Uilgevers: N.V. vJi TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Oostenrijk en zijne legeruitbreiding GROOTE BRANDEN. Oud-Minister H. v. d. Vegte. t DE AANSLAG OP DEN LUTINE-TOREN. De moordzaak te Oss. Meisje vergiftigt haar ouders. Vechtpartij tusschen woedende volks menigte en Zigeuners in Joego-Slavië. Ongelukken op den Spoorweg. Vier generaties op één boerenhofstede. Woensdag 30 Augustus 1933. SCIAGER Alltitti Nitiws- 76ste Jaargang No. 9338 COURANT. llitttmtii- Lmtlmllit Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-' TIëN van 1 tot 5 regels fO.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno,] inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.1 DIT NUMMER BESTAAT DIT TWEE BLADEN. Toestemming der mogendheden. Het Engelsche standpunt. We meldden gister reeds het een en ander over plannen tot uitbreiding van het Oostenrijksche leger als gevolg van de dreiging van Duitsche zijde. Thans bevestigt een Engelsch communiqué die be richten. Uit Londen wordt geseind: Waarschijnlijk zal binnen enkele dagen een over eenkomst worden gesloten, welke de voorwaarden zal bevatten, waaronder de Britsche, Fransche en Italiaansche regeeringen hei verzoek zullen inwilli gen. hetwelk onlangs door de Oostenrijksche regee ring is gedaan, nl. om toestemming tot het op de been brengen, voor een periode van één jaar, van een speciaal hulpleger van 8000 man. De regeeringen van de mogendheden der Kleine Entente zijn. naar ver luidt, geraadpleegd en hebben hun toestemming ge geven. Het Oostenrijksche verzoek spruit voort uit de ge spannen sfeer, die aan de Oostenrijksch-Duitsche grens bestaat. Volgens de bepalingen van het Ver drag van Saint-Gcrmain is aan Oostenrijk een leger van 30.000 man toegestaan, doch dit is tot dusver nooit op volle sterkte geweest. Do afwijking van het verdrag bestaat in het aanwerven van rccruten voor de nieuwe strijdmacht voor een korten diensttijd. In plaats van voor de normale periode van twaalf jaar. Gestipuleerd is dat deze recruteering voor niet kor ter dan vijf en voor niet meer dan zes maanden zal zijn. De duur der overeenkomst is beperkt; haar nood zakelijkheid zal, naar wordt gehoopt, slechts tijdelijk zijn. Zij houdt geen enkel precedent of aanwijzing voor een toekomstige politiek in. Er wordt op gewezen, dat het feit. dat de overeen komst is opgesteld, de heiligheid van het vredesver drag juist versterkt, daar het de erkenning inhoudt dat het verdrag niet eenzijdig kan worden gewijzigd. Nieuwe garnizoenen in TiroL Talrijke Tiroler grensplaatsen, zoo meldt het W.B. uit Innsbruck, zullen binnenkort ter versterking der grensbescherming militaire garnizoenen krijgen Een bataillon infanterie uit Weenen wordt te St. Johann gestationneerd, de zich te Kufstein bevindende com pagnie „Feldjager" uit het Burgenland, zal tot een bataillon worden versterkt, terwijl ook te Reute en Scharnitz troepen zullen worden gestationneerd. In katoenfabriek te Bremen. Gevaar voor uitbreiding geweken. Te Bremen woedde Dinsdag opnieuw een groote brand. In de nabijheid van de vrije haven ontstond brand in een complex opslagloodsen. De geheele Bremensche brandweer is gerequireerd. De geheime staatspolitie heeft zich naar de plaats des onheils begeven om een onderzoek in te stellen. De katoenloodsen van de firma Bischof en Co. ston den van onder tot boven in brand. De brandweer, die water gaf met 25 stralen en versterkt was door twee drijvende stoomspuiten, beperkte zich tot het bescher men der naburige loodsen. De nabijgelegen woonhuizen moesten in allerijl worden ontruimd. Tegen 19 uur was