Het Bi-Alita-raadse opgelost. Woensdag 6 September 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9342 NA DE AFSLUITING VAN DE ZUIDERZEE. De haring en de ansjovis. Enorme vorderingen op lanpengebied. Moord te Woerden. Noodlottige aanrijding. Russisch vliegtuig neergestort. Ernaar Mollison op recordjacht. Mededeelüigen van het Rijksinstituut voor Biologisch Visscherö-onderzoek te Amsterdam. De teelt van haring en ansjovis in de Waddenzee is mislukt. Bij de visecherij op de vroegere Zuiderzee nam de haring, zoowel naar hoeveelheid als naar waarde, de allereerste plaats in, terwijl in sommige jaren ook de ansjovis een zeer belangrijke opbrengst gaf. De waarde van de in de Zuiderzee gevangen haring schommelde gewoonlijk om 1 millioen gulden per jaar, en was er sedert den oorlog vaker boven dan beneden; een derge lijke opbrengst behaalde de ansjovis alleen in enkele zeer goede jaren. Het is bekend, dat beide vischsoorten alleen ten be hoeve van de voortplanting de Zuiderzee introkken. Zij schoten hier hun kult, hun larven groeiden hier op en de jonge vïschjes verlieten daarna dit gebied om elders jn volle zee tot volwassen geslachtsrijpe dieren te wor den. De Zuiderzee werd zeer terecht de kinderkamer van de haring en de ansjovis genoemd. Hierbij dient nog vermeld te worden, dat de Zuiderzeeharing tot een apart ras behoort, dat zich in slechts enkele kustwate ren voortplant, en zich van de Noordzeeharing onder scheidt door een aantal kenmerken, o.a. doordat het kleiner blijft Dat de Zuiderzee zoo bij uitstek geschikt was om voor deze beide vischssoorten als kinderkamer te fungeeren, vond zijn oorzaak vooral hierin, dat de Zuiderzee een zeer ondiepe binnenzee was, die tengevolge van de engte tusschen Enkhuizen en Stavoren eenigszins van de Noordzee werd afgescheiden. Door deze omstandighe den bereikte het water reeds vroeg in het jaar een hooge temperatuur, hetgeen zoowel voor de ontwikke ling van de eieren en larven als voor die van het voed sel uitermate gunstig was; daarenboven was het water zeer vruchtbaar. Tijstroomen waren in de Zuiderzee van zeer weinig beteekenis. Ook dit jaar hebben groote scholen haring en anjo- vis getracht hun oude paaiplaatsen weer te bereiken. Zij liepen toen echter vast op den afsluitdijk: slechts relatief geringe aantallen wisten nog door de sluizen het LJselmeer binnen te dringen. De groote massa, die buiten bleef, was genoodzaakt of terug te keeren of In de Waddenzee kult te schieten. Dit laatste heeft op zeer groote schaal plaats gevonden. Op tal van plaatsen langs den voet der dijken, maar vooral in de nijbijheid van Den Oever, werden dikke lagen haringkuit aangetrof fen. Dit kuit is althans voor een deel ook tot ontwikke ling gekomen, want omstreeks midden April werden talrijke haringlarven in de Waddenzee gevangen, die pas uit het ei gekomen waren. De ontwikkeling van het ei tot larve was dus voorspoedig verloopen. Toen evenwel midden April getracht werd oudere larven te vangen, mislukte dit vrijwel volkomen. Daar hadden de jonge larven het gebied verlaten of waren ze ben gronde gegaan, slechts sporadisch werd een wat oudere haringlarve bemachtigd. Begin Juni herleefde de hoop: op verschillende plaatsen in de Waddenzee werden toen jonge harinkjes gevangen, die reeds het larvenstadium achter den rug hadden. Ook in de havens van Den Helder en Terschelling werden deze jonge harinkjes opgemerkt. Een nader ondereoek wees echter uit, dat al deze jonge haring niet van onze Zuiderzee afkomstig was, maar zonder uitzondering tot een Noordzeeras behoorde. Jonge, in de Waddenzee opgegroeide haring is niet bemachtigd. In het kort samengevat, waren dus de resultaten van het onderzoek deze: de haring heeft in de Wadden zee kuit geschoten, de eieren hebben zich goed ont wikkeld, maar behalve zeer kleine larven zijn geen jon ge haringen gevonden, zoodat aangenomen moet wor den, dat deze op een of