VROUW, «ODL SCHAGER COURANT Maar herfst- en wintermode kondigt zich reeds aan. EEN KAST IN EEN KAMERHOEK, KASTRANDEN MAKEN. h_nj-unj-Lru^j-i_r' KNUSSE HOEKJES IN HUIS. TEGEN LEVENSMIDDELEN VERGIFTIGING. De hal van onze woning. De nieuwste snufjes. Voor velen zijn de vacanties nog niet ge ëindigd en zelfs de Septembermaand wordt nog door velen met verlangen tegemoet ge zien om de verlangde rust voor lichaam en geest te geven. Hoewel in September de zeebadplaatsen veelal reeds in minder bezoek moeten berus ten, blijft een vacantie in boschrijke streken altijd nog aantrekkelijk. Gedurende het zomerseizoen hebben de groote badplaatsen de gasten niet alleen van de zee en versterkende lucht doen genieten, doch voor zij, die daar genoegen in vonden, hadden ook ruimschoots gelegenheid zich in chique toiletten te laten zien. Hoewel het budget der overgroote meerder heid waar het o.a. kleedgeld betreft, sterk is verminderd, kunnen wij toch niet ontkennen, dat vele vrouwen zich buitengewoon apart weten te kleeden. De organdie toiletten konden veelal zoowel 's middags als 's avonds gedragen, worden, door voor meer gekleed b.v. volant mouwen op te knoopen of door een cape in de hoofd- tlnt der japon of gedrukte motieven. Veel zag men gebloemde organdie met bou- quetjes veld- of andere bloemen, die zeer jeugdig kleedden, evenals de effen pastel tin ten en ruiten met breede sjerp, die op uen rug of op zijde gestrikt werd. Capes en boa's van zomerbont of van ge kleurde veeren waren onafscheidelijk bij de avondjaponnen, terwijl de garneering veelal uit ettelijke rijen strookjes bestond. Al dat zomersche gedoe is echter geen lan ge levensduur beschoren, want nauwelijks waaien de eerste herfstwinden of met hen verdwijnen de luchtige frivole toiletjes, ca pes, zomerhoeden en alles wat daarbij be hoort Naast organdie hebben de fabrikanten ook gezorgd voor minder luchtige weefsels, in den vorm van allerlei mooie crêpe stoffen, zoowel in wol als zijde, die bij de verwerking in mooie souple plooien vallen en het figuur een goede lijn geven. Als garneering wordt veelal piqué of zijden rips gebruikt. Parijs geeft thans als nieuwste creatie een combinatie van wit piqué met zwarte tulle, waardoor men een zeer geraffineerd geheel kan verkrijgen. Verder ziet men witte mouseline japonnen met wijde driekwart lange pofmouwen, die met de hand geborduurd worden en waarvan dt rokken van de knieën af in golvende plooien vallen. Zwart-wit tracht weer de overhand te krij gen. Voor avondjaponnen zal dit echter wit- rwart worden, daar men verwacht dat witte wollen en zijden weefsel veel gedragen zullen DAMES JAPON VAN EFFEN ZIJDE. Effen zijde (ook shantung leent zich hiertoe) maakt een zeer ge- kleed geheel van bijgaand model, dat zeer goed afkleedt, door de schuine lijn van het voorpand en de puntige hals. De mouwen, in vo- lantvorm zijn aan het lijfje geknipt. Om de noodige ruimte over de buste te krijgen, worden inplaats postuurnaden aan de binnenzijde klei ne plooitjes gestikt De rok heeft een vóór- en achter baan, welke beide weer uit drie baan tjes bestaan. Gar- 2008 1 neering met knoo pen. Indien dit bij de bestelling wordt opgegeven, kunnen inplaats van de vo lants, aangesloten mouwen bij het pa troon worden ge leverd. Patronen in alle gewenschte maten kunnen onder Nr. 2008 aangevraagd worden. worden met een garneering van zwarte tulle of crêpe georgette. Bij deze laatste zal een zwart velours of zij den jakje het nieuwst zijn. terwijl handschoe nen met hoogen kap van gesteven kant met als garneering een' zwarten band verwacht worden. Ruches, volants en strikken worden op de gekleede organdie avondjaponnen verwerkt, terwijl de eerste ook de zwarte tafzijden ca pes versieren. Bij de bontmantels, die men weer zal zien diagen, zoodra het wat kouder wordt, zij het dan weer om het geheel een chiquer aan zien te geven hebben de schouders een zeer verbreede lijn, breeder dan tot dusverre liet geval was. De modellen mogen los en ruim zijn in pa letot vorm, terwijl ook de korte jasjes wijder gedragen zullen worden. Als bontsoort worden bij voorkeur de kert- harige soorten verwerkt, terwijl men hiervan ook capes en shawls zal zien dragen. Hoeveel kamers lijden niet aan het groote gebrek geen kast te hebben? Vooral bij lo geerkamers en slaapkamers is dit een