Altilttl Nitiws- Inbraak te Winkel. Tweede Kamer. Koning' FeisaI Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. KABINETSCRISIS IN SPANJE. RUST OP CUBA. Dreigende mijnwerkersstaking in België. Het einde van de bruiloft. Groote brand in Letlandsch stadje. VERGROOTINGEN w POOLSCHE VLIEGTUIGEN IN BOTSING. JAPANSCHE STAD VERWOEST. In het gebouw van de Coöperatie De Tijdgeest. Opwindend vliegavontuur in Joego-Slavië. Omzetbelasting. Zaterdag 9 September 1933. 76ste Jaargang No. 9344 SCHAGBB COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiên nog zooveel mogelijk in het eerstuitknmend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 8 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN De regeeriiig Azana afgetreden Volgens een Reuterbericht uit Madrid heeft de minister-president het ontslag van het ka binet ingediend, daar dit, naar zijn meening, niet meer het volle vertrouwen van den president der republiek bezat. Zamora, de president der 'republiek, heeft meldt V.D, 't onslag aanvaard De president heeft reeds onderhandelingen over de vorming van 'n nieuw kabinet aangeknoopt Men vermoedt dat Ler- roux, de leider der radi oalen, met de vorming van de nieuwe regeering zal worden belast Dit zou waarschijnlijk nieu we verkiezingen voor t parlement ten gevolge hebben. Waarom Azana heenging. Omtrent de aanleiding tot het aftreden der regeering- Azana meldt Havas, dat do president der republiek in den gisteren gehouden ministerraad zijn vertrouwen in het kabinet had uitgesproken ten aanzien van de vol gende maatregelen: overdracht van bepaalde ambte lijke functies aan de Generalidad; hervorming van het godsdienstonderwijs en goedkeuring van het onlangs tusschen Spanje en Uruguay gesloten verdrag. Azana was evenwel van meening, dat deze betuiging van vertrouwen door den president sleohts voorwaarde lijk was en dat hij deze derhalve niet koa aanvaarden. Hij diende daarop zijn ontslag in. Gistermiddag begon de president met zijn besprekin gen ter oplossing der regeeringscrisis. De voorzitter van de Cortes, Besteiro. beval de vor ming aan van een republlkeinsch-socialistisch concen tratie-kabinet, terwijl de socialist Cabello een linksche regeering zonder nieuwe verkiezingen bepleitte. Revolutionnairen zoeken een op lossing. Officieren weigeren dienst te hervatten. Na de onrustbarende berichten over den dreigen den toestand op Cuba, tengevolge waarvan het Ame- rikaansche ministerie van marine bevel gegeven had, dat alle in do Atlantische marinehavens gesta- tionneerde oorlogsschepen zich gereed moesten hou den voor een eventueel vertrek, wordt thans ge meld, dat er op het oogenblik rust heerscht. Er heeft een langdurige conferentie plaats gehad tus schen de leiders der regeering en de leiders van alle politieke groepen, om te trachten een oplossing te vinden voor het probleem van de erkenning van het nieuwe bewind door de Vereenigde Staten. De Raad van Vijf verwierp een voorstel van de Cespedes om het bewind te hervatten als president aan het hoofd van een regeering van alle partijen. Officieren die voor den dienst teruggeroepen zijn, weigeren hun onderscheidene commando s te herne men. Hieruit zullen moeilijkheden kunnen voort spruiten. Er waren achthonderd officieren In een leger van 8000 manschappen. Er bevinden zich thans een dertigtal oorlogssche pen in de Cubaansche wateren of zijn daarheen op weg. Een desiroyer is naar Antilla (Cuba) gezonden, waar het leven der Amerikanen in gevaar zou ver- keeren. Swanson in Havanna. Roosevelt tegen inmenging. V.D. verneemt nog uit Havanna: Staatssecretaris Swanson is aan boord van den Amerikaanschen kruiser „Indianapolis" in Havanna aangekomen. De Cubaansche