Alumni muis- De Millioenen-nota ingediend. i UitgeversN.Y. yJi. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Tekort van 190 millioen. Gedekt door 115 millioen nieuwe lasten en 110 millioen besparing. Hoogere tabaks-belasting. Zware offers noodig. 13 millioen minder aan de gemeenten. DE OPENSTELLING VAN DEN AFSLUITDIJK. Woensdag 20 September 1933. SCHAQER 76ste Jaargang No. 9350 COURANT. Dit blad verachljnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot morgens 8 uur, worden Adver- lentien oog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno.' inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekendil DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Ingrijpende bezuiniging op verschillende departementen. Gistermiddag is door den minister van Fi- nanciën, mr. P. J. Oud, de millioenen-nota ingediend, waaruit blijkt, dat het totaal tekort op den gewonen dienst der Rtjksbegrooting voor 1931 wordt geraamd op 267 millioen gulden. Door het verlengen van tijdelijke heifin* gen, welke anders ln het komende jaar zou* den komen te vervallen, wordt dit tekort te ruggebracht tot 1190.6 millioen. De regeering hoopt dit te kort nu te kunnen wegwerken door: a. het helfen van een Omzetbelasting (f85 millioen); b. het heffen van een Couponbelasting (2 pet); c. het heffen van een belasting op het ver* mogen in de doode hand; d. het heffen van een crisisinkomstenbe lasting; e. een acijns op gebrande koffie; f. verbooging van den tabaksaccijns (voor sigaren en gekorven tabak op 22% pet., voor cigaretten op 37% pet. van den kleinhandels prijs; samen hoogere opbrengst f20 millioen); g. wijziging van 'het heffingstarief voor de inkomstenbelasting (hoogere opbrengst fl.5 millioen); h. heffing ten bate van het Verkeersfonds f 9 mill.). Voorts znllen aanzienlijke besparingen wor den gebracht in de uitgaven van de volgende denartementen: Onderwijs, K. en W. (o.m. opheffing van de Rijksinsnecties voor de lichamelijke opvoe ding, inkrimping aantal schoolopzieners voor het bewaarschool-onderwiis, als eerste stap om te komen tot de opheffing van het ambt, vermindering aantal gecommitteerden bij het eindexamen aan de H.B.S.); Waterstaat (besparing op bruggenbouw en wegenfonds f3.5 mill., op financiering spoor- weqtekort f20 mill.); Sociale Zaken (o.m. opheffing van gezond heidscommissies). Ten slotte zal een salarisverlaging worden toegepast voor het Rijkspersoneel met 5 pet en een verhoogde korting voor ongehuwden, terwijl f 8.4 millioen bespaard zal worden door verlaqing der uitkeering uit het Ge meentefonds en f27.5 millioen door besparing op aflossing van leeningen. In een staat samengevat, ziet de bovenstaande be rekening er dus als volgt uit: Uitgaven gewone dienst 730.5 Inkomsten gewone dienst 463.4 Nadeelig saldo Voortgezette tijdelijke heffingen Totaal tekort Dekking door besnaringen: 267.1 76.4 2o. 3o. Verlaging uitkeering uit het ge meentefonds Salariskorting rijkspersoneel Besparing op bruggenbouw en wegenfonds besparing op financiering sooor- wegtekort besparing op aflossing van lee ningen Dekking door nieuwe lasten: lo. Omzetbelasting Couponbelasting, belasting op goederen in de doode hand, cri sisinkomstenbelasting, koffie-ac- cijns, verhooging tabaksaccijns Wijziging inkomstenbelasting Heffing ten bate van het Ver- keersfoncjs 2o. 3o. 4o. 8.4 15.8 3.5 20.0 27.5 85.0 20.0 1.5 75.2 Totaal aan dekking 190.7 Nadat eenige algemeene opmerkingen zijn gemaakt over de inrichting der begrooting, wordt o.m. het volgende toegelicht: Door stichting van het Leeningfonds 1914 werd bereikt, dat de crisisuitgaven buiten de gewone be grooting werden gehouden. Deze taak kan het Leeningfonds thans niet langer vervullen. Het in het Fonds aanwezig batig saldo is door de geweldige stijging der crisisuitgaven in een nadeelig saldo verkeerd. Dientengevolge is het noodzakelijk dezo crisisuitgaven op andere wijze te financieren. MR. P. J. OUD, Minister van Finan ciën. Wat deze andere wijze van financiering betreft, heeft de Regeering gemeend een onderscheid te moe ten maken tusschen de uitgaven ten bate van den steun aan den landbouw en de overige crisisuit gaven, in hoofdzaak strekkende tot bestrijding dei- werkloosheid. De steunmaatregelen voor den land bouw zullen worden