Alicitti Sitnis- BEiïEILS UitgeversN.V. t.1i TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Dollfuss kondigt nieuwen staatsvorm aan. BEZUINIGING DEFENSIE. OP Veenbrand bij Winterswijk. Een kranige redder. Scheepsramp op de Portugeesche kust. Auto door een trein gegrepen. Negentig varkens in de vlammen omgekomen. Spanje heeft weer een nieuwe regeering. Bertels' Kunstkorrels ge,ven het goedkoopste ei DE RAMP TE OESCHELBRONN. Gelukkige redding in de woestijn. De opening van de Staten-Generaal. Dinsdag 12 September 1933. SCflAGER 76ste Jaargang No. 9345 comiiT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder 'dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoraend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-; TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.' DIT NCUMEB BESTAAT DIT DRIE BLADEN. Strijd tegen rood en brnin. De Oostenrijksche bondskanselier dr. Doll fuss heeft gister bij de betooging van hét Va- derlandsche front, ter gelegenheid van het katholiekencongres, zijn aangekondigde groo te rede gehouden. Aan de betooging werd door 60.000 perso nen deelgenomen. Dr. DOLLFUSS. Dollfuss zette o.m. het volgende uiteen: In den strijd tegen het Marxisme dat sneller dan iemand het zou hebben durven denken terugge drongen kon worden, is ons onder de vlag van het nationaal socialisme een beweging in den rug aan gevallen. Zoo was de regeering gedwongen in een strijd op twee fronten de leiding van den staat krachtig in handen te nemen. Wij staan voor den op bouw van ons vaderland. Wij richten nogmaals een oproep tot alle Oostenrijkers een helder inzicht te bewaren en geen valsche verwachtingen na te loo- pen, maar trouw te zijn aan Oosten-ijk en den staat. Ik herhaal het: de tijd van het liberale kapitalisti sche denken, de tijd van eeen liberale kapitalistische maatschapij en economische ordening is voorbij. De tijd van Marxistische volksleiding en verleiding is voorbij. De tijd van de partijenheerschf ppij is voor bij. Gelijkschakelarij en terreur wijzen wij af. Wij willen de socialen, Christelijken Duitschcn staat Oostenrijk op corporatieven grondslag onder krachti ge autoritaire leiding van dien staat. Wij zijn zoo Duitsch, dat het ons overbodig voorkomt in het bij zonder naar voren te brengen dat onze landen se dert meer dan tien eeuwen door goede Duitschers bewoond worden. Dat wij dit Duitsche volk eerlijk en trouw willen dienen, kunnen wij verklarfena Wij zul len ons daarvan niet laten afbrengen., ook al gelooft men ons ons wezenlijkst en eerlijk Deutschtum te moeten ontzeggen. Velen begrijpen niet, waarom wij in den strijd, die ons op zoo onaangename manier door een par tij over dc grens wordt opgedrongen, daartegen niet scherper reagoeren. Ik kan slechts zeggen: Wij zijp ons bewust en wij moeten dit zijn, dat wij Duitschers zijn, ook al begrijpen onze Duitsche broeders ons thans, opzettelijk of onopzettelijk, verkeerd. Wij heb ben ons steeds alleen verdedigd en nimmer aange vallen. Ik heb steeds weer gewezen op de bereidwil ligheid om samen te werken, maar ik kan hieraan niets meer toevoegen. Al is Oostenrijk een klein en arm land, het heeft toch recht, op eer. Wij willen ons gemeenschappelijk voor Oostenrijk als ons vaderland in het vaderland- sche front verklaren. Ik hoop, dat binnen zeer korten tijd besluiten zul len worden genomen, tengevolge waarvan alles, wat onder de regeering staat, gemeenschappelijk in de groote patriotische beweging zal samenwerken. De bondskanselier besloot zijn rede met de woor den: „Ik heb de kracht, zoo tot u te spreken, daar ik overtuigd ben, dat deze reorganisatie van het open bare leven een voorbeeld zal zijn in de geschiedenis daar ik overtuigd ben, dat wij tegenover hot Deutschtum plichten te vervullen hebben." Fey ontbindt organisatie der N.S.D.A.P. Wolff meldt uit Weenen, dat het ministerie voor ae veiligheid den Duitschen bond van radioluiste raars heeft ontbonden, met de motiveering, dat zijn statuten in strijd zijn met het feitelijk doel van den bond en dat deze een organisatie der N.S.D.A.P. vormt. De bond oefent dus een verboden actie uit. Het vermogen van den bond is in beslag genomen en *ijn bureaux zijn verzegeld. GEVRAAGD 25 TOT 30 MILLIOEN TE BEZUINIGEN. Minister Colün heeft heden de commissie geïnstal leerd die benoemd is om te overwegen welke bezuini ging kan worden gevonden op de kosten van de defen sie van Nederland en Ned.