De Mnziektuin. Brand in een synagoge. Weer hevige aardschok in Italië. EEN GERUCHT. REVOLVER-DRAMA TE AMSTERDAM. Henri Barbusse in New York gearresteerd. Motorrijder gedood. Erkenning als aardappelkleinhandelaar. Aardappelen halen bij den boer. d« ONIGEVIKG HET WITTE KRUIS. !De afd. Schagen der N.-H. Vereeniglng „Het Witte Kruis" hield haar algemeene ledenvergadering op Don derdagavond 28 dezer, ten huize van den heer J. K, Boontjes. De opkomst ls zeer gering. Aanwezig zijn vier bestursuleden en één lid. Na opening door den voorzitter, den heer J. Schoorl, worden de notulen der laatstgehouden vergadering, 6 Maart 1933, door den secretaris, den heer Bronder, gelezen en onveranderd vastgesteld. Mededeeling doet voorzitter van bericht van verhin dering van het bestuurslid, den heer E. A. Krijt. Ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van den Minister van Sociale Zaken, betrekking hebbende op de T.B.C.-be- strijding. Dit schrijven vervat o-a. de mededeeling. dat voor de afd. 90 pet. der toegestane subsidie '33 beschik baar i3 gesteld, alzoo f 157. Aangedrongen wordt op de meest mogelijke bezui niging. Voorzitter plaatst de opmerking, dat bezuiniging al leen mogelijk zal zijn, wanneer het aantal ligdagen werd verminderd, iets wat toch te betreuren zou zijn. Beter wordt geoordeeld als de tarieven werden ver laagd en dus op deze wijze tot bezuiniging zou kunnen worden gekomen. In verband hiermede merkt mej. Leguit op, dat den ïaatsten tijd goedkooper sanatoria zijn geopend- De beslissing, naar welk sanatorium een patiënt zal moe ten worden gezonden blijft aan den geneesheer. Van het hoofdbestuur kwam een schrijven in, dat de gunstige uitkomsten van „Heideheuvel" het hebben mogelijk gemaakt de toch al lage tarieven met 50 ct per ligdag per patiënt te verlagen. Voorzitter kan met genoegen dan mededeelen, dat op de begrooting 1934 der gemeente Schagen f 1500 is geplaatst als subsidie voor de T-B.C,-bestrijding. Bestuursverkiezing. Volgt verkiezing van twee bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren Bronder en Lap. Met meerderheid van stemmen worden de aftreden den herkozen. De heeren nemen hunne herbenoeming aan. Beschrijvingsbrief Alg. Verg. In behandeling konit dan de beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering van 3 October, welke te Am" sterdam wordt gehouden. Punt voor punt wordt de beschrijvingsbrief door den Voorzitter behandeld. Uit een en ander blijkt, dat het Sanatorium .Heideheu vel" een reserve kon kweeken, groot f 105000. Het Hoofdbestuur stelt 'voor een Kleuterhuis te doen bouwen, waarin zwakke kinderen langeren of korto ren tijd kunnen worden verpleegd. De kosten te be strijden uit 't reservefonds van Heideheuvel. De afd. Amsterdam zond een amendement in, waar de afd. meent, dat de schulden van de premieleening der ver eeniglng een dusdanigen bouw niet rechtvaardigen vóór 1952, 't tijdstip waarin de premieleening moet zijn in gelost. Het afd.-bestuur van Schagen staat geheel aan de zijde van het hoofdbestuur en stelt voor om den afgevaardigde te doen stemmen vóór den bouw van bedoeld kleuterhuis, op grond van 't feit, dat dit in een behoefte zal voorzien. De heer J. Rotgans is 't daarmee geheel eens en is van meening, dat de ontwikkeling der vereeniglng niet mag worden tegengehouden door 't feit. door de 'afd. Amsterdam als argument aangevoerd. Met algemeene stemmen wordt besloten dat 't voor stel van het hoofdbestuur zal worden gesteund. Tot afgevaardigde wordt benoemd de heer P. Bron der, die zich de benoeming laat welgevallen, en tot plaatsvervangster Mej. N. Leguit. Waar er niets meer aan de orde is, volgt