groot bezwaar. Maar wij kunnen met een beetje handigheid deze fout herstellen en wel door in een der hoeken zelf een hangkast te ma ken. of als wij niet kunnen timmeren en knutselen kunnen, er een laten maken, maar dan wordt het dadelijk weer een kostbare ge schiedenis. Om te beginnen bepalen wij de hoogte van de kast. Op die hoogte nuslaan wij aan beide muren die den hoek vormen. een stevige lat. Daarop maken wij een of meerdere planken, die tesamen een driehoek vormen, zoo groot, als wij de ruimte in de kast willen hebben. Onze teekening laat U heel duidelijk de bedoeling hiervan zien. Een 30 c.M. onder deze eerste plank maken wij, door weer een paar stevige latten in de muren te slaan, nog een plank. De eerste dient enkel en alleen om de kast van boven af stofvrij en stevig te maken, de tweede dient om van allerlei op te zetten. De onderkant van die plank moet evenwel zoo hoog zijn. dat wij gemakkelijk japonnen en pakken moe ten kunnen ophangen, zonder dat deze den grond raken. Om zooveel mogelijk kleeren in deze kleine ruimte te kunnen bergen, brengen wij een stevige koperen stang aan van den eenen muur naar den andere en kunnen nu aan kleerhangers de kleeren zoo dicht mogelijk op elkaar hangen. Wij kunnen daarachter nog wat duimen slaan of zoo mogelijk kleerhaken, en die in den muur vastmaken om kousen en dassenhangers en dergelijke op te hangen Is de kast tot zoover gereed, dan maken wij er een gordijn voor door een tweede roede van muur tot muur te bevestigen, waaraan wij een of twee gordijnen met ringen hangen. Op de plank er boven kan men wat pulletjes zetten of men kan de plank eenvoudig leeg laten. Hiermede heeft men dus op een zeer eenvoudige wijze een kamer, die eigenlijk on- practisch was, heel bruikbaar gemaakt. Men behoeft geen hangkast te koopen, die meestal veel meer plaats innemen wat soms bij een kleine kamer niet gemakkelijk is. Op dezelfde wijze kan men natuurlijk ook een legkast maken. Maar om dan te voorko men, dat de muur te veel te lijden heeft van het inslaan van die latten, maakt men van twee staande en zooveel liggende latten, als men planken in den hoek wil hebben tegen iederen muur aan zoo'n stelling, waarop uw planken dan komen te rusten, terwijl het ge heel zeer stevig is, omdat de planken de stel lingen in bedwang houden en omgekeerd. Voor legkast zoowel als voor boekenkast is dit een zeer handige oplossing, terwijl het na tuurlijk heelemaal niet noodig is. dat men b.v. voor een boekenbergplaats de kast zoo hoog maakt. In dat geval kan men een halve kast soms iets heel aardigs geven, vooral als men dan op den bovenkant een driehoekig! triplexplaat legt en er een of andere aardige vaas of schaal op zet, of een bak met frisch gekleurde vruchten. Om een geheel in de ka mer te krijgen, doet men goed dezelfde stof te gebruiken voor de gordijnen als men voor de raamgordijnen gekomen heeft. De aardige kastranden die wij in de ver schillende winkels zien, lokken ons vaak tot koopen, maar als wij dan uitrekenen hoeveel meters wij noodig hebben om b.v. alleen al in onze keuken iangs de planken, in de gla zen kast, langs den schoorsteen en zoo ver der met een aardige kastrand af te werken, dan blijkt de prijs wel eens boven onze huis houdbeurs te gaan, hoe voordeelig deze ran den per meter ook zijn. Maar, zij behoeven niet zooveel te kosten, als wij wat tijd en ge duld er voor over hebben om ze zelf te maken. Alles wat wij daarvoor noodig hebben, is de lengte van den langsten plank, die wij willen versieren. Nu koopen wij als b.v. de plank twee meter lang is. dus twee meter tien zeildoek aan het stuk. Wij kunnen natuur lijk uitsluitend zeildoek gebruiken met een klein patroontje of een ruitje bedrukt, waar door wij in staat zijn smalle reepen er af te knippen, precies langs het motiefje. Zeildoek heeft het voordeel boven frissche katoenen ruitjes, dat men geen zoomen behoeft te ma ken omdat zeildoek niet rafelt. Knip nu het materiaal in reepen. zoo breed als u dit mooi vindt, en ongeveer anderhalve centimeter breeder omdat dit gedeelte boven op den plank moet komen, om met punaises te worden vastgezet. Maak nu een ehabloon van bordpapier, ongeveer 30 c.M. lang. leg dit op de reepen en teeken het patroon dan met een potlood op het zeildoek af. waarna men het uitknipt, precies langs den potloodlijn. Dit