-Indië en hoe in de toekomst die kosten moeten worden verdeeld over de Rijksbe- grooting en de Indische begrooting. In zijn installatie-rede noemde de minister een be drag van 25 tot 30 millioen, dat op deze uitgaven be zuinigd zou moeten worden. Tegenstand te wachten. De „Tel." voegt aan dit bericht het volgende toe: De verwezenlijking van de denkbeelden van den heer Colün, zou in de organisatie van ons leger in vredes tijd een ongekend ingrüpende wyziging brengen. Na den oorlog wordt het Nederlandsche oorlogsleger behalve in de hoogere commando's büna' uitslui tend aangevoerd door reservekader. De instructie, d.w.z. de opleiding van soldaten en kader in vredestijd, was tot nu toe vrijwel uitsluitend in handen van beroeps- personeel. Dit zou nu gaan veranderen: het reserve- en dienstplichtig kader zou worden aangewezen om de dienstplichtige soldaten op te leiden. Men krijgt dan een systeem dat veel overeenkomt met het Zwitsersche. Er is over dit z.g. Zwitsersche systeem enkele jaren ge leden in militaire kringen veel gedebatteerd en gepole miseerd. Een der voornaamste bezwaren, die tegen dit systeem worden aangevoerd is, dat het niet zou stroo- ken met ons volkskarakter. Het Zwitsersche volk. zoo zegt men, voelt sterk nationaal en is militair aange legd, het Nederlandsche daarentegen is vooral op mi litair gebied wat defaititisch. Bü opleiding door personeel, dat zelf slechts korten tyd in militairen dienst verbluft en geen routine en ervaring in den omgang met recruten heeft, ontstaat, zoo vreest men, het gevaar, dat het Nederlandsche le ger in een „schutterij" zal ontaarden. Daartegenover voeren anderen aan, dat er toch een voldoende controle blijft dooi- een. zij het kleine, kern van vast personeel. Bovendien biedt een dergelijk systeem het voordeel de heer Oolün zinspeelde er reeds op dat er steeds een levenwekkend verjon ging van het kader plaats vindt. Daardoor wordt dan een einde gemaakt aan den dwazen toestand in ons leger, dien men haast nergens ter wereld aantreft: n.1. dat bekwame en toegewüde officieren op 40-jari- gen leeftijd nog geen verantwoordelüke functie hebben en als luitenant door de kazerne stappen om in den kapiteinsrang tot spierwit te vergrüzen. terwijl toch de kapiteinsfunctie er een is van subalterne troepen officier. Wel staat vast dat in een dergelük systeem zware verplichtingen komen te rusten op de dienst plichtigen, die aangewezen zün de officiers- en onder- officiersplaatsen te vervullen. Woedt nog steeds In alle hevigheid voort Winterswp, 11 September. De veenbrand in het Wooldscheveen nabü Winterswijk, die Vrijdag j-1. begonnen is, woedt momenteel nog in alle hevigheid voort. De veenbrand woedt over een oppervlakte van ongeveer 50 H.A., welke uitgestrektheid hoofdzakelyk uit turf bestaat. Van Vrü'dag af heeft men den brand dag en nacht bewaakt. Van Vrijdag op Zaterdag hebben 200 man uit Burlo (Duitschland) op Duitsch grondgebied den brand bestreden. Gister zün eenige honderden perso nen uit de werkverschaffing, gewapend met schoppen, emmers en bylen naar het gebied van den brand ge gaan. Aan den windkant heeft men dadelyk een klei ne geul gegraven, waarna men dit gedeelte met wa ter besproeide. Onder den wind op een behoorleken afstand van het brandende gedeelte heeft men een aanvang gemaakt een sloot te graven van een meter diept. Het is chter onmogelyk gebleken den brand tot heden te blusschen. Het vuur woedt op een diepte van 40 a 50 c.M. in den grond. Heden zal met alle kracht getracht worden den veenbrand te blusschen. Drie kinderen van een wissen dood gered. AMSTERDAM. 