r. I Tweede Kamer. Omzetbelasting. Tot 1 Oct. GRATIS Tot 1 Oct. GRATIS Donderdag 7 September 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9343 De volkstoeloop te Beauraing. Een ontslag. Heidebranden in Engeland. Motor met zijspan van den weg gevlogen. W. C. VAN GEELEN De cycloonramp in Texas. Spoorwegramp in de Vereen. Staten. De kosten van de maritieme defensie. Het grootste houtvlot ter wereld. Uitbreiding van de mimwerkersstaking in Spanje. ili wil rustig blijven. De Tweede Kamerleder» zijn bijeen en zijn aan het eerste groote werk na de vacanfiè begonnen met het wetsontwerp van de Omzetbelasting. Enkele leden zijn nog maar aan het woord geweest en deze erken nen vrijwel unaniem, dat de Schatkist de voordeelen van deze wet niet zal kunnen missen. Of er geen bezwaren werden gevoeld, natuurlijk en de heer Fleskens (r.k.), die de eerste spreker was, zette uitvoerig de voor- en nadeelen aan deze wet ver bonden, uiteen. Deze indirecte belasting zal minder zwaar worden gevoeld als een directe. Ook is een voor deel dat geen amhtenarenrompslomn nondig is, ter wijl ieder het ongeveer in zijn hand heeft of hij veel of weinig zal betalen. De snnarzame betaalt 't minst. Spr. noemde een nadeel, dat de regeering zou verga ten zelf te bezuinigen, daartegen moet gewaakt. Ook moeten de eerste levensbehoeften niet worden belast Ook bestaat er geen verband met de draagkracht en daarom moeten er maatregelen komen voor groote gezinnen. Deze belasting legt een zware last on de bevolking maar de schatkist kan zo niet missen. Spr. zeide, dat minister Oud zich bad uitgesloofd om aan alle bezwaren zooveel mogelijk tegemoet te komen. Sm*, drong aan on een soenele to^nassing. De heer Kortenhorst (r.lO had nog meer bezwaren. In principe gaat spr. na de omwerking van de wet door minister Oud met deze mede. Fnkele wijzigingen ziin echter nog nondig. Sm*, wil naast grondstoffen en halffabrikaten ook hulpmiddelen. machines en brandstoffen vrijgesteld zien. Van de taba^sa^tikelen wordt tweemaal belasting geheven, n.1. omzet en ac cijns. Spr. maakte nog enkele onmerkingen om daarna te snreken over de weeldebelasting en meende dat dit ontwerp een verkeerde tondenz bad. Het verhoogd de kosten van bet levensonderhoud in ■•en tijd, waarin het zeer nnndzakeliik was dat ze daalde. De heer Biorcma Oih.V zou ziin stem aan het wets ontwerp geven, omdat de Schatkist het voordeel er van niet kan missen. Do middelen die worden aange voerd om bet hudge'e ven wicht te bewaren, noemde de heer Bieremn te eenziidie. Hot was hoofdzakelijk ge haseerd on belastingverhooging. Men moest, meer be- Ziiinj-jrpTi on de staatsuitgaven. Ook deze snr. bad nog verschillende verlangens. De weelde-verteringshelas- ting kon ook in /'in ooger geen genade vinden Men moet er voor waken, dat de omzetbelasting geen be- drïifshelasting wordt. Sm. drong aan op vrijstelling van alle hulpstoffen voor de industrie. Ook de heer Sehilthuis (v.ri.1 gaf een dergelijk ge luid te bomen. Wil hc, wetsontwerp ceen verkeerde werking kriigen. dan moet alleen geheven worden van jn Nederland vervaardigd "oederen. Ook deze afge vaardigde uitte nog verschillende wenschen. Veel van wat r"<*ds nas ongemerkt, hoorden wij nog eens van den beer Vervoren, terwijl de heer J. ter laan (soe.-dem.) vertelde, dat soc.-dem. hun houding nog niet definitief hadden bepaald. H't budget moest in evenwicht gehouden, beaamde de heer Ter l-aan, maar de s.d.a.p. wilde belasting zien geheven naar draagkracht, en de progresr'eve directe heffing moest op den voorgrond bliiven. Dat de regpeHner van een crisis-heffing niets wil weten, begrijpt spr. niet. On? .volks nnogen is door het bu'fenland reeds dik wijls geamputeerd 1 zou er wel nog af kunnen. Spr. meent, dat als men dc. directe on indirecte be lastingen in ons land vergelijkt, de indirecte het hoogst zijn en daarom juicht spr. I in het leven roe pen van een crisis-inkomsten- en coupon-belasting toe. Spr. meent dat wat het wetsontwerp betreft men het heffen van een dubbele belasting moet vermij den. Niet eerst van de steenkool en later van de daaruit