Zijn laatste avontuur Raad Barsmgerhorn. Vergadering van den Raad op Donderdag 21 Sep tember 1933, des middags 3 uur. Voorzitter de heer K. Breebaart Dz., burgemeester, secretaris de lieer G. G. Loggers. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt vaststelling van de notulen der 2 laatst gehouden vergaderingen. De Voorzitter stelt voor allereerst punt 7 van de agenda te behandelen, n.1. de Reorganisatie der brandweer. Naar aanleiding van het besluit van 1 Augustus 1933, waarbij verworpen werd het voorstel van B. en W., betreffende aanschaffing van een autospuit, heb ben B. en W. een nader onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van eene met geringere kosten gepaard gaande brandweerreorganisatie. Het resultaat van dit hernieuwde onderzoek wordt in den vorm van enkele voorstellen aangebeden. I. Materiaal. B. en W. stellen voor over tc gaan tot aanschaffing van een automobielbrandspuit, fabrikaat Bikkers, ge bouwd op een normale Ford-chasis, een en ander vol gens door die firma schriftelijke gedane aanbieding d d. 13 September 1933. De aanschaffingskosten bedra gen f3600.slangenmatei iaal inbegrepen. De heer Blaauboer spreekt er zijn genoegen over uit dat B. en W. thans met een ander goedkooper voorstel komen cn zal zijn stem vóór dit voorstel uit brengen. De heer Smit zegt, dat. bij toeval Burg. en Wethou der in kennis gekomen zijn mef de autospuit, waarvan in het. voorstel van B. en W. sprake is. Spr. meent dat de Raad den heer Blaauboer dank baar moet zijn, dat hij tegen het vorige voorstel heeft geageerd en waardoor de gemeente nu een flinke be sparing zal maken. Tot stemming overgaande, wordt met 6 tegen 1 stem, die van den heer Kater, besloten door tus schenkomst van de firma Blaauboer en Kossen te Schagen de autobrandspuit van de firma Bikkers aan tc koopen. Ingekomen stukken. Medcdeeling wordt gedaan van de ingekomen stuk ken: a. besluiten van Ged. Staten, houdende terugzen ding der gemeenterekeningen 1930 cn 1931, met ver zoek enkele wijzigingen te willen aanbrengen: Wordt goedgevonden. b. Schrijven van het bestuur der Politie-Schietver- eeniging „Schagen en omstreken te Schagen, hou dende verzoek een jaarlijkse!) subsidie te willen ver- leenen van V2 cent per inwoners of f 10. B. en W. stellen voor op dit verzoek voor 1933 en 1934 afwijzend te beschikken, aangezien toekenning van nieuwe subsidies in de tegenwoordige omstan digheden alleen «n zeer bijzondere gevallen dient plaats te viiftlen. Het stuk was bovendien niet gezegeld cn kon daar om niet in behandeling worden genomen. c. Schrijven van het Bestuur van de Afd. Schagen en omstreken van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, gevestigd te Amsterdam, houdende verzoek, met gchruikma king van de in de wet van 28 .luli 1933, Stbl. 388, neergelegde bevoegdheden, verlichting te willen aan brengen in den personeelen belastingdruk voor café-, restauranthouders, enz. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschik ken, aangezien reeds bij Raadsbesluit, van 1 Augustus 1933 besloten is de belasting op de biljarten met 50 te verminderen. Aldus wordt besloten. d. Schrijven van Ged. Staten, houdende mededee- ling, dat op 1 Augustus 1933 kas en boeken van den Gemeenteontvanger door een lid van dat College werden nagezien en dat bedoeld onderzoek geen aan leiding heeft gegeven tot het maken van opmerkin gen. e. Schrijven van J. Dekker Kz. te Barsingerhorn, houdende dankbetuiging voor zijn benoeming tot wegwerker. f. Besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de 2e supptetoire begrooting 1933. g. Verslag van den Dienst der Arbeidsbemidde ling, district Den Helder, over 1932. Deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. h. Schrijven van het-bestuur van de afd. Kolhorn van den Nederlandschen Bond van Arbeiders in her Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, houdende verzoek te willen bevorderen, dat meerdere arbeiders uit deze gemeente worden te werk gesteld bij de ka- nalisatiewcrkzaamhederL B. en W. stellen voor ook dit stuk voor kennisge ving aan te nemen. De heer Burger zegt dat de algemeene gedach- tengang bij de arbeiders is, dat B. en W. er meer op konden aandringen arbeiders bij bedoelde werken FEUILLETON Humoristische roman van JOH BRANDT. 