Debatten te Geneve begonnen. Het Rijksdagproces Redevoering van Sir John Simon. Fabrieksdirecteur gearresteeerd. BOMONTPLOFFING IN JOEGO-SLAVIE. Twee dooden, 5 gewonden. De toestand in Noord-China. Het verdere verhoor van Van der Lubbe. Indringers dood gevonden AANVAARDING DER ONTWAFEXINGS- OOXVENTEE BEPLEIT De algemeene beschouwingen ter plenaire bijeen komst van den Volkenbond te Genève werden gister middag geopend door den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken, Simon, die er op wees, dat de groote mogendheden hebben geprobeerd de hinderpa len uit den weg te ruimen om het reeds door de ont wapeningsconferentie aangenomen ontwerpverdrag in een vorm te brengen welke in overeenstemming is met den toestand. Deze arbeid wordt thans met groo- ten ernst en innige overtuiging voortgezet. Hoe groot de moeilijkheden ook zijn, het beslissende doel blijft steeds slechts een verdrag tot stand te brengen. Het is denkbaar dat door ■wijzigingen van het verdrag het plan van een ontwapening in etappen gemakkelijker zal kunnen worden uitgevoerd. Ben eerste zekere etappe voor de ontwapening zou reeds een ontzaglijke bijdrage beteekenen voor de schepping van vertrouwen. In dezen tijd zou een ver gaande ontwapening kunnen worden overeengekomen Ten slotte wendde Simon zich nog eens tegen de methode de moeilijkheden op ontwapeningsgebied door verdaging uit den weg te gaan. De ware beslissingen liggen op politiek gebied. Met alle krachten moet getracht worden, zoo snel mogelijk een ontwapenings verdrag te sluiten in een vorm, welke zich het beste aanpast bij den huidigen toestand. Dr. Dollfuss eischt vrijheid voor zijn land. De Oostenrijksche bondskanselier, Dollfuss, heeft Woensdag in de Volkenbondsvergadering voor een overvolle zaal een redevoering gehouden. Evenals op de economische conferentie te Londen werd hij door de geheele vergadering met demonstratief aanhouden den bijval begroet. De leden der Duitsche en der Hon- gaarsche delegaties onthielden zich van bijvalsbetui gingen. De bondskanselier zeide: Oostenrijk heeft in zijn duizendjarige geschiedenis de beteekenis van de vreedzame samenleving van vele naties beleefd en begrepen. Het heeft zijn traditie niet vergeten en na de vreeselijke doorleving van den oorlog zich zelf teruggevonden. In een grootsche bij eenkomst heeft het Oostenrijksch volk enkele dagen geleden uiting gegeven aan zijn geloof en zijn moreel e verheffing. Oostenrijk staat op het punt, leerende uit de fouten van den tijd van na den oorlog, zich een po litieke en economische grondwet te geven, welke in overeenstemming zijn met zijn behoeften. Daarbij wor den wij in het bijzonder geleid door de richtlijnen, welke Paus Pius XI heeft verkondigd ter oplossing van de sociale problemen van onzen tijd, Oostenrijk heeft de groote taak aangevat zijn bedrijfsleven aan te passen bij de zoo geheel gewijzigde toestanden. Het was evenwel van het begin af duidelijk en het bleek steeds opnieuw, dat de economische ontwikke lingsmogelijkheid van Oostenrijk niet kan worden ver zekerd zonder de vergrooting van rijn afzetgebieden. Wat wij eischen en moeten bereiken is, dat alle staten van ons zoo veel koopen als wij van hen koopen en dat deze nivelleering niet door 'n vermindering van onzen Invoer, maar door een vergrooting van onzen uitvoer geschiedt. De Oostenrijksche regeering heeft er naar gestreefd de aanbevelingen van Stresa in practijk te brengen, niettemin was het resultaat bij verre niet vol