ilititti Bitin- Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. SALARISVERLAGING RIJKSPERSONEEL. De overstrooming in China. Engelsch kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Mijnstaking dreigt in Spanje. DE STORM OP CUBA. Noodlottige boerderijbrand. Auto met matrozen te water. DR. COLIJM OVER DE TOESTANDEN IN NED.-IND1E. Dronken wielrijder onder een auto. De vernieling van den L u t i n e-k e g e I. Dinsdag 5 September 1933. SCiJGER 76ste Jaargang No. 9341 CDDRiniT. IDit blad verschijnt viermaal pei week: Dinsdag, Woensdag, Donder- 'dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- fcpntiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Onaanvaardbaar verklaard. Op Zaterdag 2 September kwam het algemeen be stuur van de Centrale van Vereenigingen van perso neel in 's Rijks dienst te 's-Gravenhage in vergadering bijeen ter behandeling van de voorstellen der regeering In zake een korting op de salarissen van het Rijksper soneel. De vergadering was algemeen van oordeel, dat de verlaging, door de regeering voorgesteld, gelet op het feit. dat de belooning van de landsdienaren door de ver hoogde salariskorting voor 1933 geen behoorlijk levens peil meer waarborgt en zelfs een consolideering van dit peil in een gewijzigd bezoldigingsbesluit, niet zou kun nen worden aanvaard. Tot dit besluit hebben naar men ons meldt de Volgende overwegingen geleid: De netto minimum weekloonen zijn voor de 23-jarlge rijkswerklieden sedert 1921 in de gemeenten le. 2e en 3e klasse respectievelijk gedaald van f 30.60 op f 21.40, van f 29.70 op 19.17 en van f 28.35 op f 17.55. De maximum netto- weekinkomsten van de gehuwde rijkswerklieden in de laagste loongroep op 30-Jarlgen leeftijd liepen terug van f 32.40 op f 26. van f 31.50 op f 24.48 en van 30.15 op f 22.85. Deze loonen kunnen gemiddeld worden verhoogd met pl.m. 4 pet. als kinder bijslag. De minimum jaarloonen van beambten op 21-jarigen leeftijd vielen sedert 1921 op de respectievelijke stand plaatsen terug van f 1340 op f 840. van f 1250 op f 800 en van f 1200 op f 737. terwijl de minimum-salarissen voor de ambtenaren op jaarloon terugliepen van f 1200 op f 860. Een salarisstelsel, opgebouwd op zoodanig lage aan- vangswedden en -loonen biedt volgens de vergadering geen voldoende basis meer voor een redelijke levens existentie. .Met gegevens, ontleend aan vergelijkbare functies uit de "Bezoldigingsstelsels voor het Rijk. de groote Ge meenten en de Provinciën, werden loon- en salarisver schillen geconstateerd van gemiddeld 12 a 18 pet. Men was algemeen van oordeel, dat de uitkomsten van de commissie-Schouten, de z.g. „Gleichschaltungs- commissie" moesten worden afgewacht, alvorens met de regeering onderhandeld over de rijksloonen en -sala rissen. De wijze, waarop de regeering de politieke quaestie inzake de bezoldiging van in communiteit levende on derwijskrachten bij de kloosterscholen tracht op te los sen door de inkomens van de ongehuwde landsdienaren nog aan een extra korting te onderwerpen, werd scherp veroordeeld. Men oordeelde, dat de regeering het econo misch noodige voor de ongehuwden te laag legt, de mo raal in gevaar brengt en daardoor conflicten veroor zaakt tusschen gevoel en verstand (Hsbl.) Het christelijk overheidspersoneel wil ern stig naar overeenstemming met de regee ring streven. Donderdag is het permanent comité van christelijke organisaties van personeel in publieken dienst te 's Gravenhage in vergadering bijeen gekomen ter bespre king van de voorstellen der regeering inzake een kor ting op de salarissen van het rijkspersoneel. De vergadering was algemeen van oordeel, dat een zoo diep ingrijpende verlaging als de regeering voor stelt, gelet op de omstandigheid dat de salarieering van het rijkspersoneel niet te hoog is, niet te verdedi gen is. Aangezien de toestand van 's rijks financiën der regeering tot het nemen van maatregelen noopt, was de vergadering van oordeel, dat ernstig moet