sluiting der vergadering, met dank voor de aangename be sprekingen. POLDER „DE WESTERKAAG." x Bij de gehouden verkiezing op Donderdag 28 Febr. 1933 in het hotel „Vredelust" om te voorzien in de va cature ontstaan door de periodieke aftreding van den heer C. Kuiper Kz.. als lid van 't Dag. bestuur, werd deze als zoodanig herkozen, terwijl op denzelfden dag en plaats, een openbare vergadering door het college van voornoemd bestuur was belegd. Na opening door den voorzitter den heer K. Wit Dz. werden de notulen voorgelezen, door den secretaris- penningmeester, den heer T. S. van de Velde, en goed gekeurd. Bij de ingekomen stukken kwam voor een besluit van Ged. Staten, dat opnieuw ontheffing werd verleend aan F. S. van de Velde, secr.-penn. van den polder de Westerkaag, van de verplichting, bedoeld in art. 22. 2e lid van het alg. regl. op de waterschappen in N.-H. tot 1 Sept 1934. De heffing van den omslag voor den dienst 1933 werd bepaald op f 5.50 per H.A. Bij de rondvraag werd geen belangrijks naar voren gebracht en werd alzoo tot sluiting overgegaan. MARKTO VERZICHT. Het aantal vette koeien wat een Donderdag j.1. was aangevoerd, haalde weer hetzelfde aantal bij vorige we ken en dat waren er velen. De duurste koeien werden verkocht voor 30 ets., hoogste noteering f 210. Kalf- koeien waren niet aangevoerd; een groot aantal gelde koeien, deze handel was iets duurder en vlugger. De «tieren liepen op tot 20 ets per pond, handel goed. Vaar zen en pinken aanvoer en handel redelijk. In graskal veren was het iets kalmer handel. Vette koeien van f 0.700.90 per Kg. hoogte noteering f 57.50. Nuchtere kalveren stug. duur. Oude slachtschapen f 1520, vlug. Naar vette scha pen werd veel gevraagd. De jonge vette schapen tot 20 gld., handel heel goed. Lammeren voor de slacht f 5 11, voor de weide f 47, handel kalm. De handel in biggen had beter kunnen zijn. Sohram- men geen aanvoer. De vette varkens liepen tot 19 ets. Handel zeer matig. Op de kippenmarkt was alles iets minder, handel stug. Over het geheel was het een drukke beweging en veel aangevoerd. THEATER ROYAL. Deze week vertoont Theater Royal een goed samen gesteld programma met als hoofdnummer de groote onderhoudende film „Hallo, hier Amerika!" We worden in deze rolprent verplaatst naar een der grootste en modernste radiozendstations der wereld, binnen welks muren zich een historie afspeelt, welke een leder zal doen genieten. Van de inhoud dit: Terwijl de luistervinken in aanbidding zijn voor den radiozanger Bing Crosby, aanbidt deze op zijn beurt de fascineerende actrice Mona Lowe. Door haar schuld komt hij steeds en steeds weer te laat op het beroem de Corsetten-uurtje, waar hij voor de microfoon zingt. Burns, de eigenaar van het omroepstation breekt het angstzweet uit en Anita Rogers, de secretaresse is in de war. Anita heeft haar minnaar in.' Texas de bons gegeven en is heelemaal naar New York gekomen om in de buurt te zijn van Bing. Alweer is Bing te lang gevangen gehouden in Mona's omarming. Het slot van het lied is, dat hij wordt ont slagen. Bing loopt een bar binnen, waar hij kennis maakt met een verdrietige vreemdeling, die hem toe vertrouwt door een lief meisje in de steek gelaten to zijn. De man is Leslie McWhinney, Anita's gewezen minnaar. Bing pocht op zijn geluk Mona te hebben maar juist op dat oogenblik leest hij in de krant dat ze getrouwd is met een rijken makelaar. De twee door het noodlot geslagen kameraden gaan hun verdriet verdrinken. In tranen gehuld gaan belden naar Bing"s .huis. Hier komt Anita met de verheugende boodschap, dat Bing door Clapsaddie in genade is aangenomen. Zij brengt de twee aangeschoten