Het afscheid van dokter Vogelenzang. Mr. Duys Het Rijksdagproces Zaterdag 30 September 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9356 Een spontane hulde. De huldiging. zonder deze beide geen heldere Wasch Na de cycloon-ramp in Mexico. en de Arbeiderspers. BAARS& OOSTERMAN Van der Lubbe legt een bekentenis af. Botsing in de mist. Voor niet ingewijden kwam wel zeer onverwacht het bericht dat dokter Vogelenzang de gemeente zal gaan verlaten, na niet minder dan 33 jaren hier de dokterspractijk te hebben waargenomen. Lief en leed heeft onze dokter meegemaakt, zoowel in Oudkarspel als te Noordscharwoude, zoodat het niet te verwon deren is dat met alle spoed een comité uit de inge zetenen der beide gemeenten werd gevormd teneinde een huldiging voor dit bijzonder gebeuren te doen plaats vinden. De kolfbaan van den heer Vis was schitterend ver sierd, het was in een woord prachtig. En of er be langstelling was voor deze huldiging? De kolfbaan was tot. in alle hoeken bezet, zoodat velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. Even na acht uur kwam dokter met zijn familie in de zaal met een hartelijk applaus verwelkomd. Hierna werd door een 5-tal meisjes een afscheids groet toegezongen met pianobegeleiding van den heer II. J. Zaal, wat de aanwezigen wel even ontroerd zal hebben, in het bijzonder wel onzen vertrekkenden ge neesheer. Diverse sprekers aan het woord. De voorzitter van het huldigingscomité, de heer Mr. C. P. Eecen, zeide het volgende. Dokter, Mevrouw, Deze avond draagt het karakter van een spoedge val; een spoedgeval waarbij de dokter niet ontbreekt, maar nu niet in kwaliteit van dokter, maar als patiënt. Uw besluit om de praktijk neer te leggen, heeft ons allen overvallen; de korte termijn die overbleef voor uw vertrek, laat ternauwernood gelegenheid om u be hoorlijk uitgeleide te doen. Spontaan heeft zich een commissie gevormd uit patiënten en vrienden, om tot uiting te brengen wat men hier voor u voelt en om u een laatste prettige herinnering mede te geven aan de plaats waar u nu 30 iaar heeft gewerkt en geleefd. De commissie heeft mij de eer waardig gekeurd om namens haar het woord te mogen voeren. Volgaarne heb ik dit aanvaard. Wij zijn immers tiidgenooten hier in Oudkarspel. U kwam hier in 1897 als jong arts. ik in 19S9 als jong wereldburger. De eerste man die ik in Oudkarspel ontmoette was u en onze ken nismaking, uitgegroeid tot vriendschap, duurt tot op den huidigen dag. Waarde dokter, bij uw komst reed de paardentram van Balder, bij uw vertrek rijden de bussen van de „HABO". In deze 36 jaar is veel veranderd, hebben wij tij den van voor- en tegenspoed meegemaakt, maar steeds heeft u ons bijgestaan in tijden van lichame- lijken nood. Velen onzer hebben met u vreugdevolle oogenblikken doorgemaakt, soms hij geboorten, soms hij herstel van een zware ziekte. Anderen helaas heb ben. bij den dood van een geliefd gezinslid, met u bittere tijden doorgemaakt. Vooral in deze laatste ge vallen was u tot steun en troost. In deze 36 jaar is u geweest, een nauwgezet arts bij wie de belangen van uw patiënten boven alles gingen. Als u geroepen werd kwam u zonder aarzelen, bij nacht en ontij. Als u meende, dat er gevaar dreig de. ontbood ti een specialist. Uw patiënten stelden vertrouwen in u en gaven zich met een gerust hart aan u over. Een van uw laatste, gevallen, u wilt natuurlijk biet, graag dat er over gesproken wordt is nog het succes met den arm van Jasper. Dit geval is zoo goed door u behandeld, dat zelfs de Röntgenoloog u schriftelijk heeft gelukgewenscht. Maar niet alleen als medicus, ook als menscli heeft u een groote plaats in de harten van uw patiënten en vrienden veroverd. Uw opgewekte persoonlijkheid werd overal gaarne gezien, niet het minst in de zie kenkamer. Uw optimisme doet weldadig aan. U heeft, natuurlijk uw eigenaardigheden. U doet soms wel eens danken aan de bekende figuur