worden gepoogd in de centrale commissie voor georganiseerd overleg met de regeering tot overeenstemming te ko men over het door het rijkspersoneel te brengen offer. Ten aanzien van de extra-korting op de salarissen der ongehuwden sprak de vergadering zich uit tegen het voorstel der regeering. Daarbij werd o.m. de vraag gesteld of er maatregelen dienen te worden getroffen inzake de bezoldiging der onderwijskrachten bij de kloosterscholen, temeer omdat betreffende de salariee ring van de in communiteit levende ambtenaren een precedent bestaat, namelijk de bezoldiging der inwo nende verplegenden in de rijksverplegmgsinrichtlngen, welke lager is dan die der uitwonenden. Blijkens ingewonnen inlichtingen mist hst gerucht, dat ambtenaren wier diensttijd en leeftijd te zamen 90 jaar vormen voor ontslag in aanmerking zullen komen, allen grond, al bestaat er bij de regeering het voorne men om door ontslag van oudere ambtenaren de werkloosheid onder die jeugdige arbeidskrachten te bestrijden. Ten slotte werd besloten een bespreking met geest verwante Tweede Kamerfracties aan te vragen inzake door de regeering ingediende wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 125 en 126 van de Ambtenarenwet. De vergadering sprak haar ernstig leedwezen uit, dat de regeering betrekkelijk dit wetsontwerp geen overleg pleegde met de centr. comm. voor georganiseerd overleg Tien millioen menschen bedreigd. Wegens de hevige schade welke is toegebracht aan de te velde staande gewassen en de eigendommen in vijf provinciën, tengvolge van de overstroomingn van de Gele Rivier, heeft de regeering, naar V. D. meldt, vier millioen dollar beschikbaar gesteld ten bate van de getroffen bevolking. Er is een commissie benoemd en de regeering heeft verklaard, van plan te zijn de rivier geheel in te dam men, daar deze wegens een onoordeelkundig onder houd der dijken in een gevaarlijken toestand verkeert en een bedreiging vormt voor een bevolking van tien millioen menschen. Groote opwinding onder de bevolking van Dublin. Londen, 4 Sept. (VD.). Met een ontzag- gelijke knal is in Pho.enix Hall in Dublin een daar gevestigd kruitmagazijn geëxplo deerd. Er ontstond groote opwinding in de stad. Tengevolge van de ontploffing werd één man zwaar gewond, terwijl een groot gedeel ten van de gebouwen over een breedte van 60 M. volkomen vernield werd. Het hoog staande gras vloog in brand, waardoor ge vaar ontstond voor de overige gebouwen, waaar munitie lag opgeslagen. Alle be schikbare brandweerploegen werden ijlings naar de plaats des gevaars gedirigeerd, troepen werd derwaarts gezonden om de ontzaggelijke menschenmenigte, die zich daar verdrong terug te dringen. Het fort, waar de ontploffing plaats had, ligt in een reeks heuvels. Een dezer heuvels werd ge heel weggevaagd. Het gelukte de brandweer te voorkomen, dat de vlammen van het brandende gras zich verder uitbreidden. In het steenkolenbekken van Austurle. 30.000 arbeiders er bij betrokken. Uit Madrid, 4 Sept. Volgens een bericht uit Ovie- do heerscht in het steenkolenbekken van Austurie vrij groote opwinding onder de arbeiders. De algemeene staking is aangekondigd, waarbij ongeveer 30.000 ar beiders betrokken zullen zijn. Eenigo stakingsleidcft zijn gearresteerd, daar propaganda is gevoerd in de kazernes. De nadruk wordt er op gelegd, dht de sta kingsbeweging des te ernstiger is, daar de arbeiders in Austurie zeer goed zijn georganiseerd. De arbeiders eischen loonsverhooging. Honderd dooden en 800 gewonden. Het aantal dooden bij den storm op Cuba (zie ook elders in dit nummer) is gestegen tot 100, het aantal gewonden tot ongeveer 800. Daarmede is de lijst van slachtoffers nog altijd niet volledig, daar uit een aantal dis tricten nog geen nauwkeurige bijzonderheden zijn binnengekomen, doordat de verbindin gen verbroken zijn. Naar schatting echter zijn 100.000 gezinnen dakloos. Ook de Bahama-eilanden geteisterd. Ook andere eilanden der Antillen zijn door