Zijn laatste avontuur Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Radioprogramma Bodemstructuur en voetziekte. Ingezonden Stukken. Opening Garage en Showroom VOOR DEN POUTTERECHTER. ZITTING VAN MAANDAG 25 SEPTEMBER. Sohoorl. DE GANGMAKER WAS ZOEK! Als no. 1 van de nieuwe lijst, uit het ongeluksgetal 13, moest verschijnen de heer Jan Hendr. T., 'n geinteres- seerde bij de werkverschaffing te Schoorl, doch hij blonk heden uit door afwezigheid. Deze absente heer had zoo'n beetje de kachel aangemaakt met zijn be jaarden mede-arbeider A. Nijgh, die daarover een klacht deed bij den opzichter. Op zijn beurt diende nu op 27 Maart de plaaggeest zijn slachtoffer 3 harde vuistslagen in 't gelaat toe, voor welk laf bedrijf het ruwe jongemensch werd veroordeeld tot 1 maand gev. op requisitoir door den heer Officier. Later verscheen de verdachte persoonlijk en werd de zaak nog eens dunnetjes overgedaan He 11 oo (Kanaaaldijk). EEN OUDE HEER, DIE NIET VOOR DE POES WAS. De 62-jarige landbouwer Jan Hendr. Kr., 'n Briele- naar van geboorte, thans wonende onder Heiloo, is blijkbaar een ouderling die niet terugdeinst voor halve maatregelen. Althans stond hij terecht wegens bedrei ging, op z'n minste met zware mishandeling, van den heer H J. Licht, die op 6 Juni, in gezelschap van zijn dierbare echtgenoote een „frisch" bad wilde nemen in het NH. Kanaal. Deze zwempartij scheen niet in den smaak te vallen van den ouden heer K., die gewapend met een hooi- of mestvork aan kwam snellen en den heer Licht op onvriendschappelyken toon toebulderde: opgedonderd, of ik zal je de hooivork door je donder steken. Door den verdachte werd dit echter ontkend, hij was wel wat woest opgetreden, omdat hij zoo ontzet tend werd geplaagd door lieden, die zijn gepacht gras en graanbouw schade toeberachten. Het moet gezegd worden, dat de pseudo-rooordenaar hier heel fatsoen lijk optrad, maar toch blijken gaf, een ongebluscht temperament te bezitten. De Officier was overtuigd van de woestheid van verdachte, doch gaf toer dat het geduld ook grenzen heeft, reden waarom werd gevor derd f15 of 15 dagen. Zoo men ziet, 'n zacht kostje. Maar blijkbaar voor den verdachte nog niet zacht ge noeg. Het werd nu nóg zachter: f 10 boete of 10 dagen. Heiloo (als voren) NA DEN VADER KWAM DE ZOON. Ook de heer Adriaan K. junior bleek niet lekker te zijn als de drift hem te pakken heeft. Hij stond nu te recht ter zake bedreiging met een brood- of koolmes van een anderen zwemmer, met name Ade Bajema, als mede den vorigen getuige Licht, dien hij presenteerde aan 't mes te zullen rijgen. Bedoeld knife was als stuk van overtuiging aanwezig. Verdachte beweerde niet meer te weten, wat hij in zijn zenuwachtigheid had op gelepeld. De zwemmer Bajema, door het onheilspellend gedrag van Adriaan en het groote mes geïntimideerd, plonste ijlings weer in *t water. Toen hij later weer op den wal was gekrabbeld, stond verdachte weer op te spelen «en met zijn mes te dreigen. De heer Lacht was in zijn angst over een hooge haag gesprongen en had onwetend een nieuw record hoogspringen gevestigd. Eisch In deze aanmerkelijk ernstiger zaak f 30 boe te f 30 dg. Vnnis f 25 boete of 25 dagen en het kool mes verbeurd verklaard. Hoorn. DE SCHOPPENDE VEEDRIJVER. De omgang met vee schijnt geen gunstigen invloed uit te oefenen op de manieren van den veedrijver en koopman Joh. G. te Hoorn, aangezien hij zich heden te verantwoorden had wegens mishandeling van den niet verschenen getuige J. Groen, dien hij op 7 Juli in de lies zou hebben geschopt. Verdachte erkende, gedreigd doch niet geschopt te hebben. Hij was ontstemd omdat deze heer Groen, met inschakeling van alle verkeers regelen. zijn auto voor he thuis van verdachte had ge parkeerd. Aangehouden tot 2 October om mijnheer Groen te hooren. Heiloo (Runxputte). EEN