VROUW, OX\ODt De groote dag SCHAGER COURANT DE SNEL WISSELENDE HOEDENMODE. DE VOEDING VAN DE WERKENDE VROUW. LAATSTE MODESNUFJES. BEGIN DEN DAG GOED. Als de poorten van het huwelijk opengaan. Het naar elkaar toegroeien. Door TINE BREEBAART. De gewichtigste dag in het leven van de vrouw is zeker wel haax huwelijksdag. Dat moment brengt, meestal een heele ommekeer In haar leven. Van het jonge meisje of de jonge vrouw zonder zorg wordt zij eensklaps een eigen persoonlijkheid met een eigen huis houden en een eigen huisgezin. Zij verlaat de koesterende zorgen van haar ouders, om op eens op eigen wieken te gaan drijven, al heeft zij daarbij dan ook den steun van haar man. En zoo'n ingrijpende verandering in een vrouwenleven is zeker een gewichtige gebeur tenis. Om de groote stap te wagen, prepareert men zich dan ook van te voren terdege in alle opzichten. Wij denken aan het uitzoeken van de trouwjapon, de sluier en de bloemen, het inrichten van de nieuwe woning, zoo hee- lemaal volgens de smaak van het nieuwe echtpaar, en allerlei andere beslommeringen, die aan deze gewichtige gebeurtenis vooraf gaan. De romantiek leeft nog. Men zegt wel eens, dat de jeugd van tegen woordig zoo nuchter is en zoo prozaisch, maar toch geloof ik. dat ieder meisje, dat in het huwelijk gaat treden, zich het liefst zal tooien met de witte tulle of kanten sluier, Natuurlijk ie de sluier een symbool uit den ouden tijd, maar ach, de meisjes zijn roman tisch genoeg om voor dien eenen dag in haar leven „ouderwetsch en sentimenteel" te zijn, want daar bestempelen zij zoo iets mee. Het is echter niet alleen de uiterlijke zijde van het leven, de kleeren en het huis en het verlaten van het ouderlijk huis. dat de veran dering in het vrouwenleven brengt, ook het leven van de getrouwde vrouw zelf is zoo ge heel verschillend van dat, wat zij voor dien leefde. Elkaar begrijpen. Hoe moeilijk is het niet, juist in het eerste Jaar van het huwelijk om te trachten, den man te leeren begrijpen; natuurlijk geldt dit evenzeer voor den man, die zich plotseling ziet geplaatst aan het hoofd van een gezin, waarbij de volle verantwoordelijkheid op hem drukt, terwijl hij voor dien tijd zich gemak kelijk en vrij kon bewegen. Van beide kanten moet dan ook een groote mate van geduld worden beoefend en als een van beiden eens iets doet of iets zegt, dat min der aangenaam, misschien zelfs wel een bee tje krenkend is voor de ander, laten zij dan vooral niet dadelijk opvliegen, Het moeilijkst Is het, om te trachten, het geheele eerste jaar niet te kibbelen, zelfs niet over onbelangrijke dingen. Want een kibbelpartijtje wordt gauw genoeg bijgelegd, maar wellicht even spoedig door een tweede gevolgd, waarbij misschien Iets scherpere woorden vallen en tenslotte is de ruzie niet ver meer weg. De vrouw moet zich indenken, dat als de man 's avonds van zijn werk komt, hij thuis rust wil hebben en een prettige stemming, terwijl de man zich daarentegen in den toestand van de vrouw dient te verplaatsen en moet inzien dat, als zij den geheelen dag alleen is geweest, zij 's avonds over van alles en nog wat wil pra ten. Mijd sombere gesprekken. Vertel elkaar de prettige en humoristische dingen, die er dien dag gebeurd zijn, maar spin de onaangenaamheden, die meestal niet zoo erg zijn, als wij ze zelf voelen, niet tot in den treure uit, want voor de andere partij is dat erg vervelend. Neemt men zich beiden op den trouwdag voor, elkaar zooveel mogelijk de zorgen en moeilijkheden uit den weg te nemen, dan is het goede begin al gemaakt en daarmede de helft van de moeilijkheden reeds overwonnen. Laat ieder bruidje en iedere bruidegom be denken, dat geluk iets is, dat men in zichzelf moet zoeken en waarvan men niet mag ver wachten, dat juist de andere partij dit zal ge ven, want dat is een valsche basis om bet huwelijk op te bouwen. Het huwelijk kan al leen hecht en sterk zijn, als ieder het geluk in zichzelf zoekt en den ander daarmede ge lukkig tracht te maken. Dat is de groote taak van het leven en als men daarin slaagt, zal men ook naar buiten uit dit geluk uitstralen en zoo zijn medemenschen verlichten en ver warmen. Twee hoeden