gefinancierd met behulp van het krachtens de Landbouwrrisiswet ingesteld Land bouwcrisisfonds, dat zijne inkomsten zal verkrijgen uit speciale heffingen, krachtens die wet of vroeger- Landbouwcrisiswetten ingevoerd of in te voeren. Tusschen deze heffingen en de door het Fonds te bekostigen uitgaven zal evenwicht moeten bestaau. Anders staat het met de ovebige crisis-uitgaven, waaronder die tot bestrijding van de gevolgen dei- werkloosheid Deze zullen moeten worden gebracht ten laste van de gewone begrooting. Een andere po litiek zou bij de bestaande volkomen onzekerheid omtrent den duur en het verdere verloop der econo mische crisis, nu het saldo in het Leeningsfonds is opgeteerd, niet te verantwoorden zijn. De Regeering zal, in het bijzonder door het wegnemen van lang zamerhand ingeslopen misstanden, deze uitgaven aanmerkelijk kunnen beperken. Het Leeningfonds 1914 verdwijnt. Later vinden we vermeld, dat een wetsontwerp zal worden ingediend tot liquidatie, met 1 Januari 1934. van het Leeningfonds. Nu het saldo van dit Fonds is verdwenen en alle heffingen ten bate daarvan ver vallen, bestaat er geen voldoende aanleiding meer het Fonds als een zelfstandige administratieve een heid te handhaven. Bezuinigingen. Aan een meer gedetailleerde bespreking van de cij fers der uitgaven ontleenen we dat Hoofdstuk II (Hooge Colleges van Staat en Kabinet der Koningin) f33.700 lager is geraamd. Op de verschillende departementen zijn de vol gende ingrijpende bezuinigingen aangebracht: Buitenlandsche Zaken f206.326; Justit:e f846.655; Binn. Zaken f3.ï68.977; Onderwijs, Kunsten en We tenschappen f5 305.755; Defensie f581.662; Economi sche Zaken f 1.304.992 en Koloniën f732.138. Ook de post Onvoorziene Uitgaven is met f20.000 verlaagd. Een bedrag van f13.330000 moest meer worden uit getrokken wegens verhooging van het spoorwegte kort. Het spreekt wel vanzelf, dat het volstrekt onmoge lijk zou zijn, om een zoo geweldig tekort van bijna 191 millioen in één enkel jaar te overbruggen is. De minister is echter van oordeel, dc.t een dergelijke eisch ook niet behoeft te worden gesteld. Waar het in de tegenwoordige omstandigheden op aankomt is. dat de middelen worden aangewezen en aanvaard, waardoor het vast komt te staan, dat binnen enkele jaren het begrootingsevenwicht zal zijn verzekerd. Is eenmaal die zekerheid menschelijkerwijze ge sproken. aanwezig, dan mogen voor het overbrug gingstijdperk maatregelen worden genomen, die op zich zelf geen vermindering van uitgaven of ver meerdering van inkomsten beteekenen, doch die wel den gewonen dienst tijdelijk ontlasten Het nemen van dergelijke maatregelen maakt het evenwel vol strekt noodzakelijk voorzieningen te treffen om aan deze wijze van overbrugging zoo snel mogelijk een einde te maken. Meerdere opbrengst over een vol jaar 14 millioen. Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van den accijns op tabak. In de Memorie van Toelichting deelt de minister van Financiën mede, dat ten einde voor het dienstjaar 1934 tot een sluitende begrooting te komen en mede om uit den tabaksaccijns ook voor de volgende vier jaar op een grootere bate te kunnen rekenen, het noodig gebleken is, den accijns, gehe ven van sigaren en van rook- en pruimtabak en snuif, te verhoogen. De accijns, die oorspronkelijk voor sigaren en rook- en pruimtabak en snuif zou worden verhoogd tot 20 pet. van den kleinhandels prijs en voor sigaretten zou blijven bepaald op 25 pet., van den kleinhandelsprijs, is dienovereenkomstig verhoogd voor sigaren en gekorven tabak tot 22H pet. en voor siga retten tot 37Yt pet. van den kleinhandelsprijs. De verhoogde accijns over een vol jaar berekend zou en hoogere opbrengst kunnen leveren voor: siga ren rond f 10.000.000; rooktabak, enz. van rond f2.000.000; sigaretten van rond f2.000.000; te zamen f 14.000.000. Voor 1934 zal uit de verhooging een bate van niet meer dan f 10.000.000 mogen worden verwacht. MELKKNECHT DOOR TREIN GEGREPEN. De ongelukkige gedood Bij het satlon Kropswolde aan den lijn Groningen Nieuweschans is gisteravond te ruim zes uur de 50- jarige boerenarbeidr H. Kremer. welke terugkeerde van het koeien melken, op een particulieren onbewaak- ten overweg door een trein uit Groningen gegrepen. Zwaar verminkt werd hij