IiibhI .11 iiil npj r LKMAARSCHE m CAUSERIE NIEUWE N1EDORP TAN OEN DIJK i UlT DE O M GEVING Bloembollenveiiinsfsver. West-Friesland te Bovenkarspel. a i «»i Pecunia non olet! Nachtelijk kanongebulder in den Grootgort- buikenburger Hout. Geen inval van de moscovische roode troepen, maar uitbarsting van overmatige Oranje-liebe. - Aangename verras sing voor ziekenhuispatiënten en ouden van dagen. Hoe de Ko ningin over een dergelijke hulde betuiging zou denken. Feestvierende toehoordaren! Het jaarlijksche kermisfestijn tot heil de« Grootgort- buikenburger gemeenteontvangers, die ettelijke dulzen- de pegels uit dit zondig vermaak en verderf der zielen in het laad je pikt onder het wonderschoons motto: Pecunia non olet (geld. stinkt niet), behoort weer tot het verleden. De reuk van oliebollen en vette paling is langzamerhand weer opgetrokken. De inhoud van net geslachte spaarvarken ia foetsie en overgegaan in de zakken van de ondernemers der diverse vermakelijk heden. die de eer genoten in den smaak van het mesjokkere publiek te vallen- Vooral deden goede za ken de motorduivels met hun ijzingwekkende toeren op Indian mor /ren. waarvan de toeschouwers, die blijk baar nog niet voldaan zijn over de dagelijksche rubriek van bloed en smeerolie, hebben gelikkebaard. Donderdag in de kermlsweek was de Grootgortbulken- burger Oranjevereeniging. die den dood van Piero heeft gezien, aan de kermis, het Hoogfeest van Beëlzebub, in volle actie, ter viering van den 53sten verjaardag van Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin! Nu, eerlijk gezegd, de vertooning was globaal geno men tamelijk in overeenstemming met den naam van den voorzitter „Dun", en de gondelvaart maakte een po veren indruk. Mijn moeder zaliger, die nogal critlsoh waa aangelegd, 'n lastige eigensohap, die ik vermoede lijk met de moedermelkflesch heb ingelurkt, zou heb ben gezegd: De gekroonde naarheid! En het feestelijk verlichte propagandabootje, dat indertijd 's avonds door de grachten pufte en ten doel had de kiezers op te wekken hun stem uit te brengen op onzen leeraar in politlebeleefdheidsvormen, Mr. Jan Duys. sloeg de voornaamste Oranjevlet met vele paardekoplengten. Als ik het verslag lees in het officleele juttersorgaan van Zolderkonijnenburg tot Pikkersstein, in de wande ling genaamd: Den Helder, omtrent bet in die ge meente gevierde Koninklijke verjaardagfeest, dan heb ik de eer te concludeeren. dat de Grootgortbuikenbur- ger Oranjevereeniging zich wel kon abeenteeren naar de plaats, waarin zelfs Dolf Hitier genoodzaakt is zich neder te zetten. Edoch, dat is maar 'n kwestie van duimkruid en organisatievermogen en in een kermls week is een dergelijke feestviering vrijwel 'n paskwil. Men behoeft echter op gTond van die impotentie nog niet te vervallen in het maken van nachtelijk burenge rucht en zieken of zenuwlijders uit de ziekenhuizen, plus fcde ouden van dagen uit het „Westerliobt en Plusstich ting, niet op te schriken, uit hun toch al moeilijk ver worven slaap door het donderend lawaai van vuurpij len, kanonnades. Chineesche zonnen en hoe al dit grof spectakelmakend gespuis heet, in het middernachtelijk uur. Het ie respectabel om uiting te geven in zijn geest drift en sympathie voor het vorstelijk huls. maar men moet daarmede niemand hinderen en zelfs ergeren! Be ben er tot in het diepst van mijn ziel van over tuigd dat onze 1 andsmoeder Wilhelmlna allerminst zou ingenomen zijn met een hulde, die