Zijn laatste avontuar Arrondissementsrechtbank te Alkmaar DE MQNT-BIANC WORDT DOORGEGRAVEN ZITTING VAN MAANDAG 3 OCTOKER. VOOR DEN POI^TIMRIESaR'l'iJK. NA 6 JAAR UIT HET GRAF VERREZEN. Hadden we op Vrijdag 22 September een extra bij eenkomst van het edelachtbaar strafcollege in pleno, bijgewoond ter officieele herkenning van den Dult- schen Rijnaakschipper Friedrich K. aan wiens be perkte vingers in het jaar 1927 'n paar Heldersche vetleeren laarzen bleven kleven, thans zou dan deze oude kennis nogmaals als opposant verschijnen voor den politierechter, ten einde die versleten-laarzen affaire nog eens met hem te bespreken. De heer K. was echter niet te consulteeren, dus werd het verzet vervallen verklaard en voorgoed afgevoerd. NOG EEN VERGETEN BABY. Het verzet tegen oude beschimmelde veroordeelin- gen schijnt aanstekelijk te zijn, eerst ging het over |een schipper uit Leiderdorp, dia in 1919 te Schermer- jfaorn 'n das had gestolen, toen kwam Herr Friedrich |K. en nu was het zekere heer Gerrit M., bijgenaamd '„Kleine Gerrit". thans wonende Geldersche Kade 51 te Amsterdam, die te Schagen in Mei 1930 een huur kooprijwiel had verduisterd en deswege op 3 Sept. d.a. v. tot f 30 boete of 30 dagen was veroordeeld. De man stond nu te leuteren, dat hij was aangehouden voor 2 vonnissen, wat hem wat al te machtig was. Door be krachtiging van het gewezen vonnis werd deze zaak uit de politierechterswereld geruimd. Sohagen. WAT GEBEURT ER MET DAT VENTJE? Op 26 Juni verscheen voor het aanschijn des Politie rechters het 21-jarig manufacturen-scharrelaatje Wij- be de G. uit Schagen, welk jongmensch zoo idioot was geweest op een zijner handelsexcursies in den omtrek in een onbewaakt moment uit de woning van den heer G. Zwaan te Zijpe, 'n bedrag van f 10.45 te ont vreemden. Mr. Ledeboer achtte het toen rationeel den heer Wiggers eens op recherche uit te zenden en be paalde de voortzetting der zaak op heden. Verdachte, die een kuif draagt als een kaketoe, was behoorlijk present en werd na ingewonnen advies van den amb tenaar van het genootschap, dat gunstig luidde, voorw. veroordeeld tot 3 maanden met 3 proefjaren u-s.w. M e d e ra b 1 i k. 'N „HERDER" GESTOLEN. Het betrof hier echter geen herdershond, maar een fiets, merk .Herder", die in den kermisnacht van 23 Aug. 1932 was ontvreemd door den groentenhandelaar P. G. B. uit Medemblik. ten nadeele van den heer S. Beemsterboer,. welk rijwiel was geplaatst tegen het café van den heer de Vries aan den Lagendijk te Wervershoof. Na een jaar in het ongestoorde bezit te zijn geweest van dit karretje, werd de groentenman eindelijk gesnapt en ter verantwoording geroepen. Na ampele bespreking werd kwade trouw aangenomen en verdachte veroordeeld tot f 50 boete of 25 dagen. De Officier had 1 maand gev. gevorderd. Hoorn. D»E WEDiERSPANNIGE OPNIEUW IN VERZET. Een heer uit Hoorn, met name Hermanus B-. een 55-jarig los werkman, had zich op 29 April verstout een nogal pittig verzet te plegen tegen den agent Selderbeek, die het noodig achtte hem op staanden voet in te rekenen. Deze beschermeling van Herman dad werd bij verstek onthaald op 1 maand gevange nisstraf. doch waar de oppositie hem blijkbaar In het bloed zat kwam hij ook tegen dit vonnis ln verzet. De bejaarde opposant, die nog heeft een stokoude vader en moeder, welke bang voor hem zijn, had