De B rabantsche Brief Raad Zuidscharwoude. van D ASPIRIBf Vaatcm OOGONDERZOEK-INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. VAN GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN -REFRACTIONIST LAGEZIJDE B40. TEL. 26. SCHAGEN. OOGONDERZOEK GEHEEL GQATl'si ULVENHOUT 26 September 1033. Menier, Daar was 'ns... Ja, Tc gaai deuze week *n sprookske vertellen, ami co, waant ik zal oew maar rondweg en eerlijk ver klappen. da'k zóówveul heb deuze week en dat er zóó- veul gedachten deur m'n kop kronkelen, da'k nie weet, waar lk over schrij ven zalf 'k Heb menschen gekend, gij ok wel. denk lk. die 'nen heelen penhouwer opfratten, omda ze nie wisten wa ze veur 'n brief- ke zouwen schrijven. Maar ik zouw vandaag wel 'nen heelen bussel penhouwers op kunnen kluiven, omdat 'k veul te schrijven heb...! En omda 'k nouw eenmaal nie gèren op 'n houtje bijt, hè'k al die gedachten maar mee 'nen grooten ragebol uit m'n kop geveegd en besloten om 'n dood gewoon verzinseltje te vertellen. Dus. daar was 'ns 'n Volkske en da leefde op 'n eilaandje onder de tropische zon. Ver, heel ver hier vandaan, waant niemaad wit, waar da-d-eilaand ver dwaald leet, in d'n Blaauwen Oceaan, waarin eiken avond de zon wier uitgebluscht as 'n groen vuur. 't Volk dat daar woonde, zou nie hebben kunnen zeggen waar 't vandaan kwam, maar daar zijn wel meer volkeren, die da nie persies weten, 't Was 'n .dwergvolkske. De Koning, de grotste man van deuze weareld, was ongeveer tachtig centimeters hoog. Z'n Truike, de Koningin, was de schoonste vrouw van deus weareld. En as ik zeg: „deuze waereld", dan bedoel ik daar mee, dat da volkske nie beter wist, of huilie eilaand je was de heele waereld! Maar da tusschen hokskes Die waereld was dan ok verschrikkelijk groot. Twee volle manen en één kwart maan waren noodig geweest, om de weareld te laten meten, deur de soldaten van d'n Koning. Ja, hij had 'n leger, deuze Koning, 'n Leger van twaalf soldaten, die om de beurt de wacht hielden veur 's Konings paleis, gebouwd in de takken van 'nen kollessalen boom. die 't dichtste bij de zon kwam, bij de maan en de sterren .allemaal geschapen tot de geriefelijke illu minatie van 's Konings paleis. Verder was 't leger belast mee de vischvaangst, veur de keuken van de Koningin, militaire oefeningen en handhaven van de orde. Zooas gezeed, de Koingin was 'n schoone dame. Zes tig duim hoog, gekleed in 'nen soortement strooihuis en gepermanent mee apenvet, zoowdat H-M.'s coiffure in kèèrsrechte pinnen naar alle windstreken wees, bruingrijs van teint en verder getooid mee kustelijke veerenkraansen om d'r enkels, was er veur dit volk gin schoodere vrouw denkbaar, as deuze menschelijke spinnekop. De Koning was dan ok op-en-top gelukkig. Sjuust as z'n volk. Er woonde in 't Rijk 'nen grooten geleerde, die altij veur z'n hut, mee z'n beentjes over mekaar geslagen, zwaar zat te prakkizeeren Op 'nen goeien dag deed-ie z'n „rokcostuum' aan, om sjuster te zijn: hij beplakte z'n eigen mee de zuive ren schubbekens van 'nen visch, streek bruinen mod der in z'n haren en waschte z'n voeten en ging op weg naar 't koninklijk paleis De wacht diende 'm aan en 'n oogenblikske later, wier ie omhooggetrokken in 't paleis, mee z'n hoofd omlaag. (Alleen de vorstelijke familie en de soldaten gingen altijd mee d'r beenen om laag mee deuze „lift". Hoogstwaarschijnlijk was deuze hofetikette 'n veiligheidsmaatregel teugen sommige lui, die mee verkeerde bedoelingen naar 't paleis zou wen komen). De „weoreld" hee nooit .geweten, wat d'n geleerde daar aan 't hof is komen bespreken, maar na twee zonnen, kwam de Koning hoogstdeszelfs naar de hut van z'nen geleerde