6. Rolf begreep, dat de zaak niet op de spits mocht worden gedreven. Zooals de toestand nu was, leek het lang niet onmogelijk, dat hij moeilijkheden zou krijgen met de politie. „Ach, vertelt u toch geen dwaasheid," zelde hij, zich thans tot den detective wendend. „Ik wilde niet weten, of Mis3 Wilkins vanavond uitgaat, maar waar zij denkt heen te gaan." „En waarom wenschte u dat te weten?" vroeg de di recteur wantrouwend. „Omdat ik daar dan óók heien wil gaan." „Waarom?" herhaalde de ander. „Eenvoudig, omdat ik met Miss Wilkins kennis wenach te maken." .Daartoe bewandelt u dan wel een zeer bijzonderen weg" „Dat kunt u gerust aan mij overlaten." De directeur wisselde een vragenden blik met den detective. „Ala u er prijs op stelt, dat ik aan deze verklaring geloof hecht, zult u er loah toe moeten besluiten uw naam te noemen,.' zei hij. ria een korte pauze. Rolf aarzelde slechts een oogenblik. Hij zag wel in, dat er niets anders opzat „Vooruit dan maar mijn naam is Godau. Ia dat vold4*nde?" „Kunt u zich misschien legitimeeren?" „Ook aL" Rolf had een verhuisblljet van het bevol kingsbureau bij zich De directeur wierp er een blik op en keek Rolf be teuterd aan. „Graaf...?" Rolf knikte goedmoedig. „Neemt u mij niet kwai'tfk", stamelde de directeur, verlegen het hoofd schuddond, „als u dat dadelijk ge zegd had...* geplaatst te krijgen. Is er door het gemeentebestuur bij Ged. Staten op aangedrongen het percentage te verhoogen. De Voorzitter antwoordt dat er niet hij Ged. Sta'en op aangedrongen is. wel hij de uitvoerders. Bedanken van arbeiders heeft plaats gehad, omdat de uit voerder het loon van 40 cent niet kon betalen. Maar het aantal arbeiders dat er uit onze gemeente te werk is gesteld is boven het in het bestek voorgeschreven percentage. Spr. geeft de verzekering, dat het ge meentebestuur al zijn best doet om de arbeiders ge plaatst te krijgen. De heeren Blaauboer en Kistemaker oordeelen het vastgestelde percentage voor onze gemeente te ge ring. terwijl de heer Schenk opmerkt, dat er in het geheel niet veel arbeiders werken. De Voorzitter spreekt er zijn spijt over uit dat van de regeering nog steeds geen bericht is ingekomen over de rijksbijdrage in de kosten der werkverschaf fing. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. i. Schrijven van J. Oost woud te Kolhom, houden de verzoek hem een tegemoetkoming, als bedoeld in art. 13 der Lager Onderwijswet 1920. te willen verlee- nen, ten behoeve van het bezoeken door zijn leerplich tig kind van de Christelijke School te Schagen. Ge vraagd wordt een tegemoetkoming van f 62.80 per jaar. B. en W. stellen voor de gevraagde tegemoetkoming ingaande 26 Augustus 1933 te verleenen. Aldus wordt besloten. De heer Blaauboer noemt het treurig, op deze wijze komt men niet aan opheffing van bijzondere scholen toe. De heer Burger: Dat is nu bevordering van de na tionale gedachte. Medegedeeld wordt, dat de gemeente nu reeds aan vervoerkosten f 400 betaalt. Verhooglng keurloonen. Aan de orde is het voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van keurloonen in deze gemeente. Verwezen wordt naar de toegezonden no tulen van de vergadering van de Commissie van uit voering van den Keuringsdienst van vee en vleesch in den kring Barsingerhorn, en naar het gesprokene door den heer Joh. de Veer in de raadsvergadering van Schagen Zie Schagcr Courant van 16 Sentember 1933, behelzende een duidelijke en uitvoerige moti veering van dit voorstel.) De heer Blaauboer wil bij