Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 9 September 1933. SCHAGER COURAM. Tweede blad. No. 9344 Kegelconcours. Theater Royal. Straatgevecht te Dublin. Enorme heidebranden in Zuid-Engeland. Ingezonden Stukken. DE HULDIGING IN HET STADION. Nog krijgsgevangenen in Siberië. NA EEN ééN-JARIG BESTAAN VAN DE SCHAGER KEGELCLUBS. Op de kegelbanen in Hotel „Vredelust" van den beer Igesz zijn Donderdagavond begonnen de wedstrijden, die door de Schager Kegelclubs onderling van 7 tot en met 10 September zullen worden gespeeld ter gelegen heid van het éénjarig bestaan der Schager clubs. De opening van het concours vond Donderdagavond In tegenwoordigheid van vele dames en heeren plaats, waarbij ook het Dagelijksch Bestuur van den Alk- maarschen Kegelbond vertegenwoordigd was. De Voorzitter der regelingscommissie, de heer R-y. Brugman, sprak zijn genoegen uit over de groote be langstelling en wees erop dat de animo die er in Schagen bestaat voor het kegelen zoo groot is. dat na een jaar oefenen de clubs elkaar nu serieus zullen gaan bekampen. In 't bijzonder heette spr. welkom de heeren Joh. Diepen en G. Oostinga, bestuursleden van den Alk- maarschen Kegelbond, bracht dank aan den heer Igesz voor de uitmuntende wijze waarop de banen wederom waren verzorgd, aan de regelingscommissie voor de wedstrijden. Door verschillende personen zijn prijzen voor de wedstrijden beschikbaar gesteld, waarvoor spr. dank zegt. Van het door den heer Van Erp beschikbaar gestelde bedrag zal de kampioensprijs worden aange kocht, n.1. een gouden draagmedaille en spr. voor spelde een vinnigen strijd voor het behalen van den kampioenstitel voor Schagen. Door den hee.r Joh. Diepen, voorzitter van den Alk- maarschen Kegelbond, werd hulde gebracht aan het bestuur en de commissie der Schager afdeeling. voor de voorbereiding van de wedstrijden en het welslagen om van een bescheiden bedrag, dat de Bohd beschik baar kon stellen, een keur van prijzen aan te koopen. Spr. feliciteerde de clubs met het eenjarig bestaan, wees op de groote vlucht die de kegelsport in Schagen had genomen en waardoor Schagen zoo voorlijk is, dat na een éénjarig bestaan voor het kampioenschap zal worden gestreden. Reeds zeer zware krachten zijn er ondtr de dames en heeren die de kegelsport hier beoefenen, aanwezig. Spr. uitte de beste wen* schen voor het welslagen en verklaarde de wedstrijden voor geopend. DE WEDSTRIJDEN. Met de bekende animo en onder een zeer prettige stemming werd dan met den wedstrijd begonnen. De voorloopige uitslag van den eersten- dus Don derdagavond was: Korpswedstrijd heeren: Omsmijters I 268 hout, Om- smijters II 282 hout: Schagen I 297 hout, Schagen U 269 hout; Hout of fout I 336 hout, Hout of fout II 317 hout. Kampioenswedstrijd, heeren: W. van Leuven met 75 hout. Vaste-baan-wedstrijd, dames: Mevr. Tuinman, 37 hout. Idem, heeren: Dr. Groenbart 43 hout. N. Spierdijk 42 hout D. Klos 41 hout, met steun kaart van 39, L. Kaper 41 hout, met steunkaart van 37. Van Lint 39 hout, met steunkaart van 35, Ir. Prummel 39 hout. Parenwedstrijd: Mej. Igesz en de heer J. Igesz 45; Mevrouw Berkhouwer en de heer F. Poorter 43; de heer en Mevr. H. WillemseVisser 40 tweemaal. Ook de tweede kegelavond slaagde zeer goed. Voor- loopig kunnen wij van den uitslag van dezen