Plaatselijk Nieuws. S Lagedijkerweg opengesteld. Wordt Lid Timmer- en Werkhout. flinke Werkmeid, Buisman ivan der Vliet De steppe brandt...! Banne en Polder Schagen. Photowedstrijd. SCHAGER ROOSJES UITZENDING VAN DE TROONREDE. Wering van buitenlandsche studenten. Nagekomen Berichten. Vuurdood in Australies binnenland. Schager Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsvereeniging. Advertentiën. Harddraverij-Ver. „West Friesland" Rectificatie. te Schoorldam HAAKT en BREIT prima Stroo Door de A.V.R.O. De A.V.R.O. ontving namens de regeering het be richt, dat H.M. de Koningin dit jaar toestemming heeft verleend tot het uitzenden van de Troonrede op 19 September a.s. Behalve de uitzending van het oogge tuige-verslag door de heeren D. Hans en W. Vogt, zul len de luisteraars dus even na 1 uur H.M. zelve mogen hooren, wanneer Zij in de Ridderzaal de Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal met de Troonrede opent. Dit zal de eerste maal zijn, dat de Troonrede door den radio-omroep wordt verbreid in Nederland en de Overzeesche gebieden. Ook door de K.R.O. De K.R.O. zal, evenals de A.V.R.O., op 19 September a.s. de Troonrede uitzenden. Behalve de uitzending van een ooggetuige-verslag van den heer Pol de Waard zul len de luisteraars even na 1 uur Hare Majesteit zelve hooren, wanneer Zij In de Ridderzaal de Vereenigde Vergadering der Staten-generaal met de Troonrede opent Voor Overzeesche luisteraars. Tenslotte zal door dePhohi-kortegolfzender de troon rede eveneens worden uitgezonden voor de luisteraars ln Oost- en Weat-Indië. Door de Tweede Kamer aangenomen met Al tegen 16 stemmen. Nadat de Tweede Kamer gisteravond om half zeven het wetsontwerp betreffende het uniformverbod had aangenomen, heeft zij na eenige discussie op voorstel van den voorzitter besloten, in avondzitting het wetsontwerp tot wering van een teveel aan bultenlandscho stu denten in behandeling te nemen. De Kamer is daartoe om acht uur wederom bijeengeko men. Zij heeft na een korte bespreking het ontwerp goedgekeurd met 41 tegen 16 stem men. NOODWEER IN ZUID-FRANKRIJK. Reuter meldt uit Perpignan: Hevige onweersbuien hebben een aantal ongevallen veroorzaakt- Als gevolg van het noodweer zijn twee autobussen tegen elkaar gebotst, waarbij negen personen zwaar werden gewond Een electricien werd door den bliksem getroffen, ter wijl hij in een paal zat en liep zware brandwonden op. Verder zijn negen wijnboeren door den bliksem te gen den grond geslagen; vier hunner kregen even eens brandwonden. Door de zware regenbuien moest de druivenoogst worden gestaakt. wirhingerwaapp Als iets nieuws in onze gemeente, wil de heer H. v. rL.Wpudta.*. Zondag zijn 4uin. die daarvoor zeer geschiet is, laten inrichten om- er Bal Champötre in te Iaën houden. Een 'mooie gladde dansvloer met electrischo vcrhehtimrtusschen dc boomen zal wel een aardig effect maken. Nadere bijzonderheden volgen per advertentie. z ij p e SCHAGERBRUG. Harddraverij. Onder gunstige weersomstandigheden werd Dins dagmiddag de door de Harddraverijvereeniging „Voor waarts" alhier georganiseerde handicap-draverij ge houden, om prijzen van f250.—, f 100.—f50.en f25.