dit voorstel ook de sala rissen van de ambtenaren van den dienst betrekben en meent dat als de salarissen zóó blijven, wc het in Nederland nooit zullen redden. Spr. zegt dat het misschien moeilijk zal zijn om in die salarisregeling door Barsingerhorn verandering te brengen, maar spr. meent toch dat we er tegen in moeten gaan. Spr. wees er nog op dat de boeren niets voor de bout ontvangen. De Voorzitter herinnert eraan, dat de Commissie is besloten op de salarissen 6 te korten en mocht het Bijk een hongeren aftrek toepassen, dan zal ook de Commissie daarin volgen. Wat de keurloonen be treft, toen Schacen bij den dienst is gekomen, zijn de keurloonen verlaagd. Elders zijn de keurloonen hoo- ger dan hier, zoodat de voorgestelde verhooging z.i. geen bezwaar is. De heer Smit zegt, dat het z.i. geen redeneering is dat de voorgestelde verhooging van de keurloonen op de consumenten zal worden verhaald en evenmin dat do verhooging van beteeken is is voor de slagers. Dat er zoo weinig van de cadavers terecht komt, kunnen wij niet helpen. De heer Kistemaker- zegt, dat we indertijd voor de oplichting van den dienst voor 9 gemeenten een he- grooting hebben gelrad. er op gebaseerd dat deze zaak zichzelf zou bedruipen. De lieer Smit: Het kwam toentertijd uit. De heer Kistemaker: De prijzen waren toen zoo gesteld en daar was alles op gebasseerd, keurloonen, salarissen en alles. Maar nu gaat. het niet meer. do toestand is veranderd en spr. vraagt nu den Voorzitter of de basis waarop vroeger is begonnen, dan even goed maar moet worden gehandhaafd. Komt er nu nooit 'n reorganisatie? Nu het niet meer kan. wor den in de eerste plaa's de keurloonen verhoogd. Spr kan daar over heen stappen. Maar bovendien zal een omslag van 20 a 25 cent per inwoner worden gehe ven. Dat is voor Barsingerhorn een bedrag van f 440 a f500. Als de heeren nu verstandig zijn. dienen ze allereerst de salarissen van de heeren De Boer, De Veer en Rempt, die een bijbaantje vervullen, te ver iaeen. Bij de oprichting, met de toen gemaakte prij zen. konden die salarissen worden betaald, nu niet meer. Met het Rijk hebben we niets te maken. Het betreft hier een bedrijf van 9 gemeenten. Als het niet toekan, moet er raad geschaft worden. Spr. vindt den heer De Boer een flinke kerel, maar een salaris van f2500 is niet noodig. f 1500 is voldoende. De Voorzitter wijst er op dat van die f2500 6 afgaat en de heer De Boer gebruikt zijn eigen auto. De heer Kistemaker zegt, dat de heer De Boer die auto voor zijn hedrijf noodig heeft en die heele bij drage voor de auto's aan de commissieleden, komt z.i. niet te pas. Die commissieleden worden door hun eigen gemeente gesalarieerd. Het gaat ten koste van de gemeenschap. Die omslag moet door menschen worden bijeengebracht, die zelf dikwijls geen inko men hebben. En de loonen van de arbeiders, met hoe veel zijn die al niet verlaagd! Vijftienhonderd gulden Zijn beproefde menschenkennis, waarop hij zoo trots was, had een gevoelige knak gekregen. Plotseling ech ter viel zjjn oog op den volgenden kolom van het bil jet „Kazernenstraat...?" vroeg hij ongeloovig, als meende hij niet goed te hebben gezien. „Helaas ja", antwoordde Rolf. „niet iedereen kan zich de luxe veroorlooven ln het Grand Hotel te wo nen." De directeur richtte zich weer in zijn volle lengte op. Hij had zich dus niet heelemaal vergist. Een graaf zonder geld was geen echte graaf. En met gedeclas seerde personen van adel moest men nog voorzichtiger zijn dan met burgerlijke oplichters. „Graaf Godau", begon hij beleefd, maar toch met een gedecideerdheid, dje na zijn houding van zooeven te meer opviel, „graaf Godau, u zult inzien, dat het mijn plicht is er voor te waken, dat mijn gasten op een of andere manier worden lastig gevallen. U zult het mij dus niet euvel duiden, dat ik u, als directeur van deze inrichting verzoek, in de toekomst ons hotel te mijden. Neemt