doende, en dit geldt niet alleen voor Ostenrijk, maar ook voor de andere Donaustaten. Niettemin zullen de besluiten van Stresa waarom trent vijftien Europeesche staten overeenstemming hebben bereikt een goed uitgangspunt vormen voor verdere acties. Oostenrijk wendt zich tot den Volken bond met het verzoek door zijn groot moreel overwicht deze pogingen in ieder opzicht te bevorderen. Het be treft hier immers niet alleen de economische consoli deering van Oostenrijk, maar den economischen weder opbouw van het Donaubekken. De Volkenbond heeft ons onder de moeilijkste omstandigheden reeds zoo veel waardevolle moreele en practische hulp verschaft, dat Oostenrijk behoort tot de staten, die bijzonder overtuigd zijn van de noodzakelijkheid en de beteekenis van het forum van den Volkenbond te Geneve. Verdacht van verduistering, Zuivel fabriek te Moordrecht voor ongeveer 110000 benadeeld. Bij een zuivelfabriek te Moordrecht, zoo lezen we in de „Telegraaf" zijn onregelmatigheden ontdekt, welke hebben geleid tot de arrestatie van den di recteur, die door valsche boekingen een bedrag van ongeveer f 10.000 heeft verduisterd. De fraude dateert van het vorige jaar toen de fabriek door een N. V. werd overgenomen en de gearresteerde als directeur aan het hoofd kwam te staan. Hij genoot eer^ groote vrijheid van handelen en was bedrijfsleider en boek- Wouder tegelijk. Reeds geruimen tijd koesterde men verdenking, maar de directeur, wien een en ander niet ontgaan was, wist telkens een controle te ver schuiven. Ten slotte kon hij een onderzoek niet meer verhinderen en zoo kwamen de onregelmatigheden aan het licht. Er is nog getracht de zaak in de minne te schik ken door den directeur gelegenheid te geven het gat te stoppen. Deze wilde echter niet op de voorstellen ingaan. De justitie is daarop getvaarschuwd, waarna tot de arrestatie van den directeur, die zestig jaar oud is en te Schiedam woont, werd overgegaan. Hij is in het Huis van Bewaring te Rotterdam opgesloten. Een rijksaccountant onderzoekt thans de admini stratie. De boeken zijn echter zoo slecht bijgehouden, #dat 't onderzoek geruimen tijd in beslag zal nemen. Inmiddels staat wel vast, dat de N. V. voor ongeveer tien mille is benadeeld. Zij is niet verzekerd. VEERTIEN DOODEN IN JAPANSCHE MIJN. Vijftien mijnwerkers gewond. Tokio. Veertien mijnwerkers zijn gedood en vijf tien gewond bij een ontploffing, welke gisteravond plaats vond in een kolenmijn te Foekoeoka (Kioesjioe) Belgrado, 27 September (V.D.). Naar uit Geweli wordt gemeld, is Dinsdag voor een koffiehuis een hel- sche machine ontploft, waarbij twee personen werden gedood en vijf ern stig gewond. Een officieel bericht meldt hierover het volgende: De eigenaar van het koffiehuis bemerkte voor zijn inrichting een verdacht voorwerp en hij waarschuw de een politieagent. Beiden consta teerden, dat het een ontplofbaar li chaam betrof. Dit ontplofte plotseling en beide personen werden op slag ge dood. Vijf bezoekers van het koffiehuis werden ernstig gewond. Het gebouw werd ernstig beschadigd. Men meent te doen te hebben met een helsche ma chine, welke door Macedonische ben den over de grens naar Zuid-Slavië is gesmokkeld. De ontploffing zou zijn te weeggebracht om, volgens de lezing van de Belgrader „Prawda", de ver betering der betrekkingen onder de Balkanstaten te verijdelen. Mandsjoekwo verzoekt Japan troepen te zenden. Moekden, 27 September V.D.): Mandsjoekwo heeft de Japansche regeering ver zocht de militaire