Kroosschouw Wieringerwaard. Sparta-nieuws. SCHAGER ROOSJES Botercontrole in Friesland. Japuische vliegtuigen bombardeeren Chineesche troepen. „Grootste vijanden van ons vaderland" In volle vaart tegen een boom. Een schandaal te Boedapest. Meer boter naar België. Marktberichten. Advertentiën. Niedorper-polder 14 October a.s. voorstellende: damesspel, biljartspel, dominospel en kaarten: Mvr. E de Boer, Mevr. C. Schrijver, Mevr. IJ Wit en Mej. A. Wit. 3e prijs: Vredesengel, Mej. Ali Visser; 4e prijs: Odol- meisjes: dames Klerk; 5e prijs: Hawai-meisjes: Mej. L. Spaan en A. de Graaf. Om den 3en en 4en prijs werd geloot en gewonnen in bovenstaande volgorde. lïet optreden van Daan Pool en Tommy Bouman was een avond van genot, eenvoudige en beschaafde kunst Als bijzonderheid van dit tooneelensemble willen we noemen: de 2-persoon's revue, waar veel succes mee geoogst ls en bijzonder bij het publiek in den smaak viel. De zaal van den heer Langedijk was meer dan tjokvol. Het gemaskerde feest trok zooveel belangstelling, dat er geen voldoende ruimte overbleef voor een behoor lijk démasqué. Het café „de Eendracht" van den heer C. Schrieken mocht zich ook in een druk bezoek verheugen, Ook hier was het zeer gezellig en wel de moeite waard op de mooie dansvloer met schitterende dansmuziek een dansje te wagen of er eenige uren van genot door te brengen. Naar oudergewoonte heeft onze kermis zich ook dit jaar gekenmerkt door groote gezelligheid en kon zich verheugen in een zeer druk bezoek. WIERINGEWAARD Woensdagavond vergaderde de afd. Wieringerwaard van de vereen. Het Witte Kruis, in het lokaal van den heer H. v. d. Woude, onder leiding van den heer C. Haringhuizen. Aanwezig 6 bestuursleden. De overige ruim 300 leden schitterden door afwezigheid. Tijdens de voorlezing der notulen kwamen nog een paar leden. Een serie ingekomen stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Een dezer ingekomen stukken was een mededeeling van het hoofdbestuur dat de verpleeg- kosten op Heideheuvel met 50 cent per dag zijn ver laagd en zijn nu vastgesteld als volgt: voor rekening der vereeniging f 1.25 en voor de leden f 2. Als commissieleden voor het nazien der rekening '33 werden gekozen de heeren C. van Zandwijk, Daan Kaan en W. Bron. Als afgevaardigde en plaatsvervangend naar de alge- meene vergadering op 3 October a.s. werden gekozen resp. de heeren C. Haringhuizen en Jb. Kaan Kz. Volgt behandeling beschrijvingsbrief. Over punt 8, een voorstel van het hoofdbestuur om de eventueele jaarlijksche voordeelige saldi op de ex ploitatie van de herstellingsoorden en ontsmettingsin richtingen onzer vereeniging worden gestort in het re servefonds van het desbetreffende herstellingsoord, of van de desbetreffende ontsmettingsinrichting. Een uitvoerige toelichting werd voorgelezen en daar na breedvoerig besproken met als resultaat dat aan afgevaardigde vrij mandaat werd gegeven, wat ook het geval is met de overige punten der beschrijvingsbrief. Voorzitter brengt nog in bespreking het houden van een moedercursus. Besloten werd een oproeping te doen en bij voldoende deelname dezen cursus te doen hou den. Hierna sluiting. WINKET. Door Molenmeesters van den Oosterpolder werd het kroozen der polderslooten aanbesteed voor een totaal bedrag van f 120.70. Voor 2 perceelen was geen enkele inschrijving ingekomen. Voor de overl ge perceelen waren 5 inschrijvingen ingekomen. NIEUWE NIEDOTtP BRAND. Woensdagmiddag brak brand uit in *t achterge deelte van het perceel van de 80-jarige mej. de wed. J. Rutsen, alhier. Het voorgedeelte werd bewoond door de wed. R- zelf, terwijl zij het achtergedeelte, waar de brand is ontstaan, verhuurde aan W. Woudwijk. Toen de