u mij niet kwalijk", liet hij er haastig op volgen blijkbaar om ziin laatste woorden wat te verzachten, „ik vermoed, dat u, na hetgeen gebeurd is, zelf wel niet veel lust meer zult gevoelen..." Rolf had den man het liefst een draai om zijn ooren gegeven. Hy wist zich echter te beheerschen. keerde zich met een ruk om en verliet zonder een groet het vertrek. Op ee.n wenk van den directeur ging de detective hem achterna. Rolf haalde zijn hoed en jas uit de gar derobe en juist wilde hij het ongastvrije hotel verlaten, toen hij de beide Amerikaanschen de trap zag afkomen Tenslotte had het geluk hem dus nog niet heelemaal in de steek gelaten. Nu kon hij haar volgen; hij be hoefde haar geen moment meer uit het oog te verliezen en, wie weet, zou hij dan vandaag nog zijn doel berei ken. Snel liep hij de beide d.ames na. Reeds had hij den uitgang bereikt, toen een kelner, die, schijnbaar iemand zoekend, in de hall liep, plot seling op hem afschoot. „Pardon, u hebt in het pavil- lioen vergeten af te rekenen." Rolf voelde, hoe hem het bloed naar het hoofd steeg. Ook dat nog! Haastig grabbelde hij in zijn vestzak en gaf den kel ner het eerste het beste geldstuk, dat hem ln de hand kwam. Toen snelde hij n'?r buiten, maar de belde ca- mes waren reeds verdwenen. In plaats van haar zag hij Nebentau, die hem met een minzame grijns begroette. voor de boekhouding rooit zeker ook niets. De toe stand is nu anders dan bij den opzet, de tegenwoordi ge toestand komt niet meer te pas. De Voorzitter zal het gesprokene in de eerst volgen de vergadering van de commissie ter sprake bren gen. De heer Schenk wijst er op dat de heeren De Boei en De Veer verleden jaar zelf hebben voorgele'I S van hun salaris in te houden. Er wordt geen 6 ge kort maar 4V2 want v»n 25 van het salaris wordt geen korting toegepast. De heer Blaauboer: liet is een truc. De heer Kistemaker: Voor die bijbetrekking moeten de salarissen met dc helft verlaagd worden. De heer Schenk vraagt of het waar is dat de huur waarde verlaagd is, dat is dan een salari ••verhooginc. De Voorzitter zegt, d§t d'c keurmeesters f4.50 a f5 huur betalen en zij verplicht zijn in die huizen te wonen. In Schagen zelf zouden zo goedkooper kunnen wonen. Bovendien hebben de vrouwen op zich ge nomen om beurten dc telefoon voor haar rekening te nemen. De heer Schenk denkt, dat zoolang de aangesloten gemeenten de salarissen van haar eigen ambtenaren niet verlagen, zoolang zal ook de commissie het niet doen. De Voorzitter zegt dat het nog zal zitten of de ge meente dat niet zal doen. De begrooting moet nog be handeld worden. De heer Kistemaker- De aangesloten gemeenten hebben niets te zeggen. De heer Engel wijst er op dat de commissieleden op de hoogte zijn van de werkzaamheden der amb tenaren. Voor ons is het moeilijk om aan dc salaris sen te tornen. Spr. heeft eens een vergadering bijge woond, waarin ook critiek werd uitgeoefend en toen werden de werkzaamheden toegelicht en een verge lijking gemaakt met het werk van een kassier van een boerenleenbank. De Voorzitter zegt dat de heer Do Boer zijn best doet voor de inriching. De heer Blaauboer: Op kosten van den boer. De Voorzitter: Nou, nou! De korting van 8 is hun eigen wil geweekt, maar hel zou d.- vraag zijn of Ged Staten zouden goedkeuren een uitzondering te maken. Spr. is er zelf tegenstan Ier van om een cadeautje te ontvangen. De heer Kistemaker wijst er op. dat hot zóó in het ">heele land jraat. Er zijn er die voor bijbaantjes 20 k 25 duizend ontvangen De Voorzitter: U we-n mijn gedachte daarover. Ik hen altijd tegen cumulatie van hooee betrekkingen geweest, en evenzoo vind ik het noodig dat het „doode kapitaal' belast wordt. De heer Schenk: Zoolang de burge n^esters dc commissieleden blijven, zoo lang zal ook de toestand wel zóó blijven. De Voorzitter zegt, dat ze voor hem wel een ander mogen benoemen, spr betaalt zelf