. Botsing tusschen twee Spaansche schepen. De saneering van het Bloembollenbedrijf. Plechtigheden bij het Niederwald monument te Ruedesheim. Dinsdag 29 Augustus 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9337 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- fcentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. De opmarsch der blauwhemden In Cork verhinderd. Mislukte pogingen van ge neraal O'Duffy. Dublin, 28 Aug. (V.D.). Van de door generaal ODuffy aangekondigde groote betooging van blauw hemden in het graafschap Cork is niets terecht ge komen. De regeering had uitvoerige politiemaatrege len genomen en slechts door de politie om den tuin te leiden slaagde O'Duffy erin, een korte toespraak tot eenige duizenden blauwhemden te houden. O'DUFFY. De politie verwachtte, dat de betooging, zooals werd aangekondigd, zou worden gehouden te Beal-na- Blath, een eenzame bergstreek, waar indertijd Col- lins werd doodgeschoten. De geheele omgeving van Beal-na-Blath was door de blauwhemden in strijd met de publieke aankondiging, in stilte bevel had den gekregen, zich te verzamelen in het stadje Ban don. Ongeveer 50C0 blauwhemden kwamen daar bij een. Generaal O'Duffy arriveerde met eenige andore le den van de leiding en stapte in een hotel af. Geheel onverwacht vertrok hij plotseling met eenige aan hangers in twee auto's, achtervolgd door politie, die hem echter op de bochtige bergwegen spoedig uit het oog verloor. Zoo zag hij kans ongemerkt van een an deren kant Bandon binnen to komen en een rede te houden, die echte rspoedig door de komst der politie moest worden afgebroken. Naderhand begaf O'Duffy zich naar Beal-na-Blath en wilde de buiten het politiecordon verzamelde me nigte toespreken, doch ook hier greep de politie in. Een gevolg van Dultschland's optreden. Weenen, 28 Aug. Ter gelegenheid van een vlag- geninwijding heeft de Oostenrijkschc minister van defensie een nieuw legersystcem aangekondigd. Nog deze week aldus Vaugoin zal do reorganisatie worden gepublicered. Naast het Bondsleger zal een korps soldaten met den korten diensttijd van een half jaar worden ingesteld. Reeds zeer binnenkort zullen de lichtingen plaats hebben. Ieder jaar zullen 8000 tot 10.000 soldaten voor dit korps worden opgeroepen. Naast het bondsleger zal weldra een tweede leger ontstaan onder leiding van officieren en onderoffi cieren van het Bondsleger. De minister legde er den nadruk op, dat het hem gelukt was, deze concessie voor Oostenrijk te verwerven. Daarmede is de eerste stap op den weg naar den algemeenen dienstplicht gedaan. Sprekende over do verhouding tusschen Oostenrijk en Duitschland verklaarde Vaugoin: „Terwijl Oos tenrijk in de geheele wereld steeds meer achting en aandien geniet, moeten wij met leedwezen constatee- ren, dat door lieden uit het broederrijk steeds weer de meest ongelooflijke intriges worden gesmeed. Tot dusver zijn wij beschaafd opgetreden en wij hopen dat te kunnen blijven doen, want wij me en en, dat wij een beschaafd volk regeeren en dat wij de verblinden weder kunnen terugleiden. Wanneer het echter op deze wijze niet lukt, zullen wij streng optreden. Dat kunnen zij, wien het aangaat, zich voor gezegd hou den." Maar intusschen zien we alsom uitbreiding, inplaats van beperking der oorlogsmiddelen. (Zie ook pagina 1 van Tweede Blad.) Onderzoek der Justitie. Uit Terschelling, 28 Augustus. In verband met den vermeenden aanslag op den Lutine-toren is he den de Officier van Justitie te Leeuwarden op het eiland aangekomen voor het instellen van een onder zoek. De „Volharding" is vanmorgen uitgevaren om het zand om den toren weg te zuigen, om dezen weer te kunnen lichten. Men zal waarschijnlijk vanavond nog trachten dit werk uit te voeren. Kwajongens maakten een ritje. Te Zaandam had Zaterdagavond de heer Van Krie ken uit Wormerveer zijn auto een uurtje in de Nico- laasstraat geplaatst, terwijl hij een bezoek aan de kermis bracht. Een jongen had aangeboden het toezicht daarop te houden. Toen hij de terugreis zou aanvaarden, kwam hij met schrik tot de ontdekking, dat de auto verdwenen was. Naar de jongen, die het toezicht hield, verklaarde, was er een man gekomen, dien hij voor den eige naar had gehouden, en die met den wagen weggere den was. De auto is Zondag te Amstelveen terug gevonden. Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat twee Am- sterdamsche jongens van 17 en 19 jaar er met den wagen van door zijn gegaan, naar zij te kennen gaven om een ritje te maken. Diefstal van den auto was niet het doel. Tegen de beide Jongens is proces-verbaal opge maakt. SPAANSCHE IRRIGATIE-PLANNEN. Streven naar vooruitgang. Madrid, 28 Aug. (V.D.) Sedert Februari jl. heeft de Spaansche minister van Openbare Werken belang rijke besluiten genomen inzake de bevloeiing van 6 Spaansche provincies, die tezamen de Levante vor men. In Februari had hij den afgevaardigden dezer provincies toegezegd, maatregelen voor de bevloeiing van dit gebied te zullen nemen. Thans is een speciale dienst voor het bevloeingswezen geopend, die voor de gecentraliseerde uitvoering der plannen zal zorgen. 150 PERSONEN IN HET WATER GEVALLEN. Verscheidenen verdronken. Te Newhaven in den staat Connecticut stortte tij dens den jaarlijkschen zwemwedstrijd door de haven een steiger in, waarop honderden toeschouwers ston den. Honderdvijftig personen kwamen in het water terecht. Politie, brandweer en havendienst schoten in motorbooten toe, om de drenkelingen te redden. Ver scheidene personen zijn echter verdronken. Twee slachtoffers. In een in dit nummer voorkomend bericht wordt melding gemaakt van het verongelukken van zeven toeristen op den Mont Blanc. Zoo erg is het gelukkig niet geworden. Uit nadere berichten omtrent het ongeluk, dat een gezelschap Italianen op den Mont Blanc is overko men, blijkt dat niet zeven maar twee menschen zijn omgekomen. Deze twee zijn degenen, die hulp gingen halen voor de vijf anderen, die in een spleet waren achtergelaten. Deze vijf werden nog levend aangetrof fen en hadden zeer van de vorst te lijden gehad. Van een hunner waren beide beenen bevroren; hij zal ze waarschijnlijk moeten missen. Van een ander waren beide handen bevroren. De drie anderen zijn zoo ver zwakt, dat men intusschen voor hun leven vreest. VERKIEZING HOOGHEEMRAADSCHAP NOORD- HOLLANDS NOORDERKWARTIER. I Overeenkomstig de bepalingen van Het reglement zal de candidaatstelling voor de verkiezing van hoofdinge landen en hoofdingelanden-plaatsvervangers plaats heb ben op Dinsdag 31 October 1933. De eventueele stemming en herstemming zijn door Dijkgraaf en Hoogheemraden bepaald respectievelijk op 15 November en 13 December d.a.v. Voor achtervolging gerequireerd. Een Neder 1 andsche auto door S.-A.-lleden opge- ëlscht. Zondagavond keerde een Nederlander met zijn auto, waarin nog twee dames, gezeten waren, uit Kleef naar Nijmegen terug. Tusschen Kranenburg en de grens passeerde hem in snelle vaart een auto en even later klonken eenige knallen. De Nederlander dacht, dat zijn banden sprongen en minderde zijn vaart. Op dat oogen- blik schaarden eenige mannen zich om zijn auto, die hem met getrokken revolvers gelastten zijn wagen be schikbaar te stellen voor een achtervolging. Reeds stap ten zij in de auto, en toen zag de Nederlander, dat hij met S.A.-lleden te doen had. die hem in het kort mede deelden, dat de auto, die hem juist gepasseerd was, een wagen was, die even te voren over de Nederlandsche grens kwam en door hen beschoten was. De dames die in de auto gezeten waren verkeerden door het gebeurde in hoogst zenuwachtigen toestand en begrijpende, dat tijdens de achtervolging nog meer ge schoten zou worden, gaven zij er de voorkeur aan, op den donkeren weg te waohten. De Nederlander met de beide S.A.