lllimti Kiiiis- Kijken is Koppen hij CLDECK Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. VERBETERING in den wereldtoestand. BEZUINIGING op Indië's pensioenlast. BEGROOTING VAN NOORDHOLLAND. DE KWESTIE—DUYS. GROOTE JUWEELENDIEFSTAL TE DEN HAAG. Spoorwegongeluk in het Odenwald. DE MERAPI WERKT WEER. Japansch plezierstoomschip vergaan. DE DAG VAN DEN DUITSCHEN BOER. Handelsverdrag tusschen Engeland en Finland. De moord in den IJpoIder. Dinsdag 3 October 1933. SCBAGER 77ste Jaargang No. 9357 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder idag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jtentièn nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden i 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Voor het eerst sedert jaren een toe neming te constateeren van het volume van den wereldhandel. Wolff meldt uit Genève: De economische commissie der Assemblee heeft heden het rapport besproken van den Estlandschen minister van Buitenlandsche Zaken over de econo mische conferentie. Hierbij trok vooral de aandacht de opmerking van den rapporteur, dat langzamer hand een verbetering in den algemeene economischen toestand geconstateerd kan worden. Volgens raededeeling van den directeur der financieele afdeeling van den Volken bond, bedraagt de toeneming der industrieele productie vergeleken met het vorige jaar in de Ver. Staten 70 in Frankrijk 22 in Duitschland 18 in Canada 11 en in Ja pan 8 Voor het eerst sedert jaren is er een toeneming te constateeren van het vo lume van den wereldhandel, en wel met 10 vergeleken met het vorige jaar. Ook wat aan gaat de inschakeling van werkloozen in het arbeidsproces is een verbetering waar te ne men. Aan het einde der zitting machtigde de commis sie haar voorzitter voor de eventueele voortzetting der economische conferentie een crediet beschikbaar te stellen. De Italiaansche delegatie heeft heden aan de Duitsche het Italiaansche memorandum overhan digd voor economische hulpverleening voor de Do- nau-landen. Dit memorandum wordt thans door offi- cieele Duitsche instanties onderzocht. In Duitsche kringen wordt het toegejuicht, dat Italië, evenals Duitschland, aan de Donau-landen grooter afzetmo gelijkheden wil verschaffen door eenzijdige preferen tie. Niet langer te dragen. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend wetsontwerpen tot tijdelijke staking van de jaarlijksche rijksuitkee- ringen aan de pensioenfondsen in Ned.-Indië en tot buitenwerkingstelling van de wet, die een rijksbij drage toekent aan het burgerlijk weduwen- en wee- zenfonds in Ned.Indië. Latente last van 679 millioen. Pe latente pensioenlast, welke thans op Indië drukt, is door de directie der Indische pensioenfond sen per ultimo 1932 berekend op een bedrag van rond 679 millioen gulden. Deze latente pensioenlast zal door het tijdelijk staken van de vereischte uit- Ikeeringen aan de fondsen in sterke mate aangroeien. De voorgenomen wijzigingen in de bezoldigings- en pensioenregelingen der Indische landsdienaren, als mede de inkrimping van de overheidsdiensten, zullen echter tot beperking van dien aangroei leiden. Verdere bezuinigingen noodlg. Hoewel aan de ontwerp-begrooting der provincie Noord-Holland voor 1934 nog gewerkt wordt, zoodat deze eerst de helft van de maand zal kunnen verschij nen, verneemt de „Tel." thans dat voor het sluitend anaken dezer begrooting eenige belangrijke voorstellen zullen moeten worden gedaan. Het blad herinnert er in dit verband aan, dat het vo rig jaar een verhooging van het aantal opcenten van zestien op twintig noodzakelijk was en dat ondanks de ze verhooging aan belastingen nog een f 217.000 minder aan ontvangsten zou binnenkomen dan voor 1932 het geval was geweest. Waar men echter voor 1934 geen lagere belastingopbrengst verwacht, hoopt men, dat