VROUW V7x\ODt SCHAGER COURANT HERFST- EN WINTERMODE. HET INMAKEN VAN TOMATEN. MODEWENKEN. Werken, het beste geneesmiddel. Slangenleer. PRACTISCHE WENKEN. KLEUREN, STOFFEN EN HOEDEN, DIE MODERN ZIJN. GROOTE VERSCHEIDENHEID. Garneering van japonnen. Heeft men eigenlijk wel ooit zoo'n groote afwisseling gezien in kragen als thans? Men ziet een rijke sorteering in wit, crè me en rose niet alleen, maar tevens in mooie tinten, Schotsche ruiten. Een zeer eenvoudige iapon, die men nog van het vorige jaar heeft hangen kan door het aanbrengen van zoo'n garnituur bepaald chique worden. Wij zagen o.a. een tafzijden geruite cape- kraag met eenige over elkander vallende strooken, die aan de voorzijde een punthals gaven met groote strik van zijde,, die buiten gewoon ongemeen was. Capes. Voor gekleed ziet men kleine tulle capes, veelal gedeeltelijk uit pailletten bestaande, die een mooie schittering geven, wanneer het kunstlicht hierop valt; ook breede ruches van tulle zijn zeer nieuw, zoowel effen zwart als zwart wit. Avondjaponnen. Zwarte avondjaponnen worden gaarne ge dragen en ook hierbij worden veel tulle stroo ken en ruches verwerkt. Satin ciré en tulle ciré zijn het geliefkoosde materiaal hiervoor, en te verwonderen is het niet, want men verkrijgt door het verwerken van beide materialen veelal een wondermooi geheel. Bontgarneeringen. Bont wordt niet alleen op mantels, doch ook op middag- en avondjaponnen verwerkt. De mantels hebben veelal hoog om de hals 6luitende rechte kragen, die aan de voorzijde In aangeknipte einden eindigen, en kruise lings door elkander gehaald en op de mantel geknoopt worden. Hals- als mouwgarneeringen ziet men op middagjaponnen van reepjes bont, terwijl breede bontranden op avondjaponnen aan rokzoom en sleep worden aangebracht, als ook aan hals en onderzijde der wijde mouwen van avondjasjes. Hoeden. De hoeden zijn klein en worden diep in het gezicht gedragen; de fluweelen tognes zijn zeer coquet en hebben veelal garneeringen van veeren, doch ook ziet men gespen dragen of een garneering van fluweel in den vorm van een hanekam, die midden over den bol gaat, van de vóórzijde naar achter toe. Kleuren. Zwart-wit, doch ook andere kleuren als diep blauw en bruin, overheerschend rood in allerlei nuances alsmede groen, zal de win termode voor japonstoffen aangeven; olijf groen vooral is zeer modern. ta*s.aoRe.rB«cK f Hier brengen we U eenige aardige dingen, zoo als lange handschoenen met kappen van wild leer of van wol. Een mutsje uit fluweel. Een fluweelen baretje in moderne gekleede vorm met op zij een passende roset. Een klein sportmutsje met doorgestoken veer. Als garneering voor een baljaponnetje kan men zeer goed een bloe- mcnguirlande gebruiken, welke op de schouder wordt bevestigd. Zeer practisch is de tasch van leer met de metalen beugel en kogelsluiting. Links: Middagjapon van marocaln. De mou wen en 't ingezette stnk uit punten. Daarbij een kleine passende Bolero. Rechts: Een middagjaponnetje van dun wol georgette met erg wijde pofmouwen en boven een ingezet stuk. COMPLET voor Meisjes van 2—6 jaar. Dit allerliefste complet bestaat uit mantel, muts en slobbroek, en zal in zachte tinten een lief geheel geven. Bleu, zacht groen, bois de rose, beige e.a., terwijl een warme tint rood ook heel goed kleedt. MODERNE JAPON VAN WOLLEN STOF. 2015. In groote verscheidenheid brengt het nieu we seizoen ons een overgroote keuze van weefsels, die niet behoeven on der te doen voor zijden of fluweelen stoffen. Deze moderne japon met garnee ring van smalle plissé's, heeft drie kwart lange mou wen met breede manchetten. De plissé garneering wordt langs de punthals en het voorpand aange bracht en loopt tot even onder de tail le tot de midden naad der rok door. De rok heeft midden voor en achter een naar binnengaande stolp plooi, die aan de onderzijde uit springt. Patronen verkrijgbaar in alle gewenschte maten onder, vermelding Nr. 2015. Het geheele patroon ziet men op bijgaand plaatje uitgelegd, zoodat zelfs minder erva ren moeders een leiddraad hebben betreffen de de verschillende deelen. De mantel heeft een kleine cape en omlig gende kraag, die hoog aansluit, mouwen met kleine opslagen. Sluiting met drie knoopen. Het model Is vlot, even aangesloten en naar onderen toe een weinig klokkend. Het mutsje bestaat uit de bol, waartegen de ronde band gestikt wordt, terwijl een boordje om het hoofd sluit. Het slobbroekje sluit met een elastiek om het midden, terwijl aan de zijkanten als gar neering (bij den enkel) kleine knoopjes wor den aangezet. Naar verkiezing kan men ook een ritsslui ting aanbrengen op zijde van dfe broek. