Kijken is Koppen hij CLOEGR AlpiEEl NitlfS- AllEMEiil- LailifflM Hervatting te Leipzig. BRAND IN EEN PARK TE LOS ANGELOS. „Ontgroeningsgenoegens". De Deensche landbouw in moeilijkheden. In volle zee in brand. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Van der Lubbe blijft verwarde antwoorden geven. H\eNT al KH aao Lind's Venetiaansche Gondel vaarten! zich verplicht den Bulgaar voor de laatste maal te waarschuwen, hem bedreigende met uitsluiting van de zitting. Nadat dan Torgler weer eenige getuigenverklaringen zijn voorgehouden, waaruit de tegenstrijdigheden in zijn (Torgler's) verklaringen zouden moeten blijken, wordt Van der Lubbe opnieuw gehoord en wel over de kwestie of deze vroeger wel eens in den Rijksdag is geweest. Na een lang heen- en weergepraat tusschen den pre sident en v. d. Lubbe vraagt de president ten slotte: Was u in den rijksdag of bij het gebouw? Van der Lubbe: Bij den Rijksdag. President: U hebt vroeger gezegd, dat u reeds eerder in den rijksdag geweest bent, om te zien waar u kon binnen komen. Was u vroeger reeds eens in den Rijks dag? Van der Lubbe: Neen. Overigens blijft Van der Lubbe volharden in zijn ver warde antwoorden en de president vraagt dan aan den beklaagde Taneff, of hij wel eens met Van der Lubbe in den rijksdag is geweest. Taneff: „Ik heb Van der Lubbe voor de eerste maal in den rijksdag gezien, toen ik voor de eerste maal werd gehoord. Ook Torgler heb ik vóór mijn arres tatie niet gekend. Beklaagde Popoff wordt herinnerd aan de getuigen verklaring, volgens welke hij op den dag van den brand om half 4 tezamen met Torgler in de gang van de zaal der begrootingscommissie zou zijn geweest. Popoff: „Nimmer ben ik vóór mijn aanhouding in den rijksdag geweest. Torgler heb ik voor het eerst na mijn arrestatie gezien." De zitting wordt dan verdaagd, tot heden, Donder dag. Drie en dertig werkloozen in de vlammen omgekomen. In het Griffith Park, nabij Los Angeles, waar talrijke werkloozen te werk zijn gesteld, is Dinsdagavond een geweldige brand in het kreupelbosch uitgebroken, die zoo snel om zich heen greep, dat aan blusschen niet te denken was. Drie en dertig werkloozen, die zich niet tijdig uit de voeten konden maken, kwamen in de vlammen om. Hun lijken zijn geborgen. Honderdvijftig andere werkloozen hebben ernstige brandwonden opgeloopen. Enkelen zijn in levensgevaar. Er zijn 2000 acres park-land verwoest. De brand is vermoedelijk ontstaan door onvoorzich tigheid van een rooker. Nog twintig menschen worden vermist. 60 Dooden; de brand opzettelijk gesticht. Bij den brand in het ravijn in de buurt van Los Angeles zijn volgens een nader bericht van Reuter, 60 personen omgekomen. De brand was opzettelijk gesticht door een werklooze. De da der is aangehouden; Ernstige mishandeling te Delft Naar het Vad. verneemt, is enkele dagen geleden ook, te Delft bij de ontgroening een ongeluk voorgevallen, waarvan de 17-jarige student A. v. S. het slachtoffer is geworden. In een vechtpartij tusschen oudere studenten en groenen heeft deze jongeman, die kort geleden uit In- dië is overgekomen, om hier te lande zijn studie te vol tooien, met een biljart queue een klap op het hoofd op geloopen, tengevolge waarvan hij met een zware her senschudding in het ziekenhuis te Delft werd opgeno men, waar operatie noodig bleek. Aanvankelijk is gevreesd voor een blijvende verlam ming, doch op het oogenblik is eenige verbetering ia den toestand van den patiënt ingetreden. Uitvoer nog slechts tweederde van vroeger De premier Stauning heeft