van „Grompie". Uw temperament verleidt u wel eens tot opstuiven, (dokte, is een beetje „postig") maar deze buien waren weer zeer vlug voorbij en lieten geen nasmaak achter. Vaak hebt ge. niet alleen medische hulp. maar ook materieele hulp verschaft waar dit noodig was en hoewel u uw liefdadigheid liefst geheim hield, is deze toch algemeen erkend. Uw vertrek wordt door ons allen betreurd. Als medicus wordt uw plaats ingenomen door den jon- gpn dokter De Wit, welke naar wij hopen, ons spoedig uw weggaan als medicus zal doen vergoeden. Als mensch zult u echt<$- in onze gedachten blijven voort leven. Hoezeer u geliefd is, is wel gebleken bij het rond gaan van de dames van liet comité met de lijsten. Sommige uwer patiënten konden zelfs een traan niet weerhouden toen zij vernamen dat u ging vertrekken. Ook u. mevrouw, moeten wij bij ons afscheids woord betrekken. U heeft samen met uw man in het beste deel van uw leven geleefd. U is hier zoo na uw huwelijksreis gekomen, uw kinderen zijn hier gebo ren, opgegroeid en het ouderlijk huis uitgetrokken. Veel heeft u hier meegemaakt, steeds is u uw man bij zijn mooi beroep tot steun geweest. U is geweest in deze 36 jaar een echte doktersvrouw en het is wel een aardig feit, dat ik hedenavond meteen geluk kan wenschen met uw 36-jarig huwelijksfeest. Het is een menschelijke eigenschap, dat men zijn dankbaarheid niet alleen in woorden wil uitdrukken, maar hieraan iets meer tastbaars wil verbinden. De tijd is te kort geweest om zorg te dragen voor een aandenken. Daarom bied ik u aan deze bloemenhulde, vefgezeld van een enveloppe waarvan de inhoud is bijeengebracht door patiënten en vrienden, met het verzoek hiervoor aan te schaffen wat u gaarne wenscht, een ameublement voor uw huiskamer of voor uw tuin. liefst, iets wat u dagelijks om u hee't als herinnering aan Oudkarspel en Noordscharwoude. Tevens hied ik hierbij aan, een album vermeldende de namen van de gevers. Wij wenschen, dat het u en uw echtgenoote nog vele jaren gegeven mag zijn, van uw welverdiende rust te genieten. Namens het gemeentebestuur spreekt de wethouder de heer H. Bakker den scheidenden dokter toe en zegt dat het een groote verrassing was toen bekend werd, dat dokter zijn praktijk over zou doen aan dokter De Wit van Bergen, daar algemeen gedacht werd, dat p nog wel eenige jaren zou blijven. Na 36 jaren komt u wel een verdiende rust toe. Veel zult u gehoord hebben, veel lief en leed heeft u meegemaakt. Bovendien was u ook een goed burger en maakte u deel uit van het bestuur van diverse ver- eenigingen. Bij een beroep om steun werd nooit tever geefs aan uw deur geklopt. Spr. zegt dank voor het geen hij voor de gemeente heeft gedaan en hoopt dat dokter met zijn familie nog vele jaren van rust mag genieten in zijn nieuwe gemeente Nieuwer-Amstel. (Applaus.) De heer J. Kliffen het woord verkrijgende, zegt har telijke woorden van dank namens de afdeeling Lan- gendijk van het Witte Kruis, waarvan dokter ook DOKTER VOGELENZANG. voorzitter is geweest en nu nog cerelid. Spr. biedt als aandenken een mooie vulpenhouder aan. De heer A. Timmerman spreekt hierna namens de IJsclub „Volharding" eenige woorden van hooge waardcering voor de in den loop der jaren verleende hulp bij gehouden wedstrijden. Spr. hoopt dat het dokter in zijn nieuwe woonplaats goed mag gaan en biedt een bloemstuk aan. Door mevr. Rootjes—Hofland werden eenige zeer uit het hart gegrepen woorden gesproken van de in al die 36 jaren aan steun bij ziektegevallen in haar gezin verleend. Vervolgens was het de 6-jarige Freddv Groot, die namens haar ouders een bloemstuk aanbood. Hierna werd nog het woord gevoerl door Ds. Van Dijk, dio o.a. vees op de prachtige eigenschap van dokter, dat hij altijd voor zijn patiënten klaar stond. Er is een terrein waar predikant en dokter elkaar ontmoeten en samenwerken, waarvoor spr. hartelijk dank zegt. Met dokter De Wit hoopt