voor lichamelijke en geestelijke zieken en oude tobbers last veroorzaakte en onaangenaam was! En daarom begrijp ik op de wereld van den goeden God niet, hoe onze beste burgerkapitein, mijn hoofver- eerde vriend Willem Wendelaar, zelf het voorbeeld van hoffelijkheid en minzaamheid, voor het geven van een dergelijk kabaal op zulk een ongelegen uur vergunning kon geven! „Vaarwel." Toen de deur achter den ingenieur gesloten was, stond James Greenfield onbeweeglijk in het midden van de kamer. Hij deed een schrede naar de deur. maar bleef onmiddellijk daarna stilstaan. Toen keerde hij zich langzaam om en viel neer in den stoel bij zijn schrijf tafel. Enkele oogenblikken tastte hij doelloos rond in de papieren die vóór hem lagen en haalde toen uit zijn zak een lederen omslag dien hij opende. In gedachten verzonken, staarde hij naar het portret dat zich daarin bevond, de beeltenis van de moeder van den ingenieur. Hij werd niet moede het gelaat aan te zien van do vrouw, die steeds de eerste plaats in zijn hart had in genomen en zijn lippen prevelden woorden die hij niet luid kon uitspreken. Hij boog zijn hoofd en drukte de beeltenis vaster in zijn hand en eindelijk verborg hij zijn gezicht in zijn handen te midden van al de zakenpapleren op den schrijftafel. ZES EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Uit de Handpalm Gods. Kort na het middaguur reed do eerste trein van Ge- meenebest, door het Koningsdal, het station van Baiba binnnen. Later op den dag ging Jefferson Worth met zijn dochter, zijn opzichter en den Profeet naar de Elec- trisohe Centrale aan den oever van de Droge Rivier. Voor die Centrale was een plaats uitgekozen die zoo laag gelegen was dat door een zeer aanzienlijk verval- van de rivier de beweegkracht verzekerd zou zijn. Toen Jefferson Worth en zijn reisgezellen nu aan den oever van de rivier stonden, zagen zij dat het drjjfwiel van de turbine bijna dertig voet boven het wateroppervlak uitstak. Het water dat zioh diepe wegen gebaand had door het hart van het Dal en op zijn weg Kingston be dolven had, was op dezelfde manier, zij het ook op kleiner schaal in de omgeving van de Droge Rivier te werk gegaan. Er was een nauwe doorgang losgewoeld van een diepte van vijftig voet tot bij de uitloozing van het groote kanaal. Zij waren nu dicht bij de plek waar zij. vele jaren ge leden, het kleine meisje gevonden hadden. De Profeet vroeg hem: „Weet je wel wat deze nieu we uitloozing je oplevert?" „Neen, daarom had ik je juist verzocht er eens naar te komen zien." „Het komt hier op neer", zeide de Profeet, „dat de rechten dië je hierdoor tot je beschikking krijgt een waarde vertegenwoordigen van minstens een millioen dollars. Wanneer je de turbine op een lager niveau brengt, dan kun je met dezelfde hoeveelheid water die je te voren gebruikt hebt, genoeg kracht ontwikkelen om nog vele jaren na dezen in het heele Koningsdal alle electrische inrichtingen aan den gang te houden." „Dat wil dus zeggen, dat de rivier door de overstroo ming aan het eigendom van vader een hooger waarde van een millioen dollars gegeven heeft?" vroeg Barba ra, geheel buiten adem. Da Profeet wendde zich tot haar. „Ja, Barbara. De Als een of andere onbeschofte vlegel het zou durven wagen in den voor Grootgortbuikenburg voor de nacht rust bestemden tijd. een lamlendige zevenklapper af te steken, dan zou zonder twijfel het geheele dappere po litiecorps van Grootgortbuikenburg, van den langsten tot