Naar het portaal van Scandinavië Zaterdag 16 September 1933. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9348 INDRUKKEN Tweewfieksche Motortocht mar Denemarken. II HET UNIFORMVERBOD. Gasverstiklsins. Was de paling vergiftigd? Verlost van hevig SPIT IN DEN RUG KLOOSTERBALSEM CRISISHEFFING OP OUEN EN VETTEN. VERDERE INFLATIE IN AMERIKA? van een SAAIE RIT DOOR SLEESWIJK—HOLSTEIN. DE EERSTE INDRUKKEN VAN DENEMARKEN. II. BIJ ons ontwaken in de schoone stad Hamburg trof ons een donderend geweld van treinen en toen we op den prachtigcn zomerochtend voor het eerst na ons overhaast naar bed gaan in pyama de vensterbank uithingen, merkten we dat we vanaf de vijfde verdieping van het hoog gelegen hotel op een netwerk van spoorrails neerza gen. De groote spoorweg Berlijn—Hamborg werd juist daar ter plaatse door een viaduct van een zg.n. ring baan gekruist, zoodat er aan voorbijdonJercnde trei nen geen gebrek was. Het mooie weer werkte uitstekend op onze stem ming en na een opfrisschendc waschpartij troffen we onze maatregelen voor het ontbijt. Terwijl de één een heerlijke zaadjeskaas, een pakje boter en een brood uit de diepten van onze rugzakken tooverde, formeer de de ander van een twee stoelen en het nachtkastje een ontbijthoek. Wrongele. wei. brood ende kaas Dat eten wij alden dagh. Daaromme es de kerel zoo daes, Hij eotet veels meer dan bic smagh! Het beroemde „Kerclslted" uit de middeleeuwen is ïieel wat keeren geciteerd als de onafscheidelijke 40 plus weer op de proppen kwam! Tegen tienen gaf ons trouwe tuf je alweer bij den eersten trap teeken van onverdroten trouw; en toen de zuiger de stijf geworden olie weer had dun ge maakt en rondgeslingerd, waren we gereed om de laatste étappe naar de Deenschen grens aan te van gen. Nog even getankt aan één "an die talrijke „Tank stelles" en daar zaten wc alweer op den grooten weg naar het Noorden. De weg naar Kiel zou volgens den A.N.W.B. een goede nieuwe weg zijn. Inderdaad was het een keurig parcours, dat het mogelijk maakte vrijwel voortdu rend 70 te rijden. Er is in Duitschland toch weinig vorkeer! Dit klinkt misschien gek, maar het is zoo. De dure benzine en olie en de armoede van het Duitsche volk vooral zijn er waarschijnlijk de oorzaken van. In elk geval krijgt men hoe langer men in bet buitenland is al meer en meer het idéc dat Holland een bar rijk land moet zijn. Rechts van don weg in de huurt van Stellingen zien wc aankondigingen die wijzen op Hagenbeck's aan wezigheid. Zooals men weet zijn hier dc opslagplaat sen én hét dierenpark van de groote circus-ondeme- tvA ng. - 4 Maar wij raasden door: wij moeston naar Denemar ken en Duitschland zouden wc later nog wel eens zien. In Noumünster dat we na anderhalf uur bereikten, bleek het groentenmarkt te zijn. Een goede reden om even af te stappen en wat te vertreden. En meteen wat pruimen en appels in te slaan om „loopendc voort" te verhapstukken. Net had do laatste pruimepit ons spoor afgetee.kend dat als een zigzaglijn over hot marktplein liep of we ontwaarden met oogen en neus een stalletje waar appetijtelijke worstjes uit borrelende vetpannen worden verkocht. Aangezien het reeds naar den mid dag liep en wc zulk een schoone gelegenheid niet graag voorbij lieten gaan, hebben we de „warme Würstchen" niet versmaad. Glooiend Deensch landschap met ploegende paarden. Er is een tijd van komen en een tijd van gaan en zoo bestegen we den motor weer en we namen ons heilig voor, geen uitgaven meer