bewaking van den Noord Mandsjoe- rijschen Spoorweg te versterken in verband met de concentratie van 't Roode Leger aan de Russich— Mandsjoerijsche grens. De Japanners hebben besloten versterkingen te zenden. Mededeelingen van den rechter-coromissarls Vogt. Een der Bulgaren het woord ontnomen. De zitting wordt Vrij dag tot Dinsdag 3 October ver daagd. In de gisteren gehouden zitting te Leipzig, den zes den dag, inzake het Rijksdagproces, werd met bij zondere spanning de uitwerking verwacht van de nieuwe wijze van verhoor van Van der Lubbe, welke voorzitter dr. Bünger Dinsdag had aangekondigd en waarbij tegelijk met beklaagde de ambtenaren zou den worden gehoord, die hem bij het voorloopig on derzoek hadden ondervraagd. Anderen zullen dus voor Van der Lubbe spreken. Tevens ls gister meegedeeld, dat met het oog op het Juristencongres, dat te Leipzig wordt gehouden, het proces Vrijdag a.s, tot Dinsdag 3 October zal worden verdaagd. Het verdere verhoor van Van der Lubbe vangt dan aan en het eerst wordt gehoord de Stockholmsche prof. Södermann, die zijn verklaring herhaalt dat Van der Lubbe lichamelijk en geestelijk gezond is. Deze ervaring had hij opgedaan bij een onderzoek van be klaagde, dien hij Dinsdag in het Huis van Bewaring heeft opgezocht, en waarover we in ons nummer van gister een uitgebreid bericht opnamen. Dan worden de politie-ambtenaren gehoord, die Van der Lubbe in Februari het voorloopig verhoor hebben afgenomen. De rechter van instructie, Vogt, verklaart, dat be klaagde in de instructie de inlichtingen verschaft heeft, die get. hem vragen moest. Wel duurde het menigmaal vrij lang voor hij met zijn antwoord gereed was. Met collega's heeft get. geconstateerd, dat bekl. een zeer goed geheugen heeft, vooral voor verschillende voorvallen uit zijn leven. Als bekl. thans een andere houding aanneemt, meent get. dit aldus te moeten verklaren dat bekl. iemand is die zich verzet als men hem naar zijn meening overbodige vragen stelt of vragen die hem tot ver zet prikkelen. De moeilijkheden doken b.v. steeds op bij vragen nopens zijn uitlatingen tegenover de communisten te Neukölln. Hij scheen dan als het ware in zijn schulp te kruipen ofschoon hij even te voren de vragen frank en vrij had beantwoord. Daarna legt de rechter-commissaris een verklaring af, waarin hij protesteert tegen aantijgingen van de Bulgaarsche verdachten tegen het proces-verbaal en tegen de methodes van onderzoek. De rechter-commis saris wenscht nadrukkelijk te verklaren dat hij in alles zijn plicht als Duitsch rechter heeft gedaan en in het procesverbaal niets heeft opgenomen dat niet door verdachte is gezegd. „Dimitroff heeft nooit ge zegd dat onwaar was wat ik in het procesverbaal op nam. Hij heeft het alleen niet willen onderteekenen, omdat het volgens hem niet uitvoerig genoeg was en tot dubbelzinnigheid aanleiding gaf. Hij heeft echter meermalen verklaard, dat wat er staat, juist is. Wanneer hij dat thans ontkent, spreekt hij on- In de fouragepakhuizen van den heer Jellesma te St Nicolaasga wemelde het van ratten, die den eigenaar groote schade toe brachten. Op aanraden van een drogist werd een proef genomen met Rodent en het resultaat was verrassend. .Ik ben nu zoo goed als geheel van ratten bevrijd" schrijft genoemde heer ons daarna, „en had het geluk met één doosje 120 ratten te dooden." Zulke successen zijn niet zeldzaam, eiken dag doodt Rodent duizenden ratten en muizen. Indien dit ongedierte Uw eigendommen vernielt, koop