Vereeniging van Groothandelaren Zaterdag 7 October 1933. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9360 DEMONSTREERENDE WERKLOOZEN te Rotterdam. RELLETJES TE LONNEKER, SCHADEBEREKENING ZU1DERZEE- VISSCHERS. Moordenares gearresteerd. HET SPEL IS BEGONNEN! Het idiale Reinigingsmiddel voor Vaatwerk, Huis- en Keukengerei in Groenten en Aardappelen „De Koophandel" te Broek op Langendijk. Ramoer rond de raadszitting. - Duizenden demonstranten op den Coolsingel. - Publieke tribune ontruimd. Donderdagmiddag is het op den Coolsingel te Rot terdam tusschen 2 en 5 uur zeer rumoerig geweest Tijdens de raadszitting, waar eenigc interpellaties in verband met de nieuwe regeling van den werk lozensteun (vermindering van den steun) werden gehouden, waren op den Coolsingel en in de straten rond hot stadhuis een zeer groot aantal werkloozen bijeengekomen om te demonstreeren. Te twee uur waren er zeker een paar dui zend menschen op de been waarvan er tien tallen per fiets waren gekomen. Het verkeer werd door deze fietsers ernstig belemmerd en ook op de trottoirs had de politie handen vol werk om de menschen in beweging te hou den. In het begin probeerde de politie dit met zachten drang te bereiken. Krachtdadig ingrijpen werd echter noodza kelijk toen de demonstranten een doek met allerlei eischen wilden ontplooien. Een agent trachtte den menschen dit doek af te nemen, waarop zij zich allen tegen hem keerden. Toen kwamen de sabels en gummistokken te voorschijn en het wehd een wild sauve qui peut, waarbij verscheidene menschen rake klappen opliepen. De fietsende demonstran ten waren er daarbij het ergst aan toe, door dat zij telkens over huïi fietsen struikelden. Ofschoon na de charges van even na drieën de Coolsingel uiterlijk weer even een vrij normaal aspect had, was de stemming toch allesbehalve kalm. De politie deed. wat zij kon, om de menigte zooveel in beweging te houden, maar dit vlotte niet altijd even goed en eenigo malen, toen door lut niet op volgen van de vermaningen een stremming in den menschenstroom ontstond, moest de gummiknuppel er bij te pas komen, om de menschen uiteen te drij ven. De uitbarsting kwam, toen om half vier plotse ling weer een vlag omhoog gestoken werd en zich daaromheen onmiddellijk een troep menschen verza melde. Een rechercheur drong er doorheen en wilde de vlag in beslag nemen, maar het publiek, dat in de meening verkeerde dat zich een burger in de zaak mengde, wilde den vaandeldrager ontzetten, waarna er zich een formeele vechtpartij ontspon Van de zijde der politie kwam spoed'g verster king. Toen de straat was ontruimd, bleven vier per sonen op het asphalt liggen. Drie werden in Tivoll binnengedragen en daar verbonden: de andere, een l9-jarige jongen, werd bewusteloos van een vlucht heuvel opgenomen en door vrienden in den Tivoli- Schouwburg gedragen. Daar is hij spoedig bijgeko men; de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst heeft hem naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek dat hij een hoofdwonde en een bloeduitstorting had op- geloopen. Hij kon, na verbonden to zijn naar huis gaan. Toen de ongeregeldheden een steeds ernstiger karakter gingen aannemen, moest de politie strenger optreden. Dc motorbrigade verscheer, op het tooneel en twee motorfietsen hebben de tiottoirs schoon ge veegd. Een wilde vlucht ontstond langs den boule vard, waarbij de menschen in paniek de café's en de halls en vestibules van banken en schouwburgen binnenvluchtten, De politie heeft ook deze ontruimd. Het verkeer raakte al spoedig danig in de war. De trams waren gedwongen „voetje voor voetje"' te gaan Er waren er die veertig minuten noodig hadden, om den afstand van de Coolsingel af te leggen. Het aan dringende, dwingende getoeter der auto's, die haast schenen te hebben, maar niet vorouit kwamen, was niet bepaald geschikt om de stmosfeer te kalmeeren. Dit alles verhinderde fietsers niet om te trachten zich door het