De Turken Woensdag 13 September 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9346 De practijk van de crisispachtwet. Wittenberg viert feest. voor Weenen De vechtpartij te Mierlo. Ergerlijke dierenmishandeling. De droogte in Zuid-Oost Noord-Brabant. De „verschijningen" te Onkerzele. OPENING VAN DE MERWEDEBRUG. Van 1 Juli 1932 tot 1 Juli 1933. In een in Juli gepubliceerde mededeeling werden ge gevens betreffende de Crisispachtwet 1932 vermeld over het tijdvak 1 Juli 1932 tot en met 30 April 1933 (10 maanden). Thans zijn per arrondissement eenige gegevens be treffende de Crisispachtwet vermeld over het eerste jaar van hare werking, n.1. aan 1 Juli 1932 tm. 30 Juni 1933 verschenen. In totaal bedroeg het aantal verzoekschriften tot ge- heele of gedeeltelijke ontheffing van betaling van een pachttermijn, ingediend in het jaar van 1 Juli 1932 tot 1 Juli 1933 21.551. In genoemd tijdsverloop werden afgehandeld 21.119 verzoekschriften, waarvan door intrekking verzoekschrift, niet-ont- vankelijk of onbevoegdverklaring, afwijzing (tot 1 Mei 1933. art. 3. derde lid) 5.531 of 26.2 pet. totstandkoming minnelijke regeling art. 5. Ie lid: tot 1 Mei '33. art. 4) 2.192 of 10.4 pet beslissing van de kamers voor crisis- pachtzaken 13.396 of 63.4 pet. Den 7en Juli 1683 waren de beriohten, die het schrik en ontzetting te weeg brengende nieuws brachten, dat het gevreesde Turksche leger in aantocht was. steeds dringender geworden. Kara Mustapha, de Ha'nnibal van het Oosten, kwam met 160.000 man vanuit Hongarij aanzetten, vastbesloten „tot in het hart van Europa te dringen". De Hongaren hadden de Turken met open armen ontvangen als bondgenooten, want de Hongaar- sche Protestanten wisten, dat zy. beschermd door den sultan, hun geloof vryèlijk zouden mogen belijden, ter wijl zij door keizer Leopold als ketters vervolgd wer den. Zijn Hongaarsche vrienden hadden Kara Musta pha gewaarschuwd, zich eerst van het bezit van Hon garije te verzekeren, alvorens verder te trekken, maar Kara Mustapha wilde in Oostenrijk zelf een nieuwe pachalie stichten en zijn zetel te Weenen vestjgen. Een onuitsprekelijke ontsteltenis maakte zich van de be volking meester, toen de tijding der nadering van het Turksche leger bekend werd. De keizer zelf verloor den moed en vluchtte naar Linz, door het gansche hof en vele aanzienlijken gevolgd.. Den Hen Juli 1683 bereikten de Turken Weenen. Zij kwamen niet in gesloten gelederen, maar in bonte zwermen met kameelen. ossen, paarden en muildieren over het Weensche bergland. Zij legerden zich rondom de wallen en muren der stad, die in zeer slechten toe stand waren. Graaf Riidiger van Stahremb^rg, die het opperbevel voerde, had slechts 22000 man onder zijn bevelen, de gewapende burgerwacht daaronder begre pen. Een hevige, bloedige strijd onder de muren der De Turken beschoten de stad met brandpijlen. Een Tartaar uit het Turksche leger naar een teekening uit dien tyd. TER GELEGENHEID VAN HET FEIT, DAT HET 12 SEPTEMBER 250 JAAR GELEDEN WAS, DAT DE SLAG BIJ WEENEN PLAATS VOND. stad begon, waarbij de Turken de stad met brandpijlen beschoten. Met bewonderenswaardige volharding her stelden de Weeners des nachts alles wat in den loop van den dag door kanonvuur of mijnen vernield was. Dag op dag beproefden de Turken een aanval en tel kens werden zij teruggeworpen. Doch hoe dapper de verdedigers ook vochten, met eiken dag maakten de Turken langzame, maar zekere vorderingen. Tegen het einde van Augustus hadden zij zich