avond het volgende vermelden: Korpswedstrijd Damesclub „Vredelust I' '307 hout; idem H 247 hout; idem III 226 hout. Heerenclub „Gooi geen Poedels I" 305 bout, idem II 304 hout. Hoogste korpsgooier van de Dames werd Mevr. v. d. Cappelle met 73 hout en van de heeren M. C. Tuinman met 75 hout. Vanavond, Zaterdag, en Zondag worden de wedstrij den voortgezet. OPHEFFING TRAMDIENST SCHAGEN TOT WARMENHUIZEN. Met den aanstaanden winterdienst (8 October) wordt de tramdienst Schagen-Warmenhuizen opge heven. Het gedeelte Warmenhuizen-Alkmaar blijft alleen gehandhaafd. OVERNAME ZAAK. De bekende grossierderijzaak in glas, porcelein, aardewerk, horstelwerk, huishoudelijke artikelen, enz., van den heer Jb Zeeman aan de Nieuwe Laag- zijde, is overgenomen door den heer P. P. J. van Drunen, eveneens alhier. MARKTO VERZICHT, Op de vetmarkt was Donderdag j.1. veel drukte en veel slagers en grossiers, met een grooten aanvoer van koeien. De aanvoer gaat steeds flink vooruit; de koeien werden dan ook goed verkocht. Naar wij hoor den verkocht een groote vetweider van hier 10 stuks en betrekkelijk vrij vlug. Prijzen even beneden de 30 ets. De duurste koe bracht op f230, afkomstig van den heer Joh. Komen te Spierdijk, werd gekocht door de heeren Baars en Van Hoorn en werd weer verkocht aan sla ger P. van Zoonen te Winkel voor den prijs van f240. Dat zijn voor dezen tijd nog prijzen. De handel in geldekoeien was zeer matig. Kalfkoeien werden er niet aangevoerd; de oorzaak is vrees voor tongblaar. De handel in pinken was stug. De pink- stieren brachten ook weinig op, deze golden hoogop 15 ets. per pond, stug. Vette kalveren niet aangevoerd. De handel in gras- kalveren was zeer matig, deze worden al heel goed koop verkocht. Dit had invloed op de nuchtere kalve ren; deze werden nu wel 3 a 4 gulden minder ver kocht bij vorige weken: noteering was dan ook voor de duurste engros 14 gld. Een uitzondering, een klein nuchter kalf voor de mest werd voor betaald f 20 en een bijzonder nuchter voor den dood f 17. Deze werden gekocht door den heer J. Homan te Alkmaar, die nog wel eens iets bijzonders koopt. Paarden waren deze keer niet aangevoerd. In Alk maar was daags van te voren zeker alles verhandeld. Veel vette schapen werden er aangevoerd; de jonge vette schapen, hoogste noteering f 18 per stuk, wer den gekocht door den heer G. van Wieringen te Alk maar, afkomstig van Gebr. Borst te Tuitjenlhorn. Het waren heele zware schapen, juist werd er naar zware schapen gezocht. De handel was dan ook beter. Dat was 'a morgens vroeg al te zien. Er waren verscheidene kooplieden uit Groningen en Friesland en anderen; het was dan op de schapenmarkt heel druk. Oude slachtschapen f 10--17, handel niet minder. Lammeren voor den dood 58 gld, voor de weide f 3.506, handel zeer matig. Bokken en geiten stug. De handel in vette varkens was vlug. 25e hielden het zooveel mogelijk op 18 ets. aan, maar dat ging toch niet, ze werden voor ct. minder verkocht, dus hoogste noteering 17% ets. De tongblaar liet zich ook al voelen op de biggeramarkt. Nu was de hoogste noteering 3 gld, minder bij de vorige week. Schram men een trekkenden handel. De kippen enz. bij 't oude, prijshoudend. Over 't geheel was het een levendige beweging en veel bezoek op de markt. MOND- EN KLAUWZEER. Ook