knapen naar bed en blijft hen appassen. Maar aan de ellende is nog geen einde gekomen. Ter wijl Bing Crosby nog met een traan in zijn stem weer voor de microfoon staat te zingen, komt de deurwaar der binnen, onder wiens leiding het geheele studio- meubilair langzaam verdwijnt. Leslie komt opdagen om voor de bankroete radio- vereeniging borg te staan. Met het plan alles voor Bing en Anita te doen, organiseert Leslie de sensationeelst e radio-uitzending die er ooit geweest is: een program ma met de grootste radio-artisten en zijn vriend Crosby ala hoofdattractie!. De uitzending zal aanvangen. Alle medewerkenden zijn aanwezig... behalve Crosby. Laatstgenoemde ls voor de zooveelste maal in Mona's omarming; zij heeft na melijk haar huwelijk met den makelaar verbroken en is nu voor eeuwig Bing*s geliefde. De arme Leslie doet wat hij kan om zijn ster te vinden, doch tevergeefs! Hij zal ten slotte in Bing's plaats zingen. Als zijn stem, die een jammerlijke mislukkig ia, Bing bereikt, rukt deze zich van Mona los en snelt naar het zendstation, net op tijd om nog te zingen. En op geïmproviseerde tekst zingt hij Leslie en Anita toe, dat zy elkaar lief hebben en dat hijzelf Mona be mint. Anita en Leslie omarmen elkaar als de omroeper het sluitingsteeken geeft. OVERGEPLAATST. De adjunct-commies bij de P.T.T. J. L. H. Jansen al hier wordt met ingang van 1 October overgeplaatst naar Amsterdam, bijkantoor Hemonystraat. BEKROOND. Op de Donderdag te Purmerehc^ gehouden veeten toonstelling werd door de heeren C. Berkhouwer en J. Jansen, alhier, een 2e prijs gewonnen met een slachtpaard (koudbloed). De huidige commissie ontbonden als ge volg van de zeer geringe belangstelling van de zijde van het publiek. Vrijdagavond kwa mde Muziektuincommissie bij een. In deze vergadering werd de huidige commis sie ontbonden als gevolg van de zeer geringe be langstelling van de zijde van het publiek. Het leden tal liep in 't afgeloopen jaar met 133 terug. Zoo zal men in den vervolge de goede concerten in den fraaien tuin moeten missen, tenzij de toe komst, zoo wij hopen, andere plannen brengt. „VOLKSONDERWIJS." Vrijdagavond 29 September hield de afd. Schagen van Volksonderwijs een algemeene ledenvergadering, ten huize van den heer ?h. Rooboi alhier. Om even acht uur opent de voorzitter, de heer J. Baas de vergadering. De opkomst is bevredigend. On der de aanwezigen zien we diverse onderwijzers en on derwijzeressen van openbare lagere scholen, De voorzitter wijst op de gevaren waarin momenteel de openbare lagere scholen, vooral ten plattelande, ver- keeren en wekt. de leden op waakzaam te zijn. Daarop worden de notulen door den secretaris, den heer W. J. de Groot gelezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan dat door het bestuur van Volksonderwijs afd. Schagen aan den minister van on derwijs adhaesiebetuigingen zijn gezonden, aan adres sen van ouders uit gemeenten, waar opheffing van een of meer openbare lagere scholen aanhangig ls. Ingekomen zijn diverse brochures van het HJ. als ook van 't comité van Actie tot behoud der scholen. Voorts kwam in een verzoek van 't Fonds tot steun, om, wanneer de gelegenheid zich voordoet een collecte te houden ten bate van genoemd fonds. Bestuur en ver gadering zijn van meening dat hiertoe niet moet worden overgegaan voor 't volgend jaar. Daarna wordt benoemd een afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Utrecht De voorzitter wordt benoemd, die aanneemt. Den afgevaardigde wordt vrij mandaat gegeven. Nadat de voorzitter alle aanwezigen heeft opge wekt om de groote meeting te bezoeken, op Zaterdag 30 September te Alkmaar, welke is