verwerkte energie. Om dc weelde-verte- ring uit het wetsontwerp te lichten, verzetto de spr zich met kracht. De heer Westerman (nat herstel! had alle bezwa ren. Spr. had gehoopt op een 600 millioen verlaging van het begrootingscijfer en bezuinigingen op on derwijs en arbeid. In plaats daarvan nieuwe belas tingen. dat is de verkeerde weg. Deze indirecte hef fing van belasting noemde spr. een boerenslim- lieidje. Het volksvermogen zoowel als het bedrijfs leven worden er door aangetast. Spr. noemde de lijst der weelde-artikelen niet se rieus, maar het slot was, dat. de heer Westerman voor het wetsontwerp zou stemmen. De heer Ds. Zandt liet zich in denzelfden geest uit De Kamer was over het wetsontwerp nog niet uit gepraat. Hij blijft aanhouden. Trots de crisis en de werkloosheid blijft de toeloop van duizenden en duizenden geloovigen en nieuws gierigen, vooral uit het Vlaamsche land, naar het verre Beauraing aanhouden, aldus de correspondent van de N.R.Crt. te Brussel. Zondag werd het aantal bezoekers op 50.000 60.000 geraamd Niet minder dan 38 gewone en 0 extra treinen liepen het station van dit vroeger schier onbekende stadje binnen. Ook Maandag werden de grot en de boom lei* verschij ningen door verscheidene tienduizenden bedevaar ders, waaronder vele Franschen uil Pijsel en omstre ken, bezocht. Mgr. Mathias Brans, apostolisch vica ris te Padang (Sumatra), nam Maandag aan de gods dienstoefeningen te Beauraing deel en onderhield zich geruimen tijd met de kinderen Degeimbre. le deren dag worden verscheidene honderden zieken naar de grot gebracht. Nieuwe genezingen blijken zich echter, sedert eenigen tijd, niet meer te hebben voorgedaan. Meteropnemer in Den Haag om zjjn anar chistische denkbeelden uit den gemeente- dienst ontslagen. B. en W. van Den Haag hebben den meteropneraer- geldophaler bij het gasbedrijf, J. Bakker, penningmees ter van het Landelijk Verbond van Sociaal-Anarchisten, met 1 November ontslagen. Hij mag het terrein der gas fabriek niet meer betreden. In den brief, waarin zij hem dit besluit mededeelen. zeggen zij, dat zij kennis hebben genomen van nummer 14 van het anarchistische propagandablad. Naar de Vrij heid, het z.g. anti-politienummer, en in nummer 15 van hetzelfde orgaan naam en adres van Bakker hebben aangetroffen in de opgave der adressen waar men be stellingen kan doen ten behoeve van de propaganda. „Wij zijn van meening, zoo schrijven zij, dat iemand, die door zulk een nauw verband met dit blad zich open lijk tegen het bestaande gezag verklaart en medewerkt aan de verspreiding van de overheid beleedigende en ondermijnende opvattingen, niet in den gemeentedienst kan worden gehandhaafd." Bakker is bij het scheidsgerecht in beroep gegaan Tengevolge var. de aanhoudende droogte. Reuter meldt uit Londen: Tengevolge van de aanhoudende droogte zijn op vele plaatsen in Engeland enorme bosch- en heidebranden ontstaan. Honderden morgen heideland en duizenden boomen zün aan de vlammen ten offer gevallen. Dui zenden fazanten, kippen en andere dieren zijn in het vuur omgekomen. Vele telegraaf- en telefoonleidingen tusschen Londen en Zuid-Engeland zijn vernield. In verband met het door de droogte dreigende wa tergebrek hebben de autoriteiten aan het publiek ver zocht zeer spaarzaam te zijn bij 't gebruik van water Een bijzonder ernstige heidebrand heeft Dinsdag ge woed in den omtrek van Camberley. Driehonderd sol daten uit Aldershot zijn per autobus naar de hei ge zonden om bij het blusschen tc helpen. Er werden 4500 M. slang uitgelegd, ter bestrijding van het vuur, dat woedde over een lengte van 8 K.M. en een diepte van meer dan 3 K.M. Duizenden jonge boomen zijn ver brand en enkele huizen en stallen moesten ontruimd worden. Op den weg van Londen naar Southampton, die midden door de brandende hei loopt, kon het ver keer met de noodige behoedzaamheid voortgang vin den. maar de weg naar Fleet moest wegens de hitte en de smook voor het verkeer gesloten worden. Een vrij straffe wind blies het vuur aan. dat gisteravond nog steeds voortoekerde. Toen gisterochtend de wind wat ging liggen, is men erin geslaag, het vuur te stuiten. Vaz Dias meldt nader: AJle troepen welke in het kamp van Aldershot be schikbaar waren, zijn gerequireerd, ter bestrijding van den brand. 