in Duitschland te doen. Kiel hadden we gauw te pakken. Er was bitter weinig te kijk op onze doorreis en alles was wel gc spitst op Denemarken, want de lange rechte weg van Hamburg af was ook door eentonigheid gekenmerkt. Even voorbij Kiel gaat men over het Keizer Wil helm-kanaal. Een geweldige oprit van pl.m. een kilo meter lang voert je geleidelijk omhoog om eindelijk de 34 meter boven het water hangende brug te berei ken. Het uitzicht is wel aardig; jammer genoeg was het zicht niet scherp; er hing een lichte nevel. Als men van het Keizer Wilhelm-kanaal naar het Noorden rijdt, treft het dat de dorpsnamen van Deen- sche orginie al talrijker worden. Even ten Noorden van Kiel schuift men dan ook langzaam maar zeker het Deenschc taalgebied bin nen. Al meer ontmoet men de namen Hansen. Pc- tersen, Jensen of Andersen, al of niet verduitscht. Sleeswijk is dc een na laatste groote plaats op Duitsch gebied. Het ligt schitterend aan een inham van de Oostzee en de Dom domineert over de lang zaam omhoog rijzende stad. Flensburg is de laatste behoorlijke plaats en het mechanisch kilometerverslinden wordt weer tot een met interesse rondkijken Nog even rijden we door het dorpje Wasserslcben en dan zien we het bord „Zollamt", „douane". Bij vergissing tuffen we langs de Duitsche douane door naar het iets verder gelegen Doenscbe kantoor. Een ambtenaar van het Duitsche kantnor komt ons evenwel terughalen: ons triptiek moet afgestempeld worden als bewijs dat we Duitschland verlieten. We krijgen mooie stempels en keeren weerom naar het Deenschc kantoor. Voor dit kantoor loopen keurig in het blauw ge stoken douane-beambten en het gebouw zelf is zoo als alle huizen op het platteland, zouden blijken t zijn, witgepleisterd. In het heilige der heiligen bleek geen slechte stem ming te heerschcn. 't Zag er gezellig uit en de eerste indruk die men van dc Denen krijgt is geen slechte; kalme, niet-drukdoenerige luil De boerderrij „Skelboekgaard". Uit den moestuin kijkt men op bet woonhuis, waarachter de in het vierkant geplaatste schuren, gedeeltelijk zichtbaar zijn. Wc sloter. een W. A. verzekering af voor 10 dagen, hetgeen ons G kroon, of pl.m. f 2.40 kostte. In Dene marken bestaan op dit gebied n.1. nogal strenge voor schriften. leder moet tegen wettelijke aansprakelijk heid (bij het toebrengen van schade aan derden) ver zekerd zijn. Wie dacht dat er nu maar raak gereden wordt is abuis, want de maximum-snelheid is 50 K.M. en in bebouwde kommen 30 K.M. Onze passen werden binnen den afstand van 500 meter voor de 2e maal bekeken en gestempeld, de Deenschc triptiek getcekcnd, geregistreerd en ook gestempeld en nadat wc al deze plichtplegingen mei onze papieren in de Franscho toelichting voor goed hadden bevonden, konden we zonder dat de douane ons visiteerde Denemarken binnenrijden! Denemarken! 't Blijft vooreerst een merkwaardige indruk op je maken als je een nieuw land betreedt waarover je al maanden praat en denkt en waar je nou zoo maar je voeten neerzet. Dat zal de eerste vijf en twintig keer nog wel zoo blijven ook. Dinsdag 22 Augustus om 3.22, des middags, staat er in m'n aanteekeningen, reden we van het douane kantoor weg Ons doel was om in een plaatsje Broa- ger te overnachten. Hier was de dichtstbijzijnde jeugdherberg op Decnscli grondgebied. Doordat het landschap zooveel interessanter was of leek, om dat het nieuw voor ons was vlogen de kilometers onder de wielen door en we schoten zoo lekker op dat we gezien liet vroege uur besloten iets ver der door te rijden en de hoof route naar Kopenhagen dat in de eerstvolgende dagen ons doel was, te vol gen. Zoo gezegd, zoo gedaan. De wegei) die we onder ons kregen waren allen heel goed en waur maar even de tand des tijds aan het wegclek begon te knagen, werd er al weer aan gewerkt. Ik móet U bekennen, dat we enthousiast waren voor Denemarken. Alle menschen die we tegenkwamen keken vriendelijk, waren goedgekleed en zeiden ons. goedendag of wuifden. Geen Hcil-geroc?