en... ten aanschouwe van heel 't volk, wier daar, veur die hut, 'n tweede zon geschapen! pm d'n vrede te bewaren, d'n Koning en de Zon gin concurrentie aan te doen, wier d'n geleerde, na deuze vertooning. na daankbetuiging van Koning en volk, plechtig opgehangen. Daarna, as ie terugge keerd was tot z'n veurvaderen, werd ie stijlvol ver zwaard mee zurgvuldig uitgezochte keien, en neergela ten in d'n Oceaan, zoowdat ie eiken avond de zon zouw zien opkomen aan d'n verkeerden kaant van d'n waterspiegel. Kortom: een koninklijke begrafenis was z'n deel. Wat ie gedaan had, om deze eer deelachtig te wor- ren... zulde vragen, arnico? Hij had 't vuur uitgevonden. Hij had uit vuursteenen vonken geslagen en zoow 'nen plas vuurwater, petro leum die daar welde, aangestoken. De proeven wieren herhaald en eindelijk hadden ze daar zoow dikkels „de zon nagemokt', dat de vuren gezien wieren ver op d'n Oceaan en.... 'n paar blanke reuzen op 't eilaandje kwamen aangestevend, komende uit 'n weareld die achter de zon scheen te bestaan. Laangen tijd hee d'n Konlg mee z'n soldaten geconfe reerd, mee 't gevolg, dat de blaanke reuzen in 'nen nacht waker wieren, in boonvezels gerold as 'n co- conneke. Groote tooverdingen wieren gevonden; op de reuzen en op d'r schip, 't Mooiste en 't wonderlijkste waren twee paf-paffers, waar vuur uit kwam en 'n vlug ding De Koning perbeerde die „vlugge dingen' op z'n trot- sche lachende soldaten en... daar zat ie ineens zonder leger. Ze vielen leuk teugen d'n grond, 't Koninginneke klapte in d'r haandjes van plazler, maar de soldaten stingen nie meer op, wa de bedoeling nie was gewist. En bovendien: heel ongeriefelijk veur de keuken, de orde, de wacht en van allerlei andere nuttige zaken- Mee aandere woorden: d'n Koning had z'n heele per soneel uit de weareld gepaft en van kwaaiigheid schupte-n-ie z'n Truike onder d'r... eh... onder d'r strooihuis za'k maar zeggen. Toen stak ie z'n ermen deur de lussen van de lift, liet 'nen zwaren kiesteen over d'n tak vallen en zóow schoot ie omhoog, z'n paleis binnen en daarborg ie de toover-paf-paffers weg in 'n donker hoekske van de .kleerkast", waar z'n costuums van tabakssteelen h on geil. Op *t schip waren kollosale rijkdommen. Om te beginnen 'n tooverglas waar g'oew eigen in zien kos. Heel 't volk mocht z'n eigen daarin komen zien, van d'n Koning, teugen betaling van 'n z&kske zout. 't Was 'n scheerspiegeltje van de blaanke reuzen, die vergeten wieren in d'r cooonneke. 's Konings Trui hee weken veur den scheerspiegel gezeten, zonder mis selijk te worren. Integendeel zelfs. Nouw wist ze paa hoeveul schoonder ze was dan heur onderdanen die... gin gin strooihuis hadden en gin apenvet mochten ge bruiken. Ze wier ijdel. En 't volk wier 'n bietje ongelukkig daardeur. Waant schoon was H.M. altij gewiest, maar nooit trotsch! Maar daar was nog veul meer aan boord van da won- derschip. Kisten vol mee „vlugge dingen" en d'n Ko ning voelde z'n macht uitstijgen boven de Zon. die al die wonders achter heur had gehad. Waant achter huer waren die wonders vandaan gekomen...! De twee blaanke reuzen wieren vergeten in d'r co- connekes. Of had ik da-d-al gezeed? Pannen waren er! Om 'n bad in te nemen, telkens as de maan weer om was. Boeken waren er. die ge uit mekaar kost scheuren en waar ge prachtike lendedoe ken van kost maken (veur mooi weer tenminste...). Platen... zoowdat de Koningin virtien dagen later 'n „hofbal" gaf en toen gekleed was mee Mariene Die tri ch op eh d'ren rug. Ink was er, waar g'oew lippen mee kon verven. Afijn, daar was van allee, zelfs... jenever! De Koning perbeerde... die aan te steken mee de vuurstokken (de lucifers die ie gevonden had waarop ie z'n eigen veur kaffer had uitgescholden, omdat io d'n geleerde zo'n prachtige begrafenis had gegeven veur die ongelukkige vuursteentjes...!) maar toen de jenever nie braanden wouw, toen pruufde-n-ie 'm en na de eerste flesch wier ie weer pas wakker, toen ze 'm aan 't balsemen waren, veur de begrafenisfeesten. 