spr. op dezelfde aangename wiize samen te werken. Mevr. Eecen s,.rak nog woorden van dank namens de ?fdeeling Langendijk van het Centraal Genoot schap, waarna dokter Vogelenzang zeer ontroerd, al len hartelijk dank bracht voor dit afscheid, wat hem door de groote belangstelling zeer heeft getroffen. Door velen werd van de gelegenheid nog gebruik gemaakt om persoonlijk van dokter en zijn familie afscheid te nemen. Oudkarspel en Noordscharwoude hebben op een spontane en waardige wijze afscheid genomen van hun dokter. E.Ostermann Co's Handel Mij.N.V.,Amsterdam Fabrieken te Jutphaas bij Utrecht. Drieduizend dakloozen te Tampico. Ook de stad Tamiahua verwoest. De laatste telling van de slachtoffers van den wer velstorm in Mexico heeft uitgewezen, dat te Tam pico 800 gewonden in de ziekenhuizen en nood-am bulances liggen. Drieduizend personen zijn dakloos. Vier plunderaars zijn overeenkomstig het afgekon digde standrecht gefusileerd. Het dubbelschroef- stooraschip „Nationality" werd 200 meter het land in gezet. Ook de stad Tamiahua in den Mexicaanschen staat Vera Cruz is zoo goed als geheel vemieM. NOODLOTTIGE PROEFVLUCHT. Scherpe bewaking der Bulgaarsch-Joe- goslavische grens. Een vliegtuig van het Franschc vliegtuigmoeder- schip „Béarn", dat in de haven van Toulon een proefvlucht maakte, stortte door tot nog toe onbe kende oorzaak in zee. Van de driekoppig e beman ning werden twee inzittenden op slag gedood, ter wijl de derde inzittende naar een ziekenhuis werd overgebracht, waar hij met ernstige verwondingen werd opgenomen. RAADSVERGADERING ZONDER LEDEN. De heeren konden niet komen. De vergadering van den gemeenteraad van Oud- Gastel, zoo meldt de N.R.Ct, welke tegen Woensdag middag was belegd, is niet kunnen doorgaan, wegens afwezigheid van het meerendeel der tien leden. Zulks is vermoedelijk te wijten aan het feit dat de vergadering juist op den dag was belegd, dat verschillende leden uit hoofde varf hun betrekking onmogelijk aanwezig konden zijn. Er moest een wethouder gekozen worden en daar een der beide partijen jn ^en raad de afwezige stemmen niet kon ontberen om haar candidaat in het college te helpen, bleef de heele partij weg! De burgemeester heeft nu een nieuwe vergadering op korten termijn uitgeschreven. Hij beschuldigt haar van onware voor lichting. In een Woensdagavond gehouden vergadering van de afdeeling Den Haag 6 der S.D.A.P. is behandeld de aangelegenheid betreffende de uitgave van de brochure-Duys. Na een uitvoerige beraadslaging werd de bespreking geschorst. Een voorstel tot royement van Duys werd ingetrokken. Omtrent deze vergadering verneemt de Haagsche cor. van de „Telegraaf" nog, dat de debatten en de intrekking der beide tegen mr. Duys gerichte mo ties nog een staartje dreigen te krijgen, dat ver uit gaat boven de zaak van de brochure van mr. Duys oy zichzelf. Door de beide voorstellers der motie, de een strekkende tot royement, de ander met de be doeling hem van zijn kamerlid maatschap vervallen te verkla ren, werd een krachtige aanval op het optreden van mr. Duys gedaan, met de motivecring dal, de heer Duys het partijbelang ernstig had geschaad, zoowel wat den inhoud der brochure betreft, als de wijze, waarop hij die had uitgegeven. Een dei- voorstellers gaf te kennen, dat mr. Duys naar zijn oordeel niet jflr> jt jj DUYS. had getoond over voldoende verantwoordelijkheidsgevoel te beschikken, om nog langer een zoo vooraanstaande positie in de S.D. A.P. te bekleeden. Van iemand, dh lid der Tweede Kamer is, had men z.i. mogen verwachten dat liij anders was opgetreden,«met welke opmerking een deel de vergadering zijn instemming te kennen gaf. Daarop heeft in een buitengewoon scherpe en felle rede, die naar wij reeds mededeelden ongeveer twee uur duurde, mr. Duys zich gericht, niet alleen tegen den partijleider, den heer Albarda, dien hij be schuldigde in een besloten vergadering der partij te gen hein te hebben opgejaagd, maar vooral tegen den hoofdredacteur van „Het Volk", den heer Anker smit. De heer Duys beschuldigde den laatste ervan de arbeiderspers te redigeeren op zoodanig peil, dat men in de S.D.A.P. alle recht zou hebben verloren, op welke courant in ons land ook, zelfs de geringste critiek uit te oefenen. Een geheelc serie feiten moet daarbij de revue ge passeerd zijn betreffende de onware en verdraaide berichtgeving en voorlichting, zoowel tegenover bui ten de S.D.A.P. staande tegenstanders, als tegenover Maar DAT is goedkoop! 