DE REVOLUTIE OP CUBA. Samenwerking op den Balkan. Gemeente Hoogkarspel in fineneieele moeilijkheden. NA DEN AANSLAG OP DOLLFUSS. NIET TE SOMBER zegt Sir John. DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIËN" DE VERMINDERDE UITKEERING UIT HET GEMEENTEFONDS. Kolendampvergiftiging te Nijmegen. Ernstig verkeersongeluk te Leningrad. Chineesche bandieten overvallen D-trein. Plaatselijk Nieuws. Ontspanning in den toestand? De „Na poleon van Cnba". Door de bevolking van Havanna toegejnlcht. De opperbevelhebber van het Cubaansche leger, overste Batista. werd met groote geestdrift begroet, tóen hij gisteren in een pantserauto door de stad reed. De bevolking noemde hem Napoleon Batista, en overal klonk de kreet „Leve Batista, Leve Napo leon." Zooals gisteren reeds gemeld werd, is een aantal officieren, die zich na de belegering van het Natio nal Hotel hadden overgegeven, doodgeschoten. Het schijnt dat een afdeeling ongeregelde soldaten, die niet onder het legercommando stonden, met eenige lichte machinegeweren van dichtbij het vuur op een groep officieren heeft geopend, waarbij o.a. de vroe gere politiecommissaris van Havanna, majoor Al- fredo Battil, werd gedood. In den toestand schijnt een ontspanning te zijn ingetreden en de rust wordt langzamerhand hersteld. In Amerikaansche 'kringen te Havanna wordt aan genomen, dat de huidige regeering van San Matrin zal worden vervangen door een militaire dictatuur. De aangerichte schade. Volgens berichten uit Havanna wordt de schade, door de revolutie op Cuba veroorzaakt, op ongeveer 250.000 dollar geraamd. De in hotel National aangerichte schade wordt ge schat op 150.000 dollar. Cuba ook door storm geteisterd. Havana, 4 Oct Het weer is ontzettend, meldt „United Press" en winden van enorme kracht, die de snelheid van een orkaan bereiken, gepaard gaan de aan een zwaren regenval, teisteren het eiland Cuba. Speciaal de provincie Santa Clara wordt zwaar getroffen, doch ook Havana en Mantanzas hebben zeer veel te lijden. Het water in de rivieren stijgt nog steeds en over- stroomen deze de lager gelegen districten. Het centrum van den storm heeft thans de omge ving van Santa Clara bereikt, heeft daar groote ver woestingen aangericht en vervolgt zijn weg in Noor delijke richting naar het midden van het eiland. Bovenstaande iotot geeft een beeld van den toestand in de Cubaansche hoofdstad, toen er nog rust en vrede heerschte. Thans is dat geheel anders; een burgeroor log ls ontbrand en zooals we in de oouranten hebben kunnen lezen, is er te Havanna om het hotel National wat we hierboven afgebeeld zien, een verwoede strijd gestreden, waarbij eenige honderden dooden en ge wonden zijn gevallen. Een „Pact voor de Zwarte Zee" in voor bereiding. Besprekingen te Ankara en StamboeL Uit Stamboel. De koning van Joego-Slavië is gister met zijn gemalin te Stamboel aangekomen, waar hij een ondeAoud heeft gahad met den Turk- schen minister-president Kemal Pasja en den Turk- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Roesdie Bey. De Roemeensehe minister van Buitenlandsche Za ken .Titoelescoe, zal zich den 10 October naar Angara begeven, terwijl de Volkscommissaris van Buiten landsche Zaken der Sovjet Unie, Litwinov, einde October eveneens naar Ankara zal vertrekken. Deze bijeenkomsten houden verband met de tot stand ko ming van een Pact voor de Zwarte Zee. f 30.000 op de begrooting: 1934 ongedekt. Steeds grooter wordt de lijst der noodlijdende gemeen ten in West-Friesland. In de gemeente Hoogkarspel, 3000 zielen tellende, is den raad de begrooting 1934 aan geboden. Hierop is hoewel de belastingen tot het maxi mum zijn opgeschroefd dertig mille ongedekt, zoodat men ook hier bij het Rijk zal moeten aankloppen. Werkverschaffing en steun verleening hadden over 't afgeloopen jaar een bedrag van 34000 gld. gevergd. Nog geen zekerheid of de dader mede plichtigen heeft gehad. Tal van voor aanstaande Nazi's gearresteerd. De vraag of Dertil, de man die den aanslag op