Hitlis- Mlttttltit- Lulllllllll Schietpartij in Muiden's Raad, Cuba's tweede revolutie. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Man op de tribune lost vier schoten. 300 D00DEN OP CUBA. Soldaten en onderofficieren in opstand TYPHOON TEISTERT JAPAN. TYPHUS-EPIDEM1E IN CHILI. KONINKLIJK BEZOEK aan de hoofdstad. Spontane hulde. Woensdag 6 September 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9342 ClÏRAÏT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuifkomenrt rtiraroer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels 10.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMEll BESTAAT UIT TWEE BLADEN Burgemeester, de eerste wethouder en twee tribune-bezoekers ernstig gewond. - De dader terstond overweldigd. MUIDEN. Gisteravond heeft de strand fotograaf I., die op de publie ke tribune gezeten was, tijdens de Raadszitting uit twee revolvers scho ten gelost op burgemeester De Raadt en op wethouder Hottentot en voorts op nog twee personen, die eveneens op de publieke tribune waren gezeten. Alle vier personen werden getroffen en min of meer ernstig gewond. De toestand van burgemeester De Raadt was zoodanig, dat hij in het Burger ziekenhuis te Amsterdam moest wor den opgenomen. De dader is door de politie gearres teerd. Zooals te begrijpen is verwekte het voorgevallene groote consternatie te Muiden. Omtrent dezen aanslag op Burgemeester de Raadt, wethouder Hottentot en twee bezoekers in de raad zaal te Muiden vernemen wij nader Gisteravond na afloop van dc raadszitting tc Mui den heeft de fotograaf I. uit Muidcrberg vier scho ten gelost op burgemeester De Raadt, wethouder Hottentot en twee bezoekers, Vet en Beus I., die zich op de publieke tribune bevond, verliet, na dc raads zitting de zaal en schoot Vet, die voor hem de trap afliep, in den rug. Daarna keerde hij in dc zaal te rug en loste drie schoten op den burgemeester, den wethouder en Beus Alle drie werden getroffen. Burgemeester L. de Raadt is, ernstig gewond, naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam vervoerd, even als Vet, Wethouder Hottentot werd naar het Bin nengasthuis te Amsterdam overste bracht, terwijl Beus naar de Majellastlchting te Bussum is ver voerd. De fotograaf, die, naar verluidt, uit veete heeft ge handeld. werd onmiddellijk na den aanslag door het publiek en toegeschoten veldwachters overmeesterd. Hij zal naar Amsterdam worden gebracht. De dader schoot niet in het wilde weg, doch wist wel degelijk op wie hij zijn revolver richtte. Men schrijft ons nog: Toen wij gister in den laten avond per auto Muiden binnenreden, deed niets vermoeden, dat zich hier zoo kort. te voren een bloedig drama had afgespeeld. Het staQje lag in diepen rust gedompeld, slechts enkele personen bewogen zich in de straten. Voor het raad huis was de situatie echter geheel anders: hier ston den, in groepjes een aantal mannen en vrouwen, die liet drama op gedempten toon bespraken. Tusschen hen bewogen zich veldwachters, photographen en jour nalisten. Wij kwamen in de gelukkige omstandigheid te ver- keeren, clat wij, na op ons bellen toegang tot het raad huis te hebben verkregen, in de hall den bode A. P. Knijnenburg aantroffen, die de schietpartij geheel heeft medegemaakt en zich onmiddellijk bereid ver klaarde ons daarvan verslag te geven. Het was zqo vertelde hij ons in den aanvang een zeer rustige vergadering, In de kleine zaal zaten, om dc met oen groen laken bedekte tafel geschaard, burgemeester de Raadt, de twee wethouders en de ze ven raadsleden. De agenda vermeldde o.m. de behandeling van de kwestie