belegd door 't comité van actie, volgt de rondvraag. De heer H Domper vraagt of aan andere afdeelingen wordt opgegeven als leden van hier naar elders vertrek ken. Dit geschiedt. Indien In de nieuwe woonplaats geen afdeeling van V-O. bestaat, blijven bedoelde per sonen algemeen lid. De heer Blaauboer (Haringhulzen) heeft opgemerkt dat de regeering schrijft van een bezuinigingssom van 3% ton bij opheffing der daarvoor aangewezen scho len. Spreker is er van overtuigd dat deze som veel te gering is. Voorzitter wijst er op, dat hier bedoeld zal worden 3% ton voor 't rijk, maar dat de gemeenten daaronder niet zijn begrepen. Voorts vraagt de heer Blaauboer of Ged. Staten tot opheffing van scholen kunnen besluiten. Ge antwoordt wordt, dat dit zeker kan, mits ln over leg met den inspecteur. De heer J. Lookman, penningmeester, zou gaarne een kascomissie benoemd te zien. Hiervoor worden benoemd de heeren D. Brouwer en H. Starreveld. Niets meer aan de orde zijnde, sluit voorzitter de vergadering, na er op te hebben gewezen, dat volgens een kantongerecht-verslag in de Sohager Courant de justitie met kracht optreedt tegen schoolverzuim GEMEENTE SCHAGEN. Getrouwd: Pieter Blokker en Klaaske Sloterdijk. POLITIE. Verloren; een vulpenhouder; een portemonnaie; twee armbandhorloges; een portemonnaie met geld: een parapluie. Gevonden: een aanteekenboekje. Achtergebleven: twee biggen. 9 Vrouwen gedood. Volgens een bericht in de Berliner Boersen Kurier is Vrijdagavond tijdens de godsdienstoefening in de synagoge te Boekarest een ernstig ongeluk gebeurd. Door nog onbekende oorzaak ontstond kortsluiting in de electrische leiding, waardoor onder de bezoekers een paniek ontstond. Tijdens het gedrang stortte door overmatige belasting de vrouwengaanderij in; 9 vrou wen werden gedood, drie anderen werden zwaar ge wond naar het ziekenhuis overgebracht. Talrijke huizen ingestort. V.D. verneemt uit Rome: Gistermiddag tegen half vijf heeft in de Abruzen opnieuw een hevige aardschok plaats ge'"*d, waar door o.a. te Sulmona talrijke hui:en zijn ingestort Over de verdere uitwerking en het aantal slachtof fers is nog niets bekend. Geen stopzetting van alle werkver schaffingen. In bevoegde kringen zouden er geruchten gaan, om alle werkverschaffingen stop te zetten en degenen, die het noodig hebben, onder een steunregeling te doen vallen. Natuurlijk zouden de plattelandsgemeenten, wier meeste werkobjecten met een groot overheidssubsidie worden uitgevoerd, daardoor zeer gehandicapt worden. Het behoeft echter wel nauwelijks vermelding, aldus schrijft de Haagsche corr. van de „Tel." dat dit gerucht natuurlijk geheel onjuist is. Vermoedelijk is het in het leven geroepen, doordat bekend geworden is, dat thans een onderzoek wordt Ingesteld naar de kosten, het nut en de werkwijze van sommige werkverschaffin gen. Het onderzoek is nog in gang, zoodat nog niet vaststaat, of welicht veranderingen in verschillende werkverschaffingen zullen moeten worden aangebracht Logementhouder ln de Boomstraat neerge schoten. De bewoners van de Boomstraat te Amster dam, bij de Noordermarkt zijn gisteravond laat opgeschrikt door een drama, waarvan een on geveer 25-jarige logementhouder het slachtoffer is geworden. Toen deze man te ongeveer 11 uur in ietwat beschonken toestand zijn logement op nummer 38 wilde binnengaan, weerklonk plotseling de scherpe knal van een revolver schot dat door iemand, die ln de straat stond, was gelost en dat naar wel vaststaat voor den logementhouder is bestemd geweest De man stortte, door den kogel in zijn slaap getroffen, neer. Op het geluld van het schot was er van verschillen de kanten publiek komen