Plaatselijk Nieuws. VERKEERSONGELUKKEN Radioprogramma Turnkring „Hollands Noorderkwartier". DE BROCHURE VAN DUIJS. Tragisch einde van een kermis viering. Stoomcaroussel verbrand. De Italiaansche vlieger Pinedo verongelukt. De positie der Joden in de wereld. Inbraak in een kerk te Blaricum. Vervoervergunning voor aardappelen. Prettige verhouding. Een reusachtig Russisch vliegtuig. Dat liep nog goed af! Vanwege bovengenoemden Turnkring zullen op Zon dag 10 September, nam. 2 uur te Anna Paulowna athle- 'tiekwedstrijden worden georganiseerd. De wedstrijden zullen plaats vinden op het sportterrein van den heer C. Slikker. Deelgenomen zal worden door 9 van de 15 aangesloten vereenigingen, terwijl het totale aantal deelnemers 130 bedraagt De onderstaande nummers zullen worden uitgevoerd: Heeren: 100 M. nieuwelingen, 100 M. cracks, 400 M., 3500 M., Verspringen met aanloop, nieuwelingen; Hink- stap-sprong; Hoogspringen met aanloop; Discuswerpen, Kogelstooten4 X 100 M. estafette. Dames: 100 M. nieuwelingen, 100 M. cracks, Ver springen met aanloop, nieuwelingen; Hoogspringen met aanloop; Duitscfae driesprong; Bal werpen (lucht bal); 4 X 100 M. estafette. Jongens: 80 M.; Verspringen. Meisjes 60 M.; Hoogspringen. Besluiten van het partijbestuur. Zaterdag heeft het bestuur der SJD-A.P. te Amster dam vergaderd. Alle leden waren aanwezig. Naar in de e. d. pers wordt medegedeeld, bevond zich bij de inge komen stukken de volgende, van mr. Duijs ingekomen verklaring: „Als ik voorzien had, dat de verschijning van mijn brochure op de wijze als ze is geschied, als ook mijne mededeelingen aan De Telegraaf aanlei ding zou geven tot zulk een beroering als zich heeft voorgedaan dan zou ik mij natuurlijk nog wel eens dubbel hebben bedacht alvorens tot de publicatie te besluiten. Ik had geen andere bedoeling dan ln de partij aan de orde te stellen eenige belangrijke vraag stukken, die naar mijne overtuiging onderzoek dringend behoeven. Ik wilde de partij dienen en zeker niet schaden. Het is uw P-B. bekend uit mijn schrijven van 6 Juni j.1., op welke motieven ik mij gerechtigd acht te op mijn, in den Partijraad gedane toezegging om de brochure voorlooplg niet te doen verschij nen, terug te komen. Gezien de beroering, door de verschijning in de partij verwekt, wil ik gaarne verklaren, dat het beter ware geweest, de waarde dezer motieven als niet van zoo overwegenden aard aan te merken. Wat den inhoud der brochure zelf betreft, spreekt het vanzelf, dat ik, zoowel wat1 betreft de daarin uitgesproken stelingen als de daarbij gegeven toe lichting, in elk opzicht handhaaf. II blijf wat ik in die brochure geschreven heb, niet alleen juist achten, maar bovendien blijf ik van meening. dat het een dringend partijbelang is, dat de partij deze stellingen onomwonden en duidelijk tot de hare maakt terwijl ik ook het recht op de vrije verkon diging mijner gepubliceerde meening onverkort handhaaf." Het partijbestuur nam met genoegen kennis van deze verklaring en besloot gebruik te maken van de door den heer Duijs gegeven machtiging, om tot publicatie over te gaan. Na uitvoerige discussie werd een voorstel aangeno men om over te gaan tot de instelling van een „Com missie tot vergelijkend onderzoels van politieke syste men." In een volgende vergadering zullen de leden dezer commissie worden aangewezen. Vechtpartij te Oss met doodelijken afloop. Man zieltogend op den weg gevonden. Zondagnacht is in de St. Willebrordusstraat te Oss bij een ernstige vechtpartij zekere Van Lieshout zoodanig met een mes bewerkt, dat hij aan de gevolgen is over leden. Omwonenden vonden den zieltogenden man op den weg en droegen hem in het café Netten. Een ont boden geneesheer constateerde zware verwondingen en messteken nabij het hart. Eenige minuten later over leed de man. Zijn lijk is naar het St. Annaziekenhuis overgebracht. Van Lieshout was gehuwd en vader van vier kinderen. Nader