-lleden zetten de achtervolging voort, waarbij het benzinespoor van de stukgeschoten tank van de achtervolgde auto den weg aangaf. De S.A.-lieden spoorden den bestuurder steeds tot grootere- snelheid aan en hielden hun revolvers ge reed als om aan deze aansporing kracht bij te zetten. Met razende snelheid ging het voort. Het spannendste oogenblik werd bereikt toen de achtervolgde auto In zicht kwam. De S.A.-lieden openden onmiddellijk het vuur op den wagen en volgens verklaring van den Ne derlander, dien de berichtgevers kort na het gebeurde spraken, werd het vuur beantwoord. Door de wegge vloeide benzine waren de communisten (de bemanning van de achtervolgde auto) echter gedwongen te stop pen. Even voorbij Kranenburg werden ze aangehouden. De Nederlander wachtte, nadat de S.A.-mannen zijn auto verlaten hadden, de verdere gebeurtenissen niet af, maar reed met groote snelheid terug. Wel kon hij nog zien dat inmiddels ook een politieauto aangekomen was, waarmee de communisten weggevoerd werden. Het waren drie of vier personen. In grooten angst trof hij de dames op de plaats waar hij hen had achtergela ten en is toen zoodra mogelijk naar Nijmegen gereden. Nader wordt nog gemeld: Inzake de schietpartij tusschen Kranenburg en de Nederlandsche grens, verneemt het Hsbl. nog van de zijde van de politie te Kleef, dat 't hier niet een ach tervolging van een auto met communisten betrof, maar van een gepantserde smokkelauto, die tusschen Frans- selt en Grunewald de Nederlandsche grens gepasseerd was. De aohtervolging had plaats door een Duitsche douane-auto en toen men Kranenburg begon te naderen namen een aantal S.A.-lieden, die door de gewisselde schoten gealarmeerd waren, aan de achtervolging deel. waarbij zjj de Nederlandsche auto requireerden. Zij verkeerden aanvankelijk in de veronderstelling met een complot van communisten te doen te hebben. Dit mis verstand werd toen de auto tot staan gebracht was op gehelderd. In de auto, die door kogels als het ware doorzeefd was, werden 350 pond koffie en 800 pond ta bak aangetroffen. De smokkelaars zijn er in geslaagd in de bosschen te ontkomen. TWIST IN pEN CAFé. Hij wilde niet betalen. Zondagavond ontstond te Erp in het café van H. v. B. twist over een glas bier. De twist liep zoo hoog, dat de bediende B. en een onbekend gebleven bezoe ker slaags raakten. De onbekende gaf B. hierbij met een bierglas zulk een slag tegen den slaap, dat aan vankelijk levensgevaar bestond. Maandagmorgen was de toestand van B., die naar het ziekenhuis te Helmond was overgebracht, echter naar omstandig heden goed. erfels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Kwaliteits producten: Murwe en halfz. 7-8l/2 °/o Lijnzaadkoekjes vocht, dat is Lijnzaadschilfers 5 vocht Lijnmeel minder dan Soyaschilfers I gewoonlijk Soyakoekjcs J indekoeken. Ratiokoekjes v. rationeele voedering Knnstkorrel geeft meeste eieren cn sterkste kuikens Vitaminenmeel beter dan vischmeeL Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE. Dooden en vermisten. Uit Bilbao, 28 Augustus. De Spaansche stoom schepen Izazo en Ozazua zijn in botsing gekomen. Verscheidene lijken zijn reeds geborgen. Het aantal vermisten bedraagt 13. De botsing heeft plaats gevon den 6 mijl van de haven van Bermeo. Inzake de saneering van het Bloembollenbedrijf heeft het Hoofdbestuur van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers, het volgende rond schrijven aan de afdeelingen gericht; De laatste datum voor bloembolleninlevering is door de Nederlandsche Bloembollenkweekers-Centrale gesteld op Donderdag 31 Augustus en Vrijdag 1 Sep tember. Wij kunnen op het oogenblik