ilftiiti Nitiiis- De nieuwe revolutie opCuba Oi PENING ic Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Amerikaansche patrouille overvallen. Autoweg door den Mont-Blanc? VRIJDAG namiddags 3 uur S. Coltof, Kanaalweg. Telef. 560, Den Helder, ïelef. 400. 300-JARIG BESTAAN VAN DE SCHERMEER. HET REVOLVERDRAMA TE MUIDEN. HET UNIFORMVERBOD. Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. DE BRAND IN HET DUITSCHE RIJKSDAGGEBOUW. Donderdag 7 September 1933. SC1AGEI 76ste Jaargang No. 9343 COURANT. (Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag ©n Zaterdag. Bij inzending tot 'e morgens 8 uur, worden Adver tentie!) nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMM3CB BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Amerika treft de noodiae voor zorgsmaatregelen. - Oorlogsschip met 900 man. - Zij znllen echter eerst in het uiterste geval ingrij pen. Reuter seint uit Havana: Er heerscht. thans rust en de aanwezighed van twee Amerikaansche oorlogsschepen in de haven inspi reert do bevolking met het vertrouwen, dat de re- volutionnaire regeering in staat zal zijn den toestand het hoofd te bieden. Washington heeft dc nieuwe regeering nog niet formeel erkend, doch men koestert de hoop dat de erkenning zal volgen indien zich geen nieuwe onge regeldheden voordoen. Washington zal slechts in het uiterste geval overgaan tot gewapende interventie uit vrees dat, een dergelijke interventie een ongun stige uitwerking zal hebben op de betrekkingen met do andere Lutijnsch-Amerikaansche staten, waar mede Roosevolt poogt nauwere diplomatieke en han delsbetrekkingen tot ontwikkeling te brengen. Den geheelen nacht zijn detachementen mariniers naai de marinebasis gezonden, teneinde in geval van nood gereed tc zijn voor vertrek op morgenmiddag. Het transportschip Henderson, dat zich thans te Nor folk bevindt, is gereed voor hot overbrengen van ma riniers naar Cuba, indien dit uoodig mocht, blijken. Honderdzeventig mariniers, die van morgen uit Phi- ladelphia vertrokken, waren in groot veldtenue. Een ander detachement van U3 mariniers vertrok vanmorgen vroeg van Norfolk naar Quantico. Do bevelvoerende officier van het detachement fu seliers dat van Philadelphia naar Quantico (Vlrgi- nië) is gezonden, zou naar men verwachte, nog gis teravond naar dc Cubaansche wateren worden ge zonden. President Roosevolt heeft last gegeven om te Quan tico 1200 man mariniers te co'ncentreeren met instruc tie zich gereed te houden om indien noodig onverwijld naar Cuba te vertrekken. De Amerikaansche onderdanen te Havanna hebben instructie gekregen, ingeval de toestand gevaarlijk wordt, dc wijk te nemen in een hotel, dat bestreken wordt door Amerikaansche kanonnen. Amerikaansch slagschip naar Cuba. Reuter meldt nader dat het slagschip Mis- sissippi plotseling order heeft, gekregen, zich onverwijld naar dc Cubaansche wateren te be geven. De Mississippi is bewapend met twaalfduimskanon- nen en vervoert 900 matrozen met een compagnie ma riniers. De kruiser Indianapolis die bewapend is met acht- duimskanonnen en zeshonderd man vervoert, bevindt zich thans te Annapolis. Waarschijnlijk zal dit oor logsschip eveneens naar Cuba worden gezonden. President Roosevelt heeft Swanson, den minister van Marine, aangewezen om zich aan boord van den kruiser Indianapolis naar Havanna te begeven. Minister Swanson verklaarde volgens een Reuterbe- richt dat, hij geen specifieke orders had ontvangen be treffende zijn zending. Zijn bezoek aan Cuba zal kort zijn, tenzij de toestand een ernstige wending neemt. Tegen hedenmiddag om twaalf uur (Amerikaan sche tijd) zullen zes a acht Amerikaansche oorlogs schepen in dc Cubaansche wateren zijn. Zeventien dooden. New York, 6 Sept. (V.D.). Naar