wordt omtrent deze noodlottige vechtpartij ge meld: Zondagavond 7 uur ontmoette J. v. L. en W. v. W. el kaar op het kermisterrein waar ze een woordenwisse ling kregen. Tot daden kwam het niet, omdat heiden door omstanders werden gescheiden. Na verschillende café's te hebben bezocht, ontmoet ten zij elkaar weer laat op den avond in het café Net ten aan de Willebrordusput. In dit café kregen belden weer hoogloopende ruzie. De caféhouder Netten paktl beide vechtersbazen beet en zette ze buiten de deur. Korten tijd daarna, het was toen 's nachts half een geworden, hoorde hij een vreeselijk gegil en vond v. L. badend in zijn bloed voor de cafédeur liggen. Hij nam •het slachtoffer op en legde het onder de warande van zijn woning. De marechaussee en dr. Stolz waren spoe dig ter plaatse. De laatste constateerde bij het slacht offer een steek in de hartstreek. Binnen een half uur waos v. L. overleden. Moordenaar bekent. Gistermiddag om 12 uur is van W., de dader van den moord in het ziekenhuis geconfronteerd met het lijk van zijn slachtoffer. Ten overstaan van de marechaus see heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. v Een formeele veldslag. Tezelfder tijd, dat dit drama zich afspeelde, heeft op den Berghemschenweg te Oss een vechtpartij plaata gehad tusschen de arbeiders C. en v. B., bijgenaamd „Seijm Snoek". Deze ging C. met een geweer te lijf en sloeg hem zijn onderkaak stuk. Verder bracht hij C. met een mes steekwonden in hals en schouder toe. De heer buurt, ongeveer een driehonderd menscnen koos partq. Er ontstond een formeele veldslag tusschen de beide vechtersbazen en hun aanhangers. De vrouw van C., die haar man te hulp kwam, liep wonden in den arm op. Dr. Verbeek vervoerde het slachtoffer naar het zie kenhuis, waar C. zich echter zoo woest aanstelde dat hij er niet kon blijven en naar zijn huis werd gebracht. De wonden van C. zijn niet levensgevaarlijk. Van B., die ook eenige verwondingen opliep is voort vluchtig. Op de kermis te Winsnm. In den nacht van Zaterdag op Zendag om 1 uur, juist na !t sluiten der kermis te Winsum (Gr.) ont stond brand in den stoomcaroussel van den heer J. Sipkcma. In een oogwenk sloegen de vlammen zoo hoog op, dat de geheele caroussel een reusachtige vuurzee was. Doordat de carousse1 gelukkig apart stond, hebben de vlammen zich ni <t aan de andere kramen medegedeeld. De brandweer richtte vier stralen op de vuruzee, doch moest zich weldra beper ken tot 't nat houden der belendende huizen en kra men. De. inrichting is geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is niet bekend. Men vermoedt dat een brandende sigaar is weggeworpen en in een hoop serpentines is terecht gekomen. Verzekering dekt de schade. Bij een start te New-York zijn toestel in brand gevlogen, Hij zelf in de vlam men omgekomen. New York. De Italiaansche Oceaanvlieger gene raal Francesco de Pinedo, die een vlucht naar Bag dad wilde uitvoeren om het afstandsrecord van Co- doz en Rossi te breken, is op het vliegveld Floyd- Bennet te New York, bij het starten doodelijk ver ongelukt, doordat hij op een hindernis stiet. Het toestel vloog in brand en De Pinedo is in de vlammen omgekomen. De volgende bijzonderheden worden nog gemeld: Nadat Pinedo ongeveer 700 meter over het vlieg veld getaxied had. scheen het dat de Penido zijn toestel, dat zwaar geladen was, niet meer meester was. Hij reed tegen een verhooging aan den kant van het terrein op; niettemin wist de vlieger ?