is een manier. Heeft men nu zeildoek gekocht met een blokdessin, dan is 't al heel eenvoudig om hiervan een rand te knippen, men kan dat dan langs twee of drie blokjes doen. zooals No. 5 van de teekening laat zien U ziet hier zes verschillende randjes afgc beeld. Het bovenste maakt u, door rond het kleine motiefje een halve cirkel te trekken, en hierlangs uit te knippen. No. 2 een pa troon dat heelemaal voorzien is van slange tjes, wordt eenvoudig langs een der slangetjes afgeknipt. No. 3 is geheel bedrukt met visch- jes en luchtbelletjes. Hier heeft het gebogen karton eerst dienst gedaan om te zorgen dat al de schulpen precies even groot worden. No. 4 is geheel voorzien van ruiten en wordt dan langs een der onderkanten van een ruit af geknipt. No. 5 is een blokmotief, zooals ik hierboven reeds heb beschreven, en No. 6 is een ruitpatroon waar in een andere kleur nog een apart vierkantje is gedrukt. Het is aardig om dit vierkantje niet weg te knippen, doch als tweede puntje uit te knippen. Op deze manier zouden wij u natuurlijk nog vele voorbeelden kunnen geven, doch u hebt nu toch onze bedoeling wel begrepen en het is nu een kwestie .van smaak en geduld om uw keuken- en kastplanken op een origineele wijze te versieren. HUISJAPON met lange of korte mouwen. Effen of gestreepte stof, doch dan liefst in schuine richting kunnen ver werkt worden voor deze een voudige huls japon. Garneering van de kraag, het vest en de zak ken is van wit popeline of pi qué. evenals het kleine strikje. De blouse wordt met een weinig ruimte aan de rok ge zet, die uit twee banen bestaat. De voorbaan heeft een paar platte plooien, waarop zakken gezet worden. Patronen ver krijgbaar in al le maten, ter wijl bij de be stelling met 't patroonnummer 2009 opgegeven moet worden of lange of korte mouwen gewenscht worden. Kleur en schikking der meubelen. Bijna iedere kamer leent zich voor het In richten van een knus. gezellig hoekje, waar we met een vertrouwden vriend of vriendin zoo'n prettig babbeltje kunnen zoek brengen. Over het algemeen houden wij te veel vast aan het idee van „de tafel behoort in het mid den van het vertrek". Nu is het waar, dat 'n huiskamer, die tevens dienst doet als eet kamer. niet zoo gemakkelijk van die traditie kan afwijken. Maar voor hen. die zich de weelde kunnen permitteeren, behalve de eet kamer. nog een kamer te hebben, welke wij deftig met het woord ..salon" betitelen, voor hen is het eenvoudig genoeg en zeer zeker bereikbaar een of meer gezellige hoekjes te scheppen. Nu moeten we eerst beginnen met het ongezellige en onbehagelijke idee van ..salon" te laten varen. Er is volstrekt niets op tegen er een salon op na te houden, maar het ingewortelde begrip van de „salon-ovor- het-algemeen" is dit van een vertrek, waar de beste en kostbaarste meubels kil en stijf ge rangschikt staan en de onbehagelijkheid u dadelijk overvalt, zooals dit meestal is in een vertrek, waar maar zelden een vuur brandt. We moeten variatie brengen in de oude tra- ditioneele mfanier van inrichten van de sa lon. Op het oogenblik worden de effen muren weer veel toegepast. Hier en daar wordt een paneel van stof aangebracht voor onderbie- king. Effen behang doet ook zeer rustig aan en het staat fijner dan het doorsnee bewerkte papier met figuren of bloemmotieven. Is uw kamer gemeubileerd met donkere meubels, b.v. oud-lederen fauteuils of donker eiken stoe len. dan zal een achtergrond van licht beige, terra-cotta of zandkleur zeer mooi staan. De meubels komen er prachtig tegen uit, zoo wel bij zon- als bij lamplicht. Er gaat van zoo'n interieur iets rustigs uit en het doet ons behagelijk aan in zulk een kamer te vertoe ven. De licht-beige muren zetten we af met ran den van donker havana-bruin en voor even- tueele paneelen van stof, achter een theekast of dressoir kiezen we beige of bruin. Bij moderne meubileering wordt veel ivoor kleurig behangsel aangetroffen; diep-blauw staat er prachtig tegen, maar groen haast nog mooier. Het schilderwerk dan bijv. groen en de donkere, eiken meubels bekleed met groene stof. Zeldzaam fijn en gedistingueerd. Laten we nu eens verder fantaseeren. We schuiven een of twee gemakkelijke feauteuils en een armstoeltje naar een hoekje van de kamer, het liefst zoo'n inspringende hoek, die de kamers van de moderne huizen