per jaar niet meer voldoende. De prijzen zijn echter laag. De mode verandert tegenwoordg met reu zen snelheid, zelfs in zoo'n snel tempo, dat men niet meer zooals in grootmoeders tijd, een zomer en winterhoed had, dooh thans de beschikking moet hebben over ettelijke exem plaren. Men heeft niet alleen speciale zomer- en wintermodellen, doch daartusschen worden verschillende andere, o.a. z.g. overgangshoe- den, in den handel gebracht. Droegen onze moeders en grootmoeders soliede winterhoe den, die aan het doel beantwoordden, omdat zij inderdaad het hoofd omslooten, thans ziet men in December al hoeden uit vilt en voor een overwegend deel uit stroo bestaan, en eigenlijk niet meer bedekken dan den schedel of slechts één helft van het hoofd. Velen laten het voorhoofd geheel vrij om tot diep in den hals gedragen te worden, ter wijl andere modellen diep over het voorhoofd getrokken worden en vrijwel het geheele ach terhoofd onbedekt laten. Dc groote hoeden treden ook weer op den voorgrond, en geven bij een licht zomertoi- letje bepaald charme aan de draagster. Als garneering vragen zij niet meer dan b.v. één roos, die zoo is aangebracht, dat zij het voor- deeligst uitkomt, terwijl aan materiaal de noo- e zorg wordt besteed. Dit laatste is dan ook noodig, om den hoed in golvende lijn het gelaat te omlijsten; ook aan de kleur, liefst zeer zachte tinten, moet de noodigc aandacht worden besteed en in overeenstemming zijn met het toilet. Heeft men al deze modellen geëtaleerd ge zien of reeds zien dragen en was men vast besloten het nog maar een jaar met den zo merhoed te doen. dan gevoelt men zich als het ware onmachtig aan zijn voornemen ge volg te geven en neemt men zich voor, liever op iets anders te bezuinigen. Want... een hoed, niet waar, beteekent toch heel wat in het le ven der dames! Gelukkig zal men zich thans geen al te groote opofferingen behoeven te getroosten, om in het gelukkig bezit van een moderne hoed te komen, want voor zeer billijke prijzen kan men reeds slagen. DAMESBLOUSE. Uit een couponnetje. 2007. Voor de dames is het tegenwoordig, we zouden bijna zeggen „een sport" geworden, om zooveel moge lijk blouses en jum pera te maken. Te verwonderen is dit niet, want het is een buiten gewoon practische dracht, die tevens goedkoop is. daar van een betrekke lijk klein lapje stof een blouse gemaakt kan worden. Deze blouse b.v. van een ruit, die overheerschend rood is met een wit piqué of glas batist garnituur en vergulde knoopen, la buitengewoon aardig, terwijl net model zeer eenvoudig te maken is, zelfs voor minder ervaren naaisters. Patronen zijn in alle gewenschte maten te verkrijgen en worden toegezonden onder ver melding van Nr. 2007. 2004 JONGEDAMES JAPON. Geruite weefsels de groote mode. 2004. Geruite stoffen in katoenen, wollen of zij den weefsels blijven zeer in trek, hetgeen zeer goed te begrijpen is, daar deze geen garnee ring vragen. Ons model geeft een eenvoudig, doch tevens vlot japonnetje weer. met vierkant uitgeknip te hals en pofmouwen. De rok bestaat uit. voor- en achterbaan, die naar onder toe 'ets wijdér uit loopen, zonder echter in klokken over te gaan. De achter- en voorbaan hebben, zooals op het patroon is aangegeven één zeer smalle vervure, die twee punten vormt, waardoor de lange rechte lijn een weinig verbroken wordt. Om de taille een ceintuur in de hoofdkieur van de ruit. Patronen worden in alle gewenschte maten beschikbaar gesteld onder vermelding van Nr. 2004. EEN ZOMERJAPONNETJE Dat niet veel boeft te kosten. 2005. Kunstzijde of georgette zijn thans in de uit- verkoopen voor zeer lage prijzen te verkrijgen, daarom zal bijgaande japon niet veel behoe ven te kosten. Het geheel bestaat uit boven gedeelte met rechte pas aan het voorpand; rug uit één stuk, gladde mouwen en platte strik van ciré zijde. De rok heeft één achter baan uit één stuk en een voorbaan, die uit één puntig toeloopend bovenstuk en twee kleinere banen bestaat, die in het midden aart elkander gestikt worden. Om de taille een ceintuur met eenvoudige gesp. Patronen tot en met 52 kunnen aangevraagd worden onder Nr. 2005. FOULARD ZIJDEN JAPON Uitstekend voor gezette liguren. 