toesnellen; ook de politie was spoedig ter plaatse. Het slachtoffer werd in hoogst zorgwekkenden toestand door den G.GJ). naar het Bin nen Gasthuis vervoerd. Het onderzoek naar den dader, dat door inspecteur Bos ter hand werd genomen deze is ook met het onderzoek in het drama in den Gr. LJpoi- der belast had te 1 uur des nachts nog geen resultaat Wel is door enkele personen, die het drama zagen ge beuren, de dader aangewezen als een zekere „Joop", oen vroegere klant van het logement. In deze richting werd dan ook in de eerste plaats gezocht. Toestand van het slachtoffer zeer ernstig. V.D. meldt ons nog nader: Toen wij hedennacht om kwart over twee bij het Binnengasthuis informeerden, naar den toestand van den logementhouder, op wien in de Boomstraat des avonds een moordaanslag gepleegd was, werd ons me degedeeld, dat de toestand van den man zeer ernstig geacht moet worden. Het is zeer de vraag of hij in het leven zal kunnen worden gehouden. In verband met zijn communistische op vattingen. New York, 29 September (V.D.): De Fransche auteur Henri Barbusse is heden toen hij met zijn secretaresse op het Engelscho stoomschip „Berengaria" aankwam, door de immigratieautoritei- ten gearresteerd en in verband met zijn communisti sche opvattingen voorloopig naar Ellis Island overge bracht Toen Barbusse verklaarde, dat hij niet naar Amerika was gekomen om communistische propa ganda te voeren, verklaarden de immigratieambtena ren, dat hem waarschijnlijk verlof zou worden gege ven tot het uitspreken van twee reeds aangekondigde redevoeringen over de wereldvrede. De definitieve be slissing over het toelaten der redevoeringen is ech ter nog niet gevallen. Botsing in den mist met een vrachtauto. Gisteravond waren op den Gronlngschen Straatweg bij Leeuwarden twee motorrijders op weg naar Leeuwar den. In de richting Groningen reden een personenauto en een vrachtauto. Het was er mistig. De bestuurder van den vrachtauto wilde den personen auto inhalen. Toen hij dezen voorbij reed, doken plot seling de lichten van de motorrijwielen voor hem op. De berijder van een daarvan, een zoon van den beer Vriesenberg te Leeuwarden werd aangereden en tegen den grond gesmakt. Het motorrijwiel werd vernield. De heer V. is met een ernstige hersenschudding naar een der ziekenhuizen van Leeuwarden vervoerd, waar hij kort na aankomst ls overleden. Na 1 October geen aanvragen meer. De Nederlandsche Aardappel Centrale maakt be kend dat met ingang van 1 October a.s. geen aan vrage voor erkenning als Kleinhandelaar kunnen worden ingediend. Alle aanvragen welke na dien datum worden in gediend, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Ook beneden 10 Kg. verboden. De heer K. de Vries, voorzitter van district 3 der gewestelijke aardappelorganisatie voor Noord-Holland, verzoekt een verkeerde meening recht te willen zetten Dezer dagen is gemeld, dat het vervoer van hoeveel heden beneden tien kilogram aardappelen zooder gelei- debiljet is toegestaan, hetgeen niet Juist is. De contro leurs, die onder leiding van den heer De Vries de con trole in een groot gedeelte van Noordholland uitoefenen, ondervinden van bedoeld bericht grooten hinder, omdat het publiek zich beroept op de mededeeling in de krant, dat vervoer van minder dan tien kilogram aardappelen vrij is. In werkelijkheid is het echter zoo, dat voor elke hoe veelheid, hoe gering ook, een geleidebiljet noodig is, wanneer het vervoer geschiedt van de bron af Lc. van den producent. Wel is het mogelijk dat een hoeveelheid an tien kilo wordt afgehaald bij den groentenwinkel, daar de kleinhandelaar bij het betrekk van den boer reeds den verschuldigden