het grootste gevaar geweken. De groote loods ia met 4000 balen katoen geheel verwoest. Ook het gevaar voor de woonhuizen in de nabijheid is geweken. Slechts één huis is grootendeels door het vuur vernield. De oorzaak van den brand is niet bekend. Te Lausanne. Veel schade. Groote uitbrei ding. Dinsdag ontstond te Lausanne in de Rue de Jura in een opslagplaats voor meubelen, welke omgeven is door woonhuizen en fabrieken, een brand, welke rijke lijk voedsel vond in den hooivoorraad van een stal en in de benzinevoorraden van een chauffeursschool. Alle auto's, welke in de garage waren gestald, zijn een prooi der vlammen geworden. In een lltografische in richting werd het grootste deel der machines en der in stallatie vernield terwijl een drukpers onklaar is ge raakt Voorts zijn drie woonhuizen door de vlammen verwoest. Brand in groote houtzagerij. Dinsdagochtend brak brand uit in de houtzagerij van de firma Lauder en Co. te Hartepool, een der grootste houtfabrieken in Midden-Engeland. Hett vuur breidde zich met groote snelheid uit door de werkplaatsen en naar de machinekamer. Zaagmachines en een electri- sche kraan werd vernield, terwijl een groote voorraad hout een prooi der vlammen werd. De brandweer wist te voorkomen, dat de creosoot-afdeeling werd aange tast en daardoor het grootste gedeelte van de fabriek voor vernieling te bewaren. De schade wordt geschat op 10.000 pond sterling. Een werker heengegaan. Na een langdurige ongesteldheid is gisteren over leden Mr.' Hendrik van der Vegte, oud-minister van Waterstaat in het Kabinet-de Geer, dat van 8 Maart 1926 tot 10 Augustus 1929 aan het bewind is ge weest. Mr. van der Vegte werd 15 Augustus 1868 te Zwolle geboren en bereikte dus den leeftijd van 65 jaar. Op 25-jarigen leeftijd vestigde Mr. v. d. Vegte zich als advocaat en procureur in zijn geboortestad Zwolle. Spoedig bekleedde hij vele functies in het openbare leven. In 1907 werd de thans overledene lid van Gedeputeerde Staten van Overijsel, in welk col lege hij met de afdeeling Waterstaat werd belast. Van 1926 tot 1929 was Mr. v. d. Vegte minister van Waterstaat. Als zoodanig heeft hij zich als een zeer bekwaam bewindsman doen kennen, die in het par lement een gaarne geziene figuur was, mede door zijn gemoedelijkheid in den omgang en gevoel voor humor. Onder zijn bewind zijn verschillende belang rijke maatregelen genomen. Na zijn aftreden vestigde Mr. v. d Vegte zich als advocaat en procureur te 's Gravenhage. De thans ontslapene, die een trouw aanhanger was der Anti- evolutionnaire partij, was Ridder in de orde van de Ned. Leeuw. Een onopgehelderd raadsel. Waarheid of fantasie? In aansluiting op de berichten door ons gisteren vermeld aangaande de vernieling van den Lutine-to- ren, melden we nog het volgende: De sleepbooten welke waren uitgevaren om den to ren naar Terschelling te slepen zijn aldaar aangeko men. De toren is totaal vernield. Verschillende pla ten zijn weggeslagen. Algemeen is men op Terschelling er sterk van over tuigd, dat men hier te maken heeft met een sinistere daad van vijanden. Naar we vernemen heeft de heer Beckers eenigen tijd geleden een dreigbrief ontvangen. Hij heeft daar aan weinig aandacht geschonken, doch het spreekt vanzelf, dat deze brief thans weer de volle aandacht heeft getrokken. Misschien is hier een uitgangspunt van onderzoek aanwezig. Explosie gehoord? Een strandjutter op Terschelling heeft medegedeeld dat hij in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om streeks drie uur, in de zee een ontploffing zou hebben gehoord. Men veronderstelt thans, dat toen