dan nog heden een doosje Rodent, gebruik het op de voorge schreven manier en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn Enkele doos 50 cl. dubbele doos 90 ct Importeurs: Fa. B. Meindersma - Den Haag. D 44 Zin voor oriëntatie bij honden. Om het huls terug te vinden Waardoor is het gemak te verklaren, waarmede een hond zfjn huls terugvindt? Is het de reuk, is het het gericht, waardoor hij geleid wordt? Noch het een. noch het ander. Met de uiterste omzichtigheid werden verschillende proeven genomen, waarin honden ver van hun huis verwijderd werden, maar zóó, dat, hoewel verschillen de geleiders en voertuigen noodig waren, de dieren niet het gevoel hadden, dat ze met opzet zouden „verloren gesteld" worden. Met drie honden, een reu, een teef en een gekastreer- de werden negen proeven genomen. De teef was een stadshond, de twee andere boeren- honden, alle drie schepershonden, doch niet heelemaal zuiver van ras. Bij nevelachtig weder en een bedekten hemel werd de reu langs omwegen in een streek gebracht, die foto grafisch sterk bij zijn gewone verblijfplaats afstak. Toen hij daar werd neergezet, zag hij schuw en wan trouwend in dit hem gansch onbekende oord rond, wis selde verschillende keeren van plaats en trok eindelijk na 30 minuten, in de richting van zijn huis weg. Hij vermeed zorgvuldig met rijtuigen en menschen in aan raking te komen; hetzelfde deed hij wat gehuchten en dorpen betreft. Zoodr# hij in een hem bekende straat kwam, liep hij in galop naar huis. Dezelfde proef werd 18 dagen later herhaald. Dit maal had de hond maar 5 minuten noodig om zich te orlënteeren en ijlde dan naar zijn gewone verblijfplaats. Een derde proef had 6 maanden later plaats en In- tusschen was de meester iets verder, in Oostelijke rich ting gaan wonen. Ditmaal bleef de hond besluiteloos 35 minuten op de plaats waar hij gebracht was gewor den en liep toen langs een nieuwen weg. Eerst toen hij de hem bekende straat bereikt had. liep hij naar de oude heimat terug, hoewel daar andere menschen woonden. waarheid." In antwoord op een desbetreffende vraagt deelt Vogt mede slechts te kunnen zeggen, dat v. d. Lubbe in het algemeen vriendelijk en beleefd was. Dat v. d. Lubbe ook andere zijden heeft, heeft Vogt onder vonden. Hij is ook eens handgemeen geweest met een beambte en een andere botsing zou hebben plaats gehad. Overigens heeft Taneff éénmaal een poging tot zelfmoord gedaan en Dimitroff heeft mij zelf met de beide vuisten bewerkt- De getuige bevestigt voorts, dat bij het verhoor van v. d. Lubbe slechts nu en dan voor bepaalde uit drukkingen gebruik is gemaakt van tolken. Dr. Sack vraagt Vogt of Torgler naar zijn meening de waarheid heeft gezegd. Getuige meent, dat Torgler wel is waar geen moei lijkheden heeft gemaakt, dat de verklaringen van Torgler naar zijn meening in overeenstemming zijn met de waarheid, daarvan kan geen sprake zijn. Hij heeft bijv. beweerd niet in portaal II te zijn gezien. V. d. Lubbe verklaart niets te hebben op te mer- ke nen bevestigt dat hij alles heeft begrepen. Nieuwe incidenten met Dimitroff. Lang te voren was de beschuldigde Dimitroff reeds weer zijn boekje te buiten gegaan, door te vragen, of de getuige reeds voor 1 April een mededeeling heeft laten publiceeren, volgens welke Dimitroff, Popoff en Taneff in verbinding zouden staan met de stichters van den brand in het Rijksdaggebouw en ook betrokken waren geweest bij den aanslag op den kathedraal te Sofia. „Ja, of neen", schreuwt