gedrang te wringen, en eenige recher cheurs, die zich in dezen chaos begaven, om een eind te maken aan het pogen van dezen kwamen hier en aaar leelijk in de knel. Om kwart voor vieren was het in verscheidene zijstrateun nog vrij rumoerig. De politie heeft daar af en toe nog de menigte verspreid Later op den avond, tegen negenen, werd het weer even rumoerig en moest de politie eenige charges uitvoeren. De rust was evenwel spoedig weerge keerd. Vrouwen protesteeren tegen schorsing van een tewerkgestelde in de werkverschaf fing. Uit Enschede: Naar aanleiding van een Woens dagavond gehouden vergadering van het z.g. Neutrale Vrouwencomité, verzamelden zich Donderdagmorgen vele honderden vrouwen voor het gemeentehuis van Lonneker in de Hengeloschestraat te Enschede, om te protesteeren tegen de schorsing van een tewerkgestel de in de werkverschaffing. Toen de burgemeester van Lonneker weigerde de vrouwen te ontvangen, werd het zeer rumoerig. Een van de vrouwen klom op een hek en hield een toespraak. Natuurlijk bleven veel nieuwsgierigen staan kijken, zoodat het ver keer in de war raakte, tengevolge waarvan de politie sommeerde tot doorloopen, waar aan niet onmiddellijk gevolg werd gegeven, zoodat de politie ten slotte de sabel trok. Bij een samenscholing van mannen, gaan deze dan gewoonlijk wel uit elkaar, maar bij vrou wen is dat anders. „Sla er maar op", „richt maar eén bloedbad aan" werd er geroepen, terwijl een man, ze kere v. d. Br., aanspoorde om te blijven staan. Deze werd daarna aangehouden en is later naar het politiebureau wegens open bare ordeverstoring gebracht. De vrouwen waren daarmee niet tevreden. Zij eischten vrijlating en gingen heftig te keer. Ook een aantal mannen bemoeide zich iet de zaal, zoodat. de politie tenslotte genoodzaakt was de me nigte op hardhandige wijze uiteen te drijven. Den geheelen morgen bleef het zeer rumoerig in de binnenstad. De vrouwen verzamelden zich steeds weer op verschillende punten, o.a. bij het politie bureau. Eerst tegen den middag keerde de rust terug. Wat de visschersvaartuigen in waarde zijn verminderd. In de Zuiderzeegemeenten, aldus schrijft men aan de N. R. Crt., is thans een aanvang gemaakt met de bepaling van de waardevermindering der visschers vaartuigen. Ook voor de nevenbedrijven zal een staat van schade opgemaakt worden, waartoe een commis sie van deskundigen de kustplaatsen en eilanden rondreist, die een vastgesteld daggeld genieten. Als schatter voor de botters met toebehooren treedt het commissielid op dat inspecteur der visscherijen is. Als gemiddelden der waardedaling worden bedragen van 1000-2000 gld. genoemd. Slechts een hoogst enkele maal komt een som van f3000 voor. De berekening is dan als volgt: Bedraagt de waardedaling b.v. f 1500, dan ontvangt be langhebbende jaarlijks hiervan 5 pet of f75 zulks 20 jaar lang, ook zijn rechtverkrijgende (bij overlijden vóór dien termijn). Wenscht hij dadelijk uitbetaling, dan wordt twee der de uitgekeerd, doch dan moet worden aan getoond, dat het nieuwe bedrijf, waarin dit bedrag wordt aangewend, redelijkerwijze loo- nend is. Automobilist, met wien ze meereed, her kende haar van de aanplakbiljettene. Een Berlijnsche handelsreiziger, die met zijn auto op weg naar huis was, werd Donderdagavond op den straatweg door 'n vrouw aangehouden, die hem vroeg te mogen meerijden en hem onderweg vertelde, dat zij wilde proheeren naar Waldenhurg in Silezië te komen. Plotseling herkende de reiziger de vrouw naast hem van den overal aangeplakten politici-om roep met foto als de door de politie gezochte moor denares Pauline Zeischner uit Potsdam, die dezer dagen met een bijl haar man doodsloeg. De reiziger reed met zijn wagen naar Sorau terug en leverde haar over aan de politie, die haar identiteit vaststel de en haar naar de gevangenis te Potsdam over bracht Vrouw ter dood veroordeeld. Na een groot aantal getuigen en niet minder dan 9 deskundigen te hebben gehoord, veroordeelde