niet anders doen dan de leden die nog niet ingeleverd hebben, adviseeren dit op een dezer datums te doen. Organisatorisch is er niets meer te bereiken, gezien naast andere, ook vele onzer leden al hebben, ingele verd, naast, het gevraagde leverbaar, het geheele kwantum plantgoed. Alleen door zich te houden aan het advies van uwe organisatie zou er mogelijk wat te bereiken zijn ge weest, doch nu velen hun gang zijn gegaan, is het voor ons niet mogelijk en heeft het ook geen zin meer om te adviseeren een afwachtende houding aan te nemen. Dus laat de organisatie het saneeringsplan los en staat elk lid vrij, in deze te handelen wat hem het beste lijkt, dit laatste voor hen, die achter het be stuur stonden. Wel willen wij nog adviseeren aan hen, die door omstandigheden een misgewas hadden, dus niet meer leverbaar hebben kunnen verkoopen dan 175 stuks van vroege en 195 van de Darwin, dus per R.R. niet meer geteeld hebben, om niet meer plantgoed in te leveren dan dat men overhoudt om 80 vroege of 65 Darwin te beplanten voor oogstjaar 1934. En dat deze, voor zoover nog niet gedaan, hiervan bericht sturen naar de Kweekers-Centrale. Kiekje van de totale versperring der rivier de Oise bij Eragny door 19 rijen van schepen. De gendarmerie, geholpen door brandspuiten, „veroverde" de bizondere barricade. Betooging voor het Saargebied. Gisteren hebben bij het Niederwald monument te Ruedesheim in Duitschland plechtigheden plaats ge had in verband met det aanstaande beslissing inzake het Saargebied. Er was enorme belangstelling. Be halve den rijkskanselier Adolf Hitier waren van de regeerende personen aanwezig de vice-kanselier Von Papen en de Rijksweerminister van Blomberg. Na mens de Pruisische autoriteiten waren aanwezig do minister van onderwijs Rust, Opperpresident v. Leu- sing en vele anderen. Ook de leider van het Duit sche arbeidsfront dr. Ley woonde de plechtigheden bij. Hitier spreekt. In een gloedvolle rede wees Hitier op de groote beteekenis voor Duitschland van den terugkeer van bet Saargebied tot het Duitsche Rijk. Toen het Saargebied ons werd ontnomen, aldus Hitier, verklaarde men plechtig, dat Frankrijk het be zit der mijnen slechts oeconomisch zou garandeeren, doch dat het bestuur van het Saargebied zou worden toevertrouwd aan den Volkenbond. De tijd is thans spoedig voorbij. Er zijn drie mogelijkheden: De eerste eischt dat het Saargebier Frankrijk ten deel valt. De tweede dat het gebied autonoom zal worden. Bei de zal geen Duitscher willen. Er bestaat slechts een derde versie: Terug tot Duitschland, aldus Hitier. Wij hebben honderd malen verklaard, dat wij geen oorlog willen met do overige wereld Wij willen ook niets vreemdsoortigs bij ons inlijven, doch wanneer verdragen heilig zijn, dan zijn zij dat niet alleen voor ons, doch ook voor onze tegenstanders. Het Saarvolk zal zelf zijn lot bepalen en ik weet. dat een ieder zijn stem voor Duitschland zal geven. Wij willen op ieder punt ons met Frankrijk verstaan, doch nimmer zal Duitschland afstand doen van het Saargebied en het Saargebied nimmer van Duitschland. Wanneer u thans van deze verheffende manifesta tie terugkeert, zult gij met u medenemen. dat Duitsch land niet is een land van onderdrukking, doch dat in dit land vandaag den dag weer een vroolijk lachen weerklinkt. Boven alles hr uden wij van ons volk en het is ons waard voor dit volk te leven en de eenige levenswaardige toekomst voor het Saargebied be staat hierin dit volk weer vereend of lief te hebben. Verdedigt u in het Saargebied onze eer en de waar heid, welke wij daar zelf niet k'innen verdedigen. Duitschland wordt ons niet geschonken. Wij moeten het ons verwerven. Na deze redevoering werd gedefileerd langs het Nie- derwald-monument.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1