reed3 van de stads- graoht meester gemaakt. Den 4en September deed een vreeselijken donderslag in de stad de huizen schudden Een reusachtige mijn, onder de burgbattery aange bracht. was gesprongen: er was zulk een groote ope ning ontstaan, dat de Turken juichend kwamen aan stormen. Doch de bezetting streed met al den moed der wanhoop, de aanvallers, hoe talrijk ook. werden te ruggeworpen. Dagelijks herhaalden de Turken hun aanvallen, dagelijks werden zij teruggeslagen. Dagelijks hadden nieuwe aanvallen der Turken plaats, dagelijks leden zij nieuwe nederlagen. Den lOen September ech ter sprong weer een mijn onder het burgbastion en nu werd de opening 500 groot, dat gansche gelederen der belegeraars door de bres naar binnen konden trekken. Een diepe verslagenheid heerschte in Weenen. Reeds „Wü dringen door tot in het hart van Weenen Kara Mustapha voor de poorten der stad. hadden de honger en de dagelijks weder keerende, schier bovenmenschelijke inspanning de krachten der verdedigers uitgeput; alle hoop op redding was ver vlogen. Doch toen de nood het hoogst was gestegen, was ook de redding naby. Den llen September, des avonds te vyf uur, dreunden de kanonschoten van" den Kalenberg. Met onbeschrijfelijke vreugde riepen de be woners van Weenen elkaar de vreugdetijding toe, dat een Christenleger tot ontzet naderde. Zij zonden ter stond een bode tot hertog Karei van Lotharingen, die den opperbevelhebber een briefje overhandigen moest, met de volgende weinige, maar veelzeggende woorden: „Geen tijd meer te verliezen, genadige heer! Om Gods wil verlies geen tijd meer!" Als een teeken van den hoogsten nood werden van den Stefanustoren vuurpij len opgelaten. Op hun sein werd uit de bevriende le gerplaats eveneens met vuurpijlen geantwoord. De hulp was eindelijk opgedaagd. Johannes Sobiesky had met den hertog van Lotharingen, de keurvorsten van Saksen en Beieren en met vele andere Duitsche vorsten, een leger van 46000 man bijeengebracht, om de stad te ontzetten. Den volgenden dag, 12 September, had het groote treffen plaats. Ofschoon het ontzettingsleger met groo- ten heldenmoed vocht, zou het toch waarschijnlijk de overwinning niet hebben behaald, indien niet Kara Mustapha de voor hem noodlottige fout had begaan, de stad te laten beschieten, terwijl hij zich tegen den Duitschers en Polen verdedigde: hij versnipperde daar door zyn kracht en verlamde voor een deel de uitwer king van zyn geschut. Tenslotte werden "de Turken ge slagen, in een overhaaste vlucht poogden zij hun le gerplaatsen te bereiken. Toch scheen er nog niet veel gewonnen. Wanneer de 200.000 Turken zioh zouden verzamelen, scheen het Poolsch-Duitsohe leger ternauwernood in staat aan die overmacht eenigen tijd het hoofd te bieden. Reeds overlegden de aanvoerders over hetgeen hun den vol genden dag te doen stond, toen zij eensklaps het onge- loofelijk bericht ontvingen, dat de Turken hun eigen legerplaatsen in den steek hadden gelaten en in orde- looze vliicht wegsnelden, zelfs hun grootste schatten achterlatend. Een ontzaglijke buit viel den overwinnaars in han den: 10.000 buffels, ossen en schapen. 