uit Ma nilla wordt gemeld, heeft een Moro-stam een afdeeling Amerikaansche gendarmes op het eiland Jolo in een hinderlaag gelokt en over vallen. Een Amerikaansch luitenant en 6 gendarmes werden gedood. In het verbit terde gevecht, dat daarop volgde, en waarkij talrijke mannen gewond werden, zijn de aan voerder der Moro's, Mahamood, en elf an dere inboorlingen gedood. Italiaansch plan. V.D. verneemt uit Milaan: Volgens berichten in Italiaansche bladen is aan het Italiaansche ministerie voor openbare werken een nieuw plan tot doorgra ving van den Mont Blanc voorgelegd. In tegenstelling tot de reeds jaren bestaande plannen bedoelt dit pro ject niet den aanleg van een spoorweg, maar van een autoweg. De doorgraving zou voor drie kwart op Fransch en voor een kwart gedeelte op Italiaansch gebied geschieden. De financiering zou worden ver zorgd door een FranschItaliaansche groep, waarbij Frankrijk het grootste deel voor zijn rekening zou ne men. van onze nieuwe Dames- Confectie-Zaak Keizerstr.113 DE OPENINGSDAG DER FEESTEN SCHITTEREND GESLAAGD. GROOTE BELANGSTELLING VOOR DE BOERENBRUILOFT EN „VRIJSTERMARKT." De koesterende stralen van de gulle zomerzon lagen over het breedc Sohermerland, welks bewoner? zich op maakten om het 300-jarig bestaan van den polder to herdenken. Rimpelloos lagen de breede vaarten tus- scben de groene landouwen en vette akkers, waarop het koren aan schoren staat; aan de uitgangen van den polder waren eere-poorten opgericht om de bezoekers, die van heinde en ver waren gekomen het eerste wel kom te heeten. van stulp en boerenhoeve waaide de va- derlandsche driekleur, héél de polder viert\eendrachtig feest om deze grootsche schepping van onze voorvade ren te vieren. Plechtig beierden de klokken van Schei-meers klok- torens om de bewoners van den polder bijeen te roe pen in de kerkgebouwen voor een plichtige herdenking. Hierna spoedde jong en oud zich naar het groote feestterrein aan de Noordervaart te Stompetoren. Te 11 uur arriveerden de commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. A. Röell. en de dijkgraaf van den polder de heer C. Kramer Glijnis. Honderden en honderden hadden zich op de groote tribune van een plaatsje verzekerd, toen de voorzitter van het feestcomité de heer P. Spaan een woord van welkom sprak, daarbij voegend woorden van dank en waardeering, tot corporaties, autoriteiten, e.a. personen, die het hunnen hadden bijgedragen aan de voorberei ding en verdere uitvoering van deze feesten. De dijkgraaf, de heer C. Kramer Gliinis. gaf vervol gens een kort overzicht van de geschiedenis van den polder aan welks hoofd hij staat. „De ingelanden van den polder" zoo zeide spr. o.m., „meenden hier in de eerste plaats een herdenking te moeten vieren: zij ver langen, dat wij een poos lang erbij stil zullen staan, dat de dag aangebroken is. waarop de polder die ons allen lief is, driehonderd jaren aaneen bestaan heeft, en tot voedingsbodem heeft gestrekt, tot woonplaats, tot lief en leed voor de ingezetenen." Prof. Ir. W. Schermerhorn hield hierop de herden kingsrede. Tot onderwerp had hij gekozen: „Gedachten rondom Schermeer's eeuwfeest, in betrekking tot de ont wikkeling der bewoners". In het büzonder besprak hij de plaats van den boer in het kader van het Neder- landsche volk. Spr. drukte zijn geloof uit in de' toe komst van den boerenstand, als een zelfbewuste eigen groep binnen het Nederlandsche volksverband. De commissaris der Koningin. Jhr. Mr. Dr. Röell. betrad vervolgens het spreekgestoelte, om de feestelijk heden officieel te openen. Mede namens Gedeputeerde Staten bood hij zijn gelukwenken aan. bij dit derde eeuwfeest van den polder. Na deze plechtigheden kreeg men gèlëgenheid de ver schillende