inzake de actie welke gevoerd wordt door het Gooische Comité tegen Volksverwildering. Dit comité heeft, naar men zich herinneren zal, onlangs een adres aan den raad der gemeente gericht, waarin stel ling werd genomen tegen de „ontkleedpartijen" aan het strand te Muiderberg. De dader, de ruim 30-jarige I. J. Ibelings, photograaf tc Muiderberg, en in deze en omliggende gemeenten een bekend type, heeft mis schien het vermoeden gehad, dat deze kwestie op een of andere wijze belangrijk zou kunnen zijn of wor den uit hoofde van zijn beroep. Uit de revolveraan slagen, die hij kort daarna pleegde, valt echter weinig verband te bespeuren met deze vermoedens, aange zien burgemeester de Raadt zooals deze photograaf ook bekend geweest moet zijn het in geen geval met de ideëen van het comité eens was. Wel is van Ibelings bekend, dat hij zich reeds ja renlang ten achter gesteld voelt ten aanzien van zijn collega's. Zooals meermalen gebeurd was, was hij ook hedenavond in de raadzaal gekomen om een plaats te bezetten. Hij had een tasch bij zich, hetgeen de bode nogal vreemd vond, maar waarop hij naar hij ons mede deelde verder geen acht heeft geslagen. Ibelings koos iii de kleine ruimte, welke voor het publiek bestemd was een plaats, voor de deur. Toen hij zich een oogenblik verwijderde, ging een ander op zijn stoel zitten, maar nauwelijks bemerkte Ibe lings dit, of hij vroeg: dezen man voor hem plaats te maken, hetgeen deze dan ook deed. Het toeval wilde, dat de man een oogenblik op de tasch heeft gezeten en daarbij bemerkt had. dat er zich enkele metalen voorwerpen in bevonden. Eerst nadat de aanslag ge pleegd was, was hij er zich van bewust, dat deze voor werpen revolvers geweest waren. De zitting zelf bad een rustig verloop: tegen het einde van de vergade ring ging een der toehoorders, zekere Vet, een kennis van Ibelings naar buiten. Op hetzelfde oogenblik stond Ibelings op, verliet de zaal en loste, terwijl Vet zich nog op de trap be vond. welke naar de hall leidt, een schot, waardoor Vet aan de hand en in den buik werd getroffen. Luid schreeuwend liep dc getroffene naar buiten, waar hij zich nog kon voortsleepen tot voor het huis van dr. Nieke.rk. Onmiddellijk na het eerste schot ontstond er. zooals te begrijpen is in dc zaal een hevige pa niek. Ibelings bedacht zich geen oogenblik, i nar richtte, na in de zaal teruggekeerd te zijn, zijn re volver op zekeren de Beus, die evenals Vet, koop man is en zijn bedrijf uitoefend aan het strand te Muiderberg De Beus werd ernstig in de zijde getrof fen en zakte ineen. Onmiddellijk daarop loste Ibo- lings opnieuw een paar schoten; deze troffen burge meester dc Raadt, die in de linkerzijde onder het hart werd geraakt en wethouder Hottentot. die, naast hem gezeten, een schot in den buik kreeg. Naar is komen vast te staan heeft Ibelings zijn slachtoffers met opzet neergeschoten, aangezien bekend was, dat hij tegen de vier genoemde monschen reeds gerui- men tijd een veete had. Na het laatste schot werd de dader door het pu bliek er bevonden zich ca twintig toehoorders in de zaal tegen den grond geslagen en naar den uitersten linkerhoek gesleept, waar een buste van Pallas Athene tegen den grond sloeg en bovendien e<mige bloempotten, die in de vensterbank hadden, gestaan, werden verbrijzeld. Te midden van de wil-' da tooneelen, die zich in de raadzaal afspeelden werd Ibelings naar buiten gebracht en overgeleverd aan de inmiddels toegeschoten veldwachters. Kort daar na is hij door de marechaussée naar Amsterdam overgebracht, waar hij in de marechauséekazerne in de