5000 kameelen en muildieren, geweldige hoeveelheden suiker, olie, honing rijst, 15000 tenten, waaronder die van Kara Mustapha welke alleen op f 700.000 werd geschat, een krijgskas met f 3.500.000 370 kanonnen enz. In totaal werd voor meer dan 26 millioen gulden buit gemaakt. Toen de Weeners den volgenden dag, na maanden van ontbering, juichend naar de tot dusver zoo gevrees de legerplaats snelden, leerden zij daar voor de eerste maal... koffie kennen. In den slag zelf waren 5000 Turken gevallen, den vluchtenden Kara Mustapha zond Sultan Mohammed IV het zijden koord toe... In zijn eigen mes gevallen. Do vechtpartij te Mierlo tusschen enkele Mierlona- ren en enkele Helmonders schijnt zich als volgt te hebben toegedragen. M. bijgenaamd „Willemke Bijt" bevond zich in een café, waar de Mierlonaren een biertje dronken. De Helmonder C., die door M. lastig gevallen werd had M. te verstaan gegeven zich niet met hem te willen Iremoeien. Toen de drie personen uit Helmond zich naar buiten begaven, werden zij door M. gevolgd. Ter wijl C. zich omdraaide, zag hij dat M. een mes voor den dag had gehaald en hem een steek in den rug wilde toebrengen. Dit mislukte echter, daar C. tijdig weg sprong. Hij schijnt den steek onder den arm te hebben opgevangen. C. greep den dader bij keel en pols, waarna een worsteling ontstond. Verschillende personen hebben zich toen in de vechtpartij gemengd en M. schijnt hierbij in zijn eigen mes te zijn geval len. Ook het onderzoek der politie schijnt dit te heb ben uitgewezen. Dé drie Helmonders zijn op vrije voe ten gesteld. Dc toestand van M. is nog steeds zorg wekkend. totaal aantal 15.588 handhaving pachttermijn 338 of 2.2 pet reductie van 1 t.m. 25 pet. 4.411 of 28.3 pet reductie van 26 t.m. 50 pet 9.268 of 59.5 pet reductie van 51 t.m. 75 pet 1.402 of 9.- pet reductie van 76 tm. 99 pet. 100 of 0.6 pet. goheele ontheffing 67 of 0.4 pet. t.a.v. 2 gevallen kon de reductie nog niet worden opgegeven). Omtrent de twee maanden van de werking der Crisispachtwet in baar gewyzigden vorm (Mei en Juni 1933) zy nog meegedeel<J, dat ingediend werden 1.448 verzoekschriften, een aantal, dat ver bleef beneden het aantal verzoekschriften, dat van Juli 1932 t.m. 80 April 1933 gemiddeld in 2 maanden werd inge diend. n.1. ruim 4000. Evenwel was het aantal in de maanden Mei en Juni wel veel hooger dan in de 3 voor afgaande maanden (resp. 1448 en 755) In hoeverre deze stijging toegeschreven moet worden aan het feit, dat van Mei 1933 af de wet ook toepasselijk is op pluim veehouderij en tuinbouw, kan uit de verstrekte opga ven niet blijken. Opmerkelijk is, dat onder de „oude weet" van de 19.276 afgedane zaken er 2125 of 11 pet. werden beëin digd door toestandkoming van een minnelijke regeling en in de maanden Mei en Juni, dus onder de gewij zigde wet (de bevoegdheid om naar een minnelijke schikking te streven werd overgedragen van de kan tonrechters op de kamers voor crisispachtzaken) slechts 66 van de 1843 of 3.6 pet. Van de bevoegdheid aan de kamers voor crisispacht zaken bij de gewijzigde wet gegeven (art. 5, tweede lid) om. indien de zaak niet voor dadelijke afodening vat baar is, de opschorting van de verplichting tot beta ling te beperken tot een door haar te bepalen deel. werd slechts in 5 gevallen gebruik gemaakt, n.1. bij de kan tongerechten te Zutphen, Leeuwarden, Harlingen en Sneek, resp. 1, 1, 1 en 2 maal. Vee in de weide zware verwondingen toe gebracht, zoodat het moest worden afge maakt. Te Alphen a. d. Rijn zijn de laatste weken twee ge vallen van ergerlijke dierenmishandeling geconsta teerd. Ongeveer 14 dagen geleden deed een veehouder bij de politie aangifte, dat een zijner koeien 's nachts in de weide aan de Spoorlaan zoodanig door een onbe kende was mishandeld, dat het dier den volgenden morgen onmiddellijk moest, worden afgemaakt. Men dacht aanvankelijk met een wraakneming te doen te hebben, doch thans is aangifto gedaan van een ander geval. Dit betrof het paard van een ande ren veehouder, dat eveneens in een weide aan de Spoorlaan liep. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men liet dier in den buik een snede van 15 c.M. lengte en 7 c.M. diepte toegebracht, zoodat ook dit dier on middellijk moest worden afgemaakt Ondanks ijverige nasporingen heeft de politie nog geen spoor van dc daders kunnen ontdekken. TEGEN EEN AUTO OPGEREDEN. Wielrijder door de voorruit gevlogen Dinsdagavond is de wielrijder M. met zijn race-fiets op den hoek van de Kluisstraat te Helmond in volle vaart tegen de auto van den heer B. gereden. M. vloog door de voorruit en viel toen op straat. In ernstigen j toestand is hy naar het St. Antonius Gasthuis overge- j bracht. DE MISHANDELING TE ZEELST. Toestand der grootouders goed vooruit gaande. De Msb. verneemt, dat de toestand van den 73-ja- ::gen G. te Zeelst (N.-B.), die door zijn 20-jarigen kleinzoon werd neergeslagen, zeer gunstig is, terwijl ook de grootmoeder de mishandeling waarschijnlijk spoedig te boven zal komen. De kleinzoon, die ge vlucht is, wellicht in de meenïng, dat hij een dubbelen moord zou hebben begaan, was Maandagavond nog niet gevonden. Werk Vrijdag 2 uur in gebruik. Vrijdag a.s., des namiddags om 2 uur, zal de open stelling der nieuwe brug over het Menvedekanaal plaats hebben. Het zal met eenige feestelijkheden gepaard gaan, waartoe de K.N.A.C. het initiatief heeft genomen. Men wil deze gelegenheid tevens aangrijpen om hulde te brengen aan het prachtige ingenieurswerk, dat zoowel wat de overbrugging als wat de viaducten betreft, over het Menvedekanaal is geschied. Gebrék aan water engro9 Ofschoon we reeds naar den na-zomer gaan blijft 't mooie, droge weer aanhouden. Ontegenzeggelijk wordt er door stedeling en plattelander volop van genoten, doch de keerzijde begint zich in schadelijke mate voor onze landbouwers te doen gevoelen, aldus een bericht uit het Zuid-Oosten van de provincie Noord-iBrabant aan de „Msb." Een droge zomer (Augustus) als dit jaar is wel sporadisch in ons land. Zelden is de oogst der halmgewassen zoo vlot en droog binnengekregen, doch thans begint het watergebrek zich ernstig te wreken. In vele weilanden is de groei van. het gras stop komen te staan en zelfs zijn groote oppervlakten grasland finaal verbrand Dit brengt voor de beoren mee, dat zijn hun vee in de weide met groen of hard voer moeten bijvoederen, hetgeen echter nog niet in staat is de melkopbrengs op peil te houden. Door de schrale wei wordt per koe 1 tot 2 liter melk per dag minder gemolken. Tal van boeren zullen bovendien zeer binnenkort hun vee op stal moeten halen; 4 a 6 weken vroeger dan andere jaren! Zelfs bij spoedigen regenval zullen vele weilanden niet meer voldoende „uitslaan" om het vee den gewonen weidetijd te kun nen laten uitgrazen. Dat dit voor den boer beduiden de schade met zich brengt, valt te begrijpen. Ook de op de korenakkers geteelde tweede ver bouw. n.1. knolgroen en spurrie, staan er tengevolge van de droogte zeer schraal bij en zullen lang niet aan de normale opbrengst komen. En de beteekenis van deze herfstvoeders is zeer groot. Op het platteland ontstaat reeds een nijpend watergebrek door 't leeg staan van putten. Uit de kanalen wordt vanaf groote afstanden reeds water gehaald, zoowel voor huishou delijk gebruik als voor drinkwater voor het vee. Incidenten tusschen geloovigen en