}, geen Hitten groet, geen hakcnkruisvlaggen meer! De duopassagier had nauwelijks tijd om de kaart te lezen, zoo nam het wuiven hem tn beslag. N'u vindt.»je de weg-er haast vanzelf, want bij alle kruispunten en rijeerdere malen aan den kant van den weg is duidelijk aangegeven roet pijlen en kilo meterafstanden hoe dc hoofdroute naar Kopenhagen loopt. Het was een stralende zomernamiddag en heerlijk weer om motor te rijden. Voeg daarbij een prachtig landschap met hard groene dennebosschen tusschen gron<e uitgestrekte graanakkers en glooiende weiden met roode koeien en witte huisjes, vriendelijke gezichten alom en U kunt zich wellicht begrijpen dat we ons met hot Wat in optochten we! en niet mag worden meegedragen. Naar aanleiding van het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer, waarop onmiddellijk de Memorie van Ant woord is gevolgd, betoogt de Minister van Justitie dat het ontwerp niet de onverdraagzaamheid beschermt. In vele gevallen draagt de provocatie een opzettelijk ka rakter. Aan de beteekenis van het ontwerp, ook na venver- ping van 't amendement-Albarda wordt in het Voor loopig Verslag niet voldoende recht gedaan. Dit is mede hierdoor te verklaren, dat het amendement zelf ont staan is tengevolge van een minder juiste lezing van het voorgesteld artikel. Het artikel treft, wat onder scheidingsteekenen, meegedragen in optochten, betreft, alleen die opzichtige onderscheidingsteekenen, welke uitdrukking (men zou ook kunnen zeggen: symbool) zijn van een bepaald staatkundig streven. Hieronder vallen dus niet dundoeken met politieke leuzen, schil den met opsohriften, aanduidend welke afdeeling, or ganisatie enz. in den optocht op het schild volgt: vlag gen, vaandels en andere emblemen, niet rechtstreeks zelf symbool van een bepaald staatkundig streven zijnde. Alleen rechtstreeksche symbolen als vuurrood© of geheel zwarte vlaggen zullen in optochten niet meer mogen worden meegedragen. Dit is een weinig ver* strekkend verbod. De A. J. C. Ten aanzien van de A J. C. merkt de Minister nog op dat, indien de aangesloten jongens en meisjes naar buiten niet in politieken zin optreden en ook overigens voorkomen wordt, dat hun uniformen en kleedin?- stukken als uitdrukking van een bepaald staatkundte streven moeten worden aangemerkt, deze niet onder het wetsvoorschrift zullen vallen. Het werkelijk karak ter van een organisatie zal brslissen. Nadere voorzieningen tot handhaving in de openbare orde en o.m. gericht tegen excessief optreden in pu blieke vergaderingen en de pers heeft de minister in voorbereiding. Deze voorzieningen zullen mede tot zekere hoos-te vaandels en transparanten betreffen, meegedragen in optochten en van beleediger.den of opruienden aard Het dragen van vaderlandsche kleuren kan ook. wel licht verbenden met een uiting van liefde en aanhan kelijkheid in algemeenen zin, in zoover misbruikt wor den, dat mede bedoeld wordt, uitdrukking te geven aan een bepaald staatkundig