VROUW ^v/X\ODL TIJDIG OPSTAAN EN RUSTIG ONTBIJTEN. HET VERWERKEN VAN FLUWEEL. EEN LEKKER HAPJE. EEN AARDIG THEETAFELTJE. APPELGELEI. VOOR HET GOEDE VERLOOP VAN DEN DAG. Factoren, die kalmeerend werken. door TINE BREEBAART. Niets is zoo onaangenaam, dan wanneer men met het „verkeerde been" uit bed ge stapt is, omdat dan in den regel alles tegen loopt, gedurende het verdere verloop van den dag. En... wie heeft dit niet eens of zelfs meerdere malen ondervonden? Wanneer het begin van den dag reeds grauw en somber lijkt, dan geeft dit veelal een terugslag op onze persoonlijkheid en moet men moeite doen het juiste evenwicht te herkrijgen, dat men bij alles wat des daags ondernomen wordt, zoo noodig is. Hetzelfde ondervindt men, indien men iets te laat is opgestaan en den dag begint met haasten. Dat haasten voelt men als het ware in 't bloed en men is den ganschen dag on rustig en veelal prikkelbaar. Het beste is daarom, dat men de wekker desnoods een kwartier vroeger laat afloopen, dan strikt genomen noodig is. Het is trouwens zeer verkeerd om wakker te schrikken en onmiddellijk uit bed te sprin gen. Veel meer aan te bevelen is, om zich te gewennen op een bepaald uur wakker te wor den en dan ook niet te blijven liggen, maar op te staan. Voor het organisme is het veel beter, alles rustig te doen, dan een half uur langer te blijven slapen. Kinderen moeten er vroeg aan gewennen öp tijd aan het ontbijt te zijn. Zeer verkeerd is het om hen toe te staan, staande een bo terham en een kop thee of een beker melk naar binnen te slikken, ja zelfs nog uit huis hollen, met een vollen mond of erger nog: een stuk brood, dat onder het weghollen wordt gegeten. Kinderen, bij wie deze slechte gewoonte niet wordt tegengegaan, loopen veelal kans nerveuse, prikkelbare menschen te worden, die weinig weerstand hebben. De slechte inwerking van het haasten op het organisme is trouwens heel goed te ver- Odaren, aangezien tijdens het slapen de or ganen niet, of slechts zeer weinig werken. Men kan dit het best vergelijken met een locomotief, waarvan de machines na een ze keren rusttijd niet ineens de hoogste kracht kunnen ontwikkelen, doch langzaam aange zet moeten worden. Het is bovendien uiterst genoegelijk om rustig en kalm te ontbijten, zelfs wanneer (het, zooals in de meeste gezinnen gebeurt, niet mogelijk is, dat allen gelijk aanwezig zijn. De aanwezigheid der huisvrouw brengt ech ter een zekere sfeer aan de ontbijttafel, die door de huisgenooten slechts noode gemist wordt Wanneer de kinderen vroeg naar school of ouder geworden, zich naar hun werk bege- ven, en moeder er niet bij is, en zorgt, dat ieder het zijne krijgt, is het ontbijt niet vol ledig. Helaas is het bij vele moeders een gewoon te geworden, de zorg voor het wekken, aan- kleeden en het ontbijt der kinderen aan een gedienstige over te laten, terwijl zij zelve eerst later opstaat Indien de oorzaak hiervan niet te zoeken is in 'n minder goede gezondheid, dan is het de plicht van moeders zelf, voor de kinderen te zorgen. Zij ontneemt door hare afwezigheid aan tafel niet alleen hare kinderen, doch ook zich- zelve een genotvol kwartiertje. Om alles zoo kalm mogelijk aan het ont bijt te doen verloopen, moeten schoolgaande kinderen de tasschen 's avonds tevoren reeds in orde maken. Het zoeken naar een boek of schrift spant den zenuwen onnoodlg in, het gevolg hiervan is mindere oplettendheid ge durende het eerste schooluur. Ook voor volwassenen geldt deze raad, wat eventueel medegenomen moet worden naar fabriek, kantoor of winkel moet 's avonds te voren klaar gelegd worden. Het geeft 's morgens zoo'n weldadig ge voel alles rustig te doen en tijdig weg te gaan. Het een is het gevolg van het ander en deze schijnbaar kleine dingen, die in het alle- daagsche sleurleventje steeds weer terugko men, zijn alle onderdeelen van het groote ra derwerk, waarvan het eene deel in het ande re grijpt en die tesamen vormen het leven. Alvorens tot het maken van fluweelen ja ponnen over te gaan, moet men wel eenlge vaardigheid in naaien hebben, want bij het verwerken heeft men altijd gauw kans op pletten. Het naaien is eveneens niet zoo bijzonder gemakkelijk, daar het min of meer zwaar onder de machine doorschuift, terwijl aan het knippen op den loop der haartjes gelet moet worden en het persen zeer voorzichtig moet geschieden. Met dit alles op te noemen willen wij u echter niet ontmoedigen, doch wij willen hieronder eenige wenken laten volgen, die u het werken zullen vergemakkelijken. Reeds bij het knippen moet men zorgen, dat het fluweel