5 pond VET GEROOKT SPEK voor f 1.25. partijgenooten, die om een of andere reden bij dien hoofdredacteur in een goed blaadje staan. Kortom het geheele peil der arbeiderspers is, naar onze zegsman verzekerde, door den heer Duys op zoodanige scherpe wijze aan de orde gesteld, dat de afdeeling diep onder den indruk kwam en met zoo goed als algemeene stemmen besloot een onderzoek naar een en ander in te stellen, waartoe een commis sie zal worden aangevraagd bij het partijbestuur der S.D.A.P. Een humoristische noot schijnt nog geweest te zijn, toen mr. Duys voorlas, hoe in „Hel Volk" zelfs on langs had gestaan, dat Hitier tot de domste lieden van heel Europa gerekend mocht worden en mr. Duys bij zulk een peil van voorlichting de vraag stelde, wat dan wel die groote milliocnen partij der Duitsche S.D.A.P. moet zijn geweest, wanneer zij door zoo iemand, volgens de redactie van „Het Volk", reeds onder den voet kon worden geloopen. Ook de sensatie journalistiek die „Het Volk" de laatste jaren op zoo ijverige wijze beoefent, werd on der instemming van een groot deel der aanwezigen op felle wijze gegeeseld. Nader deelt men ons van andere zijde nog mede, dat de grievert die mr. Duys in zijn requisitoir tegen de arbeiderspers naar voren bracht, ongeveer deze waren, dat van alle groote bladen in Nederland alleen de arbeidspers het eenige blad was, dat haar lezers een korten inhoud van zijn brochure onthield, terwijl hij beweerde, dat de artikelen, waarin zijn brochure in „Het Volk" werden besproken ten deele op verval- sching van wat hij geschreven had berustte. Hoofd grief was echter dat. men aan de leden opzettelijk, in strijd met de waarheid, had voorgesteld, alsof mr. Duys eerst de burgerlijke pers der tegenstanders en pas daarna zijn eigen partij zou hebben ingelicht over het verschijnen der brochure: uit gewisselde brieven met het partijbestuur der S.D.A.P. bewees hij de on waarheid daarvan. De vergadering was af en toe zeer bewogen en meermalen onder grooten indruk. Op een oogenblik, zoo vernamen wij, kon ook mr. Duys zich slechts moeilijk beheerschen, toen hij er op wees, hoe, hij, na bijna 25 jaar de S.D.A.P. in het parlement te hebben vertegenwoordigd, op zulke voorlichting door zijn ei gen partijbladen, waarin zelfs gezegd werd, dat hij de brochure enkel geschreven had om voor zijn vrouw- wat mooie kleeren te kunnen koopen, terwijl hij zoo als bekend is geen vergoeding heeft, willen aanne men, talloozo moties thuis had gekregen, die op zijn royement aandrongen. Schamper werd tusschen alles door opgemerkt, dat de eenige afdeeling der S.D.A.P. in Nederland, die wel niet zijn royement had verzocht, maar wel aandrong op het verlaten - an zijn kamer zetel, toevallig die afdeeling was, waar de partij genoot woont, die hem bij zijn aftreden in de Kamer zou opvolgen. Het bovenstaande wettigt de veronderstelling dat men niet het oog op de toestanden en verhoudingen in de S.D.A.P. nog wel belangrijke dagen tegemoet gaat, want vergissen wij ons niet, dan heerscht, naar wij van meer dan één zijde vernamen, over het peil, waarop de arbeidersbers wordt ge.cdigeerd, in de 1 kringen der S.D.A.P. ernstige ontstemming. Verrassende onthullingen. De sensatie in het rijksdagbrand proces te Leipig was gister, toen de president van de rechtbank, dr. Buenger, aan van der Lubbe de vraag