in Havanna, San Jago en Isla de Pinos heeft de politie en de troe pen opdracht gegeven kleine afdeelingen Amerikaan sche marinetroepen ter bezichtiging van de stad on gehinderd aan land te laten gaan. Naar uit Washington verluidt hebben president Roosevelt en staatssecretaris Huil intusschen ondub belzinnig te kennen gegeven tegen interventie te zijn in de binnenlandsche aangelegenheden van Cuba. De in de junta vereenigde Cubaansche partijlei ders hebben zich na dagenlange onderhandelingen uitgesproken voor de vorming van een concentratie- kabinet. Er schijnt echter nog geen overeenstemming te zijn bereikt over den persoon van een minister president. Arbeiders weigeren loonsverlaging. Reuter meldt uit Brussel, 8 Sept. Het nationaal comité der mijnwerkers heeft besloten, zich te verzetten tegen iedere salarisvermindering als gevolg van de opzegging door de werkgevers van de loonovereenkomsten. Een heftige kloppartij, waaraan dertig gasten deelnamen en waarbij van messen, bijl en schop gebruik werd gemaakt. Na een bruiloft te Geesteren bij Tubbergen, aldus lezen we in het Hdbld., raakten in den vorigen nacht de gasten slaags. Aan de vechtpartij namen ongeveer 30 personen deel. Verschillende personen werden min of meer zwaar gewond. De gebroeders Weerink wer den in het bijzonder toegetakeld. Zij kregen wonden die werden toegebracht met messen, een bijl, en een schop. J. Weerink kreeg over het gelaat een snede, toegebracht met een schop. Een zijner armen is ten gevolge van een slag met een bijl verlamd. H. Wee rink kreeg een snede in het achterhoofd van 3 c.M. lengte. 50 gebonwen afgebrand. V.D. verneemt uit Riga: Door een gewel dige brand in het Letlandsche stadje Dagda in Oost-Letland is het geheele centrum van de stad verwoest. Ruim 50 gebouwen worden in de asch gelegd. Het vuur was ontstaan dooi de ontploffing van een vcntilatieapparaat in een apotheek. Tal van gezinnen zijn dakloos. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Het VERTROUWDE ADRES voor A Fotografisch Atelier ARPAD MOLDOVAN Nieuwe Niedorp DAGELIJKS GEOPEND, ooK Zondags Vfer dood en. V.D. verneemt uit Warschau: In de buurt van Kielce zijn twee vliegtuigen van het twee de luchtvaartregiment in de lucht met elkan der in botsing gekomen. De vier inzittenden werdep gedood. Voorts is Woensdag j.1. op het vliegterrein te Thorn een 29-jarige luitenant vlieger om het leven gekomen. Door een zeebeving. Zeventig dooden. V.D. verneemt uit Tokio. 8 Sept. Op een in het Westen van Japan gelegen eiland werd de stad.Napoo tengevolge van de uitbarsting van een onderzeesehen vulkaan bijna geheel verwoest. Honderdtachtig huizen werden ver nield. Volgens voorloopige schattingen zijn 70 personen om het leven gekomen. In den afgeloopen nacht Is ingebroken in het gebouw van de Coöperatieve Broodbak kerij en Verbruiksvereeniging De Tijdgeest te Winkel. Voor bijzonderheden verwijzen we naar pag. 2. Koning FeisaI Koning FeisaI van Irak is gisternacht te Bern tengevolge van een hart aandoening overleden. Nader wordt uit Bern gemeld, dat de koning pas se dert eenige dagen in de Zwitsersche hoofdstad vertoef de, na in Zwitser land een rustkuur te hebben onder gaan, In zijn ge zondheidstoestand kwam echter geen verbetering en gis ternacht om half één is hij in zijn hotel aan ©en hart verlamming gestor ven. Zijn dood valt juist in een tijd perk, dat de be langstelling der we reldpolitiek zich weer richt naar de gebeurtenissen in Azië, waar de strijd tusschen Assyrische christenen en Irak, waarzióh een minderheid gevormd had, een punt van bespreking zal worden op de komende zitting van den volken bondsraad. Levensbijzonderheden. Hoe hij heerschei over Irak