den kleinsten agent, hem op het lijf vallen en de kantonrechter hem op een gevoeligè manier in zijn portemonnaie tasten! Stellen wij ons eens voor, dat onze geëerbiedigde Ko ningin op Zondag verjaart en op grond van de heilig heid van dien dag, de officleele viering uitstelt tot Maandag daaraanvolgende. Beste Juul en brave Hen drik, zou ze zonder twijfel zeggen tot haar vorstelijke huisgenooten (want je begrijpt, dat entre nous al die officleele verslering van Majesteit en Koninklijke Hoog heid en al die poepelderij achterwege blijft...) we heb ben morgen weer een stoeren dag voor de deur en feestvieren met mijn bemind volk is soms nog moeiza mer dan aardappelenrooien, bovendien wordt ik ge plaagd door 'n tikje migraine, dus stel ik voor om ten tien uur uiterlijk ons ter ruste te begeven. Welk voor stel met algemeene stemmen want wie zou de Ko ningin durven tegenspreken? 'n brutaliteit, die hen slecht zou bekomen wordt aangenomen. En ver beeld je nu het malle idee dat eenige Oranjemaniakken of beleefder gezegd: enthousiasten hebben zitten loe ren op de klok van twaalf, die den Zondag zijn conRÓ geeft en nu eensklaps voor de deur van het Koninklijk Paleis verschijnen, om door het afploffen van vuurpij len, donderbussen, zevenklappers, rotjes en vuursissere, tuiting te geven aan hun uitlaaiende sympathie voor het huis van Oranje-Nassau-Dillenburg! Nu. ik zal er niet heel veel van klessioneerenWe moeten tegenwoordig, nu er 'n actlviteltsopleving van onze regeering valt waar te nemen, voorzichtig zijn met onze uitingen, zooals de twee heeren persmuskieten, die de redactie vormden van het blijkbaar nogal onbe schofte landstormerskrantje „De Storm" hebben onder vonden met hun „Koninklijke oliever" en nu op de voor dracht staan voor drie maanden vrij logies met volle dig pension in den gasthof „zum braunen Bohn"! Maar als we nog leefden in het glorietijdperk der lijfstraffe lijke rechtspleging, van welks wederinvoering ik een krachtig voorstander ben, zou ik de bibs van die on bekookte Oranjeminnaars wel eens hebben willen ob- serveeren na een grondige bewerking met „the cat with nine tails" die vroeger bij de Engelsche marine zoo groote paedagogische rol speelde In de training van de Engelsche pikbroeken. Neen. het is onbehoorlijk en geheel in strijd met de elementaire regels der burgerlijke beleefdheid. o<m te middernacht geheel nutteloos de rust van kranken en ouderlingen te verstoren. Dit wijst op een gebrek aan medegevoel en doorzicht, waaraan een bewonderaar van onze Vorstin allerminst mag souffreeren. Als in den nacht van 1 Mei de roole partij zich op een derge lijke ongepaste wijze had geuit, dan zou men eens wat hebben gehoord over het brute optreden van het pro letariaat. dat alle behoorlijke omgangsvormen met de voeten treedt! En zou voorzeker Mr. Jan Duys nog eens een extra brochure in elkaar spijkeren om ztfn partljgenooten nog eens flink de pen op de neus te zetten. Het aangevoerde argument ten slotte, dat vroeger in het oude stadsziekenhuis van Grootgortbuikenburg en thans nog de verpleegden in de „Dlaconie'Nwerden en worden gehinderd door het kermisgejoel, dat is een verweer van labberdepoepje. om het nu eens hyperbe- schaafd te noemen. Vooreerst worden er op de kennis geen donderbussen enzoovoorts afgestoken en in de tweede plaats bevonden de ziekenzalen van het oude gasthuis zich geheel aan de achterzijde van het ge bouw. en ten derde genieten de ouwe snurkers