niet kan versohuiven, evenmin als het patroon. Men legt het fluweel over de geheele lengte der tafel uit, die men zoo mo gelijk uittrekt of anders verlengt door het aanzetten van een andere tafel. Van afstand tot afstand prikt men eep speld' in het flu weel, zoodat de punt in de tafel komt; heeft men een speciale kniptafel. dan zet men het fluweel met punaises vast. Het patroon wordt met naalden no. 10 op het weefsel vastge hecht, terwijl men er bij het uitleggen op moet letten, dat alle deelen in één richting komen. Doet men dit niet, dan zou de japon, 2058 indien men deze draagt, verschillende kleur effecten geven, het eene deel zou dof en het andere glimmend zijn. Met een naald no. 10 en machine-zijde wordt de japon, nadat hij met een scherpe schaar geknipt is, in elkander geregen. Deze rijgdraden mogen later niet uitgetrokken, doch moeten doorgeknipt worden, zoodat men ze gemakkelijk kan verwijderen. Ook moet de draad bij het machine naaien zeer los gezet worden, zoodat de naden niet in kunnen trek ken. Een fluweelen japon mag nooit te nauw aansluiten, daar men dan kans heeft, dat de naden afkerven. Als de japon in elkander is gestikt, moeten de naden geperst worden. Indien men een strijkijzer heeft, dat men onderste boven op tafel kan zetten, kan men dit persen alleen doen, men haalt de naden hier dan overheen. Gemakkelijk is het om met iemand samen de naden uit te strijken; deze kan het warme, doch niet te heete strijkijzer ondersteboven houden, terwijl even de naden (op de ver keerden kant) over het ijzer stukje voor stukje heen en weer worden gehaald, nadat men er met een vochtige spons over is ge- aan. Is de japon geheel en al klaar, dan stoomt nien eventueel gekreukelde of geplette plek ken op boven een ketel kokend water, waar door de haartjes weer overeind komen, daar na op een hanger geheel en al laten opdro gen. Fluweel garneert zich zelf, en vraagt wei nig versiering, zoodat coupe en pasvorm het cachet aan het geheel moeten geven. 20401 MEISJES JURG, bestaande uit rok, blouse en jakje. 2029 Een klein ruitje of andere fantasiestof met effen flanellen blou se geven een aar dige meisjesjurk. Het rokje met glad heupstuk bestaat uit een voor- en achterbaan, die 'n weinig klokken. Blouse met pof mouwen of lange blouse-mouwen en ronde kraag met kleine volantstrook Het jakje, dat tot ongeveer 5 c.M. boven de taille reikt, kan al dan niet gedragen wor den en sluit op zijde met haakjes en oogen, terwijl de aangeknipte stukjes aan vóór- en rugzijde op de ceintuur geknoopt kunnen worden. Patronen kunnen met vermelding van den juisten leeftijd aangevraagd worden onder Nr. 2028. DAMES-JAPON. De najaars* en winter mode geven ons tallooze fantasie-stoffen, ruiten, nopjes e.d., die bijzonder aardig verwerken. Ons model geeft een japon te zien met gladde mouw,, waarop 'n mouw loos jakje gedragen wordt dat ongeveer 10 cM. on der de taille-lijn komt, en waarvan de onder kant een zelfde puntig geknipte lijn aangeeft, als de garneering aan voorzijde en mouwen. De japon heeft een tweebaans rok met mid den vóór en achter plooien groepen. Het lijfje heeft een punthals en kraagje van crêpe de chine of kunst zijde. Heel aardig staat het, indien men een fantasie- stof heeft, om enkele kleine versieringen in dezelfde tint en zooveel mogelijk volgens het motief op het kraagje te borduren. Patronen in alle ge- wenschta maten. NAJAARSMANTEL. 2039 Homespruu, angora en nog meer ruige stoffen worden verwerkt voor najaarsmantel japonnen. Is het een niet koude najaarsdag, dan kan men volstaan met de groote strik, die als halssluiting dient; bij kouder weer komt een los bont goed van pas. Sluiting midden voor met twee lusjes en gesp jes. De rok bestaat uit zes banen, die indien men een gestreepte stof ge kozen heeft, geknipt kun nen worden, zooals het model aangeeft. In het midden loopt de streep in de lengte, terwijl de zijbanen in schuine rich ting geknipt worden. Aan de mouw worden fantasie-knoopen gezet, terwijl een eenvoudige gulalith-gesp aan de smalle ceintuur wordt gezet Patronen in alle maten. MANTELCOSTUME. 