buren den brand ontdekten en alarm maakten, bleek, dat er niemand thuis was. W. was naar Alkmaar, terwijl zijn vrouw juist naar het consultatiebureau bij Dr. de Boer was. Ook de wed. R. was afwezig. De oorzaak van de brand is tot heden nog onbekend. Alles is tot den grond toe afgebrand. Er is weinig of niets van be- teekenis gered. De brandweer beperkte zich tot de houd der belendende perceelen. Mej. W., die zeer ontsteld was, kon zich niet voor etellen hoe er brand bij haar kon ontstaan zijn, wijl zij beslist meende, dat alle vuur en licht bij haar uit was, voordat zij de deur uitging. Begrijpelijkerwijze was de oude vrouw R. zeer van streek, toen ze met de haar getroffen ramp in kennis werd gesteld. Begunstigd door mooi herfstweer, gaf „Excelsior" Woensdagavond onder leiding van haar Directeur, den heer B. Koolhaas van Twisk, een goedgeslaagd concert in den Tuin. Een achttal nummers werden zoo niet allen onberispelijk, toch meerendeels op verdien stelijke wijze uitgevoerd. Voor dit laatste openlucht concert was de belangsteling bevredigend. De boterproductie in 19321933 met bij na 10 gestegen! Uit het verslag van het Botercontrolestation Fries land over het dienstjaar 1 Mei 1932—1 Mei 1933 blijkt dat de boterproductie in dat jaar bedroeg 18.732.800 kg. dat is 1.680.000 kg. of 38 meer dan in het vo rige dienstjaar. Een zoo hooge productie werd in Friesland nog nimmer bereikt. Gedeeltelijk is hier op van invloed geweest, de beperking van de kaas productie, welke gedurende de maanden Mei Juni en Juli 1932 geheel vrijwillig, en in de maand April 1933 met steun van de Crisis-Zuivelcentrale is inge voerd. Daarnaast heeft de bijslag van de C.Z.C., die over alle melk gelijkelijk wordt gegeven, gepaard met de lage veeprijzen, de melkproductie" vrij sterk beïnvloed. Mede dank zij de groote productie kon dit jaar volstaan worden met een omslag van 8 cents per 100 kg. geproduceerde boter. ONGELUK IN DE BERGEN. Een opticien verongelukt. Uit München: Gisteravond is aan den Oostelijken rand van de Dreitorspitze de opticien Friedrich Hans Benck uit Chcmitz neergestort. Zijn lijk werd door een reddingscolonne uit Partenkirchen geborgen. Peking, 27 September (V.D.): Het telegraafagenschap Sjimboen Rengo deelt mede, dat Woensdag Japansche bombardementsvliegtuigen de troepen van generaal Fang Sjen Woe op onge veer 41 K.M. van Peking met bommen hebben be strooid. De Chineesche troepen hebben de Japansche vliegtuigen beschoten. Nationaal Herstel weert zich. Verbod van het communisme en het socialisme gevraagd. En stopzetting van de Vara- uitzendingen. Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft aan den voorzitter van den Ministerraad een request gezon den, waarin wordt betoogd, dat de communistische en Marxistische partijen en organisaties de grootste vij anden van ons Vaderland zijn, aangezien zij onder mijnen de nationale waarden van ons volk: Vorsten huis, Godsdienst, Gezin, Gezag, Rijkseenheid en Weermacht, en dat het mitsdien een levensbelang voor ons volk is, dat het tegen deze vernietigende krachten beschermd wordt. Daarom verzoekt het Verbond den Minister-presi dent te bevorderen, dat genoemde partijen en organi saties verboden worden en in afwachting van deze maatregelen de uitzendingen van de Vara stopgezet worden, die dagelijks ons land in het buitenland be lachelijk maken, o.a. door elke uitzending te beëindi gen met de Internationale en honderdduizenden landgenooten te ergeren door haar opruiende uitlatin gen. FASCISTENLEIDER AAN DE POLITIE ONTSNAPT En sedertdien spoorloos verdwenen. Uit Dublin; Cronin, de secretaris-generaal der Ier- sche Blauwhemden, is Dinsdagavond den politiebe ambten, die het