de aanslag op den toren moet hebben plaats gehad. Een andere meening. Dinsdagmiddag heeft de firma Dros en Doeksen een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de schade van den geborgen toren die op het wrak der „Lutine" heeft gestaan. Hun is gebleken, dat vier palen uitgedrukt en heele moerbouten zijn losgewerkt Zij zijn er nu van overtuigd, dat de schade niet is veroorzaakt door explosie, zooals de duikers rap porteerden, doch is toegebracht door de kracht der Voor zoover het gebeurde op het oogenblik is te overzien, is de gang van zaken waarschijnlijk aldus geweest, dat eerst de pakking lusschen de platen is losgeraakt. Dit zou dan tevens het zwakke punt in de constructie beteekenen, welke vermeden had kun nen worden, indien men de platen zonder gebruik van pakking aaneen had geklonken. Toen er eenmaal speling ontstaan was, had de zee vrij spel, zijn de bouten losgewerkt en uit hun gaten gevallen. Het proces van indrukken en scheuren der platen is op deze wijze ook zeer wel verklaarbaar. Volhouden! De bergers zijn van plan het Lutine-werk met volle kracht door te zetten. Met drie zandzuigers zal men trachten het wrak en daarmee den roestklomp bloot te zuigen. Aangezien men precies tot op een meter nauwkeurig weet waar deze ligt en momenteel daar ter plaatse ongeveer 10 meter water staat, denkt men het wrak met eenige dagen bloot te hebben. Officier van Justitie looft f200.uit. Uit 's-Hertogenbosch wordt gemeld, dat de Officier van Justitie f 200.uitlooft voor degene, die in de be kende moordzaak van den „op onmenschelijke wijze afgemaakten" Gerrit de Bie te Oss, zoodanige inlich tingen aan de justitie kan verstrekken, dat deze lei den tot de veroordeeling van den dader. De neef van den vermoorde, zekere P. de Bie, die kort na den moord werd gearresteerd, bevindt zich ook nog steeds in hechtenis. Uit een en ander is te concludeeren, dat tegen dezen persoon geen voldoende i bewijsmateriaal kon worden aangevoerd, om hem als den dader aan te merken. DOODEN EN GEWONDEN. Op den smallen weg. Dinsdagmorgen reed op den Zeisweg op de grens van Middelburg en Grijpskerke een 20-jarig meisje uit Grijpskerke per rijwiel in de richting van die plaats. Van de andere zijde kwam op den smallen weg een veetransportauto aan van B. uit Middelburg. De wiel- rijdster is vermoedelijk tegen de auto aangereden en onder de achterwielen terecht gekomen, waardoor de dood onmiddellijk intrad. Doodelijke aanrijding. Autobestuurder rijdt door. Te Zaandam is de ongeveer 22-jarige Volkert Rispens terwijl hij met zijn meisje liep te wandelen aan den Zuiddijk, door een personenauto aangereden, met het gevolg dat hij op slag werd gedood. De auto is doorge reden. Onder de tram. Dinsdag reed te Amsterdam op den Admiraal de Ruy- terweg een taxi in de richting Sloterdijk vlak naast een tram in dezelfde richting. De auto moest de De Rijp- straat naar links af, over het tramspoor. Het schijnt dat de chauffeur de tram niet had gezien, althans hij schoot vlak voor dit voertuig over de rails, met het gevolg, dat de tram de taxi schepte. In de auto zat o.a. een vierjarig meisje, dat licht aan een wang werd gewond; verder waren er geen gekwet sten. De auto was flink gedeukt, ook de tram had eenige schade. Praten op den rijweg. Dinsdag stonden een heer en dame te praten in do Eerste Constantijn Huygensstraat bij den Overtoom te Amsterdam. Zij stonden op den rijweg, naast het trot toir. Een vrachtauto kwam den Overtoom afrijden en wilde de Huygensstraat in. De chauffeur kon moeilijk vermoeden, dat er nog menschen zijn, die den rijweg