|ii toestel in evenwicht te houden en hij reed naar de vliegloodsen terug. Plotseling is hij in de buurt van de loods tegen een hek gebotst en dadelijk daarop stond het toestel in brand. De toeschouwers konden de hulpkreten van den ongelukkigen vlieger hooren .raaar door de groote hitte en den rook waren zij niet in staat, iets uit te richten. Toen men tenslotte het vliegtuig kon naderen, vonden de beambten van het vliegveld het onher kenbaar verbrande lijk naast het vliegtuig liggen. De Pinedo scheen dus nog een poging gedaan te hebben om uit zijn toestel te komen. Defect in stuurinrichting de oorzaak? Volgens luchtvaartdeskundigen zou het doodelijk ongeluk te wijten zijn aan em speciale vinding, die aan de stuurinrichting was aangebracht. Ten einde een grooter hefkracht te verkrijgen was een appa raat van duraluminium aangebracht, dat echter bij den start los geraakt zou zijn Hierdoor raakte de stuurinrichting onklaar; de markies trachtte het stuur weer in zijn macht te krijgen, doch hierbij schijnt hij niet gelet te hebben op de snelheid, waarmede zijn machine over de startbaan reed. Nieuwe executieve der Zionistisohe wereld organisatie samengesteld. Het Zionistencongres te Praag, aldus lezen we in het „Hdbld.", besluit het feitenmatriaal betreffende de positie der joden in de wereld den Volkenbond voor te leggen, opdat deze analoog met hetgeen vroeger al ten behoeve van repatriëering van andere vluchte- gen is gedaan een plan kan ontwerpen voor de inter nationale actie, die de joden in Palestina zal bren gen. Voor de uitvoering dezer actie wordt een hijzon der beroep op Amerika gedaan. Het congres besluit verder tot het instellen van een centraal lichaam voor emigratie van Duiische Joden, waarbij alle dra den van het werk zullen samenkomen en dat met de Executieve zal samenwerken. Deze laatste zal zoo spoedig mogelijk ook een conferentie bijeenroepen van joodsche organisaties, die zich met emigratie en hulpverleening bezig houden teneinde het Duitsche vraagstuk onder het oog te zien. In verband hiermede wordt ook een beroep op particuliere financieele hulp gedaan, terwijl de in 1929 begonnen onderhandelingen over een Volkenbondsleening zullen worden hervat. Financiering van boycot. Naar Jabotinsky in een interview heeft medege deeld, is er te Parijs een commissie gevormd voor de oprichting van een bank, die de financiering van de boycot van de Duitsche goederen tot taak zal hebben. Haar kapitaal zal frs. 5 millioen bedragen en ver deeld zijn over 50.000 aandeelen. De kostbare monstrans uit het taberna kel gestolen. In den nacht van Zondag op Maandag is in de r.k. kerk van den Heiligen Jozef, staande aan de Kerklaan te Blaricum, een zeer brutale inbraak ge pleegd, waarbij o.a. de kostbare monstrans uit het tabernakel werd gestolen. De dieven moeten zich naar thans met zekerheid kan worden vastgesteld, reeds des Zondagsmiddags, nadat het Lof tusschen twee en drie uur was opgedragen hebben laten in sluiten op het koor, dat zich achter in het kerkge bouw boven den hoofdingang bevindt. Van dit koor af zijn de dienen, nadat zij een lad der, die zich ter plaatse bevond, aan de gordijn koorden hadden bevestigd, in het kerkgebouw afge daald, waar zij het tabernakel hebben opengebro ken. Uit dit tabernakel hebben zij de kostbare met edelgesteenten versierde gouden monstrans gesto len. De zich daarin bevindende heilige hostie hebben zij op het altaar achtergelaten. Bij den hoofdingang wardoor de dieven het kerkgebouw hebben verla ten, hebben zij nog het zich ter plaatse bevindende offerblok van den St. Pieterspenning opengebroken en het daarin aanwezige geld gestolen Gisterochtend om half zeven, toen de kerklokken voor de eerste mis moesten worden geluid, heeft men den diefstal bemerkt. Onmiddellijk heeft men daarop dQn plaatselijken pastoor S. L. Snelting en de kapelaan A. B. Knip pers, die beiden niets van den inbraak hebben be merkt, gewaarschuwd. Ook de plaatselijke politie is gealarmeerd. Onder leiding van den burgemeester van Blaricum, den heer J. J. Klaarenbeek heeft men een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij gebruik is gemaakt van politiehonden. De Aardappelen-Centrale begint te werken. Van gister af is het vervoer van consumptie-, ex- port-, voer- en pootaardappelen alléén toegestaan met vervoervergunning, welke