partijgebouw der partij van Cosgrave omsingelden en hem wilden arresteeren, ontglipt. Hij sprong uit de deur in een ^gereedstaande auto en was reeds verdwenen voordat de politiebeambten een achtervolging konden beginnen. Cronin, die zich op grond van verschillende aanklachten voor het door De Valera in het leven geroepen militaire ge rechtshof moet verantwoorden, is sedertdien spoor loos verdwenen. KIND VAN WISSEN DOOD GERED. Door bejaard man. Te Oldeboorn geraakte gisteren een mbisje van 7 jaar in het vaarwater de Boorne, aldus de Tel. Aangezien dit vaarwater ter plaatse zeer diep en breed is, kostte het veel moeite het kind te redden. Toen van de toegeschoten menschen niemand zich in het water durfde te begeven, nam de 60-jarige heer M. Popper, hoewel hij pas ziek geweest was en niet kon zwemmen, een kloek besluit. Hij sprong te water en slaagde er in liet meisje behouden aan den wal te brengen. ROUW BIJ DE BRITSCHE LUCHTVAART. Twee toestellen neergestort. Een V.D.-bericht uit Londen meldt: De Engelsche lucht-eskaders, die van de gemeen schappelijke vlootmanoeuvres uit Schotland te rugkeerden, hebben gisteren eenige zware verliezen geleden. Nabij Northumberland raakten de vliegtui gen in een dichten mist. Een bombardementsvliegtuig stortte neer en vloog in brand. De beide inzittenden kwamen in de vlammen om. Een ander vliegtuig stortte eveneens neer en werd ernstig beschadigd. Een derde vliegtuig werd bij een noodlanding zoo goed als geheel vernield, terwijl een vierde vliegtuig vermist wordt. In totaal moesten elf vliegtuigen noodlandingen maken. Auto totaal vernield. Dinsdagavond, zoo lezen we in de Tel., is onder de rook van Breda een auto-ongeluk gebeurd, dat nog vrij goed is afgeloopen. Met flinke snelheid reed de heer Timmermans uit Tilburg over den rijksweg Rijen— Breda, toen hij onder Dorst plotseling voor een van uit de tegenovergestelde richting naderenden auto moest uitwijken. Door het blijkbaar te plotseling rem men, begon zijn auto gevaarlijk te slingeren en sloeg ten slotte om. Met zulk een geweld kwam de wagen tegen een langs den weg staanden boom terecht, dat de carrosserie vrijwel in tvveeër werd gespleten en brokstukken er van meters ver in het rond vlogen, terwijl de motor geheel van het chasis werd afge scheurd. Onmiddellijk snelden voorbijgangers toe om den heer Timmermans hulp te bieden. Het bleek, dat de boom tot naast de zitplaats van den bestuurder was doorgedrongen. Nadat men den onfortuinlijken be stuurder uit zijn benarde positie had bevrijd, bleek hij slechts een niet ernstige hoofdwonde te hebben op- geloopen. Na door dr. Hoeks te zijn verbonden, kon hij per trein de terugreis naar Tilburg aanvaarden. De brokstukken van den auto worden in den loop van den avond per kraanwagen weggehaald. Auto-ex perts verklaarden nimmer een dergelijke ruïne te hebben aanschouwd. ELFTALLEN VOOR ZONDAG. Alkm. Boys I—Schagen L Vertrek per bus 12.30 uur. Schagen I: C. Prins. V. Vlottes P. Boon. A. Plakman R. Rus, J. Watertor. W. Rus, P. de Vries, G. J. Boontjes, J. Slingerland, J. Dekker. Res.: R. Rempt. Schagen II: D. Arnoldus. D. Slikker, S. Breebaart. P. Blaauboer IC. Rempt, J. Broer. S. Paulusma, C. de Moor, G. Paulusma, J. Molenaar, T. Kossen. Res.: J. Boontjes. Schagen III: R. Prins. T. Brantenaar, H. Middelbeek. C. Tump, G. Lem, J. Weeland. H. Veenstra, C. Beers, E. Rus, D. Ruig, P. Ruig. Res.: D. Doorn, H. Faber. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Dieuwertje Cornelia Jacoba, dochter van Pieter Wilhelm Quax en van Magdalena Levina Witte. Ondertrouwd: Jacob Fijnheer, 25 jaren, tijdschrij- ver, te Schagen en Antje Wiersma, 20 jaren, zonder beroep, te Harlingen. POLITIE. Verloren: een portemonnaie met eenig geld. Gevonden: een ceintuur; een rijwielplaatje; een handtaschje; een portemonnaie; een sleutel. Men schrijft uit Boedapest aan de N.R.Ct. Boedapest beleeft weer eens een schandaal van meer dan gewone afmetingen. De commissie, die een onder zoek moest instellen naar het beheer van de stedelijke zgn. Marktbank, heeft n.1. vastgesteld, dat de stad bij dit instituut niet minder dan 19 millioen pengo heeft verloren, wat in dezen tijd, nu de burgerij reeds aan de uiterste grenzen harer draagkracht is gekomen, per hoofd der bevolking, zuigelingen inbegrepen, een ver lies van tien pengo beteekent. Daarbij zijn onregelma tigheden aan het licht gekomen en zijn tal van leidende persoonlijkheden gecompromitteerd. Zoo heeft b.v. de vroegere vice-burgemeester van Boedapest Zilahi-Kisa op grond van een mondelinge beschikking van den toenmaligen vice-burgemeester de Folkushazy, die thans een vet postje bij de stedelijke trammaatschappij heeft, waarover ook al heel wat te doen is geweest, vijf jaren lang maandelijks 800 pengo van de bank ontvan gen, zonder dat hij daarop ook maar het minste recht kon doen gelden, zoodat de commissie thans verlangt, dat hij die 48.00 pengo zal terugbetalen. In dien tijd van 1 Juli 1929 tot 30 November 1932 wer den in totaal aan tantièmes 242.500 pengo uitbetaald. Daar de gemeenteraad nooit zijn toestemming tot de uitbetaling dier tantièmes gegeven had, meent de com missie, dat de verschillende lieden, die deze tantièmes ontvingen, deze behooren terug te betalen. De beide wethouder Vajna en Lamotte, die tot de commissie van toezicht der bank behoorden, namen hune tantièmes niet in ontvangst, aangezien zij dat in hun positie niet konden doen, echter werden de tanti èmes toch op hun namen geboekt, blijkbaar met de bedoeling, gelijk dit ook bij andere instituten ge schiedde, wanneer de heeren eenmaal met pensioen waren gegaan, hun de intusschen bijeengekomen som men uit te betalen, In verband daarmede betaalde de bank ook de tantièmebelasting daarop. Ook verder moet het bij de bank een janboel zijn geweest. Zoo vermeldt ht rapport der commissie de namen van verschillende debiteuren, wier schulden werden afgescherven alhoewel daarvoor voldoende dekking was. JACHT OP SMOKKELAARS. De auto in beslag, de smokkelaars ontko men. Dinsdagavond passeerde in snelle vaart een luxe-auto de Ned. grens bij Canne. Op het stopsein der douane werd geen acht gegeven. De ambtenaren namen een auto, waarna de achtervolging begon. Op de Wilhelmi- nabrug te Maastricht werd de luxe-wagen ingehaald. Bij het passeeren losten de ambtenaren enkele schoten, waarop de wagen stopte. De beide inzittenden sprongen van de Wilhelminabrug in de Maas en wisten te ont komen. De wagen, geladen met suiker, werd in beslag genomen. VERHOOGDE WERKZAAMHEID VAN DE VESUVUJS. Veel lava uitgeworpen. Uit Napels. De activiteit van de Vesuvius, die nu reeds vier maanden aanhoudt, is gisteren aanzien lijk toegenomen. De hoeveelheid iutgeworpen lava was zoo groot, dat de door Mussolini aangelegde auto strada naar den krater er door overstoomd werd. Ten gevolge van het afnemen mede door de felle mond- en klauwzeerepidemie van productie van in- landsche boter, zal de gecontingenteerde invoer van vreemde boter in België met 300.000 Kg. worden ver hoogd. Ook is de taxe op de onvoerconsenten voor dit product met 1 fr. 50 per Kg. verminderd wat naar de regeering verwacht bijdagen zal tot het beletten van een overdreven stijging van de boterprijzen. WANHOOPSDAAD VAN EEN MOEDER, V.D. verneemt uit Harburg. Wilhelmsburg: Een 36-jarige vrouw uit Ehestorf in het district Harburg, wier man zich in April door ophanging van het leven heeft beroofd., heeftthans haar 2%-jarig zoontje met een mes den hals afgesneden en zichzelf •daarop ernstige verwondingen toegebracht. SCHAGEN. 