in onze gemeente en hare omgeving komen reeds verschillende gevallen van mond- en klauwzeer voor, o.a. aan den Groeneweg te Tolke (gem. Schagen) Ven- nik en Wieringermeer. OVERPLAATSING. De heer N. Leijen, schaalknecht bij de Ned. Spoorwe gen alhier, wordt in gelijke betrekking overgeplaatst naar Alkmaar. „EXCELSIOR'S" WANDELSPORT. Woensdagavond 6 September is de 3e en laatste af- standsmarsch van onze plaatselijke Chr. Gymnastiek- vereeniging gehouden. De leiding berustte weer in han den van den heer C Wismeijer. Deze mocht zich ook dit keer weer in een flinke belangstelling verheugen. In totaal telden we groot en klein, 32 deelnemers. Ten 5.10 vertrokken de heeren voor de 3C K.M., waarbij zU de adspiranten meenamen voor de 15 K.M. Zes uur vijf tig arriveerde dit gezelschap aan het stationnetje de Loet. Hier werd 15 minuten gerust. Nu kwamen de da mes zich er bjj aansluiten, welke weer evenals de vo rige malen, het grootst in aantal waren en zoo vertrok men, begeleid door 4 tamboers van de Harmonie, door Schagens straten om nog 20 K.M. te tippelen. Na 2.5 K.M. afgelegd te hebben keerden de adspiranten naar Schagen terug, zoodat dezen 15 K.M. volgemaakt had den. Nu marcheerden de dames en heeren verder. Door 't spelen op fluit en mondharmonica's van de Gebr. Wis meijer en den heer Slort, heerschte er evenals de vori ge malen een opgewekte stemming onder de deelne mers. Ten 8.45 uur arriveerde men te Kolhorn, alwaar 20 minuten gerust werd, zoodat ten 9.05 de terugtocht weerd aanvaard en men ten 11.08 te Schagen aan het station arriveerde. Hiermede is door Excelsior de ver- eenigingsmedaille, welke door het N.C.G.V. wordt uit gereikt aan die vereenigingen, welke 3 jaar achtereen 3 marschen hebben gehouden,, behaald en is dus geble ken, dat zoowel bij de leden dezer vereeniging als bij niet-leden, animo voor de wandelsport bestaat. Niet minder dan 42 diploma's zullen worden uitge reikt, zoodat een woord van lof voor vereeniging en leider hier wel op zijn plaats is. Met „Het lied van den Bosporus' wordt ons ge bracht een dier zeldzame films, die. zóó rijk aan na tuuropnamen, met Uosterschen tendenz, onvergete lijk zijn De film voert ons naar Constantinopel, de sprookjesstad aan den diep blauwen Bosporus. In dit paradijs van zon en palmen woont de wereldbe roemde zangeres Thora Thormalen met haar doch ter Ulla. Deze ontmoet op de markt een jong Deensch of ficier, die haar een lurksche ring ten geschenke geeft Deze, liolger genaamd, hoort door het open raam een vvonderschoone stem zingen, als hij eeni- gen tijd na zijne ontmoeting met Ulla, langs het water wandelt. Geboeid blijft hij luisteren en in een opwelling schrijft hij een briefje aan de onbekende zangeres, waarin hij den wensch uiadrukt haar te leeren ken nen. liij bevestigt het aan een roos en werpt het door het open venster naar binnen. Intusschen heeft Ulla een onderhoud met den. Deenschen consul, die een goed vriend van de Thor- malens is. Zij weet, dat hij haar moeder reeds iang in stilte bemint, doch niet den moed heett haar ten huwelijk te vragen Nu echter de impressario met plannen voor een nieuwe tournee komt, acht zij het haar plicht den consul op de hoogte te stellen, en dringt er bij hem op aan haar moeder te spre ken te vragen voor zij het contract