ge rukt, getrapt en geslagen, maar kon zich van het ge val niets meer herinneren. Wèl wist hij, in Hoorn 6 gulden boete te hebben gekregen ter zake dronken schap. Maar dat klusje stond afzonderlijk en werd de zaak ter nader onderzoek uitgesteld tot 15 Jan. 1934- Hoorn. DE SPIJBELAAR OPGEVISOHT. De heer Joh. G., die te Hoorn het edele vak van palingvilder en veedrijver beoefent, en derhalve min of meer voorstander van directe actie, had op 7 Juni „bonje" gekregen met een technicus uit Hoorn, over het plaatsen van een auto voor zijn huis en zou toen dezen heer J. Groen bij name in de lies hebben ge schopt. Waar echter verdachte deze beschuldiging af wees en de mishandelde getuige door ziekte was belet, was het noodig het politierechters-apparaat nog eens in werking te stellen. De heer Groen was thans ter plaatse en werd het gebeurde nog eens meer uitvoerig gerepeteerd, met als .unhappy end" voor den veedrijver, diens veroor deeling tot f 25 boete of 25 dagen. Verdachte kwam niet voor het eerst met deze koop waar ter markt, vandaar de nogal peperige straf. Alkmaar. EEN WEERSPANNIGE VENTER. De 31-jarige, «forsch gebouwde, zwervende grondwer FEUILLETON. Humoristische roman van JOH BRANDT. 12. Als eenige uitweg bleef hem nog slechts de vlucht. Nog eenmaal zou hij zich te goed doen aan de produc ten van de voortreffelijke keuken van het hotel om dan b\j nacht het gastvrije stadje te verlaten. Maar niet alleen hij, ook de ingezetenen van Riese- nau smeedden op dezen dag verstrekkende plannen. Hun wantrouwen was nu eenmaal opgewekt en het uit wisselen der meeningen onderling was slechts in staat dit wantrouwen nog te doen toenemen. Dit was oor zaak, dat de gemeenteraad in buitengewone zitting bij een werd geroepen, om den vroeden vaderen gelegen heid te geven den toestand eens rustig onder de oogen te zien. „Het wordt tijd, dat we er eens een eind aan maken", meende burgemeester Lorenz. wiens delicatessezaak zioh vooral in Emil's bijzondere belangstelling had mo gen verheugen. „Wat mij betreft, mijne heeren", zei hotelier Honin- ger, ,ik ben helaas niet in staat het toch reeds aanzien lijke crediet nog te verhoogen". Hij had Erail in zijn hotel zitten en droeg de zwaarste last van de grafelijke hofhouding. „Bij mij heeft hij kans gezien voor een paar honderd mark schulden te maken", deelde Krupnick, de grootste sigarenwinkelier van het dorp mede. „Ik heb uitslui tend voor hem sigaren van een halve mark per stuk moeten laten komen en hij neemt telkens een kistje van vijftig. Voor ik nieuwe voorraad bestel, zou ik nu toch eerst wel eens geld willen zien. Ik stel daarom voor... een oogenblik er zal me zoo direct wel iets te binnen schieten..." De hoofdonderwijzer Reppert meende van deze korte pauze gebruik te moeten maken om de aanwezigen ge rust te stellen. „Mijne heeren", zei hij sussend, „ik ge loof, dat wij te ver gaan. Het woord van een edelman moet ons toch genoeg zijn!" ker Petrus v. d. P., had zich op 24 Juli duchtig verzet tegen den politie-agent Hooijer, die hem op grond van de Politieverordening het venten zonder vergun ning wilde beletten. De recalcitrante handelsman, die veters ten verkoop presenteerde, verklaarde niets met den agent te maken te hebben, terwijl hij weigerde zijn naam op te geven. Het feit was gepleegd in den omtrek Scharloo, dus het was een