'n 't kort, de beschaving mokte gewoonweg op 'n overweldigende manier d'ren entree. Maar de blaanke reuzen wieren vergeten in d'r cooonnfekés, of had lk da-d-al gezeed? En d'n Koning bleef betreuren de eer aan d'n geleer* ondragelijker. Maar daar zou zij zich toch aan moe ten wennen, als zij er prijs op stelde den bekwamen chauffeur en instructeur, in welke kwaliteiten zij hem ten zeerste waardeerde, te behouden. Zij negeerde hem dus volkomen en onderhield zich verder met Caroline, alsof zij zich van zijn aanwezigheid niet bewust was. Zij wist dat zij hem daardoor het gevoeligst kon straf fen. Reeds meermalen had zü zichzelf voorgehouden zich van zijn kuren niets aan te trekken. Maar zelfs haar geduld was daar niet altijd tegen bestand. Dan gaf zi3 hem een geducht standje, zei hem eens onomwonden haar meening en dreigde met ontslag. Dan stond hij schuldbewust voor haar als een kleine jongen en steeds weer slaagde hij erin door een bijzondere attentie, een of andere beleefdheid, vaak ook slechts door zijn wan hopig, ongelukkig gezicht haar ontstemming weg te nemen. Zoo ook nu. Nu was het weer zoo ver. In zijn oogen lag een stille bede om vergeving, waaraan zij geen weerstand kon bieden. „Josef!" „Tot uw dienst miss", Rolf blaakte reeds weer van dienstijver. „Maak dc Roadster klaar het is heerlijk weer." Zij wendde zich weer tot Mrs. Tweedy: „Heb je lust om mee te gaan, Caroline?" „Ik...? Denk je, dat ik zin heb stof te slikken in de dickey seat? Dank je wel! En dan zeker rijden met een vaart, waarin je elk oogenblik kans loopt je nek te breken! Ik voel nog niets voor zelfmoord!" Mabel lachte haar uit. Maar Caroline trok er zich niets van aan. De blik, dien ze Rolf toewierp, was be paald vernietigend. „Dan zullen we wel alleen moeten gaan. Josef", zei Mabel. „Zorg er dus voor, dat je om" zij keerde zich nog eens naar de pendule en overlegde „om..." Het rinkelen van de telefoon onderbrak haar ten tweede male. Zij begaf zich naar het toestel. „Hallo!" Plotseling gleed er een trek van blijde ver rassing om haar gelaat. „Henry! Ben jij 't heusch?" En zich tot Mrs. Tweedy wendend: „Caroline, daar is Henry!" „Maar beste jongen, dat is prachtig!" riep Mabel door de telefoon. „Sinds wanneer ben je dan hier? Wat, al twee uur? Maar dan had je toch allang hier behoo- ren te zijn! Natuurlijk, ik vind het vreeselijk gezel lig je weer eens te zien! En Caroline beeft van ver langen. Zij kan niet eens meer rustig op haar stoel blij ven zitten Wel neen, old boy, 't ls toch een geweldige verrassing voor me..." Er is in 't geheel geen reden voor, kiespijn kalm te verdragen! in weinige minuten kan men van deze pijn bevrijd zijn, wanneer men Aspirin neemt, het voor net organisme onschadelijke middel. eenig op de wereld In dezen toon ging het nog eenige minuten door, tot zij eindelijk na een hartelijk afscheid en een daar mee niet geheel overeenstemmend „tot straks dan" de hoorn op de haak legde en Mrs. Tweedy's nieuwsgie righeid althans ten deele bevredigde met de mededee- llng: „Hij komt direct hier met zijn wagen. Wjj gaan samen rijden." Nu hield Rolf het niet langer uit. „Dan ben ik zeker overbodig," zei hij op zoo onheb- belijken toon, dat Mabel hem verbaasd aanstaarde. Zon der nog een woord af te wachten, maakte hij rechtsom keert en wilde de kamer