2006. Hoewel crêpe de chine of georgette ook uit stekend verwèrkt kunnen woi'den voor deze gekleede japon, is fouland zijde toch altijd een bij uitstek geschikt weefsel voor zomerja- ponnen. Het bovenstuk der japon is met eenige ruimte aan het Lot aan de halsuitsnijding op^ loopende punstuk gezet, dat aan den zijkant ingerimpeld wordt, waardoor het op taille hoogte een weinig gedrapeerd valt. De rug is echter recht, terwijl uit de zijnaad twee rech te reepen zijde komen, die van achteren ge strikt worden: Mouw in korte- of driekwart pof, terwijl de rok uit twee, naar onderen toe wijder uitloopende banen bestaat. Het model is met een lange blousemouw ook uitstekend geschikt voor gezette figuren, dan b.v. van effen georgette. Patronen worden in alle ihaten beschikbaar gesteld onder vermelding van Nr. 2006. Weiiiig bewerkelijke, maar voedzame spijzen, door TINE BREEBAART. De voeding van op zich zelf wonende wer kende vrouwen, laat zeer vaak veel te wen- schen over, vooral als zij de zorg hiervoor hebben wat dc bereiding betreft. Het begint al met een haastig ontbijt, om dat in den regel te laat is opgestaan, om datgene rustig te nuttigen wat noodig Is voor de instandhouding van het lichaam. Even een kopje thee gezet, daarbij een paar beschuitjes oi een boterham en haast je, rep je, wegge hold om op tyd op kantoor of school te zijn. Van gezellig dekken en rustig ontbijten is geen sprake, omdat tijd en lust daartoe veelal ontbreken. „Waarvoor zooveel omslag te maken voor één persoon?" wordt ten onrechte gevraagd. Op het onvoldoende ontbijt volgt geestelijken arbeid of wel les geven aan een niet altijd even rustige klasse. Het gevolg van de leege maag is, dat het bloed aan de hersens ont trokken wordt, waardoor men zich moe in het hoofd gaat gevoelen en de lust tot werken vermindert. Het tweede ontbijt, zal wat beter zijn, doch in den regel ook niet meer dan en kele belegde boterhammen en een kop koffie of beker melk bestaan. De avondmaaltijd zal veelal zeer verschil lend zijn. Soms wordt op de kamers eens vlug wat klaargemaakt en een andermaal buitens huis gegeten. Nu eens rijkelijk, dan weer on voldoende wat samenstelling en hoeveelheid betreft, terwijl het ook meermalen gebeurt, dat van tijd tot tijd eens „zuinig" geleefd en het hoofdmaal wordt overgeslagen. Gemakshalve zal de vrouw, die voor zich zelve zorgt, indien zij niet buitenshuis haar warme maaltijd gebruikt, veelal blikjes groen ten en conserven nemen, wat op den duur een tekort aan vitaminen geeft. Op zichzelf wonende werkende vrouwen zul len maar zeer zelden tijd en lust vinden, om hare voeding in alle onderdeelen zóó te ver zorgen, zooals zulks vereischt wordt, om niet te komen tot ondervoeding met als gevolg verminderde werklust en zenuwoverspanning. Een voldoende ontbijt bestaat uit een klein bordje pap. twee witte, doch liefst bruine bo terhammen, een kopje thee en fruit. Inplaats van pap kan men nog beter muesll maken, waarvoor men 's avonds te voren 1 le pel havermout in 3 lepels water weekt, hier bij 's morgens sap van een halve citroen voegt, en 1 geraspte appel, desverkiezende kan men een lepel gecondenseerde melk of wat honing bijvoegen, terwijl een fijn geklopte ba naan er eveneens zeer goed bij smaakt, en dan geen honing of gecondenceerde melk noo dig is. Neemt men hierbij een paar sneedjes bruin- of wit brood dan zal men geen honger gevoel onder het werken krijgen. Aan het tweede ontbijt, dat uit brood zal bestaan, (naar verkiezing belegd) heeft men eveneens een toevoeging van fruit of een of ander slaatje noodig. Tomaten met citroensap bereid, zijn over heerlijk en gezond. Het middagmaal zal in de meeste gevallen door de vrouw, die niet over voldoende kook gelegenheid beschikt van den kok betrokken worden. Slaatjes zijn ook hier meer een uit stekende aanvulling. Vrouwen, die niet veel voor huiselijk werk voelen, zullen zich in den beginne een weinig aan de zorg voor de maaltijden moeten gewen nen, willen zij niet ten slotte het slachtoffer harer ondervoeding worden en daarmede te vens de kans beloopen, hare werkkring te ver liezen. Men ziet nog steeds veel groote