voor 1934 verdere belastingverhooging achterwege kan blijven. Dat zou echter alleen dan het geval zijn, indien op andere posten voldoende bezuinigingen kunnen worden verkregen, ter sluitend making van de begrooting. Deze bezuinigingen zouden oa moeten worden ge vonden door wijziging van de bestaande arbeidsvoor waarden van het personeel: zooals men weet is bij een vorige begrooting reeds een tijdelijke salariskorting van 6 pet. over drie jaar vastgesteld. Of echter thans een pensioen korting en wederom intrekking van den vacantietoeslag zal worden voorgesteld, dan wel nog andere onderdeelen van deze arbeidsvoorwaarden in het geding zullen worden gebracht, daaromtrent Wordt momenteel in het georganiseerd overleg geraad pleegd. Dat er echter op deze zijde op de begrooting zal moeten worden bezuinigd, hoe dan ook, sohijnt wel vast te staan. Voorts zal vermindering van de provinciale subsi dies worden voorgesteld, waarbij nagenoeg alle instel lingen betrokken zullen worden. Ook verdere bezui nigingen op de interne diensten, centralisatie b.v., •chijnen ernstig overwogen te worden. PARTIJRAAD DER S.D.A.P. stelt een commissie van onderzoek in. Naar aanleiding van den aanval van Mr. Duys op de Arbeiderspers, heeft de Partijraad der S.D.A.P., naar wij in „Het Volk" lezen, in zijn Zaterdag gehou den vergadering besloten een commissie te benoemen „die met spoed een onderzoek instelt naar de gronden, waarop, in strijd met de in de vorige Partijraadsvergadering gewekte ver wachting, partijgenoot Duys zijn brochure in zake partijtactiek heeft doen verschijnen en naar de deze verschijning begeleidende om standigheden en de daarop gevolgde feiten. De commissie heeft het recht kennis te -nemen van wat door Duys ter zake wordt aange voerd tegen instanties en personen der Partij en daarover haar oordeel uit te spreken." De commissie werd samengesteld uit de heeren Bonger, Diepenhorst. De Miranda, Reinalda en Weij- kamp. Het partijbestuur heeft voor zich en zijn leden, evenals de hoofdredacteur van „Het Volk", de com missie nadrukkelijk verzocht gebruik te maken van het, in het laatste gedeelte van het besluit genoem de, recht. Voor 30 a 35 mille aan juweelen buitge maakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een inbraak gepleegd in het magazijn van de juweliersfirma. J. v. d. Wililgen en Zonen aan de Zoutmanstraat lb, hoek Piet Heinstraat te 's Gravenhage. Vermi6t worden 110 platina-briljantringen, 15 polshor loges, 2 a 3 dozijn brochettes, 40 50 colliers, een aan tal hangers enz., alles van platina, een gouden ketting, een schild en eenig antiek, tot een gezamenlijke waarde van 30 a 35 mille. De schade wordt door verzekering gedekt- Als gewoonlijk had de conciërge, die op de tweede verdieping woont de eerste is voor administratie- doeleinden in gebruik de rolluiken des Zaterdags avonds laat gesloten en 's nachts voor half twee was hij nog in den winkel geweest en had hij niets bijzon ders bespeurd. De inbraak moet dus na half twee des nachts zijn geschied, want toen hij Zondagochtend om streeks 9 uur de rolluiken weder opschoof, ontdekte de conciërge, dat een bovenlicht was vernield en dat uit een draaibare etalage een groote partij platinawerkstuk ken met briljanten waren verdwenen. Onmiddellijk stel de hij daarvan den heer Van der Willigen in kennis, die op zijn beurt de politie waarschuwde. De hierbedoelde draaibare etalage was onlangs ver vaardigd volgens een door een der heeren Va.n der Willigen uitgevonden systeem, dat overeenkomt met het draaibare tooneel in den schouwburg, om het al dus mogelijk te maken, in zéér korten tijd van etalage te verwisselen. Juist was dezer dagen die etalage- inrichting gereedgekomen, nadat timmerlieden en stoffeerders eenigen tijd daaraan hadden gearbeid. Aan de buitenzijde was deze