alles. De heer Kistemaker zegt, tegen dc sehecle rege ling te zijn. alles staat al op dt begrooting. De Voorzitter- Als de meerderheid van de aangeslo ten gemeenten de voorgestelde verhooging van keur loonen niet aanneemt, moet een omslag van 35 cent worden betaald. De heer Blaauboer vindt de heele /aak onjuist, de zaak moet op een andere basis w. rden gesteld. De heer Schenk merkt op. dat d» commissie niet kan helpen, dat thans de zaak niet rendabel is. De Voorzitter belooft nogmaals h«" gesprokene in de commissievergadering aanhangig te maken. Met algemeene stemmen wordt het voorstel tot verhooging der keurloonen aangenomen Herbenoeming personeel Vleeschkeurlnga- dienst. Op voorstel van de Commissie van uitvoering van den keuringsdienst van vee en vleeeoh in den kring Barsingerhorn, stellen B. en W. voor opnieuw voor 2 jaren te benoemen, alsnog ingaande 1 October 1032: P- de Boer, pensioensgrondslag f 2500; K. Keetman, pen sioensgrondslag f 2100; L. Wurkunj. pensioensgrond slag f 2100; alsnog ingaande 1 Januari 1033: D. Rempt pensioens grondslag f 750; Joh. de Veer, pensioensgrondslag f 1500 J. Muntjewerf, pensioensgrondslag f 15C0. alsnog ingaande 1 Maart 1933: J. W. Quax, pensioens grondslag f 1500. Aldus wordt besloten. De heeren Blaauboer en Kistemaker wezen erop, dat als de salarissen worden verlaagd, ook de pensioens grondslagen verminderd dienen te worden. De Voorzitter wees er op, dat de vermindering van salaris tijdelijk was en verlaging van ponsioensgrond- slag niet billijk zou zijn, omdat er premie naar den huidigen grondslag is betaald. Door den Secretaris wordt opgemerkt, dat nu het Rijk ook tot verlaging van de pensioensgrondslagen zal overgaan. De heer Blaauboer: 't Zou ook wat moois wezen. Ze laten zich maar wegjagen! Het is een spulke. Besloten wordt tot goedkeuring van de rekening en verantwoording 1932 en begrooting 1934 van de Ge zondheidscommissie, gezeteld te Schagen. De reorganlsalle van de brandweer. Thans komt opnieuw de reorganisatie van de brand weer in behandeling en wel het tweede punt. Hij had plichtsgetrouw op zijn vriend gewacht en wilde zich nu weer bij hem aansluiten. Doch Rolf bleek daar allerminst op gesteld. ..Maak. dat je weg komt", bulderde hij hem toe. Maar Nebentau bleef bedremmeld staan. Hü voelde het als een ernstige beleediging. dat zjjn vriendschap pelijke gevoelens op deze wijze beantwoord werden. Hy zag, hoe Rolf een taxi wenkte, hoorde hoe deze den man achter het stuur zijn adres opgaf en hij nad tenminste het geruststellende gevoel, dat zijn taak voor vandaag geëindigd was. IV, Voor Rolf brak nu een moeilijke tijd aan. Wat hij ook probeerde om met de Amerikaansehe. voor wie hij allee had opgeofferd, kennis te maken alles misluk te. Het ging hem als de speler, die met de rest van zijn geld den greoten, redding brengenden slag denkt te slaan, maar wiens kaarten hem tot de erkenning bren gen, dat hij een hopenloos spel speelt. Hoewel hü ziin levensbehoeften tot een minimum be perkte, moest hy het met leede oogen aanzien, hoe zijn kapitaal wegsmolt als sneeuw voor de zon. En het erg ste was, dat. hij daarbij geen stap verder kwam. Alles liep hem tegen: het was alsof een onbekende vijand het er op gezet had elke ontmoeting tusschen hem en Miss Wilkins te verhinderen. Hij riep de hulp in van een particuliere detective, ^eze man diende onder alle mogelijke voorwendsels d<e hoogste declaraties in, maar hij werd nu tenminste van elk van Mabel's bewegingen nauwkeurig op de hoogte gehouden. Doch ook dat bracht hem tenslotte niet veel verder. Steeds weer opnieuw had hij met pech te kam pen en de bodem van zyn schatkist werd meer en meer zichtbaar. Ook Anton Nebentau beleefde geen gelukkige dagen. Aanvankelijk had de ongekende vrijheid hem goed ge daan, maar al spoedig sloeg Rclf's rusteloosheid ook op hem over, zag hij zich genoodzaakt van het eene einde