voormalige Watergraafsmeer is opgesloten. Burgemeester J. L. de Raadt, wiens toestand ern stig is, is zooals reeds gemeld opgenomen in het Burgerziekenhuis te Amsterdam, Ook Vet, die eveneens ernstig is gewond, wordt in genoemd zie kenhuis verpleegd. Toer» wij hedennacht naar den toestand van beide gewonden informeerden, deelde do hoofdzuster ons mede, dat zij order had de pers geen inlichtingen te verschaffen Dr Beus is, even eens ernstig gewond, per ziekenauto vervoerd naar de Majellastlchting; wethouder Hottentot zou, naar de bode meende te weten, vervoerd zijn naar het Binnengasthuis te Amsterdam. Ook laatst genoemde is ernstig gewond. Dc raadzaal vertoonde, toen wij daar nog een kijkje namen, de sporen van het drama, dat zich daar had afgespeeld. Behalve de aan de reeds genoemde voorwerpen toegebrachte schade, vertoonde de groo te mat, die den vloer bedekte, een aantal bloedvlek ken. Toestand van burgemeester De Raadt be vredigend; die van den koopman Vet ernstig. Uit Amsterdam: Toen wij ons hedennacht te twee uur met het Burgerziekenhuis in verbinding stelden, werd ons medegedeeld, dat de toestand van burge meester De Raadt bevredigend is. De koopman Vet, die eveneens in genoemd ziekenhuis is opgenomen, is er ernstig aan toe. De kogel, waardoor hij getroffen is, heeft men langs operatieven weg verwijderd. Toestand van De Bens ernstig. Uit Bussum: De koopman De Beus, die bij den aanslag in de raadzaal te Muiden werd gewond, is in de Majellastichting geopereerd. Zijn toestand was hedennacht te half drie ernstig. Gevolgen van den jongsten tornado. Volgens de rapporten dr legerautoriteiten, meldt een Reuterberlcht uit Santa Clara op Cuba. zijn ten gevolge van den jongsten tornado alleen in de buurt van de Ohristo-baai 300 per sonen gedood. De tornado boven Texas. Groote schade aangericht. Stadje geheel verwoest? r Reuter seint uit New York: Tijdens den tornado, die boven Texas heeft gewoed, sloegen enorme golven over de kust. Verscheiden ge bouwen werden vernield en eenige plaatsen werden ove1" stroomd. De bewoners moesten in booten een toevlucht zoeken. Vooral te Rockport is de aangerichte schade bijzon der groot. Te San Antinio werden twee personen ge dood. De plaats Brownsville is volkomen geisoleerd. Het gerucht loopt, dat Raymondville, een stadje met 2500 Inwoners, vrijwel geheel is verwoest en dat vele honderden menschen er dakloos zijn geworden. Alle wegen in een gebied van 120 K.M. rondom Haymor.d- vllle zijn onbegaanbaar. In de stadjes, welke gelegen zijn aan den beneden loop van den Rio Grande moeten vele personen zijn omgekomen, en het aantal gewonden zou in de hon derden loopen. President en kabinet afgetreden. Vijf com missarissen hebben thans de leiding. Amerika zendt oorlogsschepen. Voor de tweede maal in een maand tijds is er een revolutie op Cuba uitgebroken. Ditmaal zijn de soldaten en onder-officieren van het Cubaansche leger in opstand gekomen, waar hij ze zich niet alleen richten tegen de aan hangers van oud-president Macliado, die in het leger zijn gebleven, maar ook tegen den huidigen president De Cespedes, tegen wien de radicale groep der A.B.C. in verzet is ge komen. Tal van officieren gevangen gezet. Reuter meldt nader uit "antiago, dat het in opstand gekomen leger de officieren heeft gevangen gezet en uit de gevangenis de soldaten heeft bevrijd, die daar in onder het bewind van M-^hado werden opgesloten. De revolutionnairer zetten den gouverneur en den burgemeester af. Er werd van de vuurwapenen ge bruik gemaakt, och niemand werd gewond. De Cespedes werd in allerijl