1300 soldaten en de boerenbevolking be strijden met alle hun ten dienst staande middelen het vuur. Hoewel gasmaskers gebruikt worden, zijn tal van personen bewusteloos geraakt. Zij moesten naar de ziekenhuizen worden overgebracht. Hier en daar wa ren de vlammen van tien tot 15 meter hoog. Het blus- schingswerk wordt in het bijzonder bemoeilijkt door het groote gebrek aan water. Wie zich met ingang van 1 Oct. a.s. abon neert op de ontvangt de nog ver schijnende num mers tot dien datum gratis De bestuurder ernstig gewond in het prik keldraad teruggevonden. Gistermorgen omstreeks vijf uur heeft op den weg van Loosduinen naar Monster nabij den molen, een ern stig motorongeval plaats gehad. De 42-jarige J. M. reed hier met een zwaren H.D.- motor met zijspan, beladen met ochtendbladen met groote vaart In de richting Monster. Nabij den molen, waar de weg een flauwe bocht maakt, schijnt hij dóór de snelheid zijn stuur niet om gekregen te hebben. Hoe het zij. In het donker vloog hij rechtuit over een hoop kolengruis, daarna over een greppel en kwam vervol gens in het hek met prikkeldraad terecht. De motor met zijspan werd vrijwel geheel vernield. Een boer. die aan 's melken was. kwam op den klap aanloopen, en vond M. in deerniswekkenden toestand in het prikkeldraad. Hij haalde medische hulp en gees telijke hulp en ter plaase werd M. voorzien van de H. Oliesel. Vervolgens werd het slachtoffer overgebracht naar het R.K. Ziekenhuis te *3 Gravenhage. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. OOGONDERZOEK-INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING 'GEDIPLOMEERD OPTICIEN - REFRACTIONIST LAGEZIJDE B40 TEL. 26. SCHAGEN. OOGONDERZOEK GEHEEL GRATIS. Drie steden geheel onder water. V.D. verneemt uit New York: Naar uit San Antonio (Texas) wordt gemeld, heeft de bestuurder van een vliegtuig medegedeeld, dat de ste den Brownsville, Herlingen en San Benito in het dal der Rio Grande geheel onder water staan en van *de buitenwereld zijn afgesloten. De schade is zeer aan zienlijk. Men vreest, dat een groot aantal menschen- levens te betreuren zijn. De overstrooming is veroorzaakt door de opstuwing van rivierwater tengevolge van een wervelstorm. Doodenvallel der Rio Grande. Vliegers die over het geteisterde gebied zijn gevlogen zeggen dat het dal van de Rio Grande ln een dooden- vallei herschapen is. Vooral de steden Brownsville en Matamoros zijn zwaar getroffen. Eestgenoemde stad moet grootendeels onder water staan; hier zouden 32 personen om het le ven zijn gekomen en niet minder dan 1500 gewond. Te Matamoros (Mexico) zijn vijftig menschen om het le ven gekomen. Door den storm stortte hier de kathe draal in. die tal van menschen bedolf. tez*wijl door het Instorten van andere gebouwen nog twintig menschen om het leven zijn gekomen. Een droevigen aanblik biedt het plaatsje Harlington; de huizen zijn omvergeblazen als kaartenhuisjes; stuk ken van woningen zijn soms een kwart mijl weggeslin gerd. Twintg menschen zijn hier om het leven gekomen Te San Bento. Velasco, San Juan en verscheidene an dere plaatsen heerscht eveneens een noodtoestand, die er de autoriteiten toe heeft genoopt den staat van be leg af te kondigen. In alle dorpen en steden heeft men zooal geen dooden, dan toch vele ernstig gewonden te betreuren Daar de verbindingen met vele plaatsen ziin verbroken, is het niet mogelijk den juisten omvang der catastrofe vast te stellen. Duizenden inwoners van het kustgebied van Texas zijn naar het binnenland gevlucht Een passaglerstrein aan de zuidkust van Texas kan de reis als gevolg van de verwoestingen niet voortzet ten; de passagiers schijnen echter geen gevaar te Joo- pen. 7000 Woningen in Texas verwoest. 24 dooden en 600 gewonden. VD. verneemt nog uit St. Louis. Volgens een mededeeling van het Roode Kruis heeft de wervelstorm in Texas 24 dooden geëischt en 600 gewonden; 7000 woningen zijn vernield. 