socia* listen. De correspondent van de N.R.Crt. te Brussel meldt: Te Onkerzele, het nabij Geeraardsbergen gelegen dorp, waar een vrouw uit het volk, die té Beauraing is geweest, volgens hare .beweringen reeds zestien maal de Heilige Maagd zou hebben aanschouwd, hobben zich incidenten tusschen ongeloovigen en menschen, die wel geloof hechten aan do visioenen van Leonie van Dijck voorgedaan. De vrouw zelf, dia een harer zoons verplicht heeft uit de Socialistische Jonge Wacht te treden en ook van hare andere meerderjarige en gehuwde kinderen, die sociaal-de mocratisch gezind zijn, tracht te bekomen, dat zij het. socialisme zullen verzaken, is te Geeraardsber gen en te Onkelzele door dichte groepen arbeiders en arbeidsters uitgejouwd geworden. Vaak wanneer zij op straat komt of zich voor den dagelijkschen bid stond naar de kapel en de grot begeeft, waar de Heilige Maagd zou zijn verschenen, wordt zij door andersdenkenden grof beleedigd Ook hebben onbe kend gebleven personen een ijzeren plaat met de woorden „Voor dit beeld zult gij nooit vruchteloos nederknielen", van de grot afgerukt en medegeno men. De plaat is in een sloot op het grondgebied van een naburige gemeente teruggevonden. De kapel wordt nu iederen dag door honderden geloovigen en nieuwsgierigen bezocht. Vrijdag u., tijdens den bidstond, geleid door vrouw van Dijck, waren wel 4000 menschen aanwezig In de streek doen allerlei dwaze geruchten de ronde omtrent mi- rakuleuzc genezingen, die zich te Onkerzele zouden hebben voorgedaan. Wel heeft men reeds eenige zieken uit verschillende omliggende dorpen en ook een geheel verlamd kind uit Antwerpen naar dc grot gebracht of gevoerd, maar van wonderbare genezin gen hebben de geestelijke en gemeentelijke autori teiten tot dusver nog niets vernomen. Op 30 Juni j.I. waren er 432 verzoekschriften onafge daan. In slechts 31 van de 2192 gevallen kwam de tot stand gekomen minnelijke regeling neer op handhaving van den pachttermijn, in 761 en 1273 gevallen (34.7 en 58.1 pet. van het totaal regelingen) op reductie van den pachttermijn van resp. 1 t.m. 25 en 26 t.m. 50 pet. In 7 gevallen hield de aannemlijke regeling geheele ont heffing van de verplichting tot betaling van den pacht termijn in. In het tijdvak van 1 Juli 1932 tot 1 Juli 1933 kwam geen enkele minnelijke regeling tot stand bij de kan tongerechten te Oirschot, Tilburg, Enschede, Goor, Dordrecht en Woerden. De beslissingen van de kamers voor crisispachtza ken leidden in 307 gevallen tot handhaving van den pachttermijn. De meeste beslissingen gaven reductie van 26 t.m. 50 pet. (7.995 of 59.7 pet. van het totaal aan tal beslissingen): verder werd in betrekkelijk veel ge vallen tot reductie van 1 t.m. 25 pet. en 51 t.m. 75 pet besloten, n.1. in resp. 3.650 en 1.295 gevallen of resp. 27.2 en 9.7 pet Geheele ontheffing werd uitgesproken in 60 gevallen. Ten aanzien van het aantal gevallen, waarin een minnelijke regeling tot stand kwam en waarin een be slissing door een kamer voor crisispachtzaken werd gegeven te zamen genomen, is nog de volgende split sing te geven: De stad Wittenberg in 't Pruisische district Merseburg, waar Luiher aan de deur van de slot- en universiteits- kerk zyn 95 stellingen vasthechtte, vierde dezer dagen den 450sten geboortedag van den grooten kerkhervormer De afbeelding hierboven toont het versierde marktplein met op den achtergrond de in de geschiedenis zoo beroemd geworden kerk.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5