lastig karweitje voor één man, doch gelukkig daagde collega Verbaan op ter assistentie en gelukte het den agenten dit bru tale heerschap te de-poneeren. Vonnis f 25 boete of 25 dagen. Enkhuizen. EEN ONBEDACHTZAME VERGUNNINGHOUDER. De caféhouder Dries R. te Enkhuizen 'hielp zich op 15 Juni. tijdens de kermis, ook leelijk in de nesten, door den agent van politie de Bruijn te beletten een overtreding der verordening te constateeren en ten dien einde een glaasje, gevuld met een geel vocht, ver moedelijk sterken drank op den vloer uit te gieten. Het was natuurlijk niet toegestaan op zekere uren sterken drank te tappen. Voor de politie had verdach te het feit toegegeven en een uitvoerige bekentenis af gelegd. Thans scheen hij echter op die erkentenis ge deeltelijk terug te willen komen. Overigens stond R- gunstig bekend, volgens testimonium van den getuige de Bruijn. Gevorderd werd f 100 boete of 60 dagen. Deze aderlating werd door den Politierechter iets verzacht en opgelegd f 50 boete of 40 dagen. Spanbroek. 'N AANGEZICHTSKLAP VAN 'N CONCURRENT. De Spanbroeker broodbakker G. J. Otben werd op 14 Juni onthaald op een slag in 't gelaat van den niet verschenen fouragehandelaar Wijert de V. Verdachte was ontevreden op den bakker, die iets onaangenaams van hem zou hebben gekletst. Beiden zijn ook nog caféhouders! Eisch en vonnis f 15 boete of 15 dagen. Anna Paulowna. LOSSE LIPPEN. De heer Joh. B. te Anna Paulowna, wiens naam ons bekend in de ooren klinkt had aldaar den schilder Erich German verweten, dat hij een dief zou zijn, wel ke aantijging den schilder zoo slecht bekwam, dat hij een klacht deed ter zake beleediging. De heer B. ex ploiteert een danstent en staat bekend, niet afkeerig te zijn van een hartig slokje. Hij is reeds meermalen veroordeeld. Eisch en vonnis f 20 boete of 20 dagen. Alkmaar. ONSMAKELIJK ZAAKJE. Een 31-jarig persoon, met name L. C. de B., wonende te Oudorp, had zich te Alkmaar aan openbare schen nis der eerbaarheid schuldig gemaakt. Behandeling met gesloten deuren en nader onderzoek gelast A n d ij k. EEN LOSHANDIGE ANDIJKER Tijdens een voetbalwedstrijd werd een de^ medespe lers. de heer J. Beller, door een bestuurslid, Jan B., getrakteerd op een klap ln 't gezicht wat met het oog op den omvang van Jan's vuisten geen aangename streling zal geweest zijn. Eisch f 15 boete of 15 dagen. Vonnis f 12 of 12 dg. Anna Paulowna. 12-JARIG KNAAPJE AFGEROST. De niet verschenen heer Klaas H. uit Anna Pau lowna, had op 12 Juni den 12-jarigen Pietje Muntje- werf eenige trappen onder zijn achtersteven toege diend. Mej. Kossen—Gaarthuis had de strafoefening waargenomen. De jongens waren op den nieuwen weg 8an 't spelen en wierpen elkander met uitgetrokken gras, waarover Klaas kwaad werd en juist den ver keerde te grazen nam. Eisch en vonnis f 5 boete of 5 dagen. Den Helder. DAMESOONFLTCT TE DEN HELDER. De 32-jarige mevrouw Adrlana J., huisvrouw J. J. K. te Den Helder had op 2 Juli een soort simultaan- partij gespeeld ln beleedigingen en eenige gehuwde mede-bewoonsters zeer onaangename woordjes toege voegd. Zoo had zij een dezer dames geanimeerd om haar „gore 6moel" te wasschen. Het was weer een •van de bekende buurtjesruzies, die door Den Helder meermalen worden aangevoerd. Vonnis f 12 boete of 12 dagen. Enkhuizen. KRACHT IN DE KUITEN GEPOMPT. De 33-jarige heer