werd. Koning FeisaI werd in 1887 geboren (hij is dus slechts 46 jaar oud geworden) als derde zoon van den Arabischen koopman Husseln, die zich tijdens den oor log van Turkije losmaakte en door de Ëngelsohen tot koning van Mekka werd uitgeroepen. Tot het voorjaar 1916 behoorde hij tot den staf van den Turkschen opperbevelhebber, Djemal Pacha, in Sy rië, doch vluchtte naar Mekka, toen Hussein daar het vaandel van den opstand ontTolde. Hij werd toen de militaire opperbevelhebber van de Arabische hulptroepen van Engeland, trok aan het hoofd daarvan in 1918 Damascus binnen en liet zich daar tot koning van Syrië uitroepen. Intusschen kwam Syrië in Fransche handen. De Franschen trekken onder generaal Gouraud in den zo mer 1920 op en verjoegen FeisaI uit Damascus. FeisaI begaf zich nu over Palestina naar Londen. Engeland had juist te kampen met den opstand In Mesopotamië (Irak) Zoo werd FeisaI in het voorjaar- 1921 naar Bagdad gebracht, waar hem de Engelsche oppercommissaris sir Percy Cox, plechtig ontving en verder er voor zorgde, dat FeisaI tot koning van Irak werd uitgeroepen. Bij een volksstemming, waarbij 96 pet. der bevolking voor hem gestemd zou hebben, werd deze koningskeuze bevestigd. Koning FeisaI had verder nog te strijden tegen de Wahabieten, die zijn vader Hoesein hadden verdreven; zij veroorzaakten tal van grensincidenten, doch Enge land bleef zijn beschermende hand uitstrekken over het land en slaagde er zelfs in de beide felle tegen standers, FeisaI en Iba Saoed met elkaar te verzoenen. Ter voorbereiding van Iraks zelfstandigheid en toe treden tot den Volkenbond werd een bondgenootschaps verdrag met Engeland gesloten en in 1932 werd het land tot den Volkenbond toegelaten en was dus het Britsche mandaat geëindigd. De laatste ernstige moeilijkheden tijdens het leven van den koning waren de grensincidenten, veroorzaakt ','apr de Assyrische Cfcristeneen. Hij moest in verband 'Mermede zijn reis door Europa afbreken en naar zijn land terugkeeren. Nadat de opstand onderdrukt was, er werd op de wijze van onderdrukking vooral in En geland nog critiek uitgeoefend, kon koning FeisaI eindelijk naar Zwitserland vertrekken, waar hij beter schap hoopte te vinden voor zijn kwaal, die thans on verwacht een einde aan zijn. leven heeft gemaakt. EMIR GHAZI TOT KONING GEKROOND. Reuters eint uit Bagdad, 8 Sept: Emir Ghazi, de 21-jarige zoon van wijlen ko ning FeisaI, is heden tot koning van Irak gekroond. De laatste uren van Koning FeisaI Sedert eenige weken scheen de gezondheidstoestand van koning FeisaI zich te verbeteren, meldt Reuter uit Bern, doch Donderdagavond klaagde de koning, na te rugkeer van een uitatapje naar Interlaken,, over pijn in het hoofd. De arts, die hem behandelde, kon geen onrustbarend verschijnsel vinden, doch gaf in ieder ge val last dat een verpleegde aan dé sponde van den ko ning zou plaats nemen. Toen tegen middernacht de koning nog steeds over hoofdpijn klaagde werden twee artsen ontboden, doch voordat zij den koning bereik ten, trad een hevige crisis in. Enkele minuten later trad de dood in. Het lijk van koning FeisaI werd naar een kliniek overgebracht, waar het werd gebalsemd. De Zwitsersche regeering deed de- bondsvlag op het regeeringspaleis halfstok hijschen. Koning FeisaI In de schilderachtige kleeding der Bedouïnen. Piloot uit het toestel geslingerd. Mede- Inzittende verricht In zijn angst dolzinnige acrobatische toeren. VJD. verneemt uit Belgrado: De „Politika" verneemt uit Mostar, dat zich daar, naar aanleiding van de vliegrace om den beker van koning Alexander een opwindende gebeurtenis heeft afgespeeld. Boven Mostar verscheen n.1. een vliegtuig, dat in strijd met de bepalingen