andere manier verdwenen zijn. Uit de resultaten van het ondereoek moet men wel be sluiten, dat de teelt van haring in de Waddenzee mis lukt is. Voor de ansjovis geldt hetzelfde, als wat boven van de haring gezegd is. Dit vischje legt eieren, die in het water zweven. Deze eieren zijn in groot aantal gevonden, evenals jonge larven. Evenwel zijn blijkbaar ook deze in de Waddenzee niet tot verdere ontwikke ling gekomen, want iets oudere exemplaren werden echts sporadisch gevangen. De oorzaak van het verdwijnen der larven van ha ring en ansjovis reeds kort na hun geboorte uit de Waddenzee, moet vermoedelijk gezocht worden in een paar ongunstige factoren, waarin de Waddenzee zich van de vroegere Zuiderzee onderscheidt: de sterke tij stroomen en de lagere temperatuur. De jonge larven hebben nog weinig eigen beweging en zijn daardoor ■vrijwel hulpeloos overgeleverd aan de stroomingen, zoo dat men wel kan aannemen, dat met elke eb belangrij ke aantallen naar buiten gevoerd worden, die met den daaropvolgenden vloed niet weer terugkomen. Bij de Nederlandsche ingenieurs aan de spits. - Nieuwe machine in de Philipsfabrieken maakt 1000 lampen per unr. Reeds eenigen tijd is er onder het Nederlandsche publiek door een breed-opgezette reclame-campagne nieuwsgierigheid en spanning gewekt wat de geheim zinnige woorden B i-A r 1 i t a cn D e c a 1 u m e n wel mochten beteekenen. Het mysterie is thans opgelost. We weten nu, dat het een der laatste producten is van de, over de gansche wereld bekende, Philips-fa- ibrieken te Eindhoven. De Bi-Arlita-lamp is een electriscl c groeilamp, die voortaan op haar ballon het. merk zal dragen harer lichtsterkte in „Decalurnen" uitgedrukt. 1000 lampen per uurl Het mag misschien overdreven lijken, van een ^oo eenvoudig apparaat als een gloeilamp zooveel ophef te maken, want het bestaat tenslotte voor den leek uit een ballontje van glas, uit een stukje wolfsramdraad en uit een beetje gas, dat zoo uit de lucht te halen is. Maar als ik u vertel, aldus vertelt Dr. VV. Geiss, chef van het Physisch Philipslaboratorium, dat de machine die zorgt voor de fabricage ervan, met de regelmaat van een klok 1000 lampen per uur uit spuwt, dan zult U beter beseffen dat het met woor- ansjovis. die in het water zwevende eieren heeft, treedt dit verlies reeds bij de eieren op. Deze verliezen worden nog in de hand gewerkt door de in verhouding tot de Zuiderzee lage temperatuur, waardoor de ont wikkeling van de eieren en de groei der larven nog wordt vertraagd, zoodat de ongunstig werkende tij stroomen nog langer hun invloed kunnen doen gelden. Het is natuurlijk denkbaar, dat de larven, eenmaal naar de Noordzee weggestroomd, hier verder opgroei en; aangaande deze mogelijkheid is echter niets bekend. Lijk van een fabrieksdirecteur voor zijn woning gevonden. Met twee revolverschoten gedood. De vermoedelijke dader gearres teerd. Gistermorgen werd de politie te Woerden gewaarschuwd, dat op den Singel te Woer den het lijk van een man gevonden was. Na dat een onderzoek was ingesteld, bleek hel slachtoffer te zijn jhr. C. F. E. van I., direc- teum van de Woerdensche Pannenfabriek. Twee schoten, vermoedelijk met een revol ver gelost, waren door zijn lichaam gegaan, een had het hoofd getroffen, het andere was op het hart gericht. Onmiddellijk werd aan moord gedacht en gistermorgen omstreeks 7 uur de daad schijnt om 4 uur in den ochtend te zijn ge schiedis de bedrijfsleider van de fabriek de B., verdacht van moord, in arrest gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. Omtrent de motieven van dezen moordaanslag tast men in het duister. Het lijk van den directeur werd juist voor zijn woning gevonden. Een arbeider, die tusschen vijf uur en half zes de woning passeerde, vond den heer van I. op den weg liggen. Hij waarschuwde onmiddel lijk de politie, die spoedig ter plaatse was. De ge meentearts, H. .1. Verhagen, constateerde den