Klaas N., journalist te Enkhuizen, stond terecht ter zake beleediging van zekeren heer Marshal, 'n voetbaltrainer, die de voetballers kracht in de kuiten moest pompen of zoo iets. Hij had dien mijnheer ook Kwiebus genoemd. Mr. James Marhal is een Engelschman, doch het gespeende Hollandsch van den heer Klaas N. begreep hij zeker heel goed. Het geïncrimineerde stuk was opgenomen in de Vrije Westfries. Een spoorbaan en een autoweg. Geen moeilijkheden door hooge temperatuur? Berichten in de pers maakten er reeds melding van, dat den laatsten tijd tusschen Frankrijk. Zwitserland en Italië onderhan deld werd, over een reusachtig plan: het graven van een tunnel door den Mont-Blanc Daardoor zou er een groote verandering in het Zuid-Europeesche verkeer komen. Dit project is van veel grooter beteekenis dan het Simplon-plan van vroeger. Het reusachtige massief van den Mont-Blanc, den hoogsten berg van de Alpen en van geheel Europa, ligt precies op het punt, waard e grenzen van Frankrijk, Italië en Zwitserland samenkomen. Deze machtige berg is een paradijs voor de bergbe klimmers, een paradijs voor de geologen, maar tevens een hindernis voor het Europeesche en vooral voor het Zuidelijke internationale verkeer. In de laatste jaren is er veel gesproken over een tun nel onder de Straat van Gibraltar: zelfs zijn onlangs de metingen en peilingen gereed gekomen. Ook werd zoo nu en dan weer eens gesproken over het tunnel plan voor het Nauw van Cal ais. maar het zal nog wel wat jaren duren, vóór die projecten werkelijkheid zijn geworden. Zij zijn niet zoo urgent, zij zijn geen abso lute noodzakelijkheid. Zij zijn niet van zoo overwegend belang voor meer landen, zooals bjjv. met het Mont- Blanc-probleem het geval is. Initiatief van Genève. Genève heeft het Initiatief genomen en met onver wacht succes. Wanneer dit project eenmaal zal zijn uitgevoerd, zal het toerisme naar deze drie landen, die in sterke mate van het vreemdelingenverkeer afhankelijk zijn, nog toe nemen: duizenden menschen zullen jarenlang werk heb ben en een belangrijke nieuwe handelsweg zal zijn aan gelegd. Mussolini was terstond zeer ingenomen met het plan en hij gaf aanwijzingen, de metingen en den voor- arbeid te bevorderen, voor zoover dat van Italiaansche zijde mogelijk was. Men zal nu de plaats opzoeken, waar het bergmassief De Officier achtte het woord „kwibus" beleedigend en vorderde f 50 boete of 50 dagen. De verdachte hield daarop een uitvoerig betoog of tewel oratio pro domo. dat ongetwijfeld in de Vrije Westfries een welkome bladvulling zal zijn. Spreker ontkende de bedoeling te hebben willen beleedlgen, doch had meer een humoristische beschrijving willen geven van het Enkhuizer voetballeven. De politierechter noemde het woord ..kwibus" niet beleedigend en sprak denverdachte vrij. Een vonnis, dat geen tegenspraak baarde. Venhuizen. HET ONMISBARE BIERFLESCHJE WAS OOK WEER PRESENT. Een 23-jarig landarbeider uit Venhuizen, Cornelis R., wilde op 6 Juni gratis binnendringen door de controle van de locale balgaal van Schippers, doch werd door den controleur, P. Visje gesnapt, waarop hij den heer Visje met een bierflesohje op het hoofd timmerde. Hat bleek thans dat de slag was bedoeld voor een anderen controleur, en wel voor den heer G. Degeling. Verdachte ontkende en had nog een getuige décharge, J. P. Bot man mee