teekent. Ten huize van den consul hcerscht groote bedrij vigheid. Alles wordt in orde gemaakt voor het diner dat den officieren van den kruiser ter eere van hun bezoek aan den haven zal worden aangeboden. Ook Thora Thormalen hoort onder de genoodigden Het toeval wil, dat haar tafelheer Holger Rhon is. Als het diner echter een aanvang neemt, blijft haar plaats onbezet. Van den consul verneemt Holger, dat zij zoo juist heeft afgezegd. Het is het oude liedje: ze heeft geen avondtoilet, geen schoenen, de kapper is niet gekomen en de manicure is wegge bleven, onz. enz. Holger besluit daarop haar te gaan halen I-Iet gelukt hem tenslotte haar te overreden met hem mee te komen De avond wordt in gezelligheid doorgebracht, maar nog steeds weet Holger niet. dat de zangeres en zij één en de zelfde persoon zijn. Na het feest wordt Thora door den consul naar huis begeleid, terwijl Holger besluit naar zijn onbekende zangeres te wandelen. Plotseling hoort hij dezelfde stem en dezelfde me lodie, en vindt Thora. Hij voelt, dat hij deze vrouw liefheeft. Buiten, in den tuin, vraagt hij haar ten huwelijk. Thora stemt toe, doch slechts op één voor- waarde, nl. dat haar dochter het goed vindt. Den volgenden morgen begeeeft Holger zich weder om naar de baz&ar om een geschenk te koopen voor Thora's dochter, die hij zich voorstelt als een klein meisje van een jaar of 7. Het toeval wil, dat hij Ulla weer treft en nu komt alles aan 't licht, Intusschen komt de consul bij Thora 'op bezoek. Hij wijst erop, dat Ulla een vaderland noodig heeft E.Ostermann Co's Handel Mij. N.V.. Amsterdam en vraagt haar zijn vrouw te worden Thora voelt or niets voor, doch zegt hem. dat zij erover zal den ken en hem haar antwoord zal geven op het af scheidsfeest van den kruiser, dat 'savonds aan boord zal plaats hebben. Aan boord heeft zij slechts oogen voor Holger. Als zij echter een lied zingt, ontdekt Holger plotseling Ulla, die stilletjes aan boord is gekomen om hem te spreken. Hij brengt haar naar den commandobrug, waar hij ongestoord met haar kan praten. Nu ver neemt hij, dat Ulla's romantische hartje vlam voor hem heeft gevat. Op vaderlijken toon brengt hij haar onder het oog, dat ze nog maar een klein meisje i3 en aan zulke dingen heelemaal nog niet denken moet. Maar dan spreekt ook het moederhart. Thora, die de liefde ziet tusschen den jongen officier en haar kind, offert zich op. Ze gaat op tournée met slechts de herinnering en de stille hoop, dat de kruiser eens zal terugkomen. GEMEENTE SCHAGEN. Vertrokken personen gedurende de maand Augustus: Cornelis van den Dorpel en gezin naar Winkel, Kol horn D 30; Douwe Wietze Schilstra en gezin naar Baarderadeel, Weidum 146; Trijntje Siewertsen en ge zin naar Sint Maarten B 37; Orphelie Juliana Strobbe naar Winkel 234; Gerrebrandus J. Boerlage naar Hei- loo, Zevenhuizen M 23, bij R. Mul; Jacobus Snel en ge zin naar Zaandam, Provinciale Weg 57; Jacobus Snel naar Zijpe, Heldersche weg F 69, bij P. Glas, Stolpen; Guurtje Baas naar Wormer, Dorpsstraat 398; Elisabeth Maria M. Zwart naar Driebergen-Rijsenburg, Rijzen burg, Rijsenburgsohelaan 3, St. Jozefgesticht; Alida Elisabeth Schager en gezin naar Den Helder, Cronjé- straat 16; Pieter van Wakeren naar Genemuiden, Oos terkade 21, bij S. Verhoek; Johanna Nicolette