—. Van dc 23 voor deze draverij ingeschreven paar den verschenen er 12 aan den start, t.w.: Lady Bond, eig. A. C. van Veen. Haarlem, berijder J. van Leeuwen Jr.; Nonna B, eig. N. W. Kaan, Wieringerwaard, ber. Australië, het onbekende vijfde werelddeel, wordt in de nieuwe wereld en in Japan als het land der toekomst, het nieuwe rijk der onbegrensde mogelijkheid gepropageerd Zeker biedt Australië plaats voor duizen den. maar het land is zeer verschillend en vol gevaren. Thans strijden de farmers in het Westen weder eens tegen den alles ver woestenden steppenbrand. van welks afme tingen en verschrikkingen het onderstaan de een beeld geeft Als gast bij een vriend, een farmer en groot schapen fokker in West-Australlë men rekent daar met dui zend stuks vee zooals bij ons met tien trachtte ik mij nuttig te maken. De afschuwelijke wilde honden, de steppenwolven, decimeerden de kudden systematisch. Eens kijken, of ik een van de brutaalsten in den val bad gevangen, dien wjj gisteren opgesteld hadden... Ik rijd over de steppe onder een door zonnegloed loodkleurige hemel. Dit land, eenigszins heuvelachtig, wordt slechts nu en dan onderbroken door eukalyptus- bosschen. Komieke boomen, deze eukalyptussen! De bla daren van de boomen bij ons, groeienhorizontaal, zoo dat de levenbrengende zonnestraal ze alle treft. Hier probeeren de boomen zich tegen de zon en de 50 gr. C. hitte te beschermen en laten de grauwe bladeren ver ticaal en droefgeestig hangen. Zij verspreiden geen schaduw... en in den herfst „vervellen" zij als slangen. Duizenden droge bladeren bedekken den grond. Het knarst en knettert spookachtig als men daarover rijdt. In gedachten druk ik de sigaret, zooals men dat zoo gewend is, aan de schacht van rafin laars uit en laat haar op den grond vallen. V«f minuten later consta- teer ik. dat de sluwe steppenhond zich niet door den val heeft laten vangen... Er ontbreekt wederom een stuk vee,.. Ik rijdt geërgerd terug. Wat nut iemand het schoonste geweer als... Daar is plaats, waar ik zooeven de sigaret liet vallen. In een omtrek van vijftig meter brandt het. Vierhon derd meter daarvan verwijderd beginnen de aanplan tingen van mijn gastheer... goede hemel!' Ik spring van mijn paard, bindt het een witten zakdoek aan den za del, geef het een flinken klap... het brave dier galop peert huiswaarts. Intusschen werk ik als een bezetene om met mijn leeren vest het vuur te dooven. Telkens echter., waar ik op een paar voetbreedten hetvuur meen te hebben gedoofd, laait de vlam opnieuw op. Na tien minuten-is de brand nog slechts tweehonderd meter van de aan- R. van Wieringen; Janet Harvester, eig. K. Taams, Amsterdam, ber. L. Ensing: Our Ulhan B, eig. J. Mooij, Wieringerwaard, ber. J. Mooij; Notherman B, eig. J. Schoon, Medemblik, ber. K. Bakker; Navarra, eig. A. Witteveen, Schoorl, ber. A. Witteveen; Othella, eig. J. Mooij, Wieringerwaard, ber. A. Nottelman; Gret- chen H, eig. N. J. Silver, Oudesluis, ber. R. van Wie- ringen; Miss Zelda Peter, eig. G. v. d. Oord, Haar lemmermeer, ber. G. v. d. Oord; Sister Patrick H, eig. J. Klarenbeek, Amsterdam, ber. L. Ensing; Poti- tion, eig. J. Haan, Wijdewormer, ber. D. Beets; Queen Ethei, eig. J.Bakker, Hilversum, ber. J. van Leeuwen Jr. Verschillende mooie en spannende ritten werden te zien gegeven. De uitslag luidde: le prijs Sister Patrick; 2e prijs Lady Bond; 3e prijs Petition; 4c prijs (verdeeld tusschen 3 overgeblevenen). De prijzen werden met een toepasselijk woord door den voorzitter der Harddraverijvereeniging, den Edelachtb. Her J. de Moor, in „het Wapen van de Zijpe" uitgereikt. Er was tijdens de draverij veel volk op de been en de Dinsdag was voor Schagerbrug weer een ech te gezellige dag. warmenhuizen Bnrgerl. Stand over de maand Ang. 1933. Geboren: Petrus Martinus, zoon van Pieter Gouds blom en Johanna Meijer. Simon Adrianus, zoon van Martinus Mattheus Hoogeboom en Catharina Vlugt. Johannes Adrianus, zoon van Petrus Hoogeboom en Grietje Blom. Wilhelmus, zoon van Nicolaas Tesselaar en Catharina Berkhout. Wilhelmus Albcrtus Aloysius, zoon van Henricus Nolet en Johanna Wilhelmina Ma ria de Rijk. Nicolaas Cornelis, zoon van Adrianus Groot en Anna Maria Elswijk. Huwelijksaangiften: Dirk Wiedijk, oud 25 jaar, van beroep agent van politie te Enkhuizen en Klaasjo Dek ker, oud 19 jaar, zonder beroep, wonende te Warmen huizen. Overleden: Pieter Prins, oud 51 jaar, echtgenoot van Alida Blaauw, wonende te Warmenhuizen. Arie Vee ter, oud 77 jaar, echtgenoot van Marijtjo Groot, wo nende te Warmenhuizen. Maartje Kraakman, 75 jaar, wed. van Pieter Molenaar. ELFTAL VOOR ZONDAG 17 DEZER. Door de E.C. werd Schagen I als volgt samenge steld voor den wedstrijd D.T.S.Schagen. C. Prins. V. Vlottes, H. Middelbeek. A. Plak man, R. Rus, J. Watertor. W. Rus, P. de Vries, G. J. Boontjes, J. Slingerland, Jb. Dekker. Reserves: R. Rempt. Waar het nog niet bekend is of II en III een com petitiewedstrijd moeten spelen, worden deze elftallen nog niet gepubliceerd. Meerdere mcdedeelingen zul len gedaan worden op de vergadering van Donder dagavond. Ten huize van Mevr. Wed. Jb. Blaauboer, aan de Markt werd gisteravond een algemeens vergadering gehouden van de Schager Handeldrijvende en Indujtri- ëelc Middenstandsvereeniging. De belangstelling was zeer gering. De Voorzitter, de heer Ch. H. Th. Schmalz opent de vergadering en deelt mede, dat de beide secretarissen zich hebben laten verontschuldigen. Hun functies zullen vanavond worden waargenomen door de heeren C. Rog geveen Cz. en A. M. Kosaen. De notulen worden door den heer Kossen gelezen, ze worden goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen worden een paar in lichtingen gevraagd en wordt door den Voorzitter me degedeeld dat de winkelweekcommissie, zoowel als buurtcommissie ijverig bezig zijn met de voorberei ding van de a.s. winkelweek feesten en spr. doet een beroep op aller medewerking. Door de heeren J. J. de plantingen van mijn vriend verwijderd. Het vuur be gint gevaarlijk te loeien. Eindelijk komt hulp. Mijn gastheer komt in galop aangerend, knechten aohter zich aan en een wagen vol bluschmateriaal en schoppen. Twee uren moeizame arbeid zonder een woord te spreken dan herin nert slechts nog een zwart, geheel verkoold veld, aan het ontzettende gevaar... „Heb je het warm?" vraagt mijn gastheer, en lacht mij met zijn bezweet gezicht toe. „Een sigaret mis schien?" Maar eerst bij de rit naar huis. bij hetgeen de erva ren farmer mij vertelt, besef ik het volle gevaar, dat de bezitting, de velden en wij allen, ontkomen zijn. De kleinste vonk is voldoende de door de maanden lange droogte, geheel verdorden steppengrond te doen ontvlammen. Het droge eukalyptusloof brandt als stroo. Het vuur breidt zich in vliegende vaart uit. Het dikke, gele, verzengde steppengras doet de vlam met de snelheid van den wind verder ijlen. Als een wervelwind gaat het vuur over de vlakte. Ros en rijder, die van verre het uur zien aankomen, vluchten weg, het gaat om hun leven. Verschrikkelijk, den donder gelijk, wordt de stem van het vuur, al.» het nader komt. Hij loeit en kraakt en brult, de steppen brand! Hij jaagt over de vlakte en de aanplantingen en plantages en vernietigt den arbeid van jaren. Hij laat geen stuk vee in