bondskanselier Dollfuss heeft gepleegd, medeplicli tigen heeft gehad of niet, is nog niet opgelost, meldt V.D. uit Weenen. Vijf personen zijn gearresteerd, van wie men veronderstelt, dat zij bij den aanslag zijn betrokken. Te Innsbruck zijn lal van vooraanstaan de nalionaal-socialisten gearresteerd, om. een pro fessor van de universiteit en twee advocaten. Hun namen worden niet gepubliceerd. De „Tiroler An- zeiger" beweert, dat de aanslag op dr. Dollfuss in een onlangs te Innsbruck gehouden bijeenkomst van nationaal-socialisten is beraamd. Bij die gelegenheid zou besloten zijn verschillende vooraanstaande leden van de Heimwehr uit den weg te ruimen. Dit be richt is bij het verhoor nog niet bevestigd. In alle gebouwen der universiteit te Weenen is de politiebewaking verscherpt. In de straten van Wee nen patrouilleeren dubbelposten. Het is nergens tot ongeregeldheden gekomen. Omtrent den toestand van dr. Dollfuss, die gister zijn 41sten verjaardag vierde, wordt gemeld, dat hij zich zeer goed gevoeld. Reeds in de vroege ochtenduren werd hij naar aan leiding van zijn verjaardag door velen gelukge- wenscht en geëerd. Van nationaal-socialistischen kant betwist men, dat Dertil. die den aanslag op Dollfuss gepleegd heeft tot de nazi's behoort. Wolff zegt nl. dat het bijzon der kenmerkend is, dat de politie tracht tegen beter weten in de daad het nationaal-socialisme in de schoenen te schuiven, daar het politiebericht zegt: „Ondanks zijn lidmaatschap van den Wehr-Bund (Dat is de christen-socialistische vakvereeniging der soldaten. Wolff) ging Dertil in den kring van zijn makkers door voor aanhanger van de nationaal-so- cialistische denkbeelden: hij heeft echter door geen actieve deelneming aan de politiek, de aandacht op zich gevestigd." Tot zoover Wolff. De Fransche bladen merken op, dat Dertil misschien niet op een formeele order te werk is gegaan, maar dat niettemin de Hitleriaan- sche propaganda en de ophitsing van dien kant zijn hand naar het wapen heeft doen grijpen Verschil lende Engelsche bladen drukken de hoop uit, dat deze aanslag geen gevolg zal blijken van de ophitsende propaganda, die sinds langen tijd tegen het regime Dollfuss is gevoerd. Het onderzoek te Weenen. De Reichspost weet mede te deelen, dat bij een huiszoeking in de woning van den dader Dertil in een kachel de resten van een groote hoeveelheid ver brand drukwerk en documenten zijn gevonden. Zoo wel te Weenen als buiten de hoofdstad wordt een om vangrijk onderzoek naar eventueele medeplichtigen ingesteld. Ook te Salsburg, waar het derde Infanterie regiment, waarbij Dertil vroeger heeft gediend, in garnizoen ligt, wordt een onderzoek ingeueld, even als bij den stiefvader te Schladning, waar Dertil den laatsten tijd heeft vertoefd. .i'eusch van Engeland: vriendschap met alle volken. Gister heeft Sir John Simon, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, tijdens een lunch te Londen gezegd, dat men de internationale situatie niet te som ber moet beschouwen. Er zijn kwaliteiten In de Brit- sche politiek, welke werkelijk zullen bijdragen tot een vreedzame oplossing. UIT ONZE OOST Bondgenootschappen verkeerd geacht Reuter meldt omtrent de gehouden redevoering van Sir John Simon, dat hij daarin de noodzakelijkheid on derstreepte, dat snel goede internationale samenwer king tot stand komt ten einde het economisch herstel der wereld te bevorderen. Overigens behoeft men vol gens Simon geen al te pessimistische opvatting te koes teren over den internationalen toestand. Wat speciaal de positie van Engeland betreft, zeide de minister dat dit land zijn strijdkrachten reeds zoo ver heeft verminderd, dat verdere verlaging ontoelaat baar zou zijn. Wil Engeland zich volkomen veilig voe len, dan moeten internationale overeenkomsten worden gesloten; Simon zeide al zijn invloed te zullen aanwen den, opdat in die richting succes wordt bereikt Onze politiek is, aldus spreker, dat wij met de ge- heele wereld vriendschappedijke betrekkingen