en kleine strikken op middag- en meer gekleede ja ponnen-dragen. Het avondtoilet echter, dat in den regel van mooie fijne weefsels is en waarbij speciale aandacht aan de coupe wordt geschonken, vraagt weinig of geen garneering. Strikken op de juiste plaats aangebracht, geven iets aardigs aan de japon, en tevens de draagster een coquet aanzien. Glasbatist en organdië zijn, behalve crêpe georgette de weefsels, die er veel voor ver werkt worden, ook ciré zijde. Drie kwart lange, losse mantels met vo lants, die den bovenarm bedekken, warden veelal van dezelfde stof als de japon gedragen, doch staan op gewerkte zijden japonnen te vens zeer gekleed. Mantels van eenige jaren terug, die niet nieuw-modisch meer zijn, kunnen op deze wij ze gemoderniseerd worden, ook zijden mantels leenen zich hiertoe uitstekend. Kleine, meer gezette figuren dragen ech ter liefst mantels, waar de japon hoogstens 10 a 15 cM. uitkomt. Donkere manteltjes worden veel op lichte rekken gedragen, doch deze korte modellen flatteeren slechts slanke figuurtjes. Gezette figuren bepalen zich liever tot een mantel en rók in één tint, liefst effen. De crêpe stof fen zullen ons in het komende seizoen even min verlaten, doch steeds een bij voorkeur gekozen weefsel blijven, evenals de wollen en zijde crêpe stoffen met relief bewerkingen, die mooie effecten geven. Jammer genoeg kleeden de laatste niet al tijd bijzonder af, doch dit hangt ook veel af van het model dat men zich uitkiest. Bruin, blauw en donker grijs zijn tinten, die in den herfst veel gedragen zullen worden. BRIEVEN VAN EEN MOEDER. - - Een rustige ontbijttafel brengt Innerlijke rust. Het is van zeer veel belang, dat schoolgaan» de kinderen samen met moeder ontbijten, ter wijl dit bij kleinere kinderen vanzelfsprekend het geval is. Niet alleen is dit in het belang van de kinderen, maar ook moeder moet haar werkdag rustig kunnen beginnen en vol doende eten. Het laatste wordt maar al t6 vaak verwaarloosd. Gauw even een boterham weggewerkt met thee en het ontbijt is afge- loopen, is een lang niet zelden voorkomende gang van zaken. Rustig ontbijten voor moeder en kinderen is noodzakelijk, terwijl de laatsten zich moe ten gewennen om op den vastgestelden tijd aan tafel te zijn. Van moeder móet rust uitgaan en wordt aan de ontbijttafel nog de vrees geopperd, door een der kinderen, dat hij of zij de moei lijke thema of som niet voldoende zal weten te maken, dan is moeders belofte „om te dui men" al genoeg, om hen rustig naar school te doen gaan en hun zelfvertrouwen te geven. Boterhammen door moeder klaargemaakt, smaken toch immer het lekkerste, temeer waar zij altijd zoo goed weet, waar de kinde ren het meest van houden. Zorgen allen om prompt acht uur aan de ontbijttafel present te zijn, dan volgen vijf tien of twintig minuten van gezellig samen zijn, die menigmaal beslissend zijn voor den verderen dag. Moeders, wij durven u verzekeren dat, wanneer gij u eenmaal aan het gezamenlijk ontbijten gewend hebt, ook met uw grootere kinderen, gij er met liefde een half uurtje minder slaap voor over zult hebben. Liefdevol begrijpen en meeleven in alle klei ne- belangen der kinderen in hun spel, hun lessen, en allerlei andere kleine dingen, brengt u inniger met hen samen en doet hen ver langen na het opstaan naar het gezamenlijk ontbijt-uurtje. DE STAAT ALS MODE-DICTATOR. Het Italiaansche Parlement heeft onlang» een verordening uitgevaardigd, waarbij een speciale mode voor heeren zoowel als dames wordt voorgeschreven. Jaarlijks zal in Turijn een tentoonstelling van nationale kleeding worden gehouden, waarbij de strijd zal worden aangebonden te gen de Parijsche dames- en Engelsche hee renmode. HET AANVRAGEN VAN KNIP- PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van f 0.58 In postzegels voor laponnen en f 0.30 voor brelpatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5 b, 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening L91919 ten name van den knippatronen dienst te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon cnet uw volledig adres vooral duidelijk ver melden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 8