voor aardappelen, bestemd voor binnenlandsche consumptie, fl.per 100 kilo bedraagt en uitsluitend wordt uitgereikt aan door do Aardappelcentrale erkende handelaren. Voeder-aard appelen moeten worden gedenatureerd. OUDE MAN DOOR TRAM GEGREPEN. Aan de gevolgen overleden. Gistermiddag omstreeks 12 uur is op de Maastrich terlaan te Vaals (L.) de 72-jarige J. Lemmertz door de electrische tram gegrepen en enkele meters meege sleurd. Na veel moeite mocht het gelukken den man onder de tram vandaan te halen. Op verschillende plaatsen had hij verwondingen op- geloopen, terwijl zijn beide beenen gebroken waren. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, doch het mocht niet meer baten. Het lijk is door de politie inbeslaggenomen. De bestuurder van den wagen is vooiloopig aange houden. Stakende raadsleden in de gemeente Heesch. In den gemeenteraad van Heesch (N.-Br.) laat de verstandhouding tusschen den burgemeester en de raadsleden nog veel te wenschen over. Zaterdagavond had de burgemeester een spoed- eischende vergadering uitgeschreven om eenige zeer urgente punten te behandelen. Van de 11 raadsleden kwamen er slechts 5 opdagen, zoodat de vergadering wegens onvoltalligheid niet kon doorgaan. De burgemeester bepaalde nu, dat de verdaagde vergadering Zondagavond om 7 uur zou worden ge houden. Er verschenen Zondagavond echter slechts 4 leden op het appèl, zoodat de vergadering ook nu weer moest worden verdaagd. Waarschijnlijk is dit wegblijven bedoeld als een pro test tegen het optreden van den burgemeester tegen een der raadsleden in een vorige vergadering. ITALIAAN AANGEHOUDEN. Hij dreigde zijn patroon met een bijL In een consumptie-ijsfabriekje in de Van Ostade- siraat te Amsterdam, is Zaterdagavond ruzie ont staan tusschen de daar werkende Italianen, waarbij een ongeveer,30-jarig ijsbereider zijn patroon met een bijl heeft bedreigd. De man is in den afgeloopen nacht door de poli tie van het J. D. Mcyerplein in de Weesperstraat aangehouden en later overgebracht naar het bureau Pieter Aertsstraat. OP DE TRAMBAAN. Auto door de Gooische tram gegrepen. Toen Zondagochtend de bestuurder van de Gooische motortram, welke om 8 uur uit Amsterdam was ver trokken. tusschen het nieuwe spoorviaduct op den Mui- derstraatweg en het Merwedekanaal was gekomen, be merkte hij, dat er even verder een personenauto dwars over de trambaan stond. Het volgend oogenbllk zette die auto zich even in beweging, doch stopte daarop weer dadelijk. De trambestuurder, die in de meening verkeerde, dat de automobilist in de volgende seconde de trambaan overgestoken zou hebben, bracht de tram niet tot staan, met het. gevolg, dat een hevige botsing plaats had De auto met vijf inzittenden werd ruim 40 M. meegesleept De personen, die zich in de auto bevonden, hebben over het algemeen geen ernstige verwondingen beko men. Alleen een 9-Jarige knaap had een vrij zware hoofdwonde en klaagde over pijn in den rug. AUTOBAND GESPRONGEN. Een Inzittende van de auto gedood, twee anderen zwaar gewond. Te Viersen, nabij Venlo, is Zondagavond een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Doordat de band van een perso nenauto, waarin vier personen gezeten waren, sprong, kwam de wagen tegen een boom terecht en kantelde De chauffeur kwam met enkele schrammen eraf. doch de andere inzittenden bleken allen zware verwondingen te hebben opgeloopen. Een dezer zwaargewonden over leed enkele oogenblikken later, de toestand der andere gewonden ls hoogst zorgwekkend. De auto werd vernield WOENSDAG 6 SEPTEMBER. HILVERSUM (1875 M.) VARA.: 8-00 Gramofoonmuziek; V.P.R.O.: 10.00 Mor genwijding; VARA.: 10.15 Uitzending voor de arbei ders in de Continubedrijven; 12.00 Klein-orkest o.l.v. Hugo de Groot; 2.00 De Flierefluiters oJ.v. Ray Fo- rest; 3.00 Voor de kinderen; 3.45 Riistpoos; 4.00 Voor de kinderen; 5.30 Orgelspel door Cor Steijn; 6.00 Eddy Walis en zijn ensemble; 6.30 