van de stad naar het andere te trekken en steeds meer gevoelde hij de last van de taak, die hij op zijn schou ders had genomen. Daarbij kwam dan nog de dage lijks terugkeerende strijd met Kestenberg, die uit Ne- bentau's mededeelingen niets wijzer werd omtrent het doel van Rolf's zonderlinge gedragingen en bij afwezig heid van den betrokkene zelf. niet naliet zijn factotum daarover de ernstigste verwijten te maken. Tenslotte werd het zelfs de. van nature overigens zeer lankmoedige Nebentau te bar. Hij begon het nut- Het Personeel Bi1 aanschaffing van een automobielbrandspuit be hoeft het bestaande personeel niet gehandhaafd te worden. Volstaan kan worden met 1 opperbrandmeester 1 brandmeester, 5 brandweerlieden en 3 reservebrand weerlieden. De organisatie van dit personeel kan op 3 manleren geschieden le. door aanstelling van een bezoldigd korps (be roepsbrandweer); 2e. door vorming van een vrifwllllgo brandweer; 3e. door het vorderen van persoonlijke diensten bü de brandweer. Beroepsbrandweer is alleen op haar plaats in groote steden. In verschillende gemeenten bestaat vrijwillige brandweer; d.w.z. een corps, dat georganiseerd is op de wijze, die by plaatselijke verordening is geregeld. De onder 3 bedoelde organisatie rust op art. 226 der Gemeentewet en is in wezen een plaatselijke dienst plicht. De thans in deze gemeente bestaande brandweer ia een vermenging van de onder 2 en 3 genoemde syste men. Aangezien het in de bedoeling ligt de thans in voor bereiding zijnde brandweerorganisatie ook dienstbaar te doen zijn voor hulpverleening aan omliggende ge meenten, Is men op een vrijwillige brandweer aange wezen. In verband hiermede stellen B. en W. in de tweede plaata voor: a. vast te stellen een ontwerp-reglement voor de vrij willige brandweer in deze gemeente; b. in te trekken de verordening betrekkelijk het brandwezen en den dienst der Ingezetenen bij de brand spuiten, vastgesteld bü Raadsbesluit van 9 Maart 1904, Aldus wordt besloten. Wat de alarmeering betreft, meenen B. en W. dat in dien de enkele manschappen, welke bij de nieuwe re geling noodig zijn, in elkanders nabijheid wonen, vol staan kan worden met behulp van meldingspunten te Haringhuizen. Kolhorn en Barsingerhorn. Kolhorn. Burgemeester en Rijksveldwachter hebben nachtelijke doorverbinding. Daar kan derhalve op elk gewenscht moment de opperbrandmeester gealarmeerd worden, door het aanvragen van een dringend gesprek. Barsingerhorn. De opperbrandmeester wordt telefo nisch aangesloten met nachtelijke doorverbinding, ter wijl ln de woningen van één of twee manschappen ver klikkers worden aangebracht voor brandmelding tijdens afwezigheid van den opperbrandmeester. Haringhuizen. Een betrouwbaar persoon wordt even eens met nachtelijke doorverbinding telefonisch aan gesloten. De kosten van alarmeering beperken zich dus tot het geven van nieuwe telefoonaansluitingen aan 2 personen Mocht de nieuwe opperbrandmeester reeds telefonisch verbonden zijn. dan kan volstaan worden met z.g. nach telijke doorverbinding. De heer Kater informeert naar het opbergen van het ouda materiaal. Door den heer Engel wordt medegedeeld, dat er met de brandweer een bespreking heeft plaats gehad en het noodig werd geoordeeld dat het oude materiaal te Ha ringhuizen en Kolhorn bleef. Met enkele buurtbewo ners zal dan eens geoefend worden en indien noodig kan als eerste redmiddel het oude materiaal worden gebruikt. Evengoed dient natuurlijk de autobrandspuit gealarmeerd te worden. De heer Kater zegt dat het misschen wat tegenstrij dig mag lijken, maar nu eenmaal besloten is een nieu we brandspuit aan te koopen, zou hij deze in een apart gebouwtje willen onderbrengen. De heer Smit ontraadt dit. Het tegenwoordige ge bouw zal goed in orde worden gemaakt, er Is f 550 voor uitgetrokken en het weinige andere materiaal zal er evengoed wel ondergebracht kunnen worden. Met de