opgenomen. Een onmiddel lijk ontboden geneesheer kon slechts den dood consta- teeren. Het ongeluk is waarschijnlijk aan onvoorzich tigheid te wijten. Aan het slot van zijn Millioenen-nota zegt de minis ter van Financiën er zich volkomen van bewust te zijn. dat de uiteengezette maatregelen zware offers van ons volk zullen vorderen. De Regeering heeft er met Uen meesten ernst naar gestreefd de lasten naar redelijk heid over alle gToepen te verdeelen. Wat de nieuwe verlaging der belooning van het personeel in Rijksdienst betreft, vertrouwt zij, dat dit personeel, wanneer het kennis zal hebben genomen van den uiterst moeilijken toestand, waarin 's Rijks financiën verkeeren, tot de erkenning zal kunnen komen, dat het offer ndet ln onredelijke verhouding staat tot hetgeen van de natie in haar geheel wordt ge vraagd, en dat dit ook niet uit het oog zal ver liezen, hoerveel hij die in overheidsdienst is, in deze onzekere tijden vóór heeft bij de velen, die als ondernemers of arbeiders in het particuliere bedrijf werkzaam zijn. Het groote probleem, waarvoor wij ons zien gesteld, is. dat de economische omstandigheden ons dwingen tot aanpassing aan geheel gewijzigde toestanden. De Regeering is er van overtuigd, dat het noodzakelijk is. dat de waarde van onze munteenheid wordt gehand haafd. Experimenten .als men hier en daar met het ruilmiddel heeft zien ondernemen, verwerpt zij met de meeste beslistheid. Handhaving van den gouden standaard maakt het dwingend noodzakelijk, dat wij ons instellen op een lager niveau. Gemakkelijk verloopt dit proces niet. doch het zou verkeerd zijn de oogen te sluiten voor het feit, dat, met name op het stuk der loonen, reeds heel wat is geschied. De onvermijdelijks consequentie van de algemeene daling der waarden van de goederen en diensten in het maatschappelijk verkeer veroorzaakt, dat wij allen ons leven moeten inrichten op een meer bescheiden voet. Wanneer dit tijdig wordt ingezien, zal de in krimping binnea enger grenzen beperkt kunnen blijven, dan wanneer men, de oogen sluitend voor de werkelijkheid, blijft voortleven, als dreigde hier geen enkel gevaar om dan te laat te ontwaren, dat een toe stand is ingetreden, die, niet in de laatste plaats voor hen, die het minst te verliezen hebben, de ernstigste gevolgen met zich brengt. Om met succes den strijd tegen de werkloosheid te kunnen aanbinden, geeft de Overheid er zich reken schap van, dat de beste oplossing is het verschaffen van werkgelegenheid in het normale bedrijfsleven Haar politiek zal er daarom vooral op gericht zijn, dat normale bedrijfsleven weder in beweging te brengen. Daarnaast zal zij zelf door het ondernemen van open bare werken de werkgelegenheid moeten trachten te vergrooten. Om dit doel te kunnen bereiken, zal een be roep op de kapitaalmarkt moeten worden ge daan. Dit beroep zal alleen kans van slagen hebben, .indien een volkomen vertrouwen be staat in den ernst van Regeering en Volksver tegenwoordiging om een gezonden financieelen toestand te herstellen en te handhaven. Daar om is het volstrekt noodzakelijk, dat het even wicht in onze Staatsfinanciën in den korstt mogelijken tijd wordt bereikt Na gewezen te hebben op de zware verplichtingen, die het tegenwoordige tijdsgewricht aan allen opl°gt en het volstrekt onmogelijk is, dat de bedragen, die door het Rijk ten bate van de gemeenten worden aan gewend, worden verhoogd, spreekt de regeering ten slotte als haar vaste vertrouwen uit, dat de heeren Sta- ten-Generaal bereid zullen zijn hun medewerking te verleenen. opdat de in de millioenennota aangekondig de plannen zoo spoedig mogelijk tot uitvoering zullen kunnen geraken. Boven het belang der afzonderlijke groepen staat het belang van ons geheele volk. Dit belang kan in de zen zwaren tijd alleen dan op de juiste wijze worden behartigd, wanneer vóór alles de zoo noodzakelijke een heid wordt betracht. Het is de oprechte wensch der Re geering, dat haar roep om die eenheid ook buiten de Volksvertegenwoordiging alom weerklank zal vinden. Tekort op het Gemeentefonds van 15 millioen. In de toelichting van den minister op de millioenen- nota werd er reeds op gewezen, dat de zorgwekkende toestand, waarin de Rijksfinanciën verkeeren, het vol strekt onmogelijk maakt, dat de