uit de Diaconie des daags wel zooveel van de gezellige drukte, die ook de duizendmaal vervloekte kermis medebrengt, dat ze er 'n beetje lawaai nog wel voor over hebben. En nu zullen we voor ditmaal de bajonet maar af slaan, afzwaaien, en snikken, met Koos Speenhof: Tabé dan. lezers. Ik heb Jelui zoo lief. De lamp gaat uit, ik eindig nou m'n brief. C. C. zelfde natuurkracht die Kingston vernietigde en de Maatschappij geruïneerd heeft, maakt je vader meer dan die som rijker. Want een millioen is een zeer ma tige schatting." Het jonge meisje zag omlaag in den afgrond aan hun voeten. En zij zeide langzaam: „De Indianen hebben het wel geweten. Dit moet inderdaad Gods Handpalm zijn. Ergens anders zou zoo iets niet mogelijk zijn." Daar hoorden zij het geluld van wielen achter zich en zij zagen (Mn, de woestijn in, en naar het oude weg spoor van San Fellpe. Het waren Texas en Pat in bet rijtuig, gevolgd door Capitain. Zij hielden stil en gingen bet gezelschap begroeten dat aan den oever van de ri vier stond. „Goedenmorgen samen", klonk het uit den man van Tex. „Wij dachten wel dat wij u hier in de buurt ont moeten zouden," „Ja, het heeft veel van een familie-bijeenkomst en er wordt er niet één gemist", zeide de Ier. „Wie had ooit kunnen denken dat het kind, dat wjj hier gevonden hebben, zoo voorspoedig zou opgroeien. En ik had nog wel een duren eed gezworen, dat ik nooit meer een voet In de Woestijn zou zetten. En toch zijn wij hier nu al len bijeen, met Barbara en Abe grooter dan levensgroot Ik geloof nu dat de oude Woestijn zelf bezig is te ver dwijnen..." En hij streek zijn groote. ruige hand over zijn oogen. Ook Barbara's oogen werden vochtig en de anderen durfden elkaar niet aan te zien. De woorden van Pat hadden het tooneel van den drogen waterput in hun herinnering teruggeroepen en daarmede al de verande ringen die zijzelven en die de Woestijn hadden onder gaan. Texas Joe verbrak het eerst het stilzwijgen, „Mijn heer Worth, Pat en ik zouden u vanavond graag een oogenblik willen spreken, Wanneer het u niet al te on gelegen komt." „Wat is er, Tex?" vroeg Worth en zag den ouden man ernstig aan. „Het betreft iets waarvan u misschien op de hoogte zoudt willen zijn. Hoe laat kunt u ons verwachten? Er was iets hij wist zelf niet wat waren het do herinneringen aan deze plaats die door de woorden van Pat waren wakker geroepen?... de vingers van Worth bewogen zich langs zijn kin... Hij wendde zich tot de anderen en zeide: „Ik ga met» Tex en Pat vooruit naar het hotel en de andere vrienden komen dan wel later, wanneer het hun schikt" Hij stapte in het rijtuig en reed met hen beiden weg... Zij stopten bij een hoeve waar zij hun paarden stalden. Texas nam van de zitbank van het rijtuig een pakje dat in een linnen zak gewikkeld was. Toen zij in de kamer van mijnheer Worth waren binnen gekomen, zagen de beide mannen elkander aan, alsof de een op den ander wachtte met het begin van hetgeen zü te zeggen hadden. „En. vrienden", zeide Jefferson Worth, „wat is er aan de hand?" ..Ga je gang, ouwe oester", gromde Pat Tex toe. „Waarom kom je niet over de brug? Kom, pak eens uit.'" HUMEURIGE EN KNORRIGE VROUW. Ongeschikt om mee om te gaan. Herstelde zichzell volkomen. „Ik ben 39 jaar", schrijft een vrouw, „maar een tijd lang heb ik er uitgezien en me gevoeld of ik 100 jaar was. Ik kroeg nu en dan zonder eenige reden een gevoel van totale uitgeputheid Ik was niet ge schikt ommee om te gaan, omdat ik