bij de opening gisteren van de nieuwe zitting van den Deenschen Rijksdag volgens Reuter nog in het bijzonder gewezen op den moeilijken toestand van den Deenschen landbouw. Do Deensche uitvoer is nog slechts tweederde van 'enkele jaren geleden. De premier drong er daarom bij den landbouw op aan, nieuwe markten te zoeken. Na in het kort gewaagd te hebben van de Engelsch- Deensche overeenkomst, zeide Stauning dat er in an dere richtingen onderhandelingen worden gevoerd over dergelijke overeenkomsten, welke naar hij hoopte suo- ces zouden hebben. Noodseinen van een Noorsch schip. I Woensdagochtend hebben naar V.D. meldt de Noor- <?che radiostations van het Noorsche stoomschip „Ro- holm," welk schip op weg was van Archangelsk naa* Engeland, noodseinen opgevangen. Het vaartuig is in volle zee in de buurt van Tromsoe in brand geraakt en verzoekt om hulp. Aan boord bevinden zich 25 per sonen. Wegens den grooten afstand zullen de ter as sistentie uitgevaren booten het brandende schip op zijn vroegst na 2 maal 24 uren kunen bereiken. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- itentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag 5 October 1933. SClAGËR 77ste Jaargang No. 9359 COHBANT. .4 DIT M MMKIi BESTAAT DIT TWEE BLADEN. Torgler en de Bulgaren ontkennen nog steeds deel te hebben gehad in den Rijksdag brand. zelf hebt gesticht, dan wel of eenige personen u daarbij hebben geholpen. Van der Lubbe aarzelt aanvankelijk, dan glijdt een glimlach over zijn gelaat en antwoordt hij: Neen. President: Wat nu, ge moet ons de waarheid zeggen. 3-5 Sinds 1854 Is het u bekend, dat te bewijzen is, dat gij alleen het niet kunt hebben gedaan? Van der Lubbel: Ja. President: Hebt ge den rijksdag alleen in brand ge stoken of met de hulp van anderen? Van der Lubbe: Alleen. President: Niemand heeft iets voorafgedaan? Van der Lubbe: Neen. Dan stelt Dimitroff weer enkele vragen, die echter door den president niet worden toegestaan, en ziet hy Alleenverkoop v y«rf/Ep Hoeden tegen orïgineele Gieskes-prijzen. Gondelkaarten verkrijgbaar: Mient 3-5. De gondels zijn w el willend afgestaan door het Amstel-Hotel en Café-K estaurant „Lido" te Amsterdam. Na oen onderbreking van enkele dagen is het pro ces te I.cipzig inzake den Rijksdagbrand hervat. Na de opening maakt senaatsspresident Bünger melding van een telegram, dat hij na de verdediging van het proces heeft ontvangen. In dit telegram wordt o.a. gezegd: „Vandaag tiidens de zitting werd Diini- trof op hevel van den politiechef in tegenwoordigheid van publiek en autoriteiten mishandeld, toen onze cliënt zich naar zijn verdediger Teichert wilde bege ven, die in gesprek was met den Bulgaarschen advo caat Grigorof". Verscheidene buitenlanders hebben het telegram onderteekend. Vastgesteld wordt echter dat er van mishandeling geen sprake kan zijn geweest. Bij het verdere verhoor der verdachten doen deze eigenlijk niet anders dan vooruit loopen op de ver klaring van getuigen a charge, die nog niet gehoord zijn. Torgler doet dit handiger.e» voorzichtiger dan Dimitrof. Zijn verklaringen zijn uiterst nauwkeurig; als hij zoo haarfijn beschrijft wat hij alles heeft ge daan, \ei-dedict hij zich in waarheid tegen drie ge tuigen, die latér zullen verschijnen en die zullen be weren dat Torgler 's middags on\ half vier op een sofa heeft gezeten met den Bulgaar Popoi en dat hij met v. d. Lubbe heeft heen en weer gewandeld. Torg ler gaat nog verder. Hij verdedigt zich niet alleen te gen deze beschuldigingen, maar hij valt deze getui