etalagekast met voorwe'- pen van groote wnardov zooais briVJantringen, pc'" horloges colliers en brochettes, alles van platina ver zien en het is deze kast, die geheel geplunderd bleek te zijn. Bovendien hebben de dieven uit een binnen- vitrine een aantal dure hangers en ringen weggehaald, doch uit de wijze waarop dit is geschied moet worden opgemaakt, dat zij hun werk plotseling hebben be ëindigd. want verscheidene andere voorwerpen van grote waarde zijn daarin onaangeroerd gebleven. Ove rigens hebben de dieven zich niet bekommerd om gouden of zilveren stukken. Door het rolluik weer te laten zakken en de etalage naar binnen te draaien, hebben zij in den winkel rus tig den voorraad platina en briljanten daaruit ver wijderd, totdat zij blijkbaar kort daarna werden ge stoord in hun verdere plunderwerk. Met den buit hebben zij door de buitendeur het perceel verlaten. De politie heeft Zondagochtend een uitgebreid on derzoek ingesteld. Zij is daarbij wel tot de overtuiging gekomen dat de inbrekers met groote deskundigheid hebben gewerkt. 3000 gulden belooning uitgeloofd voor op sporing van de daders. De firma R. Mees en Zoonen, Kneuterdijk 13 te 's-Gra- venhage, looft namens assurantiemaatschappijen een be looning van f 3000 uit voor het terugbezorgen van de in den nacht van Zaterdag op Zondag j.1. bij de juwe liersfirma J. van der Willigen en Zoon te 's Graven- hage gestolen goederen of voor aanwijzingen, welke tot opsporing van die goederen leiden. Bij gedeeltelijke op- sporing wordt een belooning naar verhouding van de waarde van het gestolene toegekend. Negen dooden, V.D. verneemt uit Frankfurt: Op een lokaalspoorweg in het Odenwald tusschen Reinheim en Reichelsheim is Zondagmorgen een bot sing ontstaan tusschen een locomotief en een motor wagen. De laatste kreeg een defect en kon niet verder rijden. Van het naastbijzijnde station werd toen een locomotief gevraagd om den motorwagen verder te sleepen. Voor echter de locomotief aan de plaats van den motorwagen was gekomen, was het .personeel er reeds in geslaagd den motorwagen te herstellen, zoo dat deze weer op eigen kracht kon rijden. De stations chef,' die hiervan in kennis was gesteld kon de reeds vertrokken locomotief echter niet sneer telefonisch bereiken, met het gevolg, dat motorwagen en locomo tief onderweg in botsing kwamen. De machinist van den motorwagen redde zijn leven door van den wagen af te springen, de machinist van de locomotief werd van zijn machine geslingerd en zwaar gewond.. Onder de passagiers van den motorwagen ontstond een pa niek,, die nog heviger werd toen de uitstroomende benzine in brand geraakte. 9 passagiers werden hierbij zwaar gewond. De motorwagen brandde tot op de wielen af. Ook de telefoonleidingen langs den spoor weg werden door de vlammen vernield. UIT ONZE OOST. Vermoedelijk de N.W. bergwand inge stort. Dessa's in de gevaarlijke zóne ontruimd. Naar Aneta uit Batavia seint, werkt de Merapi de vulkaan op Midden-Java weer. Vermoedelijk is, als gevolg van de uitbarsting van den Merapi, een deel van den Noordwestelijken berg wand ingestort. De gevaarloopcnde dessa's zijn ont ruimd. Nadere bijzonderheden. Een plotselinge explosie van de Merapi werd Zon dagmiddag door den opzichter van den Vulcanologi- schen Dienst gemeld. De Merapi stootte toen grauwzwarten rook uit, het geen gepaard ging met zeer zwaar gerommel. Na het gerommel werd een gloedwolk waargeno men in westelijke richting, die den stroom van dc lava in 1931 volgde en aan den voet daarvan eindig de. Kort daarna viel een regen van zand en kleine steenen te Babadan, zeer spoedig gevolgd door den gewonen bekenden eruptieregen, terwijl een storm op stak, die deuren en ramen deed rinkelen. De boven loop van de Kali Triesing, ten Noorden van Babadan, werd bedekt met een witte laag