willen onderhouden. Wij willen echter geen bondgenootschappen sluiten, die noodzakelijkerwijze een tegenstroomlng in het leven moeten roepen. Overal zullen wy een vredespolitiek voeren en elke actie steunen, waardoor het Internati onale vertrouwen en het credietwezen hersteld worden. Het feit dat Engeland, zonder tot een speciale com binatie van landen te behooren, zijn positie als groote mogendheid handhaaft en de vriendschap tusschen andere landen tracht te bevorderen, geeft aan het Britsche rijk zijn hoog aanzien en groote autoriteit in de wereld. Hoe het vlaggeschlp werd overmeesterd. Een goed voorbereid complot. Aneta meldt uit Batavia: Het Bataviasch Nieuwsblad deelt mede, dat bij de berechting van de muiterij aan boord van de Zeven Provincinë eerst de meeloopers, dan de raddraaiers en daarna de officieren zullen terechtstaan. Het blad publiceert bijzonderheden over de muiterij, welke tot dusver nog niet bekend waren. Uit deze bijzonderheden blijkt, dat de stemming aan boord bij vertrek uit Soerabaia goed was. aan gezien kort te voren aan de bemanning officieel was meegedeeld dat een verdere salariskorting niet zou plaats vinden. Toen de Zeven Provinciën ter hoogte van Padang was aangekomen, verscheen op het publicatiebord de mededeeling, dat toch een nienwe korting zou worden opgelegd. Hierover werd gekankerd, ter wijl korporaal Bosschart opmerkte: „Dat nu ge werkt moest worden", en „Men ook eens moest gaan praten met de inheemsche schepelingen." Nadat Padang was gepasseerd verscheen een twee de mededeeling op het publicatiebord in zake de kor ting van 17 procent voor de inlandsche schepelingen, waarna ook onder deze de ontevredenheid groot was. Kort daarop werd bekend, dat te Soerabaia door 425 man was dienstgeweigerd. De commandant der „Zeven Provinciën" wees de bemanning op de ernst van dit feit en drong op vol komen orde en rust aan. Des middags echter werd aan boord een vergade ring belegd, waarbij een Europeesch kornoraal sprak en aandrong op het weigeren om te Sabang kolen te laden. Voorts werd de bemanning uitgenoodigd om te Sabang een vergadering te bezoeken. Daar aan gekomen, werd er geen dienst geweigerd, doch schoorvoetend aan het werk gegaan. De Zeven Provinciën lichtte het anker en vertrok naar Olehleh. Gedurende de reis werd vergaderd en besloten „met het schip op stap te gaan", waartoe een gun stige gelegenheid zou worden afgewacht. De diverse functies werden verdeeld, terwijl kor poraal Bosschart zich met de algemeene leiding be lastte. Het doel nu was, naar Soerabaia op te stoomen om aldaar de vrijlating te eischen der gevangen kamera den. Zij, die liever niet aan de muiterij wilden deelne- imn, hebben niets verteld van hetgeen terzake van de muiterij was overeengekomen. Aan boord van „De Zeven Provinciën" waren toen 17 officieren, allen jongeren en jonge. Precies 10 uur 's nachts ging het afgesproken sig naal over het uitbreken van de muiterij. Op dat oogen- blik werden de lichten gedoofd, alle stokers werden d: machinekamer ingedreven onder bedreiging met den dood. Men had schildwachten bij de longroom ge plaatst, waarin inmiddels de aanwezige officieren wa ren opgesloten. Geheel volgens programma werden nu de ankers gelicht, waarna werd weggevaren, zij het dan met eenige moeite. Intusschen hadden weer anderen de wapenrekken geforceerd en de munitie naar boven gebracht. Om twee uur 's nachts voer „De Zeven Provinciën" weg, machteloos nageoogd door den inspecteur der politie Vermeer. Het was deze inspecteur die reeds om acht uur dien avond den commandant der „Ze ven Provinciën" had gewaarschuwd voor hetgeen hem ter oore was gekomen omtrent de plannen tot mui terij. Dit was gebeurd terwijl dt commandant zich in de sociëteit bevond en op de waarschuwing had deze slechts gereageerd met een glimlach. Raming van het bedrag der draagkracht van de gemeenten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft door bemiddeling van de colleges van Ged. Staten een cir