14 dooden en 20 gewonden. Reuter meldt uit Binghampton, een plaats in den staat New York, dat daar een vreeselijk spoorweg ongeluk heeft plaats gehad. Nabij het statiorj is een goederentrein met groote snelheid op een passagiers trein geloopen. De laatste twee wagons van dezen trein werden ineengeschoven. Hierbij werden volgens de eerste, blijkbaar niet gecontroleerde be- richteu 23 personen op slag gedood, terwijl meer dan 100 passagiers min of meer ernstige verwondin gen hebben opgeloopen. In allerijl is geneeskundige hulp naar de plaats van de ramp gezonden. Latere opgaven over de slachtoffers. Volgens de laatste berichten blijkt het aantal slachtoffers tengevolge van het spoorwegongeluk te "Binghampton minder groot dan de eerste telegram men aanduiden. Het staat thans vast. dat er slechts veertien dooden zijn en twintig gewonden. Toch nog vreeselijk genoeg. Het reddingswerk is krachtig ter hand genomen. Dc verdeel üig tusschen Nederland en Indië De minister van koloniën, dr. H. Colijn, heeft gister middag in de vergadering van de Tweede Kamer mede gedeeld, dat binnen enkele dagen een commissie zal worden ingesteld, die o.m. tot taak heeft, na te gaan, in hoeverre er aanleiding bestaat tot een gewijzigde verdeeling van de kosten der maritieme defensie tus schen Nederland ën Indië. Hef hierboven afgebeeld houtvlot is meer dan 300 meter lang en bestaat nit reusachtige met dikke kettingen aan elkaar verankerde boomstammen, gekapt in de wouden van Ga- lifornië en nu afdrijvende op de rivier de Columbia, teneinde op deze wijze naar de zagerijen vervoerd te worden. Staking ook geproclameerd in Valencia en Penarroya. Reuter meldt uit Oviedo: De werkstaking van mijnwerkers in Asturië duurt zonder incidenten voort. Drie-en-twiniigduizend ar beiders legden den arbeid neer. Ilct lid van de Cor tes Amador Fernandcz, voorzitter van de vakver- eeniging van mijnwerkers, deed pogingen om te ver- krijgen, dat de mijnwerkers in andere streken zich bij de stakingsbeweging aansluiten. Aan de mijnwer kers van Valencia en Penarroya is last gegeven, even eens het werk te staken. Communistische en nat.-soc. actie verbo den. V.D. verneemt uit Buenos Aires: Het Chileen- sche parlement heeft een voorstel aangenomen, op grond waarvan communistische en nat.-soc. actie on wettig wordt beschouwd en darhalve verboden is. WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. CREMATORIUM VOOR DIEREN. Te Berlijn is per maand de opbrengst 100.000 Kg. Ten deele zeep, veevoeder en mest. In een wereldstad als Berlijn leven millioenen die ren; iederen dag gaan er honderden katten, honden en paarden dood. Wat doet men te Berlijn met die doode beesten? Waar blijven al die dierenlijken? Ver buiten Berlijn ligt een klein plaatsje, Rüdnitz geheeten. Daar komen ietieren dag verscheidene vracht auto's met doode dieren aan. Bovendien stuurt men naar Rüdnitz ook iederen dag honderdtallen kilo's be dorven visch en in de slachthuizen van Berlijn afge keurd vleesch, dat voor de menschelijke consumptie niet meer geschikt is. Bovendien is men in Berlijn, krachtens gemeentelijke verordening, verplicht, de in de huisgezinnen van Berlijn gestorven dieren naar Rüdnitz op te sturen, want het gaat natuurlijk niet aan, dat men in een stad als Berlijn op alle mogelijke plekken van de stad de doode dieren zelf ging begra ven. Dat zou voor de volksgezondheid al te gevaarlijk zijn. Bovendien komen hier ook nog alle dieren, ge storven in den Berlijnschen dierentuin of in particu liere verzamelingen van levende dieren, zoodat doode leeuwen, tijgers, apen, ja zelfs een doode olifant, geen onbekende dierenlijken te Rüdnitz zijn. De gewone kringloop wordt in deze fabriek van doode beesten bespoedigd, want uit al die doode bees ten maakt men daar voedsel voor de levende dieren en verder nog mest voor de landerijen. Dat gebeurt nu in de natuur weliswaar ook, alleen duurt daar de af sluiting van dezen kringloop heel wat langer. Twee groote electrisch gedreven kranen, die uit luchtdichte wagons van 150.000 K.G. inhoud, de reeds half bedorven, vreeselijk stinkende dierenrestcn uit laden, storten deze