eruptie-materiaal, waaruit zeer spoedig rookwolken opstegen, hetgeen een aanduiding vormde, dat boschbranden waren uit gebroken. Weldra kon niets worden waargenomen, doordat de Merapi spoedig was omgeven door pikzwarte rook wolken. De neerslag langs de Kali Triesing duidde op uit breiding in een richting Noordelijk van de gevaar- zone, welke niet is voorzien in het bekende rapport van den Vulcanologischen Dienst. De Resident en de Regent maakte een tocht naar Toekoeng en gaven last. zoo spoedig mogelijk een vijftal dessa's langs de Kali Triesing te ontruimen, de andere dessa's in de gevaarzone's waren Zondag middag reeds ontruimd. Tot heden zijn nog geen berichten van persoon lijke ongelukken in bedoelde dessa's ingekomen. De opzichter van den Vulcanologischen Dienst be zocht op 30 September nog den krater en nam om twaalf uur een zeer zwaar gerommel waar en af stortingen in den krater aan de Noord-Westelijke zij de. Ook eerder was reeds een sterk gerommel ge hoord. De plaatselijke seismograaf wees Zondag herhaal de bevingscurven aan. De koelies van de Jogjasche waterleiding, werk zaam op 1800 Meter hoogte boven het dal van de Kali Koening, nabij Kalioerang, vluchtten Zondag middag voor den steenenregen. Het hoofd van den Vulcanologischen Dienst dr. Stehn, begaf zich per legervliegtuig naar Barbadan, waar hij om twee uur des nachts aankwam. Het vliegtuig was genoodzaakt tegen het invallen van de schemering te Batang te landen. De werking neemt af. De Merapi bleef des nachts rommelen en bleek gistermorgen in een sterke bewolking te zijn gehuld terwijl dampvorming zichtbaar was. Met het intus- schen gearriveerde vliegtuig steeg dr. Stehn te Ba badan op. Zijn waarnemingen va.iuit de lucht moe ten zich beperken tot het bovendeel van den top, waarop zeer hevige gasvormingen werden geconsta teerd. Voor zoover zichtbaar zijn de veranderingen niet groot ook in den ringwal van den krater. De werking van de Merapi neemt thans af. De laatste groote ramp van den vulkaan Merapi in Midden-Java ligt nu bijna drie jaren achter ons. In de tweede helft van November 1930 begon de vul kaan verhoogde werking te vertoonen en een lava stroom uit te stooten en in December d a.v. hadden dc hevigste erupties plaats, welke op den 20en dier maand hun hoogtepunt bereikten in de vreeselijke ramp, welke aan honderden menschen het leven heeft gekost, velen door den verbrandingsdood in en bij hun woning door den onontwijkbaren stroom van gloeiende vulkaanproducten en heete modder overrompeld. Wekenlang zijn uitgebreide landstreken overstroomd geweest door de uit haar met puin en lava opgevulde bedding geworpen rivieren; ontzag lijk is de materieele schade geweest als gevolg van grondverschuivingen en bandjirgeweld. 160 personen verdronken? V.D. verneemt uit Tokio: Het Japansche plezierstoomschip, dat SOS-seinen had uitge zonden, is bij Moemamoto aan de Japansche kust vergaan. Van de ongeveer 200 passa giers konden tot nu toe slechts 40 levend worden geborgen. Meer dan 20 personen wer den uit het water gehaald. Ver over de hon derd personen worden nog vermist. Oogstdankfeest 1933. In alle steden en plaatsjes van het Duitsche rijk is Zondag het oogstdankfeest gevierd. Op vele plaat sen stond de bevolking rond d.e luidsprekers ge schaard om te luisteren naar de toespraken, die van den Bueckeberg werden uitgezonden. In Berlijn mar cheerden boerendelegaties met versierde oogstwagens naar den Lustgarten, waar 120.000 menschen bijeen waren. Verschillende sprekers voerden hier het woord. In het Hitlerstadion vond een parallelbetoo- ging plaats. Overal werden de redevoeringen van Hit- Ier en Darré door de radio den volke hoorbaar ge maakt. In Koblenz hield Alfred Rosenberg een redevoering, waarin hij de duizenden jaren van strijd van het hoerendom herdacht, welke strijd eerst thans in den volksstaat eer en waardigheid verwierf. Op den Bückeberg. Naar schatting nam aan de plechtigheid op den Bückelberg ongeveer een half millioen menschen deel. Voor het spreekgestoelte stonden tal van S.A.