naar de hoofdstad te ruggeroepen uit Santa Clara. waar hij de schade van den orkaan in oogenschouw nam. De commissarissen van het nieuwe regime verkla ren, dat zij aan het bewind zullen blijven, totdat een Constitueerende Vergadering hun opvolgers zal heb hen aangewezen. De minister van binnenlandsche za ken verklaarde, dat hij en al zijn collega's van het kabinet bereid zijn, met de nieuwe regeering samen te werken. Nieuwe regeering van vijf commissaris sen. Amerlkaansche oorlogsschepen naar Cuba. Uit Havanna, 5 September. (Reuter). Een revo- lutionnaire junta van negentien leden heeft vijf be- stuurscommissarissen gekozen voor de voorloopige uit oefening van het bewind op Cuba. Deze commissaris sen begaven zich naar het paleis van den president en deelden De Cespedes mede, dat zij zich met het be stuur belastten. Uit Washington wordt gemeld, dat de regeering der Vereenigde Staten een kruiser en drie destroyers naar Cuba zendt. Nader wordt gemeld, dat de regcering-de Cespe des is afgetreden na een contorent'e op het presi dentieel paleis met de leiders der revolutionnairen. Irizati, een der revolutionnaire commissarissen, ver klaarde hij de bekendmaking, dat de nieuwe junta het bewind in handen had genomen en dat het corps diplomatique van de regeeringsverandering was ver wittigd en dat op de spoedige erkenning van do nieuwe regeering wordt gerekend. Guillermo Portela, een der commissarissen, zal de presidentieele functies vervullen tegenover het corps diplomatique. Te Washington is officieel bekend gemaakt, dat twee Amerikaansche kruisers onder de kust van Cuba zijn aangekomen. Aan bovenstaande telegrammen gingen nog de vol gende berichten vooraf: Een V. D.-bericht meldt in afwijking van een an der, reeds gepubliceerd telegram, dat de officieren werden afgezet. In verschillende garnizoens en ka zernes werd den officieren gisternacht door onder officieren meegedeeld, dat zij waren afgezet en dat het geen zin zou hebben tegenstand te bieden. De soldaten hebben zich in het bezit gesteld van wapens en munitie en hebben verklaard dat zij zoo noodig zouden vechten indien men hun moeilijk heden berokkende. De officieren in de provincie hehben volgens het bericht van V. D. hun superieuren te Havana opge beld en om verdere instructies verzocht. Hun werd meegedeeld, dat men de revolutie als een feit moest beschouwen. Amerika wenscht zich niet in Cnba's zaken te mengen. Te Washington wordt er op gewezen dat het zen den van oorlogsschepen uitsluitend bedoeld is ter bescherming van leven en eigendon der buitenlan ders en niet als inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Cuba. De regeering der Ver eenigde Staten houdt den toestand in net oog, doch wenscht te vermijden, wat ook maar eer.igszins kan worden geïnterpreteerd als nalatigheid in de poli» tiek van „goede nabuurschap". HOOGHEEMRAADSCHAP N.-H. NOORDER. KWARTIER. Het rapport der L.T.B.-commissie verschenen Verschenen zijn de rapporten van de commissie, wel ke is ingesteld door het hoofdbestuur van den L.T.B. om de werkzaamheden te bestudeeren van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwartier en van lr. A. Jacobs te Voorhout, welke in opdracht van het dagelijksch bestuur van den L.T.B. dezelfde materie heeft onderzocht. N.H. Dgbl. Tienduizenden huizen onder water. Tokio, 5 Sept. (VJD-). Gisteravond is het Westelijk deel van Japan geteisterd door den staart van een typhoon. Te Osaka werden 30.000 en te Tokio meer dan 1000 huizen onder water- gezet. In Kyoesjoe werden talrijke kleine vis- sdhersschepen vernield, terwijl in Korea, waar ongeveer 50 huizen zijn ingestort of wegge spoeld. het spoorwegverkeer is ontwricht. De oogst heeft geen schade geleden. Door den ty phoon ls tevens een einde gekomen aan de groote hitte, die den laatsten tijd in Japan heerschte. REEDS 400 DOODEN. SANTIAGO. 