verlaten. „Josef!" Scherp en snijdend trof hem haar stem. Rolf keerde zich slechts half tot haar om. Alles ln hem verzette zich ook maar eenige toegeeflijkheid te too- nen. „Wenscht u nog iets?" Het kostte hem moeite zich te beheerschen, doch hij slaagde erin. Mabel lag een heftig woord op de lippen. Zij sprak het echter niet uit. Zij aarzelde en keek hem aan met een blik, die hem dwong de oogen half neer te slaan. Toen zei zij, kwasi kalm: „Niets! Je kunt wel gaan." Rolf's trots ontwaakte nu eerst recht. „Hoe moet ik dat opvatten Miss Wilkins? Hebt u mijn diensten hee- lemaai niet meer noodig?" „Zooals je wilt!" antwoordde Mabel en ln haar stem lag zooveel onverschillige hoogmoed, als Rolf zich niet herinnerde ooit van haar gehoord te hebben. „Ik wensch geen personeel, dat zich niet behoorlijk weet te gedragen." Rolf begreep, dat hy te ver was gegaan en hij be- greep ook. dat het nu aan hem lag alles weer goed te maken. Hij besefte volkomen, dat zijn trots geheel mis plaatst was. maar desondanks was hij niet in staat haar te onderdrukken. Hij zag het vijandig triomfee- rende gelaat van Mrs. Tweedy, die hem zijn nederlaag van ganscher harte gunde. Toen boog hij licht en ver liet het vertrek. Caroüne'3 oogjes schitterden van leedvermaak. „Gelukkig, dat we dien vreeselijken man kwijt zijn, Mabel," zei ze met een tevreden knikje. „Dat heb je er uitstekend afgebracht." „Houd je mond!" antwoordde Mabel geërgerd. „Als je nog mee wilt, zul je je moeten haasten. Henry komt direct" Hoofdschuddend verdween Mrs. Tweedy. Zy had Ma bel nog nooit zoo vaak ontstemd gezien als den laat- sten tijd, Miss Wilkins belde haar kamenier. Haar goede stem ming was plotseling verdwenen. de bewezen, veur z'n snerterige namaakzon, maar.T ok dwergen zijn maar menschen! Weer zat 'nen geleerde van deuzen stam zwaar te peinzen, mee z'n beentjes over mekaar geslagen, veur z'n hut D'n eerste had 't vuur uitgevonden; d'n deuze vond de... democratie uit! 'n IJdele koningin, die op de gewoonste werkdagen zelf's d'ren strooihuis droeg; die teugeswoorig deurzlch- tige vruchten (radlolaampen van 't schip) om d'ren hals hing, die pa-paf deed mee die vlugge dingen, as 'nen eerbare dwerg heur nie aanstond, ollee, da kon nie deur d'n beugel. En d'n Koning? Die was zeuven dagen van de week „lijk". (Na z'n eerste zattenmans-bul en z'n daarop volgende balseming bleef da woord bestaan). En as ie nie lijk was, dan paf- pafte-n-ie en lest was ie woedend, woedend as 'nen ge vangen aap, omdat ie in de zon gin gaten kost paf-paf fen. En toen had ie werendig d'n profeet mee gaatjes gemokt! Deuze geleerde piekerde, piekerde en... hij stiohtte 'n vereenlging, 'n Soortement van Rechtsche partij, om da ze geïnspireerd wier op d'n profeet-mee-de-gaatjes. Maar ok dwergen zijn maar menschen en dus kwam er nog 'n party, 'n Llnksche, omda... ze slecht „rechts" kost zijn, waant 'n rechtsche was er al. Zoo brocht de beschaving de politike partijen hier. Zoow ok kwam er 'n parlement en toen toen wier 't Hof Koning Paf-Paf en Koningin Stroohuls 'n in stelling, waar de twee partyen geregeld om vochten, 't Wier 'n kusteiyke geschiedenis. 't Hof moest nog 'nen boom inrichten en nóg 'nen boom, om de natie naar wèèrde te kunnen representee- ren. De partyen hadden al gaauw ministers, kamerlejen en die dejen 't ok nie veur niks en elke party had 'n leger en da kostte ok heel wa zakskes zout. 