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brlel onder bijsluiting van f 0.58 ln postzegels voor japonnen en f 0.30 voor brelpatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5 b. 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over 3chrljvli.g van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knippatronendlens: te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden. VERSCHILLENDE RECEPTEN. Groen afgeplukte tomaten boeten bij het narijpen veel van den kostelijken geur en smaak in, indien dit niet door de zon ge schiedt. Voor inmaken moeten gave, rijpe vruchten gebruikt worden, die zooveel moge lijk een zelfde groote hebben. Inmaken in het zout. Men bereid pekelwa- ter door een ongekookt ei in water te leggen hierbij zooveel zout te voegen, dat het ei naar boven komt. Tomaten worden in een steenen pot gestapeld, dicht op elkander, doch toch zóó, dat zij niet stuk gaan, hierover giet men de pekel en sluit de pot af met perka mentpapier. Tomatenpuree kan men het geheele jaar door gebruiken voor soepen, sausen enz. Men kookt de vruchten even op met weinig wa ter (10 min.) en wrijft ze daarna door een zeef, voegt een weinig zout bij en laat ze in koken totdat de massa stijf is. Men bestrijkt stukken perkamentpapier ruim een halve inger dik met de puree en l^at ze in den ven bij matige hitte drogen, daarna snijdt men het in reepen, die men afgesloten in flesschen zeer lang goed houdt. Gevulde tomaten. Mooie, rijpe vruchten kan men met vleesch faice vullen, indien men ze daarna nog in den oven wil plaatsen. Met alle mogelijke slaatje gevuld kan men ze op een bedje van gele slablaadjes opdie nen en als voorgerecht nuttigen. Het vruchtvleesch kan men gebruiken voor saus of soep, terwijl men het eveneens bij de vulling kan verwerken met olie, citroen, ge hakte uien en peterselie, daarna alles fruit, en het laatst nog een geklopt ei en paneer meel, kerry of peper bijvoegt. Hiermede vult men de tomaten en kan ze naar verkiezing koud opdienen of als warme schotel, die men in den oven plaatst. Indien men een lang, slank figuur heeft., kleedt een avondjapon, die een weinig uit staat, bijzonder goed. Men kan dit verkrijgen door op de onderjurk op kniehoogte twee zijden (b.v. taf) strookjes te zetten. Bij het heen en weer gaan hoort men thans tevens het eigenaardige frou-frou der zijde. Indien men een organdië avondjaponnetje heeft met gebloemde of andere motieven, dan kan men hierbij afwisselend een witte- of gekleurde organdië cape dragen, b.v. bestaan de uit twee ruime volants over elkander. De kleur moet evenwel overeenstemmen met de hoofdtint der japon. Veelal wordt de hals van japonnen iets la ger uitgeknipt dan de onderjurken, waardoor de laatste geregeld te zien komt. Men kan dit euvel verhelpen, door in de voorzijde der onderjurk een stukje kant in V-vorm in te zetten, b.v. met feston steken. Men kan dit laatste zoo noodig wasschen en opnieuw in zetten. Indien een onderjurk te lang is en men er de voorkeur aan geeft niets af te knippen dan maakt men aan de binnenzijde een op- rijg, zóó, dat deze gelijk met de zoom valt en de kleine rijgsteken juist onder de zoomste ken, „Ook dit zal voorbü gaan." Wanneer men droevige ervaringen heeft opgedaan of erger nog, een groot verlies heeft geleden, dan klinken raadgevingen veelal hard en koel, hoewel zij veelal met de beste bedoeling gegeven worden. Het meest verkeerde is bij de pakken neer te blijven zitten en toegeven aan het ver driet. Zich hieraan onttrekken kost inderdaad moeite en inspanning. Het beste, wat men kan doen is echter be zigheid te zoeken; het geeft niet alleen vol doening, doch het besef een opgenomen taak te moeten volbrengen, staalt den wil en leidt de gedachten af, geeft kracht. Het komt er niet op aan, welken arbeid men verricht of deze van huishoudelijken aard is, dan wel intellectueele of- handenar beid. Het doet de gedachte aan eigen lijden of verdriet minder sterk op den voorgrond treden. Het lidteeken der geslagen wonde blijft