altijd humeurig en knorrig was. Ik had absoluut geen lust meer om mijn huishouden te doen en evenmin om eens hier en daar heon te gaan. Ik was altijd maar doodmoe, zoodat ik het leven als een voortdurenden last begon te voelen. Twee jaar geleden kreeg ik ischias langs mijn ge heele linkerzij vanaf de heup naar beneden. Ik nam Kruschen Salts en vond dat het me uitstekend hielp. Sedert ik het begon te gebruiken ben ik een heel an der menscb gewerden. Ik ben gaan inzien, dat het le ven waard is om geleefd te worden. Mijn werk valt me gemakkelijker en ik heb veel meer energie." Mevr. G. M. In negen en negentig van de honderd gevallen is een slechte gezondheid de oorzaak van een slecht humeur. Een ziekelijke geest vindt zijn oorzaak in een ziekelijk innerlijk het gevolg van traag wer kende organen, waardoor de afvalstoffen zich in het lichaam ophoopen. Do „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen maakt een eind aan dit alles, omdat het de afvoerorganen tot geregelde werking aanspoort Het gevolg van deze inwendige schoonheid is, dat verfrischt en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. Uw lichaam en geest zullen van deze zuiverende werking den weldadi- gen invloed ondervinden: U voelt zich gezonder en gelukkiger. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a fO.&O en ft.60 per flacon. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenvorpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. (Adv.) Woensdagavond vergaderde het Nutsdepartement N. Niedorp in de Prins Maurits. Na opening en notulen wordt mededeeling gedaan, dat het stamkapitaal van het Nut rentegevend is belegd en dat met Februari de portefeuille is opgehe ven en is samengesmolten met het leesgezelschap, wat uitstekend voldoet De heeren A. Peereboom. D. Olie en Adr. Prins wor den aangewezen om de rekening van den Penning meester na te zien. die thans niet aanwezig is. De heer Wilbrink brengt uitvoerig verslag van de dlstricts- en algemeene vergadering. Tot bestuurslid In de plaats van den heer P. Haring hulzen. niet herkiesbaar, wordt gekozen de heer D. Rempt, die zijn benoeming aanneemt Hierna geschiedt vaststelling van de nutsavonden. De heer Olie gevoelt veel voor 4 avonden, in verband met de financiën, en om de avonden evengoed op peil te houden. De subsidie die wordt ontvangen, is inplaats van f 150 thans f 100. De sprekers nemen echter iets minder. Besloten wordt dat 5 avonden in het komende sei- zlen worden gehouden. Voor den eersten avond, Dins dag 17 Oct. zal worden gevraagd Ds. Doornbos, over zijn reis naar Palestina. In November zal worden ver zocht de door het Nut aanbevolen Russische film te laten draaien: „De verovering van het land', behande lende het vijf-jaren-plan. Dit moet een hoogst interes sante film ztin over Rusland, het land dat feitelijk dichtbij is en waarvan we zoo weinig definitiefs weten. Op den derden avond zal optreden Edwin Doornbos, die hier vorig jaar is geweest, met Beversluis. Doorn bos zal ons vertellen van zijn zigeunerzwerftochten door de verschillende landen. Deze avond wordt op Zondag gegeven. Op de vierde lezing zal optreden Gerard Pilger, die 't een en ander zal vertellen over het land van de rijzende zon, Japan. Ongetwijfeld een belangrijk onderwerp. De laatste avond zal gewijd zijn aan letterkunde, waar voor nog iemand zal worden gevraagd. Ongetwijfeld biedt het Nut zijn leden en abonné's dit winterseizoen wederom zeer leerzame