Reith naar Hoorn, Koepoortsweg 24; Pieter Schoen naar Leeu fvarderadeel, Huizum, Honthorststraat 11; Maurits Drukker en gezin naar Waalwijk, Kerkstraat 110; Sieg- fried van der Wal naar Winkel, Strook; J. Klerk (wed. J Koelemeij) naar Zuidscharwoude A 190. Ingekomen personen gedurende de maand Aug. 1933: Jean Louis Henri Jansen. C 118 van Amsterdam: Aukje van der Meer, E 110, van Schoorl; Anna Cornella Groen, H 21, van Oterleek; Agatha Bregitta de Boer, C 4. van Akersloot; Johannes Franciscus Wolf, C 14, van Noo:dscharwoude; Geertje Bruin, B 66, van Zijpe Gouwen Trijntje Zijdewind, K 32. van Harenkarspel: Louis Eduard Renders, J 17, van Zijpe; Bastiaan God schalk. D 11, van Wieringen; Jan van Dijk en gezin, E 157. van Zwolle; Nicolaas Arie Bellis, K 28, van Bar- singerhorn; Josina van Kooten, C 91, van Zijpe; Louise Synesael, B 161, van Winkel; Bregtje Aafje Jimmink, D 178, van Alkmaar, Carolus Adrianus Beke, D 5, van Heiloo; Gerrit Hendrik Meijer, A 106. van Den Helder; Geert Brian en gezin, B 114, van Winkel; Trijntje Wijn- jaReidsma en gezin, J 38, van Zijpe. De politic slaags met een troep jongeman nen. Rake klappen uitgedeeld. Reuter meldt uit Dublin: Er had een gevecht plaats tusschen politie en jonge mannen waarbij de politiestok werd gehanteerd. De jongelieden hadden zich voor de politierechtbank ver zameld waar verscheidene gevangenen moesten voor komen. Den jongelieden werd de toegang tot het ge bouw geweigerd, waarop zij zich aan ongeregeldheden schuldig maakten. De politie kreeg versterkingen en trachtte de menigte te verspreiden. Toen de jongelie den verzet pleegden, trokken de politieagenten hun stokken. Er ontstond een vinnig handgemeen, waarin verscheidene der jongemannen hoofdwonden opliepen. De politie behield de bovenhand en joeg de menigte uiteen. M. de Redacteur, Beleefd verzoek ik U ecu plaatsje voor het vol gende: De Schager Handelsavondschool opent weer haar poorten en gaarne wilde ik hierop even de aan dacht vestigen. De vakken van onderwijs zijn: Boekhouden. Geen koomnan, van welken aard zijn bedrijf ook is, of hoe klein zijn zaak mag zijn, kan het buiten een eenvoudige boekhouding stellen. Hand els reken en Iedereen behoort bekend te zijn met de verschillende manieren, waarop schul den betaald en vorderingen geïnd worden, d.w.z. met postwissels, gewone wissels, postcheque en giro dienst, rekening-courant, enz. Handelscorrespondentie. H 't is voor den zakenman van groot belang zijn briefwisseling kort en duidelijk te formuleeren. Daarnaast wordt E n- g e 1 s c h zoowel als D u i t s c h onderwezen. Iets moet toch iedereen van deze handelstalen bij uitne mendheid kennen. Ten "slotte h-*eft machine- schrijven, zelfs voor kleine kantoren groote be- teekenis. Ook is er dit jaar, bij genoegzame deelneming, ge legenheid een cursus in Esporanto te volgen. En dit alles wordt belanghebbenden geboden voor zulk een geringe finantieele opoffering, dat niemand daardoor afgeschrikt behoeft te worden. Het is daarom dat het Bestuur velen opwekt zich aan te geven. Met dank voor de plaatsing. D. BROUWER, Directeur der school. Schagen, 9 September 1933. Meer dan het dubbele van het aantal be schikbare plaatsen In het Stadion aange vraagd. Uit Amsterdam. De belangstelling voor do hul diging van H. M. de Hjpningin