leven, vernietigt geheele kud den. Hij jaagt het wild uit zijn schuilplaatsen voor zich uit en zelfs de kleine heuvels en bosscben, ver mogen hem niet op te houden. Meestal is de vlucht van ruiter en ros tevergeefsch. tenzij z\j tijdig een water bereiken! Dan bindt de rui ter zijn braaf dier de voor- en achterpooten samen drijft het in het water, tot slechts neusgaten en oogen nog bovensteken, legt zich plat in het water op den rug van het dier en bedekt eigen hoofd en den kop van het paard met nat leerwerk. Dan moet hij het vuur, dat het water van alle kanten insluit en de hitte trot- seeren. totdat de verschrikking voorbij is. Het kan zeer lang duren... Het spreekt vanzelf, dat de farmers elkander hel pen. als ergens een steppenbrand wordt gemeld. Zij komen met alle beschikbare hulpkraohten aangesneld. Zelfs van den oogst haalt men de knechten weg! Dan werpt men een hindernis tegen het vuur op, meestal aan den voet van een heuvel. Reusachtige alooten worden gegraven, dammen van onbrandbaar struik gewas worden opgeworpen... De grootgrondbezitter werkt naast den minsten knecht. Nog verhaalt men vol eerbied de geschiedenis van dien ouden farmer, die bij het reddingswerk door de gevaarlijke zwarte slang werd gebeten. Hij zette zijn arbeid zonder een woord te spreken, voort. Na uren, toen de brand eindelijk bedwongen was, moest hem onmiddellijk de arm worden afgezet. Geen wonder, dat men in het binnenland van Au stralië met niets zoo voorzichtig omgaat als met het vuur. En als eindelijk, na maanden van droogte, een onweer komt, dan breekt het meestal met zoo elemen taire kracht los, dat op de droogte onmiddellijk een overstrooming volgt. Vries en spr. is het congres van den iddenstandsberad bezocht. Mededeellng wordt gedaan van de ingekomen schrif turen. Ten aanzien van de boycotactie van Duitsebe goede ren, die er in ons land gaande is, wordt door den Kon. Ned. Middenstandsbond gewaarschuwd, tegen mogelijke bedrijfsspionage. Een dergelijke actie is geen econo misch belang, integendeel, zooveel mogelijk dient het contact met het buitenland behouden te blijven. Hoe wel het belang van een Middenstands-jeugdorganisatie wordt ingezien, wordt besloten, met het oog op dt feestelijkheden die dit jaar finantieel gesteund zijn, geen bijdrage tot dat doel te schenken. Een uitvoerig, keurig gesteld verslag wordt door den heer J. J. de Vries uitgebracht van het te Vlissingen gehouden bondscongres. Met een hartelijk applaus en woorden van dank van den Voorzitter wordt de rap porteur beloond. Door den Voorzitter wordt er aan herinnerd dat de Minister van Finantiën ook van oordeel is dat de om zetbelasting moet zijn een crisismaatregel. Demonstratie ln Den Haag. In bespreking wordt gebracht de demonstratie van de Middenstanders die op 20 September a.s. te Den Haag zal worden gehouden. Behandeld zullen daar worden: bijzondere credietverleening aan door de crisis ge troffen middenstandsbedrijven en steun aan noodlijden de middenstanders; opheffing van knellende bedrijfsbelastingen en her ziening van drukkende crisismaatregelen; herziening van de Winkelsluitingswet voor die be drijfsgroepen, welke zulks behoeven: een wettelijke regeling, van het cadeaustelsel; regeling van het uitverkoopwezen; eenvoudige gerechtelijke incasseering van kleine vor deringen; De Voorzitter wekt op zooveel mogelijk aan deze groote demonstratie deel te nemen en wijst op de ur gentie van de te behandelen onderwerpen. Door de