stelde: „Bekent gij schuldig te zijn aan de brandstichting in het rijksdaggebouw?" Aller ooren waren gespitst, om het antwoord van den hoofdbeklaagde te hooren. „Ja", mompelde van der Lubbe nau welijks hoorbaar. Van der Lubbe bekent den Rijks dag in brand te hebben gestoken. Bij het hooren der verschillende getuigen hield Van der Lubbe nog steeds het hoofd op de bora gezonken en verder zweeg hij. Toch zag men hem af en toe stiekem op zijn stoel zitten te lachen en zelfs schudde af en toe zijn heelo lichaam vat' een onverklaarbare vroolijkheid. Toen besloot de president om Van der Lubbe over de brandstichting in den Bijksdag te hooren Van der Lubbe verklaart zich bereid, directe antwoorden te geven op de vragen van den pre sident. Hij doet dat ook na eenig aarzelen, welis waar wat zacht, doch duidelijk verstaanbaar. Als dr. Buenger hem vraagt: „Van der Lubbe, hebt ge op 27 Februari het Bijksdaggebouw in brand gestoken en bekent ge, dat ge schuldig zijt?" antwoordt Van der Lubbe: „Ja." „Wanneer rijpte het plan bij u?' vraagt dan de president. Van der Lubbe: „Dat kan ik niet zeggen." President: „Tenslotte moet gij ons vertellen hoe alles in elkander zit. Indien een beklaagde weigerachtig blijft, blijft mij niets anders over, dan van de mij ter beschikking staande maatre gelen gebruik te maken." De president schorst dan de zitting teneinde gele genheid te geven twee groote tafels op te stellen, waarop plattegronden van de parterre en van de eerste verdieping van het rijksdaggebouw worden ge legd. Na de korte onderbreking geeft de president vervolgens op grond van de tijdens het vooronderzoek door den beklaagde afgelegde verklaringen den weg aan, dien Van der Lubbe heeft gevolgd. Een beambte van het gerechtshof wijst met een langen stok op de kaart de door den president opgesomde punten aan. U bent dus aldus de president nadat u tegen negen uur bij den Rijksdag was aangekomen, rechts van den grooten uitgang, na de balustrade aan de buitenzijde van het gebouw te zijn overgestapt, naar boven geklommen en bent, na het kozijn van het eerste venster der restauratiezaal te zijn overge- klommen, op de eerste verdieping aangekomen. In het verdere verloop van de zitting geeft de pre sident dan een zeer uitvoerig beeld van den z.g.n. brandweg. De president eindigt aldus: U hebt aan het eind van uw verhoor opgegeven dat u meent voor het uit voeren van de heele brandstichting ongeveer 15 a 20 minuten gebruikt te hebben. De proeven, die daarop genomen werden, hebben de mogelijkheid bevestigd dat men in dezen tijd den brandweg kan maken en de brandstichting kan uit voeren. Dat wilde ik heden, om den brandweg duide- lij te maken, den beklaagde voorhouden. Hij heeft de ze uiteenzetting gevolgd en de juistheid er van be vestigd. De volgende zitting wordt Woensdag om half tien gehouden. Auto rijdt op een wielrijder in. Wielrij der gedood, autobestuurder zwaar gewond. Donderdagacht omstreeks half twee hoorde de nacht wacht van Muiden een hevigen slag en een geschuif en geknars van wielen, Het geluid kwam uit de richting van den nieuwen rijksweg. Hij ging er naar toe en zag op den berm langs den weg het lijk van een man liggen. Even verder vond hij een vernield rijwiel. Aan den anderen kant van den weg lag een perso nenauto in de sloot. De bestuurder van den auto, die er uitgekropen was, was ernstig aan hoofd en beenen gewond. Dr. Niekerk uit Muiden. die spoedig ter plaatse was, constateerde den dood van den wielrijder, die bleek te zijn de 34-jarige J. Versehure, uit Muiderberg, Waarschijnlijk heeft hij met zijn rijwiel, in verband met den mist, op den weg gereden in plaats van op het rijwielpad. De bestuurder van den auto, de heer R. A. uit Bussum, werd naar zijn woning gebracht. Hij was zóó overstuur, dat hij tot gistermorgen vroeg nog geen verklaring kan afleggen over het ongeval.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5