de na tuurramp geteisterd. Zoo blijkt de orlcaan een dag van te voren verwoestingen te hebben aangericht op de Bahama-eilanden. Te Long Cay zijn achttien hui zen omgewaaid, alle regeeringsgebouwen zijn be schadigd en 21 huizen gedeeltelijk vernield. Óp Ack- lins zijn in sommige nederzettingen alle huizen ver nield en zijn vijf menschen omgekomen en acht ge wond. Voorts verneemt Reuter uit Nassau, dat het draad- looze station aldaar vernield is. De orkaan had een snelheid van ongeveer 200 K.M. per uur. Er is geen eiland, waar geen schade aan kerken, woonhuizen en verkeersmiddelen :s aangericht. Een cycloon boven Florida. Ten slotte heeft de ramp zich ook nog uitgestrekt tot het vasteland. Reuter meldt nl uit YVest Palem beach (Florida) dat er plotseling Zondagavond tij dens een strandfeest een cycloon langs de kust heeft gewoed, die enorme schade heeft aangericht en ern stige ongerustheid wekt bij de bewoners aan den oever van het meer Oheechobee. De wind had al spoedig een kracht bereikt van 80 mijlen per uur, voordat het contact met andere plaatsen verbroken was. De bewoners, thans gewaarschuwd, nemen voorzorgsmaatregelen. 800 menschen hebben per spoor de wijk genomen naar hooger geleden streken: maar van enkele treinen is geen bericht van aan komst vernomen. WAAR GEBEUREN DE MEESTE ONGELUKKEN? Binnenshuis, volgens de statistiek van een verzekeringsmaatschappij. Volgens een statistiek van een Amerikaansche ver zekeringsmaatschappij, gebeuren 7 van de 8 onge lukken bij de verzekerden thuis, aldus Reuter. Een onderzoek van de 117.477 gevallen, waarin een ver zoek om schadevergoeding was ingediend, bracht aan het licht, dat slechts een van elke acht ver zekerden een ongeval had gekregen in treinen, boo ten, vliegtuigen en andere openbare middelen van vervoer. De meeste verzekerden bleken verwondingen te hebben opgeloopen bij het vallen over haardkleed jes, het struikelen over drempels en gladgewreven vloeren: er was ook een aantal personen, die bij het uit het bed vallen ongelukkig waren terechtge komen. Meisje by een poging om de varkens los te laten, ernstig gewond. Te Noord Barge. gemeente Emmen is Zaterdagmor gen de boerderij bewoond door de familie Nijhof afge brand. Tijdens den brand wilde de pl.m. 20-jarige dochter des huizes Mej. H. Nijhof uit de brandende schuur een aantal varkens bevrijden. Het meisje had zich daartoe juist in de sohuur begeven toen het brandende dak in stortte. De kleeren van Mej. Nijhof vatten vlam en hoewel zij kans zag uit het brandende gebouwtje te vluchten, en omstanders de vlammende kleeren spoedig doofden, had zij zware brandwonden opgeloopen. Dr. van Zanten uit Emmen behandelde haar ter plaatse, hoewel haar verwondingen ernstig zijn, is er geen di rect levensgevaar aanwezig. De boerderij is geheel afgebrand. Een achttal var kens, en een paar kalveren zijn mede in de vlammen omgekomen, terwijl de geheele oogst verloren is gegaan De verzekeringssom was juist eenige dagen geleden door den eigenaar der boerderij, in verband met het te- rugloopen van de prijzen, verlaagd. Dientengevolge is het verbrande slechts laag verzekerd. Tot dusver is de oorzaak van den brand onbekend. MGR. J. T. G. JANSEN. Een grootsche huldiging ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterschap. De viering van het 40-jarig priesterschap van mgr. J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht der r.k. kerk. is gisteravond besloten met een grootsche hul diging in Tivoli te Utrecht. De groote concertzaal was beneden en boven geheel bezet. Er was een fraaie bloemversiering aangebracht. ONTPLOFFING IN EEN STEENGROEVE. Zeven dooden en vele gewonden. Te Merlebach aan de Moezel waren ongeveer 20 'arbeiders, met ontplofbare stoffen aan het werk in een steengroeve, toen een patroon te vroeg ont plofte. Zeven arbeiders werden door de rondvlie gende steenbrokken afschuwelijk verminkt en ge dood. anderen kregen zoo zware verwondingen, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. DE KRAKATAU WERKT WEER. Eruptieve werking waargenomen. Aneta seint uit Bandoeng: De waarnemer van den Vulcanologischen Dienst aan de kust van de Bantam rapporteerde, dat de Krakatau sedert Zondagavond zes uur weder erpu- tieve werking vertoont. Observatie was vooreerst als gevolg van den mist onmoglijk. Een ongeluk dat nog goed afliep. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is een auto met eenige matrozen in het water van de Oude Zijds Voorburgwal te Amsterdam gereden, welk ongeval gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad. De auto, een snorder, stond op de brug bij de Befchan ie straat, toen de vier matrozen wilden instappen. Drie hunner zaten reeds in den wagen en de vierde maakte zich gereed in te stappen, toen de auto, die klaarblijkelijk op achterwaarts rijden stond ingeschakeld, plotseling begon te rollen en achteruit het water in reed. In het water kantelde de auto om. De .vierde matroos sprong onmiddellijk te water en slaagde er in de drenkelingen behouden op het droge te brengen. Hij keurt de houding der Indische regee ring goed ten aanzien van de interpellatie- Thamrin. De minister van Koloniën lieeff thans beantwoord de vragen van den heer W. H. Vliegen, lid van de Tweede Kamer, over het toepassen in Nederlandsch- Indië van aan de z.g. exorbitante rechten ontleende bevoegdheden tegenover leiders van de nationale volksbeweging in Nederlandsch-Indië; tot het verhin deren van vergaderingen van toegelaten politieke ver eenigingen; betreffende het weigeren door de Indische Regeering om de door den Volksraad toegestane inter pellatie van den heer Thamrin te beantwoorden en de tegenover ir. Soekarno genomen maatregelen. Hij zegt: Van stelselmatige toepassing der z.g. exorbitante rechten tegenover leiders van de nationale volksbewe ging in Nederlandsch-Indië is geen sprake. De regee ring past deze buitengewone maatregelen slechts toe ten aanzien van personen, wier actie gevaarlijk wordt geacht voor de openbare orde, rust en veiligheid, in verband waarmede niet gezegd kan worden, dat be doelde maatregelen 'n belemmering vormen voor een normale politieke ontwikkeling. De minister houdt zich overtuigd, dat de door de Indische regeering genomen maatregelen tot beper king van het recht van vereeniging en vergadering, naast bescherming van de openbare rust en orde, juist ten doel hebben te voorkomen, dat dc volksbeweging in verkeerde richting wordt geleid. Het standpunt, door de Indische regeering ingeno men ten aanzien van de interpellatie van het lid van den Volksraad den heer Thamrin, acht de minister alleszins juist. De in verband daarmede door den heer Thamrin gestelde vragen zijn door de Indische regee ring alle volledig beantwoord. De minister is bereid aan de Staten-Generaal de ver langde inlichtingen over de ten aanzien van ir. Soe karno getroffen maatregelen te verstrekken, zoodra hij van de Indische regeering dc daartoe bcnoodigde gegevens zal hebben ontvangen. Doodelijk ongeluk te Eist. Eist (Geld.) Gistermiddag is de 31-jarige ongehuw de wielrijder A. J. Jacobs, die vermoedelijk onder den invloed van sterken drank verkeerde, nabij den over weg in den Rijksweg Arnhem-Nijmegen, aangereden door een auto, bestuurd doord en 30-jarigen reiziger M. van Dam uit Voorburg. De man werd van zijn fiets geslingerd en werd dermate gewond, dat hij vrijwel on middellijk na het ongeluk overleed. De automobilist heeft nog getracht het ongeluk te vermijden, door het stuur om te gooien. De wagen kwam hierdoor in een sloot terecht. Hy werd echter niet gewond. Den auto mobilist treft geen schuld. Het ongeluk veroorzaakte groote stagnatie in het verkeer. NOODLOTTIGE HAARWASSCHING. De vrouw van Erie von Stroheim levens gevaarlijk gewond. Reuter meldt uit Hollywood: De vrouw van Erie von Stroheim, den bekenden film-directeur, verkeert in kritieken toestand tengevolge van brandwonden, opgeloopen in een