avonden. De commissie voor afgifte van de boeken der bibliotheek wordt hetzelfde samengesteld als vorig jaar. Hierna volgt sluiting. Texas Joe schraapte zijn keel en begon zeer plech tig. „Ik mag wel aennemen. mijnheer Worth. dat u dien wagen nog niet vergeten is dien wij tusschen de zand heuvels hebben aangetroffen bij het wegspoor van San Felipe op dien dag toen wij het kind gevonden heb ben..." Bij die woorden herkreeg het aangericht van Jeffer son Worth het uiterlijk van een grijs masker, als deed hij zijn best reeds bij voorbaat te weten wat Tex hem had mee te deelen. „En?"... Dat enkele woord had den kleurloozen klank van een dof metaal. „En u weet natuurlijk hoe die verstuivingen voort durend in de weer zijn zoodat zij vandaag iets bedek ken, zeg dien wagen bijvoorbeeld en men mag ver wachten dat het later weer voor den dag komt." De handen van Jefferson Worth grepen de leuning van zijn stoel. Zijn vale lippen brachten geen geluid voort „Ik heb aldoor het oog gehouden op dien bijzonde ren heuvelrand." vervolgde Texas en zoo zijn Pat en ik vandaag ook even uitgestapt om eens rond te kijken en langzaam haalde hij uit den graanzak een blikken trommel te voorschijn „en dit hebben wij er gevon den". Hij plaatste den trommel voorzichtig op de ta fel vóór Barbara's vader. „Dit lag er bfj het overschot van een groote houten kist die voor een groot deel vergaan was en verder was er nog een stuk van den wagen en datzelfde stuk van een halsterriem, die, zoo als u u herinnert, aan een wiel was vastgemaakt. Er is geen twijfel mogelijk, mijnheer Worth. dat dit dezelfde wagen is en het is meer dan waarschijnlijk dat wij hier papieren gevonden hebben die ons iets hebben te vertellen waar wij zoo lang naar gezocht hebben, maar waar..." en hier hield hij stil en zag in het rond en eindigde fluisterend „waarnaar ik niet geloof dat iemand van ons nog nieuwsgierig is." Jefferson Worth zat onbewegelijk in zijn stoel zijn oogen waren op den blikken trommel gericht. De zware stem van den Ier verbrak de stilte. „Wanneer Tex naar rede had willen luisteren, mijn heer Worth, dan had ik dat ding daar in de rivier ge gooid en wij hadden er niemand een woord van ge zegd. Waar zou dat goed voor kunnen zijn om het ver leden dat voor goed dood is, weer voor den dag te ha len? Het meisje is bijna haar heele leven zoo goed als uw eigen vleesch en bloed geweest en wie weet wat voor een verwikkeling uit dat ding voort kan komen. Laat het rusten, wat niet weet, wat niet deert. Het kan nooit goed zijn u die dingen te brengen, nadat u zoo veel jaren een vader voor haar geweest is. Laat alles aan mij over, mijnheer. Het hoeft u maar één woord te kosten en ik..." hij greep naar den trommel, maar Jef ferson Worth hield dien met zijn zenuwachtige hand vast „Een oogenblik. Pat. Be geloof niet dat wij daar goed aan zouden doen." Nog nc't hadden deze mannen Jefferson Worth zien aa;„elen. Zijn mannelijke wilskracht, waarvan de koele vastberadenheid hem door zoo menige moeilijke omstandigheid had heengeholpen en waarop de pio niers ln de ure des gevaars hadden gebouwd, scheen GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Burgerlijke stand over de maand Augustus 1933. Geboren: Gertrudes Maria. dochteT van Johannes Adrianus Slijkerman en Anna Kruijer; Co melis en Mar garetha, zoon en dochter van Arie Versluis en Jacoba Geertrulda Margaretha Jansen. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Henricua Groot, oud 40 jaren en Aaltje van der Molen, oud 34 jaren, beiden alhier. Overleden: Cornelis Lont, oud 1 maand, zoontje van Jan Lont en Nellij Helder; Margaretha en Cornelis Versluis. GEMEENTE OUDKARSPEL. Burgerlijke stand over de maand Augustus. Geboren: Paulus Nicolaas, zoon van Petrus Zijp en Maria Molenaar. Getrouwd: Jan Beenken. 21 jaar en Klazina Man, 19 jaar. beiden te Oudkarspel. Overleden: Pleternella Voorthuijzen, 34 jaar, echtg. van Albert Cornelissen. Loop der bevolking over de maand Augustus. Ingekomen personen: A. de Koning van Harenkars pel; J. Klein Teeselink en gezin van Nuth; N. J. Kooij- man en echtg. van Alkmaar; J. M. C. Tuinman van Zuidscharwoude, Vertrokken personen: A. H. A. Aschoff en zoon naar Alkmaar; G. D. Grootes naar Bergen (N.H.) H. Sorg- drager naar Haarlem; W. Nugter en gezin naar Alk maar; G. A. Zeeman naar Nieuwe Niedorp; H. A M. Stegers naar do Rijp; H. Rehmet naar Bergen (N.H.) F. G. van Dijk naar Wlnsohoten. De aanvoer zal vermoedelijk binnenkort minder worden. De tweemaal doorgedraaide bollen gaan nu dikwijls mede naar huis. Handel was op de 14e veiling weer stug. Zeer veel draaide door. Op 20 September zal plantgoed veiling worden gehouden. Noteering: L'Aurore 11—12 1.10; idem 10—11 0.80; Albino 12 op 1.80—2.C5; idem 11—12 1.30—1.50; Bar. de la Tonnay 12 op 0.90; Bartigon 12 op 0.90—1; idem 11—12 0.65—0.70; Bouton d'Or 12 op 0.90—1; idem 11—12 0.850.90; idem 10—11 0.700.80; Brillant Star 12 op 1.40; idem 11—12 1.10—1.30; idem 10-41 0.86—0.90; Clara Butt 12 op 0.90; idem 11—12 0.65—0.70; idem 10—11 0.50-0.55; Cente- naire 12 op 0.90—0.96; idem 11—12 0.65; Cramolsi Bril lant 11—12 1.—; idem 10—11 0.75; Couleur Cardinal 12 op 1.40; idem 11—12 1^-; Calypso 11—12 1—; Duo de Berlin 12 op 1.40—1.50; idem 11-42 1—1.06; idem 10— 11 0.76-0.80; Electra 12 op 1.40; idem 11—12 Fam- combe Sanders 12 op 0.90; idem 1112 0.650.70; Faust 12 op 1.Frans Hals 12 op 0.90; Fred. Moore 12 op 1.40; idem 1112 1.Generaal de Wet 12 op 1.40 1 60; idem 11-42 1.10—1.25; Grand Duc 12 op 2.05; Gele Prins 12 op 1.40; idem 1112 1.10; Hermann Schlegel 12 op 1.40; idem 11—12 1—«1.05: Mr. v. d. Hoeff 12 op 1.75—1.80 idem 11—12 1.10—1.20; Inglescombe Yellow 12 op 0.90—1; idem 11—12 0.66—0.70; idme 10—11 0.50— 0.55; Isabella 12 op 1.—; Ibis 12 op 1.40; idem 11—12 1—idem ÏO—11 0.75; La Merveille 12 op 0.90; idem 11—42 0.65; Le Notre 12 op 0.90-0.95; Darwin La Candeur 12 op 0.90-1.05; La Reine 11—12 1—1.05; id. 10-41 0.75—0.80; La Reine Max 12 op 1-40; idem 11— 12 1—1.05; La Précieuse 12 op 1.40; Lucretla 11—12 1—<1.10; Madame Krelage 12 op 0.90; Idem 11—12 0.75 0.80; Madame Gevers 2 op 2.05; Miss Wilmott 12 op I—1.10; idem 11—12 0.75-0.90; Marnix van St. Alce- gonde 12 op 0.90; idem 11—12 0.70; idem 10—11 0.50: Murillo 12 op 1-40; idem 1112 11.05; Nauticas 12 op 0.90; Philippe de Commlnes 12 op 0.90; Plcotê 12 op 0.90; idem 11—42 0-66—0.70; Pr. Ellsabeth 12 op 0.90 —1; Prins van Oostenrijk 12 op 1-40; idem U12 1 1.10; Peach Blossom 12 op 2.90—3.10; idem 1112 1.80 1.90; Pink Beauty 12 op 1-401.50; Prinses Juliana 11—12 1—; Rev. Ewbank 12 op 0.90; idem 11—12 0.65 —0.70; Prof. Rouwenhof 12 op 0.90; Roi d'Islande 12 op 0.90; Rose la Reine 11—12 LRijzende Zon 12 op 0.95; Rose Luisante 12 op 1.40; Rose Grisdelin 1112 1.