de rechtbank te Lueneburg Woensdagavond de 29-jarige weduwe Henny Meyer uit Betzhorn in het district Gifhorn, ter dood, aangezien zij in Mei j.I. haar 56 jarigen echtgenoot had vergiftigd. Toen de rechtbank uitspraak deed, zakte de beklaagde bewusteloos in een. ER IS WEER ALCOHOL IN AMERIKA. Voor het eerst weer advertenties in de couranten. Voor het eerst sedert 1918 bevat de „New York Ti mes" weer een advertentie over e&i heele pagina van alcoholische dranken. DE 1100.00&—w Gelukkige Elndhovenaars. De loterijclub van personeel der Gasfabriek te Eind hoven, zoo lezen we in de Msb., heeft op zeven tien tjes der Staatsloterij de f 100.000 getrokken, zoodat haar pl..m. f70.000 zal worden uitgekeerd. Ieder der deelnemers krijgt pl.m. f2800. Nu rolt de bruine voetbal weer Langs honderden van velden, Aandachtig achternagehold Door Neerland's voetbalhelden. Er is weer spanning in de lucht, Al gaan we pas beginnen. Want wie de puntjes binnenhaalt, Die heeft de puntjes binnent Er wordt gebibberd langs de lijn, Gejuichd, gejoeld, gekreten, Men is zijn dagelijksch bestaan Voor ruim driekwart vergeten! En plots'ling klinkt een wild hoera. Angstwekkend om te hooren, Dat is het schoonste oogenblik* Een doelpunt is geboren! Soms is er spanning, wijd en zijd, Het gist er en het gonst er, Dan wordt de voetbal inderdaad Met recht „het bruine monster"! Dan is heer Jan Publiek de baas. Ten spijt van alle regels, En geldt de tuchtelooze wet Van vele voetbal-vlegels! Dan is de referee de man, Die alles beeft verkorven, En als de eigen club verliest Is het voorgoed bedorven! Men redeneert, beweert en roept, Zeer luid en onverstandig, En wordt, omstreeks het kleed-lokaal, Soms min of meer hardhandig! Gij clubs, die weer Uw matches speelt. Geoefend en met oordeel, Sportief te WINNEN, dat valt mee. Dat brengt gejuich en voordeel! Maar weet ge, wat ik bij dit spel Als grondslag zou verkiezen? Er stevig op getraind te zijn STEEDS EERLIJK TE VERLIEZI. Vervaardigd in de Persil-Fabrieken. E. Ostermann Co's Handel Mij. N.V.. A'dam. Fabrieken te Jukphaas bij Utrecht. October 1933. KROES. (Nadruk verboden) Bovengenoemde vereeniging vergaderde Donderdag1- -vond ten huize van den heer P. Kramer te Zuid- scharwoude. De opkomst der leden was niet bijzonder groot. Mede waren vertegenwoordigd de veilingen te Broek op Langendijk, Noordscharwoude en Warmen- huizen en de schippers. De Voorzitter, de heer C. Wagenaar Kz., opende de bijeenkomst met een woord van welkom, waarna de de secretaris, de heer P. F. Slot, de notulen voorlas, welke na een kleine wijziging werden vastgesteld. Al leen de heer G. Bekker maakte te opmerking, dat er, in verband met den handel in witte kool op de vorige vergadering is besloten, dat de witte kool, die er door liep, in den vrijen handel kwam, waarmee de voorzit ter evenwel niet accoord ging. De vrachttarieven. Voorzitter deelde mede. dat er een schrijven was in gekomen, onderteekend door de heeren Keeman, Kloosterboer en Bonnet, waarin er op werd gewezen, dat de belangen van De Koophandel in de vorige ver gadering niet goed zijn behartigd. Men had gedacht, dat de vrachten zouden worden verlaagd, terwijl ze ten slotte nog verhoogd zijn. De heer C. Kloosterboer voerde het eerst het woord, zeggende, dat het in ver hand met de lage spoorvrachten niet goed was, dat de tarieven der schippers werden verhoogd. De Voorzitter deelde echter mede, dat het op voor stel van Koophandel naar omhoog is gegaan. De vrach ten zijn van Regeeringswege geregeld. Men heeft niet met het advies van Koophandel gerekend. De vrach ten zijn over het geheele land omhoog gegaan. E"enige leden waren van oordeel, dat de reductie, welke op groote vrachten werd gegeven, te klein was, waarop de Voorzitter antwoordde, dat men zich dan tot de bevrachtingscommissie moest richten. De heer De NUs vond de vrachten heelemaal niet te hoog. Men haalt de goederen toch ook heel van buitenom ook. De heer