wellicht bestaan, de schrijnende pijn der wonde vermindert echter naarmate deze ge neest. Het geneesmiddel is voor ieder, die dit wil, te vinden, hetzij in eigen of andere omgeving. Een wijze koning, die heel veel moeite en zorgen in zijn leven ondervonden had, tracht te deze eveneens door hard werken te over winnen en dacht hij dan somwijlen, dat het hem te machtig werd, dan keek hij even naar zijn ring, waaraan een wondermooie steen flikkerde en dacht: „Ook dit zal voorbij gaan." Zeer zeker spreekt hieruit een groote le venswijsheid, want inderdaad is niets blijvend en heelt de tijd alle wonden. In ieder menschenleven komen moeilijkhe den voor, die overwonnen moeten worden. Welnu, ook voor hen is een" geneesmiddel te vinden in den vorm van werken, terwijl te vens kracht geput kan worden uit de wijze woorden: „Ook dit zal voorbij gaan!" WINTERMANTEL, 10 tot 16 jaar. Geruit tweed is voor deze mantel uitermate geschikt. De bree de kapper en de groote revers, als mede de hoog aan gesloten kraag ge ven hieraan een apart geheel. De sluiting is met 2 rijen van drie knoopen, ter wijl een eenvoudi ge gesp aan de ceintuur gezet wordt Patronen kunnen aangevraagd wor den onder Nr. 2017 met vermelding van juisten leef- [tijd. 30 van alle damesschoenen van dit materiaal. Jaren geleden werd door een Zwitsersche schoenenfabrikant voor het eerst slangenleer verwerkt tot schoenen, hetgeen als een groote bijzonderheid gold. Thans werden alleen in Engeland 40 milll- oen paar schoenen van slangenleer gemaakt. Meer dan 30 van het aantal damesschoe nen is er van gemaakt en 35 gedeeltelijk. In 1925 was er in Engeland slechts één fir ma, die dit leer verwerkte en in 1928 werden er 2.500.000 slangen om der wille van de huid gedood. In 1932 leverde alleen Britsch-Indië 4 mll- lioen slangen en de gezamenlijke uitvoer over den geheelen wereld naar Engeland bedroeg meer dan 11 millioen. Ongeveer 2000 menschen oefenen in Bra zilië het beroep van slangendooder uit; in Britsch Indië 3000; in Ned. Indië 2000; in Zui- Amerika 3000 en in China 1000. Hebben de veelal fijngevoelige dames met hare elegant geschoeide voetjes van slangen leer wel eens gedacht aan de consequenties, die deze mode mèt zich brengt? SCHOOLJURK voor Meisjes van 6—12 jaar. 201S. Deze eenvoudige practische schooljurk, die tevens zeer gemak keltfk te maken is, zal wel vele moe ders aan het werk zetten. Wellicht is nog een bestaande japon voorhanden, ■waaruit hij ge maakt kan worden De hoog gesloten hals heeft een kraagje, dat even tueel ook van pi qué gemaakt kan worden met een fluweelen strikje als garneering. Blouse-mouw met smalle manchet en rokje, dat op het lijfje wordt gestikt Indien men ma teriaal moet koo- pen voor deze jurk, dan Is een wollen stol, uoch ook fluweel zeer geschikt voor dit model. Patronen kunnen aangevraagd worden on derder Nr. 2018 met vermelding van den juisten leeftijd. 2018 Wist gij, dat blikjes sardines, die men ge durende langeren tijd bewaren wil in kelder of provisiekast, wekelijks gekeerd moeten worden? De olie kan dan in beide zijden van de visohjes inwerken. Modewenk. Indien men zomerkleeren maakt van waschbare weefsels met pofmouwen, dan wordt aan de onderzijde hiervan een zoom gemaakt met aan beide zijden van de naad een inknip aan de binnenzijde, die gefeston neerd wordt. Door de verkregen opening wordt het elastiek geschoven, waarbij aan de einden een haakje en een oogje is gezet en hiermede dicht gehaakt wordt. Bij het wasschen wordt het elastiek uit de mouw ge nomen, zoodat deze heel gemakkelijk gestre ken kan worden. Een ander idee is de openingen aan den bo venkant van den zoom te maken en een reepje blouse-materiaal door te schuiven, dat gestrikt wordt, Wasschen van gems leeren hand schoenen. Men neemt lauw zeepwater, waarbij men een eetlepel slaolie voegt, hierin legt men de handschoenen en knijpt ze, vooral niet wrij ven, zoodat het vuil verwijderd wordt. Overspoelen, zoo noodig eenige malen in schoon, lauw water, daarna buiten in de schaduw laten drogen, niet wringen. Melk-vlekken verwijdert men uit zijde, door gelijke deelen warm water en glycerine in een kommetje te doen en de plek hierin te leggen, daarna met een zacht borsteltje er over heen gaan en uitspoelen met water, daarna uitstrijken.

Schager Courant | 1933 | | pagina 16