Nederlandsche Spoorwegen worden voor dien dag goedkoope gezelschapsbiljetten verstrekt. HM au to maten weze n. Hierna kmt in bespreking de wettelijke regeling van het automatenwezen. De heer J. J. de Vries oordeelt dat de automaten ongewenscht moeten worden geacht. Ze zijn niet in 't voordeel van den winkelier. Beter s dat er verruiming van verkoopgelegenheid kome. De Voorzitter deelt mede, dat ook het bestuur van oordeel is, dat uitbreiding van het gebruik van auto maten niet wenschelijk is, maar dient te worden be perkt. Zij mogen geen concurrent van den bona-fide winkelier zijn en alleen als hulpmiddel dienst doen. Ze behooren niet bijgevuld te worden tijdens de sluitingsuren. Beter is het dan de verkoopgelegenheid te verruimen. De vergadering, de vragenlijst t.a.v. het automaten- wezen behandelende, spreekt zich uit vóór een wette lijke regeling van het automatenwezen. De automaten zullen slechts mogen worden geplaatst vóór, aan of in de onmiddellijke nabijheid van den winkel. In deze automaten zullen uitsluitend mogen worden verkocht artikelen, welke behooren tot den geregelden handel van den eigenaar of bestuurder van een gevestigd winkelbedrijf. Het bijvullen van automaten gedurende de uren, waarop de winkels in de betrokken branche voor publiek gesloten moeten zijn, dient te worden verboden Met nadruk wordt erop gewezen, dat het veel beter is de verkoopgelegenheid te verruimen. De vraag of het gewensoht is de moglijkhid te op» nen om het automatenwezen bij plaatselijke verorde ning te do regelen zal met néén worden beaat» woord. De verbetering van de wegen Bij de rondvraag brengt de heer Wissekerke hulde aan het polder- en gemeentebestuur voor het besluit tot verbetering der wegen. Spr. acht dit een der be langrijkste besluiten die den laatsten tijd zijn geno men. Ook wil spr. hulde brengen aan de uitvoerders van het werk, omdat ze in 4 weken tijd van den La- gedijk een modernen weg hebben weten te maken. Spr. zou nu echter aan het polderbestuur het ver zoek willen richten dat gedurende de Winkelweek feesten geen weg wordt opgebroken. Spr. zou graag zien dat de Lange Snevert werd opgeknapt en indien met de verbetering van de Korte Snevert is begon nen, zulke maatregelen te willen treffen, dat de weg gedurende de Winkelweekfeesten evengoed, toeganke lijk is. De Voorzitter is het geheel met den heer Wissekerk® eens. Door een lid van het polderbestuur wordt mede gedeeld dat thans nog geen goedkeuring is verkregen van hoogerhand om tot de verbetering over te gaan, maar die goedkeuring zal wellicht morgen, Woensfr- dag, afkomen. Bedoeld lid van het polderbestuur ver klaart zich bereid aan den voorzitter van den polder te verzoeken de werkzaamheden zoo te regelen, dat geen afsluiting van den weg plaats vindt. Hierna sluiting. WAT ER VOOR SCHAGENS BELASTINGBETA LERS IN HET VET IS. Zooals ons werd meegedeeld, zullen B. en W. on zer gemeente aan den Raad voorstellen voor 1934 in- plaat-s van 100, 150 opcenten te heffen van de per- soneele belasting. Verder: een straatbelasting in. te voeren en de gemeente te plaatsen van de le in de 3e klasse der Gemeentefondsbelasting. Dan stellen B. en W. voor om een retributie uit de winsten van het electriciteitsbedrijf te heffen en eveneens uit het gasbedrijf, tezamen f 14000. Bezuinigingen'??? Neen, daarvan is ons nog niets bekend. Dankbetuiging. GER PEDROLI en MARIE PLOEGER betuigen hiermede namens weder- zijdsche Familie, hun hartelijken dank voor de