bedragen, die door het Rjjk ten bate van de gemeenten worden aangewend, worden verhoogd. Integendeel is beperking daarvan on vermijdelijk. Inplaats van het normale accres vertoonde de op- brengst der gemeentefondsbelasting schrikbarende da lingen. De regeering was daardoor genoodzaakt, voor 't begrootingsjaar 19331934 de indiening te bevorderen van een wetsontwerp tot versterking der inkomsten van het gemeentefonds, welk ontwerp de instemming der Staten-Generaai heeft verworven. Niettegenstaande deze middelenversterking vertoonde de Fondsbegrooting voor het jaar 19331934 een nadee lig slot van f 15.231.310. hetwelk ten laste van de Rijks- begrooting voor twee-derde gedeelte voor het dienst jaar 1933 en voor het restant voor het dienstjaar 1934 moest worden gedekt. Het is noodzakelijk, dat in het belang, zoowel van Rijk als van gemeenten, maatregelen tot vermindering der uitkeering worden getroffen. Tot dekking van bovengenoemd tekort is noodig een korting op de uitkeering aan de gemeenten tot een be drag van ongeveer 13 millioen. Het Rijksbudget voor 1934 verkrijgt dan een verlichting van lasten ter zake van bijpassing van het nadeelig slot 19341935 ten be- loope van f 13.000.000, zijnde f 8.666.666, terwijl dit bud get wordt verzwaard ten gevolge van de intrekking van de Kortingswet 1932, met f 400.000, zijnde f 266.666, zoo dat de uiteindelijke verlichting voor het Rijksbudget, voortvloeiende uit dit wetsontwerp, per resto f 8.400.000 zal beloopen, welke laatste uitgavenvermindering in 't dekkingsplan der Rijksbegrooting 1934 is opgenomen. De eenvoudigste weg. om tot de hierbedoelde korting te komen, zou zijn, om over de geheele linie de uitkee- ringen met één zelfde percentage te verminderen. De regeering Is evenwel van oordeel, dat daardoor dc bud getten van tal van gemeenten onevenredig zwaar zou den worden belast, terwijl andere gemeenten die een korting van grooteren omvang zonder bezwaar zouden kunnen lijden, slechts een geringen druk van de toe ta passen korting zouden ondervinden Daarom verdient het aanbeveling een kortingsrege ling te treffen, welke met de uiteenloopende draag kracht der gemeenten rekening houdt. In de belastingcapaciteit ziet de regeering een objec tieven en zuiveren maatstaf ter bepaling van de draag kracht, aangezien op den belastingdruk andere facto ren, als b.v. het financieel beleid der gemeente. in vloed kunnen hebben. Zij meent, dat als maatstaf voor de draagkracht der gemeenten moet worden genomen de belastingcapaciteit, gemeten naar de opbrengst van de belangrijkste algemeen geheven plaatselijke belas tingen, bij heffing tot het wettelijk maximum, waaraan verder is toe te voegen de Rijksuitkeering van 3/4 ge deelte van de hoofdsom der grondbelasting. Het alrjeheele verkeer Maandag gedurenöe een paar uur gesloten. Namens den Minister van Water staat maakt de Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken bekend, dat, in verband met de plechtige openstel ling van den afsluitdijk, op Maandag 25 September 1933 van 13 uur af tot het oogenblik van openstelling geen verkeer, derhalve ook niet van voet gangers en rijwielen, op den dijk zal worden toegelaten. Andere dan voor dien dag afgege ven toegangsbewijzen zijn niet geldig. AANLEGSTEIGER DOOR BRAND VERNIELD. Schade van 60.000 pond sterling. Een brand, waarvan de oorzaak niet kon worden vastgesteld, verwoestte een der voornaamste aanleg steigers in de haven van Halifax op New Foundland waardoor schade ten bedrage van 60.000 pond ster ling werd aangericht. De vóór den oorlog gebouwde steiger had 200.000 pond sterling gekost. Een groote hoeveelheid meel en andere goederen werden een prooi der vlammen. DE BUILENPEST IN MANTSJOERIJE. 600 Personen gevallen Uit Dairen (Zuid-Mantsjoerije wordt gemeld, dat en in de districten Soepingkai en Taoan, beide in Nnord- Mantsjoerije een ernstige epidemie van builenpest en longpcst heerscht. In den loop van veertien dagen zijn 600 menschen aan deze ziekte bezweken. De autoriteiten, hebben den handel in bont in genoemde streken ver boden. terwijl op groote schaal ratten worden verdelgd. Zeer krachtige maatregelen worden genomen om er voo te zorgen dat de ziekte niet zal overslaan naar Zuid-Mantsjoerije,

Schager Courant | 1933 | | pagina 1