toeslag heeft betaald. UNIFORMVERBOD OVERTREDEN? Bekeurd voor meevoeren van vaandels. Gisteravond defileerden te Zaandam voor den nieu wen pastoor J. H. M. S. v. d. Mark ee:i groot aan tal Katholieke vereenigingen met vaandels. Tegen de R.K. Propagandaclub St. Petrus en de afdeeling van de R.K. bouwvakorganisatie werd proces-verbaal op cmaakt wegens het meevoeren van vaandels in den optocht, zulks op grond van he' uniform verbod. De politie meent, dat deze verecnigingon als politieke organisaties moeten worden beschouwd. ^IT TV V K F l Vrijdagavond vergaderde de afd. Winkel der NH. Vereeniging Het Witte Kruis, ten huize van den heer D. A. de Bruijn. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een mededeeling van het Hoofdbestuur, dat de stichting Heideheuvel een zoodanige gunstige exploitatie heeft gemaakt, dat de verpleegkosten met 50 cent per dag konden worden verlaagd. Dit kan niet worden gezegd van „Bosch en Heide" en in het bijzonder wordt deze inrichting aanbevolen. De ver pleegkosten bedragen voor rekening der afdeeling f 1.75, voor betalende leden f 2.50 en voor niet-leden f 3 p. dag Van den Minister van Sociale Zaken is bericht inge komen dat voor de t.b.c.-bestrijding weder een subsidie Is verleend van f 118, doch 90 pet. zal worden uitbe taald. terwijl overwogen zal worden het restant ook nog uit te betalen. Bestuursverkiezing. De heer Kamp worxüt herbe noemd, terwijl in de vacature, ontstaan door het ver trek van den heer Van Wijk, wordt benoemd de hdfet Tj. Posthumus- Vervolgens spreekt de Voorzitter woor den van waardeering voor het werk door den heer Van Wijk. In behandeling komt thans de beschrijvingsbrief voor de alg. verg. op 3 October te Amsterdam. Uit de mededeelingen teekenen wij aan, dat er thans 15 afdeelingen zijn aangesloten. Het ledental liep terug van 85952 tot 83899, en vermindering van 2063. Heide heuvel werd bezocht door 652 verpleegden en boekte een winst van f 35230.60, welke was begroot op f 11500. In den loop der jaren heeft deze instelling een belegde reserve gevormd van f 104.504. Bosch en Helde werd slechts door 45 verpleegden bezocht en Vechtoever leidt een zorgvol bestaan. Uitvoerig wordt vervolgens besproken het voorstel van het hoofdbestuur om wijziging te brengen in de reserves, nJ. uit het reservefonds-van Heideheuvel thana f 104504.60%, te nemen f 54504.60% en dit te brengen onder reservefonds gevornfti uit de winsten van de Herstellingsoorden en Ontsmettingsinrichtingen en daar van te brengen naar het fonds tot oprichting van een kleuterhuis «n Noordholland f 50.000. Aan Bosch en Helde f 7500, aan Vechtoever f 2500, en aan de ontsmettingsinrichting te Alkmaar f 4000. alles als extra aflossing van op die instelling drukkende schuld. Vooral de bestemming van f 50.000 voor een te stichten kleuterhuis ontmoet verzet. Bij onvoldoende mativeering door het Hoofdbestuur zal de afgevaardigde tegen dit voorstel stemmen. Het voorstel Enkhuizen om bij overlijden van perso- neel het salaris nog drie maanden uit te betalen, ais dit noodig is. vindt steun en acht men een noodzake lijke regeling. Besloten wordt 2 afgevaardigden te benoemen. Tot afgevaardigden worden benoemd, de heeren G. Kamp en G. J. van Leersum en tot plaatsvervangers de heeren Brugman en Dr. Broekens. Tot leden der com missie voor het onderzoek der rekening over 1933 wor den benoemd de heeren B. H. Lenghaus, W. Keetman en C. Faber. Hierna sluiting. WINKEL 29 September. Appelen f 2—8, peren f 2—9, druiven f 8—10, tomaten f 1—1-50, slaboonen f 1—3, snijboonen f 3—7, aardappe len f 11.30, uien f 11.20, bloemkool f 46, andijvie f 0.50—1.20. meloenen f 