naar Alkmaar gesleept. Deze had het slaan met het bierfleschje niet gezien. Aangenomen voor ken nisgeving. Eisch 1 maand gev. Vonnis conform eisch. Alkmaar. AAN HET PUBLIEKE WASCHLIJNTJE. De heer C. W. K., 'n 45-jarlge propagandist te Alk maar, stond terecht ter zake beleediging van zijn zwa ger J. Kwast, dien hij zou hebben toegevoegd op 21 Juni: Je bent de moordenaar van je moeder. De heer K. erkende, doch sprak tegen het opzet, te hebben wil len beleedigen. Het onaangename gesprek had plaats in het „Waaigat" en werden.de geïncrimineerde woor den op verzoek van den beleedigde op het politiebureau herhaald in tegenwoordigheid van den hoofdagent A J. ter Horst. Overigens zullen we over deze onprettige familiegeschiedenis niet verder uitwijden en volstaan met de mededeeling, dat de heer K. werd veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen. 'S VOGELAARS VRUCHTELOOS FLUITEN. Een deel van Neerlands jongelingschap, dat welhaast den 19-jarigen leeftijd heeft bereikt, en is uitverkoren om in tijd van verdrukking het vaderland te verdedigen. de kleinste breedte heeft en tegelijk gunstig ligt, ten aanzien van de bestaande spoorlijnen. De tunnel moet op Genève gericht zijn. De groote spoorweg uit Enge land over Parijs zou direct over den M.-Blanc n. Italië worden verlengd. Ook op den weg van Spanje over Marsellle aar Oost-Europa zou veel tijd bespaard kun nen worden. Weliswaar legt de vliegtuigdienst uit Ge- n ve deze trajecten veel sneller af dan ooit door een tunnel mogelijk zou zijn, maar het spreekt vanzelf, dat voor het grootere goederenvervoer de spoorweg nog steeds aangewezen blijft. Maar men wil niet alleen een spoorbaan door den Mont-Blanc aanleggen, doch ook een autoweg, die vóór het vrachtverkeer berekend moet zijn. Men gelooft, dat de tunnel in vier jaren gereed zal zijn. De spoorweg- en de autotunnel zullen beiden een breedte hebben van 6.45 M. De lengte zal ongeveer 13 K.M. bedragen, althans volgens de berekeningen, die men tot nog too de nauwkeurigste aoht. Een voorlooplge begrooting constateert, dat een be drag van 38 millioen gulden noodig zal zijn. Een lee ning zal worden uitgeschreven, waarop kleine aandoe- len zullen worden uitgegeven. De amortisatie moet worden opgebracht door de passagegelden van het rei zigersverkeer en door een toeslag op het vrachtverkeer, niet echter op het.spoorweg-personenvervoer. Een vergelijking met den SimpIon-tunneL Vijf-en-dertig jaar geleden werd te Domo-d'Ossola en te Brieg, aan beide zijden van het Simplonmassief, ge lijktijdig begonnen met het werk voor den grootsten tunnel ter wereld, die, ln rechte l|jn een lengte van 19 K.M. 730 M. had. Evenals bij den Mont-Blanc het geval zal zijn, ont moette men bij den Simplon eerst prachtig vast gesteen te (de Mont-Blanc bestaat aan den buitenkant hoofdza kelijk uit kristailijngesteente en wel uit protogine met gneis en glimmerleisteen): daarna stootte men op af brokkelend materiaal, dat den weg vrij Het voor heets en koude waterstroomen. Toen moesten steeds nieuwe afleidingskanalen worden aangelegd, die nog thans het water naar buiten voeren. Erger nog was, dat plotseling de door den druk van het gesteente voortgebrachte warmte toenam en steeg van 50 tot 53 graden. De werklieden zakten in elkaar, ofschoon voortdurend koude lucht werd toegevoerd en ijskoud water