gen rechtstreeks aan. Reeds thans was uiting gegeven aan de niet openlijke, maar toch wel duidelijk uitge sproken beschuldiging, dat deze drie getuigen te vo ren iets van den Rtfksdagbrand moesten weten. Het is nauwelijks te ontkennen, dat de heer Neubauer, met wien volgens beweren van Torgler deze op de sofa gezeten heeft in zijn uiterlijk iets van den Bul gaar Popof heeft. Torgler bleef de getuigenissen van Rarwahne, Frey en Kreyer tegenspreken, die verklaarden, dat zij Torgler in den middag van 27 Februari, dus op den dag van den brand, ongeveer om 3 of 3.30 uur ont moetten in de hall van de begrootingscommissie-ka- mer, waar Torgler in gezelschap van Van der Lubbe zou zijn geweest. Wat v. d. Lubbe betreft, aldus Torgler, zoo verklaar ik nogmaals met beslistheid: Tk heb nooit in mijn leven v. d. Lubbe ontmoet, ik heb hem nooit gezien, gesproken of zelfs maar zijn naam gekend. Ik zag hem voor het eerst Dinsdag 28 Februari, des morgens om elf uur. toen commissaris Heisig mij tegenover hem plaatste. Op diens vraag heb ik toen naar waarheid ver klaard: „Ik ken v. d. Lubbe niet en heb hem nooit, in mijn leven gezien." De president constateert, dat de verklaringen van de getuigen meerendecls wel overeenstemmen met die van heklaagde, behalve in het beslissende punt, n.1. dat de drie getuigen met beslistheid verzekeren, dat Toi'gler hen is tegengekomen. Torgler worden dan de verschillende processen-ver haal voorgelegd, om de tegenstrijdigheden in zijn ver klaringen te constateeren. Van der Lubbe verklaart den brand al leen te hebben gesticht. De president wendt zich dan tot den beklaagde Van der Lubbe en vraagt hem, of hij op den dag der rijks dagzitting des namiddags in den rijksdag is geweest en wel te samen met Torgler. Van der Lubbe (na eenig dralen): Neen, dat geloof ik niet President: Daarop kunt ge toch slechts met „ja" of „neen" antwoorden. Ge zijt dus niet met Torgler te za- men geweest? Van der Lubbe: Neen. President: Kent u Torgler van vroeger? Van der Lubbe: Neen. President: Is hij u dus geheel onbekend? Van der Lubbe: Ja. President: Op verzoek van den verdediger vraag ik u, Van der Lubbe, uitdrukkelijk, of gij den rijksdagbrand Lind op de Mient, de in 1854 opgerichte en alom bekende Dameshoeden-speciaalzaak, heeft voor de feesten op 7, 8 en 9 October een BUITENGEWONE ATTRACTIE! Voor haar ingang, Mient 3 5, liggen n.1. twee Origineele Venetiaansche Gondels gemeerd. Deze gondels met haar gondeliers in Italiaanschen dracht, zullen U een beeld geven van Alkmaar, zooals U het nimmer zag! Al varende en genietende, steunt U tevens een nationale zaak, want de opbrengst komt ten bate van het Nationaal Crisis-Comité, terwijl het tarief slechts 50 cent per persoon bedraagt (kinderen onder geleide, halve prijs). In dit specifieke vaartuig, dat U door grachten en singels voert, zal het pittoreske van Alkmaar zich eerst in haar volle schoonheid aan Uw oog ontvouwen en U juist daardoor het oude feest van Alkmaar's ontzet inniger doen beleven. Het zal U Alkmaar toonen op een wijze, Alkmaar waardig En als U dan bedenkt, dat Lind, Lind van de Mient, U dit alles gratis aanbiedt, daar U het gebruikte gondelkaartje ge durende een volle maand voor de volle waarde, (dus 50 ets.), weder in betaling kunt geven bij het koopen van Uw nieuwe hoed (boven fl. 2.95), dan zult U zeker zeggen „Ja! Met Lind's gondel Alkmaar zien Met Lind's vaarten het N.C.C. steunen en natuurlijk bij Lind, Lind op de Mient, mijn nieuwe hoed koopen".

Schager Courant | 1933 | | pagina 1