Di mitroff. De geheele zaal lacht. Senaatpresident Buenger: Dimitroff, wanneer dat niet anders wordt wordt je eenvoudig uitgesloten en heb je heelemaal niets meer te zeggen. Getuige Vogt constateert, dat hij Dimitroff reeds in den loop van het vóóronderzoek persoonlijk heeft verklaard, dat deze mededeeling op grond van een vergissing is gepubliceerd. Ik weet overigens nog niet, of ik mij daarmede heb vergist. Het in ver band brengen van Dimitroff met den aanslag op den kathedraal van Sofia is naar de meening van Dr. Vogt volkomen gemotiveerd, want er zal nog een getuige verschijnen, die hier voor het gerecht zal schetsen hoe hij Dimitrof en Torgler samen in den Rijksdag heeft gezi enen dat bij zelf ook het portret van Di mitrof heeft zien uithangen als dat van den pleger van den aanslag op den kathedraal te Sofia. Dimitroff hoort zich op een gegeven oogenbllk door den voorzitter de woorden toevoegen; N u houdtU maarUw mond. Dr. Vogt constateert, dat de indertijd afgegeven ver klaring door het verdere onderzoek is bevestigd. Wij zijn immers alleen tot die drie Bulgaren gekomen, omdat hun betrekkingen tot v.' d. Lubbe zijn vastge steld. Dimitroff: Ik heb een brief aan het Fransche „En- quetorium" geschreven en daarin medegedeeld, dat ik met de brandstichting niets te maken heb. Deze brief is teruggewezen. Vogt: Ik kon deze mededeeling niet toelaten op grond van de strafproces-verordening. Op verdere verwijten van Dimitroff constateert de getuige, dat Dimitroff zich nimmer tot het Rijksgerechtshof als laatste instantie, heeft gewend. De president ont neemt verdachte Dimitroff tenslotte he woord. „Wan neer hij nog één woord zal zeggen, wordt hij direct weggeleid." De zitting wordt verdaagd tot Donderdagochtend half tien. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 767 m.M. Vooruitzichten: Mooi weer. Temperatuur: 16 gr. C. is 61 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde E 103, Scbagen. Gedipl. Opticien Hefractionist. Het oogonderzoek d.ien wij gratis. De stadshond werd In een hem volstrekt onbekend gedeelte van de groote stad gebracht. Nadat zij zich 25 minuten georienteerd had, trok zij in de juiste richting en hield den goeden weg. 40 dagen later werd de proef herhaald en nu toefde het dier maar 5 minuten op het uitgangspunt. De drie proeven met den gekastreerden hond leid den tot geen uitslag. Daar van den neus geen, en van de oogen maar een begrensd gebruik werd gemaakt, voelt men zich gerech tigd een nieuwen factor ln te roepen, dien men den absoluten orlentatiezin noemen kan. Iets dergelijks heeft men reeds bij de natuurvolkeren vastgesteld. U" de OMGEVING TANGENT) IJ K ZUIDSCHARWOUDE. HET WITTE KRUIS Ten lokale van den heer P. Kramer vergaderde de afd. Langendijk van Het Witte Kruis onder voorzitter schap van den heer Jb. Rutsen. Na opening en lezing der notulen, die ongewijzigd werden vastgesteld, werd de agenda van de 76ste alg. verg. behandeld. Bij punt 8, waarbij uitvoerige bespre kingen werden gehouden over de storting in het reser vefonds, waaruit dan een fonds tot oprichting van een kleuterhuls in de provincie Noord-Holalnd zou worden gesticht, werd besloten den afgevaardigde vrij mandaat te geven. De vergadering kon zich vereenigen met het voorste]-Aalsmeer, waar bij het hoofdbestuur in over weging werd gegeven, een Herstellingsoord in de on middellijke omgeving vin de zee te stichten en daar voor de noodige stappen te doen. In alle andere geval len kreeg de afgevaardigde