dood. Wat er precies gebeurd is' kon nog niet worden vastgesteld. De B. moet in den nacht ten huize van den directeur zijn geweest. Samen zijn zij uit de woning gegaan. De heer van 1 was in nachtgewaad met alleen een broek daarover aangetrokken. Hij droeg voorts schoenen. Op den weg zou De B. den directeur hebben doodgeschoten, zonder dat tot dus ver de motieven daarvoor bekend zijn. Nabij de plaats van het misdrijf heeft de politie twee pa troonhulzen gevonden. Het wapen, wuarmede het misdrijf is gepleegd, is tot dusver niet opgespoord. De B., die ontkent het misdrijf te hebben gepleegd, doch tegen wien sterke aanwijzingen zijn, wordt vandaag ter beschikking van de justitie gesteld. Bekentenis van den dader. Waarom doodde hij den fabrieksdirecteur? On verschillige houding. Nader vernemen \ve, dat De B. een volledige bekentenis heeft Afgelegd. Hij is gevankelijk naar Utrecht over gebracht. De B., die een Duitscher is, heeft vermoedelijk be trekkingen onderhouden met de Duitsche dienstbo de van jhr. Van Ingen. Na afloop van het feest van een buurtvereeniging, dat De B Maandagavond heeft bijgewoond, moet hij zich 's nachts naar het huis van jhr. Van Ingen hebben begeven met de be doeling, het meisje tc spreken te krijgen. Wat zich verder heeft afgespeeld is nog niet precies bekend. De bedrijfsleider is ongeveer 45 jaar oud en ge huwd. Hij heeft den geheelen oorlog meegemaakt. Toen hij heden met het slachtoffer werd geconfron teerd, bleef hij volkomen onverschillig. De heer Van Ingen was 34 jaar oud en laat een vrouw en een kind na. Nader verneemt de Tel. nog dal de dader te on geveer halfvier s nachts door een raam van het huis van jhr. Van Ingen is geklommen ten einde de dienstbode te bezoeken. Hij wist niet, dat deze van huis was en heeft zich al speurende naar boven be geven en getracht de deur te openen van een ka mer, waar een loge sliep. Vandaar begaf hij zich naar de kamer van den heer Van Ingen, tegen wien hij allerlei wartaal sprak. De beer Van Ingen be greep wel, dat de B. in abnormalen toestand ver keerde en trachtte hem met een zoet lijntje naar bui ten te krijgen. Dit gelukte ook spoedig, maar bui ten werd het gesprek voortgezet, hetgeen wel een uur geduurd moet hebben. Ten slotte heeft de heer Van mgen den indringer buiten het hek op den Sin gel gezet. Volgens verklaring van den dader werd hij plot seling door een driftbui overvallen. Hij wist niet goed meer wat hij deed, trok zijn revolver en loste twee schoten op zijn slachtoffer, dat met zijn rug naar hem gekeerd stond. De schoten troffen jhr. Van In gen in het achterhoofd. Daarna heeft de dader nog van zeer nabij een derde schot gelost op het hart van den directeur. De kleeren van het slachtoffer waren hier geschroeid. De B. heeft zich daarop uit de voeten gemaakt en zijn revolver zoover mogelijk in de Singelgracht gegooid. Het zoontje van den heer Van Ingen had nog ge hoord dat de Duitscher zijn vader toevoegde; „Ik zal je wel krijgen." Niettegenstaande de vele aanwijzin gen bleef de moordenaar ontkennen tot ongeveer half twee, toen hem door den agent Welp brood en melk werd gebacht,. Deze agent wist zoodanig met hem te praten, dat hij eindelijk toegaf den moord ge pleegd te hebben. Terstond daarna heeft hij zijn be kentenis aan den officier van justitie gedaan. Hij toonde veel berouw over zijn daad en kon zich niet begrijpen, hoe hij daartoe gekomen was. Na den oorlog heeft hij wel veel last gehad van driftbuien. De B. zeide nog, dat hij zijn leven zou hebben willen geven als het niet gebeurd was, dar hij met jhr. Van Ingen goed bevriend was. Als tragische bijzonderheid kan nog gemeld wor den, dat de schoonvader van jhr Van Ingen, prof. J. te Leiden, per auto door Woerden kwam om te zien of zijn dochter, die m Parijs had vertoefd, reeds was thuisgekomen. Tot zijn groote ontsteltenis ver nam hij toen welk een ongeluk zijn schoonzoon had getroffen. Door een