't Zout wier duurder en duurder en d'n stam wier ermer en ermer. En... ongelukkiger ok. Waant 't was 'n groote eer om lid van t parlement te zyn en nog veul meer eer om minister te zyn en om zoutbewaarder („Ontvanger" zouwen wy zeggen) te zyn. Ok om generaal te zijn en zoow. Er kwam dus piek-en-pook, naijver. De gelukkige bevolking, die hoe langer hoe beschaaf der" wier. wier hoe langer hoe ongelukkiger en op 't lest hadden al die erme prullemannekes van dwerks- kes 'nen bult van de zware belastingen die ze moesten torsen...! 'k Zouw er nog veul meer van kunnen zeggen, maar m'n velleke-n-is sjuust op tyd vol en m'n vertesseltje mot dus maar uit zyn. Waant noouw 't eenmaal aan de belasting was ge komen, nouw was er de aarigheid toch heelegaar ai ok! Dus: veul groeten van Trui en as alty gin.horke min der van oewen toet a voe DRé. De raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond half acht ten raadhulze. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spengler, burge meester. Secretaris de heer J. Th. Kunnen. De heer Kramer was afwezig. E>e Voorxittef opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen, welke ter inzage had den gelegen, onveranderd werden goedgekeurd en vast gesteld. Ingekomen stukken en mededeelingen. Bij de gehouden kasopname bij den gemeenteontvan ger bleek in kas te zyn een bedrag van f 2337.68, wat overeenkomstig de boeken was. Onder de uitgaven is begrepen het saldo op de Boerenleenbank van f 1500. De afd. Schagen en Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis- Restauranthouders en siyters verzocht verlaging voor de personeele belasting voor de café's in deze gemeente. B. en W. stelden voor, dit adres by de begrooting 1934 te behandelen. Aldus besloten. Van de R.K Leesbibliotheek te Noordscharwoude was een verzoek om subsidie ingekomen. B. en W. stelden voor dit verzoek by de begrooting 1934 te behandelen. Aldus besloten. Van het echtpaar Kleinbekman was een verzoek in gekomen hun kind naar een inrichting voor achteriyke kinderen te willen zenden. B. en W. stelden voor het kind voor gemeentereke ning uit te zenden naar eennader door B. en W. te zoeken inrichting. Volgens een reeds ingekomen bericht zou het by een inrichting in .Limburg ongeveer 4 500 gulden per jaar kosten. De heer Muller was er voor, dat het kind werd uit gezonden, maar vroeg of er geen inrichting dichter in VTIL Henry was een nog jonge man, die men evengoed op vyf en twintig als op veertig zou kunnen taxeeren. Met een ruk stopte zyn wagen voor de tuinpoort van de villa en daarop Het by drie maal de claxon loeien. Mabel ging hem over het gritpad tegemoet. Achter haar trippelde, zoo gauw als haar waardigheid dat toe- Het Mrs. Tweedy. kolf had inmiddels kans gezien onbemerkt de salon te bereiken, waar hy zich achter een der gordijnen verdekt opstelde. Hy wilde getuige zijn van de begroe ting; zyn Jalouzie dreef hem tot deze daad, die geiyk stond met een poging tot zelfkastijding. Hij zag, hoe Mabel den jongen man om de hals vloog en hoe Henry het lichte figuurtje ophoef en met haar in een kring rondtolde. Mabel straalde over het geheelo gezicht. Zóó overmoedig had Rolf haar nog nooit ge zien. Henry begroette Caroline op dezelfde uitbundige wy- ze, wat zich de bejaarde dame met een verlegen lachje liet welgevallen. Daarna gingen zij met hun drieën naar de auto. Henry opende het portier en liet hen met een theadraal gebaar passeeren. Op hetzelfde moment echter verhief een jongedame, die totd usver in het fond van den wagen aan het oog onttrokken was geweest, zich van haar plaats. „Allee!" Mabel juiohte den naam met >biyde verras sing en omhelsde het meisje allerhartelijkst. Maar plotseling scheen haar een gedachte door het hoofd te gaan. zy bekeek Alice van boven tot onder en wierp van haar een vragenden blik naar Henry. Deze knikte vroolyk en legde zijn arm om de schouders van de jonge dame. „Maar dat vind ik