Adolf Bouwmeester draagt voor; 6.40 Eddy Walis en zijn ensemble; 7.00 S-D-A.P-- kwartlertje; 7.15 Eddy Walis en zijn ensemble; 7.45 Joodsche liederen door Leo Fuld; 8.00 Causerie; 8.08 Vaz Dias; 8.15 Uitzending vanuit het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Den Haag van de propa gandavergadering, ter viering van het eerste lustrum v. d. Federatie Den Haag. der VARA; 9.15 Gaspas La- jos en zijn Hongaarsche Kapel; 10.00 Vervolg uitzen ding uit Den Haag; 11.00 Gaspas Lajos en zijn kapel. HUIZEN (296 M.) N.C-R-V.: 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Gramo foonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmu ziek; 12.00 Politieberichten; 12.15 Gramofoonmuziek; 12-30 Cello-recital door Louis van Maanen; 1.15 Gramo foonmuziek; 1-30 Concert door Zalb-Bommel's kinder koor; 2.30 Rustpoos; 3.00 Chr. lectuur; 3.30 Trio v d. Host; 5.00 Kinderuurtje; 6.00 Landbouwhalfuurtje; 6.30 Onderwijsfonds voor de binnenvaart; 7.00 Politieberich ten; 7.15 Ned. Clhr. Peröbureau; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Herdenkingsavond in de Nieuwe Kerk te Amster dam, ter gelegenheid van het 35-jarlg regeeringsjubl- leum van H. M. de Koningin, uitgaande van de Chr. Oranjevereeniging Amsterdam-Oost; 10.00 Vaz Dias; 10.10 Gramofoonmuziek; 11.30 Sluiting. LÜXEMBOURG (1191 M 7.50 Concert; 8.30 Liederen door Jules Michel; 9.20 Mi litair concert BRUSSEL (509 M.) 12-20 Concert; 12.50 Planorecital; 1.30 Gramofoonmu ziek; 5.20 Conoert door het Omroepsymphonie-orkest; 6.50 Concert; 8.20 Concert; 9.20 Idem. KALUNDBORO (1153 M.) 12.45 Strijkorkest; 5.20 Gramofoonmuziek3.20 Orkest; 8.30 Symphonle-orkest; 11.15 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 4.50 Orkestconcert; 10.20 Dansmuziek. HAMBURG (871 M.) 1.35 Gramofoonmuziek; 4 20 Concert; 11.00 Idem. LANC.ENBRRG (#72 M 12.20 Populair concert; 1.20 Concert; 8-25 Concert; 10.50 Populair concert. DAVENTRY (1554 M 12.20 Orgelconcert; 1.05 Concert; 3.20 Planorecital; 3.35 Concert; 5.05 Orgelconcert; 10.20 Orgelrecital; 10.55 Dansmuziek. PARIJS EIFFEL (1440 M.) 8.50 Concert o.l.v. Ed. Flament. PARIJS RADIO (1725 M.l S05 Gramofoonmuziek; 12.35 Idem; 12.50 Orgelconcert; 1.25 Gramofoonmuziek; 7.30 Idem; 8-20 Idem; 9.05 ld.; 9.20 Operette-uitzending. MTLAAN (331 M.) 8.00 Gramofoonmuziek; 8.05 Operette-uitzending. ROME (441 M.) 8.05 Concert; 8 35 Blijspel in één bedrijf. WEENEN (517 MA 7.20 Concert; 1035 Populaire muziek. WARSCHAU (1411 M.) 5.35 Solistenconcert: 7.25 Gramofoonmuziek; 8.00 Pia- rtonpel; 9.30 Populaire muziek; 11-00 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 5.50 Zigeunermuziek; 9.30 Oud-Italiaansche muziek. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 774 m.M. Vooruitzichten: Mooi weer. Temperatuur: 14 gr. C. is 57 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogztjde C 103, Schagen, Gedipl. Opticien Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Van alle gemakken voorzien. Reuter meldt uit Charkow: De vliegtuigfabriek te Charkow heeft een nieuw vliegtuig van zeer groote afmetingen gebouwd, de K 7, dat behalve de ruimte voor de bemanning, 16 hutten bevat met elk vier slaapplaatsen of acht zit plaatsen. De vracht wordt bij dit toestel niet in den romp, doch in de draagvlakken geborgen. In het raid den van het vliegtuig is een hut ingericht met divans, tafels, een buffet, enz. Evenals in een D-trein, bevindt zich een gang in het toestel, waar de passagiei-s kun nen wandelen. Het toestel heeft reeds eenige goed geslaagde proef vluchten gemaakt TOEGELATEN. Wijbe Geerts, alhier, leerling van de U.L.O. school, is toegelaten tot de le klas van het Gymnasium te Alkmaar. DERDE AFSTANDSMARSCH „EXCELSIOR". Woensdag 6 September a.s. zal b.g. Chr. Gym nastiekvereniging haar 3e en laatste afstands- marsch van dit jaar houden. Ten 5 uur n.m. vertrekken de heeren voor de 30 K.M. Dezen keer gaat het over Haringhuizen, rich