in de gangen werd gesproeid. Intusschen hoopt men, dat de temperatuur in den Mont-Blanc la ger zal zijn door de nabijheid van zoovele gletschers. Bij den aanleg van den Simplontunnel moesten 4000 man, terwijl dag en nacht werd gewerkt, een millioen kubieke meter steen en aarde uit den berg naar buiten brengen. Voor het doen springen van het gesteente werd 1350 ton dynamiet gebruikt Men zal met de moderne Instrumenten echter minder materiaal noodig hebben. Het zou van wereldbelang zijn, indien men nu. 35 jaar na den aanleg van den Simplon-tunnel, den Mont-Blanc zou gaan doorgraven. Een hindernis zou worden weg genomen, die het verkeer eeuwenlang dwong, groots omwegen te maken. toont zich al zeer ongevoelig voor de teedere zorg der overheid, die de eandidaten in de gelegenheid stelt zich to overtuigen van hun lichamelijken welstand. Ten dien einde noodigt de burgemeester hen beleefd uit te willen verschijnen voor den met dit onderzoek belasten keu- ringsraad, doch helaas worden vooral In Noord-Holland vele invité's aangetroffen. di« aan deze politesse niet de minste aandaóht schenken en nu door den rechter op hun nationale verplichting worden gewezen, door een stevige geldboete of hechtenlsstraf. Ook heden stonden op de zittlngsrol ingeschreven een viertal jonge snaken, die geen oor hadden geleend aan het lokkend fluiten van den vogelaar, waarmede zij ter keuring werden ge nood. De heer Joh. B. had verzuimd den keuringsraad te Winkel te bezoeken, vonnis f 50 boete of 50 dagen. Ook de heer Jan J. had gemankeerd, f 25 boete of 25 dagen. Do heer O. J. v. Soh. uit Hoogwoud, een broei nest van anti-militairisten, was eveneens niet aanwezig geweest. Uitspraak als voren. Ten slotte was het nog de heer Simon S. uit N. Nledorp, die het zoo weinig di plomatiek afstak, dat de officier een maand gev. requi- reerde. Uitspraak als voren. H e i 1 o o. EEN RUMOERIGE HEILOOER. De 21-jarige forsch ge-bouwde los arbeider Corn. Joh. de W. uit Heiloo stond terecht ter zake mishandeling van de Alkmaarsche politieagenten v. d. Brink en Flo rijn, welk feit werd gepleegd in den nacht van 24 op 25 Juli. De agenten hadden ln de Heerenstraat een be schonken persoon gearresteerd en wilden dezen man overbrengen naar het bureau. Op den Dijk bemoeide verdachte zich daarmede, en geraakte de agent v. d. Brink bij de ontstane worsteling op den grond, waar door hij een ernstige luxatie in de rechterarm bekwam. Toen v. d. Brink op de straat lag gaf verdachte den weerloozen agent een sohop en werd v. d. Brink aan het hoofd verwond. Ook agent Florijn, die van der Brink wilde ontzetten, kreeg van verdachte een klap op het hoofd. De verdachte wist niet, dat hij v. d. Brink had ge schopt. Geelscht werd voor dit buitengewoon ernstige feit 3 maanden! Mr. Belonge, verdediger van verdachte, pleitte spon taan clementie voor dezen kostwinnaar zijner oude moe der. Daarna maakte hij, dat hij wegkwam. Het kostte hem niet veel moeite den gemeenteraad van de noodzakelijk heid van deze reis te overtuigen. Eerstens toch voelden de heeren door de grafelijke uitnoodiging aan het hoofd der gemeente zichzelf gevleid en in de tweede plaats was het de eenige mogelijkheid om hun geld terug te krijgen. Niemand der schuldeischers koesterde dan ook eenig bezwaar. Om 12 uur 45 verliet Emil met zijn nieuwen vriend Joachim Lorenz