nogal eens bezitten. Natuurlijk moeten geen deuren, die gebruikt worden, op die hoek uitkomen, dat stoort en wekt geen animeerend gesprek. Zet daar in de buurt een boekenrekje met uw lie velingsboeken, die natuurlijk in goeden staat moeten zijn en hun keurig ingebonden band jes rug aan rug tegen elkander steunen. Nu een schemerlamp of wandlampje dat een in tiem, zacht licht verspreidt en ziet. ge hebt een knus hoekje in uw huis, waar ge u zeker veilig en op uw gemak zult gevoelen. HET AANVRAGEN VAN KNIP- PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brie! onder bijsluiting van f 0.58 In postzegels voor taponnen en f 0 30 voor brelpalronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit olad. Muzenstraat 5 b. s-Gra venhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijvii.g van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knippatronendlens: te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden. WELKE MIDDELEN TER VOORKOMING TOEGEPAST MOETEN WORDEN. Veelal hoort men bezorgde huisvrouwen d« klacht uiten, dat zij 's zomers vleesch- noch vischgerechten durven klaarmaken, omdat de ze zoo heel erg aan bederf onderhevig zijn en deze dan ook vervangen door andere spijzen. Vooropgesteld, dat men vooral 's zomers met een gerust geweten het vleesch van het menu kan schrappen en hiervoor b.v. een voedzame toespijs in de plaats kan opdienen, moet ons toch van het hart, dat men inzaks het vleesch- of vischgebruik toch ook weer geen overdreven angst moet hebben. Versch vleesch, dat niet te lang ongebraoen in huis is, doch dadelijk toebereid wordt, kan ook 's zomers gerust genuttigd worden, even als visch. Het beste is echter om slechts voor één dag te bereiden, indien men tenminste niet over een koele kelder beschikt. Resten, die men bewaard heeft, moeten niet den volgenden dag verwerkt worden „omdat het zonde is deze weg te gooien", indien men hieraan ook maar het minste bespeurt dat minder goed is. Kruiderijen zullen wellicht het „smaakje" niet doen proeven, doch het euvel blijft be staan en door verkeerde spaarzaamheid kan men vleesch- of vischvergiftigingen krijgen. De eerste verschijnselen zijn veelal hoofd pijn, onpasselijkheid en duizeligheid, die over gaan in maagpijn, overgeven, benauwd gevoel in de keel ea Men dient de patiënten in dergelijke ge vallen braakmiddelen toe. opdat de giftigs stoffen, die zich in de maag bevinden, zich niet verder verspreiden, doch verwijderd wor den. Heeft men niet dadelijk een arts. dan gaeft men de patiënten onverdunde citroensap ts crlnken zonder suiker. Meerofilen treedt groote lichamelijke zwak te op in den strijd tegen de giften, dan is toe diening van een lepel brandewijn noodzakelijk Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat rnea zelfs bij lichte vergiftigingsverschijnselen on middellijk den huisarts laat komen, en geheel naar zijn raadgevingen handelt, daar het meermalen noodig is, dat de patiënten naar het ziekenhuis vervoerd moeten worden. SPEELPAKJE voor jongens en meisjes. 2014. Bij het zien van dit origineele model voor een speelpakje zal zeker wel menigeen de lust bekruipen zooiets voor de kleintjes te maken. Het kan van ef fen waschstof, doch ook van gebloemd cretonne gemaakt worden en heeft als garneering ge kleurde knoopen. Het bovengedeelte heeft aan de voor zijde een weinig ruimte, en wordt naar de zijkanten toe met een ronde lijn aangeknipt, om vervolgens in schut ne lijn naar onde ren toe de pijpjes te vormen, die geheel glad zijn. Voor de koudere dagen zijn lange mouwen zeer practisch, waarom wij beide modellen dan ook gaarne beschikbaar stellen. Patronen tot vijf jaar, met of zonder mou wen, kunnen aangevraagd worden onder Nr. 2014. De meeste huizen van moderne stijl bezit ten een ruime hal. Een hal kan een nutteloos en ongebruikt deel van uw huis zijn, maar zij kan ook „van alles" zijn. Herschep uw hal in een rooksalon, of laat haar dienst doen als eetkamer. Geef haar een warm, gezellig aan zien, dat iederen bezoeker verrast doet op zien. Bespan de witte muren met meubelstof, verf het lichte houtwerk in een warme tint: groen of rood. Plaats een donkere eiken bank tegen een der muurvlakken, leg daarop zoo veel bontgekleurde kussen als gij bezit en voila, gij hebt 'n hal om jaloersch pp te sijn!

Schager Courant | 1933 | | pagina 8