G. Arends, de vertegenwoordiger der Beurt- bevrachting merkte op, dat de vrachten volgens hen niet te hoog zijn, maar wel hoog genoeg. De heen- vrachten zijn altijd nogal stijf geweest, terwijl de terug vrachten naar beneden zijn gegaan. Spreker zeide, dat de schippers al lang hadden geprobeerd, om eens met Koophandel te vergaderen, opdat deze vereeniging kon medewerken in de samenvoeging der schlppersver- eeniglngen, maar dit is steeds geweigerd. Door deze verdeeldheid is er veel geld weggeraakt Het heeft den schippers veel geld gekost Nu is de inmenging van Koophandel echter niet noodig, doordat de schippers het onderling hebben gevonden. Het doel der uitnoodi- glng is dus vervallen. De Voorzitter merkte op, dat de heer Arends er nog al sterk op had aangedrongen, dat de Koophandel niet heeft meegewerkt om de schippers -te vereenigen. Het is echter meermalen geprobeerd, maar de schippers hebben geweigerd. Spr. ried den schippers aan, de te rugvrachten niet te laag te maken, einders zou de be vrachtingcommissie van Rotterdam wel eens kunnen ingrijpen, als er met de vrachten wordt geknoeid. De heer Arends: Er wordt geknoeid. Dat kan spr. bewijzen. Spr. vereeniging heeft verleden jaar 103.000 baal vervoerd. De Voorzitter merkte op, dat dit wel Is gekomen door de lage vrachten van 6 cent per baal kool. Dat kan niet. Maar als er wordt geknoeid zou spr. daar de bewijzen wel van willen hebben als voorzitter van de bevrachtingscommissie. De heer Arends zal die leveren. De vertegenwoordi ger van de bevrachtingscommissie en Van Schoorl weten het ook. Na nog eenige besprekingen werd besloten om alleen over een verlaging van de kistenvracht te schrijven aan de bevrachtingscommissie. De aanvoerregellng aan de veiling. Niet veel animo voor de vijf cent per 100 Kg. voor de bonnen. Hierna was aan de orde het punt Aanvoerregellng aan de veiling, over welke zaak al in vele vergaderin gen ls gesproken. De voorzitter deelde mede. dat een vergadering van den Vierbond is bijgewoond, waarna d« secretaris verslag uitbracht van de resultaten dezer vergadering. Bij een groote aanvoer heeft de veilinglei der het recht een gedeelte van den aanvoer te laten liggen tot den volgenden dag, terwijl bij een eventueel tekort bonnen zullen worden verstrekt waarvoor door de kooplui vijf cent per 100 Kg, zal moeten worden be taald en door den tuinder 2 pet. extra veilingsonkosten. Voorziter deelde mede, dat men hiertegen heeft ge protesteerd en aangedrongen op een betere regeling van een eventueel tekort, maar spr. heeft den indruk gekregen, dat men daarvoor geen uitweg kan vinden. Spr. is er van overtuigd, dat hoe eerder de kool wordt opgeruimd, hoe beter prijs er wordt gemaakt, terwijl de kwaliteit dan veel beter ls, wat den handel ten goede zal komen. Sjw. vindt de voorgestelde regeling onna tuurlijk. De heer S. Kramer zag groote bezwaren voor do commls&ionnalrs. De vrije handel geraakt zoo zoek. Voorzitter zeide, dat het hoofdzakelijk ging om de aanvoeren te Noordscharwoude en Warmenhuizen be ter te regelen. Te Warmenhuizen heeft men op het oogenblik feitelijk maar drie dagen veiling. Verscheidene heeren waren van overtuiging, dat hee lemaal geen bonnen moesten worden gegeven, waarna de heer J. Kramer opmerkte, dat de veiling heeft moe ten erkennen, dat 't verplichte veilen voor de winter- producten niet mogelijk is. Voor de zomer en herfst gaat het nog wel, maar voor de kool niet. Hierna kwamen nog verschillende personen aan het woord. De een wilde den handel geheel vrij laten, ter wijl een ander de opmerking maakte, dat het soms niet geraden Is, als men om een bon komt bij een veiling leider. De heer J. Ootjers, N.M.B., hield hierna een korte be schouwing over de werking van het bonnenstelsel en de oorzaken daarvan en zegde de volle medewerking toe. Ook de heer S. de Boer Kz. voerde het woord, er op wijzende, dat er iets moet worden gedaan. Er is wel eens te veel vrijheid van de