culaire betreffende de vermindering der uitkeering uit het Gemeentefonds aan de Gemeentebesturen doen toe komen. Daarin deelt de Minister mede, dat de regeering teneinde de gemeenten thans in staat te stellen van de eventueel door haar te dragen korting een berekening te maken, een raming heeft doen samenstellen van het bedrag der draagkracht van alle gemeenten de6 Rijks, gerekend per inwoner. Dit bedrag kan aan de hand van verschillende ge gevens voorlooplg gesteld worden op f 27.49. Indien thans elke gemeente voor ach zelf aan de hand van het bepaalde in de art. 2 en 3 van het ingediende wetsontwerp de draagkracht per inwoner berekent, kan zij daarna bepalen, hoeveel procent de door haar be rekende draagkracht beloopt van het bedrag van f 27.49 ?rwjjl zij alsdan tevens aan de hand van de schaal, janomen in art. 1 van het wetsontwerp, kan bepalen, en zoo ja, met hoeveel procent hare uitkeering uit het Gemeentefonds vermoedelijk zal worden verminderd De verschillende wetsbepalingen zullen na totstand koming van het wetsontwerp nader worden uitgewerkt in een algemeenen maatregel van bestuur. Het ligt in de bedoeling te bevorderen, dat daarin o.m. het vol gende zal worden bepaald: a. ten aanzien van de in artikel 2 genoemde belas tingopbrengsten, dat hiervoor tot grondslag zullen gel den de opbrengsten over het boekingstijdvak 1932-'33; b. ten aanzien van de in artikel 3 genoemde win sten en verliezen van bedrijven, dat hiervoor als grond slag zal gelden het gemiddelde dezer winsten en verlie zen volgens de afgesloten, of. voor zoover nog niet afge sloten, voorloopig vastgestelde Gemeenterekejning'en over de jaren 19281932. c. dat ter berekening van de draagkracht per in woner, het bedrag der draagkracht van de gemeente moet worden gedeeld door het aantal inwoners der gemeente op 1 Januari 1933. UIT EEN BOOM GEVALLEN. BU het noten plukken Gistermiddag is de 60-jarlge A. Wagemakers te Oss bij hst noten r'.v'ken uit een boom gevallen. De man bleef bewu~te!?ss Met inwendige verwondingen en eenige gebrek-n ribben is het slachtoffer in zeer emstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Men heeft den man de laatste Heilige Sacramenten der Stervenden toegediend. Drie oude dames bewusteloos gevonden. Dinsdag-avond, toen familieleden een bezoek wilden brengen aan de dames R. in de Pontanusstraat te Nij megen bleef de deur gesloten. De politie werd in den arm genomen en toen werd de toegang tot het huis ge forceerd. Men vond de drie oude dames bewusteloos in de kamer liggen. Het bleek, dat zij door kolendamp waren vergiftigd. Onmiddellijk is deg eneeskundige dienst gewaarschuwd, die de drie dames terstond naar het St Caniuszieken- huls deed overbrengen. Gistermorgen was een der dames tot bewustzijn ge komen; de twee andere waren nog steeds buiten ken nis. Levensgevaar was niet uitgesloten. Bij nader onderzoek Is komen vast te staan, dat de dames Maandagavond de kachel hadden aangelaten en dat zioh In den nacht zooveel kolendamp ln de kamer had ontwikkeld, dat de drie oude menschen erdoor be- "dwelmd werden. BU twee zusters het bewustzijn teruggekeerd Omtrent den toestand der drie zusters, vernemen wij nader, dat twee gezusters het bewustzijn hebben terug gekregen. De derde was gisteravond nog bewusteloos. Haar toestand was niet zonder levensgevaar. Botsing tusschen twee tramwagens. Leningrad, 4 October (V.D.): Twee tramwagens zijn tegen elkander gebotst. Acht personen zijn min of meer ernstig gewond. Beide wagens werden ver nield. 