van de race, waanzin nige acrobatische toeren verrichtte. Daarna landde het toestel. De piloot bleek niet in het vliegtuig te zitten. Uit het toestel kwam alleen, half bewusteloos, de waar nemer, luitenant PanitsJ, te voorschijn. Toen deze weer eenigermate hersteld was verhaalde hij dat de piloot uit de machine was geslingerd toen zij Mostar nader den. Ondanks het feit, dat Panitsj nog nooit een vlieg tuig had bestuurd, klom hij naar de stuurstoel, doch door zijn onhandige stuurpogingen, tuimelde hij met zijn machine door de lucht, hetgeen den indruk wekte van dolzinnige waagstukken. Ten slotte slaagde hij er door een gelukkig toeval in, het toestel behouden te doen landen. Het onderzoek, dat onmiddellijk naar den verdwe nen piloot werd ingesteld, bracht ten slotte nog aan het licht, dat ook deze er goed was afgekomen. De omgegespte parachute was bij zijn val automatisch opengegaan, zoodat hij veilig en wel neerkwam. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN ^erkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C NIEUWLAND BERGEN. Als vervolg van het uitvoerig verslag der behande ling der Omzetbelasting in de Tweede Kamer (3e pag., 2e blad), kan nog worden vermeld dat de Kamer zich met groote voortvarendheid heeft geworpen op de be handeling der verschillende artikelen en technische onderdeelen. Er waren nog lal van wcnschen en de verlanglijst is nu zelfs nog niet afgewerkt. Een van de meest belangrijkste voorstellen was een idéé des heeren IJsselmuiden, die een aparte tabel wenschte voor koek-, banket- en suikerbakkerswerk, cacao, chocolade, biscuit enz., enz., en dit wilde be lasten met 15 Uit deze baten moest komen een fonds om groote gezinnen te steunen. De minister wees er echter tersnede op, dat deze materie ressor teert onder zijn ambtgenoot van Sociale Zaken. De heer Hellenberg Hubar trad op voor de midden- standsbelangen en wees op het noodzakelijke om te doen vervallen de bepaling, waarbij de fabrikant ver plicht werd de belasting in rekening te brengen aan den kooper. Toen de minister er op wees dat juist de bedoeling van het ontwerp is deze nieuwe belasting voor den détailhandel zoo min mogelijk drukkend ie maken, werd het amendement ingetrokken. Het hoofdpunt van de besprekingen was wel de handhaving van de weeldebelasting. Er is in het wetsontwerp van de omzetbelasting een aparte tabel opgenomen van weeldegoedercn, waarvan 10 bij de bron zal worden geheven. Het was de heer Kortenliorst die met klem aan drong op schrapping dezer tabel. De Nederlandsche weeldeihdustrie had het al zwaar genoeg. De werke loosheid zou er door vergrooten en de 5 millioen die uit deze weeldebelasting zou komen, zou grootendeels voor steun aan de getroffen bedrijven noodig zijn. Toch werd, toen de minister onvermurwbaar bleek, oök dit amendement ingetrokken. Deze zelfde spr. wilde retorsie-maatregelen toepas sen tegenover landen die van Nederlandsche goede ren een hooger invoerrecht heffen, dan van eenig an der land. De minister zeide echter terecht, dat over retorsie-maatregelen was te praten, maar niet bij dit wetsontwerp, een meening die de Kamer met 65 tegen 16 stemmen bleek te deelen. Het amendement van den heer Kcrtenhorst: ver hooging der componseerende invoerrechten lot twee en vijf procent, kelderde eveneens met 30 stemmen voor en 48 tegen. De minister nam een amendement van den beer Bierma over, zeide enkele overwegingen toe en hier mee is wel het voornaamste wat gepasseerd is mee gedeeld. Er zal echter nog een heele reeks vragen van al lerlei wenschen komen als aanstonds de speciale tabellen van vrijstellingen, etc. aan de orde komen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1