PANTOFFELHELDTN. Uit Heiloo kwam dezen dag een goede aanvoer. Thans stond uit die plaats weer terecht mej. Anna Maria J., echtgenoote van den koopman en caféhouder Th. B. Br. te Runxputte. Zij had volgens dagvaarding den getuige R. Pronk, die op den Runxputter weg voorbij fietste, met een pantoffel geslagen. De dame, die als getuige a décharge den heer G. Smits, bloAiist aldaar, had meegebracht, verklaarde, zenuwachtig te zijn geweest, terwijl Pronk haar kinde ren opjoeg en haar met zijn fiets en 'n glasplaat had geslagen. De heer Smits had op een afstand de film bijgewoond en leverde een beschrijving die niet in het nadeel van de verdachte dame was. Hij had gezien.dat zij na de rumoerige ontmoeting met Pronk bloedde. Bij den politierechter had mej. B. erkend, Pronk op een pantoffelrol te hebben onthaald. Eisch f 15 boete of 15 dagen. Uitspraak f 5 boete of 5 dagen. FEUILLETON. Humoristische roman van JOH. BRANDT. V. Emil zat aan den oever en staarde mismoedig in het water. Er bestond waarlijk geen tweede als Emil Krause, die onder zijn kornuiten beter bekend als „de Baron", zich in de kringen der Berlijnsche onderwereld onderscheid de als iemand met een buitengewone voorliefde voor gekruischte taal, die nochtans uit zijn mond en in het milieu, waarin hij een groot deel van zijn leven placht door te brengen, min of meer zonderling aandeed. Som migen imponeerde dit loffelyk streven en zij meenden, dat Emil vroeger betere dagen had gekend, maar an deren, voor wie de dwaasheden, die vriend Krause van tijd tot tijd onbewust verkondigde, niet altijd verbor gen bleven, noemden het hoogmoedswaanzin en lach ten slechts om Emil's wanhopige pogingen meer te Schijnen dan hij in werkelijkheid was. Zijn kameraden mochten hem graag, omdat hij lief en leed met hen deelde en bij het zwakke geslacht had hij een streepje op hen voor. wijl hij, zoowel in uiterlijk als in gedrag den waren gentleman, althans ln haar oogen zeer nabij kwam. Op dit oogenblik echter was daarvan niet veel te be speuren. Na een mislukte onderneming had men hem voor langen tijd op rijkskosten tusschen een paar ster ke muren opgeborgen, doch Emil had gemeend van de hem geboden gastvrijheid geen misbruik te moeten maken, weshalve hij eenige jaren eerder in het volle leven was teruggekeerd dan in de bedoeling van zijn rechters had gelegen. In de gegeven omstandigheden leek het hem echter raadzaam zich voorloopig niet al te veel op den voorgrond te plaatsen en zoo kon het gebeuren, dat hij, de „baron" op dezen ochtend geheel alleen aan den oever van een hem onbekende rivier zat en mismoedig in het water staarde. Egmond a. Zee. EEN DURE VUISTSLAG. De niet verschenen Egmonder vlschventer Hubertus Sch. had in den nacht van 4 op 5 Juni, Egmonder ker mis!, den brigadier de Koekkoek met de vuist in 't gelaat geslagen. Verdachte was beschonken. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Vonnis 1 maand gev. EEN WOESTE EGMONDER GETEMD. Op 7 Juni had de visscher Engel S. de peultjes op geschept, door den rijksveldwachter Breetveld de nes tels van zijn uniform te scheuren en hem in 't gelaat te slaan en te krabben, zulks naar aanleiding van het feit. dat de politie een andere woesteling, Jan Zwaan, uit een danslokaal wilde verwijderen. Deze welopge voede heer had Breetveld en trap tegen het onderlijf gegeven. Eisch 3 maanden gev. Uitspraak 1 maand. Castricum. EEN ONBEHOORLIJK EXEMPLAAR. De niet verschenen P. H. S. had zich op 4 Juni op het strand te Bakkum zeer onbehoorlijk aangesteld. De gepensioneerde brigadier-tit. der rijksveldwacht, A. Gor ter had van dit feit proces-verbaal opgemaakt. Tegen dezen nudist werd gevorderd f 25 boete of 25 dagen. Uitspraak conform. Barsingerhorn (Kolhorn). EEN ONEERLIJK SCHIPPER? De lange woonarkschipper Pieter Jan V. uit Barsin