- afdeelingen opgesteld en langs alle hellingen van den berg stonden de menschen dicht naast elkaar. Te gen vier uur arriveerde aan den voet van den Bücke berg de extra- trein met vertegenwoordigers van 23 mogendheden. Pas tegen kwart over vijf naderde Hilter, geëscorteerd door een regiment ruiterij. Hierna begonnen de ruiterspelen. Hoen het geheel donker was geworden, werden de zoeklichten en de feestverlichting ontstoken. Tegen half zeven nam de Rijkminister voor landbouw, Darré, het woord. Hij zeide o.a dat het nationaal- socialisme het eeuwenoude gebruik van ccn feestdag der boeren had hersteld, en dat de aanwezigheid van 500.000 boeren het beste bewijs was van de overwin ning, die het nationaal-socialisme onder den boeren stand had behaald. Daarna sprak Hitier. Hij noemde het nationaal- socialisme de fanatieke en verbitterde vijand van elke klassetegenstelling en standensplitsing. Alle op vattingen, die de eenheid der natie zouden kunnen schaden, dienen dan ook bestreden te worden. Hoofd en handenarbeid zijn gelijkwaardig als zij in dezelf de mate voor het bestaan van de volksgemeenschap dienen. Niet de verovering van vreemde volken, maar de instandhouding en beveiliging van het eigen volk is de zin der nationaal-socialistische politiek. Een ver nield handwerk kan zich herstellen, een verarmde middenstand kan weer welgesteld worden, een ge ruïneerde industrie kan weer worden opgebouwd en ontvolkte steden kunnen tot nieuw leven gewekt worden, maar een vernietigde boerenstand kan men niet naar believen opnieuw in het leven roepen. Na tuurlijk kan, wat in tientallen jaren bedorven is, niet in acht maanden volkomen hersteld worden. De boe renstand moet niet .alleen de voedingsbron, maar ook de bron van allen wil van Duitschland worden. Hitier deed tenslotte een beroep op dc boeren om be reid te zijn tot het brengen van offers, ten einde de volksnood te lenigen. Na de rede van den leider werden de feestelijkhe den besloten met een reusachtig vuurwerk; het door de menigte gezongen Horst-Wessellicd, een taptoe van de S.A.-kapellen en het Deutschland-licd. Een fakkeloptocht begeleidde Hitier bergafwaarts naar de wachtende auto's en de overige gasten naar het station. Bepalingen ten aanzien van pekelharing en boter. Gisteravond is te Londen naar Reuter meldt, de tekst bekend gemaakt van het tusschen Groot-Brittan- nië en Finland gesloten handelsverdrag, dat bepalingen bevat, die ook voor Nederland van belang zijn. Het verdrag geldt voor een tijdperk van drie jaren. Gedurende de eerste twaalf maanden zal de regee ring van Finland den invoer toestaan van 1.410.000 Kg. pekelharing tegen vijftig pence invoerrecht per Kg. en gedurende de daaropvolgende tijdperken van twaalf maanden telkens 2.600.000 Kg. tegen een Invoerrecht van een Finsche mark per kg. Groot-Brittannië garandeert Finland als tegenpresta tie gemakkelijke voorwaarden bij den invoer van land bouwproducten. Finland zal b.v. ten minste 198.000 cwt. boter kunnen invoeren. Finland zal 75 pet van de benoodigde steenkool uit het Britsche Rijk Invoeren. Man gearresteerd, doch weer op vrije voe ten gesteld. Uit Amsterdam: Gisteravond werd door de po litie op den Zeedijk een man aangehouden, wiens sig nalement overeenkwam met dat van den vermoedelij- ken dader, van den moord die dezer dagen in den Grooten IJpoIder werd gepleegd. De man werd naar het bureau Raampoort overgebracht, waar hij na ver hoord te zijn, waarbij zijn onschuld bleek, onmiddel lijk weer op vrije voeten werd gesteld.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1