bedorven lijken in groote extract torens, die ingebouwd zijn in den bodem van het die- renslachthuis. Bij dieren, die aan eenigerlei ziekte overleden zijn, past men alle mogelijke voorzorgsmaat regelen toe. De arbeiders, die hier werken, hebben speciale kleedingstukken, die alleen hier gedragen mogen worden en die regelmatig, na afloop der werk zaamheden daar ter plaatse worden gewasschen, zoo dat besmetting vrijwel uitgesloten mag heeten. Ten overvloede dragen deze werklieden bij hun onsmakelij- ken arbeid gummihandschoenen. Met meterlange vor ken vervoert de kraan deze dierresten naar een bijzon deren extraktor, waar op chemische wijze alle bacillen van de rottende massa worden gedood en ontleed. Groote trechters met ronddraaiende messen snijden de gezonde en ongezonde dierenlijken aan kleine stuk ken, welk proces eenige malen herhaald wordt, zoodat de stukken vleesch tenslotte zeer klein zijn geworden. Dan vallen ze eindelijk in zich onder de trechters bevindende ketels, waar deze resten door oververhitte stoom, die een temperatuur heeft van ongeveer 150 graden Celcius, worden gekookt. Alleen de haren en vellen blijven achter, evenals de groote beenderen, die een bijzondere bewerking ondergaan. De aldus gekookte massa wordt tenslotte een soort kwalijk riekende soep. waarvan men de bovenste laag afschept, om daaruit lijm te maken, nadat men auto matisch het vet daarvan heeft weten te verwijderen. Het achtergebleven vleesch wordt samengepakt, gema len, gestampt en gedroogd, tot dat het een zeer fijn poeder is geworden. De op deze manier iedere maand verkregen 35 000 K.G. vleeschmeel, stelt men ter beschikking van de Duitsche landbouwers en dient als een uitstekend vee voeder. Daarbij komt iedere maand ook nog 10 000 K.G. vischmeel van de doode visschen. Tenslotte levert de fabriek te Rüdnitz iedere maand nog af 25.009 K.G. vet en vischtraan. 6000 K.G. lijm. benevens tal van geringere hoeveelheden van alle mogelijke producten. De afzonderlijk uit de ketels geschepte vetten, worden, nadat ze behoorlijk gereinigd zijn, tot zeep verwerkt, maar het grootste deel van de productie gaat als mest uit de fabriek weg. EEN VERLOREN GERAAKT RAS Een verloren geraakt ras. dat vermoedelijk nauwe bloedverwantschap bezit met de allex-eerste Engelsctie kolonisten in Noord-Amerika, is men dezer dagen weer op het spoor gekomen Deze menschen „Croatans" genaamd, omvatten een groep van ongeveer 8000 zielen, kinderen van gemengd blank en Indiaansch bloed. Ze schijnen vermaagschapt te zijn aan de Irokeezen-Indianen. Hoewel ze ook het bloed der blanken in de aderen hebben, zijn ze toch onmiskenbaar van Indiaansche afkomst. Men neemt aan. dat ze stammen uit het jaar 1540. In oude Amerikaansche kronieken in de jaren 1754 en 1790 komen deze „Croatans" herhaaldelijk voor, afwis selend als blanken, dan weer als Indianen 'beschreven. Het pas opnieuw ontdekte ras, dat zich hoofdzakelijk aan landbouw wijdt weet over zijn eigen afkomst weinig of niets mede te deelen. Ze spreken nu allen Engelsch en de oorspronkelijke taal is volkomen in on bruik geraakt IJSPLANTEN. In de Zwitsersche Alpen komt een plant voor. ge naamd „Soldanella alpina", die er in slaagt door het ijs heen te groeien, zoodat uiterlijk het den schijn heeft of blauwe bloemen uit het ijs groeien. In het najaar omhult de plant zich met dikker, leer achtige bladen, die de plant tegen den wintertijd vol doende zullen beschutten, daar deze bladen rijk zijn aan protoplasma. Deze bladen liggen plat op den grond, zoodat sneeuw en ijs de bladen met een paar voet hooge massa bedekken. Bij het aanbreken van het voorjaar, smelt een deel van het ijs en de sneeuw, het afdruppe- lende water brengt de plant tot nieuw leven. Er ont staat een gistingsproces, waardoor het ijs ter plaatse smelt, zoodat de stengel door het ijs heen komt kijken. Mooie blauwe bloemen Ioopen dan langzaam uit en de plant schijnt zich van de letterlijk ijskoude omgeving niets aan te trekken. Dan zijn de bladen echter niet meer leerachtig, maar papperig geworden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5