20 personen ontvoerd,. Tokio, 4 Oct (V.D.): Naar het telegraafagent- schap Sjimboen Rengo mededeelt, hebben Chineesche benden in de nabijheid van Inkoe een D-trein aan gehouden en 20 passagiers, van Mandsjoerijsche, Ja- pansche en Chineesche nationaliteit, ontvoerd. Een bandiet werd gedood, 27 gewond. Nadere bijzonderhe- den zijn nog niet bekend. HELP MEE. Evenals in vorige jaren hebben zich ook thans weer verschillende dames bereid verklaard mede te werken aan de geldinzameling ten bate van het Plaatselijk Cri sis Comité te Behagen. Van de opbrengst wordt 10 pet. afgestaan aan het Nationaal Crleiscomlté, dat daaren tegen verschillende malen aan het Plaatselijk Comité door verstrekking van eierkolen, enz. hulp beeft ver leend. In de pers en over de radio-zenders Hilversum en Huizen ls Dinsdagavond gesproken over de nationale Inzameling, welke ln de week van 4 tot 11 October a.s. over het geheele land zal worden gehouden. Ook ons kleine Comité heeft in vele gevallen niet kunnen helpen, omdat de geldmiddelen dit niet toelie ten. Op velerlei manier ls getracht deze geldmiddelen te vergrooten. doch van een steiliiverleening op groote schaal kon geen sprake zijn. Laat men bedenken, dat in den komenden winter groote werkloosheid zal heerschen, waardoor vele ge zinnen van steunverleening afhankelijk zijn «Juist irs dezen tijd kan ons Comité helpen. Elke gave hoe klein ook -ls welkom. GEMEENTE SCHAGEN. Ingekomen personen gedurende d^ maand Sep tember 1933: De Groot. geb. van Amraers, IJda, Wijk F ongen., van Amsterdam; Visser, geb. van der Oord, Trijntje, E 85, van Alkmaar; Kup, Petrus Jacnbus Johannes en gezin. A 103, van Alkmaar; de Jong, Pieter, C 130, van Wieringerwaard; Mul, Cathari;a Anna. C 130, van Winkel; Molenaar, Cornelis en gezin. Wijk F, ongenr., van Harenkarspel; Troost. Hendr'k en ge zin, F 1, van Ziipe: van den Dorpel, Cornelis en ge zin, D 11, van Winkel; Broeken, P^irus en gezin. E 132, van Made c.a.; Jonk Cornelis, C 61, van Alkmaar, Schram, Maria Grietje, J 10. van Zijpe; Bakker, Jan, H 50, van Oostvoorne; Philipsen. Peter. C 14. van Anna Paulowna; Muiteman geb Leeuwens, Johan- na, C. E., C 14, van Den Helder: Kuiper, Eppo, A 116, van Wieringen; Vos van Zalinge. Bertha, C 195, van Haarlem; de Jong, Margaretha Cornelia, A 90. van Wognum; Bakker, Wopke Jans, C 188, van Leeu warden. Vertrokken personen gedurendt de maand Sep tember 1933: Berkvens, Johannes Fr., naar Venray Lounsche- weg 2; van Stralen, Geertruida. naar Haarlem, Dr. Leydstraat 107; Ploeger, Maria Catharina, naar Alk maar. Langestraat 10: Boontjes, Gerrit Jan. naar Haarlem, Marnixplein 16: Hoekstra. Sijbren Martfti, naar Barsingerhorn, Poolland; Bakker. Pieter, naar Breda, Haagdijkstraat 180; Tulner, Klaas en gezin, naar Harlingen. Ged. Zoutsloot 24: O st. Catharina, naar Bergen, Middengeestweg 5: Böttger, Johan Si mon, naar Alkmaar, Boomkampstraat 2; Buiskool, Simon, naar Haarlem, Kempstraat 23: Krimp, Hein- rich en gezin, naar St Maarten. Stroet: Nannings, Bartel en gezin, naar Den Helder: Schagerdwars- straat; Goezinne, Dirk en gezin, naar Krommenie, Weiver 24; Danzglock, Wilhelmina A, naar Haren, Stationsweg 13; van Bennek »m, Margaretha J., naar Valburg, Zetten, Palitha Kumi; Bant. Pieter IJs brand, naar Purmerend, Breestraat. 14; van Laer, Cornelia L. M., naar IJzendijke. Koningstraat 187; Schaaf, Wilhelmus J., naar Katwijk, Missiecollege St. Willebrordus; Mooij, Arie en g^zin, naar Haar lem, Middenweg 96 f; van der Walle Ada. naar Idaarderadeel, Grouw, Zevenhuizen 181; Bulthuis, Nanning en gezin, naar Baarn, Heemstralaan; Wees ter, Carl Wilhelm, naar Amsterdam, Geleenstraat 3; Leijen, Nicolaas en gezin, naar Alkmaar. Snaarmans- laan 44; Ranke, Simon Joseph, naar Ilillegersberg, M. Dijkshoornstraat 10: Koomen, Johannes, naar Hoorn. Veemarkt 2: Reens. Tiemen en gezin, naar Zijpe, Schagerbrug E 125; Bras, Johanna, naar Eg- mond binnen. Harenvveg 536; Slijkerman, Petrus en gezin, naar Egmond aan Zee, Vinkebuurt 1; Hui- berts, Johannes Cornelis en gezin, naar Hen Helder, Doggersv. 17: Schoorl, Dirk, naar Den Helder, Spoor straat: Kaper, Hendrik, naar Vlisingen, a. b. H.M. wachtschip; Pfeiffer, Selma, naar 's Gravenhage, John. v. Oldenbarneveldtlaan 85, Akkerman, Marten cn gezin, naar Eist, Mermscheweg H 23; Revers, Jo hanna Cornelis, naar Eist, Mermscheweg H 23; Bres- ser, Hendrikus, naar Breda, school reserve off.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2