gerhorn zou op 2 April den ambtenaar van den raad van arbeid Knol te Schagen, opzettelijk en in strijd met de waarheid een opgave hebben verstrekt omtrent het aantal door hem verrichte arbeidsdagen. Hij stond des wege terecht en werd veroordeeld tot f 25 of 15 dagen. Egmond a. Zee. EGMONDER KEJKMISGENOT. De reeds hierboven gereleveerde heer Jan Zw. had zich op 7 Juni als een wildeman gedragen. Eerst schopte hij den rijksveldwachter Breetveld tegen het onderlijf, vervolgens verzette hij zich met grof geweld tegen de veldwachters Breetveld en Ten Bruggencate en ten slotte beleedigde hij Breetveld op onbeschofte wijze. Eisch en vonnis 3 maanden gev. Verdachte was niet verschenen. Maar hij zal denkelijk wel in verzet komen. Drie maente zit ie niet oit op de pingt van 'n stopnaeld! M e d e m b 1 i k. EEN ONGALANTE RAKKER. De gemeentewerkman Jac. M. uit Medemblik sierde de zondaarsbank ter zake mishandeling van Mej. Maar- tje Herman, welke jongedame hij in den nacht van 11 op 12 Juni, ter gelegenheid van de kermis zou hebben geschopt en om de ooren geslagen. Vooraf werd het meisje door een der Jongens In het gezelschap van Jacobus op onbehoorlijke wijze aange grepen, waarop Maartje den verdachte een klap in 't gelaat gaf. Jacobus ontkende thans te hebben geslagen, hij had het meisje alléén teruggeduwd. Wegens ontstentenis van een der getuigen werd ook deze snerteaak aangehouden tot 6 October. W i e r i n g e n. EEN HEKKETREKKER De niet verschenen Wieringer Meijert T. had de aar digheid gehad een hek van den getuige Joh. Diependaal in de Hopstraat aldaar te vernielen, welk feit was ge pleegd in den nacht van 11 Juni. De heer T. scheen dien nacht erg in de war te zijn geweest, want hij had die truc ook bij anderen toegepast. Eisch en vonnis f 10 boete of 10 dagen. Wervershoof. DE BEKENDE BARBAARSCHE BOERENMETHODE. De veehouder Nic. Sj. uit Wervershoof had zijn voor een maaimachine gespannen paard tot meerdere acti viteit aangespoord door het arme dier een touw om de tong te slaan, waardoor dit lichaamsdeel werd stukge- rukt. Voor dit schandelijk feit stond heden de dieren beul terecht. Een paar meer menschelijke dames had den het schandaal geconstateerd en aangifte gedaan. Eisch f 35 boete of 25 dagen. Vonnis conform eisch. Het verslag in de courant krijgt hij cadeau! Zulke wreedheden moeten gepubliceerd worden ter waar schuwing. S o h a g e n. VOLKSSTAMMEN DIE HET NOOIT LEEREN. De welbekende 20-jarige metselaar Arie K. uit Scha gen, thans logeerend in de „Parapluie" te Haarlem, had zich te verantwoorden wegens gewelddadig verzet tegen den rijks- en gem. politie te Barsingerhorn. De heer K. was natuurlek niet nuchter, wat hem bij festiviteiten heel gauw overkomt. Een voorw. straf wordt thans door hem uitgebromd. Gevorderd werd tegen dezen jongen recidivist, die steeds bergaf gaat, 2 maanden gevange nisstraf. Vonnis conform eisch. Afhandeling der laatste zaken in marschtempo. Slui ting! Een doosje lucifers was het eenige souvenir, dat hij bij zijn onverwacht vertrek had kunnen meenemen. Veel was het weliswaar niet, maar Emil verheugde zich over dit bezit want toen hij in de rivier een boot met hengelgerei ontdekte, beschouwde hij dat als een gave van een onbekenden weldoener, legde er beslag op en betrok op een klein eilandje een geimproviseerd kwar tier, waar hij met behulp van zijn lucifers, den hengel en het hier ln groote hoeveelheid verspreid liggende droge hout voor den eersten tijd geborgen was. Het scheen echter, dat de visschen op zijn aanwezig heid geen prijs stelden, want plotseling meden zij als bij afspraak de omgeving van zijn toevluchtsoord. Uren lang wachtte Emil of een van hen waardeering zou kunnen vinden voor de uitgezochte wurmen, welke hij hen met een blijmoedig hart opdischte. Tevergeefs, zijn dobber vertoonde