2040 Mantelcostumee met lange, driekwart- en kor te mantels zullen gedra gen worden totdat ko ning Winter het te bar maakt en wij ons in on ze wintermantels hul len, diep weggedoken in de warme kragen. Bijgaand vlot costume met eenvoudige tailleur rok, heeft een bijzon der aardig coquet man teltje, waarvan het rech- tervoorpand met een scherpe, oploopende punt op het linkerpand sluit Omliggende kraag met Tevers in den vorm van een shawlkraag, die tot niet toe uitloopt Ook hier geldt het, vooral een warme stof te kiezen, de keuze hierin is buitengewoon groot Een shawl van dezelf de zijde als de blouse staat zeer apart, terwijl voor koudere dagen een reohte bonten kraag, waarvan de uiteinden in een knoop gelegd wor den of door een ope ning aan één der zijden gehaald worden, zeer practisch is. Imitatie bont b.v. Astrakan of Breitschwang staan ook keurig. Patronen in alle maten. GEVULDE APPELS. Een bijzonder smakelijk „toetje" bestaat uit: gevulde appels. Men neemt tien middel groote appels, die men dun schilt en waaruit het klokhuis ge stoken wordt Men rolt ze in gesmolten bo ter, daarna in paneermeel en suiker. Een vuurvaste schotel wordt Ingevet, hierin de appels gezet, waarvan de opening met mar melade gevuld wordt en gedurende 20 k 25 minuten in den oven geplaatst. Koud opdie nen met slagroom, waardoor een weinig li keur is geklopt MIDDAGJAPON met korte of lange mouwen. Ook geschikt voor gekleede japon. 2026. Effen zijden middagjapon, zooals dit model aangeeft kan te vens als gekleeden dienst doen en niet alleen met de aangegeven drie kwart mouw, maar tevens met een aangesloten mouw. De vrij hooge halsuitsnijding is eenigszins ovaal, terwijl de sluiting ter zijde is en als garneering een vo lant laat zien van de zijde der ja pon, doch uitge voerd met een zachte tint crêpe georgette. Sluiting met drukknoopen; aan de halszijde twee fantasie- of email knoopen. Tweebaans rok, waarvan de achter- - -yf-y zijde recht en de l voorbaan, even uit het midden, drie «M gedeeltelijk opge- l|/ stikte plooien heeft. Ceintuur gesp in overeenstemming met de knoopen. Dit model kleedt ook gezette dames zeer goed, doch dan met aangesloten mouwen. Patronen kan men «in alle maten aanvra gen onder Nr. 2026. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brie! onder bijsluiting van f 0.58 ln postzegels vooi japonnen en t 0.30 voor breipatronen worder. aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5 b. 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over 191919 ten name van den knippatronendlenst schrtjving van het bedrag op postrekening te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroox> met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden. HUISJAPON met lange blonsemouwen. 2024. Effen- of fantasiestof maken deze eenvoudige Japon tot een aar dig geheel. De één zijdige garneering in den vorm van een breede revers en schuin loopend vest van zijde of piqué geven iets aparts. Da ruimte over de buste wordt ver kregen door het inhalen van het gedeelte onder de inknip. De lange mouw heeft een strak bovendeel en wordt vanaf de el leboog iets wijder. Afwerking met smalle manchet. Rok bestaat uit een in sohulne lijn oploopend heup stuk en tweebaans rok, waarvan de voorzijde gedeelte lijk opgestikte plooien heeft. Deze japon is ook uitstekend ge schikt voor wer kende vrouwen. Patronen verkrijgbaar in all$ maten onder vermelding van Nr. 2024. DAT NIETS HOEFT TE KOSTEN. Wat zegt U wel van dit buitengemeen aar dige en moderne tafeltje? Is het geen aar dige aanwinst voor uw kamer? En hoe ge- makkerlijk is dit tafeltje zelf te maken; als ge een weinig talent voor de timmermar.s- kunst bezit. 9 Al wat we noodig hebben is een liefst vier kante geschaafde kist. De bodem wordt het blad van de tafel, terwijl de bovenkant van de kist ingezaagd wordt, op de wijze, die de teekening ons laat zien. Schuur de kist met grof schuurpapier en schilder haar met een frissche lakverf op. Op de hoeken kunt U een eenvoudig bloemenmotlef aanbrengen. Appelgelei kan men van onrijpe appels ma ken. Men snijdt de appels in kleine stukjes en verwijdert de leelijke plekken, zet deze met zooveel water op, dat ze even onder wa ter staan. Zijn zij geheel zacht, dan neemt men ze van het vuur en laat ze tot den vol genden dag staan, daarna doet men ze in een linnen zak en laat de inhoud uitlekken. De verkregen vloeistof kookt men tot op de helft in en voegt op L. sap pond suiker bij, die in de warme sap wordt opgelost. De achtergebleven appelmoes wordt met een weinig water opgekookt, gezeefd en als compote opgediend. Suiker naar smaak. Is deze een weinig dun uitgevallen, dan bindt men ze met sago of maïzena. Prulmen-crème, l%Pond pruimen worden van de pitten ont daan en opgekookt met kopje water, suiker naar smaak, daarna gebonden met een weinig maizena en weggezet om af te koelen. 1% dL. room wordt stijf geklopt met 'n tikje zout en door de compote geklopt. Opdienen in een glazen sohaal met wafeltjes.

Schager Courant | 1933 | | pagina 16