tentoonstellingen een historische-, een huisvlijt- en een landbouwexpositie te bezichtigen, waarbij men een prachtig overzicht kreeg van datgene wat de Schermeer aan producten voortbrengt. De historische collectie voerde ons terug naar de allereerste jaren van dit vruchtbaar stukje Nederland en aan de hand van kaarten, boeken e. a. bescheiden kunnen we de ontwikkeling van den polder volgen. Aan een gezelligen koffiemaaltijd, waarbij door meisjes in Oud-N.Hollandsch coatuum werd bediend, verzamelden de genoodigden zich om kracht te vergaren voor de feestelijkheden van d enmiddag: de oud-Hollandsche boerenbruiloft en de opvoering van „De Vrijstermarkt in 1696" of „Tetjeroen te Schermerhorn". Het was een alleraardigst gezicht, de bruiloftsgasten in hun kleurige oud-Hollandsche dracht in sjeezen, „glazenwagens" en boerenkarren het feestterrein op te zien rijden. De 90 deelnemers(sters) schaarden zich om den feestdisch en daar herleefde een we zouden bijna schrijven: onvervalschte Noordhollandsche boerenbruiloft, met een ceremoniemeester (J. de Boer) en een cantor (mej. M. Bierman), die den gang en vroolijkheid er tot groot pleizier van dischgenooten en toeschouwers in wisten te brengen. Vroolijke liedjes op de oude „vooizen en samenspraken in het sappig West- Priesch dialect, waarin zoo menig plastisch beeld is bewaard gebleven, wisselden elkander af. En natuur lijk gingen „bij het oude volk" zou nu en dan de beenen van de vloer De oude en toch zoo aardige Hol- landsche dansjes deden, het vooral in de costumes waarin ze werden uitgevoerd uitstekend. 's Avonds werden zoowel de Boerenbruiloft als de Vrijstersmarkt weer opgevoerd. Het was op het overvolle, feestelijk verlichte terrein tot laat in den avond een gezellige stemming. Ook het cabaret en de groote feesttent bleek een machtige at tractie voor de duizenden feestgangers. Toestand der slachtoffers. Beus nog zorgwekkend. Die van Do Uit Bussum, De toestand van De Beus, die Dinsdag bij de schietpartij te Muiden werd gewond, is nog steeds zorgwekkend. Wegens de zwakte van den patiënt heeft men nog niet tot de operatie kun nen overgaan. De anderen maken het naar omstandigheden goed. Bij informatie gisteravond te half twaalf in het Burgerziekenhuis te Amsterdam naar den toestand van burgemeester De Raadt uit Muiden werd medege deeld. dat deze bevredigend is. Van den getroffene Veth was de toestand eveneens bevredigend, waarbij echter het voorbehoud „tot nu toe" werd gemaakt. De toestand van het vierde slachtoffer, wethouder Hottentot, kon eveneens naar omstandigheden bevre digend worden geacht. Eenige bijzonderheden over den dader. Zooals we reeds meldden, is de dader van deze dolle schietpartij, de fotograaf Ihelings, die te Muiderberg woont en 's zomers op het strand een foto-tent heeft, bij de bevolking zeer onbemind. Hij heeft met iedereen ruzie, ook met de eigenaars van de zes strandtenten en de omliggende café'a, in het bijzonder met de Beus en Veth, die consumptietenten hebben en met nog drie andere tenthouders, die gisteravond niet in de raads vergadering zijn geweest. De Beus is ook in het dorp de buurman van I. en beiden liggen sedert jaren met elkaar overhoop. Het gelijk ligt nu eens aan deze, dan aan de andere zijde van de schutting, die I. heeft op- gerioht, omdat hü zijn auto niet meer op het terras van het café van de Beus mocht zetten en welke schutting dient om de Beus en zijn gasten het uitzicht te belemmeren. I. is 53 jaar oud en is te Groningen geboren. Hij was, naar oud-Groningers beweren, op school een treiterige lastige jongen. Hij heeft in verschillende plaatsen van ons land als bouwkundi.ee gewoond, laatst te Tiel, waar hij getrouwd is. In 1923 vestigde hij zioh te