ting Valkoog, langs de Wiel naar het station, de Loet, alwaar de dames ten 6.45 uur zullen aanslui ten voor de 20 K.M., oin via Barsingerhorn, Kol- horn, 't Wad over den Nesdijk en Noord naar het station Schagen te marscheeren, waar men te 10.15 uur denkt aan te komen. De Adspiranten loopen 12H K.M. met de heeren mede, en keeren dan naar Schagen terug, zoodat dezen dan 15 K.M. in totaal hebben afgelegd, 't Ge heel staat weer onder leiding van den heer C. Wis- meijer. Ook liefhebbers, niet-leden van „Excelsior" mogen dezen marsch meemaken en kunnen dan tegen ge ringe kosten een fraai diploma bekomen. Wij waren er deze week tot onzen spijt getuige van, dat er in een anders zoo gelukkig gezin een felle woordenwisseling ontstond, wat echter op het hui dige oogenblik gelukkig toch nog weer een gunstige wending nam. Wat nu was het geval? Toen om ongeveer 12 uur de man thuis kwam met een behoorlijken honger, was het middagmaal hem niet naar den zin! De groente was best, daar niet van en er was een kip geslacht die tucb al van de vierde leg was, dus dat was ook wel in orde, maar nu volgt het ergste! Als hoofdschotel had dc vrouw natuurlijk aardappelen en die waren zoo schandalig afgekookt, dat het betrekkelijk een pan met aardap pelpap was en dat ontstemde de anders zoo rustige en gemoedelijke man zóó, dat hij zich ontvallen liet: Ik verd het zoo langer, dat is geen ven gaf eenslag met zijn vuist op tafel, dat de aard appelpap in de schaal stond te wteinelen en zei: als je een aardappelstoompan van drie gulden bij L. v. R. had gehaald of een stoomplaatje van zestig centen, dan was er niets voorgevallen. Gelukkig beloofde de verstandige vrouw direct zoo'n pan te halen, waar door de vrede in het gezin terugkeerde. (Adv.) ESPERANTONIEUWS. Zondag 3 Sept. jl. had in Hotel Vredelust alhier de zesde vergadering plaats van de Esperantover- eeniging „la Norda Stelo" Ongeveer 45 leden waren opgekomen en als gast was er een Duitsche Espe rantist. Ditmaal was het de heer August Schmall, uit Mainz, die bij vrienden op Wieringen logeerde, over onze bijeenkomst hoorde en dus „natuurlijk" op bezoek kwam. Onze vereeniging heeft nu zes maal vergaderd en viermaal was er een buitenland- sche gast. Altijd weer verheugen we ons daarover, omdat telkens weer aan het licht komt. noe goed Esperanto aan zijn doel beantwoordt. L'c vreemde ling wordt als vriend ontvangen. Hij km. wat in de vergadering wordt besproken, volgen, hij vertelt ons van zijn reis; wij luisteren en begrijpen hem. Hij voelt zich tenslotte geen vreemdeling meer. De heer Duinker van Texel vertelde ons in de ver gadering, met hoeveel succes men op Texel de Espe- ranto-cursussen heeft kunnen regelen. In de ver schillende dorpen samen werden 168 nieuwe cur sisten ingeschreven. Men laat een leeraer uit Zwe den overkomen, om de cursussen te leiden. Voor waar een prachtig succes op dat kleine eiland. Na het huishoudelijk gedeeite van de vergade ring volgde een onderwijzend gedeelte en toen we lang genoeg gestudeerd hadden, werd nog een be zoek gebracht aan de Esperantotentoonstelling, waarvoor velen van buiten de gemeente, nog geen gelegenheid hadden gehad. De volgende bijeenkomst is bepaald op 8 October a.s. en zal plaats hebben te Noordscharwoude. AANBESTEDING. Door het Bestuur van de Banne en den Polder Scha gen werd Zaterdag j.1. alleen onder de Ingezetenen van Schagen publiek aanbesteed het krooswerk. verdeeld ln twee perceelen, n.1. I Hooglandspolder. II Neskaag. Ingeschreven werd door: A. Zwaag perc. I f 118. perc. H f 162; K. Leijen, perc. II f 250; P. Plakman. perc. H f 248; J. Plakman. perc. I f 79.50. perc. II f 223.50 Jb. de Boer en G. Mosk perc. I f 96, perc. II f 275; N. Bakkum. perceel n f 190. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijvers, t.w. perc. II aan A. Zwaag en perc. I aan J. Plakman.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6