11 Sept. Een ongeluk, dat dank zij het heldhaftig optreden van den Italiaanschen zeeman Michel Zerpadis wonderlijk goed is afgeloopen, bracht in den vooravond den O.Z. Achterburgwal in rep en roer. Een 11-jarig jongetje kwam met een bakfiets de Bethaniestraat uitraden. Hü wilde de O.Z. Aohterburgwal oprijden. In de bak, voor aan de fiets, zaten drie kleine meisjes, tusschen 6 en 9jaar. De jongen verloor de macht over het stuur, waarsohünlijk omdat het gewicht in de bak te zwaar was, zoodat hy den draai niet kon nemen en recht het stinkende grachtwater van den Achterburgwal inreed. Het jongetje wist nog op het laatste oogenblik van de fiets te springen, die met de drie meisjes in het water verdween. Juist op dat oogenblik passeerde de Itali- aansche zeeman Zerpadis. die zonder zich een oogenblik te bedenken, in het water sprong en de drie kinderen weldra op den wal wist te brengen. Een van de kinde ren, die nogal water had binnengekregen, werd naar een der ziekenhuizen overgebracht, terwijl ook de kloeke redden in het binnengasthuis moest worden op genomen. Zqn toestand is redelyk wel. Even na de redding verspreidde zich door de buurt het gerucht, dat er niet drie, doch vier kinderen in de bakfiets hadden gezeten. Onder groote belangstelling en medeleven van de buurtbewoners ging de politie aan het dreggen. Tot eindelyk het jongetje weer op kwam dagen, dat aanvankelijk was weggeloopen. Hij stelde de dreggende agenten gerust met de mededeeling. dat er maar drie kinderen in de bakfiets hadden gezeten. Hierna keex'de de rust onder de grachtbewoners terug. UIT ONZE OOST DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIëN". De commandant naar het Hoog Militair Gerechtshof verwezen. Naar gemeld wordt, is le kapitein luitenant ter :ee, P. Eikenboom, des- ijds commandant van Hr. U's. Zeven Provinciën, in /erband met de aan boord /an dien bodem voorge- allen muiterij en de over neestering van dat schip loor de muiters, door den commandant der zee macht in Ned.-Indië naar bet Hoog Militair Ge rechtshof te 's Gravenha- 30 verwezen. Overste Ei- kendoom is op 30 Aug. jl. met het motorschip Dem- po van Tandjong-Priok naar Nederland vertrok ken. P. EIKENBOOM. GOEDE RADIO-ONTVANGST IN NED.-INDIë. Blykens uit Nederlandsch-Indië ontvangen berich ten is de uitzonding door de Phohi van de huldi ging in het Amsterdamsche Stadion door de Indi sche luisteraars uitstekend ontvangen. Men heeft de rede van de Koningin woordelijk kunnen volgen. Twee Spaansche schepen op elkaar ge- loopen. Dertien menschen verdronken. V.D. verneemt uit Lissabon: Het Spaansche s.s. „F.chano", dat 964 ton meet, is gisteren na een botsing tijdens een dikken mist met het Spaansche s.s. „Ro- mieu" (ongeveer 3000 ton), gezonken, op ongeveer 40 mijlen van Oporto. Dertien leden der bemanning en passagiers zijn verdronken, terwijl de kapitein en vijf anderen werden gered. S.O.S.-seinen werden uitgezon den en het Engelsche schip „Llandovery Castle" en een Spaansche s.s. snelden ter assistentie toe. Later werd gemeld dat de „Romieu", langzaam op- stoomt naar Oporto met een lek aan het voorschip. De bemanning is ongedeerd. Acht dooden. Uit Milaan: Gistermorgen is op het traject Arezo-Chiari in de nabijheid van Frassineto, een auto op een overweg door een trein gegre pen. De acht inzittenden van den auto werden gedood. Bij een brand te Brandwijk. Volgens een V.D. bericht uit Brandwijk, brak gister middag vijf uur, brand uit in de groote landbouwers- schuur van C. Muilwijk aldaar. Hoewel de brand weer van Molenaarsgraaf spoedig ter plaase was, kon men niet voorkomen, dat de schuur een prooi der vlammen werd. Ruim 90 varkens kwamen in de vlam men om. Het kabinet-Lerraux gevormd. Uit Madrid, 11 Sept.: De nieuwe minister-presi dent Lerroux deelt mede, dat het hem gelukt is een kabinet te formeeren. De samenstelling van dit kabi net is door den staatspresident goedgekourd. De mi- nisterslijst kan echter niet voor Dinsdagmiddag wor den gepubliceerd, daar eenige portefeuilles nog on derling geruild moeten worden. GASONTPLOFFING. Met een brandenden lncifer naar een lek gezocht. In de woning van den heer Hendrick aan den Straelscheweg te Venlo werd Zondagmorgen een gas- lucht waargenomen. Men was toen zoo onvoorzichtig met een brandenden lucifer naar een lek te zoeken met het gevolg, dat plotseling een ontploffing ont stond en het geheele vertrek in vlammen stond. De