niet de minste neiging onder te gaan en reeds verwensohte hij in stilte zijn gedwongen ver blijfplaats en alles wat daarbij behoorde, toen hij eens klaps een beweging in zijn hengel bespeurde. Met een haalde hij op en het volgende oogenblik lag een merk waardig, zwart voorwerp naast hem op het gras. Een visch was het niet. Emil bekeek zijn vangst wat nader en ontdekte tot. zijn verbazing, dat het een keu rige portefeuille van het fijnste leder was. Een onmid dellijk ingesteld onderzoek bracht tot zijn teleurstelling aan het licht, dat er geen geld in .zat. Jammer! Slechts papieren waren er in. Edoch, papieren, waarmee met wat handigheid, wel wat te bereiken was. Een pas, ten name van een zekeren graaf Rolf Godau, een paar brieven, welker inhoud in staat zouden zün de identi teit van den houder van de pas te bevestigen kortom Emil Krause was er de man niet naar om zich een dergelijke gelegenheid te laten ontgaan. Zijnplan was spoedig gereed. Allereerst ontdeed hij zich van alle kleedingstukken, die van rechtswege niet hem, maar de door hem on tijdig verlaten rijksinstelling toebehoorden. Daarna liet hij zioh in de rivier glijden, zwom kalm stroomafwaarts en zocht naar een geschikte landingsplaats. De por tefeuille hield hij stevig in de hand. Na geruimen tijd, toen de natte reis hem langzamer hand begon te vervelen, ontwaarde hy in de verte ein delijk de eerste huizen van een kleine stad. Emil liet zich naar den oever drijven, ging aan land en vlijde zich op zijn rug in de zon om zich eerst eens behoorlijk te laten drogen. Hij staarde naar den blauwen hemel, keek de lang zaam voorbij trekkende wolken na en het leven leek hem mooi en waard om geleefd te worden. Het zal de meeste tarweverbouwers bekend zijn, dat er nog geenszins overeenstemming bestaat over de voornaamste oorzaken, die het optreden van de voetzicktc (ophiobolus graminis) in de tarwe bevor deren of tegengaan. Teneinde de opsporing van deze oorzaken te steu nen, is het noodig dat men de beschikking heeft over een groot aantal waarnemingen uit de p r a c t ij k. De eenvoudige weg is daarbij de practijk zelf te verzoeken de medewerking te willen verleenen. Ten einde een systematisch onderzoek te krijgen is het gewenscht iedere mogelijke factor eerst alleen te observeeren. Willen wij bij voorbeeld de invloed van de bodem structuur nagaan, dan moet er veel te bereiken zijn, als er een groot aantal envoudige practische structuur-proefvelden worden aangelegd. Dit kan zeer gemakkelijk geschieden1- Op een gelijkmatig perceel kan men zelf een proef nemen, door b.v. het geheele perceel ondiep te be werken. dus b.v. 10 c.m. diep zoo goed mogelijk te verkruimelen en bij het op zaaivoor ploegen op een gedeelte van den akker niet dieper te gaan dan 15 c.m. De rest van het perceel kan men dan b.v. op 25 c.m. diep ploegen. Is men gewoon niet dieper dan 15 c.m. te pfciogcn, dan kan men het grootste gedeelte behandelen zooals men het gewend is en op een kleiner gedeelte dieper ploegen. Men heeft zoo op een eenvoudige manier een proef veld, dat toch belangrijke aanwijzingen kan geven over den invloed van de grondbewerking. Degeen, die aan dit onderzoek wil meewerken, wordt verzocht het vorenstaande op een of meerdere pcrceelen wintertarwe toe te passen en zich tevens de moeite te getroosten zijn adres op te geven aan den Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland te Schagen Ter gelegener tijd kunnen hier dan nadere mede- deelingen volgen. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland, G. LIENESCH. Zuidscharwoude, 25 Sept. 1933. Geachte Redactie, Ten zeerste zult U mij verplichten met opname van het volgende. Bij voorbaat mijn dank. In de Schager Courant van 20 Sept. j.1. komt een be richtje voor van Langendijk. Hetzelfde bericht komt ook voor ln „Het Volksblad" van dienzelfden datum. Bij dat berichtje nu is ondergeteekendo zijdelings be trokken. Daarin toch wordt vermeld de ontevredenheid, welke onder de tuinbouwers heerscht over de werking der Aardappel Centrale en de geruchten die de ronde doen over de salarissen der controleurs. En dan staat er woordelijk het volgende: Zoo kon men op de vergadering van de Tuinbouwvereenlging „De Toekomst" te Zuidscharwoude hooren, dat er volgens een der leden in Amsterdam 60 controleurs liepen met een salaris van f 60 per week, wat door den voorzitter als zeer onwaarschijnlijk wordt aange merkt en zal worden onderzocht. Nu hebben velen in de verslagen in verschillende couranten kunnen lezen, dat door mij een dergelijke uitlating is gebezigd. Maar daar een verslag eener ver gadering niet woordelijk het gesprokene kan weerge geven. en in bovenbedoeld bericht mijn woorden uit hun verband worden weergegeven, wil ik hier even na drukkelijk verklaren, wat door mij over deze kwestie is gezegd. Bij de rondvraag heb ik de aardappelsteun regeling ter sprake gebracht. Ik heb daarbij aangehaald een juist dienzelfden dag in Uw blad opgenomen cir culaire, waarin doel en werking der Aardappel Centrale wordt uiteengezet. Het doel is volgens Ir. Huisman, om de aardappelteelt loonend te maken. Ik heb gezegd: dat is een mooie zin. maar daar houdt voor ons, tuinbou wers, dan ook al het mooi, wat de Aardappel Centrale ons brengt, mee op. daar door ons voor ons product nu nog minder wordt ontvangen als voor de steunrege ling. En nu komt het gezegde van mij. waar het be richt over gaat. Toen heb ik gezegd, dat mij een praat je ter oore was gekomen, voor welks waarheid ik niet instond, als zouden in Amsterdam 60 controleurs loopen met een salaris van f 60 per week en per persoon. Als dat waar is, heb ik gezegd, dan is dat een schandaal, dat van ons armoedje dergelijke salarissen worden be taald. Maar als het niet waar is, dan moet dat praatje zoo spoedig mogelijk de wereld uit, daar het niet anders doet dan kwaad bloed zetten en heb ik het Bestuur verzocht dat zaakje te willen onderzoeken. Dat zijn de woorden die ik heb gebruikt en niet andera M. de R.. mijn stukje Is langer geworden dan mijn bedoeling was, maar ik hoop dat U het mij niet kwa lijk neemt, als lk wat veel plaatsruimte vraag. Die aardappelhistorie raakt ons nauw en men wil zich*wel eens uiten. Nogmaals mijn dank. Hoogachtend, P. DE GEUS Jnz. Langzamerhand keerde hij echter weer tot de werke lijkheid terug. Er moest gehandeld worden. In de eer ste plaats eischte de foto op de pas zijn aandacht. Met wat kroos uit de rivier slaagde hij erin het toch reeds door stempels verminkte kiekje vrijwel onherkenbaar te maken. Daarna keek hij rond naar een passend klee- dingstuk. Op eenigen afstand ontdekte hij een tuin, waarin een waschlijn was opgehangen, welke een collectie kleeding stukken van den meest uiteenloopenden soort ten toon spreidde. Om ongezien naderbij te sluipen was voor een vakman als Emil het werk van een oogenblik. Het was niet moeilijk hieruit een keus te doen en na kort beraad liet hij het oog vallen op een strandpyama, die waar schijnlijk aan de vrouw des huizes toebehoorde. Snel trok hij het kleedingstuk, dat hem slechts wat krap om de schouders viel, aan, daarbij voorzichtig naar alle zij den om zich heen kijkend. Niemand had hem gezien. Met een zucht ven verlichting betrad hij nu den straat weg, die naar de stad leidde. Het duurde niet lang, of hij had een heele troep schreeuwende en lachende kinderen achter zich aan. Emil keurde hen echter geen blik waardig. Het hoofd fier omhoog geheven, schreed hij verder, als gaf zijn merkwaardig toilet niet de minste reden tot hilariteit. Tot hij eindelijk een dike dorpsveldwachter woedend op zich af zag komen. „Ben je krankzinnig man, om zóó over straat te loo pen!" snauwde deze hem toe. „In de eerste plaats", antwoordde Emil waardig, „ver zoek ik u beleefd tegen mij niet een dergelijke toon aan te slaan." Hu deed ernstig zijn best zoo deftig moge lijk te spreken. „Je hebt je mond te houden, als ik je wat vraag!" stoof de veldwachter op. Emil keek hem met een hoogmoedig lachje aan en maakte aanstalten zyn weg te vervolgen. De veldwach ter hield hem echter by den arm vast. „Dacht je mij soms voor den gek te kunnen hou den!" 