28 Sept. 7 stieren f70—135; 59 geldekoeien, mag. f70—140; 120 idem. vette f150210; 45 vaarzen f5090; 10 graskalveren f20—40; 13 nucnt. kalveren f 1017; 434 schapen vette, f 13—20; 706 lammeren f411; 45 varkens, vette, p. kg. f 0.360.38, 52 biggen f 913; konijnen f 0.50—1; 44 kippen f 0.30—0.50; haantjes f 0.250.60. EIERVEILING SCHAGEN, 28 Sept. Aangevoerd zijn: 52000 stuks, 73 partijen kipeieren, 600 stuks, 8 partijen eendeieren; 16 kalkoeneieren. De prijzen liepen voor kipeieren van f 2.804.20, en voor eendeieren van f 2.9Ó-—3.10, kalkoeneieren f 55.10. De veiling duurt voort. Voor een volledig overzicht zie men ons blad van Zaterdag a.s. AMSTERDAM27 September 1933. Aardappelen: Zeeuwsche bonten f 3.103.50, id. W. f 3203-50, id. bl. eigenheimers f 2.80—Q, id. eigenhei mers f 2.702.80, IJpolder eigenheimer f 2.702-80, i<L bl. eigenheimers f 2.803. Andijker muizen f 2.452.50 Dangendijker muizen f 2.452.50, Rijper muizen f 2.45— 2.50; Anna Paulowna zand f 3.854.20; Beverw. zand- aardappelen f 3-854.20; Hillegotmmer zandaardappe- len f 3.854.20; Noordholl. eigenheimers f 2.702.80; idem bl. eigenheimers f 2.80—3, alles per 70 Kg, AMSTERDAM, 27 September 1933. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 324 vette kalveren le kw. 5565 cent, 2e kw. 45—54 ct., 3e kw. 3643 cent per Kg. levend gewicht; 29 nuchtere kalveren f 4—9, 503 varkens: vleeschvarkens (90110 Kg.) 4546 ct, zware varkens 4244 ct., vette var kens 3941 ct per Kg. slachtgewicht Aan het abat toir waren aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemaken, BROEK OP LANGENDIJK, 27 Sept. Aangevoerd: 44000 Kg. roode kool f 1—1.40, 17000 Kg. gele kool f 1—1.10, 74000 Kg. vr. witte kool f 0.70-L30, 7900 Kg. uien aardap. eig. f 2.20, bl. eig. f 2.50, 1100 Kg. uien: gele nep f 33.30, drielingen f 0.800.90, uien f 1.80—2.30, 2100 Kg. slaboonen f 2—8.60, 5500 Kg. peen f 1.90—2.80, 13000 Kg. bieten f 0.60—1.60, 4800 stuka bloemkool I f 2.20—7.30, H f 0.75—1.60. NOORDSCHARWOUDE. 27 Sept. Aangevoerd: 1400 Kg. aardappelen: bl. eigenh. f 2.10, 14200 Kg. uien f 1.60, drielingen f 0.901.20, grove f 2.10i gele nep f 33.40, 2800 Kg. peen f 2.802.90, kleine peen f 0.700.80, 1200 Kg. sp'ercieboonen f 3.608.30, 3200 Kg. kroten f 0.60-0.80, 6100 Kg. roode kool f 1— 1.20, 40800 Kg. witte kool f 1.25—1.30, 1800 Kg. gele kool f 1.10—1.20, 5800 Kg. D. witte kool f 1.30, WARMENHUIZEN, 27 Sept Aangevoerd: 766 Kg. aardappelen: eigenh. f 2.20, 950 Kg. gele nep f 2.803.20, 900 Kg. uien f 2, drielingen f 0.80, grove f 2.10, 2750 Kg. roode kool f 1, 20200 Kg. witte kool f 1.25. WINKEL. 27 Sept Appelen f 27, peren f 314, pruimen f 12, drui ven f 1013, tomaten f 11.50, slaboonen 1 13. koof f 11.50, aardappelen f 1, bieten f 0.601, uien f 0.80— 1, bloemkool f 3—7, andyvie f 1—2, komkommers f054 L wortelen f 16. Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve Zuster en Tante MAARTJE G0ET, in den ouderdom van 74 jaar. 1. GOET. Veenhuizen-Heerhugowaard Nrd. 27 Sept. 1933. IN PLAATS VAN KAARTEN. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon JAN. A. VADER. A. VADER—Boom. Barsingerhorn, 28 Sept. 1933. Prima Petroleum per vat 5x/2 cent per L. franco. IAC. W. POOL, Kolhorn, Tel. 15. op Maandag 9 Oct. 1933 Polder HET BESTUUR. Aan huis gevraagd: Verstelnaaien en Breiwerk. Brieven onder lett. V. bur. v. d. blad. TE KOOP; 25 voer prima Dekrlet bij Jn. DE VRIES, Zijperdijk, Anna Paulowna. Gevraagd: flinke vergevoiderde Bakkers leerling. Brieven onder letter I. aan het Bureau van dit biad.

Schager Courant | 1933 | | pagina 3