afschuweiyk van jullie!" kwam Mabel verontwaardigd. „Waarom hebben jullie my daarvan niet in kennis gesteld?" „Wij hebben ons direct na de huwelijksvoltrekking ingescheept", antwoordde Henry, lachend. „De aankon diging zou nog later gekomen zyn dan wy. Daarom hebben we maar een kaart voor jullie meegebracht." Hy nam een enveloppe van geschept Oud-Hollandsch papier uit zijn portefeuille en overhandigde die met een ceremonieele buiging aan Mabel. Rolf stond-nog steeds voor het raam. Hij wist niet hoe hy het had. De scène by de auto was hem. hoewel hij de woorden, welke gewisseld werden, niet verstaan kon, allerminst ontgaan. Hy wist nu, dat deze Henry niets meer of minder was dan een van Mabel's zeer Intieme kennissen, die biykbaar onverwacht getrouwd was en uit haar houding bemerkte Jiy wel, dat zyn de buurt was, met het oog op het bezoeken van het kind. De ouders willen er toch wel eens heen. Voorzitter antwoordde, dat zeker het dichtstbijzijnds instituut zal worden gekozen. Daarna werd het voorstel aangenomen- Verlaging van salarissen. Van het Provinciaal Bestuur was een schrijven inge komen. waarin werd medegedeeld, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bezwaar had tegen de verla ging van de jaarwedde van den gemeente-veldwachter, opidat ook niet de andere door de gemeente bezoldigde ambtenaren zijn gekort- Als die salarissen ook worden verlaagd, zal dit de goedkeuring bevorderen. B. en W. stelden daarom voor, over te gaan tot ver laging der jaarwedden van het overige gemeenteper* soneel. doch de thans uitgetrokken bedragen voor klee- diög en uitrusting en de rywleltoelage te handhaven. Voorzitter lichtte toe, dat het voor de ambtenaren slechts om zeer onnoozele bedragjes ging. Wat betreft de kleedingtoelage wilde de minister die op f 100 stel len, met f 30 voor de flets en ook nog een vergoeding voor het polltlediploma. De bedragen welke thans voor kleeding en rijwiel worden uitgekeerd zyn resp. f 150 en f 25. Als dus de andere regeling wordt getroffen, kan het voor de gemeente niet veel verschillen. Dus wilden B. en W. de eenmaal vastgestelde bedragen houden. Wethouder Bekker kon het niet hebben, dat men, als er een raadsbesluit wordt genomen, in georganiseerd overleg moet treden met de organisatie. Wij zijn toch mans genoeg, wy weten het veel beter dan zy mis schien! De Voorzitter merkte op, dat dit maar ln bepaalde gevallen is voorgeschreven, waarna het voorstel van B. en W. werd aangenomen. R.K. werkloozenzorg. Van de St. Joseph-Gezellenvereeniging was het ver slag aanwezig der resultaten ingevolge de subsidie-aan vrage voor de R.K. werkloozenzorg. In totaal waren 1402 bezoeken afgelegd in 64 dagen. De totale kosten hebben f 173.78 bedragen. Verzocht wordt, rekening houdende met het besluit van den gemeenteraad van Oudkarspel, die ten eenen- male zonder motiveering elke subsidie afwees, alsnog een gedeelte van de subsidie te willen verleenn. Het bestuur van de St Joseph Gezellenvereeniglng deelde mede, te hebben besloten, om In de komende winterperiode de werkloozenzorg (de ontspanning), voor R.K jeugd en ouderen wederom ter hand te zulenl ne men. Er wordt een subsidie gevraagd van f 90. B. en W. het werk der vereeniging apprecieerende, stelden voor in deze een afwachtende houding aan te nemen, teneinde na te gaan, hoe groot het aantal be zoekers uit deze gemeente is geweest en zullen zoo mogelijk met een voorstel komen in de volgende ver gadering. Aldus besloten. De Twuüverweg. Het voorstel van Ged. Staten niet aanvaard. Van Ged. 8taten was bericht ingekomen dat de voorwaarden voor de overdracht van den Twuljverweg na overleg met het Hoogheemraadschap, door