uitkiezen om te praten. Hij zag hen staan en gooide het stuur naar links om, om een aanrijding te voorko men. Daardoor kwam de .wagen op den vluchtheuvel, waar een lantaarnpaal is beschadigd. Een aanrijding is toch niet geheel voorkomen. De heer had een armbreuk en is naar het Tesselschadezie- kenhuis vervoerd. De dame kwam er met eenige ontvel lingen af. Als reeds zoovele keeren. Dinsdagmiddag reed op den rijksweg Nijmegen's- Hertogenbosoh onder de gemeente Heesch een paard en wagen en daarachter een vrachtauto in de richting 's-Hertogenbosch. Hierdoor was het uitlicht op den weg belemmerd. Een kleine Belgische auto, eveneens in de richting 's-Hertogenbosch rijdende, wilde de beide voertuigen met een flinke vaart passeeren. Op hetzelf de oogenblik naderde van tegenovergestelde richting een motorrijwiel, bestuurd door den heer Terlindt uit Nijmegen. De bestuurder van de Belgische auto, jüe een botsing zag aankomen, remde zoo sterk, dat zijn wagen omsloeg. De motorrijder zag geen kans tijdig te stoppen en reed in volle vaart op den omgeslagen auto. De kap van de auto werd geheel vernield en de be stuurder zwaar gewond. Hij bekwam hevig bloedende verwondingen aan het hoofd en brak beide beenen. Na dat hij ter plaatse verbonden was. is hij per ziekenauto naar het ziekenhuis te Oss overgebracht. Zijn toestand is niet zonder gevaar. De motorrijder, die over den weg geslingerd werd, kwam met den schrik vrij. Geslipt door sterk remmen Dinsdagavond reed de heer Groenendaal uit Nijmegen met zijn motorrijwiel op den rijksweg 'Nijmegen's- Hertogenbosch, ter hoogte van den zijweg naar Wychen. Toen hij moest remmen slipte het motorrijtuig, ten gevolge waarvan de bestuurder over den weg geslin gerd werd. Met een zware hoofdwonde en een gebro ken been bleef hij liggen. Nadat dr. Canters uit Grave hem ter plaatse verbonden had, is hij per auto naar zijn woonplaats overgebracht. Omdat zij hen haatte. Vijf dagen zoek geweest. Maandagavond is de Parijsche politie erin geslaagd, de 18-jarige Violette Nozières, die getracht had haar ouders door vergiftiging te vermoorden, tengevolge waarvan haar vader is overleden, terwijl haar moeder in ernstigen toestand naar een ziekenhuis moest wor den overgebracht, te arresteeren. Sedert Woensdag, toen zij bij de politie was ont boden, maar niet was verschenen, had zij volgens haar verklaring in verschillende Parijsche hotels over nacht. Overdag vertoefde zij meestal in een der vele Parijsche parken in de omgeving van de Champs Elysées en den Eiffeltoren. Pas Maandag was een jongenman de gelijkenis op gevallen tusschen zijn nieuwe verovering en de ge zochte moordenares. Hij stelde de politie hiervan op de hoogte, die haar op het terras van een groot café arresteerde. Het eerste verhoor bracht terstond volledige ophel dering over de misdaad. Het jonge meisje gaf zonder aarzelen toe, dat zij haar ouders poedervergif had toe gediend en dat zij zich reeds twee jaar met dat plan had bezig gehouden, omdat zij haar ouders haatte. Eenige weken geleden had zij reeds een poging tot vergiftiging gedaan, doch deze mislukte omdat de toegediende dosis te zwak was. Terwijl haar ouders vreeselijke pijnen hadden geleden, had de dochter brand gesticht in de kamer, teneinde den dood van haar vader en haar moeder te bespoedigen. De brand weer was toen echter tijdig ter plaatse geweest en kon de ouders uit de geheel met rook gevulde woning red den en naar het ziekenhuis transporteeren. Niemand had er toen echter eenig idéé van gehad dat de eigen dochter de daderes was. Tengevolge van een misleidende gedach