vele blijken van be langstelling bij hun Huwelijk /on dervonden Schagen, September 1933. Voor de vele blijken van belang stelling bij ons 12'/2-jarig Huwelijk ondervonden, betuigen wij onzen har telijken dank. D. de SCHIPPER. A. C. de SCHIPPER—Oele. Breezand, Sept. 1933. van de Het lidmaatschap bedraagt f2.00 Op bewijs van diploma hebt U met dame vrije toegang op de afgezette terreinen, zoowel van de Jubileums- als van de Kam pioenschapsdraverij. Zondag is de Hoogzijde afgezet en bedraagt de entréc fl.00. Dinsdag zijn Hoogzijde, Noord zijde van de Gedempte Gracht van af firma Kruit tot het Noordholl. Koffiehuis, en Markt afgezet en be draagt de entree f 1.50. Geeft U daarom op als lid bi] het bestuur. In de advertentie van de Harddr. Ver. „West-Friesland" in de courant van Zaterdag 9 September staat: de Laagzljde Is afgezet terrein. Dit moet zijn: De Noordzijde van de Gedempte Graoht vanaf de firma Kruit tot het N.H. Koffie huis. De Laagzijde blijft vrij voor bet verkeer. (a. h. Sluisje) op Vrijdag 15 September a s., des v.m. 10 uur, (n.t.) w.o. best Deurw. VAN HUIT. Gevraagd: Een loon 15 p. week, intern. Adres: Hotel „Den Burg". Den Helder. 3 pond Gehakt h.o.h. f 1 3 pond Saucijsjes f 1. Steeds prima vet Kalfsvleesch Beleefd aanbevelend. nu uw Wollen Kleeding. 't Spinnewiel is ruim gesorteerd in alle soorten Wol Bij aankoop van materiaal, gratis patronen. Beleefd aanbevelend. N. O, WEINRE1CH. De wordt vanaf heden middag 2 uur voor het verkeer De Floralia-Commissie te WINKEL vraagt INZENDINGEN door Amateur-Photografen van opnamen van het Raadhuis en het Kerkgebouw te Winkel, die op Don derdag 14 September 1933, des avonds van 8—9'2 uur door schijnwerpers zullen worden verlicht. Afdrukken in te zenden uiterlijk Zondag 17 September a.s., bij den Voorzitter, den Heer G. I. van Leersum te Winkel, die nadere inlichtingen verstrekt. 2 rubrieken: Ontwikkeling door de Amateurs zelve en door Beroeps- photografen. Oudesluis, Telef. 2 bieden te koop aan: Zorg voor den winter en koop nu, want de prijzen worden hoogcr. Donderdags te spreken bij Boontjes. STROO. Uiterste prijsopgave gevraagd van 40.000 K.G. GERSTE STROO, 30.000 K.G. TARWE STROO, 25.000 K.G. HAVERSTROO. Afgehaald boerderij. J. DIEKER, (Vracht- en Veevervoer), 't Zand, N.-Holl. DRUIVEN, versch gesneden uit de kas, 20 ct. per pond. Aan het zelfde adres mooie Aardbei- planten te koop. D. PORTEGIES, Kweekerij „Tuinlust", Schagen. Te huur: Een goed Ingericht BURGERWOONHUIS, staande aan den Stationsweg t® Schagen en een BURGERWOONHUIS, staande aan de Roggeveenstraat te Schagen. Huurprijs billijk. Spoedig te aan vaarden. Te bevragen bij A. SLEU TEL Jz., Nieuwe Laagzijde te Schagen. Plm. 100 M3. beste Koemest gevraagd, door J. de GOEDE, Midden- vliet, Breezand. Te koop gevraagd: Gebruikte JAARSMA INSLUITHAARD, met prijsopgave, A. SLOT, 't Zand. Te koop: Een zoo goed als nieuwe KINDERWAGEN, bij D. SNIP, Petten. Te koop onder St. Maartensbrug: Een zoo goed als nieuw BURGERWOONHUIS mot tuin en boschgrond. Waterlei ding en electra. Brieven no. 756 Bur. van dit blad. Prijsopgaaf gevraagd van 4000 K.G. prima Tarwestroo, franco thuis, door Jb. van ESSEN, Petten. Postbestelling Burgerbrug. AARDAPPELKRIEL te koop gevraagd. Aanbieding met prijs bij L. WAR DEN AAR Sz., West einde, Barsingcrhorn. Gevraagd: Een NET MEISJE, niet beneden 20 jaar, voor Donder dags en gelegenheden. VAN ERP, Loet, Schagen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 3