Muider berg. Er ontstond een broodconflict met een fotograaf, die hier sedert jaren woont. Zij hebben elkaar her haaldelijk het leven zuur gemaakt. Dat het I. niet slecht ging moge blijken uit het feit, dat hij een klei nen auto bezit. Hiermede poogde hij zijn concurrenten menigmaal onderstboven te rijden, Veth, een zijner voornaamste concurrenten, heeft hem verleden jaar in zee geworpen. I. heeft onlangs nog eenige malen met een olank om zich heen geslagen. De burgemeester heeft L steeds zooveel mogelijk de hand boven het hoofd gehouden. In 1931 heeft een ze nuwarts uit Hilversum op verzoek van den burgemees ter I. onderzocht. Deze verklaarde hem niet gevaarlijk. De eenige zoon van heeft Dinsdagavond zijn va der per auto naar Muiden gebracht, omdat deze de raadsvergadering wilde bijwonen. Tegen half tien ging hij met zijn moeder zijn vader halen. Terwijl zij in den auto wachtten hoorden zij het spektakel in het raad huis. Zü begrepen niet wat er gaande was. Zij hebben zijn vader niet meer gezien. Op raad van dr. Niekerk zijn zij naar huis gegaan. Vrij gunstige ontvangst in de Tweede Kamer. De resultaten van het vooronderzoek der Tweede Kamer naar het wetsontwerp tot in voering van een uniform- en insigne-verbod zijn neergelegd in een uitvoerig voorloopig verslag. De eindindruk daarvan is, dat het ontwerp vrij algemeen instemming vindt. Aan de regeering wordt gevraagd hoever het verbod strekt. Men wenschte klaarheid ten aanzien van de vraag of ook de A.J.C. en de Graal er door getroffen zullen worden. Ten aanzien van dit laatste werd het volgende op gemerkt: Zal het aan de A. J. C. verboden zijn, zoo werd ge vraagd, voortaan haar leden kenmerkende kleeding- stukken te laten dragen? Sommige leden meenden deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden. An dere leden meenden intusschen, dat de A. J. C. niet onder de wet valt. De Roode Valken, die wel een uni form dragen, staan nog buiten elk staatkundig stre ven, terwijl de veelkleurige kleeding van de oudera leden, welke geen uniform is, niet als een uiting van een bepaald staatkundig streven kan worden op gevat. Ook omtrent de vraag, of leden van dc Graal, de vereeniging der R.K., hun uniformen mogen blij ven dragen, zou men gaarne de zienswijze der regee-1 ring hoorea. De bloemen. Amsterdam. Na aankomst van de Koninklijke Familie ten Paleize heeft H.M. de Koningin met groote belangstelling dc bloemenschat bezichtigd, Haar als welkom in Amsterdam geschonken uit, alle lagen der bevolking. Hare Majesteit was zeer getroffen door deze groo te en grootsche hulde. In de Burgerzaal is de Ko ningin rondgegaan en heeft de door don heer Snel uit Apeldoorn opgestelde bloemen bezichtigd, Tus- schen de bloemstukken waren hier en daar verras singen voor de Koningin verborgen. Zoo zat in een der bloemstukken een klein oranje-zakdoekje met de jaartallen 18131863. Aan andere bloemstukken hin gen kleine boekjes, die betrekking hadden op dc ge schiedenis van het Huis van Oranje of geschiedkun dige feiten. Er was ook een mand zooals dc straat venters die gebruiken ter verkoop van hun bloemen. Deze was gevuld met bloemen, gerold in vloeipapier zooals de bloemen worden verkocht. Het verzoolt was daarbij, de bloemen niet, uit te pakken. Alle bloemen worden keurig verzorgd. Elk bouciuetje, hoe klein ook, heeft een afzonderlijke vaas gekregen. Wel ge teld waren er 1888 bloemstukken afgegeven. Voor deze bloemenhulde zou Hare Majesteit gaarne dan dank brengen aan de schenkers. Daarvoor heeft de Koningin den voorzitter van dc Chr. Oranje-Vereeniging AmsterdamOost, den heer Grin, hedenmiddag om zes uur ten Paleize ontboden. Zooals men weet, is het deze vereeniging, die het ini tiatief nam van deze