dit col lege zyn opgemaakt, waarby een concept-overeenkomst werd overgelegd. Dit ontwerp houdt volgens Ged. Sta ten een voor alle partijen aannemelijke regeling in. Er ls van het beginsel uitgegaan, dat eenerzijds degene, die van den onderhoudsplicht wordt bevrijd, vah de te treffen regeling geen nadeel zal ondervinden, doch an- derzyds' ook degene, die het onderhoud overneemt, in geen geval schade zal knunen lUden. Het risico van een eventueel® vervalling van den Twuyverweg van het aanvullend Wegenplan mag niet aan den overnemers worden overgedragen, By verschil van meening van partijen ligt de eindbe slissing ln handen van Ged. Staten. D.i. in verband met het artikel, waarin wordt bepaald, dat als het Hoog heemraadschap het noodig oordeelt, dat de weg met 1 meter wordt verbreed, waardoor de bijdrage der ge meenten op f 900 per jaar komt, dit aan de gemeen tebesturen voorstelt Mocht men niet tot overeenstem ming komen, dan is de eindbeslissing bij Ged. Staten. B. en W. stelden voor geen overeenkomst te slui ten als ln het concept vervat, doch het genomen be sluit inzake de overdracht te handhaven. Van het gemeentebestuur van Oudkarspel was een afsohrift ontvangen van een brief, welke de gemeente raad aan Ged Staten heeft geschreven inzake het voorstel tot overdracht van den Twuyverweg, dat zij zich niet met deze overdracht kunnen vereenigen. blinde jalouzie ten ©enenmale ongegrond was geweest. Maar nu was er voor hem geen weg meer naar Ma bel. Langzaam .en bedroefd ging hy naar zyn kamer te rug om zUn uniform uit te trekken en een paar dingen te haJen, welke hy zich in zyn korten diensttyd had aangeschaft Wat hy nu moest beginnen en waar hy heen zou gaan. wist hy zelf niet. Mechanisch haalde hij een der laden van zijn kast leeg. By de weinige voorwerpen, welke hierin geborgen waren, lag wat klein geld, waaronder een vyfmarkstuk En plotseling herinnerde hij zich weer, dat het begin van zyn ongelukkig avontuur ook een vijfmarkstuk ge weest was. Hij had het onder het tafeltje in dat hotel gevonden, toen Mabel haar taschje had laten vallen. Tot dusver had hy zijn sohuld nog niet terug betaald. Hy moest die vijf mark teruggeven, ook al wist Mabel zelf niets van de leening af. Voor hy wegging, wilde hy tenminste dat nog in orde maken. .Damned!" Henry trok de rem zoo hard aan. dat de wielen knarsten. Miss Tweedy. die naast hem zat en tot dusver rustig had geknikkebold, werd plotseling klaar wakker en slaakte een kreet van schrik. Zij ver wonderde z'ch, dat zij nog ln den wagen zat, inplaats van ergens door de lucht te zeilen en informeerde haas tig: ..Waar zyn wij?" „Dat zult u beter weten dan ik", antwoordde Henry. „U hebt me toch op dezen miserabelen weg gebracht." „Ik?" vroeg Caroline met oprechte verbazing. „Maar Mrs. Tweedy. hoe heb ik het nu met u? Voor ik van den straatweg afboog, heb ik u gevraagd, of ik hier kon rijden en toen hebt u ja geknikt." Nu schudde zy energiek het hoofd. Zij was blij, dat de wagen eindelijk stil stond. Zelfs Mabel en Alice, die achterin zaten en In een ononderbroken gesprek de nieuwtjes uitwisselden, be merkten thans, dat er iets niet in orde was. „Wat is er Henry, waarom stop je hier?" vroeg Allee. „Ik denk dat er een veer gebroken is en wij zijn vast op den verkeerden weg", gaf Henry morrend ten antwoord. Een regen van verwijten daalde nu op zyn hoofd neer. „Maar lieve kinderen, lk ben hier voor het eerst in mijn leven," verdedigde hy zich. „Ik vroeg Mrs. Twee dy mij den weg te wijzen..." Nadat alle mogelijke adviezen waren uitgewisseld, wist tenslotte niemand, wat zij moesten beginnen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 10