te. Drie zigeuners onschuldig gelyncht. Een vreeselijk drama. Op de jaarmarkt te Varvarin in het Moravadal heeft een woedende volksmenigte drie zigeuners ge lyncht, die, zooals later bleek, onschuldig waren. De „Politica" deelt hieromtrent de volgende bijzon derheden mede: N'aar de jaarmarkt, die door onge veer tienduizend boeren bezocht was, waren ook vele zigeuners gekomen. De zigeuners brachten een op vallend mooi blind zigeunermeisje van ongeveer 7 jaar mee, Anica Marinkovic genaamd, vergezeld vaiï haar moeder Schiwana. Plotseling trad een boer op de kleine toe en zei: „Jij bent geen zigeunerkind; ik ken je, je bent het kind van mijn zuster, dat door zigeuners geroofd en sedert dien spoorloos verdwe nen is." De boeren riepen gendarmes en het kind werd met de moeder naar het politiebureau geleid om een on derzoek naar de afkomst van het kind in te stellen. Inmiddels verbreidde zich onder de bezoekers van de jaarmarkt het gerucht, dat zigeuners een kind geroofd cn blind gemaakt hadden. Een menigte var» drieduizend personen verzamelde zich voor het po litiebureau en nam weldra een dreigende houding aan. Een zigeuner, die zich tusschen de menigte be vond en zich voor de steeds gevaarlijker wordende stemming in veiligheid wilde brengen, werd achter volgd en met steenen letterlijk doodgegooid. Tenslotte slaagden de boeren erin, de moeder en het meisje te ontrukken aan de handen der gendarmes, waarna de vrouw werd doodgeslagen, evenals een tweede zi geunerin, een vriendin van de moeder, die naar het politiebureau was gekomen om als getuige op te treden. De menigte trok vervolgens naar het zigeunerkamp aan den oever van de Morava. De doodelijk ver schrikte zigeuners sprongen in het water, dat ter plaatse ruim tien meter diep is. De boeren wierpen de paarden der zigeuners in het water, doodden de apen, die in het kamp rondliepen, wierpen ook de wagens in de rivier en sloegen alles kort en klein wat hun in handen kwam. Het kleine meisje, dat door de gendarmerie weer bemachtigd was, riep echter huilend om haar moe-' der, die inderdaad, zooals het onderzoek uitwees, de moeder van het kind was. Nog een vierde slachtoffer* Deze noodlottige strijd heeft nog een vierde slacht- ofer geëischt. In de Morawa is nl. een der zigeuners? die in de rivier gesprongen waren om zich tc redden, verdronken. De gendarmerie heeft 20 boeren gear resteerd. SNELTREIN ROUAAN—PARIJS ONTSPOORD. De sneltrein RouaanParijs, die Maandagavond tegen 19 uur te Parijs had moeten aankomen is in de nabij heid van Meigne le Vicomte ongeveer 50 KM. voor Saumur ontspoord. De beide laatste wagons sloegen om. De treingeleider werd dood uit de ruïne te voor schijn gehaald. Een-en-dertig personen liepen min of meer ernstige verwondingen op en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Acht en twintig gewonden. De personentrein Stuttgart-Freudenstadt is gistermid dag op een rangeerenden trein geloopen. Acht en twin tig passagiers werden gewond. Drie dooden en drie gewonden op onbe waakten overweg. Dinsdagavond werd bij een onbewaakten overweg op de nieuwe spoorlijn van Herby naar Gdynia in Polen een auto, waarin zes personen gezeten waren, door een rangeer-locomotief gegrepen en 400 M. meegesleurd. Van de zes inzittenden van de auto werden drie op slag gedood en drie levensgevaarlijk gewond. Op een boerenhofstede te Prignltz in Lübzow bij Perleberg wonen tezamen vier generaties. Het kiekje toont den 100-jarigen overgroot vader, den grootvader, vader en zoon, die met hun vieren 229 jaren tellen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1