voorgestelde regeling gaat de raad accoord. Do dekking der kosten. B. en W. berekenen, dat de voorgestelde reorgani satie, gerekend over een tijdvak van 10 jaar, per jaar kost f 765; thans bedragen de kosten f 290, zoodat de meer-kosten zijn f 475, in het eerste jaar na aanschaf fing van de motorspuit. Door vermindering der rente wordt dit bedrag Jaarlijks minder. Na tien jaar belt-&- kent de nieuwe regeling voor de gemeente een bezuini ging. De toestand van de financiën der gemeente maakt het zeer zeker wenschelijk, deze meerdere kosten van brandveiligheid te dekken door een brandassurantiebe- lasting, waardoor ook de uitwonende eigenaren van pcrceelen ln de kosten van de brandweer bijdragen. Deze belasting kan worden geheven van: a. gebouwde eigendommen; b. inboedels (roerende goederen). Het is echter beter roerende goederen niet in de be lasting te betrekken. De ontvangsten zouden niet op wegen tegen de inningskosten en -werkzaamheden. De belasting ware als volgt te heffen: a. van gebouwde eigendommen, welke tegen brand schade zijn verzekerd f 0.35 pro mille van het verze kerd bedrag; b. van gebouwen, welke niet tegen brandschade zijn verzekerd 0.7 pet. van de belastbare opbrengst De opbrengst dezer belasting wordt geschat op rond f600 f7C0, een bedrag voldoende om de meerdere kerten dsr brandweer te dekken. B. en W. stellen derhalve vervolgens voor: a. het aangaan van een geldleening groot f 4100, telooze van zyn ijver in tezien, want ondanks •urenlange wandelingen en tochten door de stad. keerde de door hem ..beschaduwde" 's-avonds, zil het dan zeer laat, en in de allerslechtste stemming, naar zijn woning terug, zoodat Nebentau tenlaatste besloot zijn bewakingsdienst tot het noodzakelijkste te beperken. De dagelijksche inlichtingen aan Kestenberg ontspro ten aan zijn levendige fantasie en hadden tenslotte het zelfde effect als toen zij aan de werkelijkheid ontleend waren. Hy bracht den dag door in een klein café en langzamerhand voelde hij zich behaaglijker in zijn nieuwe omgeving, welke tenminste dit voordeel had, dat zij hem de zoo lang ontbeerde rust gunde. Spoedig echter kwam hü tot de ontdeking. dat het hem d<x>r Kestenberg verstrekte wekelüksche voorschot niet toe reikend was" voor dit luxe leventje en met schier bo- venmenschelijke energie spande hü zich in om zyn steeds stijgende uitgaven tegenover zyn chef te kunnen verantwoorden. Kestenberg's verwüten deerd?r hem niet meer, ja, het deed hem zelfs goed op deze wijze voor de jarenlange onderdrukking wraak te kunnen nemen. Hü was een geheel ander mensch geworden, toen op zekeren dag aan dit genoegelüke leventje een einde kwam. Nebentau zat weer eens in zün stamcafé, dat tegen over Rolfs woning was gelegen, toen deze plotseling Vinn?~'-torT~de en z'.ch haastig naar de telefooncel begaf Op zichzelf was dit niets buitengewoons, want Rolf had geen telefoon en liet zich zoo noodig uit zijn wo ning roepen. Toen hij echter na een paar woorden ge wisseld te hebben nog steeds even gejaagd de deur uit- snelde, begon Nebentau achterdocht te krijgen. Geluk kig zat hij aan het raam. en zoo kon hij tot zijn gerust stelling constateeren, dat de jonge graaf zijn woning weer binnenging. Eenige minuten later echter zag hy Rolf het huis alweer verlaten. Hij had zich verkleed en droeg thans een zware ulster en een reispet, terwijl hij bovendien een kleine, lederen koffer by rich had. Nebentau sprong op. Met een paar stappen was h'y bij de deur. Reeds was Rolf aan het einde van de straat en nu zette hü koers naar een standplaats van huurauto's. Slechts met groote moeite gelukte het Nebentau hem In te halen. „Waar gaat u heen?" riep hü. geheel bulten adem van het snelle loopen. Zonder hem eenig antwoord waardig te keuren, trok Rolf het portier van een auto open. onderwijl den chauffeur toevoegend: „Anhalter station!"

Schager Courant | 1933 | | pagina 18