5 Sept. (V.D.) In geheel Chili heerscht een ernstige typhus-epidemie, die op het 'oogenblik reeds 400 dooden heeft geeischt. Meer dan 2000 personen zijn nog ziek. Duizenden menschen op de been. AMSTERDAM. Gistermiddag te kwart voor zes zijn H.M. de Koningin, Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Hendrik met gevolg aan het Centraal Station, alhier aangekomen. Op het station waren ter verwelkoming aanwezig de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, Jhr,. Dr. A. Röell: de burgemeester van Amsterdam, Dr. A. de Vlught, vice-admiraal Brutel de la Rivlère. comman dant van de marine te Willemsoord, e.d. De militaire autoriteiten waren vergezeld van hun adjudanten. Te 17.44 uur arriveerde de trein aan het le perron. De Koninklijke familie had de reis in een gewoon, gereserveerd le klasse rijtuig gemaakt. Toen de vorstelijke bezoekers uitstapten, klonk een hartelijk gejuich, van het publiek, dat zich nog in den trein bevond en van de velen, die zich op het le perron achter de afzetting hadden opgesteld. In de Koninklijke wachtkamer werden door de jongedames L. M. A. Boissevain en M. Boelen bloemen aangeboden aan H.M. de Koningin en aan Prinses Juliana. Van H.M.'s Pantserschip Heemskerk, dat in de ha ven ligt, klonken de 35 saluutschoten. Onder daverende toejuiohingen nam het hooge gezel schap hierna in de rijtuigen plaats, om naar het Paleis te rijden. Reeds geruimen tijd voor de aankomst van de Koninklijke familie stond langs het Damrak behalve een talrijk publiek, een 6000 tal schoolkinderen ge schaard met vlaggen en getooid met Oranje. Een luid gejuich steeg op, toen de Koninklijke stoet voorbijtrok naar den Dam, terwijl met de vlaggen werd gezwarfid. Het gejuich plantte zich voort naar den Dam. waar een compacte menigte wachtte. Voor het publiek hadden zich ook sohoolkinderen geschaard. Van het Paleis werd dadelijk de Koninklijke Stand aard geheschen. Eenige oogenbilkken later gingen de balcondeuren open en verscheen het Koninklijk Gezin op het bordes. Van alle kanten klonk gejuich en werd gezwaaid met vlaggen en doeken: ook op de gebou wen, die den Dam omgeven, als Nieuwe Kerk Groote Club, waren talloozen aanwezig om de Koninklijke Familie bij Haar komst in de hoofdstad te begroeten. Spontaan werd het Wilhelmus gezongen. Toen de Koninklijke Familie zich in het Paleis had teruggetrokken, had allereerst onder luid gejuich de af tocht der kinderen plaats. Naar wij vernemen, zijn ongeveer 1800 bloemstukken, groote en kleine, ten Palelze bezorgd. Aan de achterzijde van het Koninklijk Paleis stond gedurende den geheelen morgen veel publiek, om tc kijken naar de bloemen die het gebouw werden binnen- gedragn als hulde aan H. M. de Koningin bij Haar komst in de hoofdstad. Er reden, beladen met bloe men, de autos voor van de bekende bloemenmagazij nen met prachtige bloemstukken van vereenigingen en particulieren. Echter daarnaast gingen ook naar bin nen vrouwen uit het volk met haar bescheiden bloem- tuiltje. Allereerst werden al deze bloemstukken, groot en klein, geregistreerd en op lijsten -geschreven. Daar na werden ze overgebracht naar de Burgerzaal, waar ze op lange tafels werden uitgestald. In den loop van den middag was deze groote zaal herschapen in een bloementuin,

Schager Courant | 1933 | | pagina 1