streven, van welken aard dan ook. „Bepaald" geeft te dezen de grens duidelijk aan. Man dood cp z\jn stoel gevonden. Venlo. -- Donderdagmiddag ontdekten buren aan de r^ambertussuaat te Blcrick bij de woning van den 37- jarigen H. de Groot een gasluöht. Do marechaussee werd gewaarschuwd en verschafte zich toegang t.ot do. woning. Men vond den heer De Groot dood op zijn stoel. Het geheele vertrek was vol gas, zoodat De G. gestikt moet zijn. De zaak is in onderzoek. trouwe motortje onder ons als een paar gelukkige menschen voelden. Het Deenschc landschap is, wat wij „geacciden teerd' noemen. Het is te vergelijken met Zuid-Lim- uurg. Uns deed het telkenmale aan Kent in Zuid oost Engeland denken, al ziet men in Denemarken meer water. Dit viei ons erg mee. Van Denemarken hadden wij geen ander idee dan de meeste oningeliclite mede- Hollanders. Wij dachten in een vlak, winderig, kaal land ie komen met veel koeien en groote zuivelfa brieken. Hoe groot was echter onze verbazing en hoe heb ben we ons er telkens over verheugd dat het anders was. Na een uurtje rijden kwamen we aan het stadje Sonderborg. Een flinke openklapbare brug verbindt Jutland met Als, waar Sonderborg de eerste plaats van is. Op de brug hebben we een tijdje gestopt om eens rond te kijken: naar de glooiende huizenzee te gen den hoogen heuvelrug van Als; de langzaam kronkelende Als-Sund op en tot vei in de Flensborg fjord, die zich in de Oostzee verliest Twee jochies van 'n jaar of twaalf waren wat Duitsch machtig. We konden zoodoende wat te we ten zien te komen. Want Deensch is absoluut onver staanbaar! Geen woord, manr dan ook geen letter greep er van kan je thuisbrengen. Enfin, de jongens vertelden ons waar een bank was. Hier sprak men gelukkig Duitsch en Engelsch. Vijf Zeeuwsche juffers gingen over den toonbank in ruil voor 136.40 Decnsclie kronen, zoodat we met puilende beurs de bank verlieten. Vijf kilometer voorhij SónderDorg lag Ulkebolskov. En hier was volgens de Deenschc herberggids een jeugdherberg, 't Viel niet mee om er te komen, want we moesten van den hoofdweg af en konden ons niet verstaanbaar maken. Tenslotte waren we er. Een vertrouwelijk landweggetje voerde ons naar een mooie witte boerderij. Een juffrouw met een roode hoofddoek sprak Duitsch en bleek de herbergsmoeder te zijn. We kregen een kamer met een groot twee persoons bed, waarin twee matrassen lagen. Buiten liepen over de binnenplaats allerlei man nen rond. Niemand zei iets, werkte zwijgend en zong of floot niet. Merkwaardig was het naar onze op vattingen. Wie was nou de boer, wie de vrouw en wie de meid? We zouden het vooreerst nog niet te weten komen. Aan de etenstafel, waar s avonds alles aanzat de herbergsmoeder, al de mannen en het meisje dat we hadden zien werken, stil en zwijgend en wij zelf met ongeduldig vorschende oogen en opnemenden geest waren we nog niet wijzer. Niemand had een eereplaats of een „groote" stoel, niemand viel door kleeding op. Alles at. Eerst een bord koolkost dat tot een papje was aangemaakt en daarna zwart rog gebrood en witbrood bij heel dunne sneedjes en zoo weinig dat we niet begrepen hoe boerenmenschen die den heelen dag werkten, er genoeg aan hadden. Ook 's avonds werden we niet wijzer. We maakten een wandeling en bezochten een soldatcnkamp, dat in een naburig bosch gelegen was. De nacht zakte over Ulkebolskov. Een voor één verdwenen de zwijgende gedaanten naar bed. Om negen uur lagen ook wij reeds in den koffer, waar wo het