in het Stadion te Am sterdam, is buitengewoon groot. Naar het Comité gis termiddag meedeelde, zijn er meer dan 60.000 plaatsen aangevraagd, dat is meer dan het dubbele van het aantal beschikbare plaatsen. Het Comité heeft dan ook aan vele aanvragen niet kunnen voldoen. Voor zoover men geen plaatsen heeft oniVangen en toch geld gestuurd heeft, kan men in den loop van de vol gende week terugzending van het gezonden bedrag verwachten. Het Comité heeft in het Stadion zelfs nog tribunes laten bijbouwen, doch, zooals gezegd, de aantraag was zoo groot dat het Comité tot zijn leed wezen een aantal aanvragers moest teleurstellen. Brief van een doodgewaande. Hoop op het einde van den oorlog. Een boerenvrouw te Don ja Lendava in Joegoslavië heeft dezer dagen, aldus Reuter, een brief ontvangen van haar echtgenoot, Stevan Zemljak, waaruit blijkt, dat deze als krijgsgevangene uit den wereldoorlog nog steeds in Siberië zit. Deze man werd in 1915 aan het Russische front als vermist opgegeven en daar men ook later niets meer van hem hoorde, werd hij in 1919 op de lijst der gesneuvelden vermeld. Uit den brief is op te maken, dat hij in de veronder stelling verkeert, dat de oorlog nog steeds aan den gang is, terwijl hij schrijft, dat een aantal Kroaten, Hongaren en Oostenrijkers met hem als krijgsgevangë- genen in de loodmijnen van Siberië werken. Al deze mannen die sedert 1917 van de buitenwereld zijn afge sloten, gelooven, da de oorlog nog voortwoedt. Zemljak schrijft, dat zijn gezondheid slecht is en hij klaagt bit ter over de vreeselijke levensomstandigheden, waarin de krijgsgevangenen in Siberië leven. Hij en zijn kame raden verlangen erg naar het einde van den oorlog oin weer naar huis te kunnen gaan. De brief was afkomstig uit Omsk in Siberië en werd bezorgd door een gevangene, die er in geslaagd was uit de loodmijnen te ontsnappen. BRAND OP HET KAMPER-EILAND. Boerderp, schuur en 200.000 pond hooi in vlammen opgegaan. Donderdagavond ontdekte een knecht van pachter Bosman op het Kamper-Eiland, dat één der hooiber gen in brand stond. De toesnellende buren evenmin als de brandweer uit Kampen konden verhinderen, dat het vuur oversloeg eerst naar de andere hooi bergen en vervolgens naar de rieten dakbedekking van 1 het woonhuis. BJuschen bleek onmogelijk. Behalve het owonhuis. Blusschen bleek onmogelijk. Behalve der vlammen. DEELNEMERS AAN GORDON BENNETT-RACE ZOEK. Gelijk elders in dit nummer meegedeeld, hebben er in Zuid-Engeland enorme heidebranden gewoed. Een gebied van ongeveer 15 vierkante kilometer is geheel kaal gebrand en be halve de brandweer moesten er tweeduizend soldaten bü te pas komen, om het vuur, dat door de langdurige droogte enel piq zich heengreep, te stuiten. Vliegtuigen speuren Amerikaanse!) conti nent af. Reuter meldt uit Boston: Zeven militaire vliegtuigen zijn op zoek naar een Amerikaansche en een Poolsche ballon, welke hebben deelgenomen aan den wedstrijd om den Gordon Ben- r-eït-beker. Sinds het vertrek uit Chicago op Zaterdag j.1. heeft men van deze ballons niets meer gehoord. Uit Ottowa wordt gemeld, dat vliegtuigen van het bosch- bedrijf eveneens speuren naar twee ballons, welke, naar men vermoedt, naar' het Noorden van Canada zijn af gedreven.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5