buurtbewoners die door den geweldigen knal opge schrikt waren, hielpen de politie bij het blusschings- werk. Met vereende krachten slaagde men er na eeni- gen tijd in het vuur te blusschen. De aan het meu bilair toegebrachte schade wordt door verzekering ge dekt. Oliefabrieken N.V., Amsterdam. Men is den brand meester* Omtrent den brand in het Badensche dorp Oeschel- bronn (zie ook elders in dit nummer) worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: Een afbeelding pioniers is in den nacht van Zondag op Maajidag begonnen muren en geheele huizen, die ge vaar opleverden, op te blazen. Met het oog hierop mo gen dé inwoners de straten niet meer betreden en is een wijde afzetting om het dorp gevormd. Politie, S.A. en S.S. houden de wacht bij het geredde meubilair. Dui zenden nieuwsgierigen komen van heinde en ver om den brand te zien. Ofschoon de brand nog niet geheel is gebluscht. be staat geen gevaar voor het weder oplaaien. Enkele brandweren zün daarom reeds vertrokken. 'De rijksstadhouder, Robert Wagner, die te Oeschel- bronn vertoeft, heefte en proclamatie uitgevaardigd, aan het Duitsche volk, waarin hij zegt, dat de gemeente Oeschelbronn door een vreeseliike ramp is getroffen. Wagner vraagt ten slotte om finantieelen steun. Levensmiddelen en kleedingstukken zullen door den burgemeester worden gedistribueerd.terwijl de ryks- stadhouder reeds, 10.000 mark beschikbaar heeft ge steld ter leninging van den nood. Het Badensche kabinet heeft op voorstel van den minister-president voorloopig 20-000 Mark ter beschik king gesteld. Brand gebluscht; twee arrestaties. Naar V.D. meldt, dan de brand thans als gebluscht worden beschouwd. De schade aan de gebouwen wordt geschat op 1 millioen, die aan meubilair en oogst op een half millioen. Uit het onderzoek is ge bleken, dat de zoon van de weduwe Breitenstein met een brandende püp in den mond heeft gewerkt in de schuur, waar de brand is uitgebroken. De jongeman is met zyn moeder gearresteerd. Angstig avontuur van twee jeugdige Ame rikanen. Reuter meldt uit Bagdad Twee jeugdige Amerikanen, die per motorfiets een tocht om de wereld maken en dezer dagen te Bagdad zijn aangekomen, hebben, naar Reuter meldt, verhaald hoe zü na twee dagen in de woesty'n in grooten nood te hebben verkeerd, door Bedoeïnen gered zün. Nadat deze jongelui Damascus verlaten hadden, raakten zij van den goeden weg af en reden twee da gen zonder eenig begrip van de richting door het ko kend heete zand. Eindelük kwamen zy' bü een bron, waar zij althans hun watervoorraad konden büvullen. 1 Dit was echter in verband met de diepte van de bron buitengewoon moeilijk en bü een poging om wa ter te scheppen viel een der jongens in de bron; hij slaagde er niet in om tegen de glibberige wanden op te klimmen. Na vergeefsche pogingen om hem te hel pen sprong zün metgezel op zün motor en reed door de woestün net zoo lang tot hij een troep Bedoeinen ontmoette. Door teekens beduidde hü dezen mannen wat zün bedoeling was; zij volgden hem naar de bron en bevrijdden den jongeman uit zijn netelige positio. Extra-treinen naar Den Haag. Naar wij vernemen zullen de Nederlandsche Spoor wegen op Dinsdag 19 September a.s. niet minder dan zes goedkoope treinen laten rijden, ten einde het pu bliek uit de provincie maar de groote Centra, inzon derheid naar Den Haag te brengen om de. Koninklijke Stoet ter opening van de Staten-Generaal hij te wonen. De inwoners van de navolgende, plaatsen kunnen (reizende 2de of 3de klasse) hiervan profiteeren: Win schoten, Zuidbroek, Hoogezand—Sappenieer, Delfzijl, Groningen, Assen, Hoogeveen, Leeuwarden, Heeren veen, Steemvijk, Meppel, Kampen, Zwolle. Utrecht, Oldcnzaal, Enschede, Hengelo, Borne, Deventer, Apel doorn, Amersfoort, Terborg, Doetinchem, Zevenaar, Zutphen, Brummen, DierenDosburg. Velp, Arnhem, Oosterbeek, Nijmegen, Tiel. Leerdam, Gorinchem. Val kenburg, Maastricht, Heerlen, Sittard, Roermond, Weert, Eindhoven, Tilburg. Breda, Den Helder, Anna Paulowna, Schagen, Alkmaar, Vlissingen, Middelburg, Goes, Kapelle—Biezelinge, Vlaké, Krabbendijke, Ber gen op Zoom en Roosendaal,

Schager Courant | 1933 | | pagina 1