's Mans prestige kwam danig in gevaar, want eenige voorbijgangers, die nu naderbij waren gekomen, schenen het niet alledaagsche voorval bijzonder amu sant te vinden en gaven daarvan blijk door in een bul derend gelach uit te barsten. Voor de laatste maal verlang lk van je..." Hij kreeg echter geen gelegenheid uiting te geven aan den aard van zijn verlangens, want nu verloor Emil, die uit principe overwegingen den dienaren der Her mandad reeds niet welgezind was, zijn geduld en verhief nu op zijn beurt zijn stem tot een imponeerend fortissi van C. KLARE te Middenmeer. „Een Ford-zaak", als eerste in de Wieringermeer. J.1. Zaterdagmiddag: werd te Middcnmeer de nieu we showroom cn garage van den heer C. Klare ge opend. De heer Klare, een bekwaam vakman met ja renlange ervaring, speciaal ook op het gebied van Ford-reparatiewerk. heeft zich als eerste garagehou der te Middenmeer, het nieuwste dorp in de Wierin- germeer, gevestigd en heeft tevens een aanstelling als Ford Service Dealer ter plaatse verworven. De heer Van Dam van de N.V. Nederlandsche Ford Automobiel-Fabriek te Amsterdam verrichtte dan ook namens den Directeur van deze fabriek de eigenlijke openingsceremonie in tegenwoordigheid van vele fa milieleden van den heer Klare en belangstellende Ford-gebruikers uit den omtrek. Zijn hartelijke toe spraak getuigde van het medeleven van de Ford fabriek met de leden der Nederlandsche Ford-organi satie. De garage van den heer Klare is dan ook spe ciaal goed voorzien van gereedschappen voor Ford reparaties. Er is ook een hydraulische hefbrug aan wezig. Voorts werd ook het woord gevoerd door den heer Blaauboer, Official Ford Dealer te Schagen, die ge waagde van de aangename samenwerking, die er h'eerscht tusschen de Ford-Dealers cn de Service- Dealers, die onder hen ressorteeren, zooals thans ook tusschen den heer Klare en hem. terwijl hij mede sprak over de goede kwaliteiten van het Ford-pro duct, die naar hij vertrouwde ook de zaak van den heer Klare tot bloei zouden brengen. DONDERDAG 28 SEPTEMBER. HILVERSUM (1875 M.) AVRO.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofonmuziek; 1<X30 Pianovoordracht door Eg-bert Veen; 11.00 Vioolvoordracht door Boris Lensky; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.15 Lunchconcert door het ensemble Otto Hendriks; 2.15 Concert door het Om roeporkest; 4.00 Mevr. Antoinette van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen; 4.30 Gramofoonmu ziek; 500 Voor grootere kinderen; 5.30 Gramnfoonmu ziek; 6.30 Sportpraatje door H. Hollander; 7.00 Gra mofoonmuziek; 7.30 Praatje door Fred Fry; 7-40 Gra roofoonmuziek; 8.00 Vaz Dias en gramofoonmuziek; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Praatje door Mevr. de Leeuw van Rees; 9.10 Concert door het Omroeporkest; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 Vervogl concert; 1100 Vaz Dias; 11.10 Gramofoonmuziek. HUIZEN (296 M.) K-R.O-: 8.00 Morgenconcert; N.C.R.V.: 10.00 Gramofoon muziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoonmuziek; K.R.O.: 11.00 Gramofoonmuziek; 1 1-30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12-15 Orkest o-l.v. Marinus van 't Woud; NC.R.V.: 2.00 Cursus fraaie handwerken; 3.00 Huishoudelijke raadgevingen; 3.30 Verzorging zender; 4-00 Zeemansuurtje; 500 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.30 Hobo-recital; 6.30 Gramofoonmuziek; 6.45 Cursus Kippen en stofversie» ren; 7.00 Politieberichten; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.30 Declamatie door A. Hofland; 8-00 Klein-orkest o-l.v. Piet v. d. Hurk; 10.45 Gramofoonmuziek. I.UXEMBOURG (1191 M.) 7.50 Concert; 8.40 Idem; 10.50 Dansmuziek. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Concert; 5.20 Idem; 8.20 Gramofoonmuziek; 9.20 Concert door het Omroeporkest. KAX.DKDnO RCl <115S M.) 3.50 Concert; 8-30 Symphonieconcert; 11.10 Dansmuziek; BERLIJN (419 M.) 6.10 Pianorecital; 9.20 Gevarieerd programma. HAMBURG (875 M.) 11.50 Gramofoonmuziek; 12.40 Populair concert; 6.20 Concert; 7.20 Idem. LANGENBERG (473 M 1.50 Populair concert; 5.20 Vesperconcert; 5.50 Solisten concert; 10.45 Dansmuziek. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Concert; 3-20 Vesper; 7.50 Concert; 11.10 Dans muziek. PARIJS EIFFEL (1446 M.) 8.50 Gramofoonmuziek. PARIJS-RADIO (1723 MA 12.50 Jeugdconcert; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.20 Idem; 9-50 Moderne muziek. MILAAN (331 M.) 7.20 Gramofoonmuziek; 8.00 Idem; 8-20 Idem; 8.50 I<L ROME (441 M-) 8.35 Gramofoonmuziek; 9.05 Opera-uitzending. WEENEN (517 MA 7.20 Populair concert; 9.55 Concert; 11.15 Dansmuziek. mo: „En nu is 't uit. Als je schreeuwen wilt, schreeuw dan alsjeblieft zachtjes, maar dan ook heel zachtjes. Bij mij heb je daarmee geen kans. versta je! In de op- winding van het oogenblik keerde hij tot zijn vertrouw de moedertaal terug. „Als je niet gauw je klep dicht houdt, dan zal lk er toch een tik op geven..." Hij liet dit dreigement vergezeld gaan van een veelbeteekenend handgebaar, doch plotseling scheen hij zich te beden ken, want terwijl hy zijn arm haastig liet zakken, ver volgde hij, nu weer op geaffecteerden toon: „Maar laat ik me niet vergeten. U kunt immers niet weten met wien u de eer hebt!" D# veldwachter wilde iets antwoorden, maar Emil liet hem niet aan het woord komen. „Hebt u in uw le ven wel eens met een graaf gesproken? Weet u eigen lijk wel. wat dat is. een graaf, zooals ik?!" De laatste woorden waren er met de noodige pathos uitgekomen en zij bleken hun uitwerking niet te missen. Hij nam nu de pas uit de portefeuille, welke hij nog steeds in de hand had en overhandigde deze met een hoogmoedig gebaar aan den verbaasden politieman, bij wien niets meer van de oude zekerheid te ontdekken viel. Onder de, steeds in aantal toenemende omstanders heerschte een diepe stilte. Allen wachtten in spanning op den verderen loop der gebeurtenissen. De veldwachter wierp slechts een vluchtigen blik in de pas. Het woord „graaf" scheen hem als met gloeiende pijlen in de oogen te steken en met een diepe buiging gaf hij Emil het belangrijke document terug. ,Jk vraag u wel excuus, meneer de graaf", stotterde hij, „als ik geweten had, dat u dat meneer de graaf dat is natuurlijk heel wat anders." En met een im- sief gebaar haakte hy plotseling zyn uniformcape los en legde hem Emil om de schouders. Met een tevreden lachje liet deze zich de bespottelyke manoeuvre welgevallen. Daarna klopte hy den nu zeer onderdanigen veldwachter goedkeurend op den schou der en zei: „Dat is edel, goede man; ik dank je!" De veldwachter bleef byna in een reeds devote bul gingen. Emil kwam er in. Hy wendde zich tot de verzamelde menigte, die hem thans ook met het noodige respect aanstaarde en sprak met de stem van een acteur: „Nu wil ik jullie, menschen ook vertellen wat de oorzaak is, dat ik hier zoo merkwaardig gekleed verschyn. Ik heb namelyk een zeer onaangenaam avontuur beleefd." Het auditorium drong nieuwsgierig op en de veld wachter haalde een notitieboekje te voorschyn om van hetgeen zou volgen, proces verbaal op te maken. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6