vrachtwagen aangereden. Het slachtoffer aan z\jn bekomen verwondingen bezweken. Gistermorgen omstreeks zes uur heeft op den Utreoht- sohestraatweg in de gemeente Jutphaas een doodelijk ongeval plaats gehad. De heer v. d. M. begaf zich naar zijn werk en liep aan den rechterkant van den straat weg, in de richting Utrecht. Van de richting Jutphaas I gaderde een vrachtwagen met groote snelheid, welke met steenen was geladen, die den heer v. d. M. in den rug aanreèd en tegen den grond wierp. Eenige voorbij gangers droegen het slachtoffer bij den heer de J. bin nen. vanwaar hij later per auto van den G.G.D. in zorg- wekkenden toestand naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht is overgebracht. De politie heeft later den vrachtauto aangehouden, welke omstreeks den tijd waarop het ongeval heeft plaats gehad langs dien weg heeft gereden. De inzit tenden verklaarden echter van het ongeval niets uit staande te hebben. In den loop van den morgen omstreeks halftien, ont ving de politie reeds bericht, dat de heer v. d. M. aan de bekomen verwondingen was overleden. Het slachtof fer was 49 jaar oud en laat vrouw en kinderen achter. Op bovenstaande afbeelding ziet men de eerste foto van de nieuwe wondermachine, die per uur 1000 lampen uitspuwt. Geheel rechts wordt het glazen chassis voorzien van metalen armpjes, om in het midden de\ foto de bi-spiraal-gloeidr aad te ontvangen. Door het meisje in het midden wordt* er een ballon overheen gezet; de ballon wordt dichtgesmoUen, leeggepompt en van metalen schroefdraad voorzien en valt tenslotte geheel links in de rekken. den duidelijk te maken is, welke eischen deze lamp aan de fabricage stelt, welke eischen de fabricage aan de precisie van zoo'n machine stelt en hoe de eigenschappen van alle grondstoffen absoluut gelijk matig moeten zijn. Dit geldt van het begin tot het einde; de machine laat niets door, wat niet bij el kaar past, ze weigert onmiddellijk indien een onder deel niet voldoet aan haar eischen De technische bijzonderheden der Bi-Arlitalamp be halve de dubbel-gespiraliseerdc draad zijn: een van binnen gesatineerde ballon (die ook minder energie opneemt dan een gewatteerde) en een vulling van edelgas. De bi-spiraal echter blijft de groote nieuwig heid, die de tethnici reeds in 1927 in principe kenden, waarvoor echter zes jaren ingespannen samenwerken van de physisch-chcmische, technische, scheikundige cn chemische fabriekslaboratoria, alsmede van het laboratorium voor machineontwikkeling en bedrijfs- mechanisatie, noodig waren om ze tot werkelijkheid in de normale gloeilamp te maken. De vervaardiging der Bi- Arlita-lampen geschiedt op de geheel nieuwe gloeilampen-Unit"-machine, een combinatie van 6 onderling-verbonden machines, waar de afzonderlijke onderdeelen aan 't begin in ver* 1 dwijnen en waar aan 't eind de complete gloeilam pen, in een tempo van1000 per uur, uit te voorschijn komen vallen. Geweldige eischen worden aan de precisie dezer machine gesteld, die op haar beurt weer een volstrek te gelijkmatigheid van alle grondstoffen eischt.. De machine laat niets door, wat niet bij elkaar past; ze weigert onmiddellijk indien een enkel onderdeel niet voldoet aan de eischen. Om maar een enkel voorbeeld te noemen: is de bal- lomvand in zijn geheel of ook maar plaatselijk iets dikker, dan voorgeschreven, dan kan de machine de lamp niet insmelten, omdat de tijd, die haar ter be schikking staat, niet voldoende is om het glas week te maken. Zoo stelt dus de lampenfabricage de hoogste eischen aan de glasfabriek en wat geldt voor dit onderdeel, geldt natuurlijk voor alle grondstoffen. De ziel van deze nieuwe lampen. T meest kostbare De groote vinding: de dubbel gespiraliseerde gloeidraad van de Philips' lampen. De afbeelding toont ons een klein deel van de nieuwe ballonblaasmachine. die honderddui zend balonnen per week blaast. Boven de rij buizen ziet men op de foto de vierkante