welkomst-bloemenhulde. Ontvangsten. Evenals het vorige jaar werden 's morgens door H. M. de Koningin vooraanstaande personen uit Handel en Industrie ten Paleize ontvangen, om Haar in te lichten over den algemeencn toestand. Hedenmorgen was daarvoor ten Paleize genoodigd mr. L. J. A. Trip, president van de Nederlandsche Bank en dr. C. J: K. van Aalst, voorzitter van de Xcd. Handel Maatschappij. Gisteravond is de burge meester van Amsterdam, dr. W. de VHigi ten Paleize geweest om inlichtingen te geven over Amsterdam. Huldiging in het Stadion. Naar wij vernemen zal Zaterdagmiddag in het Sta dion de rede van Ds. A. G. H. van Hoogenhijvze door de Koningin dadelijk beantwoord worden. Beide re devoeringen zullen per radio worden uitgezonden. Het onderzoek van de Internationale Juris ten-commissie. Getuigenverhoor te Am sterdam. De sub-commissie voor Nederland van de Internatio nale Juristencommissie deelt mede: Het is bekend, dat een Internationale Juristen-com missie gevormd is voor het instellen van een onderzoek naar den brand in het Rijksdaggebouw te Berlijn. Deze commissie is op verzoek van het Werkcomité voor hulp aan de slachtoffers van het Hitler-regiem ingesteld, omdat allerwege de overtuiging bestaat, dat in het te genwoordige Duitschland geen objectief recht en recht spraak meer mogelijk is en dat noch de verdachten, noch de verdedigers de vrijheid bezitten, die noodzake lijk is om de verdediging behoorlijk te voeren. Den 2en September j.1. is te Parijs een vergadering gehouden van de Juristen-commissie onder voorzitter schap van Mr. de Moro Giraferri om de bijeenkomst, welke op 14 September a.s. te Londen zal worden ge houden, voor te bereiden. Te Parijs is o.a. een sub-commissie benoemd, bestaan de uit de juristen Mevr. Bakker-Nort, lid van de Twee de Kamer in Nederland. George Branting. lid van do Eerste Kamer in Zweden en Pierre Vermeylen, advo caat bij het Hof van Beroep te Brussel. Deze sub-com missie had tot taak om ter plaatse in Nederland een onderzoek in te stellen o.a. naar het milieu, de politie ke overtuiging en het karakter van Marinus van der Lubbe. Herinnerd wordt aan het feit, dat behalve van der Lubbe, Törgler en drie Bulgaren aangeklaagd en ge vangen genomen zijn in verband met den brand in het Rijksdaggebouw. Dit onderzoek der sub-commissie heeft op 5 Septem ber te Amsterdam plaats gevonden. Zeer vele ge tuigen zijn gehoord. Al het gesprokene werd door twee stenografen opgenomen, terwijl van een notaris van alles een protocol is opgemaakt. Vrscheidene leden van het dag. bestuur van het Ne- derlandsoh Comité van Kunstenaars en Intellectueelen voor den strijd tegen den Duitschen terreur, o.a. dc voorzitter Mr. Frans Koenen, de secretaris dr. H. Wolf en de penningmeester Floris Vos. benevens eenige hoogleeraren der Amsterdamsche Universiteit waren bij het onderzoek aanwezig. Reeds thans kan verklaard worden, dat zeer belang rijke gegevens zijn verkregen, die stellig zullen bijdra gen de waarheid omtrent de brandstichting aan het licht te brengen. Op 14 September a.s. zal te Londen het onderzoek naar de oorzaak van den braend in het Rijksdagge bouw plaats vinden door de volldige Juristen-Commis sie onder leiding van een zeer bekend Engelsch jurist Buitengewoon belangrijke feiten zullen daar omtrent den brand aan het licht worden gebracht, terwijl de resultaten van het onderzoek in Nederland daar zul len worden medegedeeld. De wereld zal dan zelf het antwoord kunnen geven geven op de vraag aldus verklaart de Nederlandsche sub-commissie of de brand in het Rijksdaggebouw te Berlijn het werk is van de beschuldigden of van mannen, die thans in Duitschland de macht in handen bobben.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1