mysterie trachtten te ontsluieren. Wel licht zou den volgenden morgen de oplossing bren gen van wat er nou eigenlijk omging op de boerderü en hoe het Deensche boerenbedrijf er voor stond. Want hierover wilden we persé meer weten. Op een kaart in den hal hing een plattegrond van do boerderij. Deze was ongeveer 53 H.A. groot. De boer moest dus wel hier en daar van weten. Als hij maar Duitsch sprak. Den volgenden morgen zou dit alles meevallen, zooals alles in Denemarken meeviel! HENK JONKER Hz. (Wordt vervolgd.) Heeft het Muider drama een vervolg? Amsterdam: Het bloedige drama, dat zich verleden week Dinsdag gedurende de raads zitting te Muiden heeft afgespeeld, heeft, naar thans van enkele kanten wordt vermoed, nog een andere en indien de aanwijzingen en het onderzoek de vermoedens tot werkelijk heid zouden maken niet minder tragischen kant. De fotograaf Ibelings was op den bewusten Dinsdag des middags naar Amsterdam geweest en had, toen hij terug kwam, paling voor zijn g.r>in meegebracht. Hij drong er nog al op aan, dat 'er van gegeten werd, doch door samenloop van omstandigheden had nog niemand iets daarvan genuttigd vóór'de schietpartij p.' .ats had. Later wilde mevr. Ibelings er een stukje van eten, maar de smaak was zoo eigenaardig, dat zij het weer uitspuwde. De paling mevr. Ibelings dacht, dat ze bedorven was werd aan den hond gegeven, die kort nadat hij geeeten had en die kerngezond was, ziek werd en stierf. Eer en ander was, gezien de omstandigheden en in aanmerking genom- dc gebeurtenissen, die zich bin nen Muidens muren hadden afgespeeld, aanleiding tot zeer ver strekkende vermoedens. Een deel der bevol king schrééf bij het bekend worden van dit geval het. vergiftigingsverschijnsel toe aan den fotograaf, ter wijl van den anderen kant het praatje door de stad ging. dat de paling niets met de zaak te maken had en dat ie hond uit wraakzucht door den een of ander was ve-giftigd. Voor politie en justitie was het gebeurde echter aan leiding om in te grijpen. Een stuk paling, dat nog over was, werd op last van de justitie aan Dr. A. van Raalte, directeur van den Keuringsdienst voor Waren te Amsterdam opgezonden om te worden onderzocht. Het lijk van den hond, dat nog niet begraven was, werd, eveneens op last van de justitie, opgezonden naar het laboratorium van de Veeartsenijkundige Hoogeschool t Utrecht, waar de maaginhoud op even tueel© vergiften zal worden onder-orht. Bij Dr. Van Raalte informeerden wij naar den uit slag van het scheikundig onderzoek van de paling, doch dit is nog niet beëindigd. Mevr. Ibelings had voorts nog tegenover de poli tie verklaard, dat bij haar bezoek aan het Huis van Bewaring haar het gedrag van haar man was opge vallen. Hij scheen te hebben verwacht, dat zij ziek zou zijn. Nu is deze houding ook voor tweeërlei uit leggingen vatbaar; hij kan ook hebben bedoeld, dat zijn daad haar dusdanig zou hebben aangegrepen, dat hij haar ernstig ziek verwachtte. Wat de vergif tigingsverschijnselen betreft, zij er nog op gewezen, dat een fotograaf verschillende vergiften in voorraad heeft. Het behoeft echter geen betoog, dat er in deze kwestie van vermoedens nog nic*s vaststaat, doch dat het woord voorloopig aan de politie, schei- en des kundigen is. Het vliegende bruidspaar. De Duitsche vlieger Theo Osterkamp en de bekende Hamburger adviatrice, Maria Pogge, die dezer dagen te Eppendorf bij Hamburg in liet huwelijk verbonden werden. DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM „Ziezoo, dat is achter den rug. van mijn SPIT ben ik fijn af! was de verzuchting, die ik slaakte, toen ik na het gebuik van 2 potjes Klooster balsem finaal van mijn spit af was. Niet staan, niet zitten, niet liggen te kunnen en toch vooruit te moeten om de boterham te verdienen. Door de vreeselijke spit, die in mijn stuit begon en door mijn geheele rug trokwas ik hulpeloos als een klein kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den geneeskrachtigen Kloosterbalsem aan wendde, begon mijn genezing. En nu heb ik in geen 8 maanden meer een aanvat gehad." j Zw A AKKER'S ORIGINEEL TeR INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij braud-en snij wonden Ook'ongeëvenaard als wrijfmlddel bjj Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Ook voorraden erdoor getroffen. 1 Oc- tober heffing op suiker? Naar het „Ned. Weekblad voor Kruidenierswaren" met zekerheid zegt-te vernemen, kan spoedig een crisisheffing op oliën en vetten worden tegemoet ge zien. De hoegrootheid dezer heffing is nog niet be kend. Alleen kan het blad mededeelen, dat liet geen doel heeft voorraden van deze artikelen op te doen, daar ook deze onder de heffing zullen vallen en op ontduiking door niet aangeven van voorraden strenge straffen zulTen worden gesteld. Het blad verneemt tevens met vrij groote zeker heid, dat met ingang van 1 October een crisisheffing op suiker is te verwachten. Het bedrag ligt vermoedelijk tusschen 5 en 7 gulden per 100 K.G. Evenals bij vroegere regelingen zullen voorraden tot 500 K.G. van navordering worden vrijgesteld. Wat deze laatste heffing betreft, verwijzen wij naar hetgeen wij verleden week Maandag daaromtrent meldden. Omdat de heffing, teneinde een bictcnprijs; van f 11 mogelijk te maken, li a 16 müiioen zal moeten opbrengen berekenden wij, dat zij ruim 7 gulden per honderd K.G. zal moeten bedragen. Nieuwe open-markt-aankoopen; de prijzen moeten omhoog voor het congres bijeen komt. Washington. De gouverneur van dc Federat Reserve Board, Eugenc R. Black, en andere finan ciers hebben na besprekingen met Iloosevclt ver klaard, dat de Amerikaansche regeering in het be gin van October in een of anderen vorm een verdere inflatie zal inleiden. De democratische senator Ilarrison (Mississïppi), di© voorzitter is van dc financieele commissie van den Senaat, verklaarde, dat hier waarschijnlijk geen sprake zal zijn van een directe valuta-inflatie door middel van dc biljettenpers,. maar dat naast groo- tere aankoopen van dc Federal Reserve Banken op de open markt verdere maatregelen worden over wogen. In financieelc kringen wordt aangenomen, dat hier mede hoofdzakelijk een verruiming van het crediet tot het doen stijgen van dc grondstoffenprijzen wordt bedoeld. In verband met het meer en meer naderen van den openingsdatum van het Congres oefenen vooral Congresafgevaardigden uii. landbouw- kringen een sterken druk op Roosevelt uit, om hem te bewegen tot nieuwe inflatiemaatregelen. EEN ZONDERLING TESTAMENT. Van een rüken Toolschen edelman. Een buitengewoon merkwaardig testament is ge maakt door een rijk Poolsch edelman, die te War schau woonde. In zijn testament, dat eenige uren na zijn dood is geopend, verzocht de edelman zijn radio toestel in zijn doodkist te plaatsen en hem de koptele foon op ta zetten. Verder verzocht deze zonderling, ook zijn pijp en vier pond tabak, alsmede zijn yo-yo in zijn kist te leggen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 13