leemen glasovens. Hieruit valt regelmatig een groote druppel vloeibaar glas. die langs een goot je rde schuim baan achter de buizen) in den vorm terechtkomtwaar de ballon wordt geblazen. Na verschillende bewerkingen verdwijnt tenslotte de voltooide ballon door de gaten op den voorgrond naar een lagere verdieping. LUCHTVAART. Acht dooden. Ook een hooge Russische ambtenaar omgekomen. Reuter meldt uit Moskou: Ten Zuiden van Rodolsk in de nabijheid van Lohasnia is gisteren een vliegtuig neergestort. De plaatsvervangende volkscommissaris voor de groote industrie, Baranow, zijn echt- genoote, vier hooge beambten der Sovjet- regeering, benevens de vliegtuigbestuurder en nlecano vonden dèn dood. Zij willen Codor en Rossi overtreffen. Reuter seint uit Chicago: De bekende aviatrice Aany Mollison—Johnson hoopt, dat haar echtgenoot en zij binnenkort een poging zullen kunnen doen om het onlangs door de Fransche vliegers Codos on Rossi gevestigde lange-afstands-record op hun naam te brengen. In een onderhoud verklaarde Amy, dat zij voorne mens waren gedurende de herfst van Amerika naar Bagdad te vliegen over de Zuidelijke route. De nieuwe machine, die in plaats van de vernielde „Safearer" zal worden gebruikt, is binnen veertien dagen gereed, zeide de aviatrice, Jim zal dan weder naar de Vereenigde Staten komen en dan is het wach ten alleen nog maar op gunstig weder. Mevrouw Mollison zette uiteen, dat hun kans om te winnen afhangt van het feit, of de nieuwe machine groot genoeg zal zijn om de hoeveelheid benzine me de te nemen, die voor de voorgenomen prestatie noo dig is. onderdeel, een condensaat van wetenschappelijke me- tallographie en technische prestatie, is echter de bi- spiraal. Voor de vervaardiging van een dergelijke dubbel-spiraal moet een ragfijne wolframdraad om een molybdeenkern, dunner dan een menschenhaar, worden gewikkeld met een snelheid van 3000—G000 toeren per minuut en hierbij mag deze niet uitrekken en niet beschadigd worden, want, zooals vroeger reeds gezegd, een plaatselijke dikteverandering van 1/5000 ■m.m. zou funest zijn. Uit het bovenstaande blijkt reeds de enorme fijnheid dezer machine, die de lampen bijna zonder hulp van menschen fabriceert, omdat alle handelingen van den mensch alsook het verstandelijk werk, zijn verwerkt in de machine en de fabricage van het product een precisie vraagt, welke met menschenhanden niet te bereiken is. Levensduur van 1000 uur. Naast lichtsterkte en stroomverbruik spreekt natuurlijk ook de levensduur van de lamp een hartig woordje mee. Het één gaat dikwijls ten koste van het ander en het is nu maar de kwestie om de juiste verhouding te vinden. Proefnemingen in de laboratoria der Philips-fabrieken op duizenderlei wijze herhaald, hebben aangetoond, dat. de fabricage een lamp haar hoogste rendement, bij redelijken prijs, kan geven, wanneer zij afstemt op een gemiddelden levensduur van 1000 uren. Duizend uren is niet zóó kort, wanneer men bedenkt, dat woonhuislampen, door elkaar genomen, (dus het gemiddelde tusschen veel-gebruikte en minder-gebruiktc gerekend) daarbij ongeveer vier jaren meegaan. De nieuwste lamp is een stroom besparende lamp, die opnieuw tot 20 meer licht uit de opgenomen energie haalt. De inspanning der krachten van allerlei laboratoria was noodig om in nauwe samenwerking met de gloeilampenfabricage, deze technische toppresstatie tot stand te brengen. Geen kosten, geen werk en geen proeven werden gespaard; het uiterste werd uit materie en machines gehaald om een nieuw, beter, economischer product te voltooien en het lijdt geen twijfel of. de "'hilipsfabrieken mogen zich gelukkig achten daarin volkomen tc zijn geslaagd. In dezen zomer is de fabricage an dit nieuwe pro duct met volle kracht, oppenomen, zoodat binnen kor ten tijd geheel Nederland van deze nieuwe sprong naar betere kwaliteit kan profiteeren.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5