—; Sundew 12 op 0.90 idem 111—2 0.65; Scarlet Duc II—12 1—1.05; idem 10—11 0.75—0.80; Theeroos 12 op 1.40—1.50; idem 11—12 1—1.10; Victoire d'Oliveira 12 op 0.90—0.95; idem 11—12 0.65—0.70; Vermillon Brillant 12 op 1.40; idem llr-12 1—1.10; idem 15—11 0.75: Vuurbaak 12 op 1-40; idem 1112 11.10; William Pitt 12 op 0.90—0.95; idem 11—12 0-66-0.70; w'illiam Cop land 12 op 0.90—0.95; idem 11—42 0.66—0.70; idem 10 —11 050—0.55; Witte Zwaan 11—12 1—1.05; Witte Duc Max 1—1.10; Witte Valk 12 op 1.40; idem 11—12 1— 1.20; Zwanenburg 12 op 2.35; alles per 100 stuks. hem ten laatste te begeven. De aanblik van dien man toonde hun duidelijker dan woorden vermochten, hoe zwaar het leed was waaronder hij gebukt ging. „Ik weet niet wat Ik doen moet', zeide hij zwak en beslui teloos. „Geef mij tijd. Laat mij over alles nadenken." En hij verborg zijn gelaat in zijn handen. Pat mompelde een vloek en de oogen van Tex zwier ven van de beide anderen naar den trommel en van den trommel naar hen. Eindelijk zei hij: „Mijnheer Worth. u kunt er zeker van zijn dat Pat en ik u in alles ter wille zullen zijn. Ik geloof dat wij er niet goed aan gedaan hebben u die vondst te brengen. Maar ik kon het met mijzelf niet eens worden wat hï dit geval het beste was. Ik kan niet inzien dat het noodig zou rijn deze zaak aan de groote klok te hangen. Laten wij dus afspreken dat u den tijd neemt er eens rijpelijk over te denken. Pat en ik laten het geheel aan u over en wan neer u besluit de geschiedenis te vergeten, dan hebben wij daar niets tegen in te brengen. Niemand bulten ons drieën zal er ooit een woord van hooren." Jefferson Worth richtte zijn hoofd op. „Ik dank je vrienden. Ik zal er eens kalm over nadenken." Toen hij nu alleen was. stond Jefferson Wortih te genover de groote verzoeking van zijn leven. Duizend maal meer dan aan al de schatten die de onderneming van het Koningsdal hem in den schoot had geworpen, hing zijn hart aan het kind dat in de Woestijn tot hem gekomen was. Hij wist dat de invloed die van Barbara op zijn leven uitging, hem in dien nacht tusschen de zandheuvels bezield had en hij daaraan het hooger in richt te danken had dat hem geleerd had de daden van zijn leven op hun rechte waarde te schatten. Nog dien zelfden namiddag was alles hem in onbedriegelijke hel derheid verschenen. In alles wat hij tot stand gebracht had in de Woestijn van Barbara. dit voelde hij. was hij geleid door het kind dat uit den Handpalm Gods tot hem gekomen was. De Woestijn had haar aan hem geschonken, daarom had hij zichzelf gegeven aan het werk dat zij liefhad. Hij kon zich dat werk zonder haar niet denken... Zij was van hem ja. van hem... Zijn kleurlooze lippen fluisterden die woorden, terwijl hij naar den trommel staarde. Niemand had het recht haar van hem weg te nemen, zich in haar leven in te drin gen. En nu... nu... Rusteloos liep hü in de kamer heen en weer. Plotseling naderde hij de tafel. Koelbloedig greep hij den trommel, zette dien op den grond neer en verbrak de zwakke afsluiting met de hak van zijn laars. Hu wachtte een oogenblik en wierp toen het deksel open. De trommel was gevuld met papieren en brieven en daarbij vier of vijf oude fotografiën. Daar viel zijn oog op een groot geopend couvert en hij deinsde achteruit, alsof een gruwelijke geestver schijning daaruit was opgedoemd. Toen Barbara dien avond met den Profeet en Abe in het hotel kwamen, vond zij een brief van haar vader die haar meldde dat hij wegens een belangrijke zaak plotseling naar Gemeenebest vertrokken was en den volgenden dag zou terugkomen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 15