het idyllische stadje Riesenau. En op het perronnetje had de voltallige gemeenteraad zich op gesteld om den adellijken gast op plechtige wijze uit geleide te doen. X. In Rolf had een groote verandering plaats gehad. Voor het eerst ontwaakte in hem een ongekend verlan gen naar werk en onweerstaanbaar drong de wil door eigen kracht omhoog te komen, zich aan hem op. Mabel echter voelde zich tegenover Rolf steeds onze kerder worden. Het was haar zeer pijnlijk dicnsien van iemand te moeten verlangen, die zich als slachtoffer van den strijd om het bestaan zoo goed mogelijk aan de gewijzigde omstandigheden trachtte aan te passen, doch die desondanks herhaaldelijk bewees niet voor een on dergeschikte betrekking geboren te zijn. Daarbij kwam nog de voortdurende vrees, dat hij zich door een vrien delijk woord zou laten verleiden van zijn gevoelens blijk te geven en een dergelijke uiting zou dan zeker niet het onschuldig karakter dragen als de handkus, waar mee hij zichzelf had verraden. Om kort te gaan, Miss Mabel Wilkins had haar aangeboren en tot dusver nooit falende zekerheid bij dit avontuur ingeboet, al zou zij dat zelf onder deze omstandigheden zeker nooit hebben willen erkennen. En intusschen zocht Rolf steeds weer naar nieuwe bezigheden. De drang naar werk in hem werd steeds sterker. Hij had veel vrijen tijd, daar Henry een harts tochtelijk autorijder was en zelfs bij den kortsten rit zelf achter het stuur van Mabel's wagen wilde zitten. En zoo kwam het, dat Rolf tenslotte vergunning kreeg om geheel alleen met Mabel's sportwagen uit te rijden en van deze vergunning maakte hij een passend ge bruik. Bij verre tochten was hij er steeds op uit de snelheid van den wagen zoo hoog mogelijk op te voeren, waarbij hij, zoowel van de auto als van zichzelf alles elschte. Wordt vervolgd. De manufacturier Kern protesteerde heftig. „Naar mijn meening is hij een doodgewone opliohter!" Een oogenblik bleef het stil. De harten der aanwezi gen klopten hoorbaar. Vrijwel ieder van hen was lang zamerhand tot dezelfde conclusie gekomen, maar allen hadden zij geaarzeld deze zware beschuldiging uit te spreken. Het was dan ook niet gemakkelijk om te er kennen, dat men zich had laten beetnemen. En zelfs nu nog, nu Kern toch hun aller meening had uitge sproken, aarzelden zij om tot ingrijpende maatregelen te besluiten. Maar eindelijk werd dan toch overeengekomen geza menlijk een beroep te doen op het inzicht van den graaf en hem natuurlijk In den minzaamsten vorm een ultimatum te zenden. Teneinde het gevoelige standsbewustzijn van den voornamen gast niet te krenken, bood burgemeester Lorenz aan graaf Godau het besluit van den gemeente raad persoonlijk over te brengen. En zoo gebeurde het. dat het hoofd van de gemeente op Emil's kamer zat, toen de brief van Kestenberg be zorgd werd. Aanvankelijk had de pseudo graaf zwijgend en inz ich zelf gekeerd naar zijn gast geluisterd, maar toen hij het schrijven uit Berlijn gelezen had. verander de de situatie onmiddellijk. Binnen enkele minuten was zijn plan gereed. „Burgemeester", zei hij, „ik zal geen telegram verzen den, zooals aanvankelijk in m'n bedoeling lag, want m'n bankier schrijft mij daar juist, dat de bank, om even- tueele fraude te voorkomen, slechts aan mij persoonlijk kan uitbetalen. Het zal dus het beste "zijn, dat ik van daag nog naar