kapsalon toen een droge haarwasch- machine in brand geraakte. Haar kleeren en haren vatten vlam. Zij kreeg ernstige brandwonden aan hoofd en schouders. De doktoren vreezen voor haar leven. Over het algemeen wordt aangenomen, dat de zee het fantastisch werk op zoo wreede w\jze verstoord heeft. Het is nu ruim een week geleden, dat het bericht de wereld ingestuurd werd van een vermoedelijken dyna- mietaanslag op den kegel, welke door den heer Bec- kers is uitgedacht en samengesteld om het Lutine- goud naar boven te brengen. Voor velen moet het en speciaal voor hen die hun gedachten over deze bergings poging qua staaltje van techniek hébben laten gaan wetenswaardig zijn om de oorzaak van de mislukkig te kennen. De correspondent van het „Hsbl." op Terschelling schrijft daarover het volgende: Wat is er eigenlijk gebeurd? Een aanslag houdt de heer Beckers vol. maar daar wordt hier schouderophalend om gelachen. De eiland bewoners kennen de schade die door een explosie wordt veroorzaakt, te goed uit den oorlog, om te gelooven dat deze mooi recht afgescheurde platen door springstof waren vernield. Over het algemeen wordt aangenomen dat de zee het fantastische werk op zoo wreede wijze heeft gestoord.* Zeer waarschijnlijk was het toestel, in dien het zwaarder was geconstrueerd, wel tegen de zee bestand geweest. Indien het idee van den heer Beckers om den toren leeg te pompen, en de bergingswerkzaam heden als het ware op het droge te verrichten, was doorgevoerd, was..er waarschijnlijk een dergelijk onge luk gebeurd. De druk van 3 m. water en 12 m. zand op de onderste platen van den kegel, die uit den aard der zaak het minst gebogen, en dus ook het minst sterk zijn, zou te groot geworden zijn. Technicus Jansen i heeft destijds voorspeld, dat de toren alse en kaarten huis in elkaar zou zakken. Het droogpompen van den toren heeft de heer Doeksen afgeraden, in verband met het groote risico. Houdt men water in den toren, dan is de druk minder. In een onderhoud dat wij met de concessionarissen hadden deelden dezen ons het volgende mede: Maandag heeft onze firma een nauwkeurig onderzoek doen instellen naar de schade, toegebracht aan den Lutinébergingstoren. Gebleken is dat aan de eene zijde van den toren verscheidene platen zijn losgerukt en dat alle moerbouten zijn losgeraakt. De toren is geheel vernield. Onze overtuiging is, dat de schade niet, zooals de duikers-rapporten meldden, door een explosie is ontstaan, doch alleen door de kracht van de zee is toegebracht. Het staat dus nu wel vast dat de toren op den duur niet tegen de grondzeeën in de N. W. gronden is opgewassen. Wij hebben ook eens gewaagd te informeeren naar de belangen van de aandeelhouders. De bergingspogin gen worden door de concessionarissen voortgezet op de wijze als vroeger, d.w.z. met de zandzuigers en duikers. Op deze wijze is vroeger reeds resultaat be reikt zoodat de belangen van de aandeel houders niet geschaad zijn door de mislukking van de poging van den heer Beckers. De toren was het eigendom van een familie N.V. met den heer Beckers als directeur. De directe schade wordt dus door deze N.V. gedragen. Het is nog niet hekend of de concessionarissen den heer Beckers nogmaals in de gelegenheid zullen stellen om een' poging te ondernemen. Er staan trouwens weer twaalf andere ingenieuze uitvindingen voor de deur, en het zal wel zeer moeilijk zij om hieruit de meest doelmatige te vinden. Indien de berging geheel of ge deeltelijk gelukt was, had de heer Beckers 28 pet. van de opbrengst ontvangen, 30 pot. was voor Lloyds, ter wijl 42 pet. voor de concessionarissen bleef. Veertien percent van de te verwachten winst hebben de ber gers overgedaan aan een Amsterdamsch syndicaat dat op naam van de firma Doeksen en Dros aandeeïen uit gaf. Dit zijn de bekende Lutine-aandeelen. Op 23 Nov. 1933 loopt de concessie af, maar, naar wij vernemen, zal deze wel verlengd worden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1