bonnen gemaakt. Dat is de oor zaak van deze maatregelen. Men wil Koophandel niet treffen. De handel ondervindt steeds alle medewerking en spr. protesteerde tegen het gezegde als zou men een groote mond geven. De regeling werd aangenomen, zooals door den Vier bond voorgesteld. Na eenige complimenten te hebben gemaakt, die niemand schijnbaar heeft verdiend, want ze werden steeds overgedragen op anderen, ging men over tot de rondvraag. De heer J. Hoogland deelde mede, dat vandaag een aantal erkenningen als grossier waren afgekomen. Spr. deelde mede, dat men daarvoor een foto noodig had en liet het formulier der erkenning in de vergadering cir- culeeren. Voor de fotografen behoeft nog geen steun regeling te worden gemaakt, want het is bijna bij elk« weet, welke wordt uitgevaardigd, waarbij een tak van bedrijf gereglementeerd moet worden, noodig dat foto's worden ingeleverd. Het is een slecht land, waar het geen mensohl goed gaat. Op de vraag van den heer P. F. Slot, wat er ondér een grossier werd verstaan, antwoordde de heer Hoog land, dat de opvatting hiervan nogal ruim is genomen, naar spr.'s oordeel. De heer A. Ootjers wilde den Noordermarktbond verzoeken een betere sorteering voor de bieten in het leven te roepen. Alles wordt op het oogenblik door el kaar gegooid. Men was alllen van oordeel, dat de sorteering noodig verbeterd moet worden en zegde de veilingleider, de heer J. Ootjers, zijn medewerking toe. De maat zaJ nu worden voorgesteld van 1 ons tot Vz pond en van pond tot 1% pond, groote bietéa daarboven. Vreemde kooplui op de veiling. Moeten die worden geweerd? Het gemoed van vel- lingsbesturen. Bestaat niet. De heer H. Stenneberg dankte mede namens den heer H. Eiland, voor de toelating als lid der vereeni ging. Spr. wilde eens op het gemoed der veilingshestu- ren werken om te verkrijgen, dat vreemde kooplui, -dl« 's winters aan de veiling komen zelf hun behoefte koo- pen, nadat ze eerst een paar maal door den commis- slonnair hebben laten koopen en de kunst afgekeken. De voorzitter merkte op, dat men wel kon hooren. dat de heer Stenneberg pas lid was, want op het gemoed werken van het veilingsbestuur is onmogelijk. Over de door Stenneberg aangehaalde kwestie is al eerder ge sproken. Spr. stelde voor, dit voorstel schriftelijk bij het bestuur in te dienen, omdat het nogal een belang rijk onderwerp was. Na nog eenige mededeelingen over de verzending van goedgekeurde pootaardappelen voor consumptie volgde sluiting. DIE ELLENDIGE RUGPIJN. Wanneer gij 's morgens bij het opstaan gekweld wordt door pijn in uw rug, welke onuitstaanbaar ls bij bukken, bij de geringste inspanning en die u steeds ondragelijke last veroórzaakt bij uw dage lijksch werk, toont dit aan, dat de onzuiverheden niet voldoende uit uw bloed gefiltreerd worden. Vooral ook als zich daarnevens verschijnselen vertoonen als voortdurende hoofdpijn, duizeligheid, wallen on der de oogen, een afgemat gevoel, enz. De organen, wier taak het is om het bloed te zuiveren van de er in voorkomende afvalstoffen, werken traag of zijn verzwakt en verwaarloozing van deze verschijnselen kan voeren tot zeer ongewenschte verwikkelingen. Komt uw organen te hulp bij de eerste waarschu wende kenteekenen, dat zij niet in orde zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal middel voor bovengenoemde kwalen. Zij zijn weten schappelijk samengesteld en beo.ogen slechte één doel: het opwekken tot gezonde werking der orga nen, die zorg dragen dat uw bloed voortdurend goed gefiltreerd wordt en die de onzuiverheden eruit af voeren. En dat zij inderdaad volkomen voldoen aan de eraan gestelde verwachtingen, tonnen de duizen den getuigschriften uit alle deelen der wereld van dankbare personen, die hun gezondheid herkregen met behulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar hij apo thekers en drogisten h i 1.- f 1.75 en f3.— per doos. Let vooral op den juisten naam.

Schager Courant | 1933 | | pagina 13