Berlijn vertrek." Hij wierp Lorenz een onderzoekenden blik toe. Doch deze werd bleek. Zouden zij nu tenslotte toch nog worden opgelicht?" Ook een minder goede menschenkenner dan Emil, zou het snel stijgende wantrouwen onmiddellijk op het gelaat van den burgemeester hebben gelezen. Maar de ze brief van Kestenberg bood hem voldoende kans op redding. Hij deed dus of hij niets bemerkte, liet zich niet verleiden tot een uitvoerig betoog, dat zijn eerlijke bedoelingen zou moeten bewijzen, maar stelde zijn te genstander door één enkele, geheel onverwachte zet, buiten gevecht „Weet u wat, burgemeester", zei hij, op een toon, als of deze gedachte plotseling bij hem opkwam, „gaat u mee! Nee, nee, geen uitvluchten; ik heb dan tevens een schitterende gelegenheid mij eens behoorlijk te revan- geeren. U vergezelt mij naar Berlijn natuurlijk: solo alleen daar bent u mijnjgast en dan zullen wij samen de bloemetjes eens buiten zetten. Wat zegt u daarvan?" Hij wachtte het antwoord niet af, maar gaf den bur gemeester een kameraadschappelijken stoot in de rib ben en vervolgde met een vertrouwelijk knipoogje: „Nou, ouwe jongen, dat lijkt je wel wat?! Zoo'n paar dagen onder mijn leiding naar alle bezienswaardighe den van de hoofdstad. Man, je zult er van staan te kij ken, waar zoo'n echte graaf al niet den weg weet! Hier een fleschje champagne, daar een fleschje champagne en dan ter afwisseling nog eens een fleschje champagne Je zult oogen opzetten, dat beloof ik je!" Burgemeester Lorenz had in zijn grenzelooze verba zing niet eens bemerkt dat de wijze van uitdrukking van zijn gastheer een groote verandering had onder gaan. Hij verstond slechts den zin; de woorden ontgin gen hem. Met wijd opengesperde oogen, ais een kind in een sprookjestheater, zat hij op zijn stoel, slechts Emil aanstarend en zich verbazend over deze even on verwachte als eervolle invitatie. En zonder er lang over na te denken, greep hij de uitnoodiging met beijle han den aan. „Afgesproken!" riep Emil. „Dat komt dus voor el kaar. We zullen een paar gezellige dagen hebben, re ken daar maar op! Prosit, ouwe jongen!" En voor de heer Lorenz eigenlijk wist. wat hem overkwam, zat hij al met een vol glas in de handen, dat hij met een uitnoodigend gebaar tegen Emil op hief. „En wanneer wanneer vertrekken we?" vroeg hij met schitterende oogen. Hij kon nu den tijd nauwelijks meer afwachten. „Natuurlijk met den eerstvolgenden trein, kameraad. Hoe heet je eigenlijk?" „Joachim". antwoordde Lorenz haastig, om toch vooral geen tijd te verliezen. „Santjes dan, Joachim"' Emil drong den ongeduldi- gen burgemeester nog een glas op. „En dan een beetje vlot, hè? Breng maar gauw het zaakje met de familie in orde en met de edelachtbare heeren van den ge meenteraad vergeet vooral de gemeenteraad niet, dat is 't voornaamste. Ik wacht hier zoolang op je." Lorenz knikte ijverig. Daarna stond hij op en strom pelde naar de deur. Maar nog voor hij het vertrek ver laten had. riep Emil hem, als terloops toe: „Het reis geld schiet je me nog wel even voor, wat Jochem! Om te loopen is het een beetje te ver maar reken er op, als we eenmaal in Berlijn zijn, zul je eens zien, hoe ik het geld kan laten rollen!" Bereidwillig ontdeed Lorenz zijn portefeuille van haai inhoud en beloofde de rest straks te zullen meebrengen

Schager Courant | 1933 | | pagina 6