10—16, komkommers f 1—2, wortelen f 1L A V V A P 4 r m \v V 4 Naar wij vernemen heeft het bestuur van den R.K. Volksbond contact gezocht met het R K. Werklieden verbond te Utrecht, ten einde hier voor den a.s. win ter een ontwikkelingscursuswoor werkloozcn te orga- niseeren. Voor het vervolgonderwijs aan de R.K. school aan den Nieuweweg hebben zich 18 leerlingen opgegeven. De Chr. Muziekvereeniging Soli Deo Gloria van Breezand, houdt Zaterdagavond een muzikalen marsch door de Spoorbuurt en langs do Molen vaart tot het Westeinde, waarbij gecollecteerd zal worden. Door den heer Van Dijk, hoofd van School III, is evenals vorige jaren, wederom eene serie boeken aan gevraagd bij de Vereeniging voor Reizende Biblio theken. Deze boeken, waaronder o.a. romans, levens- en reisbeschrijvingen, boeken over het leven in de natuur, enz., bevatten voor elk wat wils. Om dit mogelijk te maken, is het echter eerst noodig, eene subsidie ad f 10 aan bedoelde vereeni ging over te maken, waarvoor vrijwillige bijdragen zeer welkom zijn. Mocht hier van een bedrag over blijven, dan zal dit worden besteed om werkelooze le den in hun contributie voor studieboeken, eene tegemoetkoming te verschaffen. Wie dus iets te mis sen heeft, zondere hiervoor iets af. BREEZAND. Vrijdagmorgen sloegen de paarden, gespannen voor een wagen met landbouwwerktuigen en bestuurd door den heer Jb. de Ridder, op den Zwarteweg op hol. Zij renden met wagen en al door een heg en kwamen toen voor een boom op het erf van den heer Van der Vaart te vallen. Gelukkig was het on der schooltijd en speelden de kinderen van den heer V. niet op het erf. De voerman bekwam een klap van een der paarden, wat hem een stijf been bezorg de, terwijl er eenige materiecle schade aan heg, tuig, enz. toegebracht werd. VAN EWIJCKSLUIS. Donderdagmiddag omstreeks half drie brak in de houten woning van den straatmaker A. Pol, staande aan het begin van den Zwinweg, brand uit, vermoede lijk door het inslaan van den vlam in een op het vuur staande pan met vet. De brand brak uit, terwijl juffrouw P. zich in een der slaapkamers bevond. Meencnde iets te hooren, spoedde zij zich onmiddellijk naar de keuken, doch toen zij de deur hiervan opentrok, kwamen rook en vlammen haar reeds tegemoet. Waar de uitweg door de keuken liep, vond zij deze dus meteen versperd. In de slaapkamer teruggaande, bleek het raam daar niet vlug genoeg open te krijgen. Tenslotte hwft zij zich door een der ramen van de kamer weten te redden. In slechts korten tijd werd alles een prooi der vlam men. De schade wordt door verzekering gedokt, 7 IJ P E T ZAND. Vandalisme. In den nacht van Zaterdag op Zondag vorige week is wederom een laffe vernieling op het radio distributienet alhier gepleegd. Men heeft zich nl. niet ontzien een kabelkast open re breken, waarna een paar zekeringen zijn vernield, benevens de geheele dradenboel in bedoelde kast uit elkaar gescheurd. Ten dienste voor het volgen van een bepaalde aan wijzing in de richting van de n) dader(s) is deze pu blicatie tot op heden uitgesteld. Tot op heden is ech ter nog geen positief resultaat bereikt. In verband met haar 1-jarig bestaan wordt door de Wandelsportvereeniging „de Jutter" te Den Heb- der wederom een 45 K.M afstandsmarsch voor per sonen boven de 16 jaar gehouden. We vernamen dat op hun terugreis naar Den Helder door de deelne mers ons dorp zal worden doorgetrokken. Tn de zaal van den heer C. Modder alhier zal daarbij een rust van een half uur worden gehouden. ZONDAG 1 OCTOBER. NED. 1IERV. GEMEENTE, Oudkarspel, geen dienst. Oude Niedorp, voorm. 10% uur, Ds. Van Baalea.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6