vrij mandaat met opdracht de meening van de afdeeling te vertolken. Het voorstel, om het reglement te wijzigen ln dien zin, dat de bestuursleden bij aftreding herkiesbaar zijn, vond zoowel goedkeuring als bestrijding. De voorstan ders waren van oordeel, dat bestuursleden, die na rit ting van 6 jaar moeten aftreden, zich niet in de zaken kunnen Inwerken en dus moeilijk een goed bestuurslid kunnen worden. De tegenstanders achtten de mogelijk heid, om een niet-goed bestuurslid te vervangen, bij het herkiesbaar zijn, zeer gering. Ten slotte werd het bestuursvoorstel, om aftredende bestuursleden weer herkiesbaar te stellen, aangenomen. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden herko zen de heeren C. de Boer Wz. te Zuidscharwoude, J. Kliffen te Noordscharwoude en F. Moeijes te Oudkars pel. Allen namen hun benoeming aan. Uitgeloot werden de Obligaties no. 4 en 34, welks inwisselbaar worden gesteld bij de penningmeesteres. Meegedeeld werd, dat aan de afdeeling een invaliden wagentje is geschonken door de familie de B. te Broek op Langendijk en een stoomketel door de familie de W. uit Npordscharwoude. Beiden werden daarvoor dank gezegd. Meegedeeld werd, dat ln het Bouwfonds een bedrag van f 132 is gestort ln den vorm van bijdragen, aan de zuster geschonken. Bij de besprekingen over de vraag, wat te doen met het badhuis, werd besloten het te laten bestaqn in den tegenwoordigen vorm. Aan het bestuur werd overgelaten al of niet een Moedercursus en een cursus in E.H.B.O. te houden, ln verband met de finantiën. Z JJ P E BURGERBRUG. KERMIS. Onder begunstiging vaii zeer goed herfstweer is on ze kermis in prettige stemming en gepaste vroolijkheid gevierd en behoort alzoo wederom tot het verleden. Da enkele regenbuitjes welke trachtten, de vroolijkheid te verstoren, hebben zich gelukkig bijtijds doen ontfer men. Waar we dit jaar niet als getuige van het dorps feest konden fungeeren, zullen we met een beknopt verslag tevreden moeten rijn. De uitslagen der Volksvermakelijkheden luiden als volgt: Ezeltje steken, voor jongens en meisjes van 68 jr. Jongens: 1ste prijs A. de Boer, 2e prijs S. Mors, 3e prijs D. Kramer, 4e prijs P. Quast, 5e prijs D. Boontjes, 6a prijs Jn. Dapper. Meisjes: le prijs A, Kapitein, 2e prijs N. Bakker, 3e prijs A. Griffioen, 4e prijs KI. Groot, 5e prijs Dora Hoedjes, 6e prijs Janny Hoogstraten. Vlaggetjes steken, voor meisjes van 913 jaar: lst« prijs N. Jansen, 2e prijs E. Akkerman, 3e prijs Annie Klaver, 4e prijs Af ra Klaver; en voor jongens van 913 jaar aardappel-zoeken: 1ste prijs Jb. Abbenes, 2e prijs Jn. van Straten, 3e prijs Jb. Bos, 4e prijs Th. Kraakman 5e prijs Jn. Praat, 6e prijs Jn. Metselaar, 7e prijs C. Griffioen. Ballondansen voor paren: 1ste prijs T. de Boer en dame; 2e prijs Jn. Kuijs en dame; 3e prijs N. Kruijer en dame; 4e prijs W. Eriks en dame; 5e prijs Joh. Kruijer en dame; 6e prijs A. Stuijt en dame. Prijsdangen voor paren: 1ste prijs Joh. Kruijer en Ali Slijkerman; 2e prijs B. de Jong en Ali Visser; 3e Prijs P- Burger en Tr. Langedijk; 4e prijs T. de Boer en Corrie Visser; 5e prijs Jn. Slijkerman en G. Schut ter. Hardfletsen voor jongens: 1ste prijs Jo v. Schaik; 2e prijs Jn. Boon, 3e prijs Joh. Kruijer, 4e prijs Jb. Hoed jes, 5e prijs A. Mink